Edit
Scary Movie 2 (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Keenen Ivory Wayans ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Shawn Wayans ... (characters) &
Marlon Wayans ... (characters) &
Buddy Johnson ... (characters) &
Phil Beauman ... (characters) and
Jason Friedberg ... (characters) &
Aaron Seltzer ... (characters)
 
Shawn Wayans ... (written by) &
Marlon Wayans ... (written by) &
Alyson Fouse ... (written by) &
Greg Grabianski ... (written by) &
Dave Polsky ... (written by) &
Michael Anthony Snowden ... (written by) &
Craig Wayans ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Antony Acker Antony Acker ... Exorcist Party Goer
Mark Barrett Mark Barrett ... Exorcist Party Goer
Richard Bellos Richard Bellos ... Exorcist Party Goer
Suzanne Bianqui Suzanne Bianqui ... Exorcist Party Goer
Natale Bosco Natale Bosco ... Exorcist Party Goer
Joann Connor Joann Connor ... Exorcist Party Goer
Bradley Fisher ... Exorcist Party Goer (as Brad Fisher)
Suzanne O'Donnell ... Exorcist Party Goer
Kristi Pearce Kristi Pearce ... Exorcist Party Goer
Donna Silverberg Donna Silverberg ... Exorcist Party Goer
Helene Strayer Helene Strayer ... Exorcist Party Goer
Veronica Cartwright ... Mother
Andy Richter ... Father Harris
Lee R. Mayes Lee R. Mayes ... Hip Exorcist Party Goer
Natasha Lyonne ... Megan
Robert Schimmel Robert Schimmel ... Cab Driver
James Woods ... Father McFeely
Cordelia Reinhard Cordelia Reinhard ... Father Harris' Mother
Anna Faris ... Cindy
Marlon Wayans ... Shorty
Christopher Masterson ... Buddy (as Chris Masterson)
Shawn Wayans ... Ray
James DeBello ... Tommy
Regina Hall ... Brenda
Tori Spelling ... Alex
Tim Curry ... Professor
David Cross ... Dwight
Kathleen Robertson ... Theo
Vitamin C ... Vitamin C (voice)
Matt Friedman ... Bird (voice) (as Matthew Friedman)
Chris Elliott ... Hanson
Suli McCullough Suli McCullough ... Clown (voice)
Richard Moll ... Hell House Ghost
Jennifer Curran Jennifer Curran ... Siren
Beetlejuice ... Shorty's Brain (as Lester 'Beetlejuice' Green)
Rest of cast listed alphabetically:
Clifford Minkoff ... Cop (uncredited)

Produced by 

Rick Alvarez ... co-executive producer
Eric L. Gold ... producer
Sue Jett ... associate producer
Tony Mark ... co-executive producer
Lee R. Mayes ... co-executive producer
Barry Rosenbush ... associate producer
Peter Schwerin ... executive producer
Lisa Strode ... co-executive producer (as Lisa Suzanne Blum)
Marlon Wayans ... co-executive producer
Shawn Wayans ... co-executive producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer
Brad Weston ... executive producer

Music by 

Mark McGrath ... (uncredited)

Cinematography by 

Steven Bernstein ... director of photography

Film Editing by 

Thomas J. Nordberg ... (as Tom Nordberg) (edited by)
Richard Pearson ... (edited by)
Peter Teschner ... (edited by)

Casting By 

Juel Bestrop ... (casting by)
Jeanne McCarthy ... (casting by)
Christine Sheaks ... (casting by)

Production Design by 

Cynthia Kay Charette ... (as Cynthia Charette)

Art Direction by 

Catherine Smith ... (as Cat Smith)

Set Decoration by 

Bob Kensinger ... (as Robert Kensinger)

Costume Design by 

Valari Adams
Mary Jane Fort

Makeup Department 

Rebecca DeHerrera ... makeup co-department head
Carla Farmer ... key hair stylist (as Carla Joi Farmer)
Lillie S. Frierson ... hairstylist: second unit
Tony Gardner ... special makeup effects
Fay Kelly ... key hairstylist: second unit
Barry R. Koper ... makeup effects department head
Laini Thompson ... makeup co-department head
Linda Villalobos ... hair department head
Allan A. Apone ... special makeup effects artist (uncredited)
Belinda Bryant ... special makeup effects artist (uncredited)
Jerry Constantine ... special makeup effects artist (uncredited)
Tom Denier Jr. ... special makeup effects artist (uncredited)
Vance Hartwell ... special makeup effects artist (uncredited)
Deborah Holmes Dobson ... key hair: second unit (uncredited)
Jessica Huebner ... special makeup effects production manager (uncredited)
Timothy Huizing ... makeup artist (uncredited)
Elvis Jones ... special makeup effects artist (uncredited)
Scott Malchus ... special makeup effects artist (uncredited)
Robert Maverick ... special makeup effects artist (uncredited)
Conor McCullagh ... special makeup effects artist (uncredited)
Brian Pierson ... special makeup effects artist (uncredited)
Wendy Robin ... assistant makeup artist (uncredited)
Matthew Waters ... special makeup effects shop technician (uncredited)

Production Management 

Carla Corwin ... unit production manager: second unit
Kevin Hyman ... executive in charge of production
Tony Mark ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Simone Farber ... second assistant director: second unit
Susan E. Fiore ... second assistant director (as Susan Fiore)
Carol Green ... first assistant director (as Carol Louise Green)
Mark Hansson ... first assistant director: second unit
Tony Mark ... second unit director
Korey Scott Pollard ... second second assistant director (as Korey Pollard)
Eric Wall ... additional second assistant director
Eddie L. Watkins ... second unit director (as Eddie Watkins)
Melinda Johnson ... assistant director (uncredited)
Catherine Marie McDonald ... additional second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Mike Adams ... tool technician
Jesus Alvarez ... laborer
Tracee Augcomfar ... graphic designer
Glen Balderas ... painter (as Glenn E. Balderas)
Mark Bates ... propmaker gangboss
Nancy Bates ... property: second unit
Scott Bauer ... assistant propmaster
Cameron Birnie ... set designer
Nick Bridwell ... painter
John Brown ... art department: cat and skeleton
Ronnie Brown ... labor foreman
Frank Capello ... propmaker foreman
Karen Cardier ... art department: cat and skeleton
Jaime Castellanos ... on-set greens
Robert Cecchino ... propmaker
Michael W. Chase ... propmaker
Lee Cole ... set designer
Dan Colegrove ... propmaker
Fred 'The Finisher' Coleman ... plasterer (as Fred Coleman)
Jason Collins ... art department: cat and skeleton
Jim Connors ... laborer
Dan Cortez ... labor foreman (as Dan Cortez Diablo)
Gina B. Cranham ... set designer (as Gina Cranham)
Gene Darnell ... set designer
Colin De Rouin ... set designer
Roy Delgado ... laborer
Darren DeSantis ... art department: cat and skeleton
Paul Duchemin ... set dresser
Mariano Díaz ... illustrator
Lou Economides ... head labor foreman
Trevor Evans ... painter
Jeremy Fossum ... art department: cat and skeleton
Bruce Spaulding Fuller ... art department: cat and skeleton (as Bruce Fuller)
David Gabrielli ... general foreman (as David D. Gabrielli)
Mark Gall ... property
Neil Garland ... propmaker (as Neal Garland)
John Giuliano ... propmaker foreman (as John J. Giuliano)
Kelly Hannafin ... set designer
Jill Sprayregen Henkel ... assistant set decorator
Doug Hudson ... art department: cat and skeleton
Scott Huke ... set dressing gangboss: second unit
Chris Jordan ... propmaker foreman
Frank Kilmartin ... propmaker foreman
Jennifer Alisa Kornkosar ... art department assistant
Thierry Labbe ... leadman
Michael Levitre ... lead sculptor
Jasmine Marie Lhossein ... laborer (as Marie Lhossein)
Susan E. Lomino ... art director: second unit
Michael Lynch ... painter
Anthony Maccario ... set dresser: second unit (as Anthony MacCario)
Caryn Marcus ... set dressing buyer
Michelle McGonagle ... art department assistant
Johnny P. McIntyre ... labor foreman (as Johnny McIntyre)
Bruce Mink ... property master
Mark Molina ... art department coordinator
Matthew Montante ... propmaker
Dennis Montes ... propmaker
Jefferson Murff ... swing gang boss
Wesley Nordby ... propmaker foreman
Daniel Novotny ... assistant art director: second unit
Annie O'Sullivan-Pittman ... drapery foreman (as Annie M. O'Sullivan)
Robert Papegaay ... painter gangboss
Rhonda Paynter ... lead on-set dresser
Michael Pennington ... propmaker (as Michael John Pennington)
Roy B. Petersen ... propmaker
Ken Peterson ... property master: second unit (as Kenny Peterson)
Robin Richesson ... illustrator
Rich Romig ... set designer
John Root ... signwriter supervisor (as Johnny Root)
Billy Salsberg ... propmaker foreman
Marvin Salsberg ... construction coordinator (as Marvin Salzberg)
Lissette Schettini ... set decoration assistant
Alexander Scutti Iii ... plaster foreman
Mared Scutti ... plasterer
Brett V. Shirley ... set dresser (as Brett von Shirley)
Pilo Silva ... lead greens
Allen Smith ... standby painter: second unit
Bruce G. Smith ... paint supervisor
Jan Solomita ... art department assistant
Robert Southall ... set dresser
Daniel Sullivan ... standby carpenter
Doug Thomas ... scenic
Jared Trepepi ... plaster foreman
Carlos Vera ... illustrator
Timothy Vierra ... welder foreman (as Timothy E. Vierra)
Chandler Vinar ... set dresser
Michael W. Volz ... standby painter
Allen Wadsworth ... scenic
Thomas White ... propmaker
Robert H. Winn ... painter gangboss
Dennis Winters ... on-set dresser
Jack Zhang ... art department: cat and skeleton
Fred Apolito ... propmaker (uncredited)
David Keir ... carpenter (uncredited)
Rocco Francesco Paolone ... painter (uncredited)
Michael Pennington ... set builder (uncredited)
George Sartiano ... props (uncredited)
Jared Scardina ... set dresser (uncredited)
Jack Venturo ... art production assistant (uncredited)
Helen Wilson ... props (uncredited)

Sound Department 

Michael J. Benavente ... supervising sound editor
Craig Berkey ... sound effects editor
Lane Burch ... foley mixer
Mark Cookson ... sound effects editor
Matthew Dettmann ... foley artist (as Matt Dettmann)
Vincent Guisetti ... foley artist
Matthew P. Hanson ... assistant sound editor (as Matt Hanson)
Todd Harris ... assistant sound editor
Matthew Harrison ... foley editor (as Matt Harrison)
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Chris Jenkins ... re-recording mixer
Suhail Kafity ... sound effects editor
Pamela Kahn ... foley artist
David Kirschner ... sound mixer
Gregg Landaker ... re-recording mixer
Tricia Linklater ... assistant sound editor
Victoria Martin ... supervising foley editor
Steve Maslow ... re-recording mixer
James Matheny ... dialogue editor
Frank A. Montaño ... re-recording mixer (as Frank Montaño)
Stephen Neary ... recordist
Jack M. Nietzsche Jr. ... boom operator (as Jack Nitzsche Jr.)
Tom O'Connell ... adr mixer
Kevin E. Patterson ... utility sound technician
Jeena M. Phelps ... dialogue editor
Kyle Rochlin ... foley mixer
Frederick H. Stahly ... adr editor
Greg Steele ... adr mixer
John Joseph Thomas ... sound effects designer
Steven Ticknor ... sound effects editor
Ron Vignone ... assistant sound editor
Tim Webb ... recordist
Gary Wright ... dialogue editor
Sean Byrne ... sound re-recordist (uncredited)
Craig Dollinger ... utility sound technician (uncredited)
Susan Dudeck ... adr editor (uncredited)
Kevin Hyde ... boom operator (uncredited)
Steven Morrow ... sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Ignacio Alvarez ... special effects technician
Cris Baier ... special effects technician
Bart Barber ... special effects technician
Brian Barnhart ... special effects technician
Todd Bates ... special effects technician
Thomas Baumann ... special effects technician (as Thomas G. Baumann)
Christian Beckman ... mechanical department: skeleton
Aaron Bentley ... special effects technician
Gary Bentley ... special effects technician
Brian Bero ... special effects technician
Jim Boulden ... crew lead: Animal Makers
Judy Bowerman ... construction crew: marijuana plant
Evan Brainard ... mechanical department: cat
Diane Carlucci ... special effects administrator
John C. Carlucci ... special effects technician (as John Christopher Carlucci)
Lou Carlucci ... special effects coordinator
Mario Castillo ... mechanical department: skeleton
Casey Cavanaugh ... special effects technician
Sean Cavanaugh ... special effects technician
Wiiber Ciifuentes ... special effects technician
Michael Crossley ... construction crew: marijuana plant
John Deall ... mechanical department: cat / mechanical department: skeleton
Michael Del Genio ... special effects technician (as Mike Del Genio)
Danny Edwards ... special effects technician
Ethel Edwards ... special effects assistant
Marvin Felton ... special effects technician
Steven C. Foster ... special effects technician (as Steven Foster)
Jim Greenall ... mechanical department: cat / mechanical department: skeleton
James Grich Jr. ... special effects technician
Charlie Groth ... construction crew: marijuana plant
Josh Hakian ... special effects technician
Anthony Ray Herrera ... special effects technician (as Anthony Herrera)
Erich Martin Hicks ... special effects technician
Richard L. Hill ... special effects technician
Phylo Holaday ... special effects technician (as Philo Holaday)
Mark Hull ... mechanical department: cat
Marc Irvin ... construction crew: marijuana plant
Jack Jennings ... special effects technician
David Kindlon ... mechanical department: skeleton (as Dave Kindlon)
Thomas Kittle ... special effects foreman (as Tom Skittle)
Eduado Lozano ... special effects technician
John Lundberg ... construction crew: marijuana plant
Jeffrey Machit ... special effects technician
Anthony Montenegro ... special effects technician (as Tony Montenegro)
Joe Montenegro ... special effects key / special effects technician: second unit
Eric Mussell ... unit coordinator: cat and skeleton
Brian Namanny ... construction crew: marijuana plant
Ion Nedelcu ... finishing department: cat figure
Tim Nordella ... construction crew: marijuana plant
Aina O'Kane ... finishing department: cat figure
James Ochoa ... special effects technician
Louis Perez ... special effects technician
Mark Rappaport ... clown puppet
Carlos Rodriguez ... special effects technician
Lynette Roy ... finishing department: cat figure
Ric San Nicholas ... special effects technician
Virgil Sanchez ... special effects technician
Ted Shell ... finishing department: cat figure
Patricia Simon ... finishing department: cat figure
Neil Smith ... special effects technician: second unit
Mark Stanton ... special effects technician / special effects technician: second unit
James Staples ... special effects technician
Ken Tarallo ... special effects foreman
Cheryl S. White ... construction crew: marijuana plant
Douglas J. White ... construction crew department head: marijuana plant
Wendy L. White ... special effects assistant
José Ignacio Álvarez ... special effects technician
Len Burge ... special effects (uncredited)
Aida Caefer ... finishing department: cat figure (uncredited)
Wes C. Caefer ... puppeteer (uncredited)
Val Crawford ... hair/fur department (uncredited)
Charles E. Dolan ... special effects (uncredited)
Jeffrey S. Farley ... special effects makeup (uncredited)
James Ferguson ... special makeup effects coordinator (uncredited)
Russ Herpich ... special effects technician (uncredited)
Julian Ledger ... special effects painter & sculpter (uncredited)
Scott Malchus ... makeup effects contractor (uncredited)
Bob Mano ... puppeteer: Douglas White Effects (uncredited)
Lorraine Martin ... special effects technician (uncredited)
Robert Miller ... props (uncredited)
Steven Munson ... mold/technical department (uncredited)
Paul Salamoff ... special effects makeup (uncredited)
Russell Shinkle ... mechanical creature effects supervisor: Alterian (uncredited)
Chad Van Baalbergen ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Steve Ansell ... visual effects editor
Tommy Barnhart ... visual effects assistant
Doug Beswick ... visual effects supervisor: Cantina Pictures
Everett Burrell ... 3d supervisor: Cantina Pictures
Anthony J. Camaioni ... visual effects assistant editor (as Anthony Joseph Camaioni)
Alessa Carlino ... visual effects editorial: Digiscope
David Carlson ... 3d artist: Cantina Pictures (as Dave Carlson)
Lawrence Carroll ... 2d artist: Digiscope
Nils Carson ... systems administrator: Digiscope
Steven J. Chambers ... video assist: second unit (as Steve Chambers)
Martin M. Cho ... lead artist: Yannix Technologies
Timothy Clark ... matte artist
Grady Cofer ... 2d artist: Digiscope
Franklin Cofod ... visual effects editorial: Pixel Magic
Joseph B. Conmy IV ... visual effects coordinator
Regan H. Copeland ... 3d artist: Yannix Technologies
Carole Cowley ... visual effects producer: Digiscope
Gregory Creaser ... digital imaging supervisor: Digiscope (as Greg Creaser)
Clay Dale ... 3d artist: Pixel Magic
Enid Dalkoff ... 2d artist: Digiscope
C. Marie Davis ... visual effects executive producer: CIS Hollywood
Victor DiMichina ... digital imaging supervisor: Pixel Magic
Roy Erickson ... systems administrator: Pixel Magic
Kevin Fisher ... scanning and recording: Pixel Magic
Patrick Flanagan ... lead ghost compositor: Pixel Magic
Alyssa Fong ... 3d artist: Yannix Technologies (as Alyssa S. Fong)
Fortunato Frattasio ... sequence supervisor: Digiscope
Elton Garcia ... 2d artist: Digiscope
Walter Garcia ... visual effects coordinator: Digiscope
Larry Gaynor ... digital paint supervisor: CIS Hollywood
Kevin Gendreau ... 3d artist: Cantina Pictures
Nate Haggard ... 2d artist: Pixel Magic
Owen Hammer ... 2d artist: Cantina Pictures
Justin Hammond ... 2d artist: Cantina Pictures
Mike Hardison ... 3d artist: Pixel Magic
Bruce Harris ... rotoscope artist: Pixel Magic
James David Hattin ... 2d artist: Pixel Magic (as James Hattin)
Alex Hernandez ... scanning and recording: Digiscope
Steve Hodge ... data manager: Digiscope
Jonny C. Hwang ... 3d artist: Yannix Technologies
Russell Johnson ... visual effects production manager: Cantina Pictures
Ken Jones ... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Dr. Ken Jones)
Christopher Keith ... visual effects data manager
Kevin Kipper ... 3d artist: Pixel Magic
Keiko Koyama ... visual effects coordinator: Digiscope
Brad Kuehn ... visual effects supervisor: Digiscope
Steven Lloyd ... digital artist (as Stephen Lloyd)
Franklin Londin ... 3d artist: Digiscope
Tom Mahoney ... digital artist (as Thomas Mahoney)
James Marbas ... production manager: Yannix Technologies (as James A. Marbas)
Omar McClinton ... visual effects production manager: Cantina Pictures
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic
Michael Melchiorre ... 2d artist: Cantina Pictures
Suzanne Mitus-Uribe ... 2d supervisor: CIS Hollywood
Brad Moylan ... 2d artist: Pixel Magic
Fred Mugford ... 3d artist: Digiscope
Patrick Murphy ... 2d artist: Pixel Magic
Terry Naas ... 3d artist: Pixel Magic
Leah Nall ... rotoscope artist: Pixel Magic
Gregory Oehler ... 2d supervisor: CIS Hollywood
Reid Paul ... digital effects production supervisor: Pixel Magic
Janet Quen ... 2d artist: Digiscope
Eric Reinhard ... 2d artist: Cantina Pictures
C. Christian Renteria ... visual effects assistant
Rod Ripley ... visual effects editorial: Cantina Pictures (as Rodrick Ripley)
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
Neal Sopata ... 3d artist: Pixel Magic (as Neil Sopata)
Geordie Spradling ... 2d artist: Pixel Magic
Adam Stark ... 2d artist: Digiscope
Kevin Struckman ... 2d supervisor: Cantina Pictures
Mary Stuart ... visual effects executive producer: Digiscope (as Mary Stuart-Welch)
Rattiya Suprakob ... project manager: Yannix Technologies
Brad Sutton ... rotoscope artist: Pixel Magic
Ian R. Tajanlangit ... 3d artist: Yannix Technologies
Jon Tanimoto ... associate visual effects supervisor
Lynda Thompson ... visual effects producer (as Lynda Ellenshaw Thompson)
Dan Trezise ... rotoscope artist: Pixel Magic
Juan Carlos Vargas ... lead 3d artist: Pixel Magic (as Juan Vargas)
Todd Vaziri ... 2d artist: Pixel Magic
Ariel Velasco-Shaw ... visual effects supervisor (as Ariel Velasco Shaw)
Grant Viklund ... additional visual effects
Scott Wheeler ... 3d artist: Cantina Pictures (as Scott D. Wheeler)
Xye ... digital supervisor: Yannix Technologies
Kit Young ... system administrator: CIS Hollywood
Simon Yuen ... 3d artist: Digiscope
Bill Coffin ... visual effects (uncredited)
Heather Davis Baker ... digital compositor (uncredited)
Steve Dellerson ... visual effects production consultant (uncredited)
Anthony Doublin ... digital compositor (uncredited)
Barry Dresner ... visual effects assistant editor (uncredited)
Tyler Foell ... digital composite artist (uncredited)
Kurt Hall ... video & computer graphics technician (uncredited)
Meredith Hook ... paint and rotoscope artist: CIS Hollywood (uncredited)
Mark Intravartolo ... digital effects artist (uncredited)
David M. Katz ... visual effects assistant editor (uncredited)
Melissa Taylor ... bidding producer: Digiscope (uncredited)
Devin Uzan ... digital compositor (uncredited)
Chris Zapara ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Shane T. Anderson ... stunt performer (as Shane Anderson)
Shareef Aquil ... stunt performer
LaFaye Baker ... stunt performer
Richard Burden ... stunt performer
Terri Cadiente ... stunt performer
Kofi Elam ... stunt performer
Mesha Erwin ... stunt performer
Frankie 'G' Garbutt ... stunt performer (as Frank Joseph Garbutt)
Mike Gunther ... stunt choreographer
Jennifer Jarboe ... stunt performer
Rashon Khan ... stunt performer
Jane Oshita ... stunt performer
Chris Palermo ... stunt coordinator: second unit / stunt performer
Nicole Pano ... stunt performer
Dana Reed ... stunt performer
Drew Renkewitz ... stunt performer
Tim Rigby ... stunt performer
Bridgett Riley ... stunt performer
Marcus Salgado ... stunt performer
Marc Schaffer ... stunt performer
Craig Shugart ... stunt performer
Dynette Streich ... stunt performer
Eddie L. Watkins ... stunt coordinator (as Eddie Watkins)
Troy Wood ... stunt performer
Marcus Young ... stunt performer
Geneviere Anderson ... stunts (uncredited)
LaFaye Baker ... stunts (uncredited)
Randy Beckman ... stunt rigger (uncredited)
Rockey Dickey Jr. ... stunt rigger (uncredited)
Sidney Faison ... stunt double (uncredited)
Robert Powell ... stunts (uncredited)
Justin Riemer ... stunts (uncredited)
Mark Stefanich ... stunts (uncredited)
Jeremiah Vaughn ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Preston A. Adams ... rigging electrician (as Preston Arnett Adams)
Brandon Ainsworth ... rigging electric gangboss
Sean Anastasion ... lamp operator (as P. Sean Anastasion)
Randy Babchuck ... rigging electrician
Kevin Berthiaume ... rigging grip
Josh Bleibtreu ... director of photography: second unit
Mark 'Boylee' Boyle ... a-camera second assistant (as Mark Boyle)
Craig A. Brink ... key rigging gaffer
Steven Calcote ... camera assistant
Brian Callier ... 24-frame video playback
Glenn Cannon ... additional video assist
Steve Carmer ... rigging grip
Linda R. Chen ... still photographer
David A. Cook ... chief lighting technician (as Dave A. Cook)
Christopher Crivier ... rigging grip (as Chris Crivier)
Bill Daimant ... dolly grip (as William Daimant)
James C. DeGeeter ... rigging grip
Andrew Degnan ... b-camera loader / camera loader: second unit
David Diamond ... rigging electric best boy
Craig Doobie ... company grip (as Craig Dobbie)
Vincent G. Everly ... company grip
Michael Ferris ... camera operator
Samuel Fischer ... assistant chief lighting technician
Nicholas Grieco ... additional video assist
Sarah Guthrie ... a-camera loader
Jeff Hand ... b-camera first assistant
Jay M. Huntoon ... video assist (as Jay Huntoon)
Kevin Ivey ... a-camera additional second assistant
Charles King ... rigging electrician
Richard Lacy ... a-camera first assistant
Michael Lambert ... lamp operator
Bill-Brady Majors ... rigging best boy grip (as Brady Majors)
Jesse Mather ... lamp operator (as Jess Mather)
Melissa Mendez ... rigging grip
Ray Milazzo ... b-camera second assistant (as Ray Milazzo Jr.)
Scott Miller ... rigging grip
Jennifer Newell ... rigging grip
Ron Peterson ... second assistant camera: second unit
Steve Peterson ... first assistant camera: second unit
Johnny Radzik ... rigging grip (as John Radzik)
Steve Redondo ... best boy grip (as Steven Redondo)
Robert J. Reilly ... key rigging grip
Sergio Rendon ... rigging grip
Doug Rymes ... lamp operator
Katie Santore ... camera loader: second unit
Mike Shaheen ... video assist: second unit
Roland Simmons ... lamp operator
Robert Snyder ... lamp operator (as Robert Allen Snyder)
Randy Tambling ... key grip
Harold Taylor ... company grip
Vincent Torres ... company grip (as Vinnie Torres)
Trevor J. Williams ... grip rigger
Paul Zecchini ... rigging electrician
Steve Adcock ... camera operator: "b" camera (uncredited)
Jeff Andrus ... rigging grip (uncredited)
Greg Argarin ... lighting technician (uncredited)
Craig Bilodeau ... rigging grip (uncredited)
James 'Spud' Danicic ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Michael K. Davis ... lighting technician (uncredited)
Andrew Dumas ... second assistant camera (uncredited)
Chris Funk ... set lighting technician: second unit (uncredited)
Steve Galloway ... additional playback (uncredited)
Jenifer Galvez ... dimmer board operator: second unit (uncredited)
Gary Kanner ... assistant camera (uncredited)
Daniel Kauahi ... grip (uncredited)
Alex Klabukov ... key grip: second unit (uncredited)
Tommy James Lewis ... second assistant camera (uncredited)
Glen Magers ... rigging electrician (uncredited)
Bill-Brady Majors ... key grip: additional photography (uncredited)
David Palmieri ... rigging grip (uncredited)
Morten Petersen ... lighting technician (uncredited)
Craig Price ... dolly grip: additional photography (uncredited)
Kathryn Roberts ... assistant camera (uncredited)
John 'Fest' Sandau ... gaffer: second unit (uncredited)
Pattie Stone ... lighting console programmer: second unit (uncredited)

Animation Department 

Greg Harvey ... title animation
Jon Slusser ... title animation

Casting Department 

Sasha Adkinson ... additional extras casting
Blythe Cappello ... casting associate: Bestrop/McCarthy
Chad Darnell ... extras casting assistant
Rebecca Gushin ... casting assistant: Christine Sheaks
John Srednicki ... casting assistant: Bestrop/McCarthy
Wendy Washbrook ... extras casting
Nadia Lubbe Simon ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Wendy M. Craig ... costume supervisor
Liz Donovan ... set costumer
Gina Harrison ... set costumer: second unit
Janet Ingram ... key costumer (as Janet Stirner Ingram)
Michelle Martini ... assistant costume designer
Jim Moore ... set costumer
Mary Beth Ramsey ... set costumer
Karo Vartanian ... set costumer
Beverlee June Fix ... costumer (uncredited)
Jim Hansen ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Brian Addie ... post-production assistant (as Brian G. Addie)
Tina Anderson ... post-production coordinator
Noah Arntson ... post-production assistant
Daniel K. Arredondo ... post-production supervisor (as Dan Arredondo)
Laura Behary ... assistant editor
Terra Bliss ... scanning and recording: E-Film (as Terra Bliss-Alvarez)
Gary Burritt ... negative cutter
Claire Castle ... post-production assistant
Daniel Fort ... assistant editor
Janice Hampton ... additional editor
Cynthia Ludwig ... first assistant editor
Dennis McNeill ... color timer (as Denny McNeill)
Peter Mergus ... assistant editor
Doron Shauly ... first assistant editor
Sean Thompson ... assistant editor
Calvin Wimmer ... assistant editor
Michael Healey ... digital colorist (uncredited)
Mark Sachen ... colorist (uncredited)
Timothy Serda ... assistant editor: second unit (uncredited)
Andrea Wertheim ... post-production executive (uncredited)

Location Management 

Kristi Frankenheimer ... location manager
Anthony Ragonese ... assistant location manager
Leslie Romenesko ... location scout
Brian Smith ... location scout
Raine Hall ... location scout (uncredited)

Music Department 

Thomas Bartke ... assistant music editor
Suzanne Coffman ... music clearance
Tim Davis ... singer
Mike Flicker ... supervising music editor
Zigmund Gron ... music editor (as Zig Gron)
Jeff Lingle ... assistant music editor
Guy Maeda ... singer
Randy Spendlove ... music supervisor
Bill Abbott ... music editor: temp tracking & final (uncredited)
Marco Beltrami ... score coordinator (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Rossano Galante ... composer: additional music (uncredited)
Rick Giovinazzo ... orchestrator (uncredited)
M.B. Gordy ... musician: percussion (uncredited)
Benoit Grey ... composer: additional music (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Christopher Guardino ... additional orchestrator (uncredited) / composer: additional music (uncredited)
Sean M. Hickey ... music preparation (uncredited)
Tom Hiel ... composer: additional music (uncredited)
Kevin Kliesch ... composer: additional music (uncredited)
John Kurlander ... scoring mixer (uncredited)
Edie Lehmann Boddicker ... vocal contractor (uncredited)
Norman Ludwin ... musician: bass (uncredited)
Frank Macchia ... orchestrator (uncredited)
Kevin Manthei ... composer: additional music (uncredited)
Michael McCuistion ... composer: additional music (uncredited)
Denise Okimoto ... assistant music editor (uncredited)
Bryan Pezzone ... musician: piano (uncredited)
Joe Rangel ... co-music supervisor (uncredited)
John Rodd ... orchestral scoring recordist (uncredited)
Carlos Rodriguez ... composer: additional music (uncredited)
Buck Sanders ... composer: additional music (uncredited)
Derek Scouler ... assistant music editor (uncredited)
Dennis Smith ... composer: additional music (uncredited)
Ceiri Torjussen ... composer: additional music (uncredited) / orchestrator (uncredited)
John Whynot ... score mixer (uncredited)

Transportation Department 

Steve Boyd ... transportation coordinator
James Davis ... driver
Bobby Enriquez ... driver
Dino Grossi ... driver
James 'L.A.' Hunt ... driver (as James L.A. Hunt)
Gene R. Johnson ... driver (as Gene Johnson)
Jerry F. Johnson ... transportation captain
Lorin Jordan ... driver (as Lorin T. Jordan)
Una Mae Merkel ... driver
Thomas M. Reposar ... driver (as Thomas Reposar)
Tommy Rizzo ... driver
John Sagray ... driver: second unit
Marvin LaRoy Sanders ... driver
Phil Shevitz ... driver
Louis L. Soter ... driver: second unit
James Sprayberry ... driver
Alex Stewart ... driver
Doug Stuckey ... driver (as Douglas Stuckey)
Jim Sullivan ... driver (as Jim Gaiwes Sullivan)
Mike Wills ... driver
Will Sickles ... transport (uncredited)

Other crew 

Briana Ahl ... production assistant
Charlie Bonomo ... script coordinator
Erin Borel ... production coordinator: second unit
Robert Boyd ... production assistant: second unit
Joseph Breuer ... production assistant
Russell Clark ... choreographer
Rudy Coblentz Jr. ... accounting clerk
Le Cooper ... assistant: Shawn Wayans
Steve Dale ... caterer
Dyanne C. Deuel ... construction medic
Maisha Dyson ... production assistant
Jared Edwards ... assistant: Marlon Wayans
Gabi Endicott ... script supervisor: second unit
Gwen Everman ... production accountant (as Gwendolyn Everman)
Susana Inés Fattorini ... first assistant accountant
Mary Feuer ... accounting clerk
Harold Fowler ... set medic (as Hal Fowler)
Donny Galland ... production assistant
Barbara Gorden ... animal trainer
Amy Gross ... production assistant: second unit
Marc W. Havener ... production assistant
Travis Hills ... production assistant (as Travis A. Hill)
Jamie Kemp ... chef
Joshua Klein ... assistant: Eric L. Gold
Brian Charles Leddy ... assistant: Tony Mark and Sue Jett
Jerry Lee ... payroll accountant
Melissa Lekus ... production assistant
Pam Leonte ... script supervisor
Lawrence Lewis ... production coordinator (as Larry T. Lewis)
Michael J. Linowes ... production legal services
Micah May ... production assistant: second unit (as Micah M. May)
Wild Bill McCrillis ... caterer
David Melito ... construction estimator
Talithia Miles ... production assistant (as Talithia D. Miles)
Jeff Miller ... set medic
Mbambu Miller ... production legal services
Antonio Morales ... caterer
Lumumba Mosquera ... production legal services (as Lumumba Mousquera)
Suzanne O'Donnell ... assistant: Keenen Ivory Wayans
Pete Pegas ... caterer
Catherine Pittman ... animal coordinator (as Cathy Pittman)
Greg Pittman ... animal trainer
Sandra L. Polinski ... production assistant (as Sandra Leigh Polinski)
Nikki Reyes ... production assistant
Deborah Ross ... title designer
Tara Saremi ... accounting clerk
Chad Saxton ... production assistant
Stefan Schick ... production legal services
Cary Schwartz ... craft service assistant
Victoria Settle ... animal trainer
Carol Sonheim ... animal trainer
Jodi Tripi ... clearance coordinator
Jacqueline Walker Skelton ... assistant: Lisa Suzanne Blum
Chaunte Wayans ... production assistant
Caryn Weingarten ... assistant: Eric L. Gold
Julie Wexler ... assistant production coordinator
Craig White ... accounting clerk
David Woods ... craft service assistant
Paul Barnes ... puppeteer (uncredited)
Nathaniel Bellamy Jr. ... technical advisor (uncredited)
Laura Boddington ... stand-in (uncredited)
Jim Boulden ... puppeteer (uncredited)
Bruce Comtois ... teamster (uncredited)
Matthew J. Dias ... production assistant (uncredited)
Fred Fein ... stand-in (uncredited)
Marc C. Geschwind ... extras coordinator (uncredited)
Jim Greenall ... puppeteer (uncredited)
Traci Hainsworth ... production resources (uncredited)
Dan Harder ... production medic: simul unit (uncredited)
Jeff Himmel ... puppeteer (uncredited)
Jean Hodges ... food stylist (uncredited)
Robert Hoehn ... production assistant (uncredited)
Ryan Keating ... stand-in: Chris Elliott (uncredited)
Susan Laprelle ... puppeteer (uncredited)
Mark R. Lindsay ... sales representative (uncredited)
Mark Lovedale ... production assistant (uncredited)
Daniel A. Mondschain ... set production assistant (uncredited)
Heather Pemble ... assistant to producer (uncredited)
Scott Rowe ... animal trainer (uncredited)
Ray Stoney ... body double: Marlon Wayans (uncredited)
Jennifer Wachtell ... executive team (uncredited)
Lisa Womble ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Linda Borgeson ... the filmmakers wish to thank
Mike Vigil ... the filmmakers wish to thank
Andrea Wertheim ... the filmmakers wish to thank
Donnell Barrett ... thanks (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed