Poster

Dinosaur ()


Reference View | Change View


An orphaned dinosaur raised by lemurs joins an arduous trek to a sancturary after a meteorite shower destroys his family home.

Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
...
Plio (voice)
...
Yar (voice)
...
Zini (voice)
...
Suri (voice)
...
Aladar (voice)
...
Kron (voice)
...
Bruton (voice)
...
Neera (voice)
...
Baylene (voice)
...
Eema (voice)
...
(voice)
Sandina Bailo-Lape ...
(voice) (as Sandina Bailolape)
...
(voice)
...
(voice)
...
(voice) (as Catherine Cavadini)
...
(voice)
...
(voice)
Jeff Fischer ...
(voice)
Barbara Harris ...
(voice) (as Barbara Iley)
...
(voice) (as David Allen Kramer)
Susie Stevens-Logan ...
(voice) (as Susan Stevens Logan)
David McCharen ...
(voice) (as David Mccharen)
...
(voice)
...
(voice)
...
(voice)
Noreen Reardon ...
(voice)
Chelsea Russo ...
(voice)
...
(voice)
Aaron Spann ...
(voice)
Melanie Spore ...
(voice)
...
(voice) (as Andrea Taylor)
...
(voice)
...
(voice)
...
(voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Linda Harmon ...
Singer (uncredited) (voice)
...
Additional Voices (uncredited) (voice)

Directed by

Edit
Eric Leighton
Ralph Zondag

Written by

Edit
Thom Enriquez ... (story) &
John Harrison ... (story) &
Robert Nelson Jacobs ... (story) and
Ralph Zondag ... (story)
 
John Harrison ... (screenplay) &
Robert Nelson Jacobs ... (screenplay)
 
Walon Green ... (based on an earlier screenplay by)
 
Gregory Gunter ... (creative development)
 
Shirley Pierce ... (screenplay)
 
Jonathan Roberts ... (additional story material)
 
Rhett Reese ... (additional story material)
 
Tamara Lusher Stocker ... (additional story) (as Tamara Lusher)

Produced by

Edit
Baker Bloodworth ... co-producer
Jim Burton ... line producer: plate unit
Enfys Dickinson ... content producer
Pam Marsden ... producer

Music by

Edit
James Newton Howard

Cinematography by

Edit
David R. Hardberger
Steven Douglas Smith ... (as S. Douglas Smith)

Film Editing by

Edit
H. Lee Peterson

Editorial Department

Edit
Robert Bagley ... post-production coordinator
Robert Brakey ... assistant editor
Terry Claborn ... color timer
Robert J. Hansen ... telecine operator
Mark A. Hester ... associate editor
Marisa Johnston ... post-production coordinator
Craig Paulsen ... first assistant editor
Mary Beth Smith ... negative cutter
Anna Solorio-Catalano ... assistant editor
Bruce Tauscher ... color timer / digital color timer
Don Thompson ... first assistant editor

Casting By

Edit
Mary Hidalgo
Ruth Lambert

Production Design by

Edit
Walter P. Martishius

Art Direction by

Edit
Cristy Maltese

Production Management

Edit
Pawel Araszkiewicz ... production associate (as Pawel Araszkewicz)
Brian Behling ... assistant production manager
Mary Bills ... assistant production manager
Tamara Boutcher ... production manager
Kim Boyle ... assistant production manager
Leo Chu ... executive in charge of production
Stephen R. Craig ... assistant production manager
Diana De Vries ... production supervisor
Jeff Deckman ... assistant production manager
Liane Abel Dietz ... assistant production manager
Gerard DiNardi ... production manager
Patrick Golier ... assistant production manager
Larry Heidel ... assistant production manager
Fred Herrman ... assistant production manager
Barbara T. Labounta ... assistant production manager
Berenice Le Maitre ... post-production supervisor
Kristina Long ... assistant production manager
Shannon Master ... production assistant
Tony Matthews ... assistant production manager
Stacey Moreno ... assistant production manager (as Stacey Ernst-Campbell)
Heather Moriarty Hobbs ... assistant production manager
Robert O'Haver ... production supervisor
Nancy Sampson ... production supervisor
Stephen J. Shea ... assistant production manager
Timothy Jason Smith ... assistant production manager
Carolyn Soper ... production manager
Jason I. Strahs ... assistant production manager
Seth C. Walsh ... assistant production manager
Suzi Watson-Jaeger ... assistant production manager
Fred Weinberg ... assistant production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Kaelee Brown ... second assistant director
Gerard DiNardi ... first assistant director
Cara McCastlain Fisher ... second assistant director (as Cara McCastlain)
Sam Hill ... first assistant director
Tom Milo ... first assistant director
Don Poquette ... first assistant director

Art Department

Edit
John Alvin ... poster artist
Bennett Andrews ... greens foreman
Barry Atkinson ... development artist
Jim Aupperle ... visual development
Darren Bedwell ... texture painter
Brooks Campbell ... matte painter
Peter Clarke ... visual development
Stephen Foley ... greensman
Jean Gillmore ... visual development
Ian Gooding ... visual development
Jane Kilkenny ... model builder
David Krentz ... visual development artist
Buck Lewis ... visual development (as H.B. 'Buck' Lewis)
Rick Maki ... visual development artist
Corey McNabb ... greensman
Floyd Norman ... storyboard artist
Laura M. O'Brien ... art department coordinator
Peter Oedekoven ... visual development artist
Ray Shenusay ... storyboard artist
William Stout ... character designer
Christophe Vacher ... visual development artist
Pete von Sholly ... storyboard artist

Sound Department

Edit
Beau Borders ... assistant sound designer
Christopher Boyes ... Re-Recording Mixer / sound designer and supervisor
Vince Caro ... adr recordist
Lisa Chino ... assistant sound effects editor
Jeannette Cremarosa ... pdl
Tony Eckert ... foley mixer
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley ... supervising assistant sound editor (as André Fenley)
Andrea Gard ... sound effects editor
Scott Guitteau ... sound effects editor
Scott Jones ... adr mixer
Doc Kane ... original dialogue mixer
Joanna Laurent ... foley editor
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Frank 'Pepe' Merel ... foley recordist (as Frank Merel)
Mel Metcalfe ... Re-Recording Mixer
Judy Nord ... dubbing recordist
Michele Perrone ... adr supervisor
Terry Porter ... re-recording mixer
Brian Riordan ... sound recordist
Dennie Thorpe ... foley artist
Janusz Tokarzewski ... sound engineer: Poland
Kathy Turco ... additional sound recordist
Ethan Van der Ryn ... sound effects editor
Jana Vance ... foley artist
John Verbeck ... foley editor
Dean A. Zupancic ... re-recording mixer
Beau Borders ... sound effects recordist (uncredited)
Christopher Boyes ... sound effects recordist (uncredited) / supervising sound editor (uncredited)
Andrea Gard ... assistant sound designer (uncredited)
Scott Guitteau ... field recordist (uncredited)
Brian Magerkurth ... machine room operator (uncredited)
Colin O'Neill ... digital audio technician (uncredited)
Stephen W. Potter ... stage engineer (uncredited)
Steve Romanko ... mix recordist: Skywalker Sound (uncredited)
Kathy Turco ... field recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Dennis Blakey ... additional special effects supervisor
Al Broussard ... special effects coordinator
Charles Cooley ... miniature effects
Mark DiSarro ... pyrotechnics coordinator
Roy L. Downey ... miniature pyrotechnician
Roy Goode ... special effects supervisor
Timothy B. Graham ... special effects
Richard L. Hill ... special effects
Adrian Jebef ... special effects assistant
Jeff Pyle ... special effects crew
Thomas Rasada ... special effects technician
Kenneth Van Order ... special effects: dive tank
Donn Markel ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Jacqueline Allard ... digital compositor
Grant Anderson ... technical director
Arthur Argote ... digital compositor
Joyce Arrastia ... visual effects assistant editor
Jim Aupperle ... CGI lighting
Jeffrey Edward Baksinski ... digital image planner: Walt Disney Company
Roger Balart ... applications developer
Lorenzo Russell Bambino ... render I/O
Lynn Basas ... set and prop modeler: Walt Disney Feature Animation
Robert Beech ... digital effects artist
Judith Bell ... digital compositor / digital matte painter
Elissa Bello ... roto and paint artist
Thomas R. Bryant ... visual effects editor
Bruce Buckley ... cgi lead character modeler (as Bruce D. Buckley)
Kent Burton ... digital animator
Roberto Calvo ... technical support engineer
Brooks Campbell ... compositor
Jason Thomas Campbell ... scene setup administrator
Jesus Canal ... character technical director
Erik Carter ... light technician
Marcus Carter ... digital effects artist
Floyd Casey ... technical director: lighting, compositing and effects
Bernard O. Ceguerra ... applications software development & support
Laurent Charbonnel ... look development
Francesco Chiarini ... animation
Charles Colladay ... digital paint artist
D. Wallace Colvard ... technical director: lighting, compositing and effects
Christine Cram ... digital artist
Doug Cram ... digital artist
Christian Cunningham ... technical director
Michael Daugherty ... supervising effects animator
Chris Dawson ... motion control camera operator
Karen deJong ... matte painter
Feliciano di Giorgio ... digital artist
Stewart Dickson ... software & character finaling
Dale Drummond ... systems developer
Mark Duvall ... character animator
Curtis Edwards ... animation effects supervisor
Mark Empey ... technical director
Neil Eskuri ... digital effects supervisor
Bill Fadness ... digital camera
Lisa Fisher ... digital artist (as Lisa A. Fisher)
Joel Fletcher ... supervising animator: Neera
Cory Rocco Florimonte ... 3D workbook artist
Toby Gallo ... render I/O
Jonathan Gerber ... digital image planner
Kenneth Gimpelson ... scene setup
Sean Goldman ... technical support engineer
Allen Gonzales ... digital background painter and visual design
Kent Gordon ... visual effects artist
Jinko Gotoh ... digital production manager
Steven L. Groom ... digital systems designer
Tom K. Gurney ... animator: Disney Feature Animation
Josh Hakian ... visual effects
Mark Hammel ... technical director
Anthony Hartman ... visual effects assistant coordinator
Linda Henry ... digital compositor
Jim Hillin ... effects compositing supervisor
Sandy Houston ... digital 2D paint and rotoscoping supervisor
Lawrence Huang ... digital artist
Derrick Huckvale ... scene setup
Chris Hummel ... effects technical director
Chris Hurtt ... animator
Evan Jacobs ... miniatures producer: Vision Crew
Alessandro Jacomini ... lighting technical director: Efx: Walt Disney
Todd Jahnke ... assistant animator: 3D Workbook
John Joyce ... visual effects
Michael Joyce ... model shop supervisor: Cinema Production Services, Inc.
Mohit Kallianpur ... software animation and herding tools
Ross Kameny ... software skin and muscle tools
Joan Kim ... digital compositor
Mark Kimball ... digital systems designer
Zsolt Krajcsik ... technical director
Neil Krepela ... visual effects supervisor
Eric Larsen ... compositing developer
Robert J. Lemos ... visual effects assistant editor
Peter Lepeniotis ... animator
Michael Levine ... technical director
Sean Locke ... technical director
Brad Lowman ... digital systems designer
Gregg Lukomski ... digital image planner
Stacie Manning ... digital artist
Alex Mark ... assistant animator (as Alexander Mark)
Wendy Mashburn ... production manager: Vision Crew Unlimited
Sean Mathiesen ... assistant animator: 3-D workbook
Dwayne McClintock ... visual effects engineer
Steven McCure ... technical director
Dennis McHugh ... visual effects gaffer
Christopher James Miller ... visual effects
Douglas Miller ... miniatures designer: Vision Crew
Skottie Miller ... digital systems designer
Terry Moews ... visual effects supervisor
Kama Moiha ... digital image planner
Juniko Moody ... CGI lighting / digital compositing
Robert Mrozowski ... additional backgrounds
Raj Naiksatam ... character technical director
Robert Neuman ... 3D workbook artist
Edwin Ng ... cfx technical director / character technical director
January Nordman ... digital compositor: Walt Disney Co.
Simon O'Connor ... supervising effects animator
Neil Okamoto ... digital systems designer
David Oliver ... lead technical director: muscle and skinning
Michael Orlando ... computer animator (as Michael Orlando II) / computer graphics artist (as Michael Orlando II)
Ethan Ormsby ... digital artist
Gary Allan Parks ... scene setup supervisor
John Paszkiewicz ... camera assistant
Donique Patton ... animation associate
Eric Peterson ... first assistant camera
Sean Phillips ... model development supervisor
James Polk ... character technical director / motion technical director
Eric Powers ... software technical director
Winston Quitasol ... digital compositor
Rudy Raijmakers ... CG animator
Michael Ramirez ... digital artist
Barbara C. Reed ... digital artist
Dave Remba ... technical director
Jim Rider ... motion control cameraman
Patrick Roberts ... supervising effects animator
Michelle Lee Robinson ... look development artist
Kevin Rodgers ... software technical director
Sergi Sagas ... computer graphics technical director
Ramprasad Sampath ... visual effects technical director
Wally Schaab ... digital compositor / lighting artist / visual effects supervisor
Laura Scholl ... digital effects artist: Disney Feature Animation
Mark Schreiber ... assistant animator
Kirk Scott ... survey engineer
Brad Smith ... render I/O (as Bradley L. Smith)
Corey D. Smith ... character modeler
Russell L. Smith ... visual effects
Thomas R. Smith ... assistant animator
Mark G. Soper ... exotic second unit coordinator
James Stapp ... modeler
Adam Stark ... digital artist: Walt Disney Feature Animation
J.D. Streett ... visual effects miniature pyrotechnics
Baudouin Struye ... digital effects artist
Sandy Sunseri ... digital systems designer: network
Kenji Sweeney ... visual effects: technical director
Daniel Szecket ... character modeler
Lucy Taylor ... compositor: artics and paint department
David Tesch ... technical director
Alessandro Tomassetti ... digital artist
James Torgeson ... visual effects gaffer
Lisa M. Tse ... visual effects artist
Katie Tucker-Fico ... digital compositor (as Katie Tucker)
Alex Tysowsky ... animator
Michelle Urbano ... digital scene planner
Alfred Urrutia ... digital character lighter
Don Waller ... digital animator
Jon Warren ... miniatures effects rigger: Vision Crew
Jessica Dara Westbrook ... assistant scene setup administrator
Doug White ... digital systems designer: network
Eric Whitfield ... associate visual effects editor
Kevin Willmering ... digital image planning supervisor: Disney Feature Animation
Simon Cuff ... visual effects technical consultant: Avid Illusion (uncredited)
Lisa Fisher ... visual development (uncredited)
Jim Hillin ... animated effects supervisor (uncredited)
Daniel P. Murphy ... visual effects machinist (uncredited)
Mike Warren ... shop supervisor: miniatures unit (uncredited)
Chris F. Woods ... manager of technology (uncredited) / visual effects supervisor (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Pasquale Attanasio ... rigging grip: Lone Pine and Stage Exotic units
Matthew G. Gordy ... grip
David R. Hardberger ... background photographer
Timothy Housel ... camera operator: exotic unit
Jeffrey Kincheloe ... key grip
Steven Kosakura ... camera engineer: DinoCam (as Steve Kosakura)
Dwayne McClintock ... camera operator
Gregory Romero ... grip
Mark Skupen ... grip
Peter Vander Pluym ... camera loader
Fred Weigle ... assistant camera
Kenneth H. Wiatrak ... camera operator: stage unit / director of photography: stage unit
Michelle Zajic ... film loader
Wayne Baker ... special aerial photography (uncredited)

Animation Department

Edit
Emily Amadhia Albee ... assistant animator (as Tim Albee)
Eric Algren ... animation associate
Mark Anthony Austin ... supervising character animator
Bobby Beck ... animator
Mike Belzer ... supervising character animator
Doug Bennett ... animator
Lori Benson-Noda ... lead key assistant animator
Stephen A. Buckley ... animator
Eamonn Butler ... supervising character animator
Darrin Butters ... character animator
Darrin Butts ... animator
Yancy Calzada ... key assistant animator
James Crossley ... CG animator
Jay N. Davis ... character animator
Ricardo F. Delgado ... character designer / story artist
Chadd Ferron ... animator
Bill Fletcher ... supervising character animator
Derek Friesenborg ... assistant animator
Eric Gervais-Despres ... technical director: animation
Francis Glebas ... story artist
Angie Glocka ... animator
Ben Gluck ... additional story artist
Brian Wesley Green ... character animator
Gregory William Griffith ... supervising character animator
Sandra Groeneveld ... animator
Leland J. Hepler ... animator
Jon L. Hooper ... assistant animator
Jeremy Kendall ... animation production assistant
Kavita Khosla ... character technical director
Darryl Kidder ... story artist
Owen Klatte ... animator
David Krentz ... character designer
Michael Kuehn ... character technical director
Greg Maguire ... animator
Sean Mahoney ... animator
Les Major ... senior animator
Ethan Marak ... animator
Roy Meurin ... story artist
Rick Moore ... layout artist
Gavin Moran ... assistant animator
Lisa Mullins ... animator
Luci Napier ... animator
Frank Nissen ... story artist
Christopher Oakley ... animator
Pete Peggy ... layout artist
James Polk ... character motion technical director
Tina Price ... character designer
Neil Richmond ... animator
Tom Roth ... supervising character animator
Jason Ryan ... animator
Sheryl Sardina Sackett ... animator
Henry Sato Jr. ... animator
Atsushi Sato ... supervising character animator
Jim Schlenker ... layout artist
Yuriko Senoo ... animator
Ray Shenusay ... story artist
Tom Sito ... story artist
Thomas R. Smith ... assistant animator
William Stout ... character designer
Trey Thomas ... supervising character animator
Larry White ... supervising character animator
Paul Wood ... character animator
Dick Zondag ... story artist / supervising character animator

Location Management

Edit
Dow Griffith ... location manager
Raine Hall ... assistant location manager (as Raine Marie Hall) / location manager
John Reynolds ... location logistics

Music Department

Edit
Josie Aiello ... singer
Pete Anthony ... conductor
Jeff Atmajian ... orchestrator
Rick Baptist ... musician
Chris Barrett ... assistant music engineer
Andy Bass ... scoring crew
Joan Beal ... singer
Steve Becknell ... musician: french horn
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Bill Booth ... musician: trombone
Tom Boyd ... oboe soloist
Heather Cairncross ... singer
Elin Carlson ... chorus
Chris Cozens ... auricle control systems
Tonia Davall ... orchestra contractor
Lynn Davis ... vocalist
Brad Dechter ... orchestrator
Chad DeCinces ... scoring crew
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Burnette Dillon ... musician
Norman Dlugatch ... scoring crew
Michael Dore ... singer
David Duke ... musician: french horn
Sarah Eyden ... singer
Bruce Fowler ... musician: trombone
Marc Gebauer ... scoring crew
Fred Greene ... musician: tuba
Darren N. Henson ... assistant score mixing engineer
James T. Hill ... electronic score producer (as J.T. Hill)
Dorian Holley ... singer
James Newton Howard ... orchestrator / score producer
Jimmy Hoyson ... scoring crew
Nick Ingman ... choir conductor
Phillip Ingram ... singer / vocal contractor
Tommy Johnson ... musician: tuba
Alan Kaplan ... musician: trombone
Tom Kramer ... preview music editor
Christine Lafond ... vocalist
Deniece LaRocca ... music production coordinator
Tim Lauber ... scoring crew
Edie Lehmann Boddicker ... singer
Jon Lewis ... musician
Charlie Loper ... musician: trombone
Warren Luening ... musician
Lebo M. ... additional music arranger: vocals / conductor: choir
Tom MacDougall ... music production manager
David Marquette ... scoring crew
Malcolm McNab ... musician
Judd Miller ... musician: E.V.I
Chris Montan ... executive music producer
Yvonne S. Moriarty ... musician: french horn
Tim Morrison ... musician
Shawn Murphy ... score mixer
Dick Nash ... musician: trombone
Jennifer Nash ... music editor
Richard Nash ... musician: trombone
Brian O'Connor ... musician: french horn
Jenny O'Grady ... choir master
David Olson ... music editor
Andrew Page ... director of music production
Tom Pearce ... singer
Laura Perlman ... supervising music editor
Louis Price ... vocalist
Bill Reichenbach ... musician: trombone
John Reynolds ... musician: french horn
Emil Richards ... musician: percussion
Paul Salamunovich ... conductor: choir
Marni Sanders ... copyist
Lisbeth Scott ... vocalist
James Self ... musician: tuba
Jim Self ... musician: tuba
Jay Selvester ... scoring crew
Jeff Shannon ... scoring crew
Steven L. Smith ... music preparation
Kurt Snyder ... musician: french horn
Sally Stevens ... singer / vocal contractor
James Stone ... scoring crew
James Thatcher ... musician: french horn
Richard Todd ... musician: french horn
Sebastian Toettcher ... musician: cello
Tulio Torrinello ... scoring crew
Louise Di Tullio ... musician: flute
Andy Ulyate ... musician
Lloyd Ulyate ... musician: trumpet
James Walker ... musician: flute
Dave Washburn ... musician
David Washburn ... musician
Oren Waters ... vocalist
Jim Weidman ... supervising music editor
Paul Wertheimer ... scoring crew
Don Williams ... musician: percussion
Yvonne Williams ... singer
Gavyn Wright ... orchestra leader

Transportation Department

Edit
Gene Hubert ... driver
Myles Kawakami ... transportation captain: Hawaii

Other crew

Edit
Eric Alvarez ... production assistant
H. Leah Amir ... production assistant
Cindy Lee Arnold ... first assistant accountant
Lorenzo Russell Bambino ... render i/o
Michelle D. Beck ... technology crew
Janet E. Berlin ... technology crew
James Colby Bette ... render i/o
Jennifer Blair ... assistant production office coordinator
Jennifer Blechschmid ... production assistant
Mike Blum ... software developer (as Michael S. Blum)
Robert Boas ... scene setup
Kevin Bowe ... assistant accountant
Brett Boydstun ... assistant production coordinator: live-action unit
Iyan Michael Bruce ... production assistant
Jim Burton ... production controller
Steve Carpenter ... systems administrator / technical supporter
William T. Carpenter ... technology crew
Craig Caton ... motion technical director
Yan Chen ... lead software engineer
Candice Chinn ... lead technical director
Jennifer Cho ... production assistant
Leo Chu ... vice president of production
Glen Claybrook ... herd technical director
Dwayne Colbert ... production assistant
Mary T. Corgan ... scene setup
Jason Cosler ... production assistant
Ben Croy ... systems developer
Aria Noelle Curzon ... adr artist
Chris Debiec ... senior production coordinator (as Christopher A. Debiec)
Margaret A. Decker ... technical supporter
Dawnie DeSantis ... production assistant
Ross Dickinson ... technical support engineer
Lyly Do ... technical supporter
Peter Dress ... assistant production coordinator
Hank Driskill ... technical lead: software
Thom Enriquez ... story director
Norbert Faerstain ... technology crew
Karen Faust-Crossley ... administrative assistant (as Karen Faust)
Marc Fleury ... systems administrator / technical supporter
David Patrick Flynn ... systems developer
Bonnie Foley ... production coordinator
Bobby L. Fowler Jr. ... technical supporter: hardware
Marc Francouer ... technical supporter: hardware
Melissa Freeman ... administrative assistant (as Melissa McVicker Freeman)
Scott Garrett ... technical supporter: hardware lead
Massimiliano Gasparri ... technology crew
Audrey Geiger-Ford ... production assistant (as Audrey Ellen Clark)
Jacqueline Gordon ... motion technical director
Kimberly Gordon ... production assistant
Lisa Greenspan ... production coordinator: live action unit
Thomas Greer ... systems developer
Gregory Gunter ... creative development
Bryce Hall ... production assistant
Jeff Hameluck ... application software developer and supporter
Dina Hardy ... assistant to co-producer
Nicole P. Hearon ... production assistant
Emmanuelle-Claude Heroux ... staff assistant
Paul Hildebrandt ... technology crew
Jason Hilkey ... systems administrator / technical supporter
Heather Elisa Hill ... production assistant
Derrick Huckvale ... scene setup
John R. Hughes ... production assistant
James P. Hurrell ... software developer
Bill James ... systems administrator / technical supporter
Amindra Jayasinghe ... technical supporter
Michael Jedlicka ... manager of technology
Danny Jewell ... technology crew
Robert Jimenez ... lead technical support
Chris Johnson ... technical supporter: hardware
Jeannine Jones ... production assistant
Mike Jones ... sculptor
Marc Jordan ... systems developer: network administration
Kevin Kennard ... production assistant
Michael R. King ... application software developer
Tanja Knoblich ... administrative manager
Lori Korngiebel ... assistant production coordinator: live action unit
Hans Ku ... technology crew
Stanley Kwong ... scene setup
John Michael Larkin ... technology crew
Amy Lawson Smeed ... scene setup
Cindy Leggett-Ford ... production assistant
Susanna Leng ... systems developer
Edwin R. Leonard ... manager: software development (as Ed Leonard)
Ned Lott ... voice director: international version
Mark Lovedale ... production assistant
Fred Lucky ... sequence artist
James MacBurney ... systems developer: network administration
Gregory Martin ... modeler
Dara McGarry ... production assistant
Kevin A. McGuire ... technology crew
Mark A. McLaughlin ... software
Peter Megow ... herd technical director
Elizabeth Meyer ... technical supporter
Jim Meyer ... technical supporter
Christopher D. Mihaly ... technology crew
Mary Jo Miller ... production assistant
Thomas Moore Jr. ... manager: Media Group
Trevor Morris ... assistant: James Newton Howard
Pauli Moss ... administrative assistant
Robert James Mostacci ... administrative assistant
Kevin P. Nolte ... systems developer
Alan A. Patel ... render i/o
Shirley Pierce ... additional story material
Andrew R. Ramos ... render i/o
Patrick G. Ramos ... production assistant
Brian Read ... staff assistant: live action unit
Rhett Reese ... additional story material
Serge Riou ... communications coordinator
Jonathan Roberts ... additional story material
Susan Royal ... production accountant
Ken Sandberg ... systems administrator / technical supporter
James A. Sandweiss ... technology crew
Rick Schirmer ... social marketing
Matthew F. Schnittker ... technical supporter
Thomas Schumacher ... Creative Executive
Scott Seiffert ... film marketing
Marion Kay Shoaff ... production assistant
Jay Sloat ... software supervisor
Brian Smith ... technical director
Saja Kristine Sokol ... assistant to producer
Dana L. Southerland ... administrative assistant
Jack Dean Stauss ... technology crew
Tamara Lusher Stocker ... additional story material (as Tamara Lusher) / visual development (as Tamara D. Lusher)
Todd Stringfield ... production assistant
Geoff W. Thomas ... systems developer
Mark M. Tokunaga ... render i/o technical lead
John Trosko ... production assistant
Eric Vignola ... digital image planner
Heather Wang ... scene setup
Tracy Watada ... production assistant
Lisa Marie Webster ... production assistant
DelLeon Weins ... render i/o
Rhonda Wheelan ... craft service
John W. Wheeler ... technology crew
Michael J. Wilhelmi ... scene setup (as Michael Wilhelmi)
Rhiannon Leffanta Wilhelmi ... production assistant (as L. Rhiannon Leffanta)
Mark R. Wilkins ... application software developer and supporter (as Mark Wilkins)
Ron Williams ... scene setup
Mark Wilson ... scene setup
Heather Wolfe ... production assistant
Michael Zarembski ... technology crew
Geoff Murillo ... production assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Katie Hooten ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

During an attack on a pack of Iguanodon, an egg is separated and ends up with the possession of a group of lemurs. The lemurs care for this egg and the young creature born from it, which they call Aladar. When meteorites hit earth, Aladar and his family must leave their homeland. Away from home and as close to danger as they have ever been, they meet up with a huge group of dinosaurs, led by Kron and Bruton. All together they are trying to reach the nesting grounds, but it's not going to be easy. Written by simon

Plot Keywords
Taglines Discover a world you've only imagined See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Dinosaure (France)
  • Dinosaurier (Germany)
  • Dinosaurio (Spain)
  • Динозавр (Russia)
  • Dinosaurio (Mexico)
  • See more »
Runtime
  • 82 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $127,500,000 (estimated)
Opening Weekend United States $38,854,851, 21 May 2000
Cumulative Worldwide Gross $354,248,063

Did You Know?

Edit
Trivia In order to separate this from the similar movie The Land Before Time (1988), the film was intended not to have any dialogue at all, but Michael Eisner of Disney insisted they include it. See more »
Goofs The main characters are iguanodons. Iguanodons actually had hard beaks for mouths, except when the film makers decided to have the dinos speak, the beaks just didn't work well with speech movements. So fleshy lips were modeled over the beaks for speech, and the beaks underneath act like pseudo-teeth in the final film. See more »
Movie Connections Featured in Troldspejlet Special: Disneys Dinosaurerne (2000). See more »
Quotes Aladar: [despairing] We're not meant to survive.
Baylene: Oh, yes we were! We're *here*, aren't we? And how dare you waste that good fortune by simply giving up? Shame on you. Shame on you, shame on you! The worst of it is, you allowed an old fool like me to believe I was needed, that I still had a purpose... and do you know what? You were right. And I'm going to go on believing it. And I, for one, am not willing to die here!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed