Edit
Tarzan and the Lost City (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Carl Schenkel

Writing Credits  

Edgar Rice Burroughs ... (stories)
 
Bayard Johnson ... (screenplay) and
J. Anderson Black ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Casper Van Dien ... Tarzan
Jane March ... Jane Porter
Steven Waddington ... Ravens (as Steve Waddington)
Winston Ntshona ... Mugambe
Rapulana Seiphemo Rapulana Seiphemo ... Kaya
Ian Roberts Ian Roberts ... Captain Dooley
Sean Taylor Sean Taylor ... Wilkes
Gys de Villiers Gys de Villiers ... Schiller (as Gys De Villers)
Russel Savadier Russel Savadier ... Archer
Paul Buckby ... Jerjynski
Zane Meas Zane Meas ... Knowles
Barry Berk Barry Berk ... Burke
Michael Gritten Michael Gritten ... Devlin
Dimitri Cassar Dimitri Cassar ... Klemmer
Tony Caprari Tony Caprari ... Ritter
Kurt Wustman Kurt Wustman ... Sykes
Chris Olley Chris Olley ... Ackerman
Joshua Lindberg Joshua Lindberg ... Edwards
Henry Van Der Berg Henry Van Der Berg ... Lucas
Pete Janschek Pete Janschek ... Laconte
Danie Van Rensberg Danie Van Rensberg ... Devoors (as Danie Van Rensburg)
Aubrey Lovett Aubrey Lovett ... Brooks
Paulo Tocha ... Fitt
Nickie Gregg Nickie Gregg ... Stonehouse (as Nickie Grigg)
Neville Strydom Neville Strydom ... Dodd
Dieter Hoffman Dieter Hoffman ... Lutz
Peter Spiropoulous Peter Spiropoulous ... Weissel (as Peter Spyro)
Pierre Van Rensburg Pierre Van Rensburg ... Dorr
Bismilla Mdaka Bismilla Mdaka ... Jeremiah (as Bismulah Mdaka)
Sello Sebotsane Sello Sebotsane ... Dube
Sello Dlamini Sello Dlamini ... Scout / Jane
Chester Fukazi Chester Fukazi ... Waiter
Grant Swanby ... Douglas
Adam Croasdell ... Lewis (as Adam Crousdale)
Nick Rujewick Nick Rujewick ... Andrew
Brendon Stapleton Brendon Stapleton ... Ape (as Brendan Stapelton)
Amy Pearson Amy Pearson ... Ape
Jeneane Wyatt-Mair Jeneane Wyatt-Mair ... Ape
Cheryl Lang Cheryl Lang ... Ape
Flash Thobajane Flash Thobajane ... Ape
Rest of cast listed alphabetically:
Robin Smith Robin Smith ... High Priest (uncredited)

Produced by 

Stanley S. Canter ... producer (as Stanley Canter)
Greg Coote ... executive producer
Michael L. Games ... line producer (as Michael Games)
Dieter Geissler ... producer
Marina Glass ... associate producer
Dustin Hoffman ... co-producer
Michael Lake ... producer
Lawrence Mortorff ... executive producer
Kurt Silberschneider ... executive producer
David Wicht ... line producer
Peter Ziegler ... executive producer

Music by 

Christopher Franke

Cinematography by 

Paul Gilpin

Film Editing by 

Harry Hitner

Casting By 

Nicole Arbusto
Celestia Fox
Moonyeenn Lee ... (as Moonyeen Lee)

Production Design by 

Herbert Pinter

Art Direction by 

Anna Lennox
Emilia Roux

Costume Design by 

Jo Katsaras ... (as Jo Katsaras-Barklem)

Makeup Department 

Anni Bartels ... makeup supervisor
Pia Cornelius ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Lynne Politt ... assistant makeup artist: second unit
Mary Reid ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Megan Tanner ... assistant makeup artist: second unit (as Meg Tanner)
Sandra Wengerek ... assistant hair stylist / assistant makeup artist

Production Management 

Michael L. Games ... unit production manager
Vanessa Hayes ... post-production supervisor
Morgan Pather ... unit manager: second unit
Rolf Schneider ... post-production supervisor / unit production manager
Tommy Vivian ... assistant unit manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Bobby Cardoso ... second second assistant director: second unit (as Bobby Cardosa)
Simon Damast ... second assistant director: second unit
Adam Friedlander ... second second assistant director
Graham Hickson ... first assistant director
Isaac Mavimbela ... second second assistant director (as Isaac Mavimbella)
Guy Nockels ... first assistant director: second unit
Michael Swan ... second unit director
Leigh Tanchel ... second assistant director
Andre Weavind ... second assistant director

Art Department 

Dirk Buchmann ... property master
Syd Cain ... storyboard artist
John Coxon ... assistant greensman: second unit
James Doh ... conceptual illustrator
Michael Freeman ... set dresser
David Glasscoe ... property master: second unit
Hennie Goddard ... carpenter
Clinton Gordon ... assistant greensman
Mitch Gordon ... greensman
Vivienne Gray ... draughtsman
Gavin Greenstone ... assistant props
Michael Gritten ... assistant set dresser
Dankert Guillaume ... set dresser
Fran Hepburn ... construction coordinator
Roland Hunter ... head scenic artist
Michael Hyman ... scenic foreman
Simon Mango ... assistant sculptor
Simon McGuire ... set designer
Noor Mohamed ... assistant sculptor (as Mohammed Noor)
Peter Moyo ... stand-by set dresser
Colin Murugeson ... stand-by carpenter
Anton Noordman ... assistant art director
Mike Owens ... construction manager
Rossana Pancaldi ... sculptor
Elias Ramaila ... stand-by props: second unit
Leila Reinhard ... art department coordinator
Ditseele Francis Scheepers ... assistant set dresser
Jason Steiner ... assistant sculptor
Robert Toms ... stand-by props
Joel Van Bavel ... construction foreman
Vanessa van Niekerk ... assistant props
Patricia Victor ... sculptor
Fran Vos ... assistant set dresser (as Frances Vos)
Mark Walker ... assistant draughtsman

Sound Department 

Andreas Biegler ... sound designer / sound supervisor
Tim Chilton ... foley artist
David C. Eichhorn ... supervising sound editor
Stephan Fandrych ... dubbing mixer
Stephan Frohlich ... adr recordist / foley recordist
Joo Fürst ... foley artist
Ray Gillon ... re-recording mixer
Tommy Goodwin ... foley mixer
Nigel Holland ... sound designer
Benedikt Just ... sound effects editor
Manuela Kempf ... foley editor
Kirsten Liesenborghs ... adr editor
Colin McFarlane ... sound
Ivan Milborrow ... boom operator
Shaun Murdoch ... sound mixer: second unit
Jörn Poetzl ... foley artist (as Joern Poetzl)
Abi Schneider ... re-recording mixer
Bjorn Ole Schroeder ... dialogue editor (as Bjørn O. Schroeder)
Guido Zettier ... foley mixer

Special Effects by 

Rick Cresswell ... special effects supervisor
Julian Howard ... special effects assistant
David Mahlangu ... special effects foreman
Gavin Meadon ... special effects coordinator
Tim Mitchell ... animatronics
Michael Nkosi ... special effects assistant: second unit
Gian Palermo ... special effects coordinator: second unit
Gary J. Tunnicliffe ... special ape suit effects
Kobus Vermaak ... special effects foreman: second unit

Visual Effects by 

Florian Busse ... 3D operator
Giuseppe Canamela ... scanning operator
Lillan Gahlin ... digital compositor
Moritz Glaesle ... supervising compositor
Markus Gratl ... compositor
Michael Hackl ... digital artist
Robert Hoffmeister ... compositor
Peter Kaboth ... 3D operator
Katrin Klaiber ... digital artist
Marius Mohnssen ... visual effects supervisor
Axel Mähler ... 3D department supervisor
Julian Parry ... visual effects supervisor
Brigitta Peitz ... visual effects producer
Jacqueline Schneider ... visual effects coordinator
Jens Schwarz ... CG artist
Juri Stanossek ... 3D operator
Rainer Stolle ... 3D and texture artist
Nina Wels ... digital artist

Stunts 

Andy Anderson ... stunt rigger
Arthur Berezin ... stunt player (as Artour Berezin)
Martin Dlamini ... stunt player
Vadim Dobrin ... stunt player
Thys Du Plooy ... stunt player
Dirk Gennis ... stunt player
Nickie Gregg ... assistant stunt coordinator
Grant Hulley ... stunt rigger
Kike Hulley ... stunt player (as Mike Hulley)
Simon Hutcheon ... stunt double: Tarzan
Roly Jansen ... stunt coordinator
Harry Mabuzy ... stunt player
Daniel Manana ... stunt player
Mduduzi Mavimbela ... stunt player
Meshack Maykeni ... stunt player
Sue McKenzie ... stunt double: Jane
Cordell McQueen ... stunt player
Lee McQueen ... stunt player
Saint Mkhonza ... stunt player
Vellie Mohlala ... stunt player
Eddie Msiza ... stunt player
Richard Msiza ... stunt player
Philip Notununu ... stunt player
David Olds ... stunt player
Perfect Pelo ... stunt player
Absalom Phakathi ... stunt player
Greg Poustie ... stunt double: Tarzan
Graham Press ... stunt player
Colin Rallston ... stunt rigger
Peter Spiropoulous ... stunt rigger (as Peter Spyropoulos)
Eric Zulu ... stunt player
Shane Steyn ... stunts: mercenary (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gordon Adams ... grip
Rob Bishop ... additional camera operator: second unit
Ewen Bogle ... focus puller
Jasin Boland ... still photographer
James Bowling ... camera assistant
Trevor Brown ... focus puller
François Buys ... electrician
Ros Carlisle ... best boy electric (as Rob Carlisle)
Herman Cloete ... Steadicam operator
Lars Cox ... focus puller: second unit
Harmon Cusack ... camera operator: "a" camera
Carlos De Carvalho ... focus puller
Russel De Freitas ... light operator: wendy light
Owen Dell ... grip: second unit
Mandla Dlamini ... electronics technician
Kevin Falconer ... camera operator: second unit
Ben Fani ... best boy: second unit
Mannie Ferreira ... clapper loader (as Manny Ferreira)
Robert Fischer ... grip (as Rob Fischer)
Justin Fouche ... camera operator: "b" camera
Simon Francis ... gaffer
Derry Gallagher ... rigging gaffer
Robert Gilman ... best boy grip
Fabian Grens ... grip
Anton Homman ... electrician
Paul Joubert ... grip
Rudi Junge ... Steadicam operator
Daron Keet ... assistant camera: "a" camera, second unit / clapper loader: second unit
Beth Kolver ... additional assistant camera
George Loxton ... focus puller: second unit
Janli Maartens ... additional assistant camera
Nathan Makobane ... electrician
Alpheas Manaka ... grip: second unit
Hendrick Manenzhe ... electrician: second unit
Luckson Manenzhe ... electrician (as Luckson Manenze)
Guy Micheletti ... key grip
Steven Ndlovu ... clapper loader: second unit
Lourence Nepfumbada ... grip (as Lourence Nephfembala)
Ben Phiri ... generator operator
Abel Phoswa ... generator operator: second unit
Buster Reynolds ... director of photography: second unit
Dale Rodkin ... additional camera operator: second unit
Keith Saayman ... remote head technician
Danny Smart ... co-best boy
Rod Stewart ... director of photography: second unit
Ari Stravinos ... key grip: second unit
Michael Swan ... director of photograhy: second unit
Joe Swana ... electrician
Johnny Tulukeni ... gaffer: second unit
Rhy Vincent ... additional assistant camera
Thomas Wahl ... rigging grip
Ray Wilsnaugh ... best boy: second unit (as Ray Wilsnach)
Steve Wilson ... clapper loader

Casting Department 

Simone Pereira Hind ... additional casting (as Simone Ireland)
Vanessa Pereira ... additional casting
Laura Rosenthal ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Margaret Dim ... seamstress
Jayne Forbes ... wardrobe mistress
Sylvia Fox ... seamstress
Georgina Lawrence ... seamstress
Thembi Madladla ... washing lady (as Thembe Mdladla)
Miriam Mahlanga ... beader (as Mirriam Mhalanga)
Cecilia Mahlombe ... beader
Neil McClean ... costumer
Emily Modise ... beader
Julie Palmer ... wardrobe stand-by

Editorial Department 

Johanna Groepl ... first assistant editor
Netanya Herselman ... apprentice editor
Hans Hohenwarter ... post-production technician
Rudi Neuber ... post-production technician
Regina Seehuber ... assistant editor
Miriam Zachäus ... assistant editor (as Mirjam Zachaus)

Location Management 

Jaco Espach ... location manager
Theo Gildenhuys ... assistant location manager
Jacob Ndlovu ... assistant location manager
Johannes Nyoqela ... assistant location manager
John Rogers ... assistant location manager

Music Department 

Edgar Rothermich ... music producer / music recordist
Bjorn Ole Schroeder ... music editor (as Bjorn O. Schroeder)

Transportation Department 

Jean-Roux Viljoen ... transportation coordinator

Other crew 

Sarah Bergman ... assistant accountant
Kirsty Blackford ... assistant accountant
Maureen Conway ... script supervisor
Vinca Cox ... script supervisor: second unit
Jacques Damhuis ... assistant accountant
Page Feldman ... production coordinator: second unit / second unit coordinator
Gareth Gardner ... accounting assistant
Ute Grigo-Hofmann ... assistant: Mr. Geissler
Elaine Gudgeon ... production accountant
Jeanette McQuatter ... assistant accountant
Sue Mills ... assistant: Mr. Schenkel
Shannon-Lee Nicholls ... assistant production coordinator (as Shannon Nicholls)
Christa Nornung ... assistant accountant
Andreas Ortner ... assistant accountant
Natalie Rademeyer ... production secretary
Mike J. Regan ... special ape suit effects
Dezi Rorich ... publicity manager / unit publicist / unit publicity
Cliff Rosen ... assistant: Mr. Games
Lisa Ryan ... assistant accountant
Fran Saidman ... production coordinator
Jacqueline Schneider ... assistant production coordinator: second unit
Lisa Skinstad ... liaison: Johannesburg
Jim Stockley ... supervising animal trainer
Gary Weddington ... financial controller
Roger Young ... cast coordinator
Gianluca Nardulli ... press officer: Italy (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed