Edit
Dune (TV Mini-Series 2000– ) Poster

(2000– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

John Harrison ... (3 episodes, 2000)

Series Writing Credits  

John Harrison ... (3 episodes, 2000)
Frank Herbert ... (uncredited) (3 episodes, 2000)

Series Cast complete, awaiting verification  

William Hurt ...  Duke Leto Atreides 3 episodes, 2000
Alec Newman ...  Muad'Dib / ... 3 episodes, 2000
Saskia Reeves ...  Lady Jessica Atreides 3 episodes, 2000
P.H. Moriarty ...  Gurney Halleck 3 episodes, 2000
Ian McNeice ...  Baron Vladimir Harkonnen 3 episodes, 2000
Matt Keeslar ...  Feyd-Rautha Harkonnen 3 episodes, 2000
László I. Kish ...  Glossu Rabban 3 episodes, 2000
Giancarlo Giannini ...  Padishah - Emperor Shaddam Corrino IV 3 episodes, 2000
Julie Cox ...  Princess Irulan Corrino 3 episodes, 2000
Uwe Ochsenknecht ...  Stilgar 3 episodes, 2000
Zuzana Geislerová ...  Reverend Mother Gaius Helen Mohiam 3 episodes, 2000
Philip Lenkowsky Philip Lenkowsky ...  Guild Agent 3 episodes, 2000
Laura Burton ...  Alia / ... 3 episodes, 2000
Pavel Vokoun Pavel Vokoun ...  Guard 3 episodes, 2000
James Watson ...  Duncan Idaho 2 episodes, 2000
Miroslav Táborský ...  Count Hasimir Fenring 2 episodes, 2000
Barbora Kodetová ...  Chani 2 episodes, 2000
Jakob Schwarz ...  Otheym 2 episodes, 2000
Karel Dobrý ...  Dr. Pardot Kynes / ... 2 episodes, 2000
Pavel Cajzl Pavel Cajzl ...  Sardauker Captain 2 episodes, 2000
Jan Vlasák ...  Thufir Hawat 1 episode, 2000
Robert Russell Robert Russell ...  Dr. Yueh 1 episode, 2000
Jan Unger Jan Unger ...  Piter Devries 1 episode, 2000
Christopher Lee Brown Christopher Lee Brown ...  Jamis 1 episode, 2000
Jaroslava Siktancova Jaroslava Siktancova ...  Shadout Mapes 1 episode, 2000
Drahomíra Fialková Drahomíra Fialková ...  Mother Ramallo 1 episode, 2000
Petra Spindlerová ...  Young Mother Ramallo 1 episode, 2000
Clotilde Le Grand Clotilde Le Grand ...  Novititate 1 episode, 2000
Elizabeth Sofranco Elizabeth Sofranco ...  Novititate 1 episode, 2000
David Máj ...  Guild Representative 1 episode, 2000
Pavel Kríz ...  Esmar Tusk 1 episode, 2000
Jeff Caster Jeff Caster ...  Linger Bewt 1 episode, 2000
David Fisher David Fisher ...  Assasin / ... 1 episode, 2000
Noel le Bon Noel le Bon ...  Turok 1 episode, 2000
Dan Brown Dan Brown ...  Watermaster 1 episode, 2000
Mikulás Kren ...  Fremen Leader 1 episode, 2000
Oldrich Navrátil ...  Naib #1 1 episode, 2000
Jirí Hanák Jirí Hanák ...  Naib #2 1 episode, 2000
Matej Forman Matej Forman ...  Puppeteer 1 episode, 2000
Petr Forman ...  Puppeteer 1 episode, 2000
Brian Jaurequi Brian Jaurequi ...  Fremen Man #1 1 episode, 2000
Jan Cajzl Jan Cajzl ...  Boy 1 episode, 2000
Klára Issová ...  Servant Girl 1 episode, 2000
Rianne Kooiman Rianne Kooiman ...  Servant Waterseller 1 episode, 2000
Mark Huntley Mark Huntley ...  Lieutentant 1 episode, 2000
Teresza Semlerova Teresza Semlerova ...  Farrah 1 episode, 2000
Anita Durst Anita Durst ...  Lady in Waiting 1 episode, 2000
Jan Nemejovský ...  Imperial General 1 episode, 2000
Gregory Linington Gregory Linington ...  Fedaykin #1 unknown episodes
Daniel Rous ...  Fedaykin #2 unknown episodes
Petr Vacek ...  Fremen Man #2 unknown episodes
Ivo Novák ...  Fremen Man #3 unknown episodes
Petra Lustigová ...  Fremen Woman unknown episodes
Rich Gold Rich Gold ...  Father unknown episodes
Robert Jasków ...  Soldier #1 unknown episodes
Pavel Bezdek Pavel Bezdek ...  Soldier #2 unknown episodes
Martin Hub Martin Hub ...  Soldier #3 unknown episodes
Jeff Tyler Jeff Tyler ...  Foreman unknown episodes
Petr Vobecky Petr Vobecky ...  Bodyguard unknown episodes
Joel Sugerman Joel Sugerman ...  Spice Spa Attendant unknown episodes
David Forrester ...  Noble #1 unknown episodes
Zdenek Maryska Zdenek Maryska ...  Noble #2 unknown episodes
David O'Kelly David O'Kelly ...  Imperial Soldier unknown episodes
Robert Lahoda Robert Lahoda ...  Officer unknown episodes
Steve Fisher Steve Fisher ...  Lieutenant unknown episodes
Pavel Vokolin Pavel Vokolin ...  Guard unknown episodes

Series Produced by 

Rola Bauer ... consulting producer: Executive for Tandem Communications (3 episodes, 2000)
Mitchell Galin ... executive producer (3 episodes, 2000)
Tim Halkin ... consulting producer: Executive for Tandem Communications (3 episodes, 2000)
David R. Kappes ... producer (3 episodes, 2000)
Tomas Krejci ... executive producer (3 episodes, 2000)
Michael D. Messina ... assistant producer (3 episodes, 2000)
Harry B. Miller III ... associate producer (3 episodes, 2000)
Richard P. Rubinstein ... executive producer (3 episodes, 2000)

Series Music by 

Graeme Revell ... (3 episodes, 2000)
Tim Simonec ... (3 episodes, 2000)

Series Cinematography by 

Vittorio Storaro ... (3 episodes, 2000)

Series Film Editing by 

Harry B. Miller III ... (3 episodes, 2000)
Pedro Pablo Celedón ... (1 episode, 2000)

Series Casting By 

Molly Lopata ... (3 episodes, 2000)

Series Production Design by 

Miljen Kreka Kljakovic ... (3 episodes, 2000)

Series Costume Design by 

Theodor Pistek ... (3 episodes, 2000)

Series Makeup Department 

Tamara Koubová ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Josef Lojik ... key makeup artist (3 episodes, 2000)
Alena Lojikova ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Zdena Prchlíková ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Nora Robertson ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Rene Stejskal ... prosthetics designer (3 episodes, 2000)
Ivo Strangmüller ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Milan Vlcek ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Eva Vyplelová ... assistant makeup artist (3 episodes, 2000)
Alan Tuskes ... foam latex supervisor (uncredited) (3 episodes, 2000)

Series Production Management 

Michal Cerveny ... unit manager: second unit (3 episodes, 2000)
David R. Kappes ... unit production manager (3 episodes, 2000)
Pavel Solc ... production manager (3 episodes, 2000)
Pavel Typolt ... unit manager (3 episodes, 2000)
Michelle Weller ... production supervisor (3 episodes, 2000)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Matthew J. Clark ... first assistant director (unknown episodes)
Tereza Engelova ... assistant director (unknown episodes)
Ernest Farino ... second unit director (unknown episodes)
Richard Gironi ... second assistant director (unknown episodes)
Larry D. Horricks ... first assistant director (unknown episodes)
Andy Howard ... second assistant director (unknown episodes)
Jirí Ostry ... first assistant director (unknown episodes)
Frantisek Rezek ... second assistant director (unknown episodes)
Zuzana Smukova ... assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Milan Babik ... propman (3 episodes, 2000)
Jim Bandsuh ... illustrator (3 episodes, 2000)
Jirí Cihák ... scenic painter (3 episodes, 2000)
Paul Herndon ... conceptual artist / storyboard artist (3 episodes, 2000)
Andrej Kostic ... storyboard artist (3 episodes, 2000)
Stanislav Suva ... scenic painter (3 episodes, 2000)
Dennis Todorovic ... art department interpreter (3 episodes, 2000)
Karel Vanásek ... property master (3 episodes, 2000)

Series Sound Department 

Erik Aadahl ... sound effects editor (unknown episodes)
Ulrika Akander ... adr editor / dialogue editor (unknown episodes)
David Beadle ... adr editor / sound editor (unknown episodes)
Pete Elia ... re-recording mixer (unknown episodes)
Andrew Ellerd ... sound effects editor (unknown episodes)
Stephen Fitzmaurice ... adr mixer (unknown episodes)
Petr Forejt ... production sound mixer: second unit (unknown episodes)
Larry Goeb ... adr editor / dialogue editor (unknown episodes)
David Grecu ... dialogue editor (unknown episodes)
Sonya Henry ... adr editor / dialogue editor (unknown episodes)
Patrick Hogan ... adr editor (unknown episodes)
Michal Holubec ... sound recordist (unknown episodes)
Victor Iorillo ... sound effects editor (unknown episodes)
Helen Luttrell ... adr editor (unknown episodes)
Gus Medina ... foley mixer (unknown episodes)
Bob Newlan ... supervising dialogue editor (unknown episodes)
Chris Ostler ... sound recordist (unknown episodes)
R.J. Palmer ... supervising adr editor (unknown episodes)
Dale W. Perry ... foley artist (unknown episodes)
Roman Rigo ... boom operator (unknown episodes)
Jeff Rosen ... adr editor / dialogue editor (unknown episodes)
Jana Smidova ... boom operator: second unit (unknown episodes)
Larry Stensvold ... re-recording mixer (unknown episodes)
Bruce Tanis ... sound effects editor (unknown episodes)
Jay Wilkinson ... supervising sound editor (unknown episodes)
Dean Beville ... sound editor (uncredited) (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Cecilia ... special effects (3 episodes, 2000)
Rene Stejskal ... animatronic model designer (2 episodes, 2000)
Joseph Hahn ... special effects (unknown episodes)
Jim Healy ... special effects supervisor (unknown episodes)
Robert Kurtzman ... animatronic creature effects supervisor/puppeteer (unknown episodes)
Greg Nicotero ... lead special effects supervisor (unknown episodes)
Pavel Sagner ... special effects coordinator (unknown episodes)
Bryan Smith ... mold maker (unknown episodes)
Keith Suzuki ... pyrotechnics supervisor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Steve Caldwell ... digital compositor (3 episodes, 2000)
Phil Carbonaro ... matte artist (3 episodes, 2000)
Matthew Diezel ... visual effects editor (3 episodes, 2000)
Ernest Farino ... visual effects supervisor (3 episodes, 2000)
Justin Knowles ... visual effects artist (3 episodes, 2000)
Corrado Rizzo ... visual effects (3 episodes, 2000)
Tony Alderson ... CGI supervisor (unknown episodes)
Whitney Scott Bain ... visual effects production assistant (unknown episodes)
Jamie Baxter ... digital artist: matte painter: Digital Firepower (unknown episodes)
Gary E. Beach ... visual effects coordinator (unknown episodes)
Everett Burrell ... digital artist (unknown episodes)
Ryan Carter ... digital artist (unknown episodes)
Sarah Coatts ... visual effects coordinator (unknown episodes)
Clay Dale ... visual effects (unknown episodes)
Charles Darby ... digital matte supervisor: Digital Firepower (unknown episodes)
Gina Di Bari ... digital artist (unknown episodes)
Linda Drake ... visual effects editor (unknown episodes)
Kevin Gendreau ... CG artist: Area 51 (unknown episodes)
Buddy Gheen ... digital compositor: E=mc2 (unknown episodes)
John Gibbons ... 3D artist (unknown episodes)
Paul Gimm ... digital artist (unknown episodes)
Steve Graves ... digital artist (unknown episodes)
Justin Hammond ... digital effects: Area 51 (unknown episodes)
Michael F. Hoover ... digital artist (unknown episodes)
Martin Hubacek ... visual effects editor (unknown episodes)
Frank H. Isaacs ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Laurel Klick ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Kevin Kutchaver ... visual effects (unknown episodes)
Kevin Lane ... digital effects: Area 51 (unknown episodes)
Kim Lavery ... digital matte painting producer: Digital Firepower (unknown episodes)
Paul Le Blanc ... 3D supervisor and compositor: E=mc2 (unknown episodes)
Carlyle O. Livingston II ... miniature effects shoot coordinator / miniature effects supervisor (unknown episodes)
Viktor Lonek ... second unit visual effects video assist operator (unknown episodes)
Al Magliochetti ... visual effects (unknown episodes)
Michelle Massie ... visual effects production manager (unknown episodes)
Don Mccoy ... digital artist (unknown episodes)
Tim McHugh ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Robert W. Morgenroth ... visual effects supervisor: E=mc2 (unknown episodes)
Michael Pecchia ... digital compositor (unknown episodes)
Todd Sheridan Perry ... CG consultant: Max Ink Cafe (unknown episodes)
Ethan Phillips ... visual effects (unknown episodes)
Gianluca Risita ... digital artist (unknown episodes)
Gian Luca Rizzo ... visual effects producer (unknown episodes)
Naz Shams ... digital artist (unknown episodes)
Fabrizio Storaro ... visual effects supervisor: Proxima (unknown episodes)
Kevin Struckman ... CG artist: Area 51 / CG artist: Flat Earth Productions (unknown episodes)
Elaine Essex Thompson ... visual effects production supervisor: Netter Digital (unknown episodes)
Devin Uzan ... digital compositor (unknown episodes)
John van Barneveld ... digital effects artist (unknown episodes)
Robert Ward ... model maker (unknown episodes)
Scott Wheeler ... digital effects supervisor (unknown episodes)
Chris Zapara ... CG artist: Area 51 (unknown episodes)
Christopher Dusendschon ... digital element colour correction: THDX (uncredited) / digital imaging: THDX (uncredited) / negative lineup: THDX (uncredited) (unknown episodes)
Michael Melchiorre ... data manager (uncredited) (unknown episodes)
Scott Ramsey ... visual effects producer: E=mc2 (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Jan Holicek ... stunts (3 episodes, 2000)
Dimo Lipitkovsky ... stunts (3 episodes, 2000)
Pavel Bezdek ... assistant stunt coordinator (unknown episodes)
Radek Bruna ... stunts (unknown episodes)
Petr Drozda ... stunt coordinator (unknown episodes)
Hana Dvorská ... stunt double (unknown episodes)
Jiri Horky ... stunts (unknown episodes)
Dusan Hyska ... stunt double (unknown episodes)
Jindrich Klaus ... stunts (unknown episodes)
Ladislav Lahoda ... stunt coordinator (unknown episodes)
Katerina Lahodova ... assistant stunt coordinator (unknown episodes)
Miroslav Lhotka ... stunts (unknown episodes)
David Motl ... stunt double (unknown episodes)
Jan Petrina ... stunts (unknown episodes)
Petr Vlasak ... stunt double (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Andy Arnautov ... gaffer: second unit (3 episodes, 2000)
Martin Benc ... camera operator: second unit (3 episodes, 2000)
Alfredo Betrò ... camera operator: "a" camera (3 episodes, 2000)
Jan Boruvka ... best boy (3 episodes, 2000)
Václav Cermak ... rigging gaffer (3 episodes, 2000)
Karel Charvat ... grip (3 episodes, 2000)
Jiri Gazda ... key grip (3 episodes, 2000)
Ivo Gresak ... key grip: second unit (3 episodes, 2000)
Miro Gábor ... cinematographer: second unit (3 episodes, 2000)
Ladislav Hruby ... first assistant camera (3 episodes, 2000)
Lukas Jaromersky ... rigging electrician (3 episodes, 2000)
Igor Jelen ... electrician (3 episodes, 2000)
Borivoj Klecka ... electrician (3 episodes, 2000)
Viktor Lonek ... video assist operator: second unit (3 episodes, 2000)
Filip Majer ... assistant camera (3 episodes, 2000)
Antonin Marik ... focus puller (3 episodes, 2000)
Zdenek Mrkvicka ... assistant camera (3 episodes, 2000)
Petr Rosicky ... still photographer: second unit (3 episodes, 2000)

Series Casting Department 

Nancy Bishop ... casting: Prague (3 episodes, 2000)
Wendy Brazington ... casting: London (3 episodes, 2000)
Terri Douglas ... adr voice casting (3 episodes, 2000)
Leonard Finger ... casting: New York (3 episodes, 2000)
Jirí Hrstka ... extras casting (3 episodes, 2000)
Cornelia von Braun ... casting: Munich (3 episodes, 2000)

Series Costume and Wardrobe Department 

Bela Friedlová ... wardrobe (3 episodes, 2000)
Maria Hubackova ... set costumer (3 episodes, 2000)

Series Editorial Department 

Michael Buday ... on-line editor (3 episodes, 2000)
Andrea Folprecht ... assistant editor (3 episodes, 2000)
Tom Kugler ... negative cutter (3 episodes, 2000)
Lou Levinson ... colorist (3 episodes, 2000)
Frances Solis ... negative cutter (3 episodes, 2000)
Elvio Sordoni ... assistant editor (3 episodes, 2000)
Adrian Colon ... apprentice editor (uncredited) (3 episodes, 2000)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited) (3 episodes, 2000)

Series Location Management 

Aneta Valaskova ... location manager (3 episodes, 2000)

Series Music Department 

Wolfgang Amadeus ... scoring mixer (3 episodes, 2000)
Melissa Deanne Ferguson ... assistant music editor (3 episodes, 2000)
Matthew Ferraro ... music programmer (3 episodes, 2000)
David E. Russo ... music arranger / music programmer (3 episodes, 2000)
Joshua Winget ... music editor (3 episodes, 2000)

Series Transportation Department 

Gabi Brown ... transportation coordinator (unknown episodes)

Series Other crew 

Sheila Allen ... production accountant (3 episodes, 2000)
Nancy Bishop ... dialogue coach (3 episodes, 2000)
Alisa Buckley ... assistant to producer (3 episodes, 2000)
Michal Caban ... choreographer (3 episodes, 2000)
Marketa Dankova ... assistant production coordinator (3 episodes, 2000)
Frank De Palma ... sequence editor (3 episodes, 2000)
Larry Garrison ... unit publicist (3 episodes, 2000)
Klara Holubova ... assistant to cast (3 episodes, 2000)
Vladimir Kesl ... computer technician (3 episodes, 2000)
Marianna Krenova ... stand-in (3 episodes, 2000)
Dita Lylova ... medic (3 episodes, 2000)
Marketa Reichlova ... medic (3 episodes, 2000)
Lenka Rock ... production secretary (3 episodes, 2000)
Philip Seeger ... stand-in (3 episodes, 2000)
Darko Stavrik ... production assistant (3 episodes, 2000)
Martin Supka ... medic (3 episodes, 2000)
Michal Suzpa ... stand-in (3 episodes, 2000)
Jana Vesela ... production coordinator (3 episodes, 2000)
Zdenek Vrubel ... assistant to cashier (3 episodes, 2000)
Lori Wyant ... script supervisor (3 episodes, 2000)

Series Thanks 

Rola Bauer ... thanks (3 episodes, 2000)
Moritz von der Groeben ... thanks (3 episodes, 2000)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed