Edit
Better Than Chocolate (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Anne Wheeler

Writing Credits  

Peggy Thompson ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Wendy Crewson ... Lila
Karyn Dwyer ... Maggie
Christina Cox ... Kim
Ann-Marie MacDonald Ann-Marie MacDonald ... Frances
Marya Delver Marya Delver ... Carla
Kevin Mundy ... Paul
Tony Nappo ... Tony
Jay Brazeau ... Mr. Marcus
Beatrice Zeilinger Beatrice Zeilinger ... Bernice
Peter Outerbridge ... Judy
Gerald Varga ... Skin Head 1
Robert Parent ... Skin Head 2
Corrine Koslo Corrine Koslo ... Safe Sex Advocate
Veena Sood ... Religious Zealot
Tony Marr Tony Marr ... Lila's Boss
Colleen Wheeler ... Woman in Real Estate Office
Jenn Griffin ... Woman in Washroom
A.J. Bond A.J. Bond ... Courier (as A. J. Bond)

Produced by 

Christopher Adkins ... associate producer
Sharon McGowan ... producer
Rosamond Norbury ... associate producer
Peggy Thompson ... co-producer
Wolfram Tichy ... co-executive producer (uncredited)

Music by 

Graeme Coleman ... (original score composed by)

Cinematography by 

Gregory Middleton ... director of photography

Film Editing by 

Alison Grace

Production Design by 

David Roberts

Art Direction by 

Kate King

Set Decoration by 

Penny A. Chalmers ... (as Penny Chalmers)

Costume Design by 

Brad Gough

Makeup Department 

Johnny Bellas ... hair stylist
Gina Hole Lazarowich ... key makeup artist (as Gina Hole)
Linda Mackie ... assistant hair stylist / assistant makeup artist

Production Management 

Kim Steer ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Debra Herst ... third assistant director
Patrice Leung ... additional assistant director
Kelly Marcusson ... second assistant director
Seanna McPherson ... first assistant director
Ben Rhames ... third assistant director

Art Department 

J.C. Almeida ... carpenter (as JC Almeida)
Robyn Badger ... assistant set decorator
Jonathan Blackshaw ... signwriter
Susan Bouley ... carpenter
Jennifer Broose ... visual artist
Mary-Ann Charney ... set dresser
Lincoln Clarkes ... visual artist
Richard Cole ... painter
Jo Cook ... visual artist
Tony Devenyi ... set decorator: prep
David N. Dorrington ... construction coordinator
Troy Eirich ... on-set props
Ide Foyle ... set dresser: prep
Chris Gilpin ... set decorating assistant
Tami M. Greer ... set dresser (as Tami Greer)
Lori Hagan ... painter
Kate Kashetsky ... on-set dresser
Denise Kenney ... set decorating assistant
Cosi McGovern ... set decorating assistant
Steve Miller ... set decorating assistant (as Stephen Miller)
Carel Moiseiwitsch ... artist: Kim's drawings
Sacha Moiseiwitsch ... props master
Jim Munro ... carpenter
Sheila Norgate ... visual artist
Gord Peterson ... painter
Carol Phiniotis ... set decorating assistant
Tim Rose ... head carpenter
Kim T. Searow ... buyer / set dresser
Kevin Wanjoff ... set decorating assistant

Sound Department 

Thor Andersen ... boom operator
John Boe ... sound assistant
Hennie Britton ... foley artist
Dean Giammarco ... re-recording engineer
Matt Hale ... post-production sound assistant
Don Harrison ... foley artist
Patrick Haskill ... sound effects editor
Heidi Holm ... post-production sound assistant
Philip Hunter ... dialogue editor
Allison Lewis ... adr supervisor
Gael MacLean ... sound designer
Jonathan McCleery ... post-production sound assistant (as Jon McCleery)
Timothy Mehlenbacher ... adr recordist
Gina Mueller ... dialogue editor
Maureen Murphy ... foley artist
Iain Pattison ... re-recording engineer
Richard Patton ... location sound mixer (as Rick Patton)
Paul A. Sharpe ... re-recording engineer
Daniel Sperry ... technician: Dolby (as Dan Sperry)
David Drainie Taylor ... shooter guy
John R.S. Taylor ... post-production sound assistant (as John Taylor)
Matthew Wilson ... sound effects editor
Rusty Dunn ... foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Tony Lazarowich ... special effects coordinator
W.A. Andrew Sculthorp ... special effects (as Andrew Schulthorp)

Stunts 

Marny Eng ... stunt coordinator
Fiona Roeske ... stunts

Camera and Electrical Department 

Bill Baxter ... best boy electric (as Billy Baxter)
Jay Clennan ... dolly grip
Reid Cohoon ... grip
Jesse Deacon ... lamp operator
Stan Dim ... daily grip (as Ivan Stanley Dim)
Jason Dryden ... best boy grip
Danielle Dutch ... camera trainee
Wayne Giles ... lamp operator
Kevin Haverty ... second assistant camera
John-David Hutchison ... gaffer
Heather London ... key grip
Stephen Maier ... first assistant camera: "a" camera
Rosamond Norbury ... still photographer
Avron Sher ... lamp operator
Guy Skinner ... lamp operator
Shawn Soucy ... lamp operator
Matthew Walkley ... lamp operator
Peter Webster ... daily grip
Ann Wraith ... generator operator

Casting Department 

Gail Carr ... casting: Toronto
Lynne Carrow ... casting: Vancouver
Claire Hewitt ... casting: Toronto
Greg Milton ... extras casting
Audrey Skalbania ... extras casting
Carole Tarlington ... casting: Vancouver

Costume and Wardrobe Department 

Marnie Ander ... wardrobe set supervisor
Cathy Darby ... wardrobe assistant
Tracey Pincott ... wardrobe assistant

Editorial Department 

David Armstrong ... color timer (as Dave Armstrong)
Earl Fudger ... assistant editor
Ryan Hogan ... colorist: dailies
Ingrid Rosen ... negative cutter: Original Conforming Services
Gary Shaw ... video colorist
Nicole Thompson ... assistant editor

Location Management 

Gregory Astop ... assistant location manager (as Greg Astop)
Jessica Blackbourn ... location production assistant
Andrew Boutilier ... location production assistant
Derrick Craig ... location production assistant
Jennifer Donoghue ... location production assistant
Brad Medhurst ... location production assistant
Terry Mialkowsky ... location production assistant
Ed Nesling ... locations: preparation
Neil Robertson ... location manager
Ana Oparnica Sebal ... location production assistant (as Ana Oparnica)
Shane Travis ... location production assistant
Sam Virag ... location production assistant
Ron Wakaluk ... location scout
Jason Williams ... location production assistant

Music Department 

Dayna Manning ... composer: original music
Matthew Safran ... assistant source music supervisor: S.L. Feldman & Associates
Janet York ... source music supervisor: S.L. Feldman & Associates

Transportation Department 

Jon Bak ... transport coordinator: prep
Murray Brown ... driver
Darren Collins ... driver
Darrell Fundytus ... driver
Ron Steele ... transport coordinator
Chris Wild ... driver

Other crew 

Christopher Adkins ... unit publicist
George Baptiste ... intern to producer
Andrea Bastin ... production coordinator
Barbara Beeby ... extras craft service / extras first aid
Tammy Bentz ... stand-in
Jana Berengel ... stand-in (as Jana Burge)
Jennifer Bishop ... choreographer
Bryan Boyd ... caterer
Ronit Cohen ... researcher
Carol DiPasquale ... office production assistant
Walter Donohue ... story editor
Heather Douglas ... assistant to director
Judith Downes ... legal counsel
Vicki Egilsson ... accounting assistant
Al Farman ... security coordinator
Claude Forest ... insurance broker
Patti Henderson ... script supervisor
Barbara Hodgson ... title designer
Wendy Hyman ... production accountant
Bruce C. Jones ... security coordinator (as Bruce Jones)
Sharon McGowan ... presenter
Mark Overland ... office production assistant
Len Peterson ... office production assistant
Theresa Puskar ... stand-in
Brian Quigley ... assistant coordinator
Katherine Roussos ... craft service (as Kat Roussos) / first aid (as Kat Roussos)
Roz Shakespeare ... consultant
Peggy Thompson ... presenter
Michael Tse ... caterer
Peter Eliot Weiss ... story editor
Anne Wheeler ... story editor

Thanks 

Tracey Bell ... thanks
Darleen Blaeser ... thanks
John Boe ... thanks
Diane Boehme ... thanks
Heather Campbell ... thanks
Sandra Deeth ... thanks
Jim Deva ... thanks: Little Sister's Book & Art Emporium
Siobhan Devine ... thanks
David Dewar ... thanks
John Dippong ... thanks
Janine Fuller ... thanks: Little Sister's Book & Art Emporium
John Fulton ... thanks
Ian Gardner ... thanks (as Ian Gardner [Afrodesia])
Louise Garfield ... thanks
John Genzel ... thanks
Robin Hand ... thanks
Bob Hunka ... thanks
Luben Izov ... thanks (as Lubin Izov)
Arvi Liimatainen ... thanks
Leah MacFadyen ... thanks
Wendy MacKeigan ... thanks (as Wendy McKeigan)
Richard Martin ... thanks
John McCullough ... thanks
Charlotte Mickie ... thanks
Stephen Miller ... thanks (as Stephen Miller [Vel Veeta])
Jim Murphy ... special thanks: Motion International
Tracy Napier ... thanks (as T. Napier)
Jane O'Hara ... thanks
Rino Pace ... thanks
Alexandra Raffe ... thanks
Helen Ryane ... thanks
Regine Schmid ... special thanks: TiMe Medienvertribs GmbH
Ingrid Sheer ... thanks
Jay Sheer ... thanks (as Jay)
Beck Shields ... thanks
Bruce Smythe ... thanks: Little Sister's Book & Art Emporium
Bonnelle Strickling ... thanks
Harold Tichenor ... thanks
Wolfram Tichy ... special thanks: TiMe Medienvertribs GmbH
Saeko Usukawa ... thanks
Kate Weiss ... thanks
Laura Wheeler ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed