Edit
What Women Want (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Nancy Meyers

Writing Credits (WGA)  

Josh Goldsmith ... (story) &
Cathy Yuspa ... (story) and
Diane Drake ... (story)
 
Josh Goldsmith ... (screenplay) &
Cathy Yuspa ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Mel Gibson ... Nick Marshall
Helen Hunt ... Darcy Maguire
Marisa Tomei ... Lola
Alan Alda ... Dan Wanamaker
Ashley Johnson ... Alex Marshall
Mark Feuerstein ... Morgan Farwell
Lauren Holly ... Gigi
Delta Burke ... Eve
Valerie Perrine ... Margo
Judy Greer ... Erin the File Girl
Sarah Paulson ... Annie
Ana Gasteyer ... Sue Cranston
Lisa Edelstein ... Dina
Loretta Devine ... Flo the Doorwoman
Diana Maria Riva ... Stella
Eric Balfour ... Cameron
Andrea Baker ... Office Intern (as Andrea Taylor)
Jon Frazier Jon Frazier ... Truck Driver (credit only)
Joe Petcka Joe Petcka ... Man on Street
Brian Callaway ... Man on Street
Coburn Goss ... Man on Street (as Coby Goss)
Christian Michel Christian Michel ... Man on Street
Perry Cavitt Perry Cavitt ... Ogling Man
Crystal McKinney Crystal McKinney ... Unimpressed Woman
Jeanne Marie Rice Jeanne Marie Rice ... Unimpressed Woman (as Jeanne Renick)
Kathrin Middleton ... Gigi's Friend (as Kathrin Lautner)
Logan Lerman ... Young Nick Marshall
Kelly Cooper Kelly Cooper ... Showgirl
Palmer Davis ... Showgirl
Katie Miller Katie Miller ... Showgirl
Dana Waters Dana Waters ... Nick's Mom
Gregory Cupoli ... Male Role Model
Alexondra Lee ... Woman in Pink Sweater
Aviva Gale Aviva Gale ... Counter Girl
Shirley Prestia ... Coffee Shop Customer
T.J. Thyne ... Coffee Shop Customer
Norman H. Smith Norman H. Smith ... Norm
Audrey Wasilewski ... Secretary with Danish / Kitchen Secretary
Angela Oh ... Jess, Dan's Secretary
Robert Briscoe Evans ... Ted
Chris Rolfes Chris Rolfes ... Woman in Park
Katie Kneeland ... Woman in Park
Jeanine O'Connell Jeanine O'Connell ... Woman in Park
Kelley Hazen ... Woman in Park
Brooke Elliott ... Woman in Park
Kristina Martin Kristina Martin ... Woman in Park
Harmony Rousseau Harmony Rousseau ... Sloane / Curtis Receptionist
Lisa Long ... Sloane / Curtis Executive
Heidi Helmer ... Marshall Field's Shopper
Marla Martensen Marla Martensen ... Marshall Field's Shopper
Sally Meyers Kovler Sally Meyers Kovler ... Marshall Field's Shopper (as Sally Meyers-Kovler)
Ashley Quirico ... Marshall Field's Shopper
Regan Rohde ... Marshall Field's Shopper
Liz Tannebaum Liz Tannebaum ... Marshall Field's Shopper
LeShay N. Tomlinson ... Marshall Field's Shopper
Cristine Rose ... Sloane / Curtis Attorney
Arden Myrin ... Darcy's Assistant
Rachel Duncan Rachel Duncan ... Alex's Friend
Alex McKenna ... Alex's Friend (as Alex Mckenna)
Regiane Gorski Regiane Gorski ... Yoga Instructor
Juliandra Gillen Juliandra Gillen ... Woman in Library
Lisa Anne Hillman ... Woman in Library
Tracy Pacheco Tracy Pacheco ... Woman in Library
Ashlee Turner ... Woman in Library
Jamie Gutterman Jamie Gutterman ... Jogger by Lake
Maggie Egan ... Kitchen Secretary
Juanita Jennings ... Kitchen Secretary
Robin Pearson Rose ... Kitchen Secretary
Hallie Meyers-Shyer ... Girl at Lunch Counter (as Hallie Meyers Shyer)
Laura Quicksilver Laura Quicksilver ... Girl at Lunch Counter
Kate Asner Kate Asner ... Woman at Lunch Counter
Caryn Greenhut ... Woman at Lunch Counter
Jennifer Greenhut Jennifer Greenhut ... Woman at Lunch Counter
Marnie Mosiman Marnie Mosiman ... Woman at Lunch Counter
Sierra Pecheur Sierra Pecheur ... Woman at Lunch Counter
Nnenna Freelon Nnenna Freelon ... Nightclub Singer
Gil Hacohen ... Haim
Nancy Monsarat Nancy Monsarat ... Nike Executive
Jacqueline Thomas Jacqueline Thomas ... Nike Executive
Rory Byrne ... Nike Executive (as Rory Rubin)
Christopher Emerson Christopher Emerson ... Mail Room Kid
Victoria Kelleher ... Secretary
Gertrude Wong Gertrude Wong ... Old Woman in Chinatown
Andi Eystad Andi Eystad ... Girl at Prom
Rest of cast listed alphabetically:
Greg Bronson ... Upscale Pedestrian (uncredited)
Kira Coplin Kira Coplin ... Alex's Friend (uncredited)
Kiva Dawson ... Showgirl (uncredited)
David C. Fisher David C. Fisher ... Restaurant Patron (uncredited)
Elizabeth Friedman ... Classmate (uncredited)
Kevin Gardner ... Party Guest (uncredited)
Judy Carmen Gonzalez ... Taxi Caller / Walker (uncredited)
Melanie Good ... Showgirl (uncredited)
Drew Howerton ... Boy at Prom (uncredited)
Kimberly Lyon Kimberly Lyon ... Showgirl (uncredited)
TJ Martin TJ Martin ... Police Detective / Day Player (uncredited)
Krista McRoberts Krista McRoberts ... Angela (uncredited)
Maureen Mendoza ... Lawyer (uncredited)
Heidi Merrick Heidi Merrick ... Secretary (uncredited)
Bette Midler ... Dr. J.M. Perkins (uncredited)
Oriah Miller ... Ad Executive (uncredited)
Robin Nance Robin Nance ... Redhead (uncredited)
Grace O'Neill Grace O'Neill ... Shopper (uncredited)
Kristine Perchetti Kristine Perchetti ... Showgirl (uncredited)
Jean Sawin Jean Sawin ... Woman Getting in Taxi (uncredited)
Andy Schofield Andy Schofield ... Man in Park (uncredited)
Richard Simmons ... Himself (uncredited)
Nancy Sinclair ... Woman Getting Manicure (uncredited)
Nicki Sixteen Nicki Sixteen ... Girl at Prom (uncredited)
Melinda Songer Melinda Songer ... Dancer (uncredited)
Lauren Stewart Lauren Stewart ... Gigi's Friend #3 (uncredited)
Martha Stewart ... Herself (uncredited)
Tracey Stone Tracey Stone ... Black-Haired Beauty (uncredited)
Dean Teaster ... Taxi Driver (uncredited)
Gena Vazquez ... Marshall Fields Shopper (uncredited)
Danielle Weeks ... Meg Ryan Lookalike (uncredited)
Nancy Wetzel ... Co-Worker (uncredited)

Produced by 

Bruce A. Block ... co-producer
Susan Cartsonis ... producer
Bruce Davey ... producer
Carmen Finestra ... executive producer
Gina Matthews ... producer
Stephen McEveety ... executive producer
David McFadzean ... executive producer
Nancy Meyers ... producer
Matt Williams ... producer

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Dean Cundey ... director of photography

Film Editing by 

Thomas J. Nordberg
Stephen A. Rotter

Casting By 

Deborah Aquila
Howard Feuer

Production Design by 

Jon Hutman

Art Direction by 

Gae S. Buckley ... (as Gae Buckley)
Tony Fanning

Set Decoration by 

Rosemary Brandenburg ... (as Rosemary Bradenburg)

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Jeri Baker ... hair stylist (as Jeri Baker Sadler)
Karen Blynder ... makeup artist: Mr. Gibson
Hannah Gibson ... makeup artist
Stephanie L. Massie ... makeup artist (as Stephanie Massie)
Beth Miller ... hair department head
Suzi Ostos ... makeup artist: Chicago
Darrell Redleaf-Fielder ... hair stylist: Ms. Hunt (as Darrel Fielder)
Marsha Shearrill ... makeup artist: Chicago
Ronnie Specter ... makeup artist: Ms. Hunt
Laine Trzinski ... hair stylist: Chicago (as Elainie M. Casico)
Candy L. Walken ... key hair stylist
Brad Wilder ... makeup department head
Stacy Halax ... additional makeup artist (uncredited)
Kay Majerus ... additional hair stylist (uncredited)
Robert Ramos ... hair stylist: Bette Midler (uncredited)
Sherilyn Stetz ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Karyn McCarthy ... unit production manager: Chicago (as Karyn Mccarthy)
Helen Pollak ... unit production manager
Nancy Sandberg ... production supervisor: second unit (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Bruce A. Block ... second unit director (as Bruce Block)
Paula Case ... first assistant director: second unit / second second assistant director
K.C. Colwell ... first assistant director
Craig Comstock ... additional second assistant director
Traci M. Lewis ... additional second assistant director: Chicago (as Traci Lewis)
Darin Rivetti ... second assistant director

Art Department 

Chuck Askerneese ... assistant property master
Mychael Bates ... property master
Bruce A. Block ... storyboard artist (as Bruce Block)
Ashley Burnham ... art department coordinator
Michael Crowley ... construction foreperson
Stacy Doran ... set dresser
David Elliott ... construction coordinator (as David Elliot)
Marcus Epps ... set dresser
John P. Goldsmith ... set designer (as John Goldsmith)
Darryl Henley ... illustrator
Craig Jackson ... set designer: Chicago
Kristin Frances Jones ... set dresser (as Kristin Jones)
Andrew Menzies ... set designer
Angi Neff ... second lead person
Troy Osman ... construction foreperson: Chicago
Tyler Osman ... construction coordinator: Chicago
Joel Prihoda ... lead person: Chicago
Nathan Schroeder ... illustrator
Brett C. Smith ... lead person (as Brett Smith)
Easton Smith ... set designer
John Snow ... paint foreperson (as John W. Snow)
Patrick M. Sullivan Jr. ... set designer (as Patrick Sullivan)
Jason Sweers ... graphic designer (as Jason Swears)
Beck Taylor ... set designer
John Warnke ... set designer
Chris Alvarez ... welding foreman (uncredited)
Salvador Anaya ... plasterer (uncredited)
Doug Anderson ... on-set plasterer (uncredited)
Chris Barnes ... paint foreman (uncredited)
Cary Conway ... paint gang boss (uncredited)
Emily Crupper ... decoration coordinator (uncredited)
Yann Denoual ... sculptor (uncredited)
Phillip Ellman ... greensman (uncredited)
Ryan Handt ... construction propmaker (uncredited)
Allan Johnson ... propmaker (uncredited)
Barry Jones ... painter (uncredited)
David Ladish ... set dresser (uncredited)
Steven Ladish ... set dresser (uncredited)
David McKlveen ... carpenter (uncredited)
Andrew Menzies ... assistant art director (uncredited)
Tamara Murphy ... set dresser (uncredited)
Andrew Neujahr ... art department assistant (uncredited)
Fred O'Connor ... propmaker (uncredited)
Tom Osman ... labor foreman (uncredited)
Edward V. Pannozzo ... set estimator (uncredited)
Franklin T. Perry ... propmaker (uncredited)
Edward J. Protiva ... gang boss (uncredited)
Eric Reichardt ... painter gang boss (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Glenn H. Roberts ... set dresser (uncredited)
Jeff Shewbert ... propmaker (uncredited)
R. Lucas Stewart ... propmaker foreman (uncredited)
Patte Strong-Lord ... set designer (uncredited)
Alexx Thompson ... set painter (uncredited)
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor (uncredited)

Sound Department 

Kevin Bartnof ... foley artist (as Kevin Bartnoff)
Bob Beemer ... re-recording mixer
Bill W. Benton ... additional sound re-recording mixer
Dennis Drummond ... supervising sound editor
Kim Drummond ... dialogue editor
Kira Edmunds ... assistant sound editor
Christopher Flick ... foley editor
Linda Folk ... adr editor
David Giammarco ... sound effects editor
Galen Goodpaster ... assistant sound editor
Wayne Griffin ... sound effects editor
Jeffrey J. Haboush ... additional sound re-recording mixer
Kimberly Harris ... adr editor
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Diane Lucas ... adr recordist
David MacMillan ... production sound mixer (as David Macmillan)
Michael Magill ... dialogue editor
Harrison D. Marsh ... boom operator (as Duke Marsh)
Cindy Marty ... dialogue editor
Scott Millan ... re-recording mixer
Sarah Monat ... foley artist
Mark Onks ... stage engineer
Fred Peck III ... sound re-recordist (as Fred W. Peck III)
Bryan Pennington ... stereo sound consultant: Dolby
Nico Salvato ... adr assistant (as Monique Salvato)
Victoria Rose Sampson ... adr editor (as Victoria Sampson)
Joe Schiff ... adr assistant
Randy Singer ... foley mixer (as Randy K. Singer)
Frank Smathers ... sound effects editor
Greg Steele ... adr mixer
Renee Tondelli ... supervising adr editor (as Renée Tondelli)
Jeffrey A. Williams ... cable person: Chicago (as Jeff Williams)
Gary Wright ... foley editor
Dan Yale ... sound effects editor
Robin Zacha ... apprentice sound editor
Sean Landeros ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Kenneth Van Order ... special effects construction (uncredited)

Visual Effects by 

Robert Cribbett ... paint supervisor: CFX (as Rob Cribbett)
Tim T. Cunningham ... visual effects coordinator: CFX (as Tim Cunningham)
C. Marie Davis ... executive visual effects producer: CIS Hollywood
Conny Fauser ... digital compositor: CFX
Larry Gaynor ... digital painting and rotoscoping: CIS Hollywood
Greg Groenekamp ... digital compositor: CFX
Ken Jones ... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Dr. Ken Jones)
Suzanne Mitus-Uribe ... digital visual effects supervisor: CIS Hollywood
Gregory Oehler ... digital visual effects supervisor: CIS Hollywood
Cristin Pescosolido ... digital compositor: CFX
Dave Rand ... digital artist: CFX
Kosta Saric ... visual effects editor: CFX
Nelson Sepulveda ... digital effects supervisor: CFX
Ka Yaw Tan ... digital artist: CFX
Jessica Trento ... visual effects producer: CFX
Aaron Dem ... head of production: CFX (uncredited)
Mark Franco ... visual effects executive producer: CFX (uncredited)
Todd Mesher ... Inferno artist (uncredited)
Steve Miller ... assistant visual effects editor: CFX (uncredited)

Stunts 

Lance Gilbert ... stunt coordinator
Joe Bucaro III ... stunts (uncredited)
Matt Byrne ... stunts (uncredited)
Lance Gilbert ... stunt double: Mel Gibson (uncredited)

Camera and Electrical Department 

James Alden ... rigging grip
Mike Bonnaud ... rigging electrician (as Michael Bonnaud)
Kevin Boyd ... key video assist operator: Chicago
Jim Bradfield ... electrician
Travis Busenbark ... electrician: Chicago
Steve Chandler ... electrician
Joseph P. Connelly ... rigging grip: Chicago
Vincent Contarino ... dimmer operator (as Vince Contarino)
Andrew Cooper ... still photographer
Theodore A. Corso ... grip: Chicago
William Coss ... first assistant camera (as Bill Coss)
Eric Davidian ... electrician
Peter Davidian ... assistant chief lighting technician
Terry Dee ... electrician: Chicago
Peter J. Donoghue ... rigging grip: Chicago (as Peter Donoghue)
Malcolm Doran II ... grip
Joe Evreniadis ... electrician: Chicago (as Joe Evraniadis)
John P. Friday ... electrician: Chicago (as John Friday)
Mike Gentile ... film loader
R. Scott Goodrich ... second assistant camera (as Scott Goodrich)
Melinda Sue Gordon ... still photographer
Lisa Guerriero ... second assistant camera: "b" camera
Lawrence Hammer ... grip: Chicago
Mort Hyatt ... second company rigging electrician: Chicago (as Morton E. Hyatt)
Timothy Jipping ... grip: Chicago
Walter 'T.J.' Johnson ... second company grip (as Tom Johnson)
David Kaiser ... rigging electrician
Daniel L. Kelly ... rigging grip
Eugene B. Kerry ... grip (as Gene Kerry)
Jay Laws ... rigging electrician
Michael Laws ... assistant chief rigging electrician
Josh Levy ... video assist operator (as Joshua Levy)
Karl Linde ... second assistant camera
Jason E. Lord ... set lighting technician
Mel P. Mack ... first company rigging electrician: Chicago
Glen Magers ... rigging electrician
Frank Mathews ... chief rigging electrician (as Frank Matthews)
Blake E. Matthys ... rigging grip: Chicago
Bradley T. Matthys ... first company grip: Chicago (as Brad Matthys)
Mark E. Matthys ... second company grip: Chicago
Hugh McCallum ... grip (as Hugh Mccallum)
Steve Meyers ... rigging electrician: Chicago
Tyree P. Miller II ... rigging electrician: Chicago
Elizabeth Miller ... film loader: Chicago (as Elizabeth Smith)
Frank Montesanto ... first company grip (as Frank A. Montesanto)
Luis Moreno ... rigging electrician
Michelle Morgan ... film loader
Bill O'Drobinak ... camera operator (as Billy O'Drobinak)
Angelo Orefice ... electrician (as Angelo M. Orefice)
Atillio Orefice ... electrician (as Altilio Orefice Jr.)
Keith Orefice ... electrician
Michael Orefice ... chief lighting technician (as Michael Paul Orefice)
Robert A. Preston ... dolly grip
Mark Purkart ... dolly grip operator: Chicago (as Mark Purkat)
Michael G. Riba ... first assistant camera: "b" camera (as Michael Riba)
Thomas J. Ridgen ... grip: Chicago
Gary D. Scott ... first assistant camera: "b" camera (as Gary Scott)
Don Selsor ... second company rigging grip
Jason Selsor ... rigging grip
Richard Sobin ... first assistant camera: "b" camera, Chicago (as Rick Sobin)
Raymond Stella ... director of photography: second unit
Michael Strong ... first company rigging grip
Robert Swander ... chief lighting technician: Chicago (as Robert S. Swander)
Joe Tomko Jr. ... rigging electrician: Chicago (as Joseph C. Tomko Jr.)
James Topel ... rigging electrician: Chicago (as James A. Topel)
Robert Ulland ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Ronald L. Vargas Jr. ... first assistant camera: "b" camera
Melvin 'Butch' Von Bulow ... grip (as Butch Von Bulow)
Mark Walthour ... chief lighting technician: second unit
Scott Wells ... rigging grip
Kevin Wisor ... rigging electrician: Chicago
Mitchell Bergman ... rigging electrician (uncredited)
Vidal Cohen ... grip (uncredited)
Adam Glick ... set lighting technician (uncredited)
Peter Graf ... remote head technician (uncredited)
William H. Harlow IV ... camera loader: second unit (uncredited)
Michael J. Schwartz ... rigging electrician (uncredited)
David Vlasits ... still photographer assistant (uncredited)
Monty Woodard ... dimmer board operator (uncredited)
Andy Young ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Kelly O'Brien ... casting assistant
Mickie Paskal ... casting: Chicago
Mark A. Ridge ... extras casting: Holzer & Ridge Casting, Chicago
Steve Spiker ... extras casting
Rachel Tenner ... casting: Chicago
Meredith Tucker ... casting assistant
Wendy Washbrook ... casting associate
Tricia Wood ... casting associate
Darlene R. Hunt ... extras casting associate (uncredited)
Amanda Koblin ... casting associate (uncredited)
Michele Short ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Fran Allgood ... costumer
Dorothy Baca ... costumer
Myron Baker ... costumer
Robin Borman-Wizan ... costumer
Ann Culotta ... set costumer
Michael Dennison ... costume supervisor (as Michael P. Dennison)
Kimmie Furlong ... costumer: Ms. Hunt (as Kimberly Sue Furlong)
Linda Henrikson ... costumer
Jennifer Jobst ... costume supervisor: Chicago
Suzanne McCabe ... assistant costume designer (as Suzanne Mccabe)
Eileen McCahill ... set costumer: Chicago (as Eileen Mccahill)
Susi Campos ... costumer (uncredited)
James P. Cullen ... costumer (uncredited)
Shoshana Rubin ... costume shopper (uncredited)
Nancy Smytka ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Philip Beech ... assistant editor
Laura Lee Bong ... first assistant film editor (as Laura Bong)
James Durante ... assistant editor
Audrey Evans ... assistant editor (as Audrey J. Evans)
Rolf Fleischmann ... first assistant film editor
Carol Littleton ... additional editor
Dana L. Marker ... negative cutter
A. Michelle Page ... assistant editor
J. Papajoanou ... post-production assistant
Jim Passon ... color timer
Randy Trager ... second assistant editor
Donald Freeman ... final colorist (uncredited)

Location Management 

Brady Breen ... location manager: Chicago (as Patrick Brady Breen)
Matthew Cassel ... assistant location manager (as Matthew R. Cassel)
Demetra Diamantopoulos ... assistant location manager: Chicago
John Panzarella ... location manager
Leslie Thorson ... assistant location manager
Stephen Andrzejewski ... location manager: second unit (uncredited)
Alex Apple ... location scout (uncredited)
Carrie Goodman ... location assistant: Chicago (uncredited)
Jane E. Graves ... assistant location manager (uncredited)
Edward Mazurek ... assistant location manager (uncredited)
Stefan Nikolov ... location assistant (uncredited)
Brian M. O'Neill ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

David Bifano ... music programmer
Chris Boardman ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Robert Fernandez ... music mixer / music recordist
Christy Gerhart ... music coordinator
Bonnie Greenberg ... music supervisor (as Bonnie Greenberg-Goodman)
Conrad Pope ... orchestrator
William Ross ... orchestrator
Daniel Schweiger ... assistant music editor
Andrew Silver ... music consultant / music editor
Alan Silvestri ... conductor
Sally Stevens ... choir contractor
Jacqueline Tager ... assistant music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Denise Carver ... music clearances (uncredited)
Christine Cholvin ... assistant music editor (uncredited)
Peter Erskine ... musician: drums (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
Michael Lustig ... music consultant (uncredited)
Michael Ripoll ... guitarist (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited) / musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Wendy S. Hallin ... transportation captain (as Wendy Hallin)
James Hogan ... transportation captain: Chicago (as James A. Hogan)
John Lybrand ... driver: cast
Armand Paoletti ... transportation coordinator: Chicago
Tom F. Thomas ... transportation coordinator (as Tom Thomas)
Michael R. Cairo ... driver (uncredited)
Denis Henry Hennelly ... transportation secretary: Chicago (uncredited)
Stephen A. Latina ... transportation captain (uncredited)
Ron Poniewaz Jr. ... driver (uncredited)
Dana Schisler ... driver (uncredited)

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Julie M. Anderson ... production coordinator
Angela Athayde ... production assistant (as Angie Athayde)
Stacey Berns ... assistant: Ms. Hunt
Moon Blauner ... assistant: Ms. Hunt
Jeanne Byrd ... script supervisor (as Jeanne Byrd Hall)
Robert Cable ... first assistant auditor
Anna L. Coats ... production assistant
Jan Daly ... assistant: Ms. Meyers
Robb Earnest ... assistant production coordinator
Sharon Ferrol-Young ... assistant to choreographer
Melissa Goddard ... production executive: Wind Dancer Films
Anna E. Hayward ... production assistant (as Anna Hayward)
David Henri ... assistant: Ms. Meyers
Amy James ... production assistant: Chicago (as Amy Teinowitz James)
Susan Johnson ... assistant: Ms. Meyers
Shauna L. Kroen ... production auditor
Stephanie Lococo ... production assistant: Chicago
Nancy S. Marshall ... assistant production coordinator: Chicago (as Nancy Marshall)
David McKimmie ... assistant production coordinator (as David Mckimmee)
Adam Payne ... production assistant: Chicago
Vail Romeyn ... production coordinator: Chicago
Kevin Sabbe ... assistant: Ms. Meyers
Richard Simmons ... footage for "Move, Groove and Lose" courtesy of
Rebecca Snavely ... assistant: Mr. McEveety
Damon Tinker ... production assistant
P.R. Tooke ... script supervisor: second unit
Doug Weaver ... assistant: Mr. Gibson
Tim Werle ... medic
Keith Young ... choreographer
Brent Barrow ... production assistant (uncredited)
Kevin Beard ... production assistant (uncredited)
Julian Brain ... production assistant (uncredited)
George Brown ... production assistant (uncredited)
Jason Corgan Brown ... researcher (uncredited)
Lisa Cash ... voice (uncredited)
Josh Eggebeen ... production assistant (uncredited)
Devon Evans ... animal trainer (uncredited)
Greg Ferris ... marketing: Canada (uncredited)
Jenny Fumarolo ... set production assistant: Chicago (uncredited)
Jack E. Herman ... extras set coordinator (uncredited)
Derek J. Marquardt ... production assistant: Chicago (uncredited)
Michael Mendelsohn ... financial consultant (uncredited)
Nancy Meyers ... script revisions (uncredited)
Tom Nicoll ... production assistant (uncredited)
Rick Roesch ... payroll accountant (uncredited)
Eliza Schneider ... adr voice (uncredited)
Michelle Stevens ... second assistant accountant (uncredited)
Adrienne Swan ... first assistant accountant (uncredited)
Girard Swan ... stand-in: Mel Gibson (uncredited)
Garson Yu ... title designer (uncredited)

Thanks 

Jessica Mcclintock ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed