Edit
Left Behind: The Movie (Video 2000) Poster

(2000 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Vic Sarin

Writing Credits  

Alan B. McElroy ... (as Alan McElroy) and
Paul Lalonde
Joe Goodman
 
Jerry B. Jenkins ... (novel) (uncredited)
Tim LaHaye ... (novel) (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Kirk Cameron ... Buck Williams
Brad Johnson ... Rayford Steele
Janaya Stephens ... Chloe Steele
Clarence Gilyard Jr. ... Bruce Barnes (as Clarence Gilyard)
Colin Fox Colin Fox ... Chaim Rosenzweig
Gordon Currie ... Nicolae Carpathia
Chelsea Noble ... Hattie Durham
Daniel Pilon ... Jonathan Stonegal
Tony De Santis ... Joshua Cothran
Jack Langedijk ... Dirk Burton
Krista Bridges ... Ivy Gold
Thomas Hauff ... Steve Plank
Neil Crone ... Ken Ritz
Sten Eirik Sten Eirik ... Flattop / Carl
Raven Dauda ... Gloria
Marvin Ishmael ... Firzhugh
Philip Akin Philip Akin ... Alan Tompkins (as Philip Akon)
Christie MacFadyen Christie MacFadyen ... Mrs. Irene Steele
Jay Manchester Jay Manchester ... Raymie Steele (as Jack Manchester)
T.D. Jakes ... Pastor Billings (as Bishop T.D. Jakes)
Mairon Bennett Mairon Bennett ... Young Girl on Plane (as Marion Bennett)
David Macniven ... Chris (as David MacNiven)
Thea Andrews ... Media Relations Officer
Terry Samuels Terry Samuels ... General
Robert Levine Robert Levine ... Old Man
Alan Rosenthal Alan Rosenthal ... Soldier #1
Peter Tufford Kennedy ... Husband on Plane
Christine Donato Christine Donato ... Wife / Mother
Fran Elliot Fran Elliot ... Elderly Woman
Lillian Lewis Lillian Lewis ... Old Drunk Lady
David Blacker David Blacker ... Big Man on Plane
Steve Behal Steve Behal ... Zombie Man
Stacie Fox Stacie Fox ... Young Mother on Road
Peter Loung ... Washroom Attendant
Chris Gillett ... Eric Miller
Richard Hardacre ... Tall Man
Katherine Trowell ... Woman in Green Blouse
Rufus Crawford ... Security Guard #1
Tony Curtis Blondell ... Security Guard #2
Sherry Hilliard ... News Anchor
Regan Moore Regan Moore ... Passenger
Rebecca St. James Rebecca St. James ... Buck's Assistant (as Rebecca St.James)
Bob Carlisle Bob Carlisle ... GNN Reporter
Clay Crosse Clay Crosse ... U.N. Security Guard #1
Josh Penner Josh Penner ... U.N. Security Guard #2
Marty Penner Marty Penner ... U.N. Security Guard #3
Toby Penner Toby Penner ... U.N. Security Guard #4
Ava van Heerden Ava van Heerden ... Very Attractive Baby
Rest of cast listed alphabetically:
Jeff Cunningham Jeff Cunningham ... Young Kid #1 On Plane (uncredited)
James Downing ... (uncredited)
Diana Hagee Diana Hagee ... Vanished Man on Plane With Flowered Shirt's wife (uncredited)
John Hagee John Hagee ... Vanished Man on Plane with Flowered Shirt (uncredited)
Kaelyn Lyverse ... Young Passenger on Plane (uncredited)
Mark Bradley Morrow ... Extra in Airport (uncredited)
André van Heerden ... Man in New York Studio Welcoming Buck back after Israeli attack (uncredited)
Jack Van Impe Jack Van Impe ... Vanished Man on Plane (uncredited)
Rexella Van Impe Rexella Van Impe ... Vanished Woman on Plane (uncredited)
John Walvoord John Walvoord ... Vanished Man On Plane With Concerned Wife (uncredited)

Produced by 

Ron Booth ... executive producer
Joe Goodman ... producer
Paul Lalonde ... executive producer / producer
Peter Lalonde ... executive producer / producer
Bobby Neutz ... executive producer
Nicholas Tabarrok ... line producer
André van Heerden ... co-producer
Ralph Winter ... producer

Music by 

James Covell

Cinematography by 

George Tirl ... (as George Jiri Tirl)

Film Editing by 

Michael Pacek

Casting By 

Cathy Henderson ... (as Cathy Henderson-Martin)
Lisa Parasyn
Dori Zuckerman

Production Design by 

Arthur Herriott ... (as Arthur W. Herriott)

Art Direction by 

James Phillips ... (as Jim Phillips)

Set Decoration by 

Susan Young

Costume Design by 

Sharon McDonell

Makeup Department 

Joanne Bujouves ... makeup assistant
Anthony Filipetto ... key hair stylist
Iantha Goldberg ... makeup artist
Nico Liberio ... assistant hair stylist
Nicola Liberio ... assistant hair stylist
Catherine Viot ... makeup department head

Production Management 

Eitan Alon ... production manager: Pelon Films, Israel
Robert Appelbe ... production manager: second unit
Michael Doherty ... post-production supervisor
Ted Miller ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tarnya Cook ... dailies assistant director
Tyler Delben ... third assistant director
Michal Page ... trainee assistant director (as Michael Page)
Jonathan Wright ... second assistant director
Michael Zenon ... first assistant director

Art Department 

Patrick Cooke ... set dresser
Suzanne Drumm ... art department assistant
Will Eastin ... graphic designer
Julie Eknes ... head painter
Rene Frattura ... assistant props
Penny Gay ... property manager
Ray Hopkin ... on-set dresser
Cameron Legault ... assistant props
Klaudia Meier ... set decoration buyer
Tom Reyner ... key scenic artist
Monique Roy ... lead set dresser
Doug Stensrud ... assistant head carpenter
Eric Summerley ... carpenter
Shawn Thomas ... first assistant art director
Allan Westlake ... construction coordinator
Philippe Maurais ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Eric A. Christoffersen ... stereo sound consultant: Dolby (as Eric Christofferson)
Ron Cozadd ... sound recordist
Alan deGraaf ... re-recording mixer
John Dykstra ... foley engineer
John Gare ... re-recording mixer
Mark Kueper ... tape-to-tape
Scot Marshall ... sound assistant
Danielle McBride ... adr editor
Virginia Storey ... foley artist
Steven Toepell ... sound effects editor
John Bracco ... adr recordist (uncredited)
Katherine Fitzgerald ... dialogue editor (uncredited)
Robert Fletcher ... production sound mixer (uncredited)
Laurie Regan ... assistant dialogue editor (uncredited)
Steven Toepell ... supervising sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Jean-Pierre Bélair ... assistant special effects
Tim Ferguson ... assistant special effects
Michael Gagnon ... key special effects
John LaForet ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Ian Britton ... 3D models, textures, and animation: Calibre Digital Pictures
Darren Cranford ... executive producer: Keyframe Digital Productions
Janek Czechowicz ... 3D modeling and animation: Keyframe Digital Productions
Peter Denomme ... executive producer: Calibre Digital Pictures (as Pete Denomme)
Clint Green ... production coordinator: Keyframe Digital Productions
Jamie Hallett ... digital compositor
Noel Hooper ... effects designer and compositor: Calibre Digital Pictures
Ariel Joson ... 3D models, textures, and animation: Calibre Digital Pictures
Gerry Legros ... visual effects producer: Calibre Digital Pictures
Daniel Mizuguchi ... digital artist
Mark Palowich ... cg animator
Mike Pieczonka ... 3D models, textures and animation: Calibre Digital Pictures
Brad Ryan ... 3D modeling and animation: Keyframe Digital Productions
Dave Salter ... digital artist
Che Spencer ... production coordinator: Calibre Digital Pictures
Brian Lui ... motion graphics: computer displays (uncredited)

Stunts 

Randy Butcher ... stunt coordinator
Jo-Anne Hannah ... stunts (as Joanne Hannah)
Blair Johannes ... stunts
Jessica Meyer ... stunts
Regan Moore ... stunts
Rick Parker ... stunts
Bryan Thomas ... stunts

Camera and Electrical Department 

Daryl Alvaro ... key grip (as Daryl W. Alvaro)
Michael Baye ... electrician
Rudolf Blahacek ... director of photography: second unit
Rocky Brown ... crane grip
Jeffrey Cassidy ... playback operator / video assist operator
Joe DaSilva ... second assistant camera: second unit (as Joe Dasilva)
Frank Hardin ... generator operator
Joe Howe ... grip
Larron Rome Julian ... second assistant camera
Marc Lougheed ... camera trainee
Bob McAdam ... gaffer
Duncan McKee ... best boy grip
Michael Meagher ... second assistant camera
Andrew Medicky ... first assistant camera: second camera
Ilan Nachum ... director of photography: Israel
Tony Oliver ... second assistant camera: second unit
Anthony Police ... dolly grip
Henry Sansom ... best boy electric
Ronald Schlueter ... playback operator
Bernard Sigouin ... electrician
Michael Soos ... a-camera / steadicam operator
Brad Vos ... first assistant camera: 'a' camera
David J. Woods ... 24 frame video operator
Ken Woroner ... still photographer
Sophie Giraud ... still photographer (uncredited)
Ryan McMaster ... director of photography: second unit (uncredited)

Casting Department 

Krisztina M. Neglia ... extras casting (as Krisztina Meuring)

Costume and Wardrobe Department 

Stacy Laliberte ... wardrobe supervisor
Melissa Mark ... wardrobe assistant
Emily McHugh ... assistant costume designer

Editorial Department 

John Cameron ... assistant editor
Stephen Young Chin ... editorial technical consultant
Scot Marshall ... assistant editor
Arthur Montreuil ... color timer

Location Management 

Martin Earl ... location manager

Music Department 

Dan Blessinger ... music mixer
James Covell ... conductor
Ross DeRoche ... music preparation (as Ross deRoche)
Steve Lively ... music arranger: vocal arrangements
London Symphony Orchestra ... music performed by
Larry Rench ... orchestrator
Steven Toepell ... music editor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Jennifer Capraru ... script supervisor
Winnifred Jong ... script supervisor
Calvin Smith ... script consultant

Transportation Department 

Carlos F. Belgrave ... driver (as Carlos Belgrave)
Helen Bone ... driver
George 'Bulldog' Fedick ... driver
Alex Kalascha ... driver
Geoff McPeek ... driver
Tim Morrison ... driver
Geoff Picherack ... transportation captain
John Taffoli ... driver
Irene Tester ... driver
Xavier Villada ... transportation coordinator

Other crew 

Michael Bero ... first assistant payroll
Christine Bird ... assistant production coordinator
Bryan Bowman ... military consultant
Tina Dean ... on-set craft service
Peter Ellroy ... stand-in
Michael Hackenberger ... animal wrangler
Steve Hadley ... story consultant
Michele Hall ... epk unit
Justin Kelly ... first assistant accounts payable (as Justin E. Kelly)
Izzy Korn ... stand-in
Mara Ladico ... production assistant
Mark Edward Lewis ... synthesizer programmer
Kathy Mackel ... story consultant
Sam Malkin ... group walla arranged by
Alexander S. Marusich ... production accountant
Kelsey Matheson ... stand-in
Ashley McKay ... production coordinator
Steve Minuskin ... uniforms and protocol
Kelly Neutz ... story consultant
John Patus ... story editor
Lisa Perone ... production assistant
John Queenan ... epk unit
Melisa Richter ... publicist
Kurtis Salt ... on-set craft service
Robert Seelingek ... stand-in
Jay Sheveck ... premiere and release
David Steinberg ... legal
Alan Sutton ... fire safety coordinator
Jody Tansley ... set nurse
Charles Taylor ... gun handler
Warner Loughlin ... acting coach (uncredited)

Thanks 

Karll Goodman ... the producers wish to thank
John Sutton ... special thanks: director, Lake Avenue Church Choir

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed