Edit
Mindhunters (2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Renny Harlin

Writing Credits (WGA)  

Wayne Kramer ... (story)
 
Wayne Kramer ... (screenplay) and
Kevin Brodbin ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Eion Bailey ... Bobby Whitman
Clifton Collins Jr. ... Vince Sherman
Will Kemp ... Rafe Perry
Val Kilmer ... Jake Harris
Jonny Lee Miller ... Lucas Harper
Kathryn Morris ... Sara Moore
Christian Slater ... J.D. Reston
LL Cool J ... Gabe Jensen (as James Todd Smith aka LL Cool J)
Patricia Velasquez ... Nicole Willis
Cassandra Bell ... Jen
Daniël Boissevain ... Second Man in the Bar
Antonie Kamerling ... Man in the Bar (as Anthone Kamerling)
Jasmine Sendar ... Friend of Jen
Trevor White ... Attacker

Produced by 

Moritz Borman ... executive producer
Cary Brokaw ... producer
Hans de Weers ... co-producer
Guy East ... executive producer
Erwin Godschalk ... co-producer
Akiva Goldsman ... producer
Renny Harlin ... executive producer
Basil Iwanyk ... executive producer
Robert F. Newmyer ... producer (as Bobby Newmyer)
Susan E. Novick ... associate producer
Jeffrey Silver ... producer
Nigel Sinclair ... executive producer
Rebecca Spikings ... producer
Scott Strauss ... co-producer
Bob Weinstein ... co-executive producer
Harvey Weinstein ... co-executive producer

Music by 

Tuomas Kantelinen

Cinematography by 

Robert Gantz ... director of photography

Film Editing by 

Neil Farrell
Paul Martin Smith

Casting By 

Monika Mikkelsen

Production Design by 

Charles Wood

Art Direction by 

Jon Billington ... supervising art director
Marco Rooth

Set Decoration by 

Eliza Solesbury

Costume Design by 

Louise Frogley

Makeup Department 

Yvonne Bakker ... makeup assistant
Tricia Cameron ... makeup department head: additional photography
Tony Gardner ... lifecast makeup effects
Kay Georgiou ... hair stylist
Rob Hillenbrink ... special makeup effects artist
Tessa Hornstra ... hair stylist / makeup artist
Sunita Parmar ... prosthetic makeup artist
Meta Schalij ... makeup assistant
Janine Schneider ... hair stylist / makeup artist
Pur Thys ... hair stylist / makeup artist
Ingrid Van Wakeran ... makeup assistant
Simon Webber ... special makeup effects artist
Jeremy Woodhead ... key makeup artist

Production Management 

Stephen Barker ... post-production supervisor
Steve Gaub ... production supervisor
Roseanna O. Samantha Istance ... assistant production manager
Berry van Zwieten ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Boris Apituley ... additional assistant director
Scott Bunce ... additional third assistant director: reshoots
Rob Burgess ... additional assistant director (as Robert Burgess)
Dominic Fysh ... first assistant director: insert unit
Brian Jennings ... second unit director
Mikko Kytoniemi ... additional assistant director (as Mikko Kytöniemi)
Ben Lanning ... additional assistant director
Cliff Lanning ... first assistant director
Matthew Sharp ... second assistant director
Vargo Bawits ... second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Julian Ashby ... set designer
Ted Boonthanakit ... storyboard artist
Lisa Chugg ... assistant set decorator
Matthew Gray ... assistant art director (as Matt Gray)
Nicholas Hastings ... set decorating assistant
Lou Huijs ... property master
Colin Jackman ... sculptor
Arthur Koek ... scenic artist
Tom Martin ... assistant construction manager (as Thomas Martin)
Nick Milner ... store man
Andy Nicholson ... assistant art director
Johanneke Pastoor ... assistant property master
Linnea Pohjola ... second assistant set decorator
Stelios Polychronakis ... set designer
Graeme Purdy ... property master
Jan Rutgers ... constructor
Marco Schürmann ... stand-by prop
Toby Shears ... propmaker
Bob Sherwood ... chargehand dressing prop
Bas van der Ree ... location finder
Lee Wilson ... storyboard artist
Steve Oakes ... assistant production buyer (uncredited)

Sound Department 

Nick Adams ... sound designer
Paul Conway ... adr editor / supervising adr editor
Michelle Cunniffe ... foley recording mixer
Patrick Cutliffe ... assistant foley artist
Marcel De Hoogd ... production sound mixer
Patrick Dodd ... supervising sound editor
Caoimhe Doyle ... foley artist
Peter Gleaves ... adr mixer
Craig Irving ... re-recording mixer
Ivana Jeftic ... assistant sound effects editor
Anthony Litton ... foley editor
Stuart Morton ... sound editor
Marten Negenman ... assistant sound mixer
Jon Olive ... sound designer
Johan Rompelberg ... second boom operator
Leslie Shatz ... re-recording mixer
Steve Single ... re-recording mixer
Jon Stevenson ... foley editor
Andrew Caller ... foley assistant (uncredited)
Samir Foco ... sound effects editor (uncredited)
Ruth Sullivan ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Brian Best ... creature lab
James Dunn ... junior special effects technician
Paul Dunn ... special effects: UK
Wilma Dunn ... special effects coordinator: UK Crew
Xander Forterie ... special effects makeup
Roland Goddijn ... special effects technician
Michel Jancso ... special effects technician
Matt Lewis ... special effects technician
Scott MacIntyre ... special effects (as Scott McIntyre)
Luke Marcel ... special effects technician
Harry Wiesenhaan ... special effects supervisor (as Harrie Wiessenhaan)

Visual Effects by 

Vargo Bawits ... visual effects coordinator
Andrew Bradbury ... technical director
Ralph Foster ... visual effects editor
Andrew Francis ... telecine operator
Kieron Helsdon ... digital artist
Grant Hewlett ... digital effects supervisor
Katja Hollmann ... scanning and recording operator: Cinesite
Chia-Chi Hu ... digital compositor
Brian Jennings ... visual effects supervisor (as Brian M. Jennings)
B.L. Jurgens ... scanning supervisor (as Bruce Jurgens)
Ellista Kemp ... digital artist
Claire McGrane ... digital lab producer: Cinesite Europe
Merrin McLeod ... digital artist
Peter Menich ... digital artist
Gareth Murphy ... data operator
Anttu Pohjola ... digital artist
Olivier Poujaud ... digital compositor
Chuck Toussieng ... visual effects
Poppy Westwell ... digital artist

Stunts 

Willem de Beukelaer ... stunt coordinator
Nicolas de Pruyssenaere ... stunt double: Eion Bailey
Marco Maas ... assistant stunt coordinator / stunt double: Johnny Lee Miller
Ronald Schuurbiers ... stunts
Ron Sleeswijk ... stunts
Michel Struik ... stunts
Diana Wiersma ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Cees Aloserij Jr. ... best boy grip
Flip Bleekrode ... first assistant camera: "b" camera
Luc Brefeld ... first assistant camera: "b" camera
Marc Brown ... focus puller: underwater unit
Ariel Castillo ... camera trainee / second assistant camera
Adam Dale ... camera operator: Wescam, aerial unit
Nils Dammers ... prelight gaffer
Christopher Duskin ... camera operator
Rudger Faber ... electrician
Ian Fox ... camera operator: "a" camera / director of photography: insert unit
Eric Halberstadt ... camera operator
Jonas Juhanson ... key grip (as Jo Juhanson)
Thomas Kool ... electrician
Jan Moeskops ... assistant grip
Tamás Nyerges ... Steadicam operator (as Tamas Nyerges) / camera operator: "b" camera (as Tamas Nyerges)
Micky Reeves ... gaffer: underwater unit
Martijn Rietveld ... pre-light electrician
Michel Struik ... camera car operator
Roel Tanghe ... electrician
Wim Temmerman ... electrician
Edward van Tongeren ... lighting assistant / lighting technician
Jules van den Steenhoven ... camera operator: "b" camera
Dieter Van der Eecken ... gaffer
Maarten van der Pluijm ... electrician
Martijn van Kalleveen ... assistant electrician
Saskia van Liempd ... assistant camera
Rogier Volger ... focus puller
Thijs Wijdeveld ... key grip: insert unit
Charlie Woodburn ... technician: Wescam, aerial unit
Bob Wouters ... pre-light electrician
Maryan Zurek ... focus puller: underwater unit
Rolf Dekens ... second assistant camera (uncredited)
Kurt Hall ... camera operator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lynda Foote ... costume supervisor
Sabine Snijders ... wardrobe supervisor
Quirine van Nispen ... wardrobe
Colette van Ojik ... wardrobe assistant
Elena Wegner ... wardrobe

Editorial Department 

William Blunden ... trainee assistant editor
Trevor Brown ... colorist
Aaron Coot ... dailies operator
Michael J. Duthie ... additional editor
Paul Ensby ... digital color timer
Steve Farman ... negative cutter
Dan Farrell ... first assistant editor (as Daniel Farrell)
Andrew Francis ... datacine operator: Cinesite Europe
Stuart Fyvie ... colorist: Spirit Datacine
Niven Howie ... additional editor
Jack James ... editorial assistant
Christopher Learmonth ... digital intermediate editor
Helen Paszyn ... first assistant editor
Louise Seymour ... post-production coordinator

Location Management 

Tjarco van Wijck ... location scout

Music Department 

David Arch ... piano
Mark Berrow ... violin
Matt Dunkley ... music arranger / orchestrator
Andrew Glen ... music editor (as Andy Glen)
Nick Ingman ... conductor
Rosa Karo ... assistant to composer (as Roosa Toivonen)
Andrew McKenna ... additional orchestrator
Joe Rangel ... music supervisor
Mike Ross-Trevor ... music mixer / music recording engineer
Bruce White ... musician: viola
Dashiell Rae ... music editor: temp music (uncredited)

Transportation Department 

Alexander Aben ... driver: cast (as Alex Aben)
Bryan Baverstock ... transportation coordinator
Willem Doorman ... personal driver
Roswitha Eshuis ... assistant transportation coordinator
Annette Oudejans ... housing and travel coördinator
Erik Rensink ... personal driver
Henno van Bergeijk ... picture car coordinator

Other crew 

Tobin Armbrust ... production executive
Mark Barry-Jackson ... aerial helicopter pilot
Mary Beth Basile ... assistant: Mr. Harlin
Jackie Bazan ... Publicist
Ryan Berlin ... assistant: Mr. Harlin
Josef Brandmaier ... bank services
Paul Burke ... assistant: Mr. Kilmer
Brian Daughtry ... assistant: LL Cool J
Tim Desbois ... helicopter coordinator
Andy Garner ... special makeup effects artist
Jimmy Geduld ... stand-in
Michael Glassman ... assistant: Mr. Newmyer
Geoffrey Goodman ... assistant: Mr. Brokaw
Jerry Grayson ... pilot: action helicopter
Ronald Hoekstra ... hand-double: Eion Bailey
Linda J. Hoffman ... assistant: Mr. Goldsman
Katie Hyde ... assistant: Mr. Newmyer
Jaffie Hülsenbeck ... travel and housing coordinator
Gavin James ... executive team
Mark Jenkins ... trainer
Brian Jennings ... title designer
Anne Karam ... Nicole stand in
Frank Klein ... budget controller
Remi Kolk ... first assistant accountant
Uwe Kuipers ... additional best boy
Chantal Loonen ... housing and travel coordinator
Maggie Moran ... production assistant
Koji Nelissen ... production assistant
Tara O'Connor-Roche ... assistant: Mr. Harlin (as Tara Muskus)
Geeta Patel ... associate writer
Barbara Peters ... assistant: Mr. Silver
Jeroen Rijntjes ... production assistant
Niels Roosendaal ... assistant: Mr. Harlin
Heleen Rouw ... publicist
Katja Sobrino ... script supervisor: second unit
Mark Sonoda ... production executive
Aaron Speiser ... acting coach: LL Cool J
Andy Taylor ... digital lab coordinator
Portia Tickell ... script supervisor (as Portia Belmont)
Marlies van Ree ... production coordinator
Michael Yanni ... assistant: Val Kilmer
Alexander Yves Brunner ... executive assistant: Mr. Sinclair (uncredited)
Anouk Frösch ... assistant: Mr. Harlin (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Jim Kamm ... executive assistant: Mr. Newmyer (uncredited)
Marc Lieberman ... assistant: Mr. Newmyer (uncredited)
Keleigh Slaight ... assistant: Mr. Iwanyk (uncredited)

Thanks 

Luukas Harlin ... special thanks
Markus Selin ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed