Edit
The Goddess of 1967 (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Clara Law

Writing Credits  

Eddie Ling-Ching Fong ... (script) &
Clara Law ... (script)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Rose Byrne ... B.G.
Rikiya Kurokawa Rikiya Kurokawa ... J.M.
Nicholas Hope ... Grandpa
Elise McCredie ... Marie
Tim Richards Tim Richards ... Drummerboy
Bree Beadman Bree Beadman ... B.G. aged 9
Satya Gumbert Satya Gumbert ... Marie aged 9
Masato Sakai Masato Sakai ... JM's Friend
Yoshiko Tatsumi Yoshiko Tatsumi ... JM's Girlfriend
Tina Bursill ... Esther
Dominic Condon Dominic Condon ... Mr. Hughes
Katie Kermond Katie Kermond ... Mrs. Hughes
Lauren Clark Lauren Clark ... Little Girl
Tim McGarry Tim McGarry ... Detective
John Boxer ... Barman (as Johnny Boxer)
Judith Knapp Judith Knapp ... Woman in Bar
Harry Lawrence Harry Lawrence ... Old Man in Bar
Masao Ishiguro Masao Ishiguro ... Noodle Man
Louise Lohse Louise Lohse ... School Teacher
Sean Read Sean Read ... Road Rage Driver
Craig Murray Craig Murray ... Road Rage Passenger
Makiko Sato Makiko Sato ... Woman in Street (as Makiko Saito)
Koji Miyashita Koji Miyashita ... Truck Driver
Stephanie Daniel Stephanie Daniel ... Radio Announcer (voice)
Fred Brophy Fred Brophy ... Boxing Spruiker (voice)
Jean-Pierre Mignon Jean-Pierre Mignon ... D.S. Sergeant (voice)

Produced by 

Wouter Barendrecht ... executive producer
Eddie Ling-Ching Fong ... producer
Akiko Funatsu ... executive producer
Dennis Kiely ... line producer
Helen Loveridge ... executive producer
Peter Sainsbury ... executive producer
Michael J. Werner ... executive producer

Music by 

Jen Anderson

Cinematography by 

Dion Beebe

Film Editing by 

Kate Williams

Casting By 

Yôko Narahashi
Anousha Zarkesh

Production Design by 

Nicholas McCallum

Art Direction by 

Emma Lawes

Costume Design by 

Annie Marshall
Helen Mather

Makeup Department 

Margaret Aston ... make-up assistant
Robyn Austin ... make-up and hair supervisor

Production Management 

Christian Gazal ... post-production supervisor
Geoff Naylor ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tanya Jackson ... second assistant director (as Tanya Jackson-Vaughan)
Scott Lovelock ... third assistant director
Chris Webb ... first assistant director
Geoff Willman ... third assistant director

Art Department 

Geoff Howe ... construction coordinator
Adrienne Ogle ... stand-by props
Dillon Yeats ... art department runner

Sound Department 

Peter Grace ... sound recordist
Sue Kerr ... boom operator
Gerry Long ... foley artist (as Gerard Long)
Robert Mackenzie ... adr recordist
Skye Ritchie ... assistant sound editor
Livia Ruzic ... sound editor
Roger Savage ... sound mixer
Gareth Vanderhope ... sound effects designer

Visual Effects by 

Andrea Parkes ... visual effects producer
Chris Schwarze ... visual effects producer
Peter Webb ... visual effects

Stunts 

Mick Corrigan ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Venetia Armstrong-Smith ... clapper loader
John Balbi ... grip
Simon Cardwell ... still photographer
Nick De Laine ... gaffer (as Nick de Laine)
Jeremy Dibben ... assistant camera
Sally Eccleston ... first assistant camera
Adam Hunter ... best boy
Benjamin Jasper ... focus puller (as Ben Jasper)
Roy Mico ... key grip
Illya Smith ... additional grip (uncredited)

Animation Department 

Scott Otto Anderson ... animation director

Casting Department 

Jane Norris ... casting assistant
Dani Skye ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jacqui Gower ... costume supervisor

Editorial Department 

Billy Browne ... post-production assistant
Laurie Butler ... editor: promo reel
Arthur Cambridge ... color grader
Adrian Hauser ... colorist: video master
Caroline Scott ... assistant editor
Denise Wolfson ... lab liaison

Location Management 

'Aussie' Auslan Ismail ... location manager

Music Department 

Jen Anderson ... music score engineer
Ross Cockle ... music score engineer
Christine Woodruff ... music supervisor

Script and Continuity Department 

Claude Gonzalez ... continuity

Additional Crew 

Scott Otto Anderson ... title designer
Claude Gonzalez ... assistant to the director
Katie Gordon ... production coordinator
Sue Healy ... dance choreographer
Paul Naylor ... unit assistant
Shane Naylor ... unit assistant
Eijiro Ozaki ... interpreter
Aubrey Tredget ... production coordinator (as Aubs Tredget)
Lucy Vorst ... production accountant

Thanks 

Jill Bilcock ... thanks
Tom Blacket ... thanks
Belinda Coles ... thanks
Jane Forrest ... thanks
Satoru Iseki ... thanks
Samantha Jennings ... thanks
Sion Michel ... thanks
Yôko Narahashi ... thanks
Teruyo Nogami ... thanks
Kerry Walker ... thanks
Roslyn Walker ... thanks (as Ros Walker)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed