Edit
Angela's Ashes (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Alan Parker

Writing Credits (WGA)  

Frank McCourt ... (book)
 
Laura Jones ... (screenplay) and
Alan Parker ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Emily Watson ... Angela McCourt
Robert Carlyle ... Malachy (Dad)
Joe Breen Joe Breen ... Young Frank
Ciaran Owens ... Middle Frank
Michael Legge ... Older Frank
Ronnie Masterson Ronnie Masterson ... Grandma Sheehan
Pauline McLynn ... Aunt Aggie
Liam Carney ... Uncle Pa Keating
Eanna MacLiam Eanna MacLiam ... Uncle Pat
Andrew Bennett Andrew Bennett ... Narrator (voice)
Shane Murray-Corcoran Shane Murray-Corcoran ... Young Malachy (as Shane Murray Corcoran)
Devon Murray ... Middle Malachy
Peter Halpin ... Older Malachy
Aaron Geraghty Aaron Geraghty ... New Born Michael
Sean Carney Daly Sean Carney Daly ... Baby Michael
Oisin Carney Daly Oisin Carney Daly ... Baby Michael
Shane Smith Shane Smith ... Middle Michael
Tim O'Brien Tim O'Brien ... Older Michael
Blaithnaid Howe Blaithnaid Howe ... Newborn Alphie
Klara O'Leary Klara O'Leary ... Baby Alphie
Caroline O'Sullivan Caroline O'Sullivan ... Baby Alphie
Ryan Fielding Ryan Fielding ... Older Alphie
Daire Lynam Daire Lynam ... Margaret Mary
Ben O'Gorman Ben O'Gorman ... Eugene
Sam O'Gorman Sam O'Gorman ... Oliver
Frank Laverty ... Young Paddy Clohessy
James Mahon James Mahon ... Middle Paddy Clohessy
Laurence Kinlan ... Older Paddy Clohessy
Lucas Neville Lucas Neville ... Willie Harold
Walter Mansfield Walter Mansfield ... Fintan Slattery
Des McAleer Des McAleer ... Mr. Benson
Sean Kearns Sean Kearns ... Dotty O'Neill
Les Doherty Les Doherty ... Mr. O'Dea
Brendan Cauldwell Brendan Cauldwell ... Mr. O'Halloran
Shay Gorman Shay Gorman ... Mr. Hannon
Johnny Murphy ... Seamus
Jon Kenny Jon Kenny ... Lavatory Man
Susan Fitzgerald Susan Fitzgerald ... Sister Rita
Brendan McNamara ... Toby Mackey
Maria McDermottroe Maria McDermottroe ... Bridey Hannon
Oliver Maguire Oliver Maguire ... Confession Priest
Daithi O'Suilleabhain Daithi O'Suilleabhain ... Young Priest
Eileen Pollock Eileen Pollock ... Mrs. Finucane
Alvaro Lucchesi Alvaro Lucchesi ... Laman Griffin
Mark O'Regan Mark O'Regan ... Dr. Troy
Moira Deady Moira Deady ... Mrs. Purcell
Kerry Condon ... Theresa
Gerard McSorley ... Father Gregory
Garrett Keogh Garrett Keogh ... Mr. Hegarty
Eamonn Owens ... Quasimodo
John Anthony Murphy John Anthony Murphy ... Redemptionist Priest
Phelim Drew Phelim Drew ... Rent Man
Brendan O'Carroll ... Funeral Carriage Driver
Maggie McCarthy Maggie McCarthy ... Miss Barry
Bairbre Ní Chaoimh Bairbre Ní Chaoimh ... Mrs. O'Connell (as Bairbre Ni Chaoimh)
Nuala Kelly ... Dance Teacher
Brian Clifford Brian Clifford ... Telegram Boy
Edward Murphy Edward Murphy ... Young Mikey Molloy
Kieran Maher Kieran Maher ... Older Mikey Molloy
James McClatchie James McClatchie ... Bishop
Patrick Bracken Patrick Bracken ... Younger Question Quigley
Terry O'Donovan Terry O'Donovan ... Older Question Quigley
Danny O'Carroll ... Clarke
David Ahern David Ahern ... Cyril Benson
Marcia DeBonis ... Mrs. Leibowitz
Helen Norton Helen Norton ... Delia
Eileen Colgan Eileen Colgan ... Philomena
Alan Parker ... Dr. Campbell
Stephen Marcus ... English Agent
Pauline Shanahan Pauline Shanahan ... Eye Nurse
Gerry Walsh Gerry Walsh ... Farmer
Brendan Morrissey Brendan Morrissey ... Brother Murray
Darragh Neill Darragh Neill ... Heffernan
Sarah Pilkington Sarah Pilkington ... Minnie MacAdorey
Donncha Crowley Donncha Crowley ... Sacristan
Veronica O'Reilly Veronica O'Reilly ... Mrs. Carmody
Anne O'Neill Anne O'Neill ... Mrs. Dooley (as Ann O'Neill)
Phil Kelly Phil Kelly ... Father Gory
Jaz Pollock Jaz Pollock ... Roden Lane Neighbour
Paddy Scully Paddy Scully ... St. Vincent Man #1
J.J. Murphy ... St. Vincent Man #2
Frankie McCafferty ... St. Vincent Man #3
Jack Lynch Jack Lynch ... St. Vincent Man #4
Patrick David Nolan Patrick David Nolan ... Travel Agent
Gerard Lee Gerard Lee ... Carmody Priest
Martin Benson ... Christian Brother
Birdy Sweeney Birdy Sweeney ... Old Priest
Owen O'Gorman Owen O'Gorman ... Sleeping Sailor
Pat McGrath Pat McGrath ... Butcher
Ray McBride Ray McBride ... Mill Foreman
John Sheedy John Sheedy ... Coal Yard Foreman
Sam Ryan Sam Ryan ... Shaved Head Boy #1
Donnacha Gleeson Donnacha Gleeson ... Shaved Head Boy #2
Jim McIntyre Jim McIntyre ... Gravedigger #1
Richard Walker Richard Walker ... Gravedigger #2
Mary Ann Spencer Mary Ann Spencer ... Parent #1
Kathleen Lambe Kathleen Lambe ... Parent #2
Jer O'Leary ... Parent #3
Rest of cast listed alphabetically:
James Cagney ... Rocky Sullivan (archive footage) (uncredited)
Karl Dawson ... Boy (uncredited)
Adolf Hitler ... Himself (archive footage) (uncredited)
Boris Karloff ... Imhotep (archive footage) (uncredited)
Dennis Milholland ... Man in the Pub (uncredited)
Nathan Slattery ... Bus Passenger (uncredited)
Stewart Stafford Stewart Stafford ... Factory Worker (uncredited)
Ciaran Tracey Ciaran Tracey ... Boy (uncredited)
Viviana Verveen ... Girl (uncredited)

Produced by 

David Brown ... producer
James Flynn ... co-producer
Kit Golden ... associate producer
Doochy Moult ... associate producer
Morgan O'Sullivan ... co-producer
Alan Parker ... producer
Scott Rudin ... producer
Adam Schroeder ... executive producer
Eric Steel ... executive producer
David Wimbury ... line producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Chris Connier
Michael Seresin

Film Editing by 

Gerry Hambling

Casting By 

John Hubbard
Ros Hubbard
Juliet Taylor

Production Design by 

Geoffrey Kirkland

Art Direction by 

Fiona Daly
Jonathan McKinstry
Malcolm Middleton

Set Decoration by 

Jennifer Williams

Costume Design by 

Consolata Boyle

Makeup Department 

Audrey Doyle ... makeup artist
Richard Glass ... contact lens optician
Uxue Laguardia ... makeup artist
Clare Lambe ... assistant makeup artist
Roisin O'Reilly ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Nicolas Hippisley-Coxe ... production supervisor: third unit
Des Martin ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

William Booker ... second assistant director
Conor Gibbons ... trainee assistant director
Tommy Gormley ... assistant director
Richard Graysmark ... second second assistant director
Sharon Harford ... trainee assistant director
Dennis Maguire ... assistant director
Brian 'Joker' Mulvey ... second second assistant director
Brendan O'Sullivan ... third assistant director
Amanda Webb ... trainee assistant director

Art Department 

Eoin Bailey ... stagehand
Russ Bailey ... construction coordinator
Temple Clark ... storyboard artist
Darren Kearney ... painter
Frank Matthews ... supervising plasterer
Owen Monaghan ... props
Joe Monks ... stand-by painter
Irene O'Brien ... graphic designer
David Packard ... assistant scenic artist
Graeme Bird ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Anna Behlmer ... re-recording mixer
John Fitzgerald ... adr mixer
Richard Fordham ... assistant sound editor
Sarah Gaines ... adr recordist / dailies transfer operator
Micki Joanni ... synchron editor
Eddy Joseph ... supervising sound editor
Nick Lowe ... dialogue editor
Andy Nelson ... re-recording mixer
Alastair Sirkett ... assistant foley editor
Stephen Slattery ... sound trainee
Dave Sloss ... adr mixer
Ken Weston ... production sound mixer

Special Effects by 

Conor Coughlan ... special effects technician
Yves De Bono ... special effects supervisor
Mark Griffin ... special effects buyer
Stephen Sutton ... special effects technician

Visual Effects by 

Kent Houston ... visual effects supervisor
Martin Body ... optical cameraman (uncredited)
John Paul Docherty ... digital effects supervisor (uncredited)
Susi Roper ... visual effects producer (uncredited)
David Smith ... optical cameraman: Peerless Camera (uncredited)
John Swinnerton ... compositor (uncredited)
Pat Wong ... digital compositor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Peter Bloor ... gaffer
Alan Butler ... focus puller
Darryl Byrne ... second assistant camera: "b" camera
Hugh-Thomas Cavanagh ... electrician
P.J. Dillon ... focus puller: "b" camera
David Grennan ... clapper loader
Bill Kaye ... still photographer
Keith Manning ... grip
Ray Meehan ... best boy
John Murphy ... grip
Philip Murphy ... grip
Peter O'Toole ... assistant chief light technician
Mike Roberts ... camera operator

Casting Department 

Sarah Allentuch ... casting assistant
Patricia DiCerto ... casting associate (as Patricia Kerrigan DiCerto)

Costume and Wardrobe Department 

Maria Phelan ... trainee wardrobe assistant
Magdalen Rubalcava ... assistant costume designer
Sue Wain ... costume supervisor

Editorial Department 

Carolyne Chauncey ... first assistant editor
David Feldman ... assistant editor
Michael J. Gaffey ... post-production runner (as Mike Gaffey)
Robert Ireland ... assistant editor
Mairead McIvor ... assistant editor
Bryan McMahan ... colorist: mastering
Anna Maria O'Flanagan ... editor trainee
Ben Renton ... editor trainee

Location Management 

Niall Martin ... assistant location manager
Paddy McCarney ... location manager
Edmund Sampson ... location assistant
Andrew Wilson ... assistant location manager

Music Department 

Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
John Ellis ... musician: oboe
Steve Erdody ... musician: cello
Randy Kerber ... musician: piano
Lisa Donovan Lukas ... music preparation
Peter Myles ... assistant music editor
John Neufeld ... orchestrator
Simon Rhodes ... music scoring mixer
Marni Sanders ... copyist
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Joann Turovsky ... musician: harp (as Jo Ann Turovsky)
John Williams ... conductor
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
Marc Miller ... music clearance (uncredited)

Transportation Department 

Arthur Dunne ... transportation captain

Other crew 

Cate Arbeid ... production coordinator
Paul Beard ... production assistant
John A. Cohen ... assistant: Scott Rudin
Matt Dalton ... first assistant accountant
Eben Davidson ... assistant: Scott Rudin
R.H. Davies ... marine coordinator
Sarah Feinberg-Galan ... assistant: Scott Rudin (as Sarah Feinberg)
Martin Gentles ... production assistant
Marisa Grandi ... production secretary
Sally Jones ... script supervisor
Nick Kilcoyne ... production assistant
Robert F. Kocourek ... production controller
Dorothy McDonnell ... production assistant
Sean Montague ... stand-in: Robert Carlyle
Angelique Palozzi ... assistant: Scott Rudin
J.J. Shea ... production assistant
Derek Skaletsky ... assistant: Scott Rudin
Will Sweeney ... production intern
Narges Takesh ... story editor
Eoin Holohan ... assistant extras coordinator (uncredited)
Ray Kenny ... trainee crowd coordinator (uncredited)
Seamus Porter ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed