Edit
Pandaemonium (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Julien Temple

Writing Credits (in alphabetical order)  

Frank Cottrell Boyce ... (written by)

Cast (in credits order)  

Linus Roache ... Samuel Coleridge
John Hannah ... William Wordsworth
Samantha Morton ... Sara Coleridge
Emily Woof ... Dorothy Wordsworth
Emma Fielding ... Mary Wordsworth
Andy Serkis ... John Thelwall
Samuel West ... Robert Southey
Michael Harbour Michael Harbour ... Walsh
William Scott-Masson William Scott-Masson ... Tom Poole
Clive Merrison ... Dr. Gillman
Dexter Fletcher ... Humphry Davy
Guy Lankester Guy Lankester ... Lord Byron
Andrea Lowe ... Edith Southey
Jacqueline Defferary Jacqueline Defferary ... Miss Holland
Andy de la Tour Andy de la Tour ... Andrew Crosse
John Kane ... Jones
Colin McCredie ... Messenger
Glyn Owen Glyn Owen ... Fisherman
Peter Harkness Peter Harkness ... Journalist
Niall Vincent Niall Vincent ... Hartley Coleridge (4 Years)
Jason Quick Jason Quick ... Hartley Coleridge (18 Months)
Miles Quick Miles Quick ... Hartley Coleridge (18 Months)
Eleanor Russell Eleanor Russell ... Hartley Coleridge (2 Months)
Juno Temple ... Emma Southey
Leo Temple Leo Temple ... Herbert Southey
Rowena Gaukroger Rowena Gaukroger ... Edith Mae Southey
Rest of cast listed alphabetically:
Erik McKay ... Darcy Sinclair
John Standing ... Rev. Holland
Mark Tilley Mark Tilley ... Rebel

Produced by 

Michael Kustow ... co-producer
Nick O'Hagan ... producer
Mike Phillips ... executive producer
Jane Robertson ... line producer
Tracey Scoffield ... executive producer
David M. Thompson ... executive producer

Music by 

Dario Marianelli

Cinematography by 

John Lynch

Film Editing by 

Niven Howie

Casting By 

Liora Reich

Production Design by 

Laurence Dorman

Art Direction by 

Bill Crutcher
Ben Scott

Set Decoration by 

Philippa Hart

Costume Design by 

Annie Symons

Makeup Department 

Lynne Butterworth ... hair stylist / makeup artist
Liz Daxauer ... hair styles supervisor / makeup supervisor
Tony Lilley ... hair stylist / makeup artist
Alison Rainey ... crowd hair and makeup

Production Management 

Clare Maclean ... post-production supervisor (as Clare Oliver)

Second Unit Director or Assistant Director 

William Dodds ... third assistant director: dailies
Michael Elliott ... assistant director
Nick Laws ... first assistant director
Candy Marlowe ... crowd second assistant director
Anthony Wilcox ... assistant director
Niven Howie ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Simon Aspey ... stagehand
Paul Bowring ... carpenter
David Chappell ... hod carpenter
Mary-Claire Curran ... art department runner
John Davies ... hod painter
Matthew Davies ... assistant art director
Tim Dickel ... dressing props
Derek Felgate ... carpenter
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist
Mike Fowlie ... dressing props
James Gemmill ... scenic artist
Douglas Glen ... stand-by props
Peter Grant ... property master
Nick Hatton ... painter
Matthew Hywel-Davies ... stand-by carpenter (as Matt Hywel-Davies)
Josh Jones ... construction manager
Greg Long ... prop storeman
John Pinkerton ... stand-by painter
Ian Ramshaw ... painter
Guy Rutter ... painter
Colin Thurston ... stand-by prop
Cathy van Abbe ... art department assistant
Jessie Walker-Stewart ... vivarium maker (as Jess Walker Stewart)

Sound Department 

Tim Alban ... re-recording mixer
Gerry Bates ... sound maintenance
Peter Burgis ... foley artist
Paul Davies ... supervising sound editor
Andie Derrick ... foley artist
Evelyn Ficarra ... adr editor
Richard Flynn ... adr editor
Simon Gershon ... dialogue editor
Paul Harris ... adr recordist
Katy Lowe ... sound trainee
Garth Marshall ... sound
Dick Philip ... sound maintenance
James Seddon ... stereo sound consultant: Dolby
Andrew Stirk ... dubbing assistant
Graeme Stoten ... foley editor
Hilary Wyatt ... dialogue editor

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects supervisor
Dave Crownshaw ... snow effects supervisor / snow effects technician
Gareth Wingrove ... special effects technician
Trevor Young ... titles compositor

Visual Effects by 

Robin Beard ... digital effects artist
Simon Frame ... visual effects supervisor
Pawl Fulker ... digital artist
Tom Hocking ... digital effects artist

Stunts 

Jim Dowdall ... stunt coordinator
Tracey Eddon ... stunts
Sarah Franzl ... stunts
Paul Heasman ... stunts
Seon Rogers ... stunts
Lee Sheward ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Alex Bailey ... still photographer
Steve Brooke Smith ... focus puller
Dion M. Casey ... Steadicam operator
Paul Edwards ... Steadicam operator
Warren Evans ... electrician
Kevin Fitzpatrick ... electrician
Maxim Ford ... time-lapse photographer
Guy Frost ... clapper loader
Darren Gatrell ... gaffer
Pip Hare ... camera trainee
Stuart Howell ... steadicam operator
Mark Hutton ... gaffer
Clive Mackey ... focus puller
Colin Manning ... grip
Keith Manning ... grip
Skip Margetts ... clapper loader
Alan McPherson ... best boy
Dennis O'Connell ... electrician
Behzad Oliadonighi ... assistant camera: time-lapse photography
Sky Sharrock ... clapper loader
Philip Sindall ... camera operator
Tony Skinner ... electrician
Andy Thomson ... crane operator
Nick Wall ... still photographer

Casting Department 

Alex Wilson Jones ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Maria Liljefors ... additional costume designer
Kay Manasseh ... assistant costume designer
Charlotte Morris ... costume assistant
Anne Nichols ... additional costume designer
Marco Scotti ... wardrobe supervisor
Rebecca Townsend ... wardrobe assistant
Gerald Moulin ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Steve Farman ... negative cutter
Clive Noakes ... color grader
Helen Paszyn ... first assistant editor
Caroline Perjesi ... post-production assistant

Location Management 

David Boardman ... location manager
Amy McCombe ... assistant location manager
Mark Stephenson ... location scout

Music Department 

Steve Parr ... music mixer / music recordist
Kevin Townend ... orchestrator

Transportation Department 

Wayne Thompson ... transportation captain

Other crew 

Guy Barker ... production accountant
Joanie Blaikie ... production executive: BBC Films
John Brook ... stand-in
Heather Burton ... stand-in
Nicky Coats ... location accountant
R.H. Davies ... marine coordinator
Simon Giles ... title designer
Sarah Hamilton ... production coordinator
Douglas Isherwood ... runner
Patrick Isherwood ... pre-production accountant (as Pat Isherwood)
Jamie Laurenson ... script editor: BBC Films
Jodi Matterson ... assistant to producer
Jeanette Nelson ... dialogue coach
Jennie Paddon ... extras coordinator: London
Geoffrey Paget ... production executive: BBC Films
Roger Phillips ... end titles
Marinella Setti ... script supervisor
Nic Shearer ... floor runner
Alexander Stevens ... stand-in
Marijne van der Vlugt ... assistant to producer
Julia Wilson Dickson ... dialogue coach (as Julia Wilson-Dixon)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed