Edit
All the Real Girls (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Gordon Green

Writing Credits  

David Gordon Green ... (story) and
Paul Schneider ... (story)
 
David Gordon Green ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Paul Schneider ... Paul
Zooey Deschanel ... Noel
Shea Whigham ... Tip
Danny McBride ... Bust-Ass
Maurice Compte ... Bo
Heather McComb ... Mary-Margaret
Benjamin Mouton ... Uncle Leland (as Ben Mouton)
John Kirkland John Kirkland ... Justin
James Marshall Case James Marshall Case ... Judge Harvey
Patricia Clarkson ... Elvira
Maya Ling Pruitt Maya Ling Pruitt ... Feng-Shui
Eddie Rouse ... Dancing Orderly
Karey Williams Karey Williams ... Tammy Clinard
Matt Chapman Matt Chapman ... Strong Bad
Amanda Chaney Amanda Chaney ... Girl on the porch
Maribeth Ayers ... Noel's friend (as Mary Beth Ayers)
Summer Shelton ... Noel's other friend
Bob Hardison Bob Hardison ... Bob
Bartow Church Bartow Church ... Geoff Seibanick
Rutledge Rutledge ... Dwayne
Rest of cast listed alphabetically:
Thunderbird Dinwiddie ... Tonya (uncredited)
Trista Michelle LaPrade Trista Michelle LaPrade ... (uncredited)

Produced by 

Jean Doumanian ... producer
Kim Jose ... associate producer
Lisa Muskat ... producer
Derrick Tseng ... line producer

Music by 

Michael Linnen
David Wingo

Cinematography by 

Tim Orr ... director of photography

Film Editing by 

Zene Baker
Steven Gonzales

Casting By 

Mitzi Corrigan
Mali Finn

Production Design by 

Richard A. Wright ... (as Richard Wright)

Art Direction by 

Jeffrey J. Barrows ... (as Jeffrey Barrows)

Set Decoration by 

Summer Eubanks

Costume Design by 

Erin Aldridge Orr

Makeup Department 

Dana Elder ... makeup artist
Persefone Karakosta ... hair stylist
Julia Lallas ... additional hair stylist

Production Management 

David C. Cook ... post-production supervisor
Sophia Lin ... unit production manager
Craig Zobel ... unit production manager (as R. Craig Zobel)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Best ... consultant director
Stewart Griffin ... second assistant director
Jeff Huston ... first assistant director
Arik D. Penchina ... second second assistant director (as Arik Markus-Penchina)

Art Department 

Brooke Bramley ... property master
Mike Chapman ... graphic designer
Gregg Perez ... leadman
Jonathan Rudak ... set dresser
Peter Sattler ... on-set dresser (as Pete Sattler)
George Smith ... set dresser
Elizabeth Steinfels ... scenic painter

Sound Department 

Todd Beckett ... re-recording mixer
Christian Carruthers ... foley recordist / re-recording mixer
Robin Crumley ... assistant sound editor
John Elliot ... foley assistant
Brian Fletcher ... sound quality controller: audio post services
Christof Gebert ... assistant sound designer / sound mixer
Mark Gingras ... sound designer
Eileen Godoy ... adr project coordinator: Post Logic
Steve Hammond ... foley artist
Gregor Hutchison ... sound studio manager: audio post services
Ernie Kilcup ... sound transfers: audio post services
Thomas Kodros ... dolby sound consultant (as Thomas G. Kodros)
Joe Lafontaine ... adr editor
John Laing ... supervising dialogue editor
James Ledner ... adr mixer: Post Logic
Brent MacLeod ... sound theatre operator (as Brent McLeod)
Daniel Pellerin ... supervising re-recording mixer
Geoffrey Samuels ... adr assistant: Post Logic
Greg Shim ... adr recordist
Nina Sparks ... sound project coordinator: audio post services
Alex U'Ren ... adr assistant: Post Logic
Chris Walldorf ... boom operator
Jamie Gould ... sound re-recording assistant (uncredited)
Mike Woroniuk ... additional sound re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Ray Bivins ... special effects supervisor

Stunts 

Cal Johnson ... stunt coordinator
Kay Kimler ... stunt performer
Ted Larkin ... stunt performer
Lonnie R. Smith Jr. ... stunt performer
Brian Todd ... stunt performer
Cal Johnson ... stunt double: Paul Schneider (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Richard Aguililla ... additional grip (as Richard Aguililia)
Michael J. Burke ... camera loader (as Michael Burke)
Matt Craig ... third grip (as Matthew Craig)
David Elwell ... best boy electric
Justin Scott Gravatt ... third electrician (as Justin Gravatt)
Melissa Guimaraes ... electrician: Israel / swing grip
Matthew Hale ... key grip
Linda Kallerus ... second assistant camera (as Linda Slater)
Brian McKee ... best boy grip
Derek Miller ... fourth grip (as Derek E. Miller)
Rachel Miller ... additional grip
Scott Miller ... gaffer
Matthew A. Petrosky ... first assistant camera
Jamie Slater ... camera department assistant
Ray Stilson ... additional electric
Adam Stone ... cinematographer: second unit
Dave Svenson ... steadicam operator (as David Svenson)
David Troutman ... additional electric
Tarina Van Den Driessche ... fourth electric (as Tarina Reed)
Karey Williams ... still photographer
Kenneth Wilson II ... camera operator: second unit (as Kenneth Wilson)

Casting Department 

Mindy Bazar ... casting associate: Mali Finn Casting
David Rapaport ... casting associate: Mali Finn Casting
Mitzi Corrigan ... local casting: Corrigan and Johnston Casting (uncredited)
Paige Johnson ... local casting: Corrigan and Johnston Casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Shannon Coe ... wardrobe assistant
Jill Newell ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Alex Alzo ... timing supervisor: Deluxe Toronto
John J. De Santis Jr. ... negative supervisor: Magic Film & Video Works (as John DeSantis)
Marie Hélène Desbiens ... negative cutter: Magic Film & Video Works (as Marie-Helen Desbiens)
Alfredo Frasson ... color timer: Deluxe Toronto
Jerald Jones ... dailies supervisor: Magic Film & Video Works
Brian Kibbie ... negative supervisor: Magic Film & Video Works
Yoon Sin Park ... negative supervisor: Magic Film & Video Works (as Yoonsin Park)
Chris Severn ... timing manager: Deluxe Toronto

Location Management 

Scott Clackum ... location manager
Adam Paroo ... assistant location manager
Brian Sides ... location assistant

Music Department 

Gabrielle Fastman ... assistant to music supervisor
Janice Ginsberg ... music supervisor
Josh Grier ... music legal
John Limotte ... music legal
Michael Linnen ... musician / score recordist
Heather Lyons ... assistant to music supervisor
David Wingo ... musician / score recordist
Utah Carol ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Derek Miller ... driver (as Derek E Miller)
Tarina Van Den Driessche ... driver (as Tarina Reed)

Other crew 

Josh Aiello ... office production assistant
Lis Anna-Langston ... office production assistant (as Lis Anna)
Kris Baucom ... assistant production office coordinator
Steve Becker ... animal wrangler
Larry Birstock ... account manager: Post Logic
Roberta Bratti ... scheduler: audio post services
Jeffrey A. Brown ... key set production assistant (as Jeffrey Brown)
Evan Burnstein ... assistant to producers
Kimberly Crooks ... assistant to producers
Hodiah Davidson ... post-production accountant
Bob Dick ... front end services manager: Deluxe Toronto
Kevin Dillon ... vice president front end services: Deluxe LA
Nathan Earley ... additional production assistant
Gary Edmonds ... set medic
Eric Falkenstein ... representative: Jean Doumanian Productions
Etan Frankel ... representative: Jean Doumanian Productions
Ruben Garcia ... account manager: dailies and negative conforming, Magic Film & Video Works
Steven Gonzales ... script supervisor
Bob Hardison ... set production assistant
Jeff Hill ... publicist: Falco Ink
Greg Hudgins ... on-set projectionist: The Fine Arts Theater
James A. Janowitz ... legal services: Pryor Cashman Sherman & Flynn
Phyllis Kaufman ... production legal
Margy Krafchik ... customer service coordinator: audio post servives
Albert Krause ... production accountant
Jeff Macht ... set production assistant: New York
Shane Meador ... additional production assistant (as Shane Meadows)
Ryan Nelson ... additional production assistant
Josh Newport ... production assistant
Melissa Palmer ... craft service
Andrew Reed ... production office intern (as Andy Reed)
Neal Reed ... on-set projectionist: The Fine Arts Theater
Anne Reynolds ... customer service representative: audio post services
Carla Roberts ... legal services: Greenberg Glusker Fields Claman Machtinger & Kinsells
Karen Robson ... legal services: Pryor Castman Sherman & Flynn
Rebecca Shlapack ... production office intern
Tess Smalley ... production office coordinator (as Teresa Reilly)
Michael Tully ... set production assistant
Steve Van Anda ... account manager: Deluxe LA (as Steven Van Anda)
Carrie Walkup ... product placement and clearances
Julie Weinstein ... account executive: audio post services
Shelby Wong ... assistant to producers
Warner Loughlin ... acting coach (uncredited)

Thanks 

Chad Benton ... thanks
Juan Castro ... special thanks
Erin Cline ... special thanks
Thunderbird Dinwiddie ... special thanks (as Traci Dinwiddie)
Jasmine Sky Figlow ... special thanks
Janell Fletcher ... special thanks
Matthew Gray ... special thanks
Roger Kass ... special thanks
Dylan Leiner ... special thanks
Eric Schonz ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed