Edit
Monkeybone (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Henry Selick

Writing Credits (WGA)  

Kaja Blackley ... (graphic novel "Dark Town")
 
Sam Hamm ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Brendan Fraser ... Stu Miley
Bridget Fonda ... Julie McElroy
John Turturro ... Voice of Monkeybone (voice)
Chris Kattan ... Organ Donor Stu
Giancarlo Esposito ... Hypnos
Rose McGowan ... Miss Kitty
Dave Foley ... Herb (as David Foley)
Megan Mullally ... Kimmy
Bob Odenkirk ... Head Surgeon
Pat Kilbane ... Burger God Rep
Lisa Zane ... Medusa
Whoopi Goldberg ... Death
Sandra Thigpen ... Alice
Wayne Wilderson ... Hutch
Amy Higgins ... Clarissa (as Amy D. Higgins)
Alan Gelfant Alan Gelfant ... Dr. Edelstein
Kristin Norton ... Nurse
Chris Hogan ... Bazoom Toy Rep
Lucy Butler ... Guest
John Sylvain John Sylvain ... Ambulance Driver
Lou Romano ... Cop
Leon Laderach Leon Laderach ... Surgeon in Nightmare
Scott Rogers ... Surgeon
Cris Thomas-Palomino Cris Thomas-Palomino ... Surgeon
Tony Panterra Tony Panterra ... Surgeon
Ted Rooney ... Grim Reaper (voice)
Christopher Franciosa Christopher Franciosa ... Reaper Who Takes Lulu
Mary Stein ... Lulu
Fred Pierce Fred Pierce ... Reaper in Death's Office
Harper Roisman Harper Roisman ... Earl Biegler
Kristopher Logan Kristopher Logan ... Patron
Scott Workman ... Arnold the Super Reaper
Shawnee Free Jones Shawnee Free Jones ... Lizzie Borden
Ilia Volok ... Rasputin
Edgar Allan Poe IV Edgar Allan Poe IV ... Edgar Allan Poe
Claudette Mink ... Typhoid Mary
Jon Bruno ... Man in the Dungeon
Owen Masterson Owen Masterson ... Jack the Ripper
Jen Sung ... Atilla the Hun (as Jen Sung Outerbridge)
Tracy Zahoryin Tracy Zahoryin ... Model
Sunshine Deia Tutt Sunshine Deia Tutt ... Model
Jo Haugen Gash Jo Haugen Gash ... Model
Lindsay Bryan Lindsay Bryan ... Model
Brooke Boisse Brooke Boisse ... Model
Meron Abebe Meron Abebe ... Model
Mie Kringelbach Mie Kringelbach ... Model
Rex Reddick ... Museum / Tuxedo Guard (as Rex J. Reddick)
Sybil Azur ... Museum Dancer
Anne Fletcher ... Museum Dancer
Diane Mizota ... Museum Dancer
Etty Lau Etty Lau ... All Girl Band
LaTonya Holmes ... All Girl Band
Lesli Jean Matta Lesli Jean Matta ... All Girl Band (as Leslee Jean Matta)
Dawn Soler ... All Girl Band (as Dawn Solér)
Miko Watanbe Miko Watanbe ... All Girl Band (as Miiko Watanabe)
Frankie Pine Frankie Pine ... All Girl Band
Anne King Anne King ... All Girl Band
Rachen Assapiomonwait Rachen Assapiomonwait ... Korean Father (as Rachen Assapimonwait)
Veena Bidasha Veena Bidasha ... Statue Woman
Michael Anthony Jackson ... Bug Man (as M. Anthony Jackson)
Doug Jones ... Yeti
Arturo Gil ... Rat Guard
Jody St. Michael Jody St. Michael ... Centaur
Frit Fuller Frit Fuller ... Three Headed Devil
Frat Fuller Frat Fuller ... Three Headed Devil
Brian Steele ... Jumbo the Elephant God
Leif Tilden Leif Tilden ... Cyclops
Tom Fisher Tom Fisher ... Community Service Cigarette Sweeper
Joseph S. Griffo ... BBQ Pig
Kim Timbers-Patteri Kim Timbers-Patteri ... Wasp Woman (as Kim Timbers Patteri)
Lisa Ebeyer Lisa Ebeyer ... Betty the Bovine (as Lisa M. Ebeyer)
Wayne Doba ... Scorpion (as Wayne D. Doba)
Mark Viniello ... Ass Backwards
Nathan Stein Nathan Stein ... Sea Monster
Ed Holmes Ed Holmes ... Buffalo Kachina
Erica Gudis Erica Gudis ... Party Chick
Melinda Milton Melinda Milton ... Party Chick
Caroline A. Rice ... Party Chick (as Caroline)
Michael L. Hammond Michael L. Hammond ... Reaper Performer
Joe Ranft ... Street Squash Rabbit (voice)
Bruce Lanoil ... Street Squash Raccoon (voice)
Debi Durst Debi Durst ... Street Squash Snake (voice)
Phil Brotherton Phil Brotherton ... Super Mansa (voice) (as Philip Brotherton)
Roger Jackson ... Arnold the Super Reaper (voice) (as Roger L. Jackson)
Jym Dingler Jym Dingler ... Community Service Cigarette Sweeper (voice)
Leslie Hedger Leslie Hedger ... Ass Backwards (voice)
Toby Gleason Toby Gleason ... Buffalo Kachina (voice)
Allan Trautman ... BBQ Pig (voice)
Mike Mitchell ... Miss Hudiapp (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Lee Armstrong Lee Armstrong ... Puppeteer on Grim Reaper (uncredited)
Randall Bosley ... Fred (uncredited)
Brendan Burns Brendan Burns ... Detective #1 (uncredited)
Robert 'Duckie' Carpenter Robert 'Duckie' Carpenter ... Record Store Owner / Coma Victim (uncredited)
Thomas Haden Church ... Death's Assistant (uncredited)
Jamie Donovan ... Reporter #1 (uncredited)
Roger Ferreira Roger Ferreira ... Vistor (uncredited)
Wendy Fowler Wendy Fowler ... Beautiful Fan (uncredited)
Peter Gardner ... Grim Reaper in Death's Office (uncredited)
Paul Guiles Paul Guiles ... Reporter #2 (uncredited)
Harry Jay Knowles ... Lucky (uncredited)
Jason Kravits ... Guest (uncredited)
Jim Kundig Jim Kundig ... Puppeteer (uncredited)
Pons Maar ... Lead Puppeteer (uncredited)
Skyler Marshall ... Janitor (uncredited)
George Meyers ... Bazoom Toy Rep (uncredited)
Bridget Oberlin ... Puppeteer (uncredited)
Uwe Schwarzwalder ... Restaurant Guest (uncredited)
Michelle Shaffer Michelle Shaffer ... Woman with Bat (uncredited)
Tom Tangen Tom Tangen ... Burger God Representative (uncredited)
Dina Torok Dina Torok ... Background Singer (voice) (uncredited)
D. Danny Warhol ... Toy Factory Worker (uncredited)

Produced by 

Michael Barnathan ... producer
Chris Columbus ... executive producer
Paula DuPré Pesmen ... associate producer
Sam Hamm ... executive producer
Mark Radcliffe ... producer
Lata Ryan ... executive producer
Henry Selick ... executive producer

Music by 

Anne Dudley

Cinematography by 

Andrew Dunn

Film Editing by 

Jon Poll
Nicholas C. Smith
Mark Warner

Casting By 

Johnny Gidcomb
Sheila Jaffe
Georgianne Walken

Production Design by 

Bill Boes

Art Direction by 

John Chichester
Bruce Robert Hill

Set Decoration by 

Jackie Carr

Costume Design by 

Beatrix Aruna Pasztor

Makeup Department 

Gary Archer ... dental prosthetics
Greg Cannom ... special makeup effects
Thomas Floutz ... special makeup effects artist: crew
Robert Hallowell II ... key hair stylist
Brad Hardin ... foam department
John Kim ... makeup effects technician: Captive Audience Productions
Mary Kim ... makeup effects crew: Captive Audience Productions Inc.
Michael Mills ... key makeup artist
Mark Nieman ... makeup effects artist
Ben Nye Jr. ... key makeup artist
Michael Peterson ... lab makeup effects
Craig Reardon ... makeup artist
Heidi Seeholzer ... makeup artist
Brian Sipe ... special makeup effects artist
Todd Tucker ... special makeup effects artist
Danny Valencia ... hair stylist
Keith VanderLaan ... creature effects producer: Captive Audience Productions / makeup effects producer: Captive Audience Productions
Julia L. Walker ... hair stylist: Ms. Goldberg
Cristina Patterson ... contact lens technician (uncredited)

Production Management 

Doris Donnenberg ... production supervisor
Paul Moen ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Dan Bradley ... second unit director
Pamela Cederquist ... assistant director: second unit
Peter Crosman ... second unit director
Valerie Finkel ... assistant director
Michael McCue ... assistant director
Lisa C. Satriano ... assistant director: second unit
Gregory Kent Simmons ... assistant director: second unit (as Gregory Simmons)
Mike Topoozian ... first assistant director
Bob Wagner ... second assistant director

Art Department 

Tom Altobello ... assistant property master
Craig Baron ... set dresser
Mike Cachuela ... conceptual artist / storyboard supervisor
Marco A. Campos ... general foreman
Adolfo Castanon ... greens foreman
Joseph H. Catmull ... Propmaker Gang Boss
Janine Cavoto ... set dresser
Peter Chan ... concept artist / storyboard artist
Martin Charles ... graphic designer
Everett Chase ... set designer
Melanie S. Chretin ... second assistant props
Gloria Ciraolo ... painter
Val Drake ... sculptor
Guy Hendrix Dyas ... conceptual illustrator (as Guy Dyas)
Mariano Díaz ... concept artist
Jann K. Engel ... set designer (as Jann Engel)
Egan Gauntt ... art department assistant
A. Todd Holland ... set designer
Gary B. Krakoff Jr. ... propmaker foreman
Gary A. Krakoff ... construction coordinator
Tim Larsen ... painter
Scott W. Leslie ... set dresser
Lyle Maves ... lead plasterer foreman
Martin Roy Mervel ... set designer (as Martin Mervel)
James Miller ... sculptor (as Jamie Miller) / sculptor
Mike Mitchell ... illustrator
Kirstin Mooney ... art department coordinator
Andrew Murdock ... assistant art director
Jan O'Connell ... set dressing
Fred O'Connor ... propmaker
Jeff Ozimek ... set designer
Lou Romano ... illustrator
Hugo Santiago ... set designer
David S. Smith ... lead artist
Dawn Swiderski ... assistant art director
Chris Ubick ... property master
Tim Y. Wetzel ... second unit property master
Helen Wilson ... props
Anthony Zierhut ... storyboard artist
George Davis ... art department coordinator (uncredited)
Tammy DeRuiter ... painter (uncredited)
Kristine Grippo ... painter (uncredited)
J. Bryan Holloway ... sculptor (uncredited)
Kon Iliov ... gangboss (uncredited)
Scott Lafferty ... carpenter (uncredited)
Franklin T. Perry ... propmaker (uncredited)
Charles S. Serrano ... construction foreman (uncredited)

Sound Department 

Michael Axinn ... sound assistant: Skywalker Sound (as Mike Axinn)
Steve Boeddeker ... sound designer: Skywalker Sound
James Bolt ... rerecording mixer: Twentieth Century Fox
Howard Carle ... adr mixer
Derek Casari ... adr engineer
Tony Eckert ... foley mixer: Skywalker Sound
Teresa Eckton ... fx/foley editor: Skywalker Sound
Tom Fox ... utility sound
Claire Graybill ... dialogue editor
Tim Holland ... sound supervisor: Skywalker Sound
R.J. Kizer ... adr supervisor
Dave Kulczycki ... fx/foley editor: Twentieth Century Fox Studios (as David Kulczycki)
Bruce Lacey ... adr editor: Skywalker Sound
John A. Larsen ... sound supervisor: Twentieth Century Fox Studios
David Lucarelli ... adr recordist
Frank 'Pepe' Merel ... foley recordist: Skywalker Sound
Tim Nielsen ... sound assistant: Skywalker Sound
Jonathan Null ... fx/foley editor: Skywalker Sound
Geoffrey Patterson ... production sound mixer
Jeff Porrello ... boom operator: second unit
Steve F. Price ... sound assistant: Twentieth Century Fox Studios
Kevin Sellers ... fx/foley editor: Skywalker Sound
Brad Sherman ... rerecording mixer: Twentieth Century Fox
Greg Steele ... adr mixer
Donald Sylvester ... dialogue editor
Ewa Sztompke ... dialogue editor: Skywalker Sound (as Ewa Sztompke-Oatfield)
Addison Teague ... sound assistant: Skywalker Sound
Dennie Thorpe ... foley artist: Skywalker Sound
Jana Vance ... foley artist: Skywalker Sound
Ben Wienert ... cable person
Karen G. Wilson ... fx/foley editor: Skywalker Sound (as Karen Wilson)
Michael Axinn ... assistant adr editor: Skywalker Sound (uncredited)
Lora Hirschberg ... re-recording mixer: Skywalker Sound (uncredited)
Tim Holland ... supervising sound editor (uncredited)
John Lajvort ... sound editorial engineer (uncredited)
John A. Larsen ... supervising sound editor (uncredited)
Cheryl Nardi ... assistant dialogue editor: Skywalker Sound (uncredited)
Tim Nielsen ... assistant sound designer: Skywalker Sound (uncredited)
Colin O'Neill ... digital audio technician: Skywalker Sound (uncredited)
Larry Oatfield ... foley editor: Skywalker Sound (uncredited)
Todd Resnick ... sound recordist (uncredited)
Michael Semanick ... re-recording mixer: Skywalker Sound (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Kent Sparling ... mix technician: Skywalker Sound (uncredited)
Addison Teague ... supervising assistant sound editor (uncredited)
Hugh Waddell ... adr editor: Skywalker Sound (uncredited)

Special Effects by 

Jaremy Aiello ... special effects supervisor
Brent Baker ... mold department: Steve Johnson's XFX
Enrique Bilsland ... creature mechanical designer
Stan Blackwell ... special effects foreman
Joel P. Blanchard ... special effects technician
Robert Calvert ... special effects technician
Shea Clayton ... special effects supervisor
Joe Colwell ... special effects key: O.D. Stu Effects
Thomas M. Craven ... special effects technician
Steve Dearth ... special effects technician
Michael Eder ... motion control assistant
Christian Eisenhaur ... master mold maker
Mike Elizalde ... mechanical designer / puppeteer
Chrystene R. Ells ... model maker
Terry Erickson ... special effects technician
Ian Eyre ... special effects assistant
Steve Fink ... special effects makeup
Damian Fisher ... mold department: Steve Johnson's XFX
Scott Garcia ... special effects technician
Paul Gentry ... director of photography: stop motion animation unit
Terrance Graven ... model maker
Joe Heffernan ... special effects
David Hoehn ... creature effects prosthetics artist
Jeff Jingle ... mechanical fabrication
Greg Johnson ... mold department: Steve Johnson's XFX
Patrick Johnson ... model production assistant
Hiroshi Katagiri ... special makeup effects artist: Steve Johnson's XFX inc.
Jeffrey Knott ... special effects technician
Randy Krohmer ... special effects technician
Jim Kundig ... animatronic designer
Andy Lawless ... assistant camera
Paul J. Lombardi ... special effects coordinator
Ron MacInnes ... special effects technician (as Ron Macinnes)
Scott D. Mattson ... special effects office coordinator
Pierre Maurer ... special effects
Ian C. McArthur ... special effects technician
John R. McConnell ... pre-visualization: XFX Inc.
Jeff Miller ... special effects
David Monzingo ... special effects artist: Steve Johnson's XFX
Stephen D. Moore ... special effects technician
George Paine ... special effects technician
David Peterson ... shop foreman
Tuck John Porter ... special effects shop fabricator
Jeff Rand ... special effects technician
Steve Raschke ... special effects
Scott Roark ... special effects technician
Damon B. Sarafian ... special effects technician
Mike Scanlan ... animatronics supervisor
Wendy Schmidt ... animatronics designer
Russell Shinkle ... mechanical creature effects supervisor
Matt Singer ... mold department: Steve Johnson's XFX
Bryan Smith ... mold maker
Chuck E. Stewart ... first unit special effects supervisor
F. Lee Stone ... special effects technician (as Frank Lee Stone)
Valek Sykes ... special effects
Frank W. Tarantino ... special effects supervisor
Chad Van Baalbergen ... special effects technician (as Chad Baalbergen)
Brian Van Dorn ... mold department: Steve Johnson's XFX
Keith VanderLaan ... creature effects producer: Captive Audience Productions
Parry Willard ... special effects technician
William H. Wolf ... special effects technician (as William Wolf)
Dean Wood ... special effects assistant
Dick Wood ... second unit special effects supervisor
Michael Del Rossa ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Joe Gomez ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Chris Grossnickle ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Grady Holder ... lab technician: Captive Audience (uncredited)
Mike McFarlane ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Steve Newburn ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Michael O'Brien ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Thomas Ovenshire ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)

Visual Effects by 

Susan Alegria ... model maker
David W. Allen ... visual effects previsualization (as David Wallace Allen)
Christian T. Andrews ... visual effects motion control technician
Tom Arndt ... match move technician
Curtis Augspurger ... visual effects producer: Menace Effects
Adam Avitabile ... digital compositor
Michael Backauskas ... visual effects editor
Wenden K. Baldwin ... digital compositor
Damon Bard ... sculpture department supervisor
Lloyd Lee Barnett ... digital compositor
John Bartle ... visual effects editor
Eric M. Beaver ... compositor: Look Effects
Tory Belleci ... model maker
Paul Berry ... stop-motion animation
Nicholas Brooks ... visual effects artist
Phil Brotherton ... model maker
Kelly Bumbarger ... digital compositor
Steward Burris ... animator
Michelle Butler ... digital artist: CFX
Aimee Campbell ... motion tracking supervisor: Centropolis Effects
S. 'Kiki' Chansamone ... visual effects artist
Terry Clotiaux ... visual effects producer
Dan Cobbett ... digital compositor
Buckley Collum ... digital effects supervisor
Francisco Cortes ... visual effects production assistant
Gregory Creaser ... imaging/timing supervisor: Digiscope
Robert Cribbett ... digital compositor: CFX
Peter Crosman ... visual effects supervisor
Andrea D'Amico ... visual effects producer: POP Film
Ken Dackermann ... digital compositor
Michael Degtjarewsky ... digital compositor
Chris Del Conte ... visual effects producer: CFX
Aaron Dem ... visual effects head of production: CFX
Archie Donato ... digital artist
Jon Doyle ... digital artist: CFX
David S. Dranitzke ... visual effects stage coordinator
Mark S. Driscoll ... visual effects producer: LOOK! Effects Inc.
Todd Fellows ... lead modelmaker: M5 Industries Inc.
Chris Flynn ... digital compositor
Steve Fong ... visual effects artist
Adam Francis ... motion control technician
Mark Franco ... visual effects executive producer: CFX
Fortunato Frattasio ... digital artist
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title
Roy George ... digital compositor
Ray Gilberti ... animation director of photography
Brent Gilmartin ... visual effects artist
Kelly Granite ... visual effects producer: Howard Granite Films
Don Greenberg ... digital compositor
Sheila Greene ... set electician: visual effects crew, ILM
Greg Groenekamp ... visual effects composite artist: CFX LA
Abra Grupp ... digital effects supervisor
Martin Hall ... paint/roto artist
Brian Hanable ... digital effects compositor
Niles Heckman ... digital effects artist (as Jon Heckman)
Adam Howard ... visual effects supervisor
Heather Hoyland ... digital compositor
Anthony 'Max' Ivins ... visual effects supervisor: LOOK! Effects
Christopher Ivins ... lead compositor
Rodney Iwashina ... CG supervisor: CFX
Sully Jacome-Wilkes ... texture artist
Justin Johnson ... visual effects
Keith Kellogg ... tracking supervisor
Danny S. Kim ... compositor
Justin Kohn ... animator
Keiko Koyama ... digital effects coordinator: Digiscope
Pete Kozachik ... visual effects supervisor
Brad Kuehn ... visual effects supervisor
Daniel Kutner ... visual effects production assistant
Kenny Lam ... digital compositor (as Ken Lam)
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Charles Lem ... visual effects production supervisor
Michael Leonard ... model maker
Matt Linder ... lead compositor: 3D effects animator
J. Carlos Lopez ... grip: ILM miniatures department
Ralph Maiers ... digital artist: Digiscope
James Marbas ... digital effects supervisor
Pierre Maurer ... model maker: M5
John P. McMullen ... systems administrator: CFX
Meredith Meyer-Nichols ... visual effects coordinator: giant killer robots
Brett Miller ... senior technical director
Carl Miller ... animation director of photography
Steve Miller ... assistant visual effects editor: CFX
Rodney Montague ... visual effects producer
Steve R. Moore ... visual effects editor (as Steve Moore)
Tricia Mulgrew ... visual effects coordinator
Jaime Norman ... visual effects coordinator
Bill O'Donnell ... visual effects assistant
Peter Oberdorfer ... visual effects supervisor
James Park ... data I/O technician: CFX
Chris Paxson ... motion control technician
Cristin Pescosolido ... digital compositor
Patrick Phillips ... visual effects
Sean Prichard ... miniatures key grip
Janet Quen ... digital effects compositor
Dave Rand ... digital artist (as David Rand)
Steve Raschke ... digital effects
Linda Renaud ... assistant visual effects editor
Greg Rodin ... scan/record operator
Dennis Rogers ... first assistant camera: visual effects
Jacqueline Rosado ... digital effects coordinator
Daniel P. Rosen ... lead compositor: Giant Killer Robots
Kosta Saric ... visual effects editor: CFX
Erik Satre ... lead model maker: M5 Industries
Mike Schmitt ... visual effects supervisor
Laura Schultz ... visual effects coordinator
Kirk Scott ... visual effects stage manager
Craig Shumard ... motion control technician
Nicholas Siapkaris ... visual effects production coordinator
Jenny Spamer ... visual effects assistant (as Jenny Spamer Harris)
Joe Stevenson ... motion control photographer
Mary Stuart ... executive visual effects producer (as Mary Stuart-Welch)
Eric Swenson ... miniatures director of photography
Ka Yaw Tan ... digital artist
Mandy Tankenson ... visual effects coordinator: CFX
Mika Taylor ... visual effects
Rich Thorne ... production executive
Carter Tomassi ... motion control operator
David Trappe ... motion control operator
Isabel Vandernoot ... digital compositor
John Vegher ... digital artist / technical director
Tom Vukmanic ... model maker
Jeff Wells ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Bob Wiatr ... digital compositor
Peter Williams ... animation director of photography
Christopher Wolf ... systems administrator
Amber Wong ... visual effects producer
Xye ... visual effects
Negin Bairami ... model maker/painter (uncredited)
Tom Firestone ... model maker (uncredited)
Erin May ... visual effects producer: Post Logic (uncredited)
Alexandra Menapace ... motion control operator (uncredited)
Hilda Saffari ... assistant visual effects editor (uncredited)
Linda Sena ... on-set technician (uncredited)
Deborah Thomas ... digital rotoscoping: Giant Killer Robots (uncredited)
Talmage Watson ... digital artist (uncredited)
Michael Wick ... model maker (uncredited)

Stunts 

Dan Bradley ... stunt coordinator
Joe Bucaro III ... stunts
Jay Caputo ... stunt double: Chris Kattan
Eric Chambers ... stunts
Debbie Evans ... stunt driver / stunts
Kristopher Giacomazzi ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunt driver
Charles Grisham ... stunts
Zach Hudson ... utility stunts
Lane Leavitt ... stunts
Sammy Maloof ... stunt performer
Rob McCabe ... stunts: utility
Mark Newsom ... stunt double
Mark Norby ... stunts
Chris Palermo ... stunts
Darrin Prescott ... stunts
Joey Preston ... stunt double: Brendan Fraser
Rex Reddick ... stunts
Scott Rogers ... assistant stunt coordinator
Kevin Scott ... stunts
Monty L. Simons ... stunts
Tim Sitarz ... stunt double: Grimm Reaper
Scott Workman ... stunts
Keith Woulard ... stunts
John Escobar ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jeff Amaral ... electrician
James W. Apted ... assistant camera
Will Dearborn ... camera loader: second unit
Damon Doherty ... grip
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Tracy Estes ... electric rigging crew
Victor Galvis ... electrician
Tommy Garcia ... grip rigger
John Grillo ... first assistant camera: "b" camera
Patrick James Grosswendt ... gaffer
Mark Gutterud ... first assistant camera: second unit
Jaime Heintz ... grip: second unit
Robert Ikeda ... grip
Bogdan Iofciulescu ... technocrane operator
Peter Iovino ... still photographer
David Janssen ... first assistant camera: Motion Control & VFX
Dan Jones ... electrician
David Katz ... video assist operator
Ondrej Kubicek ... animation assistant camera
Gregory Lundsgaard ... steadicam operator
John R. Manocchia ... chief rigging technician
Duane Manwiller ... additional camera operator
William R. Mayberry ... best boy electric
Hugh McCallum ... grip
Chris McCracken ... grip: ILM miniatures department
Daisuke Dice Miyake ... grip
Eduardo Navarro ... assistant camera (as Ed Navarro)
Evan A. Nesbitt ... first assistant camera: second unit
John Nolan ... assistant camera
Christopher Olson ... video playback operator
Philip C. Pfeiffer ... director of photography: second unit
Sean Prichard ... key grip: miniatures unit
Brad Rea ... dolly grip "a" camera
Tony Rivetti ... first assistant camera: additional first assistant
Patrick Shellenberger ... gaffer: second unit
Val Sklar ... camera loader
Ty Suehiro ... second grip
Kristopher Van Over ... assistant camera
Patricia Van Over ... assistant camera (as Pattie Vanover)
R. Michael Yope ... electrician
Peter Graf ... stab-c technician (uncredited)
Patricia Van Over ... cinematographer: second unit (uncredited)

Animation Department 

Damon Bard ... character designer
Paul Berry ... supervising animator
Grace Cheney ... character fabricator
Webster Colcord ... animator
Phil Dale ... animator
Gisela Hermeling ... animation coordinator
Timothy Hittle ... animator
Josephine Huang ... animator
Owen Klatte ... animator
Kevin MacLean ... animator
Martin Meunier ... model maker
Jeff Newitt ... animator
Brian Ormiston ... animator
Anthony Scott ... lead animator
Trey Thomas ... animator
Greg Manwaring ... animator (uncredited)

Casting Department 

Sande Alessi ... extras casting
Julia Kim ... casting associate
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ellen Allan ... specialty costumer
Marie Boller ... costumer
Joseph Cigliano ... specialty costumes
Beau Desmond ... costumer
Daniel Dirks ... set costumer
Mike Evans ... set costumer
Matthew Jerome ... costumer
David Le Vey ... assistant costume designer
Anthony T. Lukins ... set costumer
Tom Macdonald ... set costumer
John Pohl ... costume consultant
Damien Quinn ... costumer
Shownee Smith ... costume manufacturing foreman
Nancy Smytka ... set costumer
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Keith VanderLaan ... specialty costume creator/producer: Captive Audience Productions
Mark Walcott ... set costumer

Editorial Department 

Craig Alpert ... first assistant editor
Noah Arntson ... post-production assistant
Gary Burritt ... negative cutter
Vaune Kirby Frechette ... assistant editor
Steve R. Moore ... editor: visual effects
Paul Murphy ... assistant editor
Jim Passon ... color timer
Steven Ramirez ... first assistant editor
Anthony Reyna ... editorial assistant / post-production assistant
Elizabeth Schmidt ... assistant editor
Jessie Thiele Schroeder ... post-production coordinator (as Jessie Thiele)
David Suther ... assistant editor

Location Management 

Molly Allen ... location manager
Paul Harrison ... key assistant location manager
Elaine Patarini ... assistant location manager

Music Department 

Geoff Alexander ... orchestrator
David Arch ... piano and celeste
Bill Bernstein ... music editor
Mark Berrow ... musician: violin
Kenneth Burgomaster ... score mock-ups
Heather Cairncross ... singer
Simon Changer ... score assistant engineer
Jordan Corngold ... music editor: temp music
Andrew Dorfman ... music editor
Anne Dudley ... conductor / orchestrator
Karen Elliott ... music supervisor
Geoff Foster ... score recordist
Woody Jackson ... musician
Robert Kraft ... executive in charge of music
Shawn Patterson ... composer: animated opening
Dawn Soler ... music supervisor
Bruce White ... musician: viola
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Rebecca Morellato ... music production executive (uncredited)

Transportation Department 

Tom Briggs ... driver
Edward Cook ... driver
Steve Duncan ... transportation coordinator
Chris Ferrence ... dispatcher
Tim Sisson ... transportation
Chris Walden ... driver
Bonnie Yamahiro ... driver
Joseph Kelly Padovich ... picture car mechanic (uncredited)

Other crew 

Todd J. Adelman ... production medic
Kat Alioshin ... supervisor
Courtney Atinsky ... set production assistant
Steve Bannatyne ... production assistant
Steven A. Berman ... production secretary
Susan Boyajian ... adr voice
Jan Forman Campi ... production accountant: effects unit (as Jan Forman)
Joe Cappelletti ... adr voice artist
Chris Castaldi ... set production assistant
Darrin Clubb ... foreman
Jason Columbus ... production assistant
Martha Cronin ... production accountant
Wilma Davis ... assistant to director
Bonita R. DeCarlo ... character department manager
David C. Fisher ... stand-in (as David Cotton Fisher)
Anne Fletcher ... choreographer
Trista Gormley ... key production assistant: effects unit
Gary J. Gross ... production consultant: Captive Audience Productions
Christian Henson ... drum programmer
Michael Herron ... production assistant
Jason Hinkel ... accounting clerk
Jean Hodges ... food stylist
Jason M. Hubbard ... staff assistant
James Francis Hurley IV ... intern (as Jim Hurley)
Sean W. Johnson ... fabrication intern
Erin Kaufman ... assistant production coordinator
Mitch Kelleher ... set production assistant
Travis Koller ... production assistant
Ines Larios ... payroll clerk
Francine Lecoultre ... textile designer
Chad Lemieux ... production assistant: stunts second unit
Harvey Lowry ... operations manager: Captive Audience Productions Inc.
Sonya Lunsford ... first assistant accountant
Cathy Marshall ... payroll accountant
Rob McCabe ... stand-in: Brendan Fraser
Shaun M. McGovern ... first assistant accountant
Lisa Mercurio ... production assistant
Timothy K. Miller ... additional puppeteer
James Murray ... puppeteer
Jeffrey Neumeier ... second assistant accountant
Joshua Owen ... production assistant
Tom Proost ... stage supporter
Ryan Robertson ... main title producer
Mike Scanlan ... puppeteer
Henry Selick ... body double
Brian Sofsky ... assistant to director
Susan Steinlauf-Pascal ... unit publicist
Mark Sussman ... additional voice
Karen Swallow ... assistant: Mr. Barnathan
Rachel Swenson ... production assistant
J. Ben Sykes ... catering cook
Gloria Tacchino ... assistant: Bridget Fonda
Scott Trimble ... office production assistant
Ellen Wolff ... production coordinator
Kevin Bannerman ... production executive (uncredited)
Jill Fischer ... production coordinator: Captive Audience Productions (uncredited)
John Parker ... post-production accountant (uncredited)
Kim Smith ... post-production accountant (uncredited)
Mark Thielen ... miniture sets builder (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed