Poster

The Order ()


Reference View | Change View


Van Damme plays Rudy whose father, Oscar is an archaeologist. His father goes to Israel. When his father disappears, he goes to Israel to find him. The chief of police claims that his father... See more »

Director:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Rudy Cafmeyer
...
Professor Finley
...
Dalia
...
Cyrus
...
Ben Ner
...
Oscar
...
Yuri
...
Avram
...
Goldman (as Joey Tomaska)
...
Amnon
...
Bassam (as Sharon Reginiano)
...
Lieutenant Itsik
Jack Widerker ...
Executive
...
Detective Mike Moran
...
Big Arab
Kathy Brayton ...
Hostess
Anton Trendafilov ...
Russian Émigré
Georgi Kadurin ...
Abbot #1
Dobrin Dosev ...
Jailer
...
Daniela
Yuri Safchev ...
Concierge
Theodor Youroukov ...
Abbot #2
Simeon Vladov ...
Ukrainian Cop

Directed by

Edit
Sheldon Lettich

Written by

Edit
Les Weldon ... (written by) and
Jean-Claude Van Damme ... (written by)

Produced by

Edit
Danny Ben Menahem ... line producer
Boaz Davidson ... executive producer
Danny Dimbort ... executive producer
Avi Lerner ... producer
Danny Lerner ... producer
Sharon Shamir ... line producer
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... producer
David Varod ... co-producer
Les Weldon ... co-producer

Music by

Edit
Pino Donaggio

Cinematography by

Edit
David Gurfinkel

Film Editing by

Edit
Donn Aron
Alain Jakubowicz

Editorial Department

Edit
Ryan Davidson ... assistant editor
Saul Escobedo ... color timer
Jordan Kessler ... post-production coordinator
Vicki McIsaac ... post-production assistant
Rumen Mitov ... assistant editor
Jason Prelesnik ... assistant editor
Jim Towne ... assistant editor

Casting By

Edit
Abra Edelman
Elisa Goodman
Laura Sotirova

Production Design by

Edit
Carlos Silva Da Silva

Art Direction by

Edit
Yoram Shayer

Set Decoration by

Edit
Anuradha Mehta ... (as Radha Mehta)

Costume Design by

Edit
Elsa Zamparelli

Makeup Department

Edit
Eli Almani ... key hair stylist
Esther Ben-Noon ... key makeup artist (as Eti Ben-Nun)
Sofi Hvarleva ... makeup artist: Bulgaria
Tanya Ilieva ... makeup assistant: Bulgaria
Ivon Ivanova ... makeup artist: Bulgaria
Jasen Kovachev ... makeup assistant: Bulgaria (as Yasen Kovachev)
Noa Ben Noon ... makeup artist: Israel (as Noa Ben Nun)
Atanaska Popova ... makeup assistant: Bulgaria
Dimitrina Stoyanova ... makeup assistant: Bulgaria
Rositsa Tsanovska ... hair stylist: Bulgaria (as Rositsa Tsankovska)

Production Management

Edit
Ayelet Ephrati ... production manager: Israel
Todd Gilbert ... post-production supervisor
Robyn Glaser ... assistant unit production manager
Ilan Sagiv ... production manager
Iliya Sotirov ... production manager: Bulgaria

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Shimon Azulai ... first assistant director: Israel (as Shimon Azulay)
Petya Evtimova ... second second assistant director: Bulgaria
Ella Hirsh ... second assistant director: Israel
Anna Ignatova ... second second assistant director: Bulgaria
Yair Maoda ... second assistant director: Israel (as Yair Maooda)
Peter Mechkoff ... second second assistant director: Bulgaria (as Peter Mechkov)
Milos Milicevic ... first assistant director: second unit, Bulgaria
Jack Frost Sanders ... first assistant director
Sascha Springer ... second second assistant director
Antony Tanev ... second second assistant director: Bulgaria (as Anatoly Tanev)
Franklin A. Vallette ... first assistant director: Bulgaria (as Franklin Vallette)
Kamen Velkovsky ... second assistant director: Bulgaria
Yossi Wein ... second unit director
Udi Yerushalmy ... first assistant director: second unit

Art Department

Edit
Fourie Ackerman ... key artist: Bulgaria (as Fourie Ackermann)
Dimiter Alexandrov ... sculptor: Bulgaria
Ventsislav Alexandrov ... construction: Bulgaria (as Vencislav Alexandrov)
Stanislav Anchev ... metal construction: Bulgaria
Yordan Anev ... sculptor: Bulgaria
Petko Angelov ... set dresser: Bulgaria
Svetoslav Angelov ... construction: Bulgaria
Ugo Antonetti ... sculptor supervisor assistant: Bulgaria
Vladislav Antonov ... sculptor: Bulgaria
Dimiter Asenov ... construction: Bulgaria
Atanas Atanasov ... artist: Bulgaria
Nenko Atanasov ... sculptor: Bulgaria
Peter Atanasov ... sculptor: Bulgaria
Noa Aviani ... art department coordinator: Israel
Stefan Bachvarov ... construction: Bulgaria
Pier Luigi Basile ... art director: Bulgaria (as Pier-Luigi Basile)
Victor Bikarski ... construction: Bulgaria
Boyan Bobev ... prop buyer: Bulgaria
Bogdan Bogdanov ... construction: Bulgaria
Plamen Bogdanov ... construction: Bulgaria
Miglena Bogdanova ... fabricator: Bulgaria
Svetla Bojeva ... set dresser: Bulgaria
Rumen Bojinov ... set dresser: Bulgaria
Svetoslav Borisov ... construction: Bulgaria
Ivan Borushev ... metal construction: Bulgaria
Boiko Boyanov ... sculptor: Bulgaria
Nikola Branchev ... assistant props: Bulgaria
George Bukovanski ... sculptor: Bulgaria
Zehavit Carmel ... assistant buyer: Israel
Ivan Chavdarov ... sculptor: Bulgaria
Andrew Chernakov ... painter
Dimiter Chilichev ... sculptor: Bulgaria
Lechezar Chilichev ... sculptor: Bulgaria
Alberto Chiovenda ... sculptor supervisor: Bulgaria
Anton Chlichev ... sculptor: Bulgaria
Boris Chulev ... artist: Bulgaria
Tsvetan Danailov ... sculptor: Bulgaria
Stoyan Dechev ... sculptor: Bulgaria
Clive Derrocks ... assistant set supervisor: Bulgaria
Nikolai Dikov ... construction: Bulgaria
Vasil Dikov ... construction: Bulgaria
Dimiter Dimitrov ... sculptor: Bulgaria
Ivan Dimitrov ... assistant props: Bulgaria
Yani Dimitrov ... sculptor: Bulgaria
Maria Dimitrova ... sculptor: Bulgaria
Kamen Dimov ... set dresser: Bulgaria
Kiril Dimov ... construction: Bulgaria
Rumen Dinev ... sculptor: Bulgaria
Svetozar Doichev ... construction: Bulgaria
Ivanka Drumeva ... sculptor: Bulgaria
César Díez Álava ... property master (as Cesar Alava)
Eyal Elhadad ... set dresser: Israel
Bojidar Evtov ... construction: Bulgaria
Eli Fishboim ... set dresser: Israel (as Eli Fishbaum)
Ronen Freidman ... set dresser: Israel (as Ronen Fridman)
Ivan Fyodorov ... sculptor: Bulgaria
Martin Galabov ... sculptor: Bulgaria
Dragomir Ganev ... artist: Bulgaria
Ivalo Georgiev Ivanov ... sculptor: Bulgaria (as Ivailo Ivanov)
Georgi Georgiev ... sculptor: Bulgaria (as George Georgiev)
Tsvetan Georgiev ... set dresser: Bulgaria
Petar Gochev ... construction: Bulgaria (as Peter Gochev)
Erez Goldfarb ... set dresser: Israel
Batia Grafka ... property master
Georgy Grigorov ... construction: Bulgaria (as George Grigorov)
Ivo Grudov ... sculptor: Bulgaria
Kolio Guneshki ... fabricator: Bulgaria (as Kolyo Gunshev)
Miroslav Gyorev ... construction: Bulgaria
Mihail Gyorov ... artist: Bulgaria
Irina Hadzhieva ... art department coordinator: Bulgaria (as Irina Hadjieva)
Rosita Hamparova ... set dresser: Bulgaria (as Rositsa Hamparova)
George Haralanov ... metal construction: Bulgaria
Nikolai Haralanov ... metal construction: Bulgaria
Biser Hristov ... construction: Bulgaria
George Hristov ... artist: Bulgaria
Todor Hristov ... construction: Bulgaria
Gergana Hristova ... artist: Bulgaria
Todor Ilkov ... sculptor: Bulgaria
Pamela Incardona ... props
Alexander Ivanov ... set dresser: Bulgaria
Boris Ivanov ... artist: Bulgaria
Georgy Ivanov ... artist: Bulgaria (as George Ivanov) / sculptor: Bulgaria
Ivan Ivanov ... sculptor: Bulgaria
Ivelin Ivanov ... construction: Bulgaria
Kaloyan Ivanov ... fabricator: Bulgaria
Kamen Ivanov ... artist: Bulgaria
Martin Ivanov ... sculptor: Bulgaria
Nikolai Ivanov ... sculptor: Bulgaria
Ivo Jivkov ... sculptor: Bulgaria
Asen Kanchev ... construction: Bulgaria
Stoyan Karamihalev ... artist: Bulgaria
Ana Kasabova ... art department translator: Bulgaria
Nikolai Katerinov ... construction: Bulgaria / sculptor: Bulgaria (as Nikolai Kirilov)
Biser Kirilov ... construction: Bulgaria
Desislava Kirilova ... sculptor: Bulgaria
Alexander Koichev ... sculptor: Bulgaria
Blagoi Kolev ... construction: Bulgaria
Nikolai Kolev ... fabricator: Bulgaria
Donka Koleva ... sculptor: Bulgaria
Lilya Koleva ... sculptor: Bulgaria (as Lilia Koleva)
Martina Koleva ... sculptor: Bulgaria
Nedelcho Kostadinov ... sculptor: Bulgaria
Radko Kostadinov ... set dresser buyer: Bulgaria
Tsvetomira Kostadinova ... storyboard: Bulgaria
Dian Kostov ... sculptor: Bulgaria
Hristo Kostov ... sculptor: Bulgaria (as Christo Kotselov)
George Kotselov ... construction: Bulgaria
George Kovachev ... sculptor: Bulgaria
Jasen Kovachev ... stand-by props
Krasimir Kovachev ... sculptor: Bulgaria
Vilyan Kralev ... construction: Bulgaria
Ivan Krastev ... construction buyer: Bulgaria
Daniela Krasteva ... artist: Bulgaria
Tzvetelina Krasteva ... artist: Bulgaria
Hristina Krumova ... sculptor: Bulgaria
Lorenzo Lamonica ... artist: Bulgaria
Amos Lavi ... set dresser: Israel
Czveti Lazar Lazarova ... sculptor: Bulgaria (as Lazar Lazarova)
Vesela Lazarova ... artist: Bulgaria
Bongani Ledwaba ... stand-by props: Bulgaria
Plamen Lilov ... sculptor: Bulgaria
Venzislav Lilov ... set dresser: Bulgaria (as Venceslav Lilov)
Vencislav Lukanov ... set dresser: Bulgaria
Buddy MacKett ... set supervisor: Bulgaria (as Baddy Mackett)
Zahari Madolev ... sculptor: Bulgaria
Radoslav Maglov ... artist: Bulgaria
Eva Malcheva ... construction: Bulgaria
Anatoli Malev ... fabricator: Bulgaria
Apostol Malev ... fabricator: Bulgaria
Elena Mandjadjieva ... sculptor: Bulgaria
Manol Manolov ... sculptor: Bulgaria (as Emanuil Manolov)
Neven Mastikov ... construction: Bulgaria
Petko Matev ... metal construction: Bulgaria
Anuradha Mehta ... set decorator: Bulgaria (as Radha Mehta)
Atanas Mihailov ... sculptor: Bulgaria
Zlatena Mihailova ... sculptor: Bulgaria
Lazar Miladinov ... set dresser: Bulgaria
Lubomir Milanov ... artist: Bulgaria (as Lyubomir Milanov)
Vitali Minin ... storyboard artist: Israel
Hernani Mladenov ... metal construction: Bulgaria
Valentina Mladenova ... set decorator assistant: Bulgaria
Vasil Muleshkov ... sculptor: Bulgaria
Raymond Muller ... construction manager: Bulgaria
George Ndlovu ... stand-by set decorator: Bulgaria
Milan Nedyalkov ... fabricator: Bulgaria
Kostadin Nenov ... sculptor: Bulgaria
Daniel Nikodimov ... construction: Bulgaria
Irena Nikolich ... artist: Bulgaria (as Irena Nikulich)
Ivana Nikolich ... artist: Bulgaria (as Ivana Nikulich)
Ivan Nikolov ... set dresser: Bulgaria
Lyudmil Nikolov ... artist: Bulgaria
Rosen Nikolov ... artist: Bulgaria
Veselin Nikolov ... construction: Bulgaria
Ognyan Ognyanov ... sculptor: Bulgaria
Martin Ovcharov ... artist: Bulgaria
Dimiter Pachev ... sculptor: Bulgaria (as Dimiter Penchev)
Dimiter Palma ... artist: Bulgaria
Boris Papazov ... sculptor: Bulgaria
Svilen Papazov ... sculptor: Bulgaria
Nikolai Parashkevov ... fabricator: Bulgaria
Krassimir Pashkulev ... prop buyer: Bulgaria (as Krasimir Pashkulev)
Pavlin Pavlov ... construction: Bulgaria
Svetlin Pavlov ... sculptor: Bulgaria
Plamen Penchev ... propsperson: Bulgaria
Ivan Pershenliev ... construction: Bulgaria
Boyan Petkov ... construction: Bulgaria
Dimiter Petkov ... artist: Bulgaria
Vladimir Petkov ... construction: Bulgaria
Dimiter Petrin ... sculptor: Bulgaria
Ivan Petrov ... set dresser buyer: Bulgaria
Krasimir Petrov ... construction: Bulgaria
Luchezar Petrov ... construction: Bulgaria (as Lachezar Petrov)
Tsvetan Petrov ... construction: Bulgaria
Yavor Petrov ... sculptor: Bulgaria
Svetlina Petrova ... storyboard: Bulgaria
Borislav Popov ... sculptor: Bulgaria
Krum Popov ... construction: Bulgaria
Vlado Popov ... artist: Bulgaria
Antoniya Popova ... sculptor: Bulgaria
Svetlana Popova ... sculptor: Bulgaria
Naiden Prahov ... artist: Bulgaria
Velika Prahova ... sculptor: Bulgaria
Nikola Prodanov ... sculptor: Bulgaria
Miglena Radkova ... sculptor: Bulgaria
Ivan Ranghelov ... set dresser: Bulgaria
Rostislav Rusov ... sculptor: Bulgaria (as Rostislav Rusev)
Yakov Sanai ... props: Israel
Dror Sarogati ... set dresser: Israel (as Dror Sagogat)
Stamen Savov ... construction: Bulgaria
Metodi Sharkov ... metal construction: Bulgaria
Yoram Shayer ... art director: Israel
Simeon Simeonov ... sculptor: Bulgaria
Valentina Simeonova ... sculptor: Bulgaria
Lyubomir Sirakov ... sculptor: Bulgaria
Iskren Spiridonov ... sculptor: Bulgaria
Iliyan Stamatov ... construction: Bulgaria
Stamen Stamatov ... construction: Bulgaria
Plamen Stanchev ... artist: Bulgaria
Vasil Stanchev ... set dresser: Bulgaria
Roberto Stavrev ... sculptor: Bulgaria
George Stefanov ... construction: Bulgaria
Kalin Stefanov ... set dresser: Bulgaria
Rosen Stefanov ... set dresser: Bulgaria
Valeri Stefanov ... construction: Bulgaria
Boryana Stepanova ... sculptor: Bulgaria (as Boryana Stefanova)
Evtim Stoev ... construction: Bulgaria
Stanislav Stoichev ... construction: Bulgaria
Martin Stoilov ... sculptor: Bulgaria
Svetoslav Stoilov ... construction: Bulgaria
Dobroslava Stoilova ... sculptor: Bulgaria
Borislav Stoyanov ... construction: Bulgaria
Dimiter Stoyanov ... artist: Bulgaria
George Stoyanov ... construction: Bulgaria
Kalin Stoyanov ... sculptor: Bulgaria
Yuri Stoyanov ... construction: Bulgaria (as Yurii Stoyanov)
Yana Stoyanova ... artist: Bulgaria
Simeon Svrakov ... sculptor: Bulgaria
Oren Tabakof ... set dresser: Israel
Tsvetana Takeva ... sculptor: Bulgaria
Pancho Tanev ... artist: Bulgaria
Ivailo Todorov ... sculptor: Bulgaria
Teodor Tomov ... construction: Bulgaria
Rumen Trankolov ... metal construction: Bulgaria (as Rumen Trankalov)
Alexei Trenchev ... sculptor: Bulgaria
Doroteya Trencheva ... sculptor: Bulgaria
Nikolai Tsenov ... construction: Bulgaria
Todor Tunov ... set dresser
Damyan Tzankov ... sculptor: Bulgaria (as Damyan Tsankov)
Velislav Valchev ... sculptor: Bulgaria
Svetlin Vamovski ... construction: Bulgaria
Vasil Vardarov ... construction: Bulgaria
Sergei Vasilev ... sculptor: Bulgaria
Tzvetan Vasilev ... sculptor: Bulgaria (as Tsvetan Vasilev)
Krasimir Vayov ... construction: Bulgaria
Vladimir Vayov ... construction: Bulgaria
Sneja Velichkova ... sculptor: Bulgaria
Yordan Veselinov ... propsperson: Bulgaria
Victor Vichev ... artist: Bulgaria
Rumen Vitanov ... fabricator: Bulgaria
Konstantin Vladimirov ... set dresser: Bulgaria
Arie Weiss ... art buyer: Israel
Lili Yaacov ... assistant props: Israel (as Lily Jaacov)
Boyko Yankov ... construction: Bulgaria (as Boiko Yankov)
Vencislav Yankov ... construction: Bulgaria
Evgeni Yordanov ... construction: Bulgaria
Mihail Yosifov ... sculptor: Bulgaria
Vladislav Yosifov ... sculptor: Bulgaria
Vladimir Yossifov ... sculptor: Bulgaria (as Vladimir Yosifov)
Alexander Zahariev ... sculptor: Bulgaria
George Zahariev ... sculptor: Bulgaria
Zamfir Zamfirov ... set dresser: Bulgaria
Yossi Zilber ... set dresser: Israel
Dimitur Zlatev ... sculptor: Bulgaria (as Dimiter Zlatev)
Nikolai Zlatkov ... sculptor: Bulgaria
Ognyan Zlatkov ... sculptor: Bulgaria
Bogdan Bogdanov ... carpenter (uncredited)
Evgeni Yordanov ... carpenter (uncredited)

Sound Department

Edit
Charles Bruce ... sound effects editor (as Charles V. Bruce)
Kris Campbell ... adr supervisor
Alex Epstine ... boom operator
Kevin Fisher ... sound effects editor
Danielle Ghent ... dialogue editor (as Danielle Fiorello)
Catherine Harper ... foley artist
Sarah Jacobs ... foley artist
Mihail Kotev ... assistant: Bulgaria
Donald Murray ... dialogue supervisor
John Rice ... dialogue editor
Stephen Riesz ... sound effects editor
Katherine Rose ... foley artist
Joan Rowe ... foley artist
Phillip Seretti ... post-production sound supervisor / re-recording mixer
Krasimir Shtabekov ... boom operator: Bulgaria
Marco Streccioni ... sound engineer
J.C. Swiatek ... sound effects editor
Janja Vujovich ... sound supervisor
Eli Yarkoni ... sound mixer

Special Effects by

Edit
Willie Botha ... effects supervisor: Bulgaria
Vasil Dikov ... pyrotechnics: Bulgaria
Pavel Dimitrov ... buyer: Bulgaria
Yovko Dogandjiiski ... special effects technician (as Jovko Dogandjiski)
Todor Ignatov ... on-set effects assistant: Bulgaria
Georgy Ivanov ... storeperson: Bulgaria
Ludmil Ivanov ... special effects
Pini Klavir ... special effects supervisor
Peter Kolev ... break away glass: Bulgaria
George Kraev ... gunner: Bulgaria
Herman McDonald ... assistant: Bulgaria
Gergana Nedyalkova ... coordinator/translator: Bulgaria
Boyan Nikolov ... on-set effects assistant: Bulgaria
Lyudmil Nikolov ... special effects
Simeon Nikolov ... on-set effects assistant: Bulgaria
Atanas Peikov ... welder: Bulgaria
Nikolai Rafailov ... on-set effects assistant: Bulgaria
Nikola Simeonov ... on-set effects assistant: Bulgaria
Valentin Stefanov ... gunner: Bulgaria
Jannie Wienand ... pyrotechnics supervisor: Bulgaria (as Jannie Winand)
Stanislav Yordanov ... pyrotechnics: Bulgaria
Ivo Jivkov ... special effects crew (uncredited)
Marten Ruskov ... special effects (uncredited)
Yana Stoyanova ... special effect artist (uncredited)

Visual Effects by

Edit
P.K. Kaht ... visual effects artist
Geoffrey Mark ... visual effects supervisor
Wendy Wells ... visual effects coordinator
Christopher Dusendschon ... digital imaging: THDX (uncredited)

Stunts

Edit
Alexander Alexandrov ... utility stunts: Bulgaria
Boyan Anev ... utility stunts: Bulgaria
Alexander Apostolov ... utility stunts: Bulgaria
Radoslav Apostolov ... utility stunts: Bulgaria
Asen Asenov ... utility stunts: Bulgaria
Daniel Atar ... stunts: Israel
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Amir Bar ... stunts: Israel
Sergey Bolski ... stunts: Israel
Yavor Damyanov ... utility stunts: Bulgaria
Dimitar Dimitrov ... utility stunts: Bulgaria (as Dimiter Dimitrov)
Vasil Dimitrov ... utility stunts: Bulgaria
Ivo Doichev ... utility stunts: Bulgaria
Dimiter Doichinov ... utility stunts: Bulgaria
Vladimir Doodkin ... stunts: Israel
Alex Eiper ... stunts: Israel
Alexander Erlich ... stunts: Israel
Itzik Farage ... stunt coordinator: Israel
Daniel Frenkel ... stunts: Israel
Genadiy Ganchev ... utility stunts: Bulgaria (as Genadii Ganchev)
Malina Georgieva ... utility stunts: Bulgaria
Tamir Golan ... stunts: Israel
Borislav Iliev ... utility stunts: Bulgaria
Ivan Ivanov ... utility stunts: Bulgaria
Danko Jordanov ... utility stunts: Bulgaria (as Danko Yordanov)
Kostadin Kalanov ... utility stunts: Bulgaria
George Karlukovski ... utility stunts: Bulgaria
Dimitar Kehayov ... utility stunts: Bulgaria (as Dimiter Kehayov)
Ivo Kehayov ... utility stunts: Bulgaria
Yavor Kehayov ... utility stunts: Bulgaria
Ivelina Kirilova ... utility stunts: Bulgaria
Sergei Klimkin ... stunts: Israel (as Sergey Klimkin)
Yossi Korin ... stunts: Israel
Nikola Kostov ... utility stunts: Bulgaria
Todor Lazarov ... utility stunts: Bulgaria
David Leitch ... stunt double: Mr. Van Damme
Simeon Lund ... utility stunts: Bulgaria
Peter Malota ... fight choreographer
Krassimir Manov ... utility stunts: Bulgaria (as Krasimir Manov)
Asen Marinov ... utility stunts: Bulgaria
Todor Marinov ... utility stunts: Bulgaria
Shmulik Mashiach ... stunts: Israel (as Shmulik Mashiah)
Valeri Parashkevov ... utility stunts: Bulgaria
Igor Paskov ... stunts: Israel
Georgi Pavlov ... utility stunts: Bulgaria (as George Pavlov)
Velizar Peev ... utility stunts: Bulgaria
Emil Petkov ... utility stunts: Bulgaria
Rumen Petrov ... utility stunts: Bulgaria
Revital Pinhas ... stunts: Israel
Svetoslav Rangelov ... utility stunts: Bulgaria
Sergey Sales ... stunts: Israel
Gray Michael Sallies ... stunts
Krasimir Simeonov ... utility stunts: Bulgaria
Svilen Skerlev ... utility stunts: Bulgaria
Radka Slavova ... utility stunts: Bulgaria
Stanimir Stamatov ... utility stunts: Bulgaria
Vencislav Stojanov ... utility stunts: Bulgaria (as Vencislav Stoyanov)
Andreon Todorov ... utility stunts: Bulgaria
Teodor Tsolov ... utility stunts: Bulgaria
Raicho Vasilev ... utility stunts: Bulgaria
Emil Videv ... utility stunts: Bulgaria
Davis Vidolov ... utility stunts: Bulgaria (as David Vidolov)
Kaloian Vodenicharov ... utility stunts: Bulgaria (as Kaloyan Vodenicharov)
Asen Vunzov ... utility stunts: Bulgaria (as Asen Vuntsov)
Shahar Yaakov ... stunts: Israel
Krum Yapulov ... utility stunts: Bulgaria
Ivan Yoskov ... utility stunts: Bulgaria
Yordan Zahariev ... utility stunts: Bulgaria
Claudimar Guimaraes ... stunts (uncredited)
Dian Hristov ... stunts (uncredited)
Siso Kamburov ... stunt performer (uncredited)
Radka Petkova ... stunts (uncredited)
Takis Triggelis ... stunt fighter (uncredited)
Raicho Vasilev ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Hristo Aleksandrov ... focus puller: "b" camera, Bulgaria (as Christo Alexandrov)
Igal Arobas ... grip: Israel (as Yigal Arobas)
Leonid Basin ... focus puller: second unit
Avi Beit-Jacob ... crane technician: Israel
Giora Bejach ... camera operator: second unit
Valentin Belonogov ... camera operator: second unit
Itzik Ben-Aroya ... key grip: second unit
Abner Benaim ... video assist operator: Israel
Mordi Boaz ... grip: Israel (as Mordechay Boaz)
Mitko Bonev ... focus puller: "c" camera, Bulgaria
Adi Borkin ... best boy electrician: Israel (as Udi Borkin)
Doug Burns ... first assistant camera
Andrej Certov ... camera operator: second unit, Bulgaria (as Andrei Chertov)
Victor Chichov ... camera operator: "c" camera, Bulgaria
Ross W. Clarkson ... Steadicam operator (as Ross Clarkson) / camera operator: "a" camera (as Ross Clarkson)
Asher Cohen ... clapper loader: Israel
Mark Davidson ... grip technician: second unit, Bulgaria
Craig Delaney ... key grip
Georgy Dimitrov ... assistant: Bulgaria (as George Dimitrov) / grip best boy: Bulgaria (as George K. Dimitrov)
Lyubomir Dimitrov ... video assistant: Bulgaria
Deyan Donev ... still photographer: Bulgaria
Hristo Elandjiev ... electrician: Bulgaria
Teodor Evtimov ... grip best boy: Bulgaria
Vladimir Ficherov ... electrician: Bulgaria
Emil Gerasimov ... loader: Bulgaria (as Emo Gerasimov)
Meir Golan ... grip: second unit
Victor Hakmon ... grip: Israel
Yoni Hamenachem ... still photographer: Israel
Yoram Hirsch ... crane support: Israel
Mirko Hristov ... electrician: Bulgaria
Hristo Idakiev ... electrician
Rumen Idakiev ... electrician: Bulgaria
Krasi Iliev ... grip best boy: Bulgaria (as Krasimir Iliev)
Ofer Inov ... second camera operator / second camera operator: Israel
Toshko Kamenov ... focus puller: second unit "c" camera, Bulgaria
Vasil Kamenov ... grip best boy: Bulgaria
Mariana Karcheva ... assistant: Bulgaria (as Mariyana Karcheva)
Ilan Katz ... electrician: Israel
Marc Kenedy ... electrician: Israel
Martin Kiryakov ... assistant: Bulgaria
Yoav Kosh ... director of photography: second unit
Ivailo Kostov ... electrician: Bulgaria
Nikolai Kostov ... grip best boy: Bulgaria
Todor Kostov ... electrician: Bulgaria
Mihail Kotev ... second video assistantvideo assistant: Bulgaria
Elad Levi ... crane technician: Israel
Ofer Margolin ... electrician: second unit
Dmitry Matousov ... second assistant camera: Israel (as Dmitry Mtousov)
Yariv Michaelovitz ... best boy electrician: Israel (as Yariv Michaelovich)
George Mihailov ... lighting best boy: Bulgaria
Neven Mihailova ... assistant camera: "a" camera, Bulgaria
Stoyan Milanov ... camera assistant: Bulgaria
Miroslav Minchev ... electrician: Bulgaria
Darin Mladenov ... assistant: Bulgaria
Anton Nakov ... focus puller: second unit "b" camera, Bulgaria
David Namir ... assistant camera
Ivanka Nikolova ... assistant: Bulgaria
Jonathan Nixon ... additional photographer
Boryana Papazova ... assistant camera: "b" camera, Bulgaria
Stefan Popov ... electrician: Bulgaria
Shlomi Reich ... crane technician: Israel
Udi Rimer ... gaffer: Israel (as Udi Rimmer)
Gianni Romeo ... rigging gaffer: Bulgaria
Shimon Sabach ... key grip (as Shimon Sabbah)
Yehuda Sar-Israel ... second focus puller: Israel
Hristov Servantidis ... focus puller: Bulgaria (as Hristos Servantidis)
Moshe Shabbat ... best boy grip: Israel (as Moshe Shabat)
Justin Sholk ... still photographer: Israel
Rami Siman-Tov ... key focus puller (as Ramy Siman-Tov)
Plamen Soklev ... electrician: Bulgaria
Plamen Somov ... camera operator: second unit "b" camera, Bulgaria
Miroslav Stoilov ... assistant: Bulgaria
Yordan Stoyanov ... grip best boy: Bulgaria
Yuda Tatarko ... chief lighting technician: Bulgaria (as Yehuda Tatarko) / pre-rig gaffer: Israel (as Yehuda Tatarko)
Borislav Tolev ... documentary cameraman: Bulgaria
Emil Topuzov ... camera operator: "b" camera, Bulgaria
Fyodor Tzanovski ... electrician: Bulgaria (as Fyodor Tsanovski)
Aya Vandenbussche ... clapper loader: second unit
Choresh Wald ... best boy grip: second unit
Gaby Weismann ... second assistant camera: Israel
Yaroslav Yachew ... camera operator: second unit "c" camera, Bulgaria (as Yaroslav Yachev)
Teodor Yordanov ... grip best boy: Bulgaria
Yavor Zahariev ... grip best boy: Bulgaria
Aviv Ziffer ... electrician: Israel
Borislav Zlatinov ... loader: Bulgaria (as Borislav Zlatanov)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Vessela Bannzurkova ... wardrobe translator: Bulgaria (as Vessela Banzurkova)
Shimon Elimelech ... wardrobe master: Israel
Kaduri Elyashar ... wardrobe: Israel
Dimitrina Georgieva ... wardrobe assistant: Bulgaria
Snejanka Ilieva ... seamstress: Bulgaria
Atanas Ivanov ... wardrobe assistant: Bulgaria
Katya Ivanova ... wardrobe mistress: Bulgaria
Daniela Kutsarova ... wardrobe laundress: Bulgaria
Ada Levin ... wardrobe supervisor
Boriana Mintcheva ... costume coordinator: Bulgaria (as Boryana Mincheva)
Tsvetana Pekanova ... seamstress: Bulgaria
Violeta Rusinova ... wardrobe assistant: Bulgaria
Hana Shriki ... seamstress: Israel
Atanas Stoichkov ... wardrobe assistant: Bulgaria
Ayelet Tavakuly ... wardrobe: Israel

Location Management

Edit
Alon Elias ... location manager
Bogomil Petrov ... location manager: Bulgaria
Valentin Valkov ... location manager: Bulgaria

Transportation Department

Edit
Emil Alexiev ... driver: Bulgaria
George Angelov ... driver: Bulgaria
Guy Ben Zion ... action vehicles crew: Israel
Boyan Bobev ... driver: Bulgaria
Milen Bozhichkov ... driver: Bulgaria (as Milen Bojichkov)
Georgi Branchev ... driver: Bulgaria (as George Branchev)
Viktor Budinov ... driver: Bulgaria (as Victor Budinov)
Svetlin Chervenkov ... driver: Bulgaria
Danail Danailov ... generator driver: Bulgaria
Slav Demirevski ... mechanic: Bulgaria
Yordan Despodov ... driver: Bulgaria (as Yordan Despotov)
Dimitur Dimitrov ... driver: Bulgaria (as Dimiter Dimitrov)
Ivo Dimitrov ... driver: Bulgaria
Nikolai Dimitrov ... driver: Bulgaria
Valeri Dimitrov ... driver: Bulgaria
Stefan Dinev ... driver: Bulgaria
Nikolai Dulev ... generator driver: Bulgaria
Stoyan Genov ... driver: Bulgaria
Dimiter Georgiev ... driver: Bulgaria
Ivo Georgiev ... driver: Bulgaria
Traicho Georgiev ... driver: Bulgaria
Vasko Georgiev ... driver: Bulgaria (as Vasco Georgiev)
Vencislav Ignatov ... driver: Bulgaria
Alexander Iliev ... driver: Bulgaria
Kiril Kirilov ... driver: Bulgaria
Galina Kitanova ... driver: Mr. Lerner, Bulgaria (as Galya Kitanova)
Avraham Koren ... action vehicles crew: Israel
Kostadin Kostadinov ... driver: Bulgaria
Ivo Krastev ... driver: Bulgaria
Krastyo Krastev ... driver: Bulgaria
Lyubo Krastev ... driver: Bulgaria
Vasil Manavski ... driver: Bulgaria
Dental Margaret ... driver: Bulgaria
Antonio Milenkov ... driver: Mr. Lettich, Bulgaria
Zarco Milenkov ... driver: Bulgaria
Itzik Mini ... action vehicles crew: Israel
Tsvetko Minkovski ... driver: Bulgaria
Mladen Mladenov ... driver: Bulgaria
Ben Natani ... action vehicles crew: Israel
Ofer Netzer ... driver: Mr. Van Damme, Bulgaria (as Ofer Nezer)
Bobi Nikolov ... driver: Bulgaria
George Nikolov ... driver: Bulgaria
Lyubo Nikolov ... driver: Bulgaria
Lyudomil Nikolov ... driver: Bulgaria (as Lyudmil Nikolov)
Svetlyo Petrov ... driver: Bulgaria (as Svetoslav Petrov)
Motty Pinhas ... action vehicles crew: Israel
Svetlin Popov ... driver: Bulgaria
Yavor Rusev ... transportation captain: Bulgaria
Georgi Separevski ... driver: Bulgaria (as George Saparevski)
Stefan Serafimov ... driver: Bulgaria
Emil Serkedjiev ... driver: Bulgaria
Stefan Shiyankov ... driver: Bulgaria
Simeon Simeonov ... driver: Bulgaria
George Sotirov ... driver: Bulgaria
Nir Spaizer ... motorcycle mechanic: Israel
Nikolai Spasov ... driver: Ms. Milos, Bulgaria
Vasil Topalov ... driver: Bulgaria
Peter Tuchenishki ... mechanic: Bulgaria
Ivan Velev ... driver: Bulgaria
Stefan Velev ... driver: Bulgaria
Svetoslav 'Svetlio' Vencislavov ... driver: Mr. Thompson, Bulgaria
Nikifor Vladimirov ... driver: Bulgaria
Stefan Vladimirov ... driver: Bulgaria
Vasil Yonchev ... driver: Bulgaria
Valentin Yordanov ... driver: Bulgaria
Georgi Yosifov ... driver: Bulgaria (as George Yosifov)
Eli Zioni ... action vehicles supervisor: Israel (as Eli Zion)
Nikolai Zlatanov ... driver: Bulgaria

Other crew

Edit
Tsila Adler ... post-production accountant
Amy Agzarian ... production accountant
Ilgar Akramovich ... production assistant: Bulgaria
Ventsislav Alexandrov ... production assistant: Bulgaria
Stanislav Anchev ... production assistant: Bulgaria
Valentin Andreev ... production assistant: Bulgaria
George Arnaudov ... production assistant: Bulgaria
Stefan Balabanov ... production assistant: Bulgaria
Vessela Bannzurkova ... production assistant
Grace Benoish ... script supervisor
Wiebina Berrington ... script supervisor
Maya Brankova ... translator: Bulgaria
Kathy Brayton ... executive assistant
Donald Bruce ... production controller
Iskra Chausheva ... assistant: Bulgaria
Mihail Chehlarov ... production assistant: Bulgaria
Irina Cherkelova ... translator: Bulgaria
Ekaterina Dalkalacheva ... assistant: Bulgaria (as Katya Dalkalacheva)
Nikolai Dankov ... production assistant: Bulgaria
Yordan Daskalov ... production assistant: Bulgaria
Radka Deyanova ... production assistant: Bulgaria
Vladimir Dimitrov Dimitrov ... production assistant: Bulgaria (as Dimiter Dimitrov)
Veselin Dimitrov ... production assistant: Bulgaria
Stoyan Domchechiev ... production assistant: Bulgaria
Dave Duce ... production coordinator: Los Angeles
Dimiter Durchev ... production assistant: Bulgaria
Bojidar Evtov ... production assistant: Bulgaria
Boyan Georgiev ... production assistant: Bulgaria
George Georgiev ... production assistant: Bulgaria
Miroslav Georgiev ... production assistant: Bulgaria
Peter Georgiev ... production assistant: Bulgaria
Stoyan Georgiev ... production assistant: Bulgaria
Venelin Georgiev ... production assistant: Bulgaria
Zoran Georgiev ... production assistant: Bulgaria
Krasimir Gergov ... translator: Bulgaria
Donka Grigorova ... production assistant: Bulgaria
Anatoli Grozev ... production assistant: Bulgaria
Martin Grozev ... production assistant: Bulgaria
Anat Hait ... cook: Mr. Van Damme, Bulgaria
Vitali Halvajiev ... production assistant: Bulgaria (as Vitali Halvadjiev)
Moni Haramati ... flight coordinator: Israel / pilot: Israel
Ignat Ignatov ... production assistant: Bulgaria
Ivaylo Ivanov ... production assistant: Bulgaria (as Ivailo Ivanov)
Vasilka Ivanova ... production assistant: Bulgaria
Asen Kanchev ... production assistant: Bulgaria
Mariana Karakasheva ... translator: Bulgaria
Saran Kolankaya ... set production assistant
Eli Kostadinova ... production assistant: Bulgaria
Alexander Kotsev ... production assistant: Bulgaria
Mitko Krastev ... production assistant: Bulgaria
Ivan Lazarov ... production assistant: Bulgaria
Erin Lear ... office production assistant
Andrei Lozanov ... production assistant: Bulgaria
Georgi Lozanov ... production assistant: Bulgaria (as George Lozanov)
Peter Malota ... fight choreographer
Milena Mihaylova ... script supervisor: second unit, Bulgaria
Krasimir Miladinov ... production assistant: Bulgaria
Plamen Milanov ... production assistant: Bulgaria
Ani Nesheva ... production assistant: Bulgaria
Vasil Nikodimov ... production assistant: Bulgaria
Ivana Nikolich ... production assistant: Bulgaria
Ivan Nikolov ... production assistant: Bulgaria
Peter Nikolov ... weapons assistant
Stanislav Nushev ... production assistant: Bulgaria
Anton Oronov ... production assistant: Bulgaria
Michaela Paneva ... production assistant: Bulgaria
Simeon Pashov ... production assistant: Bulgaria
Duby Peleg ... helicopter pilot: Israel
Demina Petkova ... translator: Bulgaria
Angel Petrov ... production assistant: Bulgaria
Ivailo Petrov ... production assistant: Bulgaria (as Ivailopetrov)
Ivelin Petrov ... production assistant: Bulgaria
Stasi Petrova ... production coordinator: Bulgaria
Krastyo Popov ... production assistant: Bulgaria
Toni Popova ... production assistant: Bulgaria
Vasil Radoev ... on-set organizer: Bulgaria
Peter Rakovski ... production assistant: Bulgaria
Dimitriya Ruinekova ... production assistant: Bulgaria
Bilyana Sapareva ... translator: Bulgaria
Dudy Shamir ... crowd marshall: Israel
Ilko Stoyanov ... mountaineer: Bulgaria
Maggie Stoyanova ... assistant production coordinator: Bulgaria
Nisim Talvi ... production assistant: Bulgaria
Ivan Todorov ... production assistant: Bulgaria
Martin Trankalov ... production assistant: Bulgaria
Zivko Trendafilov ... production assistant: Bulgaria (as Jivko Trendafilov)
Dimiter Tsvetkov ... production assistant: Bulgaria
Kameliya Vaseva ... production assistant: Bulgaria
Borislav Vasilev ... production assistant: Bulgaria
Plamen Velichkov ... production assistant: Bulgaria
Vidin Velkov ... production assistant: Bulgaria
Vladimir Vladimirov ... on-set organizer assistant: Bulgaria
Elitsa Vutova ... translator: Bulgaria
Yanka Yanakova ... production assistant: Bulgaria (as Yanka Yankova)
Nikolai Yankov ... production assistant: Bulgaria
Valeri Yankov ... production assistant: Bulgaria
Kremena Yankovska ... production assistant: Bulgaria
Dimiter Yordanov ... production assistant: Bulgaria
Daniela Yosifova ... production assistant: Bulgaria
Ivan Zayakov ... production assistant: Bulgaria

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Van Damme plays Rudy whose father, Oscar is an archaeologist. His father goes to Israel. When his father disappears, he goes to Israel to find him. The chief of police claims that his father never entered the country, but an old friend of his father's was expecting him and before he could tell him more, some people start shooting at them. He manages to get away, and when he goes back to the police chief, he still refuses to believe that a crime has been committed. He then has Rudy deported, but Rudy convinces the police woman assigned to bring him to the airport not to and help him find his father. Written by

Plot Keywords
Taglines Jean-Claude van Damme is back!! See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Jihad Warrior (Philippines, English title)
  • La orden de la muerte (Argentina)
  • A rend őrzője (Hungary)
  • The Order - L'apocalisse (Italy)
  • Zakon (Poland)
  • See more »
Runtime
  • 89 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $12,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia Charlton Heston's third to last appearance in a live-action film. See more »
Goofs The sound of the police siren is not the sound used in Israel by the police. See more »
Movie Connections Edited into Today You Die (2005). See more »
Quotes Rudy Cafmeyer: You read the wrong book, pal!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed