Edit
Jeepers Creepers 2 (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Victor Salva

Writing Credits (WGA)  

Victor Salva ... (characters)
 
Victor Salva ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Ray Wise ... Jack Taggart Sr.
Jonathan Breck ... The Creeper
Garikayi Mutambirwa ... Deaundre 'Double D' Davis
Eric Nenninger ... Scott 'Scotty' Braddock
Nicki Aycox ... Minxie Hayes
Travis Schiffner ... Izzy Bohen
Lena Cardwell ... Chelsea Farmer
Billy Aaron Brown ... Andy 'Bucky' Buck
Marieh Delfino ... Rhonda Truitt
Diane Delano ... Bus Driver Betty Borman
Thom Gossom Jr. ... Coach Charlie Hanna
Tom Tarantini ... Coach Dwayne Barnes
Al Santos ... Dante Belasco
Josh Hammond Josh Hammond ... Jake Spencer
Kasan Butcher ... Kimball 'Big K' Ward
Drew Tyler Bell ... Jonny Young
Luke Edwards ... Jack Taggart Jr.
Shaun Fleming Shaun Fleming ... Billy Taggart
Justin Long ... Darry Jenner
Bob Papenbrook ... Man in Station Wagon
Jon Powell ... Older Jack Jr.
Marshall Cook ... Boy
Joe Reegan ... Boy
Stephanie Denise Griffin ... Girl
Nick George ... Team member (as Nicholas George)
Phillip Currie Phillip Currie ... Team member
Andrew Reville Andrew Reville ... Team member (as Andrew ReVille)
Gil McKinney ... Team member
David Zepeda ... Team member
Julie Soper Julie Soper ... Team member
Darren Robertson Darren Robertson ... Team member
Rest of cast listed alphabetically:
Largo Woodruff ... Woman in Car (uncredited)

Produced by 

Francis Ford Coppola ... executive producer
Kirk D'Amico ... executive producer
Lucas Foster ... executive producer
Tom Luse ... producer
Bobby Rock ... executive producer
Philip von Alvensleben ... co-executive producer

Music by 

Bennett Salvay

Cinematography by 

Don E. FauntLeRoy ... director of photography (as Don E. Fauntleroy)

Film Editing by 

Ed Marx

Casting By 

Aaron Griffith
Linda Phillips-Palo

Production Design by 

Peter Jamison

Art Direction by 

Nanci Roberts

Set Decoration by 

Linda Spheeris

Costume Design by 

Jana Stern

Makeup Department 

Barry Anderson ... fake bodies
Germicka Barclay ... assistant hair stylist
Roy Ceballos ... shop foreman
Elisabeth Dietrich-Fry ... key makeup artist (as Elisabeth Fry)
Denise Fischer ... key makeup artist
Elvis Jones ... makeup artist
Lori McCoy-Bell ... hair department head
Brian Penikas ... creature & makeup effects supervisor / key makeup effects artist / special effects makeup department head
Tim Phoenix ... makeup artist
Richard Redlefsen ... assistant prosthetic makeup artist / creeper makeup and lead suit

Production Management 

Robert Hackl ... post-production supervisor
Debbie Hayn-Cass ... unit production manager
Deborah Reissman ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Danny Green ... second assistant director
Rick Kelly ... second second assistant director
Mark Anthony Little ... first assistant director
Barbara Lontkowski ... second second assistant director
Tom Luse ... second unit director
Tobijah Tyler ... second assistant director
Stephanie P. O'Brien ... second second assistant director (uncredited)

Art Department 

Zachary Alex ... set dresser
Adolfo Castanon ... greensman
Richard Cory ... propmaker
Brendon Cowsill ... set dresser
Tiffany Cowsill ... set dresser
dooner ... art department coordinator
Mariano Fernandez ... propmaker /mill foreman
Neil Gahm ... prop maker
Lorne Grant ... assistant property master
Scott Herbertson ... set designer
Steven Kerlagon ... paint supervisor
Sean Langdon ... set dresser
David Ross Lawrence ... labor foreman (as David R. Lawrence)
Jonathan Melvoin ... prop foreman (as Jon Melvoin)
Scott Nifong ... property master: second unit
Pedram Pezeshkan ... greensman
Noah Plunkett ... greens
Steve Roll ... carpenter
Tim Scheu ... lead man
Andy Schoneberg ... art department
Steve Seine ... set dresser
Kyle Simokovic ... propmaker
Chad Simpson ... paint foreman
Donald Spencer ... propmaker
Erik Thomson ... set dresser
Lee Thomson ... set dresser
Jesse Valdez ... stand-by painter
Joe Viau ... set dresser
Kelvin Wright ... propmaker
Richard K. Wright ... property master
Todd Young ... construction coordinator
David Forline ... props (uncredited)

Sound Department 

Steve C. Aaron ... production sound mixer
Greg Barbacovi ... adr recordist
Robby Bartholomew ... re-recording mixer
Nick Clay ... assistant sound editor
Paul B. Clay ... adr supervisor / supervising sound editor
Michael P. Cook ... dialogue editor (as Mike Cook)
Craig A. Dellinger ... adr editor (as Craig Dellinger)
Ken Dufva ... foley artist
Alan Freedman ... adr mixer
Bob Goold ... dialog editor
Ellen Heuer ... foley artist
Stanley Kastner ... re-recording mixer
Phil Lee ... sound recordist
Donald Lyles ... sound recordist
Mark L. Mangino ... dialogue editor
Patrick O'Sullivan ... sound effects editor
John Rotondi ... sound engineer: Y4
Greg Stacy ... sound effects editor
Dirk Stout ... second boom operator
Lee Tinkham ... foley mixer
Trevor Ward ... stereo sound consultant: Dolby
Dan Whiting ... boom operator

Special Effects by 

Barry Crane ... moldmaker
Derrick Crane ... special effects crew
David Fedele ... fabricator and lab technician (as Dave Fedele)
John E. Gray ... special effects coordinator
Richard O. Helmer ... special effects coordinator
Boyd Lacosse ... special effects technician
Javier Lomeli ... special effects technician
Karen Mason ... fabricator and lab technician
Nicole Michaud ... creature effects coordinator: makeup & monsters
Robert Pendergraft ... fabricator / lab technician
Brian Penikas ... creature & makeup effects supervisor / creature effects designer / special effects makeup
Tim Phoenix ... fabricator
Richard Redlefsen ... sculptor/painter: Makeup and Monsters Studios
Christopher A. Suarez ... special effects technician
Erick de la Vega ... fabricator and lab technician
Mark Viniello ... foam runner
John Ziegler ... special effects foreman (as John R. Ziegler)
Dirk Rogers ... corpse fabricator: Ghostride Production (uncredited)

Visual Effects by 

Jance Allen ... visual effects artist
Kevin Baillie ... CG supervisor
Brendan Bolles ... match mover
Geraud Brisson ... visual effects editor
Daniela Calafatello ... creature models
YouJin Choung ... visual effects
Paul Curley ... visual effects
Michelle Deniaud ... creature painter
David Emerson ... opticals
Arin Finger ... visual effects coordinator
Kameron Gates ... character animator
Daniel Gloates ... senior staff
Rainer Gombos ... digital compositor
David 'Rudy' Grossman ... creature supervisor
Jonathan Harman ... digital artist: The Orphanage
Matthew Hendershot ... digital artist: The Orphanage
Sarahjane Javelo ... digital paint/rotoscope artist
Joshua I. Kolden ... technical director
Bryan Ku ... lighting technical director (as Bomsok Ku)
Moonsung Lee ... CG animator
Stuart T. Maschwitz ... senior staff: The Orphanage (as Stu Maschwitz)
Ian McCamey ... editorial supervisor
Nicholas McDowell ... systems engineer
Phil 'Captain 3D' McNally ... character animator
Yvette Memory ... visual effects coordinator
Luke O'Byrne ... visual effects producer
JaeWook Park ... technical director
Alex Prichard ... digital artist: The Orphanage
Dav Rauch ... visual effects artist
Jonathan Rothbart ... visual effects supervisor
Jesse Russell ... digital compositor
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer
Carsten Sørensen ... senior staff: The Orphanage
Yuko Takeshita ... visual effects assistant
Ryan Tudhope ... digital environment supervisor
Kristi Valk ... digital artist: The Orphanage
Christopher Walsh ... animation supervisor
Carl Walters ... visual effects editor

Stunts 

Elle Alexander ... stunt double: Diane Delano
Chris Blackwood ... stunts
Freddy Bouciegues ... stunts
Bobby Burns ... stunts
Heather Burton ... stunts (as Heather Burton-Gibson)
Mark Chadwick ... stunts
Laura Lee Connery ... stunt double
Clay Cullen ... stunt double
Keith Splinter Davis ... stunts (as Keith Davis)
William De Vital ... stunts (as William Devital)
Kiante Elam ... stunts
Ousaun Elam ... stunts (as Ousan Elam)
Debbie Evans ... stunts
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Charles Grisham ... stunts (as Charlie Grisham)
Jimmy Hart ... stunts (as Jim Hart)
Hollis Hill ... stunts
Kanin Howell ... stunt double: Luke Edwards
Oliver Keller ... stunts
Bret Kiene ... stunt rigger
Lane Leavitt ... stunt rigging coordinator
Steven Leavitt ... utility stunts
Angela Meryl ... stunt double
Chris Nielsen ... stunts
Darrin Prescott ... stunt double: Jonathan Breck
Austin Priester ... stunt double
Allen Robinson ... stunts
Scott Rogers ... stunts
Monty L. Simons ... stunt coordinator
Mike Smith ... stunts
C.C. Taylor ... stunts
Clark Tucker ... stunt double: Travis Schiffner

Camera and Electrical Department 

Gavin Aims ... camera operator
Chad C. Barrow ... rigging grip
Corwin A. Bibb ... assistant chief lighting technician: Long Beach
Don Bixby ... lighting technician: second unit
Dustin Blauvelt ... camera operator
Thomas H. Boone ... rigging grip
Gary Brostrom ... key grip: second unit (as Gary A. Brostrom) / key rigging grip (as Gary A. Brostrom)
Charles John Bukey ... key grip
Henry L. Bukey ... grip
Shane Buttle ... lighting platform operator
Thomas A. Curran ... grip
Louis DiCesare ... gaffer: Long Beach
Wayne L. Duncan ... grip
Tim Durr ... electrician: Long Beach
Michael Fauntleroy Jr. ... assistant camera
Michael A. FauntLeRoy ... assistant camera
Season FauntLeRoy ... film loader
Sean P. Fickert ... best boy
Rich Floyd ... assistant camera
Stephen M. Foss ... rigging grip (as Steve Foss)
Kerri Fouts ... film loader
Steven Frohardt ... grip
Michael Guthrie ... grip
Craig Horwitz ... set lighting
Jimi Johnson ... video assist operator
Sunny Johnson ... grip
Terry Kramer ... electrician
Robert LaBonge ... director of photography: second unit
Mike Macias ... lighting technician
Daisuke Dice Miyake ... grip
Jon D. Morrison ... set lighting rigging
Jacqueline J. Nivens ... second assistant camera: second unit (as Jaqueline Nivens)
Michael K. O'Melia ... assistant chief lighting technician
Gene Page ... still photographer
Kevin P. Patterson ... electrician: Long Beach
Tony Porto ... grip
Ron Provenzano ... set lighting
Rebecca Revak ... assistant camera
Nikola Ristic ... electrician: Long Beach
Steve Savage ... rigging grip
Moulaye Sene ... electrician: Long Beach
Alan Shultz ... dolly grip (as Alan 'Moose' Shultz)
Mark R. Shultz ... rigging grip (as Mark Schultz)
Bill Sordal ... rigging grip
Gary Stark ... lighting technician
Robert Sterry ... video assist operator: second unit
Wayne Swab ... electrician
Chuck Turner ... rigging grip (as Charles Turner)
Ronald L. Vargas Jr. ... first assistant camera: second unit
H. Mark Vuille ... gaffer

Casting Department 

Sande Alessi ... extras casting
Kristan Berona ... extras casting associate
Debbie Rothstein ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Karen Hytten ... costumer (as Karen S. Hytten)
Tron Morgan ... costumer
Claudia Wick ... key costumer

Editorial Department 

Geraud Brisson ... first assistant editor
Jeff Chaves ... colorist (digital color correction)
George Koran ... telecine colorist
Frank Pass ... colorist
Mark V. Phillips ... assistant editor
Chris Regan ... color timer
Yuko Takeshita ... post-production assistant
Jim J. Williams ... color timer (as Jim Williams)

Location Management 

Kristi Frankenheimer ... location manager
Leslie Romenesko ... key assistant location manager
Eva M. Schroeder ... assistant location manager

Music Department 

Steve Becknell ... musician: french horn
David Bondelevitch ... music editor
Bill Booth ... musician: trombone
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Brad Dechter ... additional orchestrator
Alan Estes ... musician: percussion
Michael Fisher ... musician: percussion
Marc Gebauer ... scoring crew
Dominic Gonzales ... scoring crew
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Mark Graham ... music copyist
Danny Greco ... musician: percussion
Oscar Hidalgo ... musician: bass soloist
Tommy Johnson ... musician: tuba soloist
Randy Kerber ... musician / orchestrator
Brian Kilgore ... musician: percussion
T.J. Lindgren ... score recordist
David Low ... orchestra contractor
David Marquette ... music recordist
Michael McCuistion ... additional orchestrator
Malcolm McNab ... musician: trumpet
Shawn Murphy ... scoring mixer
Maria Newman ... musician
Bryan Pezzone ... musician: piano
Bill Reichenbach ... musician: trombone
Larry Rench ... additional orchestrator
Lolita Ritmanis ... orchestrator
Bennett Salvay ... conductor / orchestrator
Steve Schaeffer ... musician: percussion
Jay Selvester ... scoring crew
Kirsten Smith ... scoring crew
Steven L. Smith ... music preparation
Phillip A. Teele ... musician: trombone
James Thatcher ... musician: french horn
Greg Townley ... music designer
Louise Di Tullio ... musician: flute
Michael Valerio ... musician: bass soloist
Brian Vibberts ... additional score recordist
Christopher Violette ... executive in charge of music: Myriad Pictures

Transportation Department 

Hugh Kelly ... transportation
P. Gerald Knight ... transportation coordinator
Chris Walden ... driver
Dan O. Wiseman ... driver

Other crew 

Carrie Arnold ... production assistant
Joey Banks ... set production assistant
Sam M. Cobb ... production medic
Richard Cody ... craft service
Jon E. Edwards ... set production assistant
Melissa Elliott ... title designer
Juliana FauntLeRoy ... production assistant
Jeff Fuller ... set production assistant
Patricia A. Fullerton ... script supervisor
Barbara Gordon ... dog trainer
Rena Hanover ... production assistant
Julie Hansen ... post-production accountant
Philip Knight ... production assistant
Maxine Leonard ... unit publicist
Justin G. Maguire ... production assistant
Alessandro Masi ... international sales
John McAdams ... set production assistant
Rosalyn McVay ... production assistant
David Medrano ... assistant accountant
Billy Parks ... assistant: Mr. Foster
Kyle Pavey ... set production assistant
Catherine Pittman ... animal coordinator
KB Pugliese ... assistant production office coordinator
J.C. Rappaport ... assistant: Mr. D'Amico
Jill Rosenblatt ... assistant accountant
Debbie Rothstein ... adr group coordinator
Linda Rowe ... dog trainer
Denise Sanders ... bird trainer
Anouk Schaaf ... assistant: Mr. von Alvensleben (as Anouk Schaaf Flood)
Julie Schultz ... bird trainer
Freddy Sheinfeld ... midi preparations
Leslie Silvey ... production coordinator
Carol Sonheim ... bird trainer
Mary Sunshine ... production accountant
Tony Swatton ... armorer
Mike Tristano ... armorer
Ryan Turek ... assistant to director
Buzz Visconti ... first aid
James P. Warren ... bird trainer (as Jim Warren)
William S. White ... production secretary
Anthony Woods ... production medic
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Micah May ... production assistant (uncredited)
Tim Phoenix ... double: Dante's corpse (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed