Edit
Another Life (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Philip Goodhew

Writing Credits (in alphabetical order)  

Philip Goodhew ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Natasha Little ... Edith Jessie Thompson
Nick Moran ... Percy Thompson
Ioan Gruffudd ... Frederick Edward Francis Bywaters
Imelda Staunton ... Ethel Graydon
Rachael Stirling ... Avis Graydon
Tom Wilkinson ... Mr. Carlton
Diana Coupland Diana Coupland ... Mrs. Lester
Michael Bertenshaw Michael Bertenshaw ... William Graydon
Daniel Brocklebank ... Newnie
Elizabeth McKechnie ... Mrs. Thompson
Judy Clifton Judy Clifton ... Nora Lester
Simon Paris Simon Paris ... Sgt. Mew
Alex Potter Alex Potter ... Young Billy
Anton Gregory Anton Gregory ... Young Harold
Rikki Doughty Rikki Doughty ... Young Freddy
Juliet Forester Juliet Forester ... Miss Prior
Helen Brampton Helen Brampton ... Lily Thompson
Angela Hart Angela Hart ... Nun
Karen Powell ... Nun
Daniel Goode ... Kenneth
Gyuri Sarossy Gyuri Sarossy ... Archie
Douglas Pye Douglas Pye ... Shell-shocked soldier
Arthur Gerard Arthur Gerard ... Mr. Lester
Meredith Bellamy Meredith Bellamy ... Girl at dance
Barbara Wilshere ... Mr. Carlton's whore
Ben Pitts Ben Pitts ... Lift attendant
Shafique Shafique ... Bellydancer
Joy Ogunbowale Joy Ogunbowale ... Freddy's whore
Roland Roberts Roland Roberts ... Waldorf violinist
Adam Black Adam Black ... Man in gents
Jack Cassidy Jack Cassidy ... Older Billy
Daniel Louw Daniel Louw ... Older Harold
Nicholas Hutchison Nicholas Hutchison ... Dr. Maudsley
Alan Leith Alan Leith ... Inspector Hall
Michael Sheard ... Mr. Justice Shearman
Miles Richardson ... Clerk of court
Bruce Purchase ... Sir Henry Curtis-Bennett
Nicola McRoy Nicola McRoy ... Prison wardress
John Tordoff John Tordoff ... Ellis, the hangman
Richard Mayes Richard Mayes ... Prison chaplain
Rest of cast listed alphabetically:
Kitty Bertenshaw Kitty Bertenshaw ... Girl
Sean Boru ... Courtroom photographer (uncredited)
Alan Calder Rawlings Alan Calder Rawlings ... Ballroom dancer (uncredited)

Produced by 

Chris Craib ... executive producer
Lora Fox Gamble ... co-producer
Alex Harakis ... executive producer
Simon Hardy ... line producer
Angela Hart ... producer
Danny Passi ... executive producer
Fabio Chino Quaradeghini ... executive producer
Gary Smith ... executive producer
Peter Watson-Wood ... co-producer
Nigel Thomas ... co-executive producer (uncredited)

Music by 

James McConnel

Cinematography by 

Simon Archer

Film Editing by 

Jamie Trevill

Casting By 

Gillian Hawser
Caroline Hutchings
Kate Plantin

Production Design by 

James Merifield

Art Direction by 

Paul Ghirardani

Set Decoration by 

Gina Cromwell

Costume Design by 

Stephanie Collie

Makeup Department 

Lou Burton ... makeup artist
Mark Coulier ... prosthetics makeup artist
Karen Edwards ... hair stylist
Richard Glass ... contact lens optician
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Tracey Wells ... key hair stylist
Tory Wright ... hair designer / makeup designer

Production Management 

Rebecca Christensen ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

William Booker ... assistant director
Jez Oakley ... assistant director
Kieron Phipps ... first assistant director
Spike ... additional assistant director
Barry Wasserman ... assistant director

Art Department 

Jacqueline Abrahams ... stand-by art director
Liliana Cifonelli ... prop hand
Mike Cuddy ... dressing props
Nicola De Fresnes ... art department assistant
Stephen Dobric ... draughtsman
S.B. Edwards ... scenic painter
Segan Friend ... stand-by props
Rupert Gartrell ... dressing props
Anna-Maria James ... propmaker
Tim Leadley ... stand-by carpenter
George Malin ... stand-by props
Elise Menghini ... property buyer
Simon Morrissey ... property master
David O'Williams ... props transport
Oliver Roberts ... prop hand
Mark Rutherford ... stand-by painter
Jessie Walker-Stewart ... propmaker
Teresa Weston ... graphic artist
Stefan Zambinski ... art department runner

Sound Department 

Karima Benchemakh ... sound trainee
Owen Bleasdale ... dubbing assistant
Terry Brown ... sound effects editor
Ed Bulman ... dubbing assistant (as Edward Bulman)
Glenn Calder ... dubbing mixer
John Chandler ... boom operator
Felicity Cottrell ... foley artist
Mike Ross-Trevor ... sound recording engineer (as Mike Ross Trevor)
Mags Scholes ... sound maintenance engineer
James Seddon ... dolby consultant / stereo sound consultant: Dolby
Jack Stew ... foley artist
Graeme Stoten ... foley recordist
Keith Tunney ... production sound mixer / supervising sound editor

Visual Effects by 

Simon Frame ... visual effects producer
Tom Hocking ... digital effects artist

Stunts 

Lex Milloy ... additional stunts
Rod Woodruff ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Andy Cole ... rigging gaffer
Peter Dones ... key grip
Glyn Fielding ... key grip
Jay Handscomb ... rigger
Tom Harding ... focus puller
Rupert Lloyd-Parry ... grip
Roger Lowe ... lighting consultant
John Moore ... still photographer
Andrew Purdy ... generator operator
Susi Rowell ... clapper loader
Ricky Stelling ... rigger
Fred Todd ... electrician (as Cameron 'Fred' Todd)
Alf Tramontin ... steadicam operator
Andrew Trewartha ... camera trainee
Tony Tyler ... electrician

Casting Department 

Julie Dunne ... extras casting
Gillian Hawser ... casting associate
Caroline Hutchings ... casting associate
Keith Law ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Fiona Lucas ... wardrobe assistant
Lisa Shanley ... assistant costume designer
Gabrielle Spanswick ... costume supervisor

Editorial Department 

Mike Fraser ... negative cutter
Alec Gibson ... color grader
Gavin McCarron ... negative cutter
Yannis Sakaridis ... assembly editor

Location Management 

Linzi Baltrunas ... location scout
Caroline Lloyd-Price ... location scout
Philip Pinchin ... location scout
Malcolm Walker ... location manager
Nick Williams ... location scout

Music Department 

Peter Adams ... ensemble musician: cello
Sylvia Addison ... orchestral contractor
John Alley ... ensemble musician: piano
David Firman ... conductor
Roy Jowitt ... ensemble musician: clarinet
Roland Roberts ... ensemble musician: violin / music supervisor

Script and Continuity Department 

Kim Armitage ... script supervisor

Other crew 

Meredith Bellamy ... stand-in
Pauline Brown ... production accountant
Zoe Burrell ... production runner
Catherine Charlton ... voice coach
Ananda Coulier ... accounting assistant
Anja Course ... production assistant
Spencer Dodd ... floor runner
Mike Fraser ... rushes transfer
Julia Jones ... unit publicist
Harriet Perry ... assistant to producer
Ben Pitts ... stand-in
Caroline Pope ... choreographer
Spike ... runner
Mark Thomas ... development producer: Winchester (uncredited)

Thanks 

Peter Dones ... in memory of (as Pete Dones)
Danny Passi ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed