Edit
SpongeBob SquarePants (TV Series 1999– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Vincent Waller ... (137 episodes, 2005-2016)
Sherm Cohen ... (24 episodes, 1999-2018)
Dave Cunningham ... (24 episodes, 2016-2018)
Paul Tibbitt ... (19 episodes, 1999-2007)
Stephen Hillenburg ... (18 episodes, 1999-2002)
Walt Dohrn ... (12 episodes, 2000-2002)
Adam Paloian ... (12 episodes, 2017-2018)
Aaron Springer ... (5 episodes, 2001)
Mark Osborne ... (4 episodes, 2002-2009)
Mark Caballero ... (3 episodes, 2011-2017)
Seamus Walsh ... (3 episodes, 2011-2017)
Jay Lender ... (2 episodes, 1999-2000)
Keith Lowry ... (1 episode, 2001)
Dan Povenmire ... (1 episode, 2002)
Alan Smart ... (1 episode, 2017)

Series Writing Credits  

Stephen Hillenburg ... (creator) (224 episodes, 1999-2018)
Tim Hill ... (developer) (220 episodes, 1999-2018)
Nick Jennings ... (developer) (219 episodes, 1999-2018)
Derek Drymon ... (developer) (217 episodes, 1999-2018)
Mr. Lawrence ... (113 episodes, 1999-2018)
Richard Pursel ... (87 episodes, 2005-2017)
Paul Tibbitt ... (82 episodes, 1999-2012)
Zeus Cervas ... (78 episodes, 2005-2014)
Luke Brookshier ... (77 episodes, 2005-2018)
Casey Alexander ... (76 episodes, 2005-2014)
Dani Michaeli ... (75 episodes, 2005-2012)
Aaron Springer ... (66 episodes, 1999-2012)
Derek Iversen ... (51 episodes, 2008-2016)
Nate Cash ... (42 episodes, 2006-2011)
Merriwether Williams ... (41 episodes, 1999-2004)
Kaz ... (40 episodes, 2002-2018)
Mark O'Hare ... (36 episodes, 1999-2004)
Steven Banks ... (36 episodes, 2005-2012)
Andrew Goodman ... (34 episodes, 2011-2018)
Jay Lender ... (23 episodes, 1999-2004)
Kent Osborne ... (22 episodes, 2002-2005)
C.H. Greenblatt ... (20 episodes, 1999-2005)
Tom King ... (20 episodes, 2005-2008)
Erik Wiese ... (19 episodes, 1999-2007)
Eric Shaw ... (18 episodes, 2006-2008)
Marc Ceccarelli ... (17 episodes, 2011-2014)
Walt Dohrn ... (16 episodes, 2000-2002)
Ben Gruber ... (16 episodes, 2017)
Chris Mitchell ... (14 episodes, 1999-2007)
Peter Burns ... (13 episodes, 1999)
Sean Charmatz ... (13 episodes, 2008-2012)
Sam Henderson ... (10 episodes, 2001-2004)
Kyle McCulloch ... (10 episodes, 2005-2016)
Sherm Cohen ... (9 episodes, 1999-2000)
Ennio Torresan ... (8 episodes, 1999-2000)
Vincent Waller ... (developer) (8 episodes, 2000-2012)
Tuck Tucker ... (8 episodes, 2006-2007)
Josh Androsky ... (8 episodes, 2016)
Daniel Dominguez ... (8 episodes, 2016)
David B. Fain ... (7 episodes, 1999-2001)
Jack Pendarvis ... (7 episodes, 2015-2016)
Solomon Georgio ... (7 episodes, 2016)
Alex Gordon ... (6 episodes, 1999)
William Reiss ... (6 episodes, 2000-2002)
Eric Filipkowski ... (6 episodes, 2015-2016)
Clare O'Kane ... (6 episodes, 2016)
Chuck Klein ... (5 episodes, 1999-2000)
Steve Fonti ... (4 episodes, 1999)
Mike Bell ... (4 episodes, 2005)
Dan Povenmire ... (3 episodes, 2001-2002)
Chris Reccardi ... (3 episodes, 2007-2008)
Mike Fasolo ... (3 episodes, 2016-2018)
Cindy Morrow ... (3 episodes, 2016-2018)
Mike Mitchell ... (2 episodes, 2005-2007)
Elizabeth Jordan ... (2 episodes, 2015-2016)
June Bliss ... (1 episode, 2000)
Marcy Lynn Dewey ... (1 episode, 2000)
Joe Liss ... (1 episode, 2003)
Charlie Bean ... (1 episode, 2007)
Greg Miller ... (1 episode, 2007)
Tom Kenny ... (1 episode, 2012)
Andy Paley ... (1 episode, 2012)
Blake Lemons ... (1 episode, 2014)
Chris Allison ... (1 episode, 2017)
Ryan Kramer ... (1 episode, 2017)
Brian Morante ... (1 episode, 2017)
Carey Yost ... (1 episode, 2017)
Adam Paloian ... (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Cast  

...  SpongeBob SquarePants / ... 235 episodes, 1999-2018
...  Squidward / ... 218 episodes, 1999-2018
...  Patrick Star / ... 217 episodes, 1999-2018
...  Mr. Krabs / ... 209 episodes, 1999-2018
...  Fish #1 / ... 161 episodes, 1999-2018
...  Plankton / ... 159 episodes, 1999-2018
...  Karen / ... 119 episodes, 1999-2018
...  Sandy Cheeks / ... 115 episodes, 1999-2017
...  Lady Fish / ... 112 episodes, 1999-2018
...  Pearl Krabs / ... 97 episodes, 1999-2018
...  Mrs. Puff / ... 93 episodes, 1999-2017
...  Fish #114 / ... 25 episodes, 2005-2013
...  Surfer / ... 17 episodes, 1999-2017
...  Potty / ... 16 episodes, 2001-2012
...  Kid Fish / ... 15 episodes, 1999-2017
...  Mermaid Man / ... 15 episodes, 1999-2012
...  Barnacle Boy 14 episodes, 1999-2012
...  Flying Dutchman / ... 12 episodes, 1999-2018
...  Cop #2 / ... 12 episodes, 2001-2012
...  Man Ray / ... 10 episodes, 2007-2017
...  Potty / ... 7 episodes, 2000-2009
Camryn Walling ...  Kid / ... 6 episodes, 1999-2017
Patrick Pinney ...  Painting / ... 5 episodes, 2000-2018
...  Trucker / ... 5 episodes, 2006-2009
...  Clown / ... 5 episodes, 2002-2004
...  Grandma SquarePants / ... 4 episodes, 2001-2011
Jonathan Silsby ...  Puppeteer / ... 4 episodes, 2000-2004
Brad Abrell ...  Bubble Buddy / ... 3 episodes, 2000-2011
...  Construction Worker / ... 3 episodes, 2002-2018
Alan Smart ...  Eel / ... 3 episodes, 2002-2010
...  Crab Lady / ... 3 episodes, 2010-2018
...  Cop #3 / ... 3 episodes, 2001-2002
...  Baby Oyster / ... 3 episodes, 2001-2003
...  King Neptune 3 episodes, 2000-2017
...  Captain Frosty Mug / ... 2 episodes, 2012-2016
...  Cuddle E. Hugs 2 episodes, 2017-2018
Devin Johnson ...  Kid / ... 2 episodes, 2000-2017
...  Man Ray 2 episodes, 2000-2002
...  Man Ray / ... 2 episodes, 2000-2002
...  Kid #1 / ... 2 episodes, 2000-2004
Elan Garfias ...  Kid Singer #2 / ... 2 episodes, 2008-2009
C.H. Greenblatt ...  Carl / ... 2 episodes, 2002-2005
Dennis Hoerter ...  Party Extra / ... 2 episodes, 2002-2004
...  Narrator / ... 2 episodes, 2002
Jesse David Corti ...  Kid Fish #2 / ... 2 episodes, 2003
...  Ma Angler 2 episodes, 2011
...  Charlton / ... 2 episodes, 2015-2016
Peter Browngardt ...  Ice Cream King 2 episodes, 2017-2018
...  Grandma 1 episode, 2005
...  Shalmon 1 episode, 2016
...  Bubble Poppin Leader 1 episode, 2008
...  Captain 1 episode, 2011
Teresa Parente ...  Singer 1 episode, 2011
...  Donnie 1 episode, 2016
...  Conductor Maestro Mackerel 1 episode, 2017
...  Lord Royal Highness 1 episode, 2007
Chiba ...  Kitten 1 episode, 2010
Gary Stockdale ...  Singer 1 episode, 2011
...  Beatrice 1 episode, 2016
June Bliss ...  Singing Scallops 1 episode, 1999
Alex the Golden Retriever ...  Himself 1 episode, 1999
...  Colonel Carper 1 episode, 2012
...  Stockholder Eel 1 episode, 2015
...  Angry Old Timer 1 episode, 2016
...  Nocturna 1 episode, 2016
...  Sharkface 1 episode, 2016
...  Don Grouper 1 episode, 2016
...  The Dirty Bubble 1 episode, 2000
Martin Olson ...  The Chief 1 episode, 2002
...  Narrator 1 episode, 2009
...  Himself 1 episode, 2009
...  Santa Claus 1 episode, 2000
...  Kid 1 episode, 2000
...  Jack Kahuna Laguna 1 episode, 2009
Harrison Fahn ...  Kid Singer #1 1 episode, 2009
Corky Carroll ...  Grubby Grouper 1 episode, 2000
...  Stunt Gorilla 1 episode, 2003
Scott Heathcote ...  Dad 1 episode, 2003
...  Mom 1 episode, 2003
...  Rosario Dawson 1 episode, 2009
Roxanne Sarlak ...  Girl 1 episode, 2003
...  Craig Ferguson 1 episode, 2009
Christian Trimble ...  Boy 1 episode, 2003
...  Will Ferrell 1 episode, 2009
...  Tina Fey 1 episode, 2009
...  LeBron James 1 episode, 2009
...  Pink 1 episode, 2009
...  Robin Williams 1 episode, 2009
Jane Boldizar ...  Fancy Lady 1 episode, 2009
...  Pirate 1 episode, 2009
Thomas Krajewski ...  Pirate 1 episode, 2009
Reggie Von Watkins ...  Pirate 1 episode, 2009
...  Mime 1 episode, 2009
Cw Cecchi ...  Costume Man 1 episode, 2009
Helen Duffy ...  Queen Elizabeth 1 episode, 2009
Dave Allen ...  Abe Lincoln 1 episode, 2009
...  Sid Harvey Fisher 1 episode, 2009
...  Himself 1 episode, 2000
Dean Ween ...  Musical Guest 1 episode, 2000
Gene Ween ...  Musical Guest 1 episode, 2000
...  The DJ 1 episode, 2002
Kit Boyce ...  Party Extra 1 episode, 2002
Bruce Chang ...  Party Extra 1 episode, 2002
Marcy Lynn Dewey ...  Party Extra 1 episode, 2002
Mishelle Fordham ...  Party Extra 1 episode, 2002
Margaret Hou ...  Party Extra 1 episode, 2002
Lux Interior ...  Bird Brains Lead Singer 1 episode, 2002
Nathan W. Johnson ...  Party Extra 1 episode, 2002
Helen Kalafatic ...  Party Extra 1 episode, 2002
Steven Kellams ...  Party Extra 1 episode, 2002
Carson Kugler ...  Party Extra 1 episode, 2002
Ian Lantz ...  Party Extra 1 episode, 2002
Rich Magallanes ...  Party Extra 1 episode, 2002
Jennie Monica ...  Party Extra 1 episode, 2002
Carlos Palazio ...  Party Extra 1 episode, 2002
Brita Peterson ...  Party Extra 1 episode, 2002
Kristina Peterson ...  Party Extra 1 episode, 2002
Kenny Pittenger ...  Party Extra 1 episode, 2002
Adrienne Rey ...  Party Extra 1 episode, 2002
Sergio Ristie ...  King Nuptune 1 episode, 2002
...  Party Extra 1 episode, 2002
Justin Stiles ...  Party Extra 1 episode, 2002
Hanzhi Tang ...  Party Extra 1 episode, 2002
Dylan Haggerty ...  Newscaster 1 episode, 2003
Paul Lutz ...  Store Clerk 1 episode, 2003
...  Mrs. Johnson 1 episode, 2003
...  Judge 1 episode, 2005
Keith Dickens ...  Belcher 1 episode, 2005
...  Lord Reginald 1 episode, 2006
...  Master Udon 1 episode, 2006
...  Dr. Marmalade 1 episode, 2006
...  Sergeant Roderick 1 episode, 2006
Brandley Baker ...  Fish #1 1 episode, 2007
...  Jack M. Crazyfish 1 episode, 2007
...  Blackjack 1 episode, 2007
...  Warden 1 episode, 2007
...  Stanley S. SquarePants 1 episode, 2007
...  Moth 1 episode, 2007
...  Miss Priss 1 episode, 2007
...  Jim 1 episode, 2007
Garnett Sailor ...  Uncle Cap'n Blue 1 episode, 2007
...  Gene Scallop 1 episode, 2007
...  Sea Monster 1 episode, 2007
...  Fish #1 / ... 1 episode, 2007
...  Mom Fish 1 episode, 2007
Randy Brenner ...  Soprano 1 episode, 2008
...  Nicholas Withers 1 episode, 2008
Caryn Johnson ...  Theme Song 1 episode, 2008
...  Gordon 1 episode, 2008
...  Eddie Deezen 1 episode, 2009
...  Narrator 1 episode, 2009
Anthony Korotko Hatch ...  Assistant Director 1 episode, 2009
...  Grandpa Redbeard 1 episode, 2009
...  Triumph the Insult Comic Dog 1 episode, 2009
...  Angry Jack 1 episode, 2009
...  Camera Operator 1 episode, 2009
...  Triton 1 episode, 2010
...  Amphitrite 1 episode, 2010
...  Young Barnacle Boy 1 episode, 2010
...  Young Mermaid Man 1 episode, 2010
...  Master Fuzzy 1 episode, 2011
...  Lead Mermaid 1 episode, 2011
...  Imaginary Santa / ... 1 episode, 2012
...  Johnny Krill 1 episode, 2012
...  Kenny the Cat 1 episode, 2014
...  Bob Barnacle 1 episode, 2015
Kyle McCulloch ...  Traveling Salesman 1 episode, 2016
...  Isopod / ... 1 episode, 2016
...  Dorsal Dan 1 episode, 2017
...  Stickyfins Whiting 1 episode, 2017
Blag Dahlia ...  Prom Singer (uncredited) 1 episode, 1999
Don Newhouse ...  Old Guy Giving Thumbs Up (uncredited) 1 episode, 1999
...  Spongebob's Squeaky Voice (uncredited) 1 episode, 2000
David Glen Eisley ...  SpongeBob SquarePants (uncredited) 1 episode, 2001
Aaron Springer ...  Drummer (segment "PreHibernation Week") (uncredited) 1 episode, 2001
Merriwether Williams ...  Subliminal Message Girl (uncredited) 1 episode, 2001
...  Running Man on TV (uncredited) 1 episode, 2002
...  Professor Percy (uncredited) 1 episode, 2006
...  Craig Ferguson's Assistant (uncredited) 1 episode, 2009

Series Produced by 

Stephen Hillenburg ... executive producer (216 episodes, 1999-2018)
Paul Tibbitt ... supervising producer / executive producer / co-executive producer (134 episodes, 2005-2018)
Jennie Monica ... producer / line producer / associate producer (68 episodes, 2010-2018)
Dina Buteyn ... line producer / animation producer / producer (64 episodes, 2005-2011)
Vincent Waller ... supervising producer (43 episodes, 2015-2018)
Marc Ceccarelli ... supervising producer (39 episodes, 2015-2018)
Donna Castricone ... line producer (37 episodes, 1999-2002)
Chul-ho Kim ... supervising producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / supervising producer: Rough Draft Korea / supervising producer: Rough Draft Korea Co (34 episodes, 2015-2018)
Helen Kalafatic ... line producer (26 episodes, 2001-2004)
Kyung-suk Park ... executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / executive producer: Rough Draft Korea / executive producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (24 episodes, 2015-2018)
Hyejoon Yun ... co-executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / co-executive producer: Rough Draft Korea / co-executive producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (24 episodes, 2015-2018)
Derek Drymon ... supervising producer (20 episodes, 2001-2004)
Anne Michaud ... line producer (6 episodes, 2001-2002)
Chris Finnegan ... producer / stop motion producer (4 episodes, 2011-2018)
Philip Harris ... associate producer (3 episodes, 2018)
Mark Osborne ... consulting producer: live-action sequences (2 episodes, 2000-2001)
Larry Le Francis ... producer (1 episode, 1999)
Michael Lessa ... senior producer (1 episode, 1999)
Shannon Lowry ... producer: live action sequences (1 episode, 2001)
Cathy A. Cambria ... live action producer (1 episode, 2007)
Jamie Carpenter ... associate producer (1 episode, 2017)
Sarah Garcia-Rill ... line producer (1 episode, 2017)
Chris Phillips ... producer: live-action sequences (1 episode, 2017)

Series Music by 

Jeremy Wakefield ... (134 episodes, 1999-2018)
Sage Guyton ... (123 episodes, 1999-2018)
Steve Belfer ... (109 episodes, 1999-2018)
Nick Carr ... (90 episodes, 1999-2018)
The Blue Hawaiians ... (44 episodes, 1999-2007)
Bradley Carow ... (44 episodes, 1999-2004)
Barry Trop ... (34 episodes, 2005-2014)
Eban Schletter ... (19 episodes, 2000-2018)
Stephen C. Marston ... (6 episodes, 2007-2016)
Pat Irwin ... (4 episodes, 2011)
Theo Mondle ... (3 episodes, 2002-2004)
Lovecat ... (1 episode, 2002)
Los Meltones ... (1 episode, 2002)
Michael Hirano Culross ... (1 episode, 2004)
Stew ... (1 episode, 2005)
Andy Paley ... (1 episode, 2006)
Gary Stockdale ... (1 episode, 2008)
Mike Bolger ... (1 episode, 2009)
Andrew Goodman ... (1 episode, 2016)
Rodger Bumpass ... (1 episode, 2017)

Series Cinematography by 

Brian Chacon ... (1 episode, 2003)
Ralph Kaechele ... (1 episode, 2012)
Eric Adkins ... (1 episode, 2017)

Series Film Editing by 

Robby Roberts ... (38 episodes, 2002-2007)
Bradley Carow ... (2 episodes, 1999)
Miranda Yousef ... (1 episode, 2009)

Series Casting By 

Donna Grillo ... (207 episodes, 1999-2018)
Shannon Reed ... (78 episodes, 2010-2018)
Maryanne Dacey ... (44 episodes, 2005-2010)
Sarah Noonan ... (7 episodes, 2005-2009)
Alex Gordon ... (1 episode, 1999)
Nick Jennings ... (1 episode, 1999)
Jennie Monica ... (1 episode, 1999)
Margaret Tang ... (1 episode, 2000)
Nick Carr ... (1 episode, 2002)
C.H. Greenblatt ... (1 episode, 2002)

Series Production Design by 

Josee Lemonnier ... (1 episode, 2007)
Kelly Mazurowski ... (1 episode, 2012)

Series Art Direction by 

Peter Bennett ... (119 episodes, 2005-2018)
Nick Jennings ... (60 episodes, 1999-2004)
Tracy Nejame ... (2 episodes, 2007)
Nicholas R. Jennings ... (1 episode, 1999)
Mike Moon ... (1 episode, 1999)
Terri Valazza ... (1 episode, 2000)
Desma Murphy ... (1 episode, 2001)
Mark Osborne ... (1 episode, 2001)
Peter Bennet ... (1 episode, 2007)
Kit Boyce ... (1 episode, 2007)
Andy Clark ... (1 episode, 2007)
Robertryan Cory ... (1 episode, 2007)
Kenny Pittenger ... (1 episode, 2007)
Dan Cooper ... (1 episode, 2018)

Series Set Decoration by 

Claire Kaufman ... (1 episode, 2001)
Tige Saltz ... (1 episode, 2002)
Ken Warner ... (1 episode, 2002)

Series Costume Design by 

Robin Walsh ... (2 episodes, 2012-2017)
Carol Binion ... (1 episode, 2017)
Dahlia Foroutan ... (1 episode, 2017)

Series Makeup Department 

Tony Candelaria ... makeup artist: live action sequences (1 episode, 2002)
Jody Burton ... hair stylist (1 episode, 2007)
Michael Johnston ... makeup artist: live action (1 episode, 2007)
Stephanie Pohl ... head hairstylist (1 episode, 2017)
Alexis Walker ... head make-up artist (1 episode, 2017)

Series Production Management 

Claudia Spinelli ... executive in charge of production / executive in charge of production: for Nickelodeon (81 episodes, 2008-2018)
Jennie Monica ... production manager (59 episodes, 2005-2010)
Eric Weyenberg ... post-production supervisor (47 episodes, 1999-2007)
Kimberly Vanek ... post-production supervisor (36 episodes, 2007-2011)
Wendi McNeese ... post-production supervisor (33 episodes, 1999-2001)
Lolee Aries ... executive in charge of production (33 episodes, 2000-2004)
Dina Buteyn ... vice president of production / vice president of animation production (32 episodes, 2011-2018)
June Bliss ... production manager (31 episodes, 1999-2004)
David J. Steinberg ... senior vice president of production (26 episodes, 2015-2018)
Philip Harris ... production manager (25 episodes, 2015-2017)
Brian A. Miller ... executive in charge of production (24 episodes, 1999-2002)
Eric Coleman ... executive in charge of production: Nickelodeon (22 episodes, 2005-2008)
Brandon Hoang ... current series management (21 episodes, 2015-2017)
James Stephenson ... senior vice president of animation & games (21 episodes, 2016-2018)
Jennifer Gay ... production manager: for Nick Digital (19 episodes, 2015-2018)
Russell Hicks ... president of content development & production (18 episodes, 2015-2017)
Alvaro Zelaya ... production manager (15 episodes, 2011-2014)
Dale Malinowski ... current series management (12 episodes, 2016-2018)
Rich Magallanes ... senior vice president of current series & production (5 episodes, 2015)
Elizabeth Dee Edwards ... post-production supervisor (4 episodes, 2015)
Laura Sreebny ... digital production manager (4 episodes, 2015)
Noeli Rosas ... production manager: special projects (3 episodes, 2009-2010)
Isabel Galupo ... current series management (2 episodes, 2018)
Pamela B. Ginsburg ... post-production supervisor (1 episode, 1999)
Cameron Baity ... production manager: live action (1 episode, 2001)
Alan Smart ... executive in charge of production (1 episode, 2002)
Jim Leber ... post-production supervisor (1 episode, 2004)
John Richard Powell ... post-production supervisor (1 episode, 2004)
Álvaro Torrellas ... production manager (1 episode, 2011)
Jennifer Newfield ... production supervisor (1 episode, 2012)
Kimberly Madore ... digital operations engineer (1 episode, 2015)
Eric Swanborg ... senior director of digital operations (1 episode, 2015)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Vincent Waller ... technical director (40 episodes, 2005-2008)
Luke Scully ... assistant director (1 episode, 2002)

Series Art Department 

Ted Seko ... storyboard artist / assistant storyboard artist / storyboard revisionist (140 episodes, 1999-2018)
Brad Vandergrift ... storyboard artist / storyboard revisionist (134 episodes, 1999-2018)
Zeus Cervas ... storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard artist (125 episodes, 1999-2018)
Dave Cunningham ... storyboard artist / storyboard supervisor (118 episodes, 2006-2016)
Clint Bond Jr. ... storyboard supervisor / storyboard artist / prop designer / storyboard revisionist (107 episodes, 1999-2018)
Maureen Mascarina ... storyboard artist (106 episodes, 2005-2018)
Marcelo Souza ... storyboard artist (92 episodes, 2005-2012)
Janice Tolentino ... storyboard artist (87 episodes, 2006-2012)
Monika Tomova ... storyboard artist (84 episodes, 2005-2012)
Derek L'Estrange ... prop designer / prop designer & clean-up artist (77 episodes, 2006-2017)
Casey Alexander ... storyboard director / prop designer / storyboard artist / storyboard artist: Plankton's Army (72 episodes, 2004-2014)
Luke Brookshier ... storyboard director (70 episodes, 2005-2014)
Sean Charmatz ... storyboard artist / storyboard director (67 episodes, 2006-2012)
Sherm Cohen ... storyboard supervisor / storyboard director (65 episodes, 1999-2016)
Aaron Springer ... storyboard director / storyboard artist / assistant storyboard artist / storyboard artist: Patty Hype / storyboard director: Plankton's Army / storyboard director: live action (64 episodes, 1999-2012)
Thaddeus Paul Couldron ... prop designer (60 episodes, 1999-2004)
Vincent Waller ... storyboard director / storyboard artist / prop designer / storyboard artist: Wormy / storyboard director: Plankton's Army (52 episodes, 2000-2012)
Tuck Tucker ... supervising storyboard director / storyboard director (52 episodes, 2006-2014)
William Reiss ... storyboard artist / assistant storyboard artist / main title storyboard / storyboard artist: Wormy (49 episodes, 1999-2009)
C.H. Greenblatt ... assistant storyboard artist / storyboard artist / storyboard director / storyboard artist: Patty Hype / storyboard director: Missing Identity / storyboard director: SB-129 / storyboard director: Sleepy Time / storyboard director: Tea at the Treedome / storyboard director: live action (47 episodes, 1999-2018)
Nate Cash ... storyboard director (42 episodes, 2006-2011)
Heather Martinez ... assistant storyboard artist / storyboard artist / storyboard artist: Karate Choppers (40 episodes, 1999-2018)
Caleb Meurer ... assistant storyboard artist / storyboard artist (39 episodes, 1999-2007)
Erik Wiese ... storyboard artist / storyboard director / assistant storyboard artist / prop actor / storyboard artist: Krab Borg / storyboard artist: Missing Identity / storyboard director: The Gift of Gum (38 episodes, 1999-2014)
Ray Morelli ... storyboard revisionist (35 episodes, 2016-2018)
Robertryan Cory ... character designer / prop designer / character & prop designer (34 episodes, 2005-2010)
Carson Kugler ... storyboard artist / assistant storyboard artist / storyboard director / storyboard artist: Sleepy Time / storyboard artist: Wormy (33 episodes, 1999-2011)
Paul Tibbitt ... storyboard director / storyboard artist / storyboard director: live action (32 episodes, 1999-2018)
Chuck Klein ... storyboard artist / storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard artist: SB-129 / storyboard director: Tea at the Treedome (29 episodes, 1999-2009)
Isaac Marzioli ... prop designer (29 episodes, 2016-2018)
Jay Lender ... storyboard director / storyboard artist / storyboard director: Karate Choppers / storyboard director: Krab Borg / storyboard director: live action (27 episodes, 1999-2004)
Kristen Morrison ... storyboard artist / storyboard revisionist (27 episodes, 2016-2018)
Robert Rosen ... assistant storyboard artist (26 episodes, 2000-2004)
Kurt Snyder ... storyboard artist / storyboard revisionist (25 episodes, 2015-2018)
Caroline Director ... storyboard revisionist / storyboard artist (24 episodes, 2016-2018)
Fred Osmond ... storyboard artist / storyboard by / storyboarded by (23 episodes, 2015-2018)
Ryan Khatam ... storyboard artist (23 episodes, 2016-2018)
Stephen Herczeg ... storyboard artist (22 episodes, 2016-2018)
Arielle Phillips ... storyboard revisionist (22 episodes, 2016-2018)
Bruce B. Heller ... assistant storyboard artist (21 episodes, 1999-2001)
Mike Dougherty ... storyboard artist (21 episodes, 2016-2018)
Tom King ... storyboard director / storyboard artist (20 episodes, 2005-2018)
Adam Paloian ... storyboard artist / storyboard supervisor (20 episodes, 2015-2017)
Virginia Hawes ... character designer / prop designer (19 episodes, 2007-2015)
Marc Ceccarelli ... storyboard director (19 episodes, 2011-2014)
John Trabbic ... storyboard artist / storyboard by (19 episodes, 2016-2018)
Kent Osborne ... storyboard director / storyboard artist / storyboard director: live action / storyboard artist: Wormy (18 episodes, 2001-2018)
Brian Morante ... storyboard artist / storyboard by (17 episodes, 2016-2018)
Stephen Hillenburg ... original character design / original character designer / storyboard artist / storyboard director (16 episodes, 1999-2018)
Kaz ... storyboard director / animation writer / storyboard artist / storyboard director: Missing Identity / storyboard director: SB-129 / storyboard director: Sleepy Time / storyboard director: Tea at the Treedome (15 episodes, 1999-2018)
Mike Roth ... storyboard artist / storyboard artist: Missing Identity / storyboard artist: Sleepy Time / storyboard artist: Wormy / storyboard director: Karate Choppers (14 episodes, 1999-2009)
Chris Mitchell ... storyboard director / storyboard artist (14 episodes, 1999-2007)
John Seymore ... background layout designer / prop designer / background designer (14 episodes, 1999-2002)
Olga Gerdzhikova ... background layout designer / background supervisor (14 episodes, 2007-2017)
Cynthia Tello ... artist intern (13 episodes, 1999)
Karen Heathwood ... storyboard revisionist (13 episodes, 2005-2007)
John Magness ... storyboard artist (12 episodes, 1999-2006)
Dan Povenmire ... assistant storyboard artist / storyboard director / storyboard artist / storyboard director: Karate Choppers / storyboard director: Krab Borg / storyboard director: live action / writer (12 episodes, 1999-2004)
SoonJin Mooney ... assistant storyboard artist (12 episodes, 1999)
Sam Henderson ... storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard artist / storyboard director: Wormy (12 episodes, 2001-2018)
Todd White ... character designer (11 episodes, 1999-2006)
Chris Headrick ... storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard artist / storyboard artist: Krab Borg / storyboard artist: Missing Identity (11 episodes, 1999-2004)
Ennio Torresan ... storyboard director / storyboard artist / prop designer (11 episodes, 1999-2002)
Andy Clark ... painter / background painter (10 episodes, 2005-2010)
Carey Yost ... storyboard artist / character designer / character designer: segment "New Fish in Town" (10 episodes, 2011-2018)
Kelly Armstrong ... storyboard artist (10 episodes, 2016-2018)
Tim Prendergast ... storyboard revisionist (10 episodes, 2017-2018)
Mark O'Hare ... storyboard artist / storyboard director (9 episodes, 1999-2003)
Kenny Pittenger ... background layout designer / background layout supervisor / bg layout supervisor (9 episodes, 2007-2018)
Benjamin Arcand ... storyboard artist (9 episodes, 2017-2018)
Michael Triant ... set dresser: live action / assistant set dresser: live action (8 episodes, 1999-2004)
Walt Strom ... set dresser: live action / assistant set dresser: live action (8 episodes, 1999-2002)
Walt Dohrn ... storyboard director / storyboard director: song sequence (8 episodes, 2001-2002)
Kit Boyce ... background painter (8 episodes, 2010-2018)
Mark Bachand ... prop designer (7 episodes, 2015-2016)
Garrett Ho ... storyboard artist / assistant storyboard artist (6 episodes, 1999-2005)
Cameron Baity ... specialty prop fabricator / property master / special prop maker: live action / specialty propmaker (6 episodes, 2000-2004)
Ian Graham ... storyboard artist (6 episodes, 2007-2009)
Kris Wimberly ... storyboard revisions (6 episodes, 2010-2012)
Mark Colangelo ... character designer (6 episodes, 2017-2018)
Junpei Takayama ... character designer (6 episodes, 2017-2018)
Saeid Zameniateni ... storyboard artist / character designer / prop designer (5 episodes, 2015-2017)
Tim Parsons ... storyboard artist (4 episodes, 1999-2005)
Steve Fonti ... storyboard director (4 episodes, 1999)
Jim Schumann ... storyboard artist / storyboard artist: Krab Borg (4 episodes, 2000-2002)
Ed Acosta ... character clean-up (4 episodes, 2001-2003)
Lynne Naylor ... storyboard artist / storyboarded by (4 episodes, 2015-2016)
Eddie Trigueros ... storyboard artist (4 episodes, 2017-2018)
Marco Cinello ... background layout designer (4 episodes, 2017)
Ann Lee ... background painter (4 episodes, 2017)
Teale Wang ... color key supervisor (4 episodes, 2017)
Karl Hadrika ... storyboard artist (4 episodes, 2018)
Kurt Dumas ... assistant storyboard artist / storyboard artist: Suds (3 episodes, 1999-2002)
Octavio E. Rodriguez ... assistant storyboard artist / storyboard artist (3 episodes, 1999-2001)
Mike Bell ... storyboard director (3 episodes, 2005)
Chris Reccardi ... storyboard director (3 episodes, 2007-2008)
Bob Camp ... storyboard artist / character designer (3 episodes, 2015-2018)
Tyler Gentry ... prop designer (3 episodes, 2016)
George Nachev ... background layout designer (3 episodes, 2017)
Lucy Tanashian-Gentry ... background painter (3 episodes, 2017)
Paula Spence ... prop designer (2 episodes, 2000)
Joe Schmidt ... art department: Haunted House Fabricator / prop master: live action sequences (2 episodes, 2001-2017)
Née Léau ... leadman: live action / set dresser: live action (2 episodes, 2001-2002)
Jonathan Silsby ... special prop maker: live action / specialty prop fabricator (2 episodes, 2001-2002)
Olga Gerdjikov ... background layout designer / background supervisor (2 episodes, 2009-2017)
Paula Lauterbach ... mold maker / mould maker/caster (2 episodes, 2012-2017)
Blake Lemons ... storyboard director / storyboard revisions (2 episodes, 2012-2014)
Adam Fay ... storyboard artist (2 episodes, 2015-2016)
Maximus Julius Pauson ... prop designer (2 episodes, 2015-2016)
Lynn Wang ... character designer / prop designer (2 episodes, 2015)
David Gemmill ... storyboard artist (2 episodes, 2016-2018)
Chris Allison ... storyboard artist (2 episodes, 2016-2017)
Ryan Kramer ... storyboard artist (2 episodes, 2016-2017)
Dustin D'Arnault ... prop designer (2 episodes, 2016)
Shellie Kvilvang ... storyboard artist (2 episodes, 2016)
Chong Lee ... storyboard artist (2 episodes, 2016)
April Borchelt ... background painter (2 episodes, 2017)
Derek Drymon ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Meg Hanna ... assistant color key (1 episode, 1999)
Vikki Barrett ... assistant storyboard artist (1 episode, 2000)
Tom Foxmarnick ... assistant storyboard artist (1 episode, 2000)
Paloma Croci ... prop builder: live action sequences (1 episode, 2001)
Eric Freeman ... prop designer (1 episode, 2001)
Nick Jennings ... assistant storyboard artist (1 episode, 2001)
Josee Lemonnier ... set designer: live action (1 episode, 2001)
Vic Price ... storyboard artist (1 episode, 2001)
Allison Schulnik ... prop builder: live action sequences (1 episode, 2001)
Neil Sreenan ... set builder: live action sequences (1 episode, 2001)
Timothy J. Borquez ... assistant storyboard artist (1 episode, 2002)
David Candelaria ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Matthew Haynes ... construction coordinator: live action (1 episode, 2002)
Christopher Hink ... prop designer (1 episode, 2002)
Andrew Overtoom ... assistant storyboard artist (1 episode, 2002)
Cesar Romero ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Gabriel Rosas ... assistant storyboard artist (1 episode, 2002)
Seamus Walsh ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Wendell Washer ... assistant storyboard artist (1 episode, 2002)
Fred Miller ... storyboard artist (1 episode, 2004)
Tim Hodge ... storyboard artist (1 episode, 2006)
Charlie Bean ... storyboard director (1 episode, 2007)
Laura Diamond ... assistant property master (1 episode, 2007)
Ken Levin ... property master (1 episode, 2007)
Greg Miller ... storyboard director (1 episode, 2007)
Lita Minger ... assistant art director (1 episode, 2007)
Craig Kellman ... storyboard director: "Krabby Patty Jingle" (1 episode, 2009)
Peter Bennett ... background painter (1 episode, 2010)
Caroline Foley ... scenic sculptor (1 episode, 2012)
Elyse Kelly ... model builder (1 episode, 2012)
Lizzy Klein ... art department intern (1 episode, 2012)
Jason Kolowski ... props (1 episode, 2012)
Irene Matar ... modeler (1 episode, 2012)
Huy Vu ... model builder (1 episode, 2012)
David Waddle ... model builder (1 episode, 2012)
Kenneth Janeski ... digital animation supervisor (1 episode, 2015)
Ilya Skorupsky ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Joe Wierenga ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Ed Baker ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Kevin Cannarile ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Troylan Caro ... prop designer (1 episode, 2016)
Robert Dress ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Ernie Gilbert ... prop designer (1 episode, 2016)
Howie Perry ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Caitlin Elise Willis ... storyboard revisionist (1 episode, 2016)
Katie Bettini ... set panter (1 episode, 2017)
Matt Brooks ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Shaun Bryant ... character designer (1 episode, 2017)
Andrea Coleman ... background painter (1 episode, 2017)
Justin Connolly ... model & propmaker (1 episode, 2017)
Gretchen Crookes ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Sally Cruikshank ... prop designer / storyboard artist (1 episode, 2017)
Alexandria Del Rosario ... art coordinator (1 episode, 2017)
Frank Duran ... lead builder / lead set dresser (1 episode, 2017)
Kathryn Evans ... scenic panter (1 episode, 2017)
Will Grant ... property master (1 episode, 2017)
Gordon Hammond ... character designer (1 episode, 2017)
Harley Huang ... character designer (1 episode, 2017)
Gillian Hunt ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Yooseon Veronica Hwang ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Stephanie James ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Katie Kalk ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Eun Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Mi Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Adrian Rose Leonard ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Siyu LI ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Amanda Maddock ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Joanne-Line Malgouverne ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Kelly Mazurowski ... head set builder (1 episode, 2017)
Zoe Miller ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Tennessee Reid Norton ... puppet fabrication supervisor (1 episode, 2017)
Leah N. Olbrich ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Mamiko Otsubo ... set panter (1 episode, 2017)
Chris Patterson ... property assistant (1 episode, 2017)
Rachel Robinson ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Max Shepard ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Rebecca Stillman ... set panter (1 episode, 2017)
Russ Walko ... puppet wrangler (1 episode, 2017)
Robin Walsh ... puppet artistic supervisor (1 episode, 2017)
Madelain Wilkinson ... character designer (1 episode, 2017)
Max Winston ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Joe Bluhm ... character designer (1 episode, 2018)
Steve Lowtwait ... assistant storyboard artist (uncredited) (7 episodes, 1999-2002)
Kelly James ... assistant storyboard artist (uncredited) (4 episodes, 1999-2002)
Cindy Morrow ... assistant storyboard artist (uncredited) (4 episodes, 1999-2002)
Dominic Orlando ... assistant storyboard artist (uncredited) (4 episodes, 1999-2002)
Rhoydon Shishido ... assistant storyboard artist (uncredited) (2 episodes, 1999-2001)
Jay Kim ... fabricator (uncredited) (1 episode, 2012)
Nath Milburn ... character designer (uncredited) (1 episode, 2015)
Raymond Santos ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Jeff Hutchins ... sound fx designer & editor: Oracle Post / sound effects designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. / sound effects editor / sound fx designer & editor: Hacienda Post / sound fx designer and editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. / sound effects designer / sound fx designer and editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer and editor: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound fx designer and editor: Pacifica Sound Group / sound fx designer and editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer & editor: Sabre Media Studios, Inc. / sound fx designer and editor: Oracle Post / supervising sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound effects designer & editor: Atlas Oceanic / sound fx designer & editor / sound fx designer: Todd AO-Hollywood Digital / supervising sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / SOUND FX DESIGNER and EDITOR: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound effects designer and editor / sound fx designer / sound fx designer & editor: Sabre Media Studios, inc. / sound fx designer and editor / sound fx designer and editor: Atlast Oceanic, Inc. / sound fx designer and editor: Hacienda Post / sound fx designer and editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Todd AO-Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx editor / sound fx editor: Todd AO-Hollywood Digital / sound fx editors / supervising sound editor: Pacifica Sound Group (212 episodes, 1999-2018)
Aran Tanchum ... foley team: Oracle Post / foley mixer: Oracle Post / foley mixer: Atlas Oceanic, Inc. / foley mixer / foley editor: Oracle Post / foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor / foley team / foley artist: Oracle Post / foley mixer: Atlas Oceanic, Inc, / supervising foley editor: Oracle Post (139 episodes, 2007-2018)
Vincent Guisetti ... foley team: Oracle Post / foley artist: Atlas Oceanic, Inc. / foley team / foley / foley artist / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley artist: Oracle Post / foley: Pacifica Sound Group / foley artist: Atlas Oceanic, Inc, / foley artist: Pacifica Sound Group / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (135 episodes, 1999-2018)
D.J. Lynch ... re-recording mixer: Oracle Post / re-recording mixer: Atlas Oceanic, Inc. / dialogue editor / re-recording mixer / sound design: Oracle Post / sound effects editor: Atlas Oceanic, Inc. (131 episodes, 2007-2018)
Mishelle Fordham ... dialogue editor / studio sound assistant / second recording engineer / 2nd recording engineer / studio assistant / supervising dialogue editor / assistant engineer / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / supervising adr editor (130 episodes, 1999-2014)
Justin Brinsfield ... supervising recording engineer / director of audio production/recording engineer / second recording engineer / assistant engineer / recording engineer / assistant engineer: recording studio / 2nd recording engineer / director of audio production / assistant recording engineer / DIRECTOR of AUDIO PRODUCTION / recording engineer: Todd AO - Hollywood Digital / sound recordist (126 episodes, 1999-2018)
Monett Holderer ... foley team: Oracle Post / foley team: Hacienda Post / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / foley artist: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / foley / foley artist: Hollywood Digital, Hacienda Post / foley artist: Pacifica Sound Group / foley team: Sabre Media Studios, Inc. / foley: Pacifica Sound Group / foley artist: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / foley team / foley team: Sabre Media Studios, inc. / foley: Hacienda Post (90 episodes, 1999-2012)
Jimmy Lifton ... post production sound supervisor: Oracle Post / supervising sound editor: Oracle Post / supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. / post-production sound supervisor / supervising sound editor (88 episodes, 2007-2012)
Paulette Victor-Lifton ... post production sound supervisor: Oracle Post / supervising sound editor: Oracle Post / supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. / post-production sound supervisor / supervising sound editor (88 episodes, 2007-2012)
Timothy J. Borquez ... post production sound supervisor and mixer: Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Todd AO-Hollywood Digital / post-production sound mixer / post-production sound supervisor / post-production sound supervisor and mixer / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital / post production sound supervisor & mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / post production sound supervisor and mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Todd AO - Hollywood Digital / post production sound supervisor & mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer / post production sound supervisor and mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / supervising sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media Studios, Inc. / re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / sound editor / supervising sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer / post production sound supervisor and mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media Studios, inc. / post production sound supervisor and mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording music mixer: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx designer & editor: Oracle Post / supervising sound editor: Hacienda Post / supervising sound editor: Pacifica Sound Group (85 episodes, 1999-2012)
Eric Freeman ... re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Hacienda Post / re-recording mixer / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor / re-recording mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group / sound editor: Hacienda Post / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / dialogue editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / foley artist: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Oracle Post / re-recording mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / re-recording mixer: Sabre Media Studios, Inc. / re-recording mixer: Sabre Media Studios, inc. / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound effects editor: Hacienda Post, Hollywood Digital (76 episodes, 1999-2012)
Krandal Crews ... supervising recording engineer / supervising sound engineer / recording supervisor / re-recording mixer (57 episodes, 1999-2007)
Tony Ostyn ... production dialogue supervisor / dialogue editor / production audio supervisor / emr supervisor / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / audio supervisor and dialogue editor / audio supervisor / audio supervisor and dialogue editor: Todd AO-Hollywood Digital / dialogue supervisor / supervising dialogue editor / audio supervision and dialogue editor / audio supervisor & dialogue editor / audio supervisor and dialogue editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound editor (57 episodes, 1999-2004)
Michael Petak ... dialogue editor / machine room engineer / 2nd engineer / assistant dialogue editor / machine room operator / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (56 episodes, 1999-2018)
Jason Freedman ... dialogue editor / dialogue adr editor / dialogue-adr editor / dialogue - adr editor / dialogue - adr editor: Todd AO - Hollywood Digital / dialogue adr editor: Todd AO - Hollywood Digital (52 episodes, 1999-2004)
Roy Braverman ... re-recording mixer / re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / foley artist / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group / dialogue recordist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Hollywood Digital, Glenwood Editorial, Inc., Hacienda Post / re-recording mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound designer / sound editor / sound editor: Hollywood Digital, Glenwood Editorial, Inc., Hacienda Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects artist: segment "Reef Blower", Hollywood Digital (45 episodes, 1999-2007)
Monique Reymond ... foley team: Oracle Post / foley artist: Oracle Post / foley artist / foley artist: Atlas Oceanic, Inc. / foley team (42 episodes, 2007-2012)
Brad Brock ... foley mixer / sound mixer / foley mixer: Todd AO - Hollywood Digital / foley mixer: Todd AO-Hollywood Digital / foley mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / foley mixer: Pacifica Sound Group / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound mixer: Pacifica Sound Group / sound mixer: Todd AO - Hollywood Digital / sound mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound mixer: Todd AO-Hollywood Digital / foley artist / foley mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer / sound mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post (41 episodes, 1999-2002)
Matthew Thomas Hall ... foley team: Oracle Post / foley editor / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor: Oracle Post / foley team / foley team: Oracle Posr (38 episodes, 2007-2012)
Gabriel Rosas ... sound editor / dialogue editor / sound editor: Pacifica Sound Group / sound editor: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / dialogue editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital (37 episodes, 1999-2007)
Matt Corey ... recording engineer / 2nd recording engineer / second recording engineer / engineer / supervising recording engineer (30 episodes, 2009-2017)
Tony Orozco ... foley team: Hacienda Post / foley team: Sabre Media Studios, Inc. / sound editor / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd-AO Hollywood Digital / foley team / foley team: Oracle Post / foley team: Sabre Media Studios, inc. / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / supervising foley editor: Hacienda Post (29 episodes, 1999-2012)
C.J. Kinyon ... machine room (28 episodes, 2015-2018)
Gregory Mitchell ... machine room (27 episodes, 2015-2018)
Krickett Jones ... foley / foley artist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / foley: Pacifica Sound Group / foley: Todd-AO Hollywood Digital / sound editor (20 episodes, 1999-2004)
Jim Leber ... 2nd engineer / second engineer (20 episodes, 1999-2000)
Rob McIntyre ... foley editor: Oracle Post / assistant sfx: Oracle Post / additional sound effects editor: Oracle Post (20 episodes, 2007-2008)
Dan Cubert ... foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley / foley artist / foley mixer / foley mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / foley: Pacifica Sound Group / foley: Todd-AO Hollywood Digital / sound editor / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (19 episodes, 1999-2004)
Timothy J. Garrity ... re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital / re-recording mixer / re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital (19 episodes, 1999-2002)
Diane Greco ... foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist / foley artist: Todd AO-Hollywood Digital / foley (17 episodes, 1999-2002)
Manny Grijalva ... assistant engineer / record engineer / assistant recording engineer (16 episodes, 2015-2018)
Chris Gresham ... foley team: Oracle Post / foley editor: Oracle Post / foley editor (15 episodes, 2007-2012)
Daisuke Sawa ... sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group / foley editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / recording facility / sound editor: Hacienda Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd-AO Hollywood Digital (14 episodes, 1999-2004)
Robert Crew ... sound effects editor / sound effects editor: Hacienda Post / foley team: Oracle Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects editor: Sabre Media Studios, Inc. / sound effects editor: Sabre Media Studios, inc. (14 episodes, 2000-2012)
Morten Folmer Nielsen ... adr editor / adr recordist (14 episodes, 2005-2009)
Wes Otis ... foley editor: Oracle Post / foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Oracle Post / foley editor (14 episodes, 2012)
Brian Magrum ... foley editor: Oracle Post / foley editor / foley mixer / foley mixer: Oracle Post / foley team: Oracle Post / foley editor: Sabre Media Studios, Inc. (12 episodes, 2007-2011)
Steve Neal ... mix stage engineer (12 episodes, 2007-2008)
Brian J. Arnold ... emr editor (11 episodes, 2000-2001)
Al Gomez ... foley mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley mixer / foley artist / foley artist: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley mixer & editor / foley: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital (11 episodes, 2001-2003)
Thomas Syslo ... dialogue editor / sound editor / sound editor: Hacienda Post / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer: segment "Help Wanted", Horta Editorial (10 episodes, 1999-2005)
Andrea Lawson ... foley / foley artist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley: Pacifica Sound Group / mixer: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital (9 episodes, 1999-2004)
Richard Partlow ... foley artist / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley (9 episodes, 1999-2004)
Todd D. Reynolds ... foley editor: Oracle Post / foley editor (9 episodes, 2007-2008)
Monette Bechtold ... foley artist / foley / sound editor (8 episodes, 1999-2007)
Keith Dickens ... sound editor: Todd-AO Hollywood Digital / sound editor / sound editor: Hacienda Post / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (7 episodes, 1999-2005)
Pablo Isola ... adr recordist / ADR recordist (7 episodes, 1999)
Noel Vought ... foley / foley artist / foley: Pacifica Sound Group / foley: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group (6 episodes, 2001-2003)
Michael Edmonds ... track reader (6 episodes, 2007-2008)
Sergio Silva ... foley editor / foley editor: Oracle Post (6 episodes, 2008-2009)
David Torres ... foley / foley artist / foley artist: Pacifica Sound Group / foley: Pacifica Sound Group (5 episodes, 2001-2003)
Al Johnson ... recording engineer / sound recording engineer (4 episodes, 1999)
Glenn Oyabe ... post production sound supervisor & mixer: Glenwood Editorial / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group / supervising sound editor: Hollywood Digital, Glenwood Editorial, Inc., Hacienda Post (4 episodes, 2000-2003)
Chris Jensen ... foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (4 episodes, 2000-2002)
Michael Geisler ... sound editor: Pacifica Sound Group / sound editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (3 episodes, 1999-2002)
Nick Carr ... sound editor / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects editor: Atlas Oceanic, Inc. (3 episodes, 2000-2012)
Richmond Tetzlaff ... foley / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor (3 episodes, 2001-2004)
Monett Becktold ... foley / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group (3 episodes, 2001)
Frank Verderosa ... sound mixer (3 episodes, 2017-2018)
C.H. Greenblatt ... sound editor: Pacifica Sound Group / sound effects designer and editor: Hacienda Post (2 episodes, 1999-2002)
Stephen Hillenburg ... re-recording mixer: Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group (2 episodes, 1999-2002)
Nick Jennings ... re-recording mixer: Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group (2 episodes, 1999-2002)
Alan Smart ... foley mixer / sound editor: Pacifica Sound Group (2 episodes, 1999-2002)
Mark Howlett ... sound editor: Hacienda Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (2 episodes, 2000-2005)
Doug Andham ... sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (2 episodes, 2000-2004)
Jesse Aruda ... sound fx designer and editor / supervising sound editor: Hollywood Digital, Glenwood Editorial, Inc., Hacienda Post (2 episodes, 2000-2002)
Hacienda Post ... recording facility / sound effects editor (2 episodes, 2002-2008)
Tom Maydeck ... foley / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital (2 episodes, 2002)
Anna Adams ... dialogue editor / second recording engineer (2 episodes, 2010-2016)
Todd Brodie ... foley team: Oracle Post / foley editor: Oracle Post (2 episodes, 2011)
Monette Melvin ... foley team: Oracle Post (2 episodes, 2011)
Danny Tchibinda ... foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Atlas Oceanic, Inc. (2 episodes, 2012)
Andrea Anderson ... foley mixer (1 episode, 1999)
Sherm Cohen ... sound editor: Pacifica Sound Group (1 episode, 1999)
Tim Hill ... sound editor: Pacifica Sound Group (1 episode, 1999)
Brian A. Miller ... sound editor (1 episode, 1999)
Mark O'Hare ... sound editor: Pacifica Sound Group (1 episode, 1999)
Aaron Springer ... sound editor: Pacifica Sound Group (1 episode, 1999)
Merriwether Williams ... sound editor: Pacifica Sound Group (1 episode, 1999)
Jeffrey Michael Adams ... sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (1 episode, 2000)
June Bliss ... sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (1 episode, 2000)
Matt Brown ... sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (1 episode, 2000)
Marcy Lynn Dewey ... sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (1 episode, 2000)
Carson Kugler ... sound mixer (1 episode, 2000)
Brian F. Mars ... sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (1 episode, 2000)
Kent Osborne ... sound mixer (1 episode, 2000)
Dick Maitland ... sound effects by (1 episode, 2001)
Michelle Smith ... studio assistant (1 episode, 2001)
Mark Allen ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Suzanne Angel ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Paul Aronoff ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Steve Belfer ... sound editor (1 episode, 2002)
The Blue Hawaiians ... sound editor (1 episode, 2002)
Bradley Carow ... sound editor (1 episode, 2002)
Tim Chilton ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Rosa Costanza ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Timothy Crick ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Anthony D'Erasmo ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Blag Dahlia ... sound editor (1 episode, 2002)
Bill Devine ... supervising recording engineer (1 episode, 2002)
Craig Dollinger ... boom operator: live action (1 episode, 2002)
Derek Drymon ... foley (1 episode, 2002)
Erich Gann ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
G. Michael Graham ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Sage Guyton ... sound editor (1 episode, 2002)
Caleb Hollenback ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Andy King ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Austin Krier ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Darrin Mann ... foley: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital (1 episode, 2002)
Blake Marymor ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Jacob McNaughton ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Sharon Michaels ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Jennie Monica ... foley (1 episode, 2002)
Samuel Munoz ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Steve Nelson ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Nick Neutra ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Terry O'Bright ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Andy Paley ... sound editor (1 episode, 2002)
Patrick Ramsay ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Colin Rogers ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Edmond Rogers ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Keith Rogers ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Craig Rovello ... audio: second unit (1 episode, 2002)
Jill Sanders ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Eban Schletter ... sound editor (1 episode, 2002)
Richard S. Steele ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Peter Strauss ... sound editor (1 episode, 2002)
Randal S. Thomas ... foley: Pacifica Sound Group (1 episode, 2002)
Jeremy Wakefield ... sound editor (1 episode, 2002)
Christopher Boyes ... re-recording mixer: Skywalker Sound / sound designer / supervising sound editor (1 episode, 2006)
George Brooks ... re-recording mixer (1 episode, 2008)
John Hegedes ... re-recording mixer (1 episode, 2008)
Gerhart Holderer ... foley team: Oracle Post (1 episode, 2009)
Mitchell Lestner ... foley editor (1 episode, 2012)
Greg Hartstein ... sound mixer (1 episode, 2017)
Ben Martin ... boom operator (1 episode, 2017)
Robert Daniel Pratt ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) / sound editor (uncredited) (13 episodes, 2005-2006)
Devon Bowman ... supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (6 episodes, 2012-2014)
Jason Stiff ... supervising adr editor (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Kimberly Vanek ... supervising adr editor (uncredited) / supervising foley editor: Oracle Post (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Jessey Drake ... foley editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (2 episodes, 2012)
Les Wolf ... dialogue editor (uncredited) (1 episode, 1999)
Lawrence Reyes ... foley editor: Oracle Post (uncredited) (1 episode, 2008)
Edward M. Steidele ... foley artist: Oracle Post (uncredited) / foley editor: Oracle Post (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Special Effects by 

Cameron Baity ... puppeteer / puppeteer: live action (9 episodes, 1999-2002)
Cesar Romero ... puppeteer / puppeteer: live action (7 episodes, 1999-2002)
Jonathan Silsby ... puppeteer (6 episodes, 1999-2002)
Seamus Walsh ... puppeteer (5 episodes, 1999-2002)
Kathleen Lolley ... puppeteer (4 episodes, 1999-2002)
John Ramsey ... puppeteer (4 episodes, 1999-2002)
David Candelaria ... puppeteer (3 episodes, 1999-2002)
Rebecca Stillman ... puppeteer (3 episodes, 1999-2002)
Chris Finnegan ... puppeteer (1 episode, 1999)
Morgan Hay ... puppeteer (1 episode, 1999)
Shawn McLaughlin ... puppeteer (1 episode, 1999)
Vic Price ... special puppeteer (1 episode, 2000)
Timothy J. Borquez ... puppeteer (1 episode, 2002)
Mike Bundlie ... puppeteer (1 episode, 2002)
Georg Fick ... puppeteer (1 episode, 2002)
Keith Lowry ... puppeteer (1 episode, 2002)
Shannon Lowry ... puppeteer (1 episode, 2002)
John Joyce ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Carol Koch ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Paula Lauterbach ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Kelly Mazurowski ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Max Winston ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Ryan Kelley ... special effects (1 episode, 2017)
Ron Matthews ... special effects (1 episode, 2017)
Joaquin Ornelas ... special effects (1 episode, 2017)
Robin Walsh ... puppeteer (1 episode, 2017)

Series Visual Effects by 

Ernest Chan ... cg supervisor / digital animator (54 episodes, 2005-2014)
Stephen Christian ... digital background assistant / background scanning department / background scanning / bg scanning department / digital bg assistant (50 episodes, 1999-2007)
Steven Kellams ... digital background assistant / background scanning department / background scanning / bg scanning department / digital bg assistant (47 episodes, 1999-2007)
David Wigforss ... digital background coordinator / digital background assistant / digital animator / digital bg coordinator / digital background supervisor (36 episodes, 1999-2016)
Andrew Brandou ... digital background supervisor / digital background assistant (30 episodes, 1999-2002)
Jared Kuvent ... cg post production assistant / assistant cg animator / digital operations engineer (29 episodes, 2008-2015)
Christian Evans ... cg animator / digital animator / CG visual effects animator (27 episodes, 2006-2016)
Andrea Yomtob ... cg animator / digital animator (27 episodes, 2009-2018)
Kimberly Madore ... digital operations engineer (27 episodes, 2015-2018)
Eric Swanborg ... senior director of digital operations (26 episodes, 2015-2018)
Eric Stanton ... background scanning department / background scanning / digital background assistant / bg scanning department (24 episodes, 1999-2004)
Kenneth Janeski ... digital animation supervisor / cg animator / lead cg animator (23 episodes, 2008-2016)
Woo Sung Jeong ... head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of digital production: Rough Draft Korea (23 episodes, 2015-2018)
Mardine J. Pouryousef ... digital operations engineer (20 episodes, 2016-2018)
Mark Renaud ... cg production assistant / cg production coordinator / cg animator (18 episodes, 2009-2014)
Chris Spears ... digital operations engineer (14 episodes, 2016-2018)
Chris Gottron ... cg animator / CG animator (8 episodes, 2009-2013)
Karl 'Krash' Goldshmidt ... digital operations engineer (7 episodes, 2016-2017)
Walter Hong ... digital background coordinator (5 episodes, 1999)
Tyler Mele ... digital animator (4 episodes, 2015-2017)
Pablo Smith ... digital animator (4 episodes, 2015-2016)
Tim Pyle ... cg animator / digital background coordinator (2 episodes, 1999-2003)
Russell Davis ... digital animator (2 episodes, 2005)
Diana Grigorian ... cg production assistant (2 episodes, 2013)
Bekah Baik ... digital animator (2 episodes, 2015-2016)
Gilbert Juarez III ... compositor / digital animator (2 episodes, 2017)
Ilana Morgan Schwartz ... digital animator (2 episodes, 2017)
Jonathan Silsby ... cg supervisor (1 episode, 2000)
Hanzhi Tang ... CGI animator (1 episode, 2002)
Brian Kokoszka ... visual effects artist (1 episode, 2012)
Richard Ramazinski ... visual effects supervisor (1 episode, 2012)
Jason Stovall ... compositor (1 episode, 2012)
Andrew Babick ... visual effects coordinator (1 episode, 2017)
Kei Chong ... puppet cg modling (1 episode, 2017)
Ellen Coons ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Mike Dietz ... 2d specialist (1 episode, 2017)
Ashley-Martin Dunn ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Paul Evangelista ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Shannon Gold ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Larry Ho ... visual effects supervisor (1 episode, 2017)
Mike Le Han ... digital animator (1 episode, 2017)
Kelly Mazurowski ... visual effects: Pinball sequence director (1 episode, 2017)
Chris Reilly ... digital animator / visual effects artist (1 episode, 2017)

Series Stunts 

Mitch Gould ... stunt coordinator (1 episode, 2017)
Dan Southworth ... utility stunts (1 episode, 2017)

Series Camera and Electrical Department 

David Frapwell ... still photographer (110 episodes, 1999-2018)
Vic Price ... grip: live action / key grip: live action / key grip (7 episodes, 2000-2007)
Keith Lowry ... director of photography: live action / director of photography: live-action (4 episodes, 1999-2002)
Earl Woody ... gaffer: live action / gaffer (4 episodes, 2000-2007)
Hospecio Balani ... grip: live action (3 episodes, 2000-2002)
Phillip Allard ... best grip: live action / production assistant: live action (2 episodes, 1999-2000)
Robert Dick ... lighting board operator: live action (2 episodes, 2001-2002)
David Eggby ... director of photography: live action (1 episode, 1999)
Jeffrey C. Mygatt ... director of photography: live action (1 episode, 1999)
Bruce Vannesa ... line producer: live action (1 episode, 1999)
Seamus Walsh ... stop motion: live action (1 episode, 1999)
Gregg Heschong ... director of photography: live action (1 episode, 2000)
Frank Watts ... director of photography: live action (1 episode, 2000)
Mike Bundlie ... director of photography: live action sequences (1 episode, 2001)
Ray Gonzales ... jib operator: live action (1 episode, 2001)
Née Léau ... gaffer: live action (1 episode, 2001)
Shawn McLaughlin ... director of photography: live action sequences (1 episode, 2001)
David Richards ... director of photography: live action (1 episode, 2001)
Patrik Thelander ... gaffer: live action (1 episode, 2001)
Nicky Alan ... director of photography (1 episode, 2002)
Ron Beal ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
D. Sean Browning ... videographer (1 episode, 2002)
Alex M. Cacciarelli ... video assistant: live action (1 episode, 2002)
Karen Chow-Del Rio ... camera assistant: second unit (1 episode, 2002)
Sally Cooper ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
Amy Donovan ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
Georg Fick ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
Andrew Giannetta ... camera operator: live action (1 episode, 2002)
Dennis Hoerter ... swing: live action (1 episode, 2002)
Craig Kief ... electrician: live action (1 episode, 2002)
Mitchell Kriegman ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
Doug Lasater ... grip: live action (1 episode, 2002)
Bob Lowry ... electrician: live action (1 episode, 2002)
Brian Minsky ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
Sean Peacock ... electrician (1 episode, 2002)
Tony Porto ... jib operator (1 episode, 2002)
Helder Sun ... camera operator: second unit (1 episode, 2002)
Kelly Waldman ... gaffer: live action (1 episode, 2002)
Tim Walters ... director of photography: live action (1 episode, 2002)
André Sogliuzzo ... director of photography (1 episode, 2003)
Mark Adrian ... gaffer (1 episode, 2007)
Marshal Burling ... camera utility (1 episode, 2007)
Steven Garrett ... handheld camera (1 episode, 2007)
Kim Killingsworth ... lighting director: live action (1 episode, 2007)
Jeff Messinger ... video controller (1 episode, 2007)
John Palato ... key grip (1 episode, 2007)
Paul Reyes ... grip (1 episode, 2007)
Elena Scott ... lighting board operator (1 episode, 2007)
Devin Atwood ... jib camera operator (1 episode, 2017)
Doug Bard ... gaffer (1 episode, 2017)
Jean-Paul Bonneau ... electrician (1 episode, 2017)
Greg Chaddock ... electrician (1 episode, 2017)
Michael Eckelberry ... second assistant camera (1 episode, 2017)
Ryan Eckelberry ... first assistant camera (1 episode, 2017)
Tom Eckelberry ... director of photography (1 episode, 2017)
J. Christopher Elizondo ... electrician (1 episode, 2017)
Dejon Ellis Jr. ... grip (1 episode, 2017)
Sagen England ... grip (1 episode, 2017)
Greg Freeman ... best boy grip (1 episode, 2017)
Brian Gunter ... camera operator (1 episode, 2017)
Terry Gunter ... jib utility (1 episode, 2017)
Carl Helder ... assistant camera (1 episode, 2017)
Mark Hyde ... grip (1 episode, 2017)
Rashaad Lewis ... key grip (1 episode, 2017)
Ed Moore ... video d.i.t. (1 episode, 2017)
Nickolas Murphey ... best boy electrician (1 episode, 2017)
Tom Murphey ... electrician (1 episode, 2017)
Jason Norwell ... electrician (1 episode, 2017)
James Peach ... grip (1 episode, 2017)
Warren Sheetz ... camera assistant/grip/electrician (1 episode, 2017)
Susie Shircliff ... electrician (1 episode, 2017)
Edmond Wright ... grip (1 episode, 2017)

Series Animation Department 

Stephen Hillenburg ... original character designer / animator / background layout designer / original character design (173 episodes, 1999-2018)
Kenny Pittenger ... layout supervisor / background layout supervisor / background layout designer / bg layout supervisor (168 episodes, 1999-2018)
Tom Yasumi ... animation director / sheet timer / scene timer: live action (145 episodes, 1999-2018)
Teale Wang ... color key supervisor / supervising color stylist (132 episodes, 1999-2018)
Peter Bennett ... background painter (132 episodes, 1999-2014)
Alan Smart ... animation director / sheet timer (115 episodes, 1999-2018)
Andrew Overtoom ... animation director / sheet timer / animation director: Plankton's Army (105 episodes, 1999-2012)
Andy Clark ... background painter (94 episodes, 1999-2012)
Kit Boyce ... background painter (94 episodes, 2005-2018)
Derek L'Estrange ... clean-up artist / character clean-up (87 episodes, 2005-2014)
Kathryn Gilmore ... final checker (74 episodes, 2006-2018)
Olga Gerdzhikova ... background layout designer / background supervisor (71 episodes, 2002-2018)
Dene Ann Heming ... color stylist / color key stylist (67 episodes, 1999-2018)
Virginia Hawes ... character designer (63 episodes, 2007-2016)
Calvin G. Liang ... background painter (60 episodes, 1999-2004)
Karen Shaffer ... final checker (57 episodes, 1999-2007)
Paula Spence ... background layout designer (57 episodes, 1999-2005)
Michael Chen ... background painter (57 episodes, 1999-2004)
Todd White ... character designer / character clean-up (55 episodes, 1999-2005)
John Seymore ... background layout designer / background layout artist / layout supervisor / layout designer (49 episodes, 1999-2006)
Paul Finn ... animatic supervisor (47 episodes, 1999-2004)
Robertryan Cory ... character designer / character clean-up / digital animator: for "Sandy Song" (43 episodes, 2002-2012)
Juli Murphy ... sheet timer (37 episodes, 1999-2007)
Sean Dempsey ... animation director / sheet timer / animation director: Karate Choppers / character layout "Grandma's Kisses" / scene timer: live action (32 episodes, 1999-2004)
Marco Cinello ... background layout designer (32 episodes, 2015-2018)
Ed Acosta ... character clean-up / character cleanup / clean-up artist (31 episodes, 1999-2004)
Wesley 'Lito' T. Paguio ... background painter (27 episodes, 2005-2009)
Soungsuk Cho ... head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of assistant animation: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (26 episodes, 2015-2018)
Eun Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of background painting: Rough Draft Korea / head of background painting: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (26 episodes, 2015-2018)
Boyoung Sung ... head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of assistant animation: Rough Draft Korea / head of assistant animation: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (25 episodes, 2015-2018)
Ann Lee ... background painter (25 episodes, 2016-2018)
Mi Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. / clean-up animation: Yowza Animation / head of background painting: Rough Draft Korea / head of background painting: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (24 episodes, 2006-2018)
Junpei Takayama ... character designer (24 episodes, 2016-2018)
Hyunkyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of layout: Rough Draft Korea (23 episodes, 2015-2018)
SoonJin Mooney ... clean-up artist / character clean-up / prop designer (22 episodes, 1999-2002)
Misoon Kim ... final checker (22 episodes, 2005-2007)
Steve Downs ... animatic supervisor / animation supervisor (21 episodes, 2009-2014)
Sean Charmatz ... animatic director (21 episodes, 2010-2012)
Brian Robitaille ... animatic operator (20 episodes, 1999-2000)
Lucy Tanashian-Gentry ... background painter (20 episodes, 2007-2018)
Mark Colangelo ... character designer (20 episodes, 2017-2018)
Kevin Zelch ... animatic scanner (18 episodes, 1999-2000)
Frank Weiss ... animation director / animation director: Missing Identity / animation director: Suds / animation director: Tea at the Treedome / sheet timer (17 episodes, 1999-2007)
In Soo Ahn ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: Rough Draft Korea / animation director: Rough Draft Korea Co. / animation director: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (16 episodes, 2015-2018)
Bob Jaques ... animation director / timing director (16 episodes, 2016-2018)
Heeman Yang ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (13 episodes, 2015-2018)
Gordon Hammond ... character designer (13 episodes, 2016-2017)
Edgar Larrazábal ... animation director / sheet timer (12 episodes, 1999-2001)
Meg Hanna ... key color assistant (12 episodes, 1999)
Pablo Smith ... cg animation director (12 episodes, 2016-2017)
Doug Williams ... overseas animation supervisor (11 episodes, 1999-2002)
Christian Evans ... cg animation director (11 episodes, 2016-2017)
Carl Linton ... overseas supervisor / overseas animation supervisor (10 episodes, 2007-2016)
George Nachev ... background layout designer (10 episodes, 2017-2018)
Blake Lemons ... animatic director (9 episodes, 2012-2014)
Sang Kyun Shin ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (9 episodes, 2015-2018)
Harley Huang ... character designer (9 episodes, 2017-2018)
Madelain Wilkinson ... character designer (9 episodes, 2017-2018)
Carey Yost ... character designer (9 episodes, 2017)
Fred Miller ... animation director / timing director (8 episodes, 1999-2000)
Justin Baker ... animatic supervisor (8 episodes, 2007-2009)
Byunglo Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: Rough Draft Korea Co, Itd. (8 episodes, 2015-2017)
Larry Leichliter ... animation director / sheet timer (7 episodes, 1999-2007)
Gary Hall ... final checker / final checker: live action (6 episodes, 1999-2007)
Catherine Simmonds ... color key stylist / color stylist (6 episodes, 2000-2018)
Kimberly Knoll ... background painter (6 episodes, 2015-2018)
Chang Ho Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (6 episodes, 2015-2016)
Jae Bok Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (6 episodes, 2016-2018)
Tae Soon Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (6 episodes, 2016-2017)
Casey Alexander ... character designer / clean-up artist / layout supervisor / storyboard director (5 episodes, 2002-2012)
Grace Young ... background painter (5 episodes, 2015-2018)
Jon Delaurie ... animatic scanner (4 episodes, 1999)
Richard Ziehler-Martin ... background painter (4 episodes, 1999)
Seamus Walsh ... animator / animation director / character designer / stop motion (4 episodes, 2000-2017)
Cameron Baity ... animation supervisor / cloud designer: live action / fish sticks designer: live action / stop-motion sequence producer (4 episodes, 2001-2017)
Scott Mansz ... overseas supervisor: Rough Draft Korea Co, Ltd. / overseas supervisor: Rough Draft Studios, Korea (4 episodes, 2010-2018)
Jun Hee Yu ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2015-2017)
Ilsung Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: Rough Draft Korea Co, Itd. (4 episodes, 2016-2017)
Younghwa Yun ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2016-2017)
Bob Camp ... character designer (4 episodes, 2017-2018)
Hena Hong ... background painter (4 episodes, 2017-2018)
Heath Cecere ... clean-up artist (3 episodes, 1999-2000)
Dave Gordon ... layout supervisor (3 episodes, 1999)
Heather Martinez ... clean-up artist / character clean-up (3 episodes, 2000)
Clint Bond Jr. ... character designer (3 episodes, 2005)
Mark Caballero ... animator / animation director / character designer (3 episodes, 2011-2017)
Marc Ceccarelli ... animatic director / storyboard director (3 episodes, 2012-2015)
Tristin Cole ... background painter / background artist (3 episodes, 2015-2017)
Saeid Zameniateni ... character designer (3 episodes, 2017)
Christina Long ... color key stylist / color stylist (2 episodes, 1999-2018)
Nick Jennings ... background painter / background layout designer (2 episodes, 1999-2005)
Aaron Springer ... animation director / character layout "Grandma's Kisses" (2 episodes, 1999-2001)
Erik Wiese ... character layout "Grandma's Kisses" / character layout artist / clean-up artist / key animator (2 episodes, 1999-2001)
Barbara Dourmashkin ... sheet timer (2 episodes, 1999-2000)
Mark O'Hare ... character layout "Imitation Krabs" / character layout artist (2 episodes, 1999-2000)
Jennifer Powell ... color stylist (2 episodes, 1999)
Deborah Rykoff-Bennett ... color key stylist / color stylist (2 episodes, 2000-2018)
Kurt Dumas ... character designer / character layout "Imitation Krabs" (2 episodes, 2000-2002)
Patrick Gleeson ... sheet timer (2 episodes, 2001-2002)
Chuck Klein ... character designer / character layout "Grandma's Kisses" (2 episodes, 2001-2002)
Jonathan Silsby ... layout supervisor: live action / strawberry ice cream: live action (2 episodes, 2001-2002)
Ken Bruce ... sheet timer (2 episodes, 2001)
Sandi Hathcock ... final checker (2 episodes, 2001)
Mike Dietz ... lead animator / stop motion animator (2 episodes, 2012-2017)
Doug TenNapel ... animator / stop motion animator (2 episodes, 2012-2017)
Luke Brookshier ... character designer / storyboard director (2 episodes, 2012-2016)
Nath Milburn ... character designer (2 episodes, 2015-2016)
Ryan Jouas ... character designer (2 episodes, 2015)
Hyun Kyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of layout: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (2 episodes, 2015)
Kelly McGraw ... background painter (2 episodes, 2015)
Dustin D'Arnault ... background painter (2 episodes, 2016)
Ernie Gilbert ... character designer (2 episodes, 2016)
Chad Soren Harper ... background painter (2 episodes, 2016)
April Borchelt ... background painter (2 episodes, 2017)
Benjamin Chuang ... background painter (2 episodes, 2017)
Ilana Morgan Schwartz ... animator (2 episodes, 2017)
C.H. Greenblatt ... animation director (1 episode, 1999)
Robert Hughes ... sheet timer (1 episode, 1999)
Mark Petlock ... overseas animation supervisor (1 episode, 1999)
Alex Almaguer ... character layout "Imitation Krabs" (1 episode, 2000)
Roberts Gannaway ... character layout "Imitation Krabs" (1 episode, 2000)
Glenn M. Higa ... final checker (1 episode, 2000)
Garrett Ho ... character layout "Imitation Krabs" (1 episode, 2000)
Eddy Houchins ... sheet timer (1 episode, 2000)
Jay Lender ... character layout "Imitation Krabs" (1 episode, 2000)
John Ramsey ... stop motion (1 episode, 2000)
Lenord Robinson ... animation director (1 episode, 2000)
Cesar Romero ... stop motion (1 episode, 2000)
Mike Roth ... clean-up artist (1 episode, 2000)
Jackie Stewart ... color stylist (1 episode, 2000)
Kenny Thompkins ... clean-up artist (1 episode, 2000)
Phillip Allard ... final checker: live action (1 episode, 2001)
Hospecio Balani ... final checker: live action (1 episode, 2001)
Derek Drymon ... character layout "Grandma's Kisses" (1 episode, 2001)
Carson Kugler ... character layout "Grandma's Kisses" (1 episode, 2001)
Rebecca Stillman ... cone designer: live action (1 episode, 2001)
Ennio Torresan ... character layout "Grandma's Kisses" (1 episode, 2001)
Michael Triant ... chocolate dip: live action (1 episode, 2001)
Chris Aguirre ... character clean-up (1 episode, 2002)
Ed Baker ... character designer (1 episode, 2002)
Bob Boyle ... layout supervisor (1 episode, 2002)
Nate Cash ... background painter (1 episode, 2002)
Donna Castricone ... background layout designer (1 episode, 2002)
Walt Dohrn ... background painter (1 episode, 2002)
Steve Fonti ... character designer (1 episode, 2002)
George Goodchild ... character clean-up (1 episode, 2002)
Gary Hall ... final checker (1 episode, 2002)
Bob Hathcock ... final checker (1 episode, 2002)
Hunter Hathcock ... final checker (1 episode, 2002)
Bruce B. Heller ... layout supervisor (1 episode, 2002)
Mr. Lawrence ... background layout designer (1 episode, 2002)
Kyle Menke ... character designer (1 episode, 2002)
Caleb Meurer ... layout supervisor (1 episode, 2002)
Chris Savino ... background painter (1 episode, 2002)
David Wigforss ... digital animator (1 episode, 2002)
Dave Woody ... sheet timer: live action (1 episode, 2002)
Bobtown ... sheet timer (1 episode, 2004)
Juan Martinez ... background painter (1 episode, 2005)
James Baxter ... animator (1 episode, 2006)
Don Bluth ... animator / visual effects (1 episode, 2006)
David Lee ... visual effects (1 episode, 2006)
Alex Schaefer ... background painter (1 episode, 2006)
Frans Vischer ... animator (1 episode, 2006)
Ernest Chan ... digital animator (1 episode, 2007)
Chad Coyle ... digital animator (1 episode, 2007)
Chul Hee Han ... key animation director: Sunwoo Entertainment (1 episode, 2008)
Il Kim ... layout director: Sunwoo Entertainment (1 episode, 2008)
Kyung Yun Kim ... key animation director: Sunwoo Entertainment (1 episode, 2008)
Ron Crown ... animation director: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Sarah de Gaudemar ... stop motion animator (1 episode, 2009)
Larry Hall ... animation director: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Max Hwang ... colour stylist: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Justin Smith ... animator: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Kathy Whitney ... colour stylist: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Mike Inman ... background painter (1 episode, 2011)
Hlynur Magnusson ... digital artist (1 episode, 2011)
Kelly Mazurowski ... animator (1 episode, 2011)
Musa Brooker ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Zeus Cervas ... storyboard director (1 episode, 2012)
Dan Driscoll ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Chris Finnegan ... animation supervisor (1 episode, 2012)
Savelen Forrest ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Dillon Markey ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Justin M. Rasch ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Thomas R. Smith ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Max Winston ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Jeff Delierre ... background painter (1 episode, 2016)
Randol Eagles ... background painter (1 episode, 2016)
Woosung Jung ... head of digital animation: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Sung Hun Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Taesoon Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Kim Knowles ... background painter (1 episode, 2016)
Young Hwa Yoon ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Mark Bachand ... character designer (1 episode, 2017)
Thomas Borowski ... background painter (1 episode, 2017)
Shaun Bryant ... character designer (1 episode, 2017)
Justin Connolly ... animator (1 episode, 2017)
Ellen Coons ... animator (1 episode, 2017)
Sally Cruikshank ... background painter / character designer (1 episode, 2017)
Scott DaRos ... lead animator (1 episode, 2017)
Alfonso Estrada ... lead animator (1 episode, 2017)
Zach Heffelfinger ... character designer (1 episode, 2017)
Daren Jannace ... track reading & lip assignment (1 episode, 2017)
Chul-ho Kim ... supervising producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Seokgyu Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Misha Klein ... lead animator (1 episode, 2017)
Evan Koehne ... animation rigger / assistant animator (1 episode, 2017)
Jong-Hyuk Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, Itd. (1 episode, 2017)
Ethan Marak ... animation rigger (1 episode, 2017)
Sihanouk Mariona ... animator (1 episode, 2017)
Neil Morrissey ... animator (1 episode, 2017)
Tennessee Reid Norton ... animator (1 episode, 2017)
Kyung-suk Park ... executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Evelyn Jane Ross ... lip sync animation (1 episode, 2017)
Chu-Hui Song ... background painter (1 episode, 2017)
Cory Toomey ... character designer (1 episode, 2017)
Hyejoon Yun ... co-executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Kali Fontecchio ... character designer (1 episode, 2018)
Sukkyu Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2018)
Don Spencer ... sheet timer (uncredited) (6 episodes, 1999-2002)
Richard Bowman ... sheet timer (uncredited) (5 episodes, 1999-2002)
Karen Peterson ... sheet timer (uncredited) (4 episodes, 1999-2002)
James T. Walker ... sheet timer (uncredited) (4 episodes, 1999-2002)
Ron Myrick ... sheet timer (uncredited) (3 episodes, 1999-2002)
Marlene Robinson May ... sheet timer (uncredited) (3 episodes, 2000-2002)
Robert Alvarez ... sheet timer (uncredited) (1 episode, 1999)
Richard Collado ... sheet timer (uncredited) (1 episode, 1999)
Jae Sook Kim ... assistant animator (uncredited) (1 episode, 1999)
Jong Ho Kim ... animation director (uncredited) (1 episode, 1999)
Young-sik Kim ... animator (uncredited) (1 episode, 1999)
Donna Mouliot ... animation choreography (uncredited) (1 episode, 1999)
Tony Ostyn ... animatic coordinator (uncredited) (1 episode, 1999)
Eun Kyung Sung ... background artist (uncredited) (1 episode, 1999)

Series Casting Department 

Jennie Monica ... casting coordinator / casting supervisor (40 episodes, 1999-2005)
Lyberti Nelson ... casting coordinator / casting assistant (36 episodes, 2013-2018)
Alex Gordon ... casting coordinator / casting assistant (24 episodes, 1999-2002)
Lorena Gallego ... casting assistant / casting coordinator (23 episodes, 2006-2010)
Molly Miller ... casting assistant (23 episodes, 2016-2018)
Shannon Reed ... casting assistant (21 episodes, 2005-2007)
Lara Tran ... casting assistant / casting coordinator (18 episodes, 2011-2014)
Christine Yammine ... casting assistant (4 episodes, 2005)
Amy Zeis ... casting assistant (4 episodes, 2018)
Donna Grillo ... casting coordinator (1 episode, 1999)
Dawn Hershey ... casting coordinator (1 episode, 1999)
Elise McCollum ... casting coordinator (1 episode, 2002)

Series Costume and Wardrobe Department 

Terri Valazza ... wardrobe supervisor: live action / wardrobe: live action (2 episodes, 2001-2002)
Lisa Damato ... costume assistant: live action (1 episode, 2002)
Blanca Harper ... costume dresser: live action (1 episode, 2002)
Lisa Marie Harris ... costume assistant: live action (1 episode, 2002)
Cesar Magana ... wardrobe assistant (1 episode, 2007)
Elaine Montalvo ... wardrobe (1 episode, 2007)
Becky Van Cleve ... costumer (1 episode, 2012)
Sydney Esensten ... key costumer (1 episode, 2017)
Carol Binion ... costumer (uncredited) (1 episode, 2012)
Robin Walsh ... costume supervisor (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Editorial Department 

Christopher Hink ... supervising picture editor / picture editor (161 episodes, 1999-2018)
Jon Kinyon ... additional post-production services / archival editorial services / additional post-production / assistant picture editor (145 episodes, 1999-2016)
Jason Stiff ... director of post production / vice president of post production / director post production / senior director of post-production (125 episodes, 2001-2014)
Dexter P. ... colorist: DaVinci / colorist: Davinci (111 episodes, 1999-2018)
C.J. Kinyon ... additional post-production services / additional post-production (74 episodes, 2007-2014)
Kimberly Bowman ... additional post-production services / additional post-production (70 episodes, 2007-2014)
Lynn Hobson ... picture editor / on-line editor / avid editor (58 episodes, 1999-2007)
Molly Minus ... post-production supervisor (58 episodes, 2012-2018)
Barry Cohen ... on-line editor (53 episodes, 1999-2004)
Jeffrey Michael Adams ... additional post-production services / post-production assistant / assistant editor / picture editor / post-production services / supervising picture editor / additional editor / post production services (49 episodes, 2000-2007)
Estrella Capin ... animatic editor (41 episodes, 2011-2018)
Mishelle Fordham ... post-production assistant / post-production coordinator / additional post-production services / post-production services / post production services (40 episodes, 1999-2002)
Brian Robitaille ... animatic editor (40 episodes, 2000-2004)
Rohner Segnitz ... additional post-production services / post-production / additional post-production (36 episodes, 2006-2014)
Steve Downs ... animatic editor (34 episodes, 2005-2012)
Dan Aguilar ... on-line editor (32 episodes, 1999-2004)
Amaris Cavin ... additional post-production services (29 episodes, 2007-2010)
Amy K. Wu ... additional post-production services (28 episodes, 2008-2014)
Jonathan Hylander ... additional post-production services / additional post-production (26 episodes, 2009-2014)
Oliver Pearce ... manager of post-production / senior manager of post-production / director of post-production (26 episodes, 2015-2018)
Diana La Grandeur ... post-production coordinator (25 episodes, 2015-2018)
André Boutilier ... post-production / additional post-production services (23 episodes, 2005-2008)
Heather Adams ... post-production director (19 episodes, 1999-2000)
Justin Smith ... additional post-production services (19 episodes, 2001-2005)
Margaret Hou ... on-line editor / picture editor (17 episodes, 1999-2004)
Matt Brown ... post-production assistant / animatic editor (16 episodes, 1999-2002)
Michael Petak ... additional post-production services / post-production services / assistant editor / post production services (16 episodes, 2000-2002)
Anna Adams ... post-production / additional post-production services (16 episodes, 2006-2008)
Gregory Mitchell ... machine room operator (16 episodes, 2014-2016)
Shawn Trask ... post-production assistant (15 episodes, 1999-2000)
Austin Block ... post-production coordinator / post-production assistant (15 episodes, 2007-2011)
Ryan Mcfadden ... additional post-production services (15 episodes, 2012-2014)
Gayle M. Grech ... on-line editor / supervising picture editor (14 episodes, 2001-2012)
Faust Pierfederici ... on-line editor / picture editor (13 episodes, 1999-2004)
Christian Evans ... additional post-production services / post-production / picture editor (12 episodes, 1999-2009)
Ruben Espinoza ... additional post-production services (12 episodes, 2010-2011)
Kyle Hayden ... additional post-production services / additional post-production (11 episodes, 2011-2014)
Lauren Slusser ... post-production coordinator (11 episodes, 2011-2014)
Bob Tomlin ... assistant animatic editor / animatic editor (11 episodes, 2015-2018)
William E. DeBoer ... negative cutter (8 episodes, 1999-2001)
Kip Gibson ... on-line editor / picture editor (6 episodes, 1999-2002)
Kali Jacobs ... additional post-production services (5 episodes, 2007-2008)
Teale Wang ... color key supervisor (5 episodes, 2011)
Richard A. Dominicus ... assistant picture editor (5 episodes, 2017-2018)
Bradley Carow ... picture editor / supervising picture editor (4 episodes, 1999-2000)
Otto Ferrene ... on-line editor / picture editor (4 episodes, 2000-2003)
Brian Birkland ... on-line editor (2 episodes, 1999)
Justin Baker ... animatic editor (2 episodes, 2005)
Jason Piemnoppakao ... post-production assistant (2 episodes, 2018)
Matt Corey ... assistant editor (1 episode, 1999)
Karyn Finley-Powell ... picture editor (1 episode, 1999)
Tom Heckbert ... picture editor (1 episode, 1999)
Mark Merthe ... assistant editor (1 episode, 1999)
Michael Sherwood ... picture editor (1 episode, 1999)
Steve Belfer ... supervising picture editor (1 episode, 2000)
Jake Birkland ... on-line editor (1 episode, 2000)
Brad Brock ... on-line editor (1 episode, 2000)
Timothy J. Garrity ... on-line editor (1 episode, 2000)
Sage Guyton ... supervising picture editor (1 episode, 2000)
Jeremy Wakefield ... supervising picture editor (1 episode, 2000)
Jeff Hutchins ... animatic editor (1 episode, 2002)
Wendi McNeese ... assistant editor (1 episode, 2002)
Chris Evans ... picture editor (1 episode, 2004)
Jeff Adams ... post-production assistant (1 episode, 2007)
Jennifer Muro ... animatic editor (1 episode, 2007)
Michelle Smith ... post-production coordinator (1 episode, 2007)
Joo-suk Kim ... studio managing director: Sunwoo Entertainment (1 episode, 2008)
Kevin Zelch ... assistant picture editor (1 episode, 2008)
Alexis Block ... post-production coordinator (1 episode, 2012)

Series Location Management 

Michael Percival ... location manager (1 episode, 2003)

Series Music Department 

Nick Carr ... music editor / supervising music editor (119 episodes, 1999-2018)
Fabian Fernandez ... musician / composer: additional music / musician: guitarist / musician: guitar/bass / musician: guitar solo: "Zeus the Guitar Lord" / musician: guitars (66 episodes, 2007-2016)
Jennie Monica ... music coordinator / music supervisor (37 episodes, 2000-2005)
Richard Myhill ... composer: additional music (22 episodes, 1999-2002)
Gregor Narholz ... composer: additional music (20 episodes, 1999-2002)
Erik Godal ... composer: additional music (20 episodes, 1999-2000)
Kapono Beamer ... composer: additional music (19 episodes, 1999-2002)
Jan Rap ... composer: additional music (16 episodes, 1999-2002)
Dick Walter ... composer: additional music (16 episodes, 1999-2002)
Mark Fontana ... composer: additional music (13 episodes, 1999)
Gerhard Narholz ... composer: additional music (12 episodes, 1999-2002)
The Surfdusters ... composer: additional music / composer: incidental music / music contribution (11 episodes, 1999-2003)
W. Merrick Farran ... composer: additional music (11 episodes, 1999-2002)
Mladen Franko ... composer: additional music (9 episodes, 1999-2002)
John Fox ... composer: additional music (7 episodes, 1999-2002)
Hans Haider ... composer: additional music (7 episodes, 1999-2001)
Billy Lincoln ... composer: additional music (7 episodes, 2011)
Sam Spence ... composer: additional music (6 episodes, 1999-2002)
Dave Hewson ... composer: additional music (6 episodes, 1999-2000)
The Woodies ... composer: additional music (6 episodes, 1999-2000)
Mike Sunderland ... composer: additional music (6 episodes, 2001-2002)
Stephen Hillenburg ... lyrics: theme song / composer: theme song / performer: "Bird Brains" (6 episodes, 2002-2011)
Jillinda Palmer ... music assistant / music coordinator (6 episodes, 2005-2012)
Udi Harpaz ... composer: additional music (6 episodes, 2007-2014)
Ron Goodwin ... composer: additional music (5 episodes, 1999-2002)
Jon Jelmer ... composer: additional music (5 episodes, 1999-2002)
Laurie Johnson ... composer: additional music (5 episodes, 1999-2002)
The Mel-Tones ... composer: additional music (5 episodes, 1999-2000)
John Fiddy ... composer: additional music (5 episodes, 2001-2002)
Andy Paley ... composer: additional music (5 episodes, 2005-2006)
Paddy Kingsland ... composer: additional music (4 episodes, 1999-2002)
Derek Drymon ... lyrics: theme song (4 episodes, 2011)
Gary Kettel ... drummer (3 episodes, 1999-2002)
Otto Sieben ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2002)
Bobby Black ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2001)
Richard Harvey ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2001)
Max Mahlmann ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2001)
David Arnold ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2000)
Robert Cornford ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2000)
John Devereaux ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2000)
Paul Hart ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2000)
The Langhorns ... composer: additional music (3 episodes, 1999-2000)
George Callert ... composer: additional music (3 episodes, 1999)
David Farnon ... composer: additional music (3 episodes, 1999)
David Snell ... composer: additional music (3 episodes, 2001-2002)
Patrick Pinney ... musician: theme music / musician (3 episodes, 2011)
Hans Ehrlinger ... composer: additional music (2 episodes, 1999-2002)
Eban Schletter ... composer: additional music / composer: additional songs (2 episodes, 2007)
Chino Oyamada Carr ... music editor (2 episodes, 2008-2009)
Assaf Rinde ... composer: stock music (2 episodes, 2011)
László Bencker ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Norman Cabrera ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Laurence Cottle ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Graham de Wilde ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Peter Gosling ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Mark Governor ... rave music (1 episode, 1999)
William Griggs ... music editor (1 episode, 1999)
Ronnie Hazlehurst ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Roy Henley ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Larry Hochman ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Vladimir Kos Jr. ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Rolf Anton Krueger ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Peter Lea-Cox ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Hélène Muddiman ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Josef Mundigl ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Ben Nabor ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Glenn Nishida ... rave music (1 episode, 1999)
Alf Saro ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Tony Tape ... composer: additional music (1 episode, 1999)
Junior Brown ... composer: additional music (1 episode, 2000)
Hendric Haydegg ... composer: additional music (1 episode, 2000)
John Scott ... composer: additional music (1 episode, 2000)
Buddy Baker ... composer: additional music (1 episode, 2001)
Dick De Benedictus ... composer: additional music (1 episode, 2001)
Timothy J. Borquez ... music editor (1 episode, 2001)
Eric Freeman ... music editor (1 episode, 2001)
Pantera ... special musical guest (1 episode, 2001)
Rolf Asberg ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Bill Devine ... music mixer (1 episode, 2002)
Guy Fletcher ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Don Harper ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Gary Mills ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Carlos Palazio ... performer: "Bird Brains" (1 episode, 2002)
Paul Tibbitt ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Lovecat ... music contribution (1 episode, 2003)
Tentacle-Vision ... guitar solo 'zues the guitar lord' (1 episode, 2009)
Barry Trop ... (1 episode, 2017)

Series Transportation Department 

Mark Osborne ... transportation coordinator (1 episode, 2001)
Jonathan Silsby ... transportation coordinator (1 episode, 2001)

Series Other crew 

Alan Smart ... supervising director / stock footage provided by (190 episodes, 1999-2018)
Andrew Goodman ... production assistant / script coordinator / senior production assistant / production coordinator (112 episodes, 2007-2018)
Vincent Waller ... creative director / technical director (111 episodes, 2005-2015)
Derek Iversen ... production assistant / production coordinator / senior production coordinator / production assistant: live action (100 episodes, 1999-2008)
Steven Banks ... story editor (90 episodes, 2005-2012)
Andrea Romano ... voice director (80 episodes, 2007-2012)
Scott Mansz ... overseas supervisor / overseas supervisor: Rough Draft Korea Co, ltd. (79 episodes, 2005-2018)
Brian Koonce ... writing coordinator / executive assistant (69 episodes, 2009-2018)
Marcy Lynn Dewey ... production assistant / production coordinator (61 episodes, 1999-2007)
Eric Coleman ... production executive / special thanks (60 episodes, 1999-2004)
Derek Drymon ... creative director (60 episodes, 1999-2004)
Kristen Flores ... executive assistant / writing coordinator / production coordinator: special projects / production coordinator (55 episodes, 2007-2011)
Doug Williams ... overseas supervisor (49 episodes, 1999-2004)
Merriwether Williams ... story editor / executive story editor (47 episodes, 1999-2004)
Ariel Goldberg ... manager: Talent Acquisition / manager: recruitment (46 episodes, 2015-2018)
Kate Remsen ... coordinator: network (41 episodes, 2012-2017)
Philip Harris ... production assistant / senior production coordinator / production coordinator (40 episodes, 2008-2014)
Gahyun Baek ... production translation: Rough Draft Korea Co, ltd. (40 episodes, 2015-2018)
Tom Kenny ... voice director (39 episodes, 2015-2018)
June Bliss ... production coordinator (38 episodes, 1999-2007)
Alvaro Zelaya ... production coordinator / senior production coordinator (37 episodes, 2007-2011)
Jackie Buscarino ... production assistant / production coordinator (36 episodes, 1999-2004)
Michelle Bryan ... production coordinator (35 episodes, 1999-2004)
Megan Brown ... production coordinator (33 episodes, 1999-2007)
Noeli Rosas ... production coordinator / senior production coordinator (32 episodes, 2005-2009)
Devon Lombardi ... production assistant / model cleanup (32 episodes, 2005-2007)
Anna Martino ... archive and resource library (30 episodes, 2016-2018)
Kevin Iwaki ... archive and resource library (29 episodes, 2015-2017)
Jim Leber ... technical engineering assistant / engineering assistant / second engineer / technical engineer in assistant (28 episodes, 1999-2007)
Emily Merl ... production coordinator (28 episodes, 2015-2018)
John Richard Powell ... senior director of technical services / senior director technical services / director of technical services (27 episodes, 1999-2003)
George Rincon ... production assistant (27 episodes, 2005-2007)
Elise McCollum ... executive assistant (26 episodes, 2000-2003)
Kris Wimberly ... production assistant (26 episodes, 2010-2012)
Ben Haist ... production assistant (26 episodes, 2016-2017)
Jennie Monica ... executive assistant / production coordinator / script coordinator (24 episodes, 1999-2004)
Melissa Hawkins ... writing coordinator (22 episodes, 2005-2008)
Ryan Mcfadden ... archive and resource library (21 episodes, 2015-2017)
Paul Anderson ... production coordinator / senior production coordinator (21 episodes, 2016-2018)
Mr. Lawrence ... story editor (21 episodes, 2016-2018)
Michael Pazmino ... archive and resource library (21 episodes, 2017-2018)
Alex Gordon ... script coordinator (20 episodes, 1999-2000)
Hannah Watanabe-Rocco ... production assistant / production coordinator (17 episodes, 2017-2018)
Kyle McCulloch ... story editor (15 episodes, 2015-2016)
Armay Roque ... production assistant (14 episodes, 2015-2016)
Peter Burns ... story editor (13 episodes, 1999)
Alex Deligiannis ... production assistant (13 episodes, 2007-2008)
Jean Paul Fernandez ... archive and resource library (13 episodes, 2017-2018)
Nathan W. Johnson ... executive assistant (12 episodes, 2002-2004)
Kimberly Bowman ... archive and resource library (12 episodes, 2015-2016)
Danny Giovannini ... production assistant / script coordinator (10 episodes, 2017-2018)
Dominika Smetek ... production assistant (10 episodes, 2018)
Tim Hill ... story editor / developed by (9 episodes, 2005-2011)
Peter Egan ... production assistant (9 episodes, 2017-2018)
Steven Kellams ... background scanning (8 episodes, 2001-2002)
Eric Stanton ... background scanning (8 episodes, 2001-2002)
Stephen Christian ... background scanning (7 episodes, 2001-2002)
Susan Jones Harris ... production assistant (7 episodes, 2007-2009)
Keith Lowry ... director / director: live action (4 episodes, 1999-2002)
Shannon Lowry ... line producer / line producer: live action (4 episodes, 1999-2002)
Cameron Baity ... eye assistant: live action / production coordinator: live action / puppeteer (3 episodes, 2001-2002)
Jonathan Silsby ... production assistant / puppeteer (3 episodes, 2002-2003)
Carl Linton ... overseas supervisor (3 episodes, 2008-2015)
Colton Davis ... production assistant (3 episodes, 2018)
Aaron Springer ... creative director / director (2 episodes, 1999-2001)
Kathy Giangregorio ... script coordinator / script supervisor: live action (2 episodes, 2000-2001)
Andrew Overtoom ... footage provider / stock footage provider (2 episodes, 2007-2011)
Chris Pianka ... archive and resource library (2 episodes, 2015)
Warner Brothers ... dolphin footage provided by (1 episode, 1999)
Alan Brownstein ... stock footage provided by (1 episode, 1999)
Dina Buteyn ... executive assistant (1 episode, 1999)
Georg Fick ... live action moon (1 episode, 1999)
Tony Garcia ... production coordinator (1 episode, 1999)
C.H. Greenblatt ... creative director (1 episode, 1999)
Andy Rheingold ... production executive (1 episode, 1999)
John Powell ... senior director of technical services (1 episode, 2000)
Sam Henderson ... creative director (1 episode, 2001)
Jay Lender ... creative director (1 episode, 2001)
Rebecca Stillman ... production assistant: live action (1 episode, 2001)
Patrik Thelander ... production assistant: live action sequences (1 episode, 2001)
Varda Bar-Kar ... script supervisor: live action (1 episode, 2002)
Mark Caballero ... puppeteer (1 episode, 2002)
Sarah Noonan ... special thanks (1 episode, 2002)
Ian Jordan ... production assistant: live action (1 episode, 2003)
Rich Magallanes ... stock footage provided by (1 episode, 2003)
Todd White ... stock footage provided by (1 episode, 2003)
Kevin Carlson ... puppeteer (1 episode, 2007)
Thom Fountain ... puppeteer (1 episode, 2007)
Mike Mitchell ... director: live action (1 episode, 2007)
Christine Papalexis ... puppeteer (1 episode, 2007)
John Powell ... senior director technical services (1 episode, 2007)
Aline Robey ... assistant production coordinator (1 episode, 2007)
Paul Tibbitt ... director: live action (1 episode, 2007)
Geoff Warner ... production coordinator (1 episode, 2007)
Jong Chol Park ... director: Sunwoo Entertainment (1 episode, 2008)
Laurel Montgomery ... production coordinator: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
David Sandford ... technical coordinator: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Rose-Anne Tisserand ... vp production: Bardel Entertainment (1 episode, 2009)
Nicholas R. Jennings ... developed by (1 episode, 2011)
Justin Connolly ... production assistant (1 episode, 2012)
Elyse Kelly ... fabricator (1 episode, 2012)
Tess Andrade ... office production assistant (1 episode, 2017)
Bryan Betsch ... craft service (1 episode, 2017)
Dave Cunningham ... supervising director (1 episode, 2017)
Brittny Eckert ... production secretary (1 episode, 2017)
Eric Galliher ... medic (1 episode, 2017)
Robin Guyett-Neenan ... accountant (1 episode, 2017)
Kari Hendler ... script supervisor (1 episode, 2017)
David Lally ... production assistant (1 episode, 2017)
Hunter Ries ... office production assistant (1 episode, 2017)
Andy Schemerhorn ... office production assistant (1 episode, 2017)
Jenny Shaughnessy ... assistant production coordinator (1 episode, 2017)
Annie Simmons ... staging coordinator (1 episode, 2017)
Adam Lee ... manager: Talent Acquisition (1 episode, 2018)

Series Thanks 

Claudia Spinelli ... special thanks / thanks (34 episodes, 2005-2008)
Mark Taylor ... special thanks (30 episodes, 2005-2014)
Brown Johnson ... special thanks (24 episodes, 2008-2014)
Dale Malinowski ... coordinator (20 episodes, 2015-2017)
Brandon Hoang ... special thanks / thanks (16 episodes, 2012-2014)
Alan Smart ... special thanks / special thanks to (13 episodes, 1999-2004)
Margie Cohn ... special thanks (11 episodes, 2006-2008)
Rich Magallanes ... special thanks / special thanks to (9 episodes, 1999-2012)
Stacey Kim ... special thanks (8 episodes, 2009-2011)
Roland Poindexter ... special thanks (8 episodes, 2009-2011)
Stephen Hillenburg ... special thanks / special thanks to (7 episodes, 1999-2002)
Derek Drymon ... special thanks / special thanks to (5 episodes, 1999-2003)
Kent Osborne ... special thanks / special thanks to (5 episodes, 1999-2001)
Jay Lender ... special thanks (4 episodes, 1999-2004)
Don Newhouse ... special thanks (4 episodes, 1999-2003)
Aaron Springer ... special thanks / special thanks to (4 episodes, 2001-2003)
Alan Brownstein ... special thanks / special thanks to (3 episodes, 1999-2002)
June Bliss ... special thanks / special thanks to (3 episodes, 1999-2001)
Sam Henderson ... special thanks (3 episodes, 1999-2001)
Tim Hill ... special thanks / special thanks to (3 episodes, 1999-2001)
Paul Tibbitt ... special thanks (3 episodes, 1999-2001)
Eric Coleman ... special thanks / special thanks to (2 episodes, 1999-2000)
Donna Castricone ... special thanks to (2 episodes, 2000-2003)
William Reiss ... special thanks / special thanks to (2 episodes, 2000-2001)
Nick Jennings ... special thanks / special thanks to (2 episodes, 2001-2002)
Mark O'Hare ... special thanks (2 episodes, 2001-2002)
Sherm Cohen ... special thanks / special thanks to (2 episodes, 2001)
C.H. Greenblatt ... special thanks / special thanks to (2 episodes, 2001)
Lynn Hobson ... special thanks (2 episodes, 2003-2004)
Nathan W. Johnson ... special thanks (2 episodes, 2003-2004)
Ben ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Clank ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Grandma ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Grandpa ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Butch Hartman ... special thanks to (1 episode, 1999)
Helen Kalafatic ... special thanks (1 episode, 1999)
Mr. Lawrence ... special thanks (1 episode, 1999)
Keith Lowry ... butterfly: footage (1 episode, 1999)
Uncle Matt ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Minnie ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Susie Q ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Rachet ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Aunt Sharn ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Eric Stanton ... special thanks to (1 episode, 1999)
Todd White ... special thanks (1 episode, 1999)
Erik Wiese ... special thanks (1 episode, 1999)
Evie Wvie ... live-action people footage (1 episode, 1999)
Ed Acosta ... special thanks to (1 episode, 2000)
Peter Bennett ... special thanks to (1 episode, 2000)
Andrew Brandou ... special thanks to (1 episode, 2000)
Justin Brinsfield ... special thanks to (1 episode, 2000)
Nick Carr ... special thanks to (1 episode, 2000)
Barry Cohen ... special thanks to (1 episode, 2000)
Alex Gordon ... special thanks to (1 episode, 2000)
Donna Grillo ... special thanks to (1 episode, 2000)
Glenn M. Higa ... special thanks to (1 episode, 2000)
Wendi McNeese ... special thanks to (1 episode, 2000)
Michael's Science ... special thanks to (1 episode, 2000)
Lolee Aries ... special thanks (1 episode, 2001)
Timothy J. Borquez ... special thanks (1 episode, 2001)
Roy Braverman ... special thanks (1 episode, 2001)
Jackie Buscarino ... special thanks to (1 episode, 2001)
Disneyland ... special thanks to (1 episode, 2001)
California Encino ... special thanks to (1 episode, 2001)
Eric Freeman ... special thanks (1 episode, 2001)
Dave Kerr ... special thanks to (1 episode, 2001)
Anne Michaud ... special thanks (1 episode, 2001)
Brian A. Miller ... special thanks (1 episode, 2001)
Juli Murphy ... special thanks (1 episode, 2001)
Sanders Bros. Racing ... special thanks to (1 episode, 2001)
Vincent Waller ... special thanks (1 episode, 2001)
Merriwether Williams ... special thanks (1 episode, 2001)
Dan Cubert ... special thanks (1 episode, 2002)
Walt Dohrn ... special thanks (1 episode, 2002)
Harry Helling ... special thanks (1 episode, 2002)
Steven Hicks ... special thanks (1 episode, 2002)
Joe Milligan ... special thanks (1 episode, 2002)
Zeus Cervas ... special thanks to (1 episode, 2003)
Marcy Lynn Dewey ... special thanks to (1 episode, 2003)
Traci Paige Johnson ... thanks (1 episode, 2003)
Todd Kessler ... thanks (1 episode, 2003)
Elise McCollum ... special thanks (1 episode, 2003)
Angela Santomero ... thanks (1 episode, 2003)
Eric Weyenberg ... special thanks (1 episode, 2003)
Art Bell ... special thanks (1 episode, 2004)
Mike Bell ... special thanks (1 episode, 2004)
Sean Dempsey ... special thanks (1 episode, 2004)
Andrew Overtoom ... special thanks (1 episode, 2004)
Karen Shaffer ... special thanks (1 episode, 2004)
Preston Ward ... special thanks to (1 episode, 2004)
Tom Yasumi ... special thanks (1 episode, 2004)
Dan Zadonozny ... special thanks (1 episode, 2004)
Dina Buteyn ... special thanks (1 episode, 2007)
Ernest Borgnine ... in memory of (1 episode, 2012)
Jeremy Spake ... special thanks (1 episode, 2017)
Barry Trop ... in memory of (1 episode, 2017)
Patrick Zung ... special thanks (1 episode, 2017)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed