Edit
Scrabble (TV Series 1984–1990) Poster

(1984–1990)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Chris Darley ... (4 episodes, 1984-1990)

Series Writing Credits  

Deb Dittmann ... (4 episodes, 1984-1990)
Jan Heininger ... (4 episodes, 1984-1990)
Richard Janaver ... (4 episodes, 1984-1990)

Series Cast  

Chuck Woolery ...  Himself - Host 6 episodes, 1984-1990
Charlie Tuna Charlie Tuna ...  Himself - Announcer 5 episodes, 1986-1990
Jay Stewart Jay Stewart ...  Himself - Announcer 1 episode, 1984
Tom Lancaster Tom Lancaster ...  Himself - Contestant 1 episode, 1985
Charles Esten ...  Contestant 1 episode, 1990
Marc Summers ...  Guest Host (1987) unknown episodes
Rod Roddy Rod Roddy ...  Announcer (pilot) unknown episodes

Series Produced by 

Gary Johnson ... producer (4 episodes, 1984-1990)
Pam Meerson ... associate producer (4 episodes, 1984-1990)
Robert Noah ... executive producer (4 episodes, 1984-1990)
Roger Speakman ... development producer (3 episodes, 1986-1990)
Robert Crystal ... supervising producer (unknown episodes)

Series Music by 

Marc Ellis ... (4 episodes, 1984-1990)
Ray Ellis ... (4 episodes, 1984-1990)

Series Film Editing by 

Bill Paulsen ... (2 episodes, 1990)
Mike Beltran ... (1 episode, 1984)
Dick King ... (1 episode, 1986)

Series Art Direction by 

Ed Flesh ... (4 episodes, 1984-1990)

Series Set Decoration by 

Ed Flesh ... (unknown episodes)

Series Production Management 

Bill Mason ... executive in charge of production (3 episodes, 1984-1990)
Fran Calderone ... production manager (2 episodes, 1990)
Tim Sarnoff ... unit manager (1 episode, 1984)
Jeanne Haney ... unit manager (1 episode, 1986)
Kevin C. Slattery ... unit production manager (unknown episodes)
Jane Began ... unit manager (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

James Marcione ... associate director (1 episode, 1984)
Ray Bonassi ... associate director (1 episode, 1986)
Isaac Mayo ... associate director (1 episode, 1990)

Series Sound Department 

Wendy Rotoli ... audio (2 episodes, 1984-1990)
Rusty Amodeo ... chief sound effects operator (1 episode, 1986)
Jeffrey C. Smith ... audio (1 episode, 1986)
Geoff Cooper ... audio (1 episode, 1990)
John Kantrowe ... audio (1 episode, 1990)
Frank Lamarca ... audio (1 episode, 1990)
Tom Ruston ... audio (1 episode, 1990)

Series Special Effects by 

Jim Sterling ... technical effects (4 episodes, 1984-1990)
Craig Zeller ... technical effects (2 episodes, 1984-1986)
Bonnie Lou Smith ... electronic graphics (1 episode, 1986)
Skip Williamson ... electronic graphics (1 episode, 1986)

Series Visual Effects by 

Jacqueline A. Frazier ... electronic graphics (2 episodes, 1990)
Greg Murphy ... electronic graphics (2 episodes, 1990)

Series Camera and Electrical Department 

Brian W. McRae ... lighting director (2 episodes, 1984-1986)
Bob Pearson ... senior video / video (2 episodes, 1984-1986)
Art Busch ... lighting director (2 episodes, 1990)
Paul Zigabarra ... senior video (2 episodes, 1990)
Brian Jorgensen ... video (1 episode, 1984)
Steve Kamen ... video (1 episode, 1984)
Scott Lee ... video (1 episode, 1986)
Robert Vinson ... video (1 episode, 1986)
Jim Bragg ... camera operator (1 episode, 1990)
Reed Howard ... camera operator (1 episode, 1990)
Mike Mecartea ... camera operator (1 episode, 1990)
Jim Patrick ... camera operator (1 episode, 1990)
Kurt Tonnessen ... camera operator (1 episode, 1990)

Series Animation Department 

Dave Woodman ... assistant animator (unknown episodes)

Series Other crew 

Sharon Ellenbogen ... booth production assistant / production staff (4 episodes, 1984-1990)
Gordon Morris ... stage manager (4 episodes, 1984-1990)
Steve Myers ... staging services manager (4 episodes, 1984-1990)
Ron Paul ... stage manager / production staff (4 episodes, 1984-1990)
Beth Rowan Fiance ... contestant coordinator (3 episodes, 1986-1990)
Stan Blitz ... technical manager (2 episodes, 1984-1986)
Susan Rockett ... prize administrator (2 episodes, 1986-1990)
Stuart Bailey ... production staff (2 episodes, 1990)
Manuel Montez ... technical manager (2 episodes, 1990)
Henry Moreno ... technical director (2 episodes, 1990)
Laura Saroyan ... contestant coordinator (2 episodes, 1990)
Ann Sturtz ... production staff (2 episodes, 1990)
Karla Tofte ... production staff (2 episodes, 1990)
R.J. Wagner ... production staff (2 episodes, 1990)
Sally Benjamin ... prize administrator (1 episode, 1984)
Andrea Carroll ... contestant coordinator (1 episode, 1984)
Melinda Casey ... stage manager (1 episode, 1984)
Laura Chambers ... production staff (1 episode, 1984)
Judith Katz ... contestant coordinator (1 episode, 1984)
Dick Roecker ... technical director (1 episode, 1984)
John Scotti ... production assistant (1 episode, 1984)
Roger Speakman ... creative consultant (1 episode, 1984)
Carol Adeeb ... production staff (1 episode, 1986)
Myrna Babtkis ... production staff (1 episode, 1986)
Kathleen Cowderoy ... production staff (1 episode, 1986)
Mike Higuera ... technical director (1 episode, 1986)
David Jones ... production staff (1 episode, 1986)
Joanne McCracken ... production staff (1 episode, 1986)
Don P. Smith Jr. ... production staff (1 episode, 1986)
Alison Wilson ... production staff (1 episode, 1986)
Tony Morrison ... utility (1 episode, 1990)
Red Roe ... utility (1 episode, 1990)
Al Taddeo ... utility (1 episode, 1990)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed