Edit
Frank McKlusky, C.I. (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Arlene Sanford

Writing Credits (WGA)  

Mark Perez ... (screenplay)
 
Dave Sheridan ... (story) &
Mark Perez ... (story)

Cast (in credits order)  

Dave Sheridan ... Frank McKlusky
Cameron Richardson ... Sharon Webber
Randy Quaid ... Madman McKlusky
Dolly Parton ... Edith McKlusky
Enrico Colantoni ... Scout Bayou
Kevin P. Farley ... Jimmy (as Kevin Farley)
Orson Bean ... Mr. Gafty
Chyna ... Freeda (as Joanie Laurer)
Kevin Pollak ... Ronnie Rosengold
Tracy Morgan ... Reggie Rosengold
Andy Richter ... Herb
Josh Jacobson ... Darryl
Valarie Ianniello Valarie Ianniello ... Vicki
Iva Hasperger ... Enga
Ramona Oprea ... Irza
Adam Gregor ... Coach Bella
Adam Carolla ... Detective
George Lopez ... Detective
Molly Sims ... Injured Girl
A.J. Noel A.J. Noel ... Injured Kid
Pat O'Brien ... Gymnastics Announcer
Dominique Moceanu Dominique Moceanu ... Gymnastics Color Announcer
Franklin Hernandez Franklin Hernandez ... Pancho
Toshi Toda ... Lim Nung
Ric Borelli Ric Borelli ... Co-Worker
Chelsea Bond ... Co-Worker
Matthew Parrott Matthew Parrott ... Large Baio Fan
Sawyer Sweeten ... Young Frank
Sullivan Sweeten ... Young Frank
Mike Hagerty ... Earl
Emmanuel Lewis ... Himself
Gary Owens ... Announcer
DeRay Davis ... Basketball Player
Patrick Cranshaw ... The Old Man
Shawn Huang ... Bobby
Scarlett Chorvat ... Woman in Ladies Room
Lou Ferrigno ... Knife Thrower
Willie Tyler Willie Tyler ... Themselves (as Willie Tyler & Lester)
Taylor Hanson ... Band (as Hanson)
Zac Hanson ... Band (as Hanson)
Rest of cast listed alphabetically:
Scott Baio ... Himself (uncredited)
Gary Coleman ... Himself (uncredited)
R. Lee Ermey ... Jockey Master (uncredited)
Chad Everett ... Doctor (uncredited)
Isaac Hanson ... Himself - Hanson (uncredited)
Frank Hudetz Frank Hudetz ... Film Director (uncredited)
Mike Kirkland ... Bodybuilder (uncredited)
Eric Lichtenberg Eric Lichtenberg ... Annoying Raceway Fan (uncredited)
Eric Moyer Eric Moyer ... Bar Patron (uncredited)
Paul Oliver Paul Oliver ... Bar Patron (uncredited)
Kristina Simonds Kristina Simonds ... Woman in Elevator (uncredited)

Produced by 

Ira Shuman ... co-producer
Robert Simonds ... producer
Tracey Trench ... executive producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Tim Suhrstedt
Jeffrey Greeley ... (uncredited)

Film Editing by 

Alan Cody

Casting By 

Gail Goldberg
Donna Morong
Marcia Ross

Production Design by 

Victoria Paul

Art Direction by 

Douglas Cumming ... (as Doug Cumming)

Set Decoration by 

Martin Price ... (as Marty Price)

Costume Design by 

Tom Bronson

Makeup Department 

Ken Diaz ... key makeup artist
Dorothy D. Fox ... hair stylist (as Dorothy Duvee Fox)
Rick Provenzano ... key hair stylist
Bron Roylance ... key makeup artist

Production Management 

Eve Light Honthaner ... production supervisor
Miguel Ángel Poveda ... post-production supervisor
Phillips Wylly Sr. ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Karen Estelle Collins ... second assistant director (as Karen Collins)
Bob Kozicki ... second assistant director: second unit
Richard Peter Schroer ... first assistant director: second unit (as Richard Schroer)
Albert M. Shapiro ... first assistant director (as Albert Shapiro)
Franklyn Gottbetter ... second second assistant director (uncredited)

Art Department 

Alan Alvarado ... general foreman
Peter Brown ... tool foreman
Tiffany Cowsill ... set dressing buyer (as Tiffany Cowsill-Scheu)
Stephen Gibson ... property master
Tony Guastella ... leadman
Tom Jung ... storyboard artist
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator (as Stacey McIntosh)
Jeffrey Moore ... assistant property master (as Jeff Moore)
Rob Stevens ... construction buyer
Sally Thornton ... set designer
Brendon Cowsill ... set dresser (uncredited)
Robert E. Denne ... paint supervisor (uncredited)
Chela Fiorini ... assistant property master (uncredited)
Gregory Lynch Jr. ... carpenter (uncredited)
Tim Scheu ... leadman (uncredited)
Erik Thomson ... set dresser (uncredited)
Lee Thomson ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Brian Basham ... adr recordist
Ron Bedrosian ... adr mixer
Glenn E. Berkovitz ... production sound mixer: second unit (as Glenn Berkovitz)
Michael Broomberg ... foley artist
Susan Cahill ... assistant sound editor
Benjamin L. Cook ... sound effects editor (as Benjamin Cook)
Louis Creveling ... dialogue editor (as Lou Creveling)
Jed M. Dodge ... adr supervisor
Joe Earle ... re-recording mixer
Lisle Engle ... sound effects editor
Jonathan Fuh ... boom operator: second unit
Cormac Funge ... supervising sound editor
Michael Hertlein ... dialogue editor
Frederick Howard ... sound effects editor
Robert Jackson ... dialogue editor (as Robert C. Jackson)
Michael Kamper ... sound effects editor
Daryl Lathrop ... foley recordist
David Mann ... foley editor
Diane Marshall ... foley artist (as Sissa D. Marshall)
Michael Mullane ... sound effects editor
William Munroe ... cable person
Kim H. Ornitz ... production sound mixer (as Kim Ornitz)
Bryan Pennington ... sound consultant: Dolby Sound
Mychal Smith ... boom operator (as Mychal D. Smith)
Lucy Sustar ... foley mixer
Drew Webster ... sound recordist
Gary Coppola ... sound re-recording mixer: preview screener (uncredited)
Bud Raymond ... sound utility (uncredited)

Special Effects by 

Charles Belardinelli ... special effects coordinator
Thomas L. Bellissimo ... special effects supervisor (as Thomas Bellissimo)
Johnny Franco III ... special effects technician
Matt Prosser ... special effects technician
Sal Rose ... special effects technician
Malia Thompson ... special effects technician
Shannon J. Thompson ... special effects foreman (as Shannon Thompson)

Visual Effects by 

Neil Blevins ... digital artist
Rene Clark ... rotoscope artist
Richard Malzahn ... visual effects supervisor
Kimberly Sylvester ... visual effects producer
Al Shier ... visual effects sequence producer (uncredited)
David Stinnett ... visual effects sequence supervisor (uncredited)

Stunts 

Matt Baker ... stunt performer
Troy Bellinghausen ... stunt performer
Michael Bondelli ... precision driving team coordinator
Jon Braver ... stunt performer
Brycen Counts ... stunt performer
Keith Splinter Davis ... stunt performer (as Keith Davis)
Danny Downey ... stunt performer
Lisa Hoyle ... stunt performer
David Hugghins ... stunt performer (as David Huggins)
Michael Hugghins ... stunt performer (as Michael Huggins)
Dennis Keiffer ... stunt performer
Gregg Kovan ... precision driver
Randy Lamb ... stunt performer
Kent W. Luttrell ... stunt performer (as Kent Luttrell)
Rick Miller ... stunt performer
Heidi Moneymaker ... stunt performer
Ernie F. Orsatti ... stunt coordinator (as Ernie Osatti)
Noon Orsatti ... stunt performer
Chris Palermo ... stunt performer
Monte Rex Perlin ... stunt performer (as Monty Perlin)
Justin Riemer ... stunt performer
Spike Silver ... stunt performer
Karin Silvestri ... stunt performer (as Karen Silvestri)
Tim Sitarz ... stunt performer
Gary Smith ... precision driver
Bryan Souders ... stunt performer
Roger Stoneburner ... stunt performer
Nancy Thurston ... stunt performer
Bill Willens ... precision driver
Mark Yerkes ... stunt performer (as Mark DeWayne Yerkes)

Camera and Electrical Department 

Michael D. Alvarez ... camera loader
Matt Bardocz ... best boy electric
Steven Bernstein ... director of photography: second unit
Clint Borden ... best boy grip
John Bratlien ... electrician
Steve Cooke ... rigging gaffer
Hector Corona ... electrician (as Hector J. Corona)
Damon Doherty ... rigging key grip
Scott Eades ... grip
Paul V. Ferrazzi ... first assistant camera: "a" camera
Michael Ferris ... camera operator: second unit
Paul Goodstein ... key grip
Jeffrey Greeley ... camera operator (as Jeffrey P. Greeley)
Matt Guiza ... second assistant camera (as Matthew Guiza)
Chip Hart ... grip (as Charles Hart)
Edward Hayash ... chief lighting technician: second unit
Rex Hiscocks ... rigging best boy grip
Scott Humbert ... still photographer (as Scott A. Humbert)
Jay M. Huntoon ... video assist operator (as Jay Huntoon)
Kurt Iswarienko ... electrician
Lawrence Karman ... camera operator: "b" camera
Richard Lacy ... first assistant camera: second unit (as Richard J. Lacey)
Frederick Lawrence ... grip
Brian Lofthouse ... best boy electric: second unit
Paul McIlvaine ... chief lighting technician
Chris Murray ... grip
Geoff Regan ... video playback technician
Keith Winner ... video assist: second unit (as Keith P. Winner)
Michael Winterburn ... dolly grip
Jason Patrick Wotherspoon ... electrician
Eli Golub ... rigging grip (uncredited)
Christopher Lucchese ... grip (uncredited)
Andrew Osborne ... assistant camera (uncredited)
Jason Young ... rigging electrician (uncredited)

Casting Department 

Jacqueline Carlson ... casting associate
Jim Renteria ... casting associate
Franklyn Warren ... extras casting: Central Casting (as Franklin Warren)

Costume and Wardrobe Department 

Karen Bellamy ... set costumer
Michael Fitzpatrick ... set costumer
Luellyn Harper ... costume supervisor (as Luellyn Harper Thomas)
Amy Dodson ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Kevin Greutert ... associate editor
Deidre Leonard ... assistant editor
Jim Schulte ... assistant editor (as James Schulte)
Jeff Smithwick ... color timer

Location Management 

Eric Klosterman ... location manager
Jim Selzer ... assistant location manager

Music Department 

Elton Ahi ... score mixer / score recordist
Julian Bratolyubov ... music preparation
Lisa Brown ... music supervisor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Randy Edelman ... conductor / orchestrator
Ralph Ferraro ... orchestrator
Sean M. Hickey ... music preparation
Adam Kay ... music editor
Guy Moon ... orchestrator
Joe Lisanti ... music editor: temp music (uncredited)

Transportation Department 

Moses Paskowitz ... transportation captain (as Moses Zyus Paskowitz II)
Rick Scheil ... transportation dispatcher
Bryce Guy Williams ... transportation coordinator (as Bryce G. Williams)
Keith D. Fisher ... transportation captain (uncredited)
Adam Pinkstaff ... driver (uncredited)
Bonnie Yamahiro ... driver (uncredited)

Other crew 

Michael Alexander ... animal trainer
Lillian Madere Andrade ... studio teacher
Robert Bahar ... assistant: Ms. Sanford
Martin Barter ... acting coach
Michael Castro ... production assistant
Linda Mirella Cuevas ... assistant: Mr. Simonds (as Linda Cuevas)
Jim DeMarco ... post-production accountant
Terry Edinger ... production accountant
Sonny P. Filippini ... script supervisor (as Sonny Filippini)
Alejandra Gravier ... second assistant accountant
Julie Hrebec ... production assistant
Ryan Keating ... photo double: Dave Sheridan
Lizette Kilmer ... assistant: Mr. Sheridan (as Lizette K. Jaimes)
Henry Lee ... production assistant
Stephen Lippross ... first assistant accountant
Alison Luzietti ... assistant: Ms. Trench
Terrence Martin ... assistant production office coordinator (as Terrence Colgan Martin)
Cheryl McHugh ... payroll accountant
Melissa McManigal ... accounting clerk
Morgan ... script supervisor: second unit
Harold 'Hoppy' Munz ... craft service (as Harold C. Munz)
Matt Novello ... production assistant
Anthony L. Paquet ... set medic
John M. Pisani ... unit publicist (as John Pisani)
Kristin Randall ... production assistant
Ronald G. Reico ... key production assistant
K.L. Connie Wang ... clearance administrator (as Connie Wang)
Joy Gorman Wettels ... production associate (as Joy Gorman)
Mark Zecca ... production secretary
Michael Burnett ... special properties (uncredited)
Jen Jones ... production assistant: re-shoots (uncredited)
Warner Loughlin ... acting coach (uncredited)
Mario West ... production assistant (uncredited)
Oorala Yamada ... additional set production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed