Edit
Survival Island (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Hillenbrand
Scott Hillenbrand

Writing Credits (in alphabetical order)  

David Hillenbrand
Scott Hillenbrand

Cast (in credits order)  

Nicholas Brendon ... Kyle
Jaime Pressly ... Tina
Eugene Byrd ... Doug
Casey Fallo Casey Fallo ... Monica (as Kasey Fallo)
Nate Richert ... Jake
Garrett Wang ... Paul
Lara Wickes ... Lisa (as Lara Boyd Rhodes)
Ed Gale ... Piñata
Julia Mendoza Julia Mendoza ... Carmen
Aeryk Egan Aeryk Egan ... Larry
Daphne Duplaix ... Julie (as Daphnee Duplaix)
Robert Tena Robert Tena ... Bob
Tressa DiFiglia ... Connie (as Tressa di Figlia)
Syante Villa Syante Villa ... Shaman
Manny Twofeathers ... Piñata Maker
Joaquim de Almeida ... Narrator (voice) (as Joaquim DeAlmeida)
Scott Hillenbrand Scott Hillenbrand ... Detective 1 (as Scott Brandon)
David Hillenbrand David Hillenbrand ... Detective 2
John Portela John Portela ... Campus Police
Masa Takayanaki Masa Takayanaki ... Campus Police
RaMona Fleetwood RaMona Fleetwood ... Paramedic
Simon Parra Simon Parra ... Farmer
Akima Akima ... Father / Pallbearer (as Akima 'Rick' Castaneda)
Maria Avila Maria Avila ... Mother
Serena Castaneda Serena Castaneda ... Daughter
Christopher Martinez ... Son
Derek Martinez Derek Martinez ... Dead Boy
Adriana Payan Adriana Payan ... Grieving Mother
Rueben Aguirre Rueben Aguirre ... Grieving Father / Pallbearer
Griselda Flores Griselda Flores ... Grandmother
Jessica Espinosa Jessica Espinosa ... Little Girl
Stan Malicay Stan Malicay ... Pallbearer
Hector Pacheco Hector Pacheco ... Pallbearer
Rest of cast listed alphabetically:
Wayne Eric ... Villager

Produced by 

Nicholas Brendon ... associate producer
Reid Burns ... associate producer
Sanford Hampton ... co-producer
David Hillenbrand ... producer
Scott Hillenbrand ... producer
Albert Miniaci ... executive producer
Lance Matthew Olsen ... executive producer

Music by 

David Hillenbrand ... (as David Berrel)

Cinematography by 

Philip D. Schwartz

Film Editing by 

Guy W. Cearley

Casting By 

Aaron Griffith

Production Design by 

Jack Cloud

Set Decoration by 

Inger Christiansen

Costume Design by 

Hana Rausalova

Makeup Department 

RaMona Fleetwood ... additional makeup artist

Production Management 

Nicholas Brendon ... production manager
Reid Burns ... production manager
Loretta M. Elliott ... unit production manager (as Loretta Elliott)

Second Unit Director or Assistant Director 

Cara McCastlain Fisher ... second assistant director (as Cara McCastlain)
R. Scott Loughran ... second second assistant director
Lynnette M. Myers ... first assistant director (as Lynnette)

Art Department 

Wesley Collier ... set dresser

Sound Department 

Mike Boden ... re-recording mixer
Brad Bryan ... boom operator
Marti D. Humphrey ... re-recording mixer
Shawn Kennelly ... foley mixer
Laura Macias ... foley artist
Nancy Nugent ... dialogue editor
Andy Peach ... sound recordist
Bill Reinhardt ... production sound
Joan Rowe ... foley artist
Sean Rowe ... foley artist
Ron Salaises ... sound designer / sound editor

Special Effects by 

Charles Chiodo ... creature effects
Edward Chiodo ... creature effects
Stephen Chiodo ... creature effects
Michael Del Rossa ... special effects makeup
Paul Kemp ... general manager: creature fabrication & makeup effects
Sandro Moro ... special effects technician
Steve Newburn ... special effects makeup
Frank L. Pope ... special effects technician
Andrew Shuford ... special effects assistant
Bryan Smith ... special effects makeup
Jor Van Kline ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Reid Burns ... visual effects supervisor
Kirk Cadrette ... visual effects supervisor
Keefe Kwan ... digital effects artist
Jeff Matakovich ... visual effects supervisor
Andrew Orloff ... visual effects supervisor
David J. Smith ... lead character animator

Stunts 

Lisa Walcott Bucaro ... stunts
Lisa Dempsey ... stunt double: Casey Fallo
Thomas M. Ficke ... stunt coordinator (as Tom Ficke)
Michael Owen ... stunt double (as Mike Owen)
Lisa Walcott ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Steven A. Adelson ... camera operator
Stephane Cojot-Goldberg ... first assistant camera
Lister Coleman ... electrician
Kim Cousins ... assistant camera
David Darwin ... best boy electric
Peter Enneking ... electrician
Matt Horochowski ... best boy grip (as Matthew Horochowski)
Ama MacDonald ... electrician
Terence McNally ... electrician
Frank Olah ... electrician
Sean Peacock ... electrician
Philip D. Schwartz ... camera operator
Walter Stewart ... gaffer
Keith O. Wilson ... grip
Jason Young ... electrician

Music Department 

Michael Blakey ... music producer
Richard McIlvery ... scoring stage manager

Transportation Department 

Lance Cherniet ... transportation captain
Marc Lyons ... driver
Jeff Murray ... transportation coordinator
Dana Swartout ... transportation co-captain

Other crew 

Loretta M. Elliott ... production accountant (as Loretta Elliott)
Thomas M. Ficke ... action director
RaMona Fleetwood ... production coordinator
Rick Hicks ... marine coordinator
John Portela ... production coordinator
James Bradford Sivils ... script supervisor

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed