Edit
Nicholas Nickleby (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Douglas McGrath

Writing Credits (WGA)  

Charles Dickens ... (novel)
 
Douglas McGrath ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Stella Gonet ... Mrs. Nickleby
... Mr. Nickleby
Henry McGrath ... Child Nicholas Nickleby
... Boy Nicholas Nickleby
Poppy Rogers ... Child Kate Nickleby
Jessie Lou Roberts ... Young Kate Nickleby
... Nicholas Nickleby
... Kate Nickleby
... Newman Noggs
... Ralph Nickleby
... Madeline Bray
... Mr. Wackford Squeers
Angela Curran ... Parent
... Smike
... Mrs. Squeers
Bruce Cook ... Little Wackford Squeers
Greg Sheffield ... Bolder
Alex Graham ... Cobbey
Jordan Calvert ... First Boy
Joel Pitts ... Second Boy
Billy Hill ... Tomkins
... Fanny Squeers
... Maid (as Lucy Davies)
Helen Coker ... Tilda
... John Browdie
... Sir Mulberry Hawk
... Lord Verisopht
... Mr. Pluck
... Vincent Crummles
... Mrs. Crummles / Mr. Leadville (as Dame Edna Everage)
... Mr. Folair
... The Infant Phenomenon
Alfred Harmsworth ... Young Smike
... Romeo in play
... Juliet in play
Jacob Engelberg ... Boy Messenger (as Jacob Engleberg)
... Brooker
... Miss Lacreevy
... Charles Cheeryble
Gerard Horan ... Ned Cheeryble
Lisa Martin ... Ribbon Girl
... Frank
... Nigel Bray
Celia Henebury ... Mrs. Bray
... Young Mr. Bray
... Doctor
Diana Morrison ... Bray's Maid
Amber Batty ... Mrs. Ralph Nickleby
... Young Ralph Nickleby
Mark Meadows ... Lone Soldier
Rest of cast listed alphabetically:
... Theatre Goer (uncredited)

Produced by 

Simon Channing Williams ... producer
Gail Egan ... executive producer
John Hart ... producer (as John N. Hart)
Michael Hogan ... executive producer
Robert How ... line producer
Robert Kessel ... executive producer
Jeffrey Sharp ... producer

Music by 

Rachel Portman

Cinematography by 

Dick Pope ... director of photography

Film Editing by 

Lesley Walker

Casting By 

Nina Gold ... casting director: UK

Production Design by 

Eve Stewart

Art Direction by 

Andrew Grant
Tom Read ... supervising art director

Costume Design by 

Ruth Myers

Makeup Department 

Sue Ignatius ... makeup artist
Sarah Monzani ... makeup designer
Graham Pownall ... hair stylist
Maralyn Sherman ... key makeup artist
Simon Thompson ... hair designer
Christine Whitney ... crowd makeup artist
Trefor Proud ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Steve Harrow ... post-production supervisor: UK
Christopher Kenneally ... post-production supervisor: US
Ian Pollington ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Vicki Allen ... crowd third assistant director
Dan Channing Williams ... third assistant director
Ben Howard ... third assistant director
Dan John ... second assistant director
Josh Robertson ... first assistant director
Rob Burgess ... assistant director: second unit (uncredited)
Christian Rigg ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

Eddie Baker ... stand-by props
David Cheesman ... storeman (as Dave Cheesman)
Tanya Clark ... art department researcher
Gary Davies ... stand-by stagehand
Steve Deane ... chargehand carpenter
Andrew Forrest ... assistant art director (as Andy Forrest)
Gary Fox ... stand-by props
Claire Grainger ... prop buyer
Katy Harvey ... stand-by art director (as Katy Pain)
Dave Hill ... stand-by carpenter
Martin Lane ... stand-by painter
Jo Littlejohn ... art department coordinator
Leon McCarthy ... stand-by carpenter
Adam McCreight ... dressing props
Richard Mills ... property master
John O'Connor ... chargehand carpenter
Justin Overhill ... scenic artist
Dave Perschky ... construction manager
Don Santos ... dressing props
Ben Smith ... draftsman
Michael Standish ... prop buyer
David Stapleton ... chargehand painter (as Dave Stapleton)
Ed Walsh ... draftsman
Kimberley Fahey ... art department trainee (uncredited)
Nick Pelham ... storyboard artist (uncredited)
Ben Smith ... draughtsman (uncredited)

Sound Department 

Tom Barrow ... sound assistant
John Bateman ... adr recordist: UK / foley recordist: UK
Jonathan Bates ... supervising sound editor
Philip Bothamley ... dialogue editor (as Phillip Bothamley)
Ricky Butt ... foley artist (as Ricki Butt)
Tim Cavagin ... re-recording mixer
Tim Fraser ... production sound mixer
Bobby Johanson ... adr and foley recording: US
Claire Mahoney ... foley artist
Nadine Finzi Maybruck ... adr assistant: US
Michael Redfern ... foley editor
Mark Rose ... sound editor
Steve Single ... re-recording mixer
Alastair Sirkett ... adr editor (as Alistair Sirkett)
Andy Tait ... consultant: DTS
William Towers ... boom operator (as Will Towers)
Chris Wilson ... consultant: Dolby
Graham Day ... sound trainee (uncredited)
Steve Finn ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Christopher Longhurst ... special effects assistant (as Chris Longhurst)
Graham Longhurst ... special effects advisor
Keith Dawson ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Andrew Jeffery ... visual effects supervisor (as Andy Jeffery)
Simon Carr ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Gary Connery ... stunts
Rowley Irlam ... stunts
Gareth Milne ... stunt coordinator
Bill Weston ... stunts

Camera and Electrical Department 

Ashley Bond ... first assistant camera
Robert Brown ... rigging gaffer
Richard Carroll ... second assistant camera
Mike Cooper ... electrician
Ray Evans ... photographer: title sequence
Alex Griffiths ... camera loader
Stuart Howell ... camera operator
Lorraine Jones ... video technician
Paul McGeachan ... electrician
Michael McHugh ... electrician
Simon Mein ... still photographer
Mike Miller ... camera operator: second unit
Tommy O'Sullivan ... best boy
Andy Ormesher ... stand-by rigger
John Powell ... electrician
Darren Quinn ... grip: second unit
Alex Scott ... gaffer
Gordon Segrove ... first assistant camera: second unit
Colin Strachan ... grip
Danny Espey ... rigging electrician (uncredited)
Steve Finberg ... additional electrician (uncredited)
Stuart Howell ... steadicam operator (uncredited)

Casting Department 

Rosalie Clayton ... casting assistant
Tamara Gillon ... casting assistant
Alison E. McBryde ... casting associate
Lina Todd ... casting: USA

Costume and Wardrobe Department 

Liam Flavell ... costume assistant
Mike Hodge ... costume fitter
William McPhail ... costume supervisor
Michael Mooney ... costume assistant
Marnie Ormiston ... costume assistant
Kirsty Wilkinson ... costume assistant
Nicole Young ... assistant costume designer
Lucy Denny ... costumer (uncredited)
Penny McDonald ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Claire Ferguson ... assistant editor: avid
Alec Gibson ... color timer
Joe Hobeck ... assistant editor: avid (as Joseph Hobeck)
Jeremy Hume ... assistant editor
Mark Neale ... assistant editor: avid
Marsha Bramwell ... trainee assistant editor (uncredited)
Matthew Streatfield ... trainee assistant editor (uncredited)
Jason Wheeler ... negative cutter (uncredited)

Location Management 

Piers Dunn ... assistant location manager
Ben Rimmer ... location manager
Tracey Tucker ... assistant location manager
Ian Pollington ... location manager (uncredited)

Music Department 

Jeff Atmajian ... orchestrator
Chris Cozens ... auricle operator
Chris Dibble ... music engineer
George Hamer ... orchestral contractor
Rachel Portman ... music producer
David Snell ... conductor
Graham Sutton ... music editor

Transportation Department 

Jimmy Carruthers ... unit driver (uncredited)
Enyo Mortty ... driver: Christopher Plummer (uncredited)

Other crew 

Chris Allies ... title designer
Libbie Barr ... script supervisor
Barbara Berkery ... dialect coach / dialogue coach
Sam Chwat ... dialogue coach: US
Andrew Gwyn Davies ... production runner
Hannah Davies ... assistant: Rachel Portman
Graham Easton ... completion bond guarantor: Film Finances
Daniel Feiner ... production assistant: Hart Sharp Entertainment
Poppy Field ... base runner
Candice Fonseca ... production coordinator
Vic Fraser ... copyist
Anwen Griffiths ... assistant: Gail Egan and Simon Channing Williams
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Sue Lefton ... choreographer
Ben Limberg ... assistant: John N. Hart and Jeffrey Sharp
Matthew Love ... stand-in
Sarada McDermott ... assistant production coordinator
Jon Miller ... assistant accountant
Justin Miller ... assistant accountant
Gerard Naprous ... horse master
Clive Noakes ... laboratory contact
Malcolm Ranson ... fight arranger
Jonathan Rutter ... publicity: McDonald & Rutter
Joy Scott ... stand-in
Will Tyler ... production accountant
Brett Williams ... production assistant: Hart Sharp Entertainment
Hayley Williams ... assistant: Douglas McGrath
Zoe Wilson ... production runner (as Zoë Wilson)
Nina Wolarsky ... executive: Hart Sharp Entertainment
Malcolm Pearce ... fire officer (uncredited)
Joy Scott ... floor runner (uncredited)
Diana Scrivener ... assistant choreographer (uncredited)
Derek Warman ... fire officer (uncredited)

Thanks 

Tim Cribb ... thanks: Churchill College, Cambridge University
Gordon Campbell Gray ... thanks: One Aldwych
Daniel Johansson ... thanks: One Aldwych
Trevor May ... thanks
Betty Moore ... thanks: DTA Tours & Travel
Andrew Xavier ... thanks: The Dickens House Museum, London
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page