Edit
Forces of Nature (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Bronwen Hughes

Writing Credits (WGA)  

Marc Lawrence ... (written by)

Cast (in credits order)  

Ben Affleck ... Ben Holmes
Sandra Bullock ... Sarah Lewis
Maura Tierney ... Bridget Cahill
Steve Zahn ... Alan
Blythe Danner ... Virginia
Ronny Cox ... Hadley
Michael Fairman ... Richard Holmes
Richard Schiff ... Joe
Athena Bitzis ... Juanita the Bull Tamer
Afemo Omilami ... Cab Driver
David Strickland ... Steve Montgomery
Jack Kehler ... Vic DeFranco
Janet Carroll ... Barbara Holmes
Meredith Scott Lynn ... Debbie
George Wallace ... Max (as George D. Wallace)
Steve Hytner ... Jack Bailey
John Doe ... Carl Lewis
Anne Haney ... Emma
Bert Remsen ... Ned
Julie Ivey ... Beth
Maia Lien Maia Lien ... Sandy
Danny Scalf ... Skycap
Franklin H.D. Ecker Franklin H.D. Ecker ... Groomsman #1
Rafiki Smith Rafiki Smith ... Groomsman #2
Carter Reedy ... Groomsman #3
Taylor Gilbert Taylor Gilbert ... Dr. Keller
Francisco De Ramírez Francisco De Ramírez ... Bus Driver
Pat Crawford Brown ... Florence
Bill Erwin ... Murray
William Marquez William Marquez ... Herman
Michael Cudlitz ... Bartender
Libby Whittemore Libby Whittemore ... Car Rental Agent
Dan Albright Dan Albright ... Officer McDonnell
Mike Pniewski ... Conductor
Antone Calandra Antone Calandra ... Sunseeker
Bill Coates Bill Coates ... Sunseeker
Damon Frost Damon Frost ... Sunseeker
Vivian Edwards-Ashford Vivian Edwards-Ashford ... Sunseeker
Tommy Chappelle Tommy Chappelle ... Sunseeker
James Chirbas James Chirbas ... Sunseeker
Jean Gates Jean Gates ... Sunseeker
Joan Glover Joan Glover ... Sunseeker
Bob King Bob King ... Sunseeker
Winnie Hammer Winnie Hammer ... Sunseeker
George Stoba George Stoba ... Sunseeker
Leon Lamar ... Sunseeker
Judith Maltenfort Judith Maltenfort ... Sunseeker
Marc McPherson Marc McPherson ... Hotel Manager
Shelly Desai ... Cabbie
Cordell Nichols Cordell Nichols ... Child on Train
Dan Biggers Dan Biggers ... Justice of the Peace
Mali Miller Mali Miller ... Sunseeker
Natalie Hendrix Natalie Hendrix ... Airport Reporter
Eddie Miller Eddie Miller ... Sunseeker
Scott Pierce ... News Anchor
Ginnie Randall Ginnie Randall ... Sunseeker
Shannon Welles Shannon Welles ... Lady in Wheelchair
Beverly Shelton Beverly Shelton ... Sunseeker
Danny Nelson Danny Nelson ... Sunseeker
Jacki Wilson Jacki Wilson ... Sunseeker
Marshall Rosenblum Marshall Rosenblum ... Ticket Vendor
Wes Kennemore Wes Kennemore ... Thief
Bob King Bob King ... Sunseeker
Brandon McLaughlin Brandon McLaughlin ... Delivery Man
Justin Michael Benassi Justin Michael Benassi ... Sarah's Son
Joanne Pankow ... Sunseeker Gladys
Lester Cohen Lester Cohen ... Port Authority Spokesman
Rest of cast listed alphabetically:
Kara Hamilton ... Kirsten
Cal Johnson Cal Johnson ... Wedding Party Guest #1
Chad Ridgely ... Police Officer
David Smith David Smith ... Bachelor Party Patron
Rob Springer ... Wedding Videographer
Derrick Damions ... The Survivor (uncredited)
Jeremy DeCarlos Jeremy DeCarlos ... South of the Border Tourist (uncredited)
Jada DeVille Jada DeVille ... (uncredited)
Lonnie Knight Lonnie Knight ... Groomsman (uncredited)
Christofer Michaels Christofer Michaels ... Assistant (uncredited)
Joe Pantoliano ... Cab Driver (uncredited)
Heidi Salinger Heidi Salinger ... Snooty Kid (uncredited)
Timothy J. Scanlin Jr. ... Student from Antwerp (uncredited)
Gregory H. Starbuck Gregory H. Starbuck ... Dinner guest (uncredited)
Alexandria Valentine Alexandria Valentine ... Elite Socialite (uncredited)
Jade Wu ... Traveler (uncredited)

Produced by 

Susan Arnold ... producer
Ian Bryce ... producer
Donna Roth ... producer
Steven P. Saeta ... associate producer
Ricki Spector ... associate producer

Music by 

John Powell

Cinematography by 

Elliot Davis ... director of photography
David Stockton

Film Editing by 

Craig Wood

Casting By 

Junie Lowry-Johnson

Production Design by 

Lester Cohen

Art Direction by 

Christa Munro

Set Decoration by 

Leslie Morales
Chuck Potter

Costume Design by 

Donna Zakowska

Makeup Department 

Sherri Bramlett ... hair stylist
Tina Harrelson ... makeup artist
Patricia McAlhany Glasser ... hair stylist
Candace Neal ... hair stylist
Sandra S. Orsolyak ... makeup artist
Janine Rath ... hair stylist: Ms. Bullock
Amy Schmiederer ... assistant makeup artist
Michelle Weiss ... assistant hair stylist
Pamela S. Westmore ... makeup artist: Ms. Bullock
Cindy J. Williams ... makeup artist (as Cindy Jane Williams)
Janet Carey ... additional makeup artist (uncredited)
Stephen Kelley ... makeup artist (uncredited)
Barbara Lacy ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Erica Frauman ... post-production supervisor
Pamela Hochschartner ... unit production manager: New York second Unit
Cordy Rierson ... production manager
Steven P. Saeta ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael N. Anderson ... first assistant director: second unit
John Guss ... additional second assistant director
K.C. Hodenfield ... first assistant director
Lisa C. Satriano ... second assistant director (as Lisa Satriano)
Pamela Satterfield ... second assistant director
Rebecca Stefan ... second second assistant director (as Rebecca A. Stefan)
Alexander Witt ... second unit director

Art Department 

Jack Ballance ... set designer
David M. Bowen ... assistant property master
Clifton T. Cooper ... set dresser
Sarah Costello ... painter
Max Daly ... art department assistant
Susan Dennis ... property assistant
Daniel Dietrich ... construction foreperson
Abigail Drury ... scenic painter
Frank M. Fleming ... lead man
Patrick Fuhrman ... set dresser
Kevin Garland ... labor foreman
Lillian Heyward ... computer graphic designer / graphic designer/sign designer
Richard Hill ... construction propmaker foreman
Claire Kirk ... art department coordinator
William S. Lake ... propmaker
Scott A. Lawson ... set dresser
Bryan Lee ... construction foreperson
Melissa Matthies ... property master
Alton McClellan ... paint foreperson
John W. Morgan ... stand-by painter
Thomas A. Morris Jr. ... construction coordinator
Todd Morris ... on-set dresser
William Scot Noonan ... labor foreman
Bozydar Orszula ... construction foreperson
Doug Petersen ... construction propmaker foreman
Chuck Potter ... co-set decorator
Ricky Riggs ... scenic charge
Glenn Rivers ... draftsman
Larry Sauls ... set dresser
Jonathan Short ... set designer
Ben T. Sineath Jr. ... set dresser
Nicole Strojny ... set painter
John Thomas ... paint foreperson
Penny Thomas ... paint foreperson
Dixie Leigh Townsend ... construction buyer
Stacy Weddington ... buyer / set dresser
Angie Woodard ... assistant property master

Sound Department 

Michael Babcock ... effects editor (as Mike Babcock)
David Beadle ... dialogue editor
Anna Behlmer ... re-recording mixer: Twentieth Century Fox Studios
David Betancourt ... foley mixer (as Dave Betancourt)
Lukas Bower ... dialogue editor
Rick Canelli ... adr recordist
Carrie Cashman ... foley recordist
Lawrence L. Commans ... additional boom operator
Mark Cookson ... foley editor
Russell DeWolf ... dialogue editor (as Russ DeWolf)
Joe Dorn ... adr supervisor
Dawn Fintor ... foley artist
Andrea Gard ... sound design assistant
Howell Gibbens ... adr editor
Kevin Globerman ... second engineer
Larry Goeb ... dialogue editor
Tim Gomillion ... re-recordist: Twentieth Century Fox Studios
David Grecu ... foley editor (as Dave Grecu)
David Hankins ... supervising sound editor
Sara Hankins ... apprentice editor: adr
Craig Heath ... re-recordist: Twentieth Century Fox Studios (as Craig 'Pup' Heath)
Sonya Henry ... dialogue editor
Andy Kopetzky ... foley editor
Andy Nelson ... re-recording mixer: Twentieth Century Fox Studios
Bob Newlan ... foley supervisor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Geoffrey Patterson ... production sound mixer
Robert Renga ... re-recordist: Twentieth Century Fox Studios
Joe Schiff ... adr assistant
Frank Smathers ... effects editor
Mark Steinbeck ... boom operator
Alicia Stevenson ... foley artist
Bruce Tanis ... effects editor
Randy Thom ... sound designer
Bill Ward ... assistant sound editor
Ben Wienert ... cable person
Geoff Zanelli ... sound engineer / synths recording
Erik Aadahl ... assistant dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Steve Bunyea ... special effects technician (as Steven Bunyea)
Jack Davis ... special effects technician
Ken Ebert ... special effects technician
John Frazier ... special effects supervisor
Tommy Frazier ... special effects technician
Jim Jolly ... special effects technician (as Jim Jolley)
Ralph Kerr ... special effects technician
Martin Montoya ... special effects technician
Joe Pancake ... special effects technician
Francis Pennington ... special effects technician
J.D. Schwalm ... special effects
Bryan Wohlers ... special effects technician
Michael J. Hudson ... special effects technician (uncredited)
Walter Kiesling ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

David Blizard ... digital artist
Casey Cannon ... computer graphics producer: BFTRE
Richard Chuang ... visual effects supervisor
Michael Cooper ... visual effects plate supervisor
Chanda Cummings ... digital artist
Jean Cunningham ... digital artist
Michael Day ... digital artist
Philippe Denis ... digital artist
Jonathan Derovan ... visual effects producer
Alex Drought ... digital nonlinear engineer
Konrad Dunton ... digital artist
Jonah Hall ... digital artist
Thane Hawkins ... digital artist
Jason Heapy ... production coordinator
Kristi Hewitt ... digital artist
Sharon Smith Holley ... visual effects editor
David House ... digital artist
Les Hunter ... visual effects producer: PDI
Mel Kangleon ... color timer: PDI
Stephanie Katritos ... digital artist
Ken Keys ... digital artist
Henry LaBounta ... visual effects supervisor
Ed Lazor ... digital artist
Gerald McAleece III ... technical assistant
Alberto Menache ... character technical director: PDI / digital artist
George Merkert ... visual effects executive producer: PDI
Barbara Meyers ... digital artist
Steven Moder ... digital non-linear engineer
Shawn Neely ... software development
Bertrand Ong ... digital artist: PDI
Stephan Osterburg ... digital artist
Brice Parker ... visual effects coordinator
Sean Pollack ... digital artist
Thomas Pushpathadam ... digital artist
Federico Revia ... digital artist
Marc D. Rienzo ... compositor: PDI/DreamWorks
Federico Rivia ... digital effects artist
Krzysztof Rost ... digital artist (as Krzysztof Rostek)
James Rowell ... digital artist
Jesse Silver ... matte artist
Alan Sonneman ... matte painter
Rahul Thakkar ... software development
Chris Trimble ... digital artist: PDI
Adam Valdez ... animation supervisor
Todd Vaziri ... computer graphics artist: BFTRE
Nathania Vishnevsky ... digital artist
Larry Weiss ... computer graphics sequence supervisor: PDI
Erik Winquist ... digital artist: PDI
Mark Edwards ... film recorder operator: PDI (uncredited)
Marlon Montgomery ... animation technology (uncredited)
Curt Stewart ... digital effects artist (uncredited)

Stunts 

Nancy Ellen Anzalone ... stunt double: Sandra Bullock
Lena Fennema ... stunts
Lex D. Geddings ... stunt actor
Cal Johnson ... stunt coordinator
Michael Li ... stunts
Tina Mckissick ... stunts
Rex Reddick ... stunts
Larry Rippenkroeger ... stunts
Stevan Schwartzenberger ... stunts
Lonnie R. Smith Jr. ... stunts (as Lonnie Smith)
Michele Waitman ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jamie Barber ... first assistant camera: second unit
Jeff Becker ... rigging chief lighting technician
Lee Blasingame ... first assistant camera
Kirk Bloom ... second assistant camera
John Buckley ... chief lighting technician
Kristen Bunting ... grip
Thomas Crawford ... best boy grip
Jason Dannenberg ... additional grip
Greg Fausak ... grip (as Gregory Fausak)
Bill Fine Jr. ... electrician (as Bill Fine)
John Fine ... electrician
Ken Fisher ... "a" camera operator: second unit / camera operator
Thomas Gibson ... best boy: second unit (as Tom Gibson)
Steven A. Guerrero ... best boy rigging grip
Paul Hamacher ... grip
Jimmy Harritos ... electrician
Mark Jackson ... first assistant camera
Doug Keegan ... electrician
Nathaniel Kendrick Jr. ... electrician (as Nathaniel Kendrick)
Chris Lombardi ... camera operator: "b" camera
Richard Mall ... key grip
Jabez Maurer ... rigging electric
Ethan McQuerrey ... electrician
Renton-Paul Medcalf ... key rigging grip
Darren Michaels ... unit still photographer
Joseph C. Ogg Jr. ... electrician
Ryan Parks ... second assistant camera: second unit
David Pearlberg ... dolly grip
Jeff Pelton ... second assistant camera: second unit
Calmar Roberts ... first assistant camera: second unit (as Cal Roberts)
Scott Ronnow ... camera loader
Mark Sannes ... key grip: second unit
Mike Satterfield ... electrician (as Michael Satterfield)
Scott Satterfield ... grip (as Scott Neil Satterfield)
John Seravic ... grip
Mike Shaheen ... video playback operator
Chris Squires ... steadicam operator
Mark Suveg ... video assist operator (as Mark C. 'Snackie' Suveg)
Aaron Atom Vyvial ... additional grip / additional rigging electrician
Warner R. Wacha ... second assistant camera (as Warner Wacha)
Alexander Witt ... director of photography: second unit
R. Michael Yope ... assistant chief lighting technician
Glenn Cannon ... playback operator (uncredited)
Randy Tharpe ... rigging electrician (uncredited)

Casting Department 

Libby Goldstein ... casting associate
Chris Hutchins ... location casting

Costume and Wardrobe Department 

Amy Andrews ... wardrobe supervisor
David Butler ... costume assistant
Sharon Globerson ... assistant costume designer
Zandra Harding ... key costumer
Juliet Ouyoung ... assistant costume designer: New York
Virginia D. Patton ... wardrobe supervisor (as Ginnie Patton)
Frankie Ritacco ... costumer
Jennifer Rizzo ... wardrobe assistant
Kate Sawyer ... set costumer
Joel Voorhies ... costumer: Ms. Bullock (as Joel D. Voorhies)
Gillian Waterman ... costumer

Editorial Department 

Tony Bacigalupi ... assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Terry Claborn ... color timer
Kevin Du Toit ... post-production assistant
Sven E. Fahlgren ... post-production coordinator
Peter Fandetti ... assistant editor
Simon Morgan ... assistant editor

Location Management 

Franklin H.D. Ecker ... location assistant
Andrew Grob ... assistant location manager
Lance Holland ... location manager: North Carolina
Michael Leon ... location manager
Timothy Stone ... assistant location manager
Andrew J. Young ... location scout

Music Department 

Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Bruce Fowler ... orchestrator
Gavin Greenaway ... additional music arranger / conductor
Todd Homme ... executive in charge of music
Alan Meyerson ... score mixer
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator
Marvin R. Morris ... assistant music editor
Katherine Quittner ... music editor / music editor: temp music
Mary Ramos ... music supervisor
Robbie Robertson ... creative music consultant
Marni Sanders ... copyist
Gregg Silk ... assistant score engineer
Michelle Silverman ... music supervisor (as Michelle Kuznetsky)
Steven L. Smith ... music preparation
Julie Butchko ... music clearances (uncredited)
Gavin Greenaway ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Timothy Bolt ... insert car driver
Neil Castles Jr. ... driver
Paula Collins ... picture car wrangler
Howie Mandel ... transportation co-captain (as Howard Mandel)
Peter Mandel ... mechanic
Sheila Mandel ... transportation office coordinator
Randy Peters ... transportation coordinator
Ron Poniewaz Jr. ... transportation co-captain
Ron Poniewaz ... transportation captain
Candace Wells ... transportation captain
David Carlton White ... transportation co-captain

Other crew 

Joanne Abrams ... assistant: Ms. Arnold
Jason Asher ... production secretary
Judi Bell ... script supervisor: second unit
Brumby Broussard ... production assistant
Abby Callahan ... assistant to directors
Kyle Cooper ... title designer: main title sequence
Stephen M. Corbin ... craft service
Sundy Corbin ... craft service
Julie Cummings ... production assistant
Aria Noelle Curzon ... adr artist
Max Daly ... production assistant
Maria DeVane ... post-production accountant
Betsy Doubledee ... production assistant
Erin Engman ... assistant production office coordinator
Tracey Fajen ... production assistant
Billy Fields ... set medic
Pamela Fowler ... set medic
Lee Futch ... production assistant
Soren Garcia-Rey ... assistant: Mr. Affleck
Yvonne Goessling ... assistant: Ian Bryce
John Guss ... production assistant (as John Walker Guss)
Cate Hardman ... script supervisor
Jason Heapy ... production coordinator
Bill Hill ... assistant accountant
Trevor Jenkins ... stand-in: Ben Affleck (as Trevor P. Jenkins)
Amy Leigh Johnson ... unit publicist
Lara Leonard ... assistant: Ms. Bullock (as Lara L. Leonard)
Sheila Mandel ... production assistant
Walter M. McCormick ... projectionist (as Walt McCormick)
Kathryn Mindala ... accountant
Steven R. Molen ... production executive
Daniel Netzinger ... production assistant (as Danielle Crockett)
Janice Perry ... production assistant
Randy Peters ... aerial coordinator
Bill Phillips ... assistant accountant
Michael Scott Reid ... production assistant
Chris Romberg ... first assistant accountant
Rip Russell ... assistant accountant
Adam Shankman ... choreographer
Todd Soley ... stand-in: Ben Affleck
Karen Turner ... payroll accountant
Denise Vasquez ... production assistant
Lois Walker ... production coordinator
Megan Weaver ... assistant: Ms. Roth
Kurt Zelnak ... travel coordinator
Brooke Brunson ... production assistant (uncredited)
Roma Chugani ... additional voices (uncredited)
Michael Clossin ... stand-in: male (uncredited)
Albert B. Cooper IV ... representative: Georgia Film Office (uncredited)
Elissa Ewalt ... production assistant: Virginia (uncredited)
Ronda McCall ... production assistant (uncredited)
Shannon Petska ... assistant production office coordinator (uncredited)
Senia Phillips ... animal trainer (uncredited)
Kelly Tippens ... stand-in: Sandra Bullock (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed