Poster

Space Cowboys ()


Reference View | Change View


When a retired engineer is called upon to rescue a failing satellite, he insists that his equally old teammates accompany him into space.

Director:
Awards:
  • Nominated for 1 Oscar. Another 4 wins & 7 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Frank Corvin
...
Hawk Hawkins
...
Jerry O'Neill
...
Tank Sullivan
...
Bob Gerson
...
Sara Holland
...
Eugene Davis
...
Ethan Glance
...
Roger Hines
...
Barbara Corvin
...
General Vostov (as Rade Sherbedgia)
...
Dr. Anne Caruthers
...
Jay Leno
...
Tiny
...
Cocktail Waitress
...
Young Frank
...
Young Hawk
...
Young Jerry (as John Mallory Asher)
...
Young Tank
Billie Worley ...
Young Gerson
...
Jason
...
Jason's Girlfriend
...
Capcom
...
Female Astronaut #1
...
Female Astronaut #2 (as Karen Mistal)
John Linton ...
Male Astronaut #1 (as John K. Linto)
Mark Thomason ...
Mission Control Tech
...
Jerry's Girlfriend
...
State Department Official
Paul Pender ...
JBC Security Guard
...
Qualls
Manning Mpinduzi-Mott ...
Press Reporter #1
...
Waiter
Jean-Michel Henry ...
Centrifuge Tech (as J.M. Henry)
Steven West ...
Construction Tech
...
Trajectory Engineer
...
Boy at NASA Tour
Jock MacDonald ...
Press Reporter (1958)
...
T-38 Pilot
...
Little Girl
Don Michaelson ...
NASA Doctor
Artur Cybulski ...
Press Reporter #2
Gordy Owens ...
Simsupe (as Gordon Owens)
...
Vice President
...
Teacher at NASA Tour
Michael Louden ...
Young Pilot #1
Deborah Hope ...
Female Engineer
...
Young Pilot #2
Lamont Lofton ...
KSC Guard
...
Russian Engineer (as Alexander Kuznetsov)
Erica Grant ...
Female Engineer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Tom (uncredited)
Craig Hosking ...
Pilot (uncredited)
...
Photographer (uncredited)
Lisa Malone ...
Lisa Malone (uncredited)
...
Database Administrator (uncredited)
...
Bob's Secretary (uncredited)
...
Young Museum Attendant (uncredited)
Heather Ryon ...
Churchgoer (uncredited)

Directed by

Edit
Clint Eastwood

Written by

Edit
Ken Kaufman ... (written by) &
Howard Klausner ... (written by)

Produced by

Edit
Clint Eastwood ... producer
Andrew Lazar ... producer
Tom Rooker ... executive producer

Music by

Edit
Lennie Niehaus

Cinematography by

Edit
Jack N. Green ... director of photography

Film Editing by

Edit
Joel Cox

Editorial Department

Edit
Van Bedient ... avid technician
Michael Cipriano ... assistant film editor
Mo Henry ... negative cutter
Doug Jones ... negative cutter
Bob Kaiser ... color timer
Gary Roach ... assistant editor (as Gary D. Roach)
Don Roth ... assistant editor
Tim Safarik ... dailies: Colorist
Karen Shaw ... post-production coordinator

Casting By

Edit
Phyllis Huffman

Production Design by

Edit
Henry Bumstead

Art Direction by

Edit
Jack G. Taylor Jr.

Set Decoration by

Edit
Richard C. Goddard

Costume Design by

Edit
Deborah Hopper

Makeup Department

Edit
Janice Alexander ... key hair stylist (as Jan Alexander)
Allan A. Apone ... makeup artist
Tania McComas ... key makeup artist
Carol A. O'Connell ... head hair stylist
Francisco X. Pérez ... key makeup artist (as Frank Perez)
Charlene Roberson ... makeup artist

Production Management

Edit
Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Patricia Churchill ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Craig Hosking ... second unit director
Melissa Cummins Lorenz ... second second assistant director
Robert Lorenz ... first assistant director
Tom Rooker ... assistant director
Dodi Lee Rubenstein ... second assistant director
Michael Owens ... additional unit director (uncredited)

Art Department

Edit
Scott M. Anderson ... assistant property master
William A. Barry III ... swing gang (as William Barry)
Carl Cassara ... swing gang
Tony Chavez ... propmaker
Bobby Joe Garren ... greensman
Kay Granthian ... art department researcher
Sam Greenmun ... props construction
Chuck Herrmann ... assistant property master
Steven Kissick ... propmaker
Dave McComb ... construction estimator
Gary Metzen ... painter
Joseph Musso ... production illustrator
Joseph G. Pacelli Jr. ... lead set designer
Troy Palmer-Hughes ... production design supervisor: WonderWorks
Clarence Lynn Price ... construction coordinator (as Lynn Price)
Sandra Renfroe ... swing gang (as Sandi Armstrong-Renfroe)
Mike Rutgard ... swing gang (as Michael S. Rutgard)
Steve Salazar ... welder
Steven M. Saylor ... set designer
John Schacht ... leadperson
David Schmidt ... swing gang
Michael Sexton ... property master
Wayne Smith ... stand-by painter
Timothy Vierra ... welding foreman
Bruce West ... set designer
John Fleming ... metal construction (uncredited)
Bill Gold ... poster designer (uncredited)
Michael Owens ... space sequence designer (uncredited)
D.A. Zingelewicz ... painter (uncredited)

Sound Department

Edit
James Ashwill ... foley mixer
Bub Asman ... supervising sound editor
Bob Beher ... foley editor
Phil Benson ... sound effects editor
Phillip Blackford ... sound mix technician
Christopher Boyes ... re-recording mixer / sound designer
Paul Buscemi ... epk sound
Lucy Coldsnow-Smith ... supervising dialogue editor
Beaudine Credle ... assistant sound editor
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Gloria D'Alessandro ... dialogue editor / supervising adr editor
Flash Deros ... boom operator
Michael Dressel ... supervising foley editor
Teresa Eckton ... sound effects editor
Shawn Egan ... assistant sound editor (as Shawn W. Egan)
Coya Elliott ... assistant sound editor
Juno J. Ellis ... supervising adr editor
Sean England ... machine room operator
David Farmer ... sound designer
Ken Fischer ... sound editor / sound effects editor
Scott Guitteau ... sound effects editor
Denise Horta ... adr editor
Glenn Hoskinson ... sound effects editor
Mildred Iatrou ... dialogue editor (as Mildred Iatrou Morgan)
Stephen Janisz ... adr editor
Jason King ... sound editor / sound effects editor
Gary Krivacek ... sound effects editor
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Steve Mann ... sound effects editor
Walt Martin ... production sound mixer
Matthew C. May ... first assistant sound editor
Anthony Milch ... sound effects editor (as Anthony R. Milch)
Alan Robert Murray ... supervising sound editor
Howard Neiman ... sound effects editor (as Howard S.M. Nieman)
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Steve Romanko ... sound re-recordist
Jurgen Scharpf ... sound mix technician
Roy Seeger ... assistant adr editor
Michael Semanick ... re-recording mixer
Steve Solaris ... cable person
Steve Sollars ... utility sound
Shawn Sykora ... foley editor
Butch Wolf ... foley editor
Christopher Barnett ... re-recording engineer (uncredited)
Brian Chumney ... digital sound technician (uncredited)
Linda Lew ... foley recordist (uncredited)
Brian Magerkurth ... machine room operator (uncredited)
Colin O'Neill ... digital audio technician (uncredited)
Ronald G. Roumas ... sound re-recordist (uncredited)
Brad Sayles ... sound recordist (uncredited)
Carl D. Ware ... sound engineer (uncredited)

Special Effects by

Edit
David Amborn ... special effects foreman
Taylor Ball ... special effects assistant
Steve Bunyea ... special effects (as Steven E. Bunyes)
Michael Burke ... special effects (as Michael E. Burke)
Wayne Burnes ... special effects technician
Jeff Denes ... special effects (as Jeff A. Denes)
Gilbert Draper ... special effects
Ken Ebert ... special effects
John Frazier ... special effects supervisor
Tommy Frazier ... special effects (as Tom Frazier)
Bruce D. Hayes ... special effects (as Bruce Hayes)
Jameson Levin ... special effects
Russell Nave ... special effects
Mark Noel ... special effects
John Palmer ... special effects project supervisor: WonderWorks
Joe Pancake ... special effects
Francis Pennington ... special effects
Steve Riley ... special effects set coordinator
Bill Roth ... sculptor
Dominic V. Ruiz ... special effects
Mark Sheaffer ... special effects
Dwight Thomas-Smith ... special effects
Bryan Wohlers ... special effects
John Wonser ... special effects
Dana Wozniak ... special effects
Noel Brevick ... special effects crew (uncredited)
Alexandra Menapace ... motion control programmer (uncredited)
Michael Rifkin ... mechanical special effects (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Barbara Affonso ... chief model maker
Jon Alexander ... compositing supervisor
Nicolas Anastassiou ... video effects editor (as Nicholas Anastassiou)
Will Anielewicz ... technical
Leah Anton ... compositor
Barry Armour ... CG supervisor
John Bartle ... video effects editor
Randall K. Bean ... scanning operating
Joe Biggins ... visual effects camera assistant
Rod G. Bogart ... software development (as Rod Bogart)
Stella Bogh ... compositor
Scott Bonnenfant ... viewpaint artist
Billy Brooks ... digital matte artist: ILM
Ronn Brown ... matte artist
Ken Bryan ... lead digital modeler
Anthony Butler ... digital production staff
Nelson Cabrera ... visual effects coordinator
Tami Carter ... compositor
Mei-Ming Casino ... digital production staff: ILM
Lawrence Chandler ... animatics artist
Robbie Clot ... stage support
Tom Cloutier ... chief model maker
Caitlin Content ... sabre artist
Catherine Craig ... lead digital model painter: ILM
Suni Dailey ... CG technician
Bryan Dewe ... chief model maker
Natalee Djokovic ... video effects editor
Jeff Doran ... compositor
John Duncan ... model maker
Scott Farrar ... additional visual effects supervisor
Jon Foreman ... chief model maker
Dana Friedman ... visual effects producer
Joe Fulmer ... practical effects supervisor
Steve Gawley ... model supervisor
Tim Geideman ... negative lineup
Brian Gernand ... chief model maker: ILM
Ray Gilberti ... effects director of photography / motion control camera operator
Derek Gillingham ... viewpaint artist
Susan Greenhow ... visual effects coordinator
Indira Guerrieri ... technical
James Hagedorn ... compositor (as Jim Hagedorn)
Pablo Helman ... associate visual effects supervisor
Kirk Henderson ... visual effects concept artist: ILM
Robert Hill ... motion control first assistant camera
Ivo Horvat ... matte painter: ILM
Jen Howard ... compositor
Paul Huston ... lead digital matte artist
Patrick Jarvis ... digital paint & roto artist
Nancy Jencks ... digital plate restoration: ILM
Erik Jensen ... model maker
Lars Jensvold ... video effects editor
Mike Jobe ... model maker
Russell Koonce ... technical
Nathan Lafionatis ... technical consultant
Tad Leckman ... lead animatics artist / previsualization supervisor: ILM
Sandra Joy Lee ... video library & NASA records
Tom Martinek ... senior digital effects artist: ILM
Bill Mather ... digital matte artist
Rich McKay ... motion control first assistant camera
Joseph Metten ... 3D matchmove artist
Richard Miller ... sculptor
Chris Mitchell ... animator / lead animator: ILM (as Christopher Mitchell)
Rich Murillo ... computer systems engineering
David Norris ... Wescam camera operator: ILM
Michael Olague ... visual effects gaffer
Michael Owens ... visual effects supervisor
Mary Payne ... technical
Lorne Peterson ... chief model maker
Aaron Pfau ... digital paint & roto artist
Vance Piper ... plate photography first assistant camera
Alexander Pouchkarev ... digital modeler
Brick Price ... visual effects producer: WonderWorks
Liz Radley ... video and computer graphics supervisor
Erich Rigling ... storyboard artist: ILM
Massimiliano Rocchetti ... technical director
Martin Rosenberg ... visual effects director of photography
Noel Rubin ... animatics artist
Peter Mitchell Rubin ... visual effects art director
Adam Savage ... chief model maker
Marla I. Selhorn ... location matchmove technician (as Marla Selhorn)
M. Zachary Sherman ... digital paint & roto artist
Emmanuel Shiu ... pre-visualization artist
Mark Siegel ... model maker
Jason H. Snell ... lead 3D matchmover artist (as Jason Snell)
Brian Sorbo ... compositor: ILM
Eben Stromquist ... model maker
Nigel Sumner ... technical director
Jeff Sutherland ... digital compositor
Doug Swam ... computer systems engineering
Joe Takai ... production engineering supervisor
David Tanaka ... visual effects editor
Catherine Tate ... Sabre artist: ILM
Angela Taylor ... CG technician
Chad Taylor ... Sabre artist: ILM
Paul Theren ... digital modeler
Lisa Todd ... visual effects coordinator
Christopher Townsend ... digital artist
David Valentin ... visual effects production coordinator
Robert Vargas ... animatic artist: ILM
Bruce Vecchitto ... color timing supervisor
Danny Wagner ... model maker
Melanie Walas ... model maker
Steven Wallen ... model maker
Judith Weaver ... visual effects senior producer
R. Christopher White ... lead R&D technical
Chuck Wiley ... model maker
Heidi Zabit ... lead paint & roto artist
Wei Zheng ... digital matte artist: ILM
Rita E. Zimmerman ... sabre artist
Erik A. Candiani ... technical support (uncredited)
Sandy DellaMarie ... visual effects coordinator (uncredited)
Mark Fiorenza ... visual effects (uncredited)
Lloyd Hess ... technical support (uncredited)
Ira Keeler ... model maker (uncredited)
Evan Pontoriero ... previsualization artist: ILM (uncredited)
George Sakellariou ... production engineering: ILM (uncredited)
Kim Smith ... model maker: miniatures unit (uncredited)
Katrina Stovold ... digital plate restorator (uncredited)
Tristan Tom ... digital matte technical support: ILM (uncredited)
Talmage Watson ... matchmove artist (uncredited)
R.D. Wegener ... digital compositor (uncredited)

Stunts

Edit
Troy A. Cephers ... stunts (as Troy Anthony Cephers)
Albert Champagne ... stunts
Tom Crabson ... stunts
Jan M. Davis ... stunts
Jeffrey Eith ... stunts (as Jeff Eith)
Cliff Fleming ... stunts
Hartley Folstad ... stunts
Karl Gulledge ... stunts
Clifford Happy ... stunts
Steve Hinton ... stunts
David Major ... stunts
George Orrison ... stunts
Gary Pike ... stunts (as Gary A. Pike)
Tom Sanders ... stunts
Jeff Senour ... stunts
Paul Sklar ... stunts
Joe Stone ... stunts
Buddy Van Horn ... stunt coordinator
Moe Viletto ... stunts
Jim Wilkey ... stunts
B.J. Worth ... stunts
Cliff Fleming ... stunt pilot (uncredited)
Clifford Happy ... stunt double: Tommy Lee Jones (uncredited)
George Orrison ... stunt double: Mr. Eastwood (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Eric Amundsen ... second assistant camera: vfx unit
Rocky Babcock ... libra head operator
Hans Bjerno ... camera operator: SpaceCam
Stephen S. Campanelli ... camera operator / steadicam operator
Bill Coe ... assistant camera
Matt Cohen ... computer/video engineer
Bernie Demolski ... electrician (as Richard Demolski) / key grip (as Richard Demolski)
Dan Dobson ... 24 frame video operator
Ross Dunkerley ... assistant chief lighting technician
Scott Fieldsteel ... assistant chief lighting technician
Jason C. Fitzgerald ... rigging gaffer: Downey
James Frederick ... lighting technician
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam
Jan Gould ... best boy grip
Heather Green ... camera loader (as Heather D. Green)
Peter N. Green ... second assistant camera
Steven A. Guerrero ... grip
Mark Gutterud ... vistavision camera operator
Paul A. Hardiman ... lighting technician
Josh Harrison ... camera assistant: second unit
Bud Heller ... key rigging grip
Frank R. Jimenez Jr. ... electrician
John Lacy ... rigging gaffer
Leo J. Napolitano ... additional camera operator
Brad Peterman ... underwater first assistant camera
Ken Regan ... still photographer
Pete Romano ... underwater director of photography
Charles Saldana ... key grip
T. Daniel Scaringi ... grip
Mike Shaheen ... video assist operator
Tom Stern ... chief lighting technician (as Thomas Stern)
Tony Van Meeteren ... best boy
Doug Wall ... grip
Charles W. Wayt ... crane grip / dolly grip
Barry Wexler ... crane grip / grip
Peter Yauri ... grip
Abbe Wool ... electrician (uncredited)
Giovanni Zelko ... rigging electrician (uncredited)

Animation Department

Edit
Andrew 'Spanky' Grant ... animator
Andrew Grant ... animator
Hal T. Hickel ... animator
Chris Mitchell ... animator
Andy Wong ... animator
Sylvia Wong ... animator

Casting Department

Edit
Janet Farris ... casting assistant
Olivia Harris ... casting associate
Liz Keigley ... casting: Texas/Florida
Sari E. Keigley ... casting: Texas/Florida

Costume and Wardrobe Department

Edit
Darryl M. Athons ... set costumer
Ann Culotta ... set costumer
Steve Ellsworth ... set costumer
Lynda Foote ... key costumer
Randy Pike ... space suit technician

Location Management

Edit
Kokayi Ampah ... location manager
Craig Busch ... assistant location manager: Houston
Pamella D'Pella ... assistant location manager / key assistant location manager (as Pamela D.Pella)
Don Kincade ... location liaison (as Donald A. Kincade)
Rana Morrison ... location assistance
Donovan Terranova ... assistant location manager

Music Department

Edit
Elin Carlson ... chorus
Brian Cassier ... musician / musician: bass
Robert Fernandez ... music scoring mixer (as Bobby Fernandez)
Karen Harper ... singer
Donald Harris ... music editor
Norman Ludwin ... musician (bass)
Matt Pierson ... music production supervisor
Craig Braginsky ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Bud Belyeu ... transportation captain
Ricky Damazio ... driver
Robert Dulys ... driver
David Neil Enfinger ... driver: honeywagon
Malcolm Mazer ... driver
Robert Neilson ... transportation coordinator
Ron Parsell ... talent driver
Jimmy Ray Pickens ... driver
Ron Poniewaz Jr. ... driver
Doug Wilson ... driver: cast

Other crew

Edit
Scott M. Anderson ... asst. prop master
Carla Aucoin ... production coordinator
Brian Austin ... consultant: NASA
Marco Barla ... unit publicist
Steven F. Beaupre ... set production aide
Jesse Ray Boehm ... production assistant
Anna Bradley ... production assistant
Robert D. Cabana ... consultant: NASA
Louise DeCordoba ... production accountant
Connie Douglas ... craft service assistant
Dan Ellis ... projectionist
Fred Fein ... stand-in
Bobbie Ferguson ... consultant: NASA (as Bobby Faye Ferguson)
Gordon Fullerton ... consultant: NASA
Christopher Gilman ... spacesuit designer (as Chris Gilman)
Jason Gondek ... post-production accountant / second assistant accountant
Sam Greenmun ... spacesuit technician
Gym Hinderer ... assistant: A. Lazar
Steve Hinton ... pilot
Mary Holliday ... production assistant
Craig Hosking ... aerial unit director
Rick Hull ... consultant: NASA
Rick Hull ... consultant: NASA
Edward Hunt ... production secretary
Jim Jenkins ... stand-in: James Garner
Richard A. Jones ... assistant: Mr. Jones
Richard Andrew Jones ... assistant to Mr. Jones (as Richard Jones)
Mable Lawson-McCrary ... script supervisor
Lisa Malone ... consultant: NASA
Denise Marek-Plumb ... stand-in: Marcia Gay Harden, Houston (as Denise Marek)
Robert Mehnert ... aerial unit director
Danny Morris ... craft service
Stacie O'Beirne ... production insurance services
Jeffrey Phelps ... production aide
Ian Ray ... body double: Donald Sutherland
Laura Rochon ... consultant: NASA
Melissa Rooker ... assistant: Mr. Eastwood
Jim Swidarski ... payroll accountant
Mark Thomason ... stand-in
Kathleen Tull ... production assistant: Houston (as Katie Tull)
David Watkinson ... video graphic artist
Brian Welch ... consultant: NASA
Philip R. West ... consultant: NASA
Andrew White ... production coordinator
Michael A. Xynidis ... stand-in
Susie Yamamoto ... assistant production accountant
Kurt Hall ... techinical consultant (uncredited)
Sean Wicks ... assistant: A. Lazar (uncredited)

Thanks

Edit
Joe Hyams ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When a Russian satellite orbiting the Earth starts to veer off course. It seems like the guidance system in the satellite is of American origin. It's important to try and fix it before it comes into the atmosphere. The NASA man, Bob Gerson tries to find out who designed it and discovers that it was designed by Frank Corvin, an Air Force pilot who 40 years ago was part of the team who was originally suppose to go to space but when NASA was formed and Gerson's influence they were dropped. Gerson asks Frank to help but Frank still holds a grudge. But after some prodding he agrees but only if he and his team can go there so he can fix it. Gerson reluctantly agrees so Frank recruits his former team members, Tank Sullivan, Jerry O'Neill and Hawk Hawkins to join him. After some strenuous tests, they're cleared. And they go up with two other astronauts and check out the satellite and discover that they weren't told the whole truth. Written by rcs0411@yahoo.com

Plot Keywords
Taglines Boys will be boys. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Звездни каубои (Bulgaria, Bulgarian title)
  • Jinetes del espacio (Venezuela)
  • Űrcowboyok (Hungary)
  • Jinetes del espacio (Argentina)
  • Seniorii spatiului (Romania)
  • See more »
Runtime
  • 130 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $65,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $18,093,776, 06 Aug 2000
Cumulative Worldwide Gross $128,884,132

Did You Know?

Edit
Trivia NASA offered their "vomit comet" plane that can create weightlessness, for filming (it was previously used in Apollo 13 (1995) for the weightless scenes). Clint Eastwood turned down the offer for fear that the older actors would be made too sick to film. See more »
Goofs When becoming aware the satellite has problems, it is at 1000 miles. It is supposed to be sent back to geostationary orbit (where it presumably came from) but that's more than 20,000 miles higher. That descent is inconsistent with the rate of orbital decay presented in the movie. Also, the Space Shuttle operates at orbits of at most a few hundred miles. See more »
Movie Connections Edited into The Making of 'Space Cowboys' (2000). See more »
Soundtracks Fly Me to the Moon (In Other Words) See more »
Crazy Credits There are no opening credits after the title is shown. See more »
Quotes Frank Corvin: Well, what do you say, Reverend? You think a prayer's in order?
Tank Sullivan: I was just reciting the Shepard's Prayer. Alan Shepard's prayer. Oh Lord, please don't let us screw up. Amen.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed