Edit
My Boss's Daughter (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Zucker

Writing Credits (WGA)  

David Dorfman ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Mark Aisbett ... Commuter
... Tom Stansfield
... Paul
... Lisa Taylor
... Audrey Bennett
... Jack Taylor
... Red Taylor
... Spike
... T.J.
Ryan Zwick ... Delivery Boy
... Old Man
... Sheryl
... Speed
... Tina
... Darryl (as Ronald Selmour)
... Hans
Charlotte Zucker ... Gertrude
... George
... Ken
... Julie
... Smith
... Jones
... Paramedic
... Executive #1
Mark McConchie ... Executive #2
Susan Breslau ... Executive #3
... Coffee Customer
Tongo Ma ... Thai Bus Driver
... Thai Bus Passenger
Rest of cast listed alphabetically:
... Henderson (uncredited)
Marcy Goldberg ... Blind Woman (uncredited)

Produced by 

Paddy Cullen ... executive producer
Phil Dornfeld ... associate producer
John Jacobs ... producer
Ashton Kutcher ... co-producer
Gil Netter ... producer
Andrew Rona ... executive producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer
Brad Weston ... executive producer

Music by 

Teddy Castellucci

Cinematography by 

Martin McGrath ... director of photography

Film Editing by 

Samuel Craven ... (as Sam Craven)
Patrick Lussier

Casting By 

John Papsidera

Production Design by 

Andrew Laws

Art Direction by 

Kelvin Humenny

Set Decoration by 

Johanne Hubert

Costume Design by 

Daniel Orlandi ... (as Dan Orlandi)

Makeup Department 

Anji Bemben ... key hair stylist
Rosalina Da Silva ... key makeup artist
Joann Fowler ... first assistant makeup artist
Megan Harkness ... assistant makeup artist (as Megan Davies)
Richard Kohlen ... first assistant hair stylist
Sharon Markell ... hair stylist: second unit
Julie McHaffie ... hair stylist: second unit
Forest Sala ... hair stylist

Production Management 

Paddy Cullen ... unit production manager
Ruth Hasty ... post-production supervisor
Kevin Hyman ... executive in charge of production
Tracy McGrath ... executive in charge of production
Angel Pine ... post-production supervisor
Fran Rosati ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Coleman ... assistant director: reshoot
Debra Herst ... second assistant director: second unit
Mick MacKay ... first assistant director: second unit
J.J. Makaro ... second unit director
Doug Metzger ... first assistant director
Shirley-Anne Parsons ... first assistant director: second unit (as Shirley Anne Parsons)
Ivana Siska ... second assistant director: second unit
Anya Smith ... additional third assistant director
Nancy Snyder ... third assistant director
Kate Vanderbyl ... second assistant director
Leanna Wong ... dgc trainee

Art Department 

Ea Birkett ... assistant property master
Loree Cameron ... graphic designer (as Loree F. Wershler) / illustrator (as Loree Wershler)
Grant Cotterall ... lead carpenter
Clare Davis ... construction coordinator
Warren Dunlop ... construction foreman
JoAnn Ellis ... art department coordinator (as Jo Ann Ellis)
R.D. 'Luther' Fairbairn ... property master
Julie Fontaine ... set dresser
Arthur A. Green ... head greensman
Jean-Luc Grenier ... lead dresser
Salmon Harris ... storyboard artist
Anu Kiviloo ... buyer
Andy Koessler ... on-set dresser
Todd Lawley ... set dresser (as J. Todd Lawley)
Gary McVarish ... construction foreman (as Gary B. McVarish)
Sheila Millar ... set designer (as Sheila K. Millar)
Steve Miller ... set dresser
Derek Milne ... construction buyer
Jennifer Moore ... props: second unit
Aleya Naiman ... props buyer
Ted Polkinghorne ... paint foreman
Jim Ramsay ... assistant art director
Bill Rudd ... on-set painter
Jennifer Silvertand ... assistant set decorator
Callum Simcoe ... lead on-set carpenter
Chris Sneddon ... construction coordinator
Gary Damian Thomas ... storyboard artist (as Gary Thomas)
Ron Vreekem ... head painter (as Ron Vreeken)
Debbie R. Wilson ... lead dresser (as Debbie Wilson)
Milena Zdravkovic ... set designer

Sound Department 

Eric Batut ... production sound mixer (as Eric J. Batut)
Brian Chumney ... assistant sound editor
Travis Crenshaw ... foley recordist
Frank E. Eulner ... sound effects editor (as Frank Eulner)
Christopher Fitzgerald ... adr recordist
Kim Foscato ... assistant sound editor
Andrea Gard ... foley editor
Chris Glyn-Jones ... boom operator
Brian Magerkurth ... re-recordist
Frank 'Pepe' Merel ... foley mixer (as Frank Merel)
Juan Peralta ... mix technician
Gene Radzik ... stereo sound consultant: Dolby
Gary Rizzo ... re-recording mixer
Larry Schalit ... first assistant sound editor
Jurgen Scharpf ... mix technician
Robert Shoup ... supervising sound editor
Michael Silvers ... adr/dialogue editor
Kent Sparling ... re-recording mixer
Daniel Sperry ... sound consultant: Dolby (as Dan Sperry)
Naan Spiess ... sound assistant
Greg Steele ... adr mixer
Dennie Thorpe ... foley artist
Jana Vance ... foley artist
Marshall Winn ... adr/dialogue editor

Special Effects by 

Jeffrey Butterworth ... assistant special effects coordinator (as Jeff Butterworth)
Steve Davis ... special effects assistant
Kurt Jackson ... special effects assistant (as Kurt F. Jackson)
Woody Lawhon ... designer: animatronic owl
Amanda Paller ... special effects assistant
Debra Paller ... special effects buyer (as Debbie Paller)
Gary Paller ... special effects coordinator
Adam Tayler ... special effects assistant

Visual Effects by 

Laurie Brugger ... 3D animator: MetroLight Studios
Eric Ebling ... 3D animator: MetroLight Studios
John Follmer ... visual effects head of production: MetroLight Studios
David Funston ... 3D animator: MetroLight Studios
Celia Hallquist ... visual effects producer: MetroLight Studios (as Celia P. Hallquist)
So-ok Kim ... 3D animator: MetroLight Studios
James W. Kristoff ... executive in charge of production: MetroLight Studios
Scott E. Metzger ... 3D animator: MetroLight Studios (as Scott Metzger)
Chris Ryan ... cg supervisor: MetroLight Studios
Heather MacPhee Ryan ... compositor: MetroLight Studios (as Heather McPhee)
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: MetroLight Studios (as Dobbie G. Schiff)
Jerry Weil ... 3D animator: MetroLight Studios
Claire Welch ... production coordinator: MetroLight Studios

Stunts 

Darren Adam ... stunts
Peter Boulanger ... stunts
Susan Charest ... stunts
Glen Dove ... stunts
Ashlea Earl ... stunts
Ryan Ennis ... stunts
Jon Kralt ... stunts
Mitchell A. Lee Yuen ... stunts (as Mitch Lee Yuen)
J.J. Makaro ... stunt coordinator
Mike Mitchell ... stunts
Gerald Paetz ... stunts
Ninon Parent ... stunts
Rick Pearce ... stunts
Fred Perron ... stunts
Ricardo Scarabelli ... stunts
Heath Stevenson ... stunts
Sylvesta Stuart ... stunts
John Ulmer ... stunts
Richard Brooks ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jim Bach ... video playback operator
Roger Bailey ... generator operator
Rob Brady ... best boy lighting: second unit (as Robert Brady)
Dennis Brock ... chief lighting technician (as Denis Brock)
Paolo Di Persico ... second assistant camera: second unit
Anita Eglseder ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Robert Ennis ... camera operator: "b" camera, second unit (as Bob Ennis)
Todd Fairbairn ... lamp operator (as Todd Tie Fairbairn)
Douglas R. Field ... camera operator: "b" camera (as Douglas Field)
Chris Gibbins ... camera trainee
Peter Grotek ... grip
Braden Haggerty ... second assistant camera: "b" camera (as Braden Greer Haggerty)
Stuart Haggerty ... best boy electric
Jeff Hall ... rigging gaffer
Jeff Harvey ... gaffer: second unit
Kevin Haverty ... second assistant camera: "a" camera
Charles S. Hodes ... still photographer (as Chuck Hodes)
Tim Hogan ... key grip
Elizabeth House ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: second unit
Pierre Hubert ... dolly grip: second unit (as Pierre Andre Hubert)
Tamara Jones ... second assistant camera: second unit (as Tammy Jones)
Scott Kozak ... best boy grip: second unit
David Kurvers ... video playback operator
Derek Lalonde ... grip
Michael P.R. Lemmers ... best boy grip (as Michael Lemmers)
Carl Leveque ... key rigging grip
Ross Long ... best boy grip: second unit
Bruce Macaulay ... still photographer
Robert McLachlan ... director of photography: additional photography
Clint Paglaro ... production video assist
Brian Pearson ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Aaron Platt ... second assistant camera: "b" camera, second unit (as Aaron D. Platt)
Christian Rayner ... lamp operator
Ian Smith ... best boy rigging grip
Timothy Robin Spencer ... first assistant camera: "a" camera
Rick Stadder ... dolly grip
Jim van Dijk ... a camera operator (as Jim Van Dijk) / steadicam operator (as Jim Van Dijk)
Joe Waistell ... first assistant camera: plate unit
Pat Waller ... lead man setup grip (as Patrick Waller)
Darek Wyszynski ... first assistant camera: second unit

Casting Department 

Corinne Clark ... casting: Canada
James Forsyth ... extras casting
Jenny Harrison ... casting assistant: U.S. (as Jenny Harris)
Wendy O'Brien ... casting associate: U.S.
Jennifer Page ... casting associate: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Roger Baron ... set costumer
Anne Burke ... truck costumer
Nancy Duggan ... assistant costume designer (as Nancy C. Duggan)
Maria Livingstone ... costume supervisor: second unit
Susan O'Hara ... costume set supervisor / set costume supervisor (as Susan Bloedorn)
Lou Rawlins ... costume supervisor: second unit

Editorial Department 

Jennifer Apel ... first assistant editor
Nathan Easterling ... first assistant editor
Travis Graalman ... assistant editor
Christopher K. Grap ... post-production assistant
Dennis McNeill ... color timer (as Denny McNeill)
Lisa Mozden ... first assistant editor (as Lisa Romaniw)
Lorie Olson ... assistant editor: Canada
Suzanne Carole Paolillo ... assistant editor
Frank Santos ... post-production assistant
Linda Shamest ... post-production: delivery

Location Management 

Ken Brooker ... assistant location manager
Ken Hovgaard ... location scout
Terry Mialkowsky ... assistant location manager
Ed Nesling ... location manager
Jon Raitt ... assistant location manager: second unit

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Tom Boyd ... oboe
Teddy Castellucci ... score producer
Sandy DeCrescent ... music contractor
Richard A. Harrison ... music editor
Tanya Noel Hill ... music editor
Steve Juliani ... copyist
Tom Mgrdichian ... musician / orchestrator (as Tony Mgrdichian)
Jennifer Pyken ... music supervisor
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Carl Rydlund ... orchestrator
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Dan Slider ... orchestrator: score
Randy Spendlove ... executive in charge of music
James Thatcher ... musician: french horn
Madonna Wade-Reed ... music supervisor
Jim Honeyman ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Donald Frank Bush ... driver (as Don Bush)
Bill Doherty ... driver (as W. Doherty)
Ian Doiuglass ... driver (as Ian Douglass)
Dave Driscoll ... driver
Ed Dykstra ... driver (as Atze Dykstra)
John W. Ewing ... driver
Dennis Houser ... transportation coordinator
Carl J. Janssen ... transportation captain (as Carl Janssen)
Ed Johnson ... driver
Ken C. Johnson ... driver (as Ken Johnson)
Wayne Johnson ... driver
Mitch LaFleur ... driver (as Mitch Lefleur)
Robert MacLean ... driver (as Bob McLean)
Brian J. Madore ... construction driver
Earl Meisner ... driver (as David Earl Meisner)
John G. Oliver ... transportation captain
Phil Parker ... driver (as Philip M. Parker)
Leslye-Lloyd Peters ... driver
Kevin Sissons ... driver

Other crew 

Mike Ades ... assistant: Gil Netter
Rashid Ahmed ... payroll accountant
R.C. Baral ... post-production accountant
Daphne Bloomer ... additional voice
Rod Britt ... additional voice (as Rodney Britt)
Corrine Bundschuh ... set production assistant
Art Chudabala ... additional voice
Ora Crutcher ... assistant craft service (as Ora Maya Crutcher) / assistant first aid (as Ora Maya Crutcher)
Jacqueline Dallamore ... accounting clerk
Ian Doig ... animal handler
Dana Dubé ... animal trainer
Mark Dumas ... animal handler
Jason Durocher ... key set production assistant (as Jason P. Durocher)
Haven Elliot ... set production assistant
Diane Fatiaki ... assistant chef
Marcy Goldman ... additional voice
Grant Goodman ... security co-captain
Richard Grant ... auricle operator
Christopher K. Grap ... production assistant
Joel Green ... unit publicist
Karen Hamm ... stand-in
Jennifer Harland ... background coordinator
Leah Holmes ... post-production accountant
Carla Dawn Jackson ... production assistant
Nina Aurora Jeerh ... set production assistant (as Nina Arora)
Melissa Johnson ... script supervisor: second unit
Stogie Kenyatta ... additional voice
Anna Klich ... trainer: owl
Shelley Kreutz ... production assistant
John Lash ... assistant: John Jacobs
Mark R. Lindsay ... sales representative (as Mark Lindsay)
Michael J. Linowes ... legal counsel
Grace MacLeod ... rat trainer (as Grace Maceod)
Daryl Makortoff ... set production assistant
Meagan McLeod ... assistant: Paddy Cullen
Danny McNair ... second assistant production coordinator
Howard S. Miller ... additional voice
Jan Nizen ... production accountant
Sandra Palmer ... production coordinator
Walter Peters ... set production assistant
Anna-Marie Plosz ... first assistant production coordinator
Ryan Posner ... assistant: Ashton Kutcher
Jim Rankin ... craft service (as James W. Rankin) / first aid (as James W. Rankin)
Bert Rosario ... additional voice
Andrew Simpson ... animal trainer
Mark Sonoda ... production executive
Carla Spizziri ... first assistant accountant
David St. James ... additional voice
Christine Strobel ... dubbing script translator: German
Hannah Sussman ... additional voice
Shane Travis ... set production assistant
Helga Ungurait ... script supervisor
Kendra Voth ... office production assistant (as Kendra Crowther)
Marni Wedin ... set production assistant
Jennifer Williams ... additional voice
Gordie Wise ... chef (as Geordie Wise)
Dave Wynnyk ... security captain
Richard Wynnyk ... security co-captain
Yukio Yamada ... set production assistant

Thanks 

Michael A. Alfieri ... special thanks
Linda A. Borgeson ... special thanks (as Linda Borgeson)
Brian Burkin ... special thanks
Tamar Chammou ... special thanks
Duffy Chun ... special thanks
Monty Cox ... special thanks
Bobby Farrelly ... special thanks
Peter Farrelly ... special thanks (as Peter)
John Hadity ... special thanks
Taryn Hipwell ... special thanks
Steve Hulin ... special thanks
You Lee Kim ... special thanks
Lumumba Mosquera ... special thanks
Hugh O'Brien ... special thanks
Dan Plum ... special thanks
Joe Rangel ... special thanks
Dennis Scott ... special thanks
Sarah Sobel ... special thanks
Andrea Wertheim ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page