Edit
Merlin (TV Mini-Series 1998) Poster

(1998)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Steve Barron ... (2 episodes, 1998)

Series Writing Credits (WGA)  

Peter Barnes ... (2 episodes, 1998)
Edward Khmara ... (2 episodes, 1998)
David Stevens ... (2 episodes, 1998)

Series Cast  

Sam Neill ...  Merlin 2 episodes, 1998
Helena Bonham Carter ...  Morgan Le Fey 2 episodes, 1998
John Gielgud ...  King Constant 2 episodes, 1998
Rutger Hauer ...  King Vortigern 2 episodes, 1998
James Earl Jones ...  Mountain King 2 episodes, 1998
Miranda Richardson ...  Lady of the Lake / ... 2 episodes, 1998
Isabella Rossellini ...  Nimue 2 episodes, 1998
Martin Short ...  Frik 2 episodes, 1998
Paul Curran ...  Arthur 2 episodes, 1998
Lena Headey ...  Guinevere 2 episodes, 1998
Jeremy Sheffield ...  Lancelot 2 episodes, 1998
Mark Jax Mark Jax ...  Uther 2 episodes, 1998
John McEnery ...  Lord Ardente 2 episodes, 1998
Thomas Lockyer Thomas Lockyer ...  Cornwall 2 episodes, 1998
Jason Done ...  Mordred 2 episodes, 1998
Billie Whitelaw ...  Ambrosia 2 episodes, 1998
Daniel Brocklebank ...  Young Merlin 2 episodes, 1998
Agnieszka Koson Agnieszka Koson ...  Young Nimue 2 episodes, 1998
Emma Lewis Emma Lewis ...  Elissa 2 episodes, 1998
Justin Girdler Justin Girdler ...  Young Galahad 2 episodes, 1998
Roger Ashton-Griffiths ...  Sir Boris 2 episodes, 1998
Nicholas Clay ...  Lord Leo 2 episodes, 1998
Sebastian Roché ...  Gawin 2 episodes, 1998
Rachel de Thame Rachel de Thame ...  Lady Igraine 2 episodes, 1998
John Turner ...  Lord Lot 2 episodes, 1998
Keith Baxter ...  Sir Hector 2 episodes, 1998
Janine Eser ...  Lady Elaine 2 episodes, 1998
Peter Woodthorpe ...  Soothsayer 2 episodes, 1998
Robert Addie Robert Addie ...  Sir Gilbert 2 episodes, 1998
Nickolas Grace Nickolas Grace ...  Sir Egbert 2 episodes, 1998
Peter Benson ...  1st Architect 2 episodes, 1998
John Tordoff John Tordoff ...  New Architect 2 episodes, 1998
Timothy Bateson ...  Father Abbot 2 episodes, 1998
Alice Hamilton Alice Hamilton ...  Young Morgan 2 episodes, 1998
Peter Eyre ...  Chief Physician 2 episodes, 1998
Vernon Dobtcheff ...  1st Physician 2 episodes, 1998
Peter Bayliss ...  2nd Physician 2 episodes, 1998
Talula Sheppard Talula Sheppard ...  Lady Friend 2 episodes, 1998
Harry Whitewood Harry Whitewood ...  Young Mordred 1 episode, 1998
Jeanie Gold Jeanie Gold ...  Nun unknown episodes
Christian Simpson ...  Vortigern's Guard (uncredited) 2 episodes, 1998
Max Manganello Max Manganello ...  Merlin's nobleman (uncredited) 1 episode, 1998
Rory Byrne Rory Byrne ...  Noble Child at Camelot (uncredited) unknown episodes
Emma Hughes Emma Hughes ...  Noblewoman at Camelot (uncredited) unknown episodes
Joseph Mawle ...  Village Man (uncredited) unknown episodes
April Mills April Mills ...  Ma' Lay (uncredited) unknown episodes
Isabel Rocamora Isabel Rocamora ...  Fairy (uncredited) unknown episodes

Series Produced by 

Robert Halmi Sr. ... executive producer (2 episodes, 1998)
Dyson Lovell ... producer (2 episodes, 1998)
Chris Thompson ... line producer (2 episodes, 1998)

Series Music by 

Trevor Jones ... (2 episodes, 1998)

Series Cinematography by 

Sergei Kozlov ... (2 episodes, 1998)

Series Film Editing by 

Colin Green ... (2 episodes, 1998)

Series Casting By 

Lynn Kressel ... (2 episodes, 1998)

Series Production Design by 

Roger Hall ... (2 episodes, 1998)

Series Art Direction by 

Michael Boone ... (2 episodes, 1998)
John King ... supervising art director (2 episodes, 1998)

Series Set Decoration by 

Karen Brookes ... (2 episodes, 1998)

Series Costume Design by 

Ann Hollowood ... (2 episodes, 1998)

Series Makeup Department 

Nuala Conway ... hair stylist: Sam Neill (2 episodes, 1998)
Mark Coulier ... prosthetic makeup artist (2 episodes, 1998)
Shaune Harrison ... prosthetic makeup artist (2 episodes, 1998)
Chris Lyons ... special effects teeth (2 episodes, 1998)
Kylie Marr ... hair artist (2 episodes, 1998)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician (2 episodes, 1998)
Aileen Seaton ... Hair Designer Makeup Designer (2 episodes, 1998)
Amber Sibley ... prosthetics artist (2 episodes, 1998)
Paul Spateri ... prosthetic makeup technician (2 episodes, 1998)
Jane Walker ... hair artist (2 episodes, 1998)
Norma Webb ... hair artist (2 episodes, 1998)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Geoff Dibben ... additional second assistant director (2 episodes, 1998)
Toby Hefferman ... third assistant director (2 episodes, 1998)
Terry Madden ... first assistant director (2 episodes, 1998)
Jonathan Scott ... third assistant director (2 episodes, 1998)
Richard Styles ... second assistant director (2 episodes, 1998)
Gareth Tandy ... first assistant director (2 episodes, 1998)
Tim Webber ... second unit director (2 episodes, 1998)
Arthur Wooster ... action director (2 episodes, 1998)
Rebecca Wright ... second assistant director (2 episodes, 1998)

Series Art Department 

Leon Apsey ... supervising carpenter (2 episodes, 1998)
Bruce Bigg ... property master (2 episodes, 1998)
Peter Bigg ... dressing props (2 episodes, 1998)
Brian Bishop ... scenic artist (2 episodes, 1998)
Brian Blues ... supervising carpenter (2 episodes, 1998)
Dennis Bovington ... construction manager (2 episodes, 1998)
Peter Dorme ... draughtsperson (2 episodes, 1998)
Frederic Evard ... stand-by art director (2 episodes, 1998)
Gavin Gordon ... supervising carpenter (2 episodes, 1998)
John Greaves ... storyboard artist (2 episodes, 1998)
Michael Hedges ... supervising carpenter (2 episodes, 1998)
Andrew Holder ... chief sculptor (2 episodes, 1998)
Mags Horspool ... draughtsperson (2 episodes, 1998)
Douglas Ingram ... storyboard artist (2 episodes, 1998)
Terry James ... supervising plasterer (2 episodes, 1998)
Paul Kirby ... draughtsman (2 episodes, 1998)
Sonja Klaus ... assistant set decorator (2 episodes, 1998)
Alan Lee ... illustrator (2 episodes, 1998)
Iain Lowe ... supervising rigger (2 episodes, 1998)
Christopher Mason ... supervising painter (2 episodes, 1998)
Mitch Niclas ... stand-by props (2 episodes, 1998)
Dean Norgate ... stand-by (2 episodes, 1998)
Norman North ... stand-by (2 episodes, 1998)
Paul Nott-Macaire ... stand-by (2 episodes, 1998)
David Packard ... assistant scenic artist (2 episodes, 1998)
Dermot Power ... conceptual artist (2 episodes, 1998)
Ray Rose ... property storeman (2 episodes, 1998)
Ted Stickley ... dressing props (2 episodes, 1998)
Warren Stickley ... stand-by props (2 episodes, 1998)
Vonn Stropp ... artist: creature concept art (2 episodes, 1998)
Andy Thomson ... junior draughtsperson (2 episodes, 1998)
Jamie Wilkinson ... propman (2 episodes, 1998)
John Wright ... stand-by (2 episodes, 1998)
Kevin Hunter ... concept artist (uncredited) / storyboard artist (uncredited) (2 episodes, 1998)
Jody King ... assistant sculptor (uncredited) (unknown episodes)
Peter Mann ... stand-by constructor (uncredited) (unknown episodes)

Series Sound Department 

Vicky Brazier ... post-production sound (2 episodes, 1998)
Paul Carr ... re-recording mixer (2 episodes, 1998)
Robert Farr ... re-recording mixer (2 episodes, 1998)
Stephen Gilmour ... sound assistant (2 episodes, 1998)
Peter Glossop ... production sound mixer (2 episodes, 1998)
John Ireland ... effects editor (2 episodes, 1998)
Robert Ireland ... sound effects editor (2 episodes, 1998)
Franklin Jones Jr. ... re-recording mixer (2 episodes, 1998)
Shaun Mills ... sound maintenance (2 episodes, 1998)
Rocky Phelan ... post-production sound (2 episodes, 1998)
Lionel Strutt ... re-recording mixer (2 episodes, 1998)
Elaine 'Chucks' Thomas ... post-production sound (2 episodes, 1998)

Series Special Effects by 

Terry Bridle ... special effects technician (2 episodes, 1998)
Richard Conway ... physical special effects supervisor (2 episodes, 1998)
Sam Conway ... special effects technician (2 episodes, 1998)
Ben Cronin ... matador artist (2 episodes, 1998)
Dave Eltham ... special effects technician (2 episodes, 1998)
Darrell Guyon ... special effects technician (2 episodes, 1998)
Steve Hamilton ... senior special effects technician (2 episodes, 1998)
Clive R. Kay ... special effects contact lenses (2 episodes, 1998)
Luke Murphy ... special effects technician (2 episodes, 1998)
Ceri Nicholls ... special effects trainee (2 episodes, 1998)
Alan Perez ... sfx wire supervisor (2 episodes, 1998)
Caroline Roemmele ... additional special effects staff (2 episodes, 1998)
Nick Smith ... underwater special effects diver (2 episodes, 1998)
Paul Stephenson ... senior special effects modeller (2 episodes, 1998)
Andrew Thompson ... additional special effects staff (2 episodes, 1998)
Tim Willis ... senior special effects technician (2 episodes, 1998)

Series Visual Effects by 

Hani AlYousif ... digital effects compositor (2 episodes, 1998)
Avtar Bains ... visual effects artist (2 episodes, 1998)
William Bartlett ... visual effects artist (2 episodes, 1998)
Oliver Bersey ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Tim Burke ... digital effects compositor (2 episodes, 1998)
Murray Butler ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Matthew Cope ... visual effects / visual effects shoot coordinator (2 episodes, 1998)
Andrew Daffy ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Nick Drew ... visual effects coordinator: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1998)
John Fuller ... animator (2 episodes, 1998)
Timothy Greenwood ... digital visual effects / digital visual effects: Framestore London (2 episodes, 1998)
Karen Halliwell ... creature supervisor (2 episodes, 1998)
Tim Keene ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Stefan Lange ... visual effects cameraman (2 episodes, 1998)
Arnon Manor ... visual effects (2 episodes, 1998)
Karl Mooney ... digital effects compositor (2 episodes, 1998)
Alex Parkinson ... visual effects (2 episodes, 1998)
Martin Parsons ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Sirio Quintavalle ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
George Roper ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Pedro Sabrosa ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Fiona Walkinshaw ... digital visual effects (2 episodes, 1998)
Tim Webber ... visual effects supervising designer (2 episodes, 1998)
Richenda Wheeler ... animator (2 episodes, 1998)
Angus Wilson ... visual effects artist (2 episodes, 1998)
Maks Naporowski ... digital animation consultant (uncredited) (2 episodes, 1998)
Richard Widgery ... motion capture supervisor: Jim Henson's Creature Shop (uncredited) (2 episodes, 1998)

Series Stunts 

Roy Alon ... stunts (2 episodes, 1998)
David Anders ... stunts (2 episodes, 1998)
Nina Armstrong ... stunts (2 episodes, 1998)
Dani Biernat ... stunts (2 episodes, 1998)
Tracey Caudle ... stunts (2 episodes, 1998)
Gerry Crampton ... stunt coordinator (2 episodes, 1998)
David Cronnelly ... stunts (2 episodes, 1998)
Graeme Crowther ... stunts (2 episodes, 1998)
Ben Dimmock ... stunts (2 episodes, 1998)
Sadie Eden ... stunts (2 episodes, 1998)
Stuart Frift ... stunts (2 episodes, 1998)
Nic Goodey ... stunts (2 episodes, 1998)
Paul Heasman ... stunts (2 episodes, 1998)
Nick Hobbs ... stunts (2 episodes, 1998)
Rob Inch ... stunts (2 episodes, 1998)
Rowley Irlam ... stunts (2 episodes, 1998)
Ian Jay ... stunts (2 episodes, 1998)
Paul Jennings ... stunts (2 episodes, 1998)
Mark Mottram ... stunts (2 episodes, 1998)
Brian Nickels ... stunts (2 episodes, 1998)
James O'Donnell ... stunts (2 episodes, 1998)
Andreas Petrides ... stunts (2 episodes, 1998)
Dominic Preece ... stunts (2 episodes, 1998)
Seon Rogers ... stunts (2 episodes, 1998)
Kiran Shah ... stunts (2 episodes, 1998)
Lee Sheward ... stunts (2 episodes, 1998)
Tony Smart ... stunts (2 episodes, 1998)
C.C. Smiff ... stunts (2 episodes, 1998)
Mark Southworth ... stunts (2 episodes, 1998)
Anna Stacey ... stunts (2 episodes, 1998)
Eddie Stacey ... stunts (2 episodes, 1998)
Mark Sugden ... stunts (2 episodes, 1998)
Ian van Temperley ... stunts (2 episodes, 1998)
Terry Walsh ... stunt coordinator (2 episodes, 1998)
Paul Weston ... stunts (2 episodes, 1998)
Nick Wilkinson ... stunts (2 episodes, 1998)
William Willoughby ... stunts (2 episodes, 1998)
Rick Manning ... fight performer (uncredited) (2 episodes, 1998)
Paul Herbert ... stunt double: Martin Short (uncredited) (unknown episodes)
Tom Lucy ... stunt double: Sam Neill (uncredited) (unknown episodes)
Daniel Naprous ... stunt double: Jeremy Sheffield (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Darren Brown ... video assistant operator (2 episodes, 1998)
Peter Casey ... electrician (2 episodes, 1998)
Nick Coward ... video operator (2 episodes, 1998)
Adam Dale ... aerial camera operator (2 episodes, 1998)
Tommy Finch ... gaffer: second unit (2 episodes, 1998)
Catherine Frift ... clapper loader (2 episodes, 1998)
Mike Frift ... camera operator (2 episodes, 1998)
John Gamble ... first assistant camera (2 episodes, 1998)
Philip George ... drone pilot (2 episodes, 1998)
Gifford Hooper ... aerial camera operator (2 episodes, 1998)
Eddie Knight ... gaffer (2 episodes, 1998)
Rupert Lloyd-Parry ... grip (2 episodes, 1998)
Simon Mills ... focus puller (2 episodes, 1998)
Stewart Monteith ... best boy (2 episodes, 1998)
Dean Morrish ... assistant camera (2 episodes, 1998)
Phil Murray ... grip (2 episodes, 1998)
Spencer Murray ... second assistant camera (2 episodes, 1998)
Ron Nicholls ... grip (2 episodes, 1998)
John Payne ... grip (2 episodes, 1998)
Stuart Reid ... electrician (2 episodes, 1998)
Peter Robertson ... steadicam operator (2 episodes, 1998)
Martin Shepherd ... focus puller (2 episodes, 1998)
John Turner ... electrician (2 episodes, 1998)
Oliver Upton ... still photographer (2 episodes, 1998)
George White ... electrician (2 episodes, 1998)
Helen Williams ... clapper loader (2 episodes, 1998)
Neil Brown ... additional first assistant camera: second unit (uncredited) (2 episodes, 1998)

Series Animation Department 

Jean-Marc Ky ... animator (uncredited) (unknown episodes)

Series Casting Department 

Harry Audley ... additional casting (2 episodes, 1998)
Noel Davis ... casting: U.K. (2 episodes, 1998)
Oded Levy ... additional casting (2 episodes, 1998)

Series Costume and Wardrobe Department 

Daryl Bristow ... wardrobe supervisor (2 episodes, 1998)
Paul Colford ... costumes (2 episodes, 1998)
Charlotte Finlay ... wardrobe mistress (2 episodes, 1998)
Edwin Francis ... costume coordinator: Rome (2 episodes, 1998)
Philip Goldsworthy ... wardrobe assistant (2 episodes, 1998)
Marcus Love-McGuirk ... wardrobe daily (2 episodes, 1998)
Justine Luxton ... costume design assistant (2 episodes, 1998)
Rupert Steggle ... wardrobe assistant (2 episodes, 1998)
William Steggle ... wardrobe set supervisor (2 episodes, 1998)
Emma Walker ... costume textile artist (2 episodes, 1998)
Mark Wyndham ... armour costumer (2 episodes, 1998)

Series Editorial Department 

Kevin Lester ... associate editor (2 episodes, 1998)
Tim Lewiston ... supervising editor (2 episodes, 1998)
Dominic Strevens ... assistant editor (2 episodes, 1998)
David Yardley ... associate editor (2 episodes, 1998)

Series Location Management 

Chris Brock ... location manager (2 episodes, 1998)
Robin Higgs ... assistant location manager (2 episodes, 1998)
Simon Marsden ... assistant location manager (2 episodes, 1998)
Nick Waldron ... location assistant (2 episodes, 1998)
Elliott Meddings ... location assistant (uncredited) (unknown episodes)

Series Music Department 

Geoff Alexander ... music realization (2 episodes, 1998)
Edmund Butt ... music realization (2 episodes, 1998)
Gareth Cousins ... music realization / score recordist (2 episodes, 1998)
Andrew Glen ... music realization (2 episodes, 1998)
Janice Graham ... music realization (2 episodes, 1998)
Julian Kershaw ... music realization (2 episodes, 1998)
Kipper ... music realization (2 episodes, 1998)
London Symphony Orchestra ... performers (2 episodes, 1998)
Steve Mair ... musician: double bass (2 episodes, 1998)
Wayne Morley ... music realization (2 episodes, 1998)
Sandra Portman ... assistant music editor (2 episodes, 1998)
Simon Rhodes ... music realization (2 episodes, 1998)
Victoria Seale ... music realization (2 episodes, 1998)
Tony Stanton ... music realization (2 episodes, 1998)
Phil Todd ... music realization (2 episodes, 1998)
John Bell ... orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Trevor Jones ... orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Tony Lewis ... assistant music editor (uncredited) (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Gordon Curran ... unit driver (2 episodes, 1998)
Gary Birmingham ... artist driver: Sam Neill (1 episode, 1998)
Gerry Gore ... transport captain (1 episode, 1998)
Gerry 'Haggis' Bryson ... unit driver (uncredited) (2 episodes, 1998)

Series Other crew 

Patricia Barr ... unit nurse (2 episodes, 1998)
Andrea Barron ... research (2 episodes, 1998)
Tamana Bleasdale ... floor runner (2 episodes, 1998)
Loren Boothby ... advisor: legend (2 episodes, 1998)
Jean Bourne ... script supervisor (2 episodes, 1998)
Ruth Breslaw ... assistant production coordinator (2 episodes, 1998)
Wayne Docksey ... animal consultant (2 episodes, 1998)
Tina Ellis ... assistant accountant (2 episodes, 1998)
Bryon Fear ... assistant: Dyson Lovell (2 episodes, 1998)
Ben Fogg ... production runner (2 episodes, 1998)
Fiona Gosden ... floor runner (2 episodes, 1998)
Debbie Hanney ... utility stand-in (2 episodes, 1998)
Andy Hennigan ... financial controller (2 episodes, 1998)
Sarah Hinch ... script supervisor: second unit (2 episodes, 1998)
Helen Holdcroft ... animal coordinator (2 episodes, 1998)
Dylan Jones ... rider (2 episodes, 1998)
John Kearney ... horse wrangler (2 episodes, 1998)
Rita Kozma ... assistant accountant (2 episodes, 1998)
Louise Kramskoy ... assistant: Steve Barron (2 episodes, 1998)
Fry Martin ... assistant accountant (2 episodes, 1998)
Paula McBreen ... production coordinator (2 episodes, 1998)
Jasmine McCaig ... production controller (2 episodes, 1998)
Alan Meacham ... utility stand-in (2 episodes, 1998)
Daniel Naprous ... horse master (2 episodes, 1998)
Gerard Naprous ... horse master (2 episodes, 1998)
Tim Osborne ... title sequence (2 episodes, 1998)
Jonathan Pilcher ... production assistant (2 episodes, 1998)
Derek Warman ... fire officer (2 episodes, 1998)
John Styles ... magic advisor (uncredited) (1 episode, 1998)
Piers Hampton ... project producer: Jim Henson's Creature Shop (uncredited) (unknown episodes)
Allin Kempthorne ... body double: Sam Neill (uncredited) (unknown episodes)
Oded Levy ... production assistant (uncredited) (unknown episodes)
Ian Madison ... associate: Sam Neill (uncredited) (unknown episodes)
James O'Donnell ... swords (uncredited) (unknown episodes)
Mark Sugden ... rider (uncredited) (unknown episodes)

Series Thanks 

Simon P Thorp ... thanks (2 episodes, 1998)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed