Edit
Cats & Dogs (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Lawrence Guterman

Writing Credits (WGA)  

John Requa ... (written by) &
Glenn Ficarra ... (written by)

Cast (in credits order)  

Jeff Goldblum ... Professor Brody
Elizabeth Perkins ... Mrs. Brody
Alexander Pollock Alexander Pollock ... Scotty Brody
Miriam Margolyes ... Sophie the Castle Maid
Myron Natwick ... Mr. Mason
Doris Chillcott Doris Chillcott ... Mrs. Calvert
Kirsten Robek ... Pie Mom
Frank C. Turner ... The Farmer
Mar Andersons ... Guard at Factory Gate
Gillian Barber ... Factory Receptionist
Carol Ann Susi ... Sophie's Sister
Randi Kaplan Randi Kaplan ... Sophie's Sister
Mary Bogue ... Sophie's Sister
Alvin Sanders ... Mason Employee
Mark Schooley ... Mason Employee
Lou Bollo Lou Bollo ... Worker
Scott Nicholson Scott Nicholson ... Worker
Trish Schill Trish Schill ... Worker
Babe Dolan Babe Dolan ... Wife Passenger
Reg Glass Reg Glass ... Truck Driver (as Reginald Glass)
Charles Andre Charles Andre ... Truck Driver
Peggy Logan Peggy Logan ... Nurse
Alicia Michelle Alicia Michelle ... Jogger on Sidewalk
Pamela Perry Pamela Perry ... Yorkie Dog Owner
Tobey Maguire ... Lou the Beagle (voice)
Alec Baldwin ... Butch (voice)
Sean Hayes ... Mr. Tinkles (voice)
Susan Sarandon ... Ivy (voice)
Joe Pantoliano ... Peek (voice)
Michael Clarke Duncan ... Sam (voice)
Jon Lovitz ... Calico (voice)
Victor Wilson Victor Wilson ... Doberman Drill Sergeant (voice)
Salome Jens ... Collie at HQ (voice)
Charlton Heston ... The Mastiff (voice)
Glenn Ficarra ... Russian Blue (voice)
Danny Mann Danny Mann ... Ninja Cat (Devon Rex) (voice)
Billy West ... Ninja Cat (Devon Rex) (voice)
Paul Pape ... Wolf Blitzer, CNN (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Hülya Avsar Hülya Avsar ... (voice)
Larissa Anes Larissa Anes ... Foxy (uncredited)
Ozden Ayyildiz Ozden Ayyildiz ... Mrs. Brody (voice) (uncredited)
Istemi Betil Istemi Betil ... Sam (voice) (uncredited)
Jim Bissell ... Fake Ticket Person at Stadium (uncredited)
Sarp Bozkurt Sarp Bozkurt ... Scott (uncredited)
Ali Ekber Diribas Ali Ekber Diribas ... Clark / Wolf (voice) (uncredited)
Sercan Gidisoglu Sercan Gidisoglu ... Tarzan (voice) (uncredited)
John Higgins John Higgins ... Ginger Kitten (uncredited)
Richard Steven Horvitz ... Puppy in Barn (uncredited)
Charles Howerton ... German Shepherd at HQ (voice) (uncredited)
Ayhan Kahya Ayhan Kahya ... Mr. Brody (voice) (uncredited)
Mazlum Kiper Mazlum Kiper ... Mason (voice) (uncredited)
Bruce Lanoil Bruce Lanoil ... Mr.Tinkles Face Performer (uncredited)
Murat Senol Murat Senol ... Dave (voice) (uncredited)
Mümtaz Sevinç Mümtaz Sevinç ... Butch (voice) (uncredited)
Dilek Turker Dilek Turker ... Sophie (voice) (uncredited)
Frank Welker ... Buddy (voice) (uncredited)
Ismail Yildiz Ismail Yildiz ... Gallius (voice) (uncredited)

Produced by 

Chris Bender ... executive producer
Bruce Berman ... executive producer
Christopher DeFaria ... producer (as Christopher deFaria)
Glenn Ficarra ... co-producer
Ed Jones ... associate producer
Andrew Lazar ... producer
Craig Perry ... producer
John Requa ... co-producer
J.C. Spink ... executive producer
Warren Zide ... producer

Music by 

John Debney

Cinematography by 

Julio Macat ... director of photography

Film Editing by 

Rick Finney ... (as Rick W. Finney)
Michael A. Stevenson

Casting By 

Marci Liroff

Production Design by 

Jim Bissell ... (as James Bissell)

Art Direction by 

Sandi Tanaka
Nancy Ford ... (uncredited)

Set Decoration by 

Lin MacDonald

Costume Design by 

Tish Monaghan

Makeup Department 

Angelina P. Cameron ... hair department head
Jayne Dancose ... makeup artist
Rachel Griffin ... special makeup effects artist
Rob Hinderstein ... special makeup effects artist
Joan Nygren ... key makeup artist
Bill Terezakis ... special makeup effects artist
Maureen Terezakis ... special makeup effects producer
Fay von Schroeder ... makeup artist (as Faye von Schroeder)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Howard Lau ... concept artist (uncredited)
Keith Lau ... concept artist (uncredited)

Production Management 

Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Brian McNulty ... post-production supervisor
Mandy Spencer-Phillips ... unit manager
Wendy Williams ... unit production manager
Elizabeth Miller Gavcus ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Misha Bukowski ... trainee assistant director
Charles Gibson ... second unit director
Catherine Kretz ... second assistant director / second unit director
Patrice Leung ... first assistant director
Tim Macarthur ... background coordinator
Jeff Mosuk ... third assistant director
Linda Pearce ... third assistant director: second unit
Tracey Poirier ... second assistant director
Nico Sachse ... first assistant director: second unit
Rob Vouriot ... first assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Karie Adkens ... property master (re-shoot)
Robert Bernard ... supervisor
Spike Brandt ... storyboard artist
Nancy Anna Brown ... set designer
Keith Burk ... set dresser
Loree Cameron ... graphic designer (as Loree Wershler) / illustrator (as Loree Wershler)
Bob Camp ... storyboard artist
Lubor Cencak ... scenic artist
Tony Cervone ... storyboard artist
Cary Cooper ... on-set dresser
Danelle Davenport ... storyboard artist
Guy Hendrix Dyas ... concept artist (as Guy Dyas)
Dave Emmonds ... head greensman
Donald Engel ... carpenter (as Don Engel)
Brian Fisher ... set designer
Aaron Florez ... texture painter
Brent Gloeckler ... sculptor
John Hamilton ... lead painter
Erich Hepnar ... head greens
Carl Johansen ... greensman
Iesza Jessica Jordan ... statues (as Iesza Snowdon)
Jan Kobylka ... construction coordinator
Barry Kootchin ... head scenic artist
Fireball Tim Lawrence ... concept artist (as Tim Lawrence)
Carl-Eric Lindgren ... props
Tom McGrath ... storyboard artist
Len Morganti ... storyboard artist (as Leonard Morganti)
Audra Neil ... set coordinator
John Puglisi ... storyboard artist
Jim Ramsay ... assistant art director
Chris Richardson ... lead carpenter
Guy Roland ... set dresser
Ann Rowley ... set dresser
Jeff Siergey ... storyboard artist (as Jeffrey Siergey)
Dan Sissons ... property master
James Summers ... best boy greens
Mario Tomas-Niedworok ... scenic artist
Ross Wahl ... lead dresser / set dec buyer
Danelle Davenport ... visual consultant (uncredited)
Wilbert Plijnaar ... character designs (uncredited)
Bill Roth ... sculptor (uncredited)
Andrew Thompson ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Richard L. Anderson ... supervising sound editor
Mary Andrews ... dialogue editor
Murray Brown ... boom operator: second unit
James Christopher ... sound effects editor (as Jim Christopher)
Aaron J. Green ... manager: sound services
Michael Herbick ... re-recording mixer
Tomás Hradcky ... sound creator (as Tomas Hart)
Doc Kane ... adr mixer
Larry Kemp ... dialogue editor
Mark Kenna ... dolby film sound consultant
Elliott Koretz ... supervising sound editor
Jeff Kushner ... sound effects editor
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer (as Dan Leahy)
Eric Lindemann ... sound effects editor (as Eric Lindeman)
Mark A. Mangini ... supervising dialogue editor
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Rory O'Neill ... boom operator: second unit
Steve Pederson ... re-recording mixer
John Roesch ... foley artist
Larry Sutton ... location sound mixer
Donna G. Walker ... post sound operations
Wendy Czajkowsky ... adr mixer (uncredited)
Shawn Ian Kerkhoff ... digital sound assistant (uncredited)
Mary Jo Lang ... foley mixer (uncredited)
James Marchione ... adr recordist (uncredited)
Rick Mitchell ... foley editor (uncredited)
Elijah Schkeiban ... assistant sound editor (uncredited)
Reuben Simon ... sound effects editor (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Cara E. Anderson ... special effects
Chad Atkinson ... foam department: KNB EFX Group
David Alan Barclay ... animatronic effects supervisor (as David Barclay)
Adam Behr ... animatronic puppeteer
David Benediktson ... special effects foreman: first unit
Howard Berger ... shop supervisor: KNB EFX Group
Enrique Bilsland ... creature mechanical designer
Kamar Bitar ... accountant: KNB EFX Group
Jack Bricker ... bloodhound puppet finisher: KNB EFX Group
Dennis Briest ... special effects assistant
Peter Chesney ... special effects consultant
Blaine Converse ... special effects assistant
Alexandra Cram ... special effects assistant
Duke Cullen ... puppet cosmetic technician
Rory Cutler ... special effects coordinator
Darcy Davis ... special effects assistant
André Dominguez ... special effects foreman: second unit
Roy Gabriel ... special effects
Patrick M. Gerrety ... beast creature effects
Karin Hanson ... special effects hair
Jurgen Heimann ... mechanic: Jim Henson's Creature Shop
Jeff Himmel ... bloodhound puppet finisher: KNB EFX Group
Graham S. Hollins ... special effects assistant
Garrett Immel ... bloodhound puppet sculptor: KNB EFX Group
Luke Khanlian ... mechanical department: KNB EFX Group
Jordan Kidston ... special effects assistant: electronics design
Louis Kiss ... foam department: KNB EFX Group
Robert Kurtzman ... shop supervisor: KNB EFX Group
Alex 'Little Al' Lorenzana ... foam department: KNB EFX Group
W. David McGuire ... special effects
Elie Merhab ... special effects assistant
Eric Milner ... special effects technician / special effects
Greg Nicotero ... shop supervisor: KNB EFX Group (as Gregory Nicotero)
Ken Niederbaumer ... special effects technician
Mark Obedinski ... special effects foreman
Brian Rae ... mold shop supervisor: KNB EFX Group
Christian Ristow ... animatronics
Shannon Shea ... project supervisor: KNB EFX Group
Clay Shier ... special effects assistant: second unit
Bill Terezakis ... animatronic effects
Stephanie Thompson ... mold maker: Jim Henson's Creature Shop
Eric Vrba ... special effects technician
Michael Walls ... special effects technician
David Wogh ... mechanical department: KNB EFX Group
Robert Yeager ... special effects assistant: reshoot
Shaun Noelte ... sculptor: prosthetics (uncredited)

Visual Effects by 

Dan Abrams ... lead lighting and compositing: Rhythm & Hues
Jude Adamson ... digital artist (as Judith Adamson) / lighter: Rhythm & Hues (as Judith Adamson)
Victoria Alonso ... visual effects producer
Chris Anderson ... visual effects coordinator
Dovi Anderson ... animator: Tippett Studio
Marilyn Anderson ... technical assistant manager
Elaine C. Andrianos ... assistant visual effects editor
Hunter Athey ... character animator
James J. Atkinson ... lighting artist: Rhythm & Hues
Nicholas Atkinson ... visual effects editor: Mill Film
Steve Baker ... animator
Richard Baneham ... animation supervisor
Olivier Barbeau ... lighting supervisor
Damon Bard ... sculptor
Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World Digital
Jason Bayever ... lighting technical director: Rhythm & Hues
Lee Berger ... visual effects exective producer: Rhythm & Hues
Kevin Bertazzon ... character animator
Allen Blaisdell ... matchmover
Justin Blaustein ... inferno artist
Dawn Bowery ... lead compositor
David A.T. Bowman ... digital compositor
Corey Bramall ... digital artist
Dan Brittain ... digital artist
Mark A. Brown ... chief technologist: Rhythm & Hues
Andrew Brownlow ... animator
Megan Bryant ... scanning and recording supervisor
Kevin Campbell ... software development: Mill Film
Tom Capizzi ... digital artist
Tim Caplan ... I/O supervisor: Mill Film
Kevin Carney ... digital artist
Jeffrey Castel De Oro ... digital compositor
Pascal Chappuis ... lighter: Rhythm & Hues
Raymond Chen ... lighter: Rhythm & Hues
Yeen-Shi Chen ... 3D modeler: Rhythm & Hues
Benjamin Cinelli ... character animator
Lisa Clarity ... lighter: Rhythm & Hues
Blair Clark ... visual effects supervisor: Tippett Studio
Michael Clemens ... visual effects coordinator
Isabel Cody ... animator
Patrick Cohen ... digital artist
Tim Coleman ... character technical director
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Michael Conelly ... lighter: Rhythm & Hues
Shellaine Corwel ... digital artist
Colin Coull ... colour timer: Mill Film
Brandon Craig ... render supervisor
Virgine d'Annoville ... senior animator
Ken Dackermann ... digital compositor
Charles Darby ... digital matte supervisor: Digital Firepower
Richard Davenport ... digital artist
C. Marie Davis ... visual effects executive producer
Erik De Boer ... animation supervisor: Rhythm & Hues
Eric Dehaven ... digital compositor
Krystyna Demkowicz ... visual effects producer: Matte World Digital
Ryan Donoghue ... animator
Kirsten Drummond ... lighter
Mark Duvall ... character animator
Pauline Duvall ... compositor: Rhythm & Hues
Charlene Eberle Douglas ... visual effects coordinator (as Charlene Eberle)
Scott Edelstein ... matchmove artist: Rhythm & Hues
Colin Epstein ... digital compositor & supervisor: Tippett Studio
Anders Ericson ... visual effects
Mark Fattibene ... lead lighting/rendering
Daev Finn ... lighter: Rhythm & Hues
Cory Rocco Florimonte ... animator
Ben Forster ... digital artist 3D: MillFilm
Fiona Foster ... animation coordinator
Mike Frevert ... digital artist
Pawl Fulker ... roto supervisor
Lillan Gahlin ... digital compositor: Mill Film
Lisa Garner ... matchmover
Adam Gascoyne ... senior compositor
Deborah Giarratana ... visual effects executive
John Goodman ... character animator
Jason Greenblum ... lead compositor: Rhythm & Hues
James Guilford ... character animator / match mover
Laura Hainke ... grooming technical director
Betsy Asher Hall ... lighting supervisor: Rhythm & Hues
Jason M. Halverson ... digital compositor: Tippett Studio
Joseph Hamdorf ... modeler: Tippett Studio
Gael Harlow ... CG character animator
Joey Harris ... technical assistant
Douglas Harsch ... visual effects
Christopher Hatala ... animator: Tippett Studio
Veronica Hernandez ... digital painter
Martin Hobbs ... visual effects producer
Phil Holland ... scan-, record-, color coordinator
Caleb J. Howard ... digital effects supervisor
Ian Hulbert ... lead animator: Rhythm & Hues
Angela Hunt ... visual effects producer: Mill Film
Sean Hyunin Lee ... senior digital compositor: Rhythm & Hues
Michael Illingworth ... lead compositor
Nicolas Imhof ... digital artist
Matt Jacobs ... digital compositor: Tippett Studio
Jeff A. Johnson ... digital compositor: Tippett Studio
Krystin Johnson ... lighting technical director
Ed Jones ... visual effects supervisor
Les G. Jones ... visual effects producer
Tex Kadonaga ... modeler: Rhythm & Hues
Perry Kass ... digital compositor
Lance Kimes ... visual effects
Andy Kind ... lighting supervisor: Mill Film
Bill Kroyer ... animation supervisor
Cindy Kurland ... match mover
Michael La Fave ... lighter
Todd Labonte ... lead animator: Tippett Studio
Joanne Ladolcetta ... rotoscoper: Rhythm & Hues
Harry Lam ... compositing supervisor
Gary Laurie ... 3D matchmover: Rhythm & Hues
Kim Lavery ... in house visual effects producer
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Alison Leaf ... animation supervisor: Mill Film
Mike Leben ... motion control operator
Brian Lee ... lead compositor: stereoscopic conversion
Matt Linder ... visual effects
Randy Link ... animation
David Lomax ... CG supervisor: Mill Film
Mary Lynn Machado ... CG supervisor
Margaux Mackay ... visual effects supervising producer: Gray Matter
Michael Maloney ... digital compositor: Gray Matter
Joe Mancewicz ... character rigging
Kimberly Mann ... lead 3D matchmove artist
James Marbas ... digital effects supervisor
Rick Markle ... rotoscope/paint artist
Eric Marko ... matchmove artist: Tippett Studio
Gray Marshall ... visual effects creative director: Gray Matter
L. Patrick McCormack ... visual effects coordinator
Mark A. McGuire ... pipeline setup
Jeff McLean ... compositor
Jim 'Big Dog' McLean ... lighter: Rhythm and Hues (as Jim McLean)
Jon Meier ... digital artist: Rhythm & Hues
Ivor Middleton ... animator: Cinesite
Tim Miller ... Inferno artist
Aung Min ... digital effects artist
Stuart Mintz ... digital effects artist
Jim Moorhead ... animator: Rhythm & Hues
Guido Muzzarelli ... match move artist
Guillaume Niquet ... lighter: Rhythm & Hues
Paul Norris ... digital compositor
Brett Northcutt ... digital matte artist
Paul Oakley ... technical assistant: Mill Film
Dan Oken ... lighting technical director
Dylan Owen ... technical assistant: Mill Film
Chris Paizis ... matchmover
Andrea Paolino ... digital artist
Debbie Pashkoff ... senior lighting supervisor: Rhythm & Hues
John Paszkiewicz ... digital lighter
Craig Penn ... R&D character animation: MillFilm
Christine Petrov ... digital compositor
Athena Portillo ... visual effects coordinator
Alan Precourt ... digital artist
Steven Quinones-Colon ... technical director
Leigh Raby ... filmout manager: Mill Film
Søren Ragsdale ... assistant technical director: Tippett Studio
Glenn Ramos ... animation supervisor
Dean Rasmussen ... digital artist
Morgan Ratsoy ... digital character animator: Tippett studio
Sally Ray ... production supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Daniel Riha ... visual effects coordinator
Paul Rivera ... digital composite supervisor
Mike Roby ... digital artist
Michael Root ... digital compositor
Marc Rubone ... digital compositor
Angie Russell ... digital effects producer (as Anjelica Casillas)
Alonzo Ruvalcaba ... visual effects producer
Amy Ryan Gunson ... lead technical animator: Rhythm & Hues (as Amy Ryan)
Joe Salazar ... digital compositor
Mike Sandrik ... CG supervisor: Rhythm & Hues
Sarah Schubart ... visual effects editor
Andrea Schultz ... digital rotoscope artist
Naz Shams ... digital artist: matchmove, Rhythm & Hues (as Nazgol Shams)
John Sharp ... digital compositor
Bradley Sick ... modeler: Rhythm & Hues
Craig A. Simms ... digital compositor
Fred Simon ... visual effects
John Slattery ... digital compositor
Dan Smiczek ... technical animator: Rhythm & Hues
Suponwich Juck Somsaman ... digital artist
Kevin Souls ... composite supervisor
Frederic Soumagnas ... senior technical director
Scott Souter ... visual effects supervisor
Nancy St. John ... production executive: Mill Film Ltd.
Tomme B. Stanley ... 3D matchmover
Simon Stanley-Clamp ... compositing supervisor: Mill Film
George Stevens ... prop builder: Rhythm & Hues
Erik Strauss ... visual effects producer: NP3DFX
Marla Tanigawa ... systems operator: Rhythm & Hues (as Marla Valentine)
Deborah Thomas ... data wrangler
Melissa Thompson ... character animator
Richard S.G. Thompson ... visual effects software development: MillFilm
Paul G. Thuriot ... digital character set-up
Morgan Trotter ... 3D artist
Michelle Urbano ... matchmove lead
Chien-Hsiung Wang ... 3D modeler: Rhythm & Hues
Roland Watson ... visual effects production coordinator: Mill Film
Brian R. Wells ... animator (as Brian Wells)
Jeff Wells ... digital compositor: Pacific Title Digital
Mark Welser ... matchmove supervisor
Bill Westenhofer ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Bryan Whitaker ... digital artist
Gabriel White ... digital artist 3D: MillFilm
Len White ... visual effects
Brad Wilhite ... visual effects editor (as Brad E. Wilhite)
Toby Wilkins ... Inferno artist: main title sequence, New Wave Entertainment/Flashframe
Kieran Woo ... visual effects production manager: Rhythm & Hues
Xye ... visual effects
Gregory Yepes ... lighter: Rhythm & Hues
Tsz 'Gee' Yeung ... lighter: Rhythm & Hues
Marvyn Young ... previs editor
Tim Zaccheo ... lead animator
Joseph A. Zaki ... visual effects: Rhythm & Hues (as Joseph Zaki)
Serkan Zelzele ... digital artist
Nathan Abbot ... digital camera operator: Tippett Studio (uncredited)
Giacomo Bargellesi ... technical assistant: MillFilm (uncredited)
Jamie Baxter ... lead digital artist: Digital Firepower (uncredited)
Bryce Brecheisen ... visual effects coordinator (uncredited)
Cheryl Budgett ... digital compositing supervisor (uncredited)
Scot Byrd ... publicist: Rhythm & Hues (uncredited)
Martin Chamney ... digital artist (uncredited)
Damien Cheetham ... post production engineer: Mill Film (uncredited)
Glenn Cotter ... digital artist: Matte World (uncredited)
Dan Feinstein ... lead roto artist: Tippett Studio (uncredited)
Page Frakes ... digital color corrector: Tippett Studio (uncredited)
Keith B.C. Gordon ... shader writer: fur (uncredited)
Metin Gungor ... roto/prep artist (uncredited)
Josh Hayes ... storyboard artist (uncredited)
Jack Holland ... art department assistant: Rhythm & Hues (uncredited)
Edward Irastorza ... visual effects production manager: Tippett Studio (uncredited)
Karen Jine ... visual effects production assistant (uncredited)
Kirk Jung ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Sandy Kao ... lead character setup (uncredited)
Judy Kriger ... digital artist (uncredited)
Chris Ledesma ... roto artist: Tippett Studio (uncredited)
Shawn Lovette ... lighting technical director (uncredited)
Veronica Luthcke ... matte monkey (uncredited)
Sean Mitchell ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Chris Morley ... rotoscope artist: Tippett Studio (uncredited)
Heather J. Morrison ... assistant visual effects editor: Rhythm & Hues (uncredited)
Didier Muenza ... tech support (uncredited)
Viviana Palacios ... digital artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Mark Pinheiro ... rotoscope artist (uncredited)
Travis Price ... digital artist (uncredited)
Raine Reen ... roto artist: Tippett Studio (uncredited)
Paul Rivera ... chief technical artist (uncredited)
Kevin Rose-Williams ... visual effects editor (uncredited)
David Rosenthal ... digital film I/O supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Adam Rote ... compositor (uncredited)
Craig Rowe ... technical assistant: MillFilm (uncredited)
Marian Rudnyk ... digital artist (uncredited)
Salar Saleh ... digital artist (uncredited)
Stephen Stanton ... digital scanner operator: Tippett Studio (uncredited)
Chris Stoski ... digital matte artist (uncredited)
Lee F. Sullivan ... lighting technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Kevin Tengan ... systems administrator (uncredited)
Kenneth Voss ... roto artist: Tippett Studio (uncredited)
Darrin Wehser ... digital artist (uncredited)
Vicki Wong ... digital film I/O manager: Tippett Studio (uncredited)

Stunts 

Jim Dunn ... stunt coordinator / stunts
Corry Glass ... stunts
David Jacox ... stunts
Ron James ... stunts
Kristene Kenward ... stunts
Ken Kirzinger ... stunt coordinator / stunts
Brad Loree ... stunts
J.J. Makaro ... stunt coordinator
David Mylrea ... stunts
Boone Narr ... stunt coordinator
Jovan Nenadic ... stunts
Gerald Paetz ... stunt driver
Fred Perron ... stunts (as Fred Prrrone)
Greg Schlosser ... stunts
Lori Stewart ... stunts
Rene Van Hullebush ... stunts
John Wardlow ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Bruce Adams ... assistant camera (as Michael Adams)
Brendan Chalmers ... second assistant camera: second unit
Dean Collins ... key rigging grip
Drew Davidson ... gaffer
Sean Davis ... second unit: best boy
Cam Esau ... lighting technician
Bryan Fletchall ... technocrane operator (2001)
Aris Georgiopoulos ... first assistant camera
Dan Gorval ... best boy grip
David Goyer ... generator operator
Andy Guichon ... rigging best boy
Chris Helcermanas-Benge ... still photographer
Sierra Hurst ... lighting technician
Simon Jori ... first assistant camera: "a" camera
Attila Luca ... assistant camera
Brian McCroary ... grip
Marty McInally ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Morgan McLachlan ... assistant camera
Michael McLellan ... key grip: re-shoot
Hugh Meikle ... generator operator
Daniel Mellitz ... video assist operator
Ryan Monro ... dolly grip
Kim Olsen ... key grip
Jos Oman ... second assistant camera: "b" camera
Clint Paglaro ... video assist operator: second unit
Rob Parisien ... video assist operator
Keith Saayman ... remote head technician
Richard Sinclair ... second assistant camera: "a" camera
Attila Szalay ... director of photography: second unit
Max Torroba ... video assist operator
Mark Vargo ... additional photographer
Joe Waistell ... additional first assistant camera
Lance White ... video assist operator: puppets
Keith Woods ... rigging gaffer

Animation Department 

Davey Crockett Feiten ... animator
Greg Fisher ... animator
Stephen Greenberg ... animator
Jason Ivimey ... animator
Waléra Kanischtscheff ... animation voice characterization
Peter Konig ... animator
Chris Lentz ... character animator: Rhythm & Hues
Eric Oliver ... animator
Roberto Smith ... animator
Steve Ziolkowski ... animator

Casting Department 

James Forsyth ... extras casting
Tami Nasu ... casting associate
Jamie Sparer Roberts ... casting assistant (as Jamie Sparer)

Costume and Wardrobe Department 

Beverlee June Fix ... truck/set costumer
Alison Fraser ... assistant costume designer (as Alison Penhall)
Barb Nixon ... assistant costume designer: pre production
Leticia Sandoval ... costume fabricator
Gamila Smith ... costumes: end sequence (uncredited)

Editorial Department 

Carolle Alain ... first assistant editor
Matt Boatright-Simon ... editorial assistant
John Coniglio ... associate editor
Lisa Dannenbaum ... assistant editor
Emily E. Ellis ... post-production assistant
Mo Henry ... negative cutter
Nigel Hollick ... assistant editor
David Orr ... color timer
Ken Terry ... assistant editor
Jason Tucker ... first assistant editor
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)
Jodie Davidson ... colorist: dailies (uncredited)

Location Management 

Hans Dayal ... trainee assistant location manager
Paul Giordano ... assistant location manager
Ann Goobie ... location manager
Paisley Shaw ... assistant location manager
James Thompson ... assistant location manager: re-shoots
Costa Vassos ... location manager

Music Department 

Wolfgang Amadeus ... electronic scoring mixer
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Frank Bennett ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Kevin Connolly ... musician
Brad Dechter ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Louis Febre ... orchestrator
Tom Gire ... music score programmer
Ira Hearshen ... orchestrator
Andrew Kinney ... orchestrator
Christopher Klatman ... orchestrator (as Chris Klatman)
Jon Kull ... orchestrator
Michael Mason ... score co-producer
Shawn Murphy ... music scoring mixer
Don Nemitz ... orchestrator
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Scott Rouse ... assistant music editor
Patrick Russ ... orchestrator
Ralph Sall ... music consultant
Marni Sanders ... copyist
Paul Silver ... music editor
Steven L. Smith ... music preparation
John Sponsler ... music score programmer
James Thatcher ... musician: french horn
Carter Armstrong ... executive in charge of music (uncredited)
Karen Bennett ... assistant music editor (uncredited)

Other crew 

Erik Akutagawa ... martial arts consultant
David Allsberry ... animal trainer
Laura Arcangeli ... chef
Rey Astronomo ... computer/video playback operator
David Alan Barclay ... lead performance coordinator (as David Barclay)
Sara Barnes ... craft service / medic
Adam Behr ... puppeteer
Kim Bonham ... animal trainer
Ursula Brauner ... animal trainer
Richard Bronskill ... auricle operator
Kevin Carlson ... puppeteer
Cathy Churchman ... animal trainer
Melissa Crich ... production coordinator (as Melissa F. Barrie)
John Criswell ... animatronic effects
Jason Crosby ... marine coordinator
Dixie Cutler ... unit publicist
Alejandro Diaz ... puppeteer
Jodi Duncan ... stand-in
Rakeda L. Ervin ... production secretary (as Rakeda Ervin)
Devon Evans ... animal trainer
Patricia Foster ... first assistant production coordinator
Rob Fournier ... armourer
Sheila Goodman ... payroll accountant
Kasandra Greene ... assistant production coordinator/travel coordinator (as Kasandra Greene-Griebel)
William Shane Grisco ... animal trainer
Mark Harden ... lead animal trainer
Jennifer Harland ... background coordinator
Leann Harvey ... production assistant
Kathleen Higgins ... assistant coordinator: reshoots
Gym Hinderer ... assistant: Andrew Lazar
Danny Ho ... video & computer playback supervisor
Todd Ireland ... production assistant
Jina Johnson ... key production assistant: second unit
Dave Joshi ... computer/video playback operator
Ryan Judd ... animal trainer
Randi Kaplan ... puppeteer
John Kennedy ... puppeteer
Luke Khanlian ... puppeteer
Toni Kinman ... puppet rigger
Lorelei Kuchera ... second unit script supervisor
Frank Langley ... puppet fabricator
Bruce Lanoil ... puppeteer
Debbie Leitch ... production assistant
John Malakoff ... production travel consultant
Drew Massey ... puppeteer
Robert Milicevic ... set security
W. Robert Millar ... office production assistant
Amy Morrison ... production assistant
Don Munro ... on-set tutor
Boone Narr ... animal action
Kathleen O'Reilly ... education department manager
Tobias Raineri ... production assistant
Geoff Redknap ... puppet technician / puppeteer
Gord Robertson ... puppeteer
Scott Rowe ... animal trainer: cats and dogs
Connie Rusgen ... animal trainer
Michelan Sisti ... puppeteer
Joe Suffredini ... animal trainer
Bernadette Tanchauco ... accountant: re-shoot
Allan Trautman ... puppeteer
Sarah Trowse ... first assistant accountant: Canada
Brian Turi ... animal trainer
Nancy Vibert ... construction accountant
Shawn Weber ... animal trainer
W. Scott Weston ... production assistant / production assistant: second unit
Annie Wilkinson ... set tutor
Roger Williams ... EPK/BTS: Inspired Image Picture Company
Paul Winze ... production assistant: Los Angeles
Tracey Gardhouse ... animal trainer (uncredited)
Paul Jasper ... animal trainer (uncredited)
Bonnie Judd ... animal trainer (uncredited)
Trish Judd ... assistant animal trainer (uncredited)
Gail Thomas ... adr voice (uncredited)
Sean Wicks ... creative executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed