CSI: Miami Poster

(2002–2012)

Awards

Primetime Emmy Awards 2012

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for a Series
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound effects editor)
Ruth Adelman (adr editor)
Todd Niesen (dialogue editor)
Skye Lewin (music editor)
Joseph T. Sabella (foley artist)
James Bailey (foley artist)
For episode "Blown Away"

Primetime Emmy Awards 2007

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Stunt Coordination
Jim Ramos Vickers (stunt coordinator)
For episode "Rush".
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for a Series
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Todd Niesen (dialogue editor)
Bradley C. Katona (sfx editor)
Ruth Adelman (adr editor)
Skye Lewin (music editor)
Zane D. Bruce (foley artist)
Joseph T. Sabella (foley artist)
For episode "No Man's Land".

Primetime Emmy Awards 2005

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for a Series
Ann Hadsell (supervising sound editor)
Ruth Adelman (adr editor)
Bradley C. Katona (sound effects editor)
Todd Niesen (dialog editor)
Skye Lewin (music editor)
Zane D. Bruce (foley artist)
Joseph T. Sabella (foley artist)
For episode "Lost Son".

Primetime Emmy Awards 2003

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Cinematography for a Single Camera Series
Michael D. O'Shea (director of photography)
For episode "The Simple Man".

ALMA Awards 2011

Winner
ALMA Award
Favorite TV Actor - Leading Role
Adam Rodriguez
Nominee
ALMA Award
Outstanding Television Series
Outstanding Actress in a Drama Television Series
Eva LaRue

ALMA Awards 2009

Nominee
ALMA Award
Actor in Television - Drama
Adam Rodriguez
Outstanding Actress in a Drama Series
Eva LaRue

ALMA Awards 2008

Nominee
ALMA Award
Outstanding Actor in a Drama Television Series
Adam Rodriguez

American Society of Cinematographers, USA 2008

Nominee
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Eagle Egilsson
Episode: "CSI: Miami: Inside Out (2007)"

American Society of Cinematographers, USA 2007

Nominee
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Eagle Egilsson
Episode: "CSI: Miami: Darkroom (2006)"

American Society of Cinematographers, USA 2003

Winner
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Movies of the Week/Pilot (Network)
Michael Barrett
For CSI: Crime Scene Investigation

ASCAP Film and Television Music Awards 2009

Winner
ASCAP Award
Top Television Series
Jeff Cardoni

ASCAP Film and Television Music Awards 2006

Winner
ASCAP Award
Top TV Series
Jeff Cardoni

ASCAP Film and Television Music Awards 2005

Winner
ASCAP Award
Top TV Series
Jeff Cardoni

BMI Film & TV Awards 2009

Winner
BMI TV Music Award
Pete Townshend
Kevin Kiner

BMI Film & TV Awards 2008

Winner
BMI TV Music Award
Pete Townshend
Kevin Kiner

BMI Film & TV Awards 2005

Winner
BMI TV Music Award
Pete Townshend
Kevin Kiner

BMI Film & TV Awards 2004

Winner
BMI TV Music Award
Kevin Kiner
Graeme Revell
David E. Russo
Pete Townshend

BMI Film & TV Awards 2003

Winner
BMI TV Music Award
Graeme Revell
David E. Russo
Pete Townshend

California on Location Awards 2007

Winner
COLA
Assistant Location Manager of the Year - Television (Teamsters Local 399)
Adam Robinson

Crime Thriller Awards, UK 2008

Nominee
Dagger
Best International TV Drama

Edgar Allan Poe Awards 2009

Nominee
Edgar
Best Television Episode Teleplay
Barry O'Brien
For episode "You May Now Kill the Bride"

Golden Camera, Germany 2009

Nominee
Audience Camera
Best US Series

Guild of Music Supervisors Awards 2011

Nominee
GMS Award
Best Music Supervision for Television
P.J. Bloom
For Glee and United States of Tara

Il Festival Nazionale del Doppiaggio Voci nell'Ombra 2007

Nominee
TV Award
Best Character Actor Voice
Isabella Pasanisi

Image Awards (NAACP) 2007

Nominee
Image Award
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Khandi Alexander

Image Awards (NAACP) 2006

Nominee
Image Award
Outstanding Drama Series
Outstanding Actress in a Drama Series
Khandi Alexander

Image Awards (NAACP) 2005

Winner
Image Award
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Khandi Alexander

Image Awards (NAACP) 2004

Nominee
Image Award
Outstanding Drama Series

Imagen Foundation Awards 2012

Winner
Imagen Award
Best Supporting Actress/Television
Eva LaRue

Imagen Foundation Awards 2011

Winner
Imagen Award
Best Supporting Actress - Television
Eva LaRue

Imagen Foundation Awards 2009

Nominee
Imagen Award
Best Supporting Actress/Television
Eva LaRue

Imagen Foundation Awards 2007

Nominee
Imagen Award
Best Supporting Actress - Television
Eva LaRue

Imagen Foundation Awards 2006

Nominee
Imagen Award
Best Supporting Actress - Television
Eva LaRue

Imagen Foundation Awards 2005

Nominee
Imagen Award
Best Supporting Actor - Television
Adam Rodriguez

Motion Picture Sound Editors, USA 2012

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Skye Lewin (supervising music editor)
Episode: "Crowned"

Motion Picture Sound Editors, USA 2011

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Skye Lewin (music editor)
Episode: "L.A."

Motion Picture Sound Editors, USA 2010

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Todd Niesen (supervising dialogue editor)
Ruth Adelman (supervising adr editor)
Episode: "Point of Impact"
Best Sound Editing - Short Form Sound Effects and Foley in Television
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound designer)
James Bailey (foley artist)
Joseph T. Sabella (foley artist)
Episode: "Point of Impact"

Motion Picture Sound Editors, USA 2009

Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Skye Lewin (supervising music editor)
Episode: "Tipping Point"
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Sound Effects and Foley in Television
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound designer)
Joseph T. Sabella (foley artist)
James Bailey (foley artist)
Episode: "Tipping Point"

Motion Picture Sound Editors, USA 2007

Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television: Short Form - Dialogue and Automated Dialogue Replacement
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Todd Niesen (supervising dialogue editor)
Ruth Adelman (supervising adr editor)
For episode "Rio".
Best Sound Editing in Music for Television - Short Form
Skye Lewin (music editor)
For episode "Rio".
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Sound Effects and Foley for Television - Short Form
Tim Kimmel (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound designer)
Zane D. Bruce (foley artist)
Don Givens (foley editor)
Joseph T. Sabella (foley editor)
James Wong Howe (foley editor)
William Smith (sound effects editor)
For episode "Come As You Are".

Motion Picture Sound Editors, USA 2006

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Short Form - Dialogue and Automated Dialogue Replacement
Ann Hadsell (supervising sound editor/supervising adr editor)
Todd Niesen (supervising dialogue editor)
Ruth Adelman (dialogue/adr editor)
For episode "Three-Way".
Best Sound Editing in Television Short Form - Sound Effects & Foley
Ann Hadsell (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound designer)
Zane D. Bruce (foley artist)
Shane Bruce (foley artist)
Joseph T. Sabella (foley artist)
For episode "Urban Hellraisers".

Motion Picture Sound Editors, USA 2005

Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Long Form - Sound Effects & Foley
Ann Hadsell (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound designer)
Ruth Adelman (supervising foley editor)
William Smith (sound effects editor/foley editor)
Edmond J. Coblentz Jr. (sound effects editor)
For episode "Crimewave".
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Short Form - Sound Effects & Foley
Ann Hadsell (supervising sound editor)
Bradley C. Katona (sound effects editor)
William Smith (sound effects editor)
For episode "Lost Son".

Motion Picture Sound Editors, USA 2004

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Episodic - Sound Effects & Foley
Matt Sawelson (supervising sound editor)
Ruth Adelman (supervising foley editor)
Bradley C. Katona (sound editor)
Peter Bergren (sound editor)
For episode "Grand Prix".

People's Choice Awards, USA 2003

Winner
People's Choice Award
Favorite Television New Dramatic Series

Prism Awards 2010

Nominee
Prism Award
Drama Series - Mental Health
For episode "Head Case"

Teen Choice Awards 2012

Winner
Teen Choice Award
Choice TV Actor: Action
Adam Rodriguez
Choice TV: Action
CBS Productions

Young Artist Awards 2012

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 11-13
Maxim Knight
For the episode "Countermeasures" (#10.1)
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress 17-21
Erin Sanders
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress Ten and Under
Danielle Parker

Young Artist Awards 2011

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 11-13
Colin Ford

Young Artist Awards 2010

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 13 and Under
Scotty Noyd Jr.

Young Artist Awards 2008

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor
Cole Petersen
For episode "Stand Your Ground".

Young Artist Awards 2005

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a Television Series - Guest Starring Young Actor
Alex Black

Young Artist Awards 2004

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress
Sara Paxton

Young Artist Awards 2003

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Guest Starring Young Actor
Seth Adkins
Best Performance in a TV Drama Series - Guest Starring Young Actor
Raja Fenske

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed