Edit
Air Bud 3 (Video 2000) Poster

(2000 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Bill Bannerman

Writing Credits (WGA)  

Kevin DiCicco ... (character "Air Bud")
 
Mick Whiting ... (written by) and
Robert Vince ... (written by) &
Anne Vince ... (written by)
 
Paul Tamasy ... (characters) &
Aaron Mendelsohn ... (characters)

Cast (in credits order)  

Kevin Zegers ... Josh Framm
Dale Midkiff ... Patrick
David Glyn-Jones David Glyn-Jones ... Minister
Caitlin Wachs ... Andrea Framm
Chilton Crane ... Jackie Framm
Chantal Strand ... Tammy
Brodie Biles Brodie Biles ... Boy at Wedding
Martin Ferrero ... Snerbert
Duncan Regehr ... Geoffrey Putter
Don McMillan Don McMillan ... Webster
Brittany Paige Bouck Brittany Paige Bouck ... Emma Putter
Patricia Idlette Patricia Idlette ... Mrs. Brimstone
Shayn Solberg Shayn Solberg ... Tom Stewart
Julie Patzwald Julie Patzwald ... Kate
Shane Vajda Shane Vajda ... Moose
Miguel Sandoval ... Coach Montoya
Levi James Levi James ... Sam Drake
Chris Wilding Chris Wilding ... Mike
Jay Brazeau ... Referee #1
Frank C. Turner ... Referee #2
Tom Shorthouse Tom Shorthouse ... Old Man
Fred Keating ... Coach Sterns
Mark Pawson Mark Pawson ... Assistant Coach
Jeremy Guilbaut ... Steve Stearns
Eric Hui Eric Hui ... Spartans Player
Nick Misura Nick Misura ... Janitor
Briana Scurry ... Herself
Scott Watson Scott Watson ... Announcer Brad
Kelly Herron ... Announcer Ted
Dave Cameron Dave Cameron ... World Cup Announcer #1
Paul Carson Paul Carson ... World Cup Announcer #2
Brandi Chastain ... Herself
Tisha Venturini Tisha Venturini ... Herself
Dakota Dakota ... Buddy
Walker Walker ... Buddy
Shooter ... Buddy
Tango Tango ... Buddy
Poacher Poacher ... Buddy
Emma Emma ... Molly
Rest of cast listed alphabetically:
Sarah Deakins ... Mother (uncredited)
Molly Hagan ... Coach Crenshaw (uncredited)
Alexander Ludwig ... Actor (uncredited)
Peter Madsen Peter Madsen ... World Cup International Coach (uncredited)
Emma Marof ... Baby Noah (uncredited)
Hannah Marof Hannah Marof ... Baby Noah (uncredited)

Produced by 

Richard Bullock ... line producer
Ian Fodie ... producer
Michael Strange ... executive producer
Anne Vince ... executive producer
Robert Vince ... executive producer

Music by 

Brahm Wenger

Cinematography by 

Cyrus Block

Film Editing by 

Kelly Herron
Lara Mazur

Casting By 

Lorna Johnson
Ellie Kanner

Production Design by 

Carmi Gallo

Art Direction by 

Norma Rodgers

Set Decoration by 

James Willcock

Costume Design by 

Kate Healey

Makeup Department 

Emanuela Daus ... key makeup artist: second unit
Rebeccah Delchambre ... assistant makeup artist
Christie Dillabough ... first assistant makeup artist
Tanya Hudson ... key makeup artist
Simon Karpowicz ... assistant hair stylist
Rebecca Lee ... second assistant makeup artist
James Dean Patten ... assistant hair stylist
Dean Ryan ... key hair stylist
Lisa Waddell ... makeup department head
Vince Yoshida ... fabricator (uncredited)

Production Management 

Ian Birkett ... unit production manager
Richard Bullock ... production manager
Anna McRoberts ... production executive: Keystone (as Anna-Maria McRoberts) / production supervisor: additional photography (as Anna-Maria McRoberts)
Joel Segal ... executive in charge of production
Tracey Seward ... production controller (as Tracy Seward)
Scott Watson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Marina Alstad ... trainee assistant director: second unit
Scott J. Ateah ... second unit director
Keith Giesbrecht ... trainee assistant director: additional photography
Eddy Hardy ... third assistant director
David Massar ... first assistant director: second unit
Nicole McKay ... second assistant director: second unit
Jordan Roberts ... second assistant director
Tanis Roese ... trainee assistant director
Drew Taylor ... third assistant director: second unit
Josh Skye ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

Jen Ball ... on-set dresser
Paul Bigham ... lead greensperson
Mark Black ... assistant property master
Clint Bolton ... property master: additional photography
Doris Deutschmann ... assistant art director
La Vonne Girard ... props buyer
Ira Hanen ... on-set props: second unit
Larry Iverson ... set dresser
Scooter Johnson ... set dresser
Bill Kerney ... scenic painter
Barnaby Killam ... lead dresser
Laura Killam ... assistant set decorator
Andy Koessler ... set dresser
Jacques Lamontagne ... set dresser
Wanda McDonald ... assistant construction coordinator
Steve Menchions ... set dresser
Guy Miller ... set dresser
Andy Polos ... property master
Robert Pratt ... storyboard artist
Kim T. Searow ... set decorator: second unit
Lael Sleep ... on-set dresser: second unit
Del Smith ... construction coordinator
Judi Stackaruk ... set dresser
Andrew Thompson ... greensperson
Judi Varga ... scenic painter (as Judy Varga)
Colin White ... scenic painter
Raugi Yu ... set dresser

Sound Department 

Tyler Berrie ... foley recordist / re-recording mixer
Beau Biggart ... adr recordist: Los Angeles
Marc Chiasson ... supervising sound editor
Kris Fenske ... sound effects editor
Dean Giammarco ... re-recording mixer
Darren Gilmore ... adr assistant
Evani Goll ... second assistant sound editor
Tony Gronick ... sound effects editor
Jeff Grout ... additional sound re-recording mixer (remastered version) / sound engineer (remastered version)
Randall Lee ... chief engineer
Samuel Lehmer ... supervising re-recording mixer
Johnny Ludgate ... sound effects editor (as John Ludgate)
Jesse Lyon ... adr recordist
Grant McAlpine ... adr recordist
Carolyn Motyer ... boom operator
John Motyer ... location sound mixer
Maureen Murphy ... foley walker
Tim Peters ... first assistant sound editor
Rick Senechal ... sound effects editor
Daniel Sperry ... stereo sound consultant: Dolby (as Dan Sperry)
John R.S. Taylor ... adr editor / dialogue editor
Cam Wagner ... foley walker

Special Effects by 

David Barkes ... special effects assistant: second unit

Visual Effects by 

Michael Dalton-Smith ... visual effects compositor
Steven Hodgson ... visual effects supervisor
Mary Holding ... visual effects compositor
Grant Lindsay ... visual effects producer
Christopher Dusendschon ... optical compositor: THDX (uncredited)

Stunts 

Richard Brooks ... stunt player
Garvin Cross ... stunt player
Ryan Ennis ... assistant stunt coordinator
Danny Gurniak ... stunt player
Brad Kelly ... stunt player
Randy Lee ... stunt coordinator
Fred Perron ... stunt player
Jeff Rupp ... stunt player
Lori Stewart ... stunt player

Camera and Electrical Department 

John Adams ... gaffer
Tero Arden ... lamp operator: second unit
Clayton Bachynsky ... second assistant camera: second camera
Troy Bassett ... b dolly grip
Jeff Boudier ... lamp operator
Brian Bouma ... dolly grip
Cliff Cenerini ... electrician
Brendan Chalmers ... second assistant camera
John Davidson ... camera operator: second camera
Rob De Coste ... first assistant camera: second unit
Tamia Diaz ... assistant camera / second assistant camera: second unit
Theo Eglseder ... first assistant camera: additional photography
Dennis Farbatiuk ... best boy electric: second unit
Douglas R. Field ... camera operator (as Doug Field)
Dean Friss ... first assistant "a" camera: second unit
Don Gillie ... gaffer: second unit
Reg Gole ... first assistant camera: second camera, second unit
Rick Guenther ... grip (as Rick Gunther)
Ian Guns ... rigger
Oliver Hajdu ... generator operator: additional photography
Lionel Hebert ... grip: second unit
Seth Hettrick ... best boy grip
John Holbrook ... director of photography: second unit
Bruce Hudson ... generator operator: second unit
Christina Kasperczyk ... first assistant camera
Nick Lacombe ... lamp operator
Harvey LaRocque ... camera operator: second camera
Dean Lavoie ... key grip
Michael Mayo ... best boy electric
Peter Mohr ... gaffer: additional photography
Randal W. Morton ... second assistant camera: second unit (as Randy Morton)
Rod Newby ... generator operator
Diyah Pera ... still photographer
Jayson Rupert ... grip
Jeff Sayle ... camera trainee
Robert E. Simpson ... first assistant camera: second camera (as Robert Simpson)
Brian Smith ... key grip: second unit
Tim Spencer ... camera operator: second camera, second unit / steadicam operator: second unit
Gordon VanHumbeck ... best boy grip: second unit
Ed Willems ... grip: second unit

Animation Department 

Jonathan Spencer Levy ... animation director (uncredited)

Casting Department 

Sandra-Ken Freeman ... casting associate: Canada
Linda Pao-Inthara ... casting assistant: USA
Audrey Skalbania ... extras casting: Canada
Jared Valentine ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jessica Lythgoe-Green ... second assistant costume designer
Jody Leanne Petford ... assistant costume designer

Editorial Department 

David Armstrong ... color timer
Francesca Benedetti ... post-production coordinator
Janet Gaynor ... post-production assistant
Andrew Notman ... assistant editor
Jason Pielak ... assistant editor
Jodie Davidson ... colorist: dailies (uncredited)

Location Management 

Abraham Fraser ... location manager
Jonathan Hutchings ... location assistant
Owen Kydd ... location assistant
Jan Eirik Langoen ... assistant location manager
Roger Paul ... trainee assistant location manager
Tracey Renyard ... location manager: second unit
Mick Rochon ... location scout
Tommy Wilson ... assistant location manager

Music Department 

Glen Alan ... assistant music engineer
Hal Beckett ... music contractor / music editor (as Hal Foxton Beckett)
Michael Colomby ... scoring mixer: songs
Victor Costanzi ... concert master
Dean Maher ... assistant music engineer
Don Mann ... music editor
Roger Monk ... score mixer (as Roger Monn)
Gregory Prechel ... orchestrator
Brahm Wenger ... conductor

Transportation Department 

Peter Huff ... transportation coordinator
Fred Moroz ... transportation captain: second unit
John O'Toole ... transportation captain
Blair Smith ... transportation coordinator: additional photography
Larry Tardif ... driver: bus
Brian Whitlock ... transportation co-captain

Other crew 

Ingrid Bauer ... production accountant
Adam Becker ... production assistant: second unit
Ridge Blackwell ... title designer
Melanie Bradley ... truck supervisor
Melanie Cadham ... assistant: Mr. Bannerman
Jacqueline Dallamore ... security captain (as Jacqueline V. Johnson)
Jeremy Dawson ... production assistant: second unit
Mike Doiron ... key production assistant
Balazs Egerszegi ... office production assistant
Ashley Fester ... background performer
Erin Fitzgerald ... adr walla group
Marjorie Fossum ... script supervisor: second unit
Kelly Fry ... craft service: additional photography
Tracey Gardhouse ... assistant animal trainer: second unit
Nancy Heller ... office production assistant
Bonnie Judd ... animal coordinator / animal trainer
Ryan Judd ... animal trainer
Trish Judd ... assistant animal trainer (as Trisha Judd)
Paula S. Kyan ... production assistant
Lynne Lachance ... assistant animal trainer: second unit
Rauchine Lansdell ... production assistant: second unit
Pam Lawrence ... script supervisor
Doug Leaf ... animal trainer / animal trainer: second unit
Shane Lennox ... production assistant
Joanne Martin ... script supervisor: additional photography
Alison Martinello ... assistant production coordinator
Colin Meacham ... production assistant: second unit
Marcus Ritton ... production assistant: second unit
Susan Schlappner ... assistant production accountant
Tracey Seward ... production controller (as Tracy Seward)
Alison Stephen ... production coordinator
Bonnie Sutherland ... set supervisor
Reba Szabo ... craft service
Glen Tedham ... production accountant
Jared Valentine ... extras wrangler
Mike Varsava ... puppy assistant trainer
Wendy Varsava ... puppy assistant
Laurie Watt ... production accountant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed