Poster

Alice in Wonderland ()


Reference View | Change View


Alice falls down a rabbit hole, and finds herself in Wonderland, a fantasy land of strange characters and ideas.

Director:
Awards:
  • Won 4 Primetime Emmys. Another 8 wins & 14 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Ned Tweedledum
...
Cheshire Cat
...
Major Caterpillar
...
White Knight
...
Carpenter
...
Queen of Hearts / Society Woman
...
Mad Hatter / Chinless Idiot
...
Walrus
...
Fred Tweedledee
...
Mock Turtle
...
Alice
...
Mr Mouse
...
Sir Jack, the Knave of Hearts / Cad
...
Cook
...
King Cedric of Hearts / Society Man
...
Miss Lory
...
Duchess
...
the voice of the Gryphon (voice)
...
the voice of the Tiger Lily (voice)
Richard Coombs ...
The White Rabbit (voice)
...
The White Rabbit
...
The March Hare
Adrian Getley ...
The March Hare
Robert Tygner ...
The March Hare
Nigel Plaskitt ...
The Dormouse (voice)
David Alan Barclay ...
The Dormouse / Hedgehogs / Flamingoes (as Dave Barclay)
...
Mr. Dodo
Heathcote Williams ...
Mr. Eaglet
Ken Campbell ...
Mr. Duck
Jason Byrne ...
Pat The Gardener
Paddy Joyce ...
Bill The Gardener
...
Chief Executioner
...
Mother
Jeremy Brudenell ...
Father
...
Nanny
...
Governess
...
Three Of Hearts
...
Four Of Hearts
...
Six Of Hearts
Toby Ross-Bryant ...
Eight Of Hearts
Jonathan Broadbent ...
Royal Gardener #1
...
Royal Gardener #2
...
Royal Gardener #3 (as Chris Ryan)
...
Frogface Footman
Hugh Lloyd ...
Fishface Footman
...
Red Bishop
Christopher Greet ...
White Castle
Rest of cast listed alphabetically:
...
Red Knight (uncredited)

Directed by

Edit
Nick Willing

Written by

Edit
Lewis Carroll ... (novel "Alice's Adventures in Wonderland")
 
Peter Barnes ... (teleplay)

Produced by

Edit
Robert Halmi Sr. ... executive producer
Robert A. Halmi ... executive producer (as Robert Halmi Jr.)
Dyson Lovell ... producer
Chris Thompson ... line producer

Music by

Edit
Richard Hartley

Cinematography by

Edit
Giles Nuttgens ... director of photography

Film Editing by

Edit
Alex Mackie

Editorial Department

Edit
Anya Dillon ... trainee assistant editor
Bryon Fear ... post-production coordinator
Dominic Strevens ... first assistant editor

Casting By

Edit
Joyce Gallie ... casting director: U.K.
Lynn Kressel ... casting director: USA

Production Design by

Edit
Roger Hall

Art Direction by

Edit
Rosalind Shingleton
Alan Tomkins ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Karen Brookes

Costume Design by

Edit
Charles Knode

Makeup Department

Edit
Nuala Conway ... hair artist (as Nula Conway) / makeup artist (as Nula Conway)
Gemma Curran ... assistant makeup artist
Louise Fisher ... hair artist / makeup artist
James Kell ... hair artist / makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Anne Spiers ... hair designer / makeup designer
Caitlin Tanner ... special makeup effects artist
Julie White ... special makeup effects artist
Julie Wright ... prosthetic make up artist
Elizabeth Yianni-Georgiou ... hair artist (as Elizabeth Yianni-Georgio) / makeup artist (as Elizabeth Yianni-Georgio)
Stuart Bray ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Mark Coulier ... special makeup designer (uncredited)
Neill Gorton ... prosthetic makeup designer (uncredited)
Barrie Gower ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Duncan Jarman ... prosthetic makeup artist (uncredited)
Ian Morse ... special makeup effects artist (uncredited)
Sandra Shepherd ... makeup artist (uncredited)
Anne Spiers ... prosthetic designer (uncredited)

Production Management

Edit
Dee D'Orazio ... post-production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Tamana Bleasdale ... third assistant director
Matthew Cope ... second unit director
Fiona Gosden ... third assistant director: second unit
Toby Hefferman ... first assistant director: second unit
Gareth Tandy ... first assistant director
Rebecca Wright ... second assistant director (as Rebecca Tucker)
Simon Emanuel ... second assistant director: action unit (uncredited)

Art Department

Edit
Ted Ambrose ... draughtperson (as Edward Ambrose)
Tracy Ann Baines ... assistant sculptor
Ken Barley ... supervising plasterer
Joanna Bates ... construction buyer
Adam Brockbank ... storyboard artist
Julian Caldow ... storyboard artist
Steve Challis ... stand-by construction (as Steven Challis)
Stan Cook ... props department (as Stanley Cook)
Bob Devine ... assistant construction manager (as Robert Devine)
Peter Duffy ... supervising carpenter (as Peter Duffey)
Michael Finlay ... painter
Gary Freeman ... assistant art director
James Gemmill ... scenic artist
Michael Hersey ... stand-by construction
Arthur Holland ... supervising carpenter
Mags Horspool ... draughtperson (as Margaret Horspool)
Rachael Jones ... assistant sculptor
Laurie Kerr ... carpenter
Geoff Kingsley ... construction manager (as Geoffrey Kingsley)
Sonja Klaus ... assistant set decorator
Kate Lovejoy ... art department assistant
Graham Lupton ... props department (as Graham 'Gus' Lupton)
John Mills ... property master
Micky Mills ... props department (as Michael Mills)
Ron Newvell ... supervising rigger (as Ronald Newvell)
Dave Philpott ... stand-by construction (as David Philpott)
Dermot Power ... conceptual artist
Len Serpant ... stand-by construction
Mike Sotheran ... supervising painter (as Michael Sotheran)
Micky Swift ... props department (as Mickey Swift)
Bob Walker ... decor artist (as Robert Walker)
Terry Woods ... props department
Tony Marks ... carpenter (uncredited)

Sound Department

Edit
Nick Adams ... supervising sound editor
Gethin Aldous ... sound maintenance
Jason Canovas ... dialogue editor
Jonathan Cronin ... dialogue editor
Richard Finney ... boom operator (as Richie Finney)
Diane Greaves ... foley artist (as Dianne Greaves)
Mark Holding ... production sound mixer
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Adrian Rhodes ... re-recording mixer
Zivi Ronen ... sound effects editor
Paul Schwartz ... sound trainee
Jason Swanscott ... foley artist
Paul Wrightson ... foley editor
Gordon Brown ... dialogue & adr editor (uncredited)
Mark DeSimone ... adr engineer (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Srdjan Kurpjel ... sound effects editor (uncredited)
Dave Tinsley ... sound engineer (uncredited)
Paul Wrightson ... sound editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Terry Bridle ... special effects technician
Richard Conway ... special effects supervisor
Jamie Courtier ... model maker: Jim Henson's Creature Shop
Piers Hampton ... project manager: Jim Henson's Creature Shop
Bob Hollow ... special effects supervisor
Tim Mitchell ... animatronics
Stephen Paton ... special effects technician
Ray Scott ... creative supervisor: Jim Henson's Creature Shop
David Watson ... special effects technician (as Dave Watson)
Mark White ... special effects
Mark Hunter ... animatronic designer (uncredited)
Andrew Kelly ... senior special effects technician (uncredited)
Tez Palmer ... special effects technician (uncredited)
Karen Purvis ... animatronic skin technician: The Jim Henson Creature Shop (uncredited)
Nigel Wilkinson ... special effects technician (uncredited)
Simon Williams ... animatronic engineer (uncredited)
Sam Woodward ... animatronic designer (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Avtar Bains ... digital video effects: Framestore (London)
William Bartlett ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
Nick Bennett ... digital video effects: Framestore (London)
Oliver Bersey ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
David Booth ... visual effects supervisor
William Burdis ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
Murray Butler ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
Ben Cronin ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
Adam Gascoyne ... digital video effects: Framestore [London]
Jamie Isles ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
Linda Johnson ... digital video effects: Framestore (London)
Lucy Killick ... digital video effects: Framestore (London)
Andy Lomas ... digital video effects: Framestore (London)
Martin Parsons ... digital video effects: Framestore (London)
Steffan Perry ... digital video effects: Framestore (London)
George Roper ... digital video effects: Framestore (London)
Pedro Sabrosa ... digital video effects: Framestore (London)
Asa Shoul ... digital video effects: Framestore (London)
Fiona Walkinshaw ... visual effects producer
Angus Wilson ... digital video effects: Framestore [London]
Will Yarrow ... digital video effects: Framestore (London) / digital video effects: Framestore [London]
Nigel Blake ... model workshop supervisor (uncredited)
Dan Glass ... visual effects designer (uncredited)
Christian Manz ... visual effects artist (uncredited)
Alex Parkinson ... research and development (uncredited)

Stunts

Edit
Crystal Dalman ... stunt player
Terry Walsh ... stunt coordinator
Bradley Farmer ... stunt double: Martin Short (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Sam Bloor ... electrician
Bob Bridges ... video operator
Ian Coffey ... clapper loader
Jim Crowther ... grip
Merritt Gold ... focus puller: second unit
Steven Hall ... camera operator (as Stephen Hall)
Aleksander Kaufmann ... focus puller (as Aleks Kaufman)
Paul Kemp ... electrician
Stefan Lange ... lighting camera: second unit
Wayne Leach ... electrician
Peter Myslowski ... grip
Dave Ridout ... best boy (as David Ridout)
Ed Rutherford ... clapper loader: second unit
David Smith ... gaffer
Terry Townsend ... electrician
Alf Tramontin ... steadicam operator
Oliver Upton ... still photographer
Stuart Bridges ... video assistant (uncredited)
Lilia Sellami ... camera trainee (uncredited)
John Ward ... key Steadicam operator (uncredited)

Casting Department

Edit
Joyce Gallie ... casting: U.K.
Lynn Kressel ... casting: USA
Oded Levy ... casting assistant
Sally Osoba ... casting coordinator: U.K.

Costume and Wardrobe Department

Edit
Jill Avery ... wardrobe mistress
Graham Churchyard ... wardrobe supervisor
Joe Kowalewski ... wardrobe assistant (as Joseph Kowalewski)
Adrian Simmons ... wardrobe master
Anthony Brookman ... wardrobe assistant (uncredited)
John Cowell ... costume painter (uncredited)

Location Management

Edit
Chris Brock ... location manager
Nick Waldron ... location assistant

Music Department

Edit
Howard Ball ... orchestra contractor
John Bell ... music orchestrator
Chris Dibble ... music recordist
Andrew Glen ... music editor (as Andy Glen)
Arthur Kempel ... music orchestrator (as Arthur Kemple)

Transportation Department

Edit
Gerry 'Haggis' Bryson ... unit driver
Gordon Curran ... unit driver
Gerry Gore ... transport captain

Other crew

Edit
Chris Allies ... titles
Patricia Barr ... unit nurse (as Pat Barr)
Erica Bensly ... production coordinator
Scott Brooker ... puppet fabricator
Sue Dacre ... additional puppeteer (as Susan Dacre)
Ben Fogg ... assistant: Dyson Lovell
Pat Garrett ... choreographer
Louise Gold ... additional puppeteer
Andy Hennigan ... financial controller
Nathan Holmes ... floor runner
Amanda Kernot ... utility stand-in
Rita Kozma ... assistant accountant
Joe Lacey ... utility stand-in
Sarah Lester ... utility stand-in
Eth Ibrahim Maynard ... continuity: second unit (as Eth Ibrahim-Maynard)
Tina McConnell ... assistant accountant
Caroline Moore ... production assistant
Debbie Moseley ... production runner
Rebecca Nagan ... additional puppeteer (as Rebecca Negan)
Gerard Naprous ... horse master
Joanne Palmer ... utility stand-in
Annie Penn ... script supervisor (as Annie Wotton)
Jonathan Pilcher ... assistant: Nick Willing
Victoria Willing ... additional puppeteer
Tina Ellis ... assistant accountant (uncredited)
Bernadette Lee ... production coordinator: New York special effects (uncredited)
Rob Mayor ... technician (uncredited)
Neil Morphew ... stand-in (uncredited)
Adrian Parish ... puppeteer: gryphon/baby (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Alice follows a white rabbit down a rabbit-hole into a whimsical Wonderland, where she meets characters like the delightful Cheshire Cat, the clumsy White Knight, a rude caterpillar, and the hot-tempered Queen of Hearts and can grow ten feet tall or shrink to three inches. But will she ever be able to return home? Written by Anonymous

Plot Keywords
Taglines A Masterpiece of Imagination. . . See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Alice im Wunderland (Germany)
  • Alice au pays des merveilles (France)
  • Alicia en el país de las maravillas (Spain)
  • Alice în Ţara minunilor (Romania)
  • Alice no País das Maravilhas (Brazil)
  • See more »
Runtime
  • 150 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $21,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia Many of the scenes in this movie were directly copied from the illustrations of Sir John Tenniel, the original "Alice's Adventures in Wonderland" artist. See more »
Goofs When the Queen of Hearts decides to decapitate the cards who were painting the roses red, Alice hides them in her skirt to save them. However, they are never seen getting out, and no further reference is made to them in the film. See more »
Movie Connections Edited into 2 Everything 2 Terrible Tokyo Drift (2010). See more »
Soundtracks Cherry Ripe See more »
Quotes Alice: I think carefully before acting rashly.
Queen of Hearts: Sound advice.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed