Edit
Telling Lies in America (1997) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Guy Ferland ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Joe Eszterhas ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Kevin Bacon ... Billy Magic
Brad Renfro ... Karchy 'Chucky' Jonas
Maximilian Schell ... Dr. Istvan Jonas
Calista Flockhart ... Diney Majeski
Paul Dooley ... Father Norton
Jonathan Rhys Meyers ... Kevin Boyle
Luke Wilson ... Henry
Damen Fletcher Damen Fletcher ... Amos 'Blood Smith'
Jerry Swindall Jerry Swindall ... Andy 'Croak' Stas
K.K. Dodds ... Justine
James Kisicki James Kisicki ... Cecil Simms
J.J. Horna J.J. Horna ... The Blind Kid
Ben Saypol Ben Saypol ... Timmy Morelli
Tony Devon ... Danny Hogan
Rohn Thomas ... Sgt. Disapri
Joe Baka Joe Baka ... Det. Carpenter
Tuesday Knight ... WHK Receptionist
Dave Buckel Dave Buckel ... WHK Newscaster
Matt Miller ... Asst. District Attorney
Jack Skelly Jack Skelly ... Immigration Judge John J. Donnelly (as Jack Skelley)
Jane Jean Miller Jane Jean Miller ... Groupie #1
Wendy Waltz Wendy Waltz ... Groupie #2
Angelique Osborne Angelique Osborne ... Giggly girl
Abdullah Bey Abdullah Bey ... Old man
Kevin Willigham Kevin Willigham ... Driver
Patrick White Patrick White ... School Kid
Ron Lewis Ron Lewis ... Musician: Blood Smith and the Tenderloins
Billy Lockwood ... Musician: Blood Smith and the Tenderloins (as Will Lockwood)
Christopher Jenning Christopher Jenning ... Musician: Blood Smith and the Tenderloins
Phillip O'Rourke Phillip O'Rourke ... Musician: Blood Smith and the Tenderloins
Niles Rivers Niles Rivers ... Musician: Blood Smith and the Tenderloins (as Niles River)
Daryl Trammer Daryl Trammer ... Musician: Blood Smith and the Tenderloins
Matt Bunner Matt Bunner ... Member of Kevin Boyle's Gang
Tom Nagel ... Member of Kevin Boyle's Gang / Sock Hop Dancer
Tom Palmieri Tom Palmieri ... Member of Kevin Boyle's Gang / Sock Hop Dancer
John Sloan ... Member of Kevin Boyle's Gang
John Woyton John Woyton ... Member of Kevin Boyle's Gang
Mike Ross Mike Ross ... Member of Kevin Boyle's Gang
Courtne Benson Courtne Benson ... Sock Hop Dancer
Dottie Dixon Dottie Dixon ... Sock Hop Dancer
Ben Harvey Ben Harvey ... Sock Hop Dancer
Lucas Haugh Lucas Haugh ... Sock Hop Dancer
Tjader France ... Sock Hop Dancer (as Tjader Jamal)
Stacey Woodson Stacey Woodson ... Sock Hop Dancer
Monica Reed Monica Reed ... Sock Hop Dancer
Renzy Parnell Renzy Parnell ... Sock Hop Dancer
Brendon Berns Brendon Berns ... Sock Hop Dancer
Justin Leach Justin Leach ... Sock Hop Dancer
Matt McBride Matt McBride ... Sock Hop Dancer (as Matthew McBride)
Melanie Rademaker Melanie Rademaker ... Sock Hop Dancer
Maureen Winston Maureen Winston ... Sock Hop Dancer
Brooke Devereaux Brooke Devereaux ... Sock Hop Dancer
Sunny Jenkins Sunny Jenkins ... Sock Hop Dancer
Jennifer Nicolino Jennifer Nicolino ... Sock Hop Dancer
Molly McDougal Molly McDougal ... Good Looking Girl at Diner
Rest of cast listed alphabetically:
Maggie Gibbons Maggie Gibbons ... Girl in classroom (uncredited)
Brad Hoss Brad Hoss ... Schoolboy (uncredited)
Corey Landis ... Farmers Market Vegetable Salesperson (uncredited)

Produced by 

Fred C. Caruso ... co-producer (as Fred Caruso)
Naomi Eszterhas ... executive producer
Fran Rubel Kuzui ... producer (produced by)
Kaz Kuzui ... co-executive producer
Mickey Liddell ... executive producer
Ben Myron ... producer (produced by)
Brian Swardstrom ... executive producer

Music by 

Nicholas Pike ... (music by)

Cinematography by 

Reynaldo Villalobos ... director of photography

Film Editing by 

Jill Savitt ... (edited by)

Casting By 

Susan Brown ... (casting by)
Emily Schweber ... (casting by)

Production Design by 

James A. Gelarden ... (as James Gelarden)

Set Decoration by 

Sarah Young
Sarah Young

Costume Design by 

Laura Bauer ... (as Laura Cunningham)

Makeup Department 

Roy Bryson ... key hair stylist
Jeannee Josefczyk ... key makeup artist
Mariella Kaufman ... makeup artist
Pamela Priest ... key hair stylist
Maxi Spisak ... makeup artist (as Maxi Spesak)
Sandi D. Verzi ... hair stylist

Production Management 

Kate Amer ... production manager
Robert Rothbard ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Dennis T. Benatar ... first assistant director (as Dennis Benatar)
Regan Forman ... second assistant director
Matt Papp ... second second assistant director
Kahlil Pedizisai ... second second assistant director
Cynthia Slavens ... second assistant director

Art Department 

Terry Ball ... on-set dresser
Mychael Bates ... property master
George Blogna ... co-construction coordinator
Sue Brook ... painter
Paula Collins ... construction production assistant
Lynette Grabau ... construction production assistant
Matt Jennings ... carpenter
Bill Kingsley ... construction coordinator
Peter Lambros ... assistant property master
Mike Lehane ... on-set dresser
Ruth Loshe ... scenic artist
George McDougal ... carpenter
Russ Milner ... carpenter
Thomas H. Paul ... set designer (as Thomas Paul)
Jennifer Richeson ... painter
Mary Kay Stone ... lead person
Scott Swank ... on-set dresser (as Scott A. Swank)
Karen Usher ... art department coordinator
Mike Zitello ... carpenter

Sound Department 

Jonathan Andrews ... sound mixer
Carmen Baker ... co-supervising sound editor (as Carmen Hocson Baker)
Mike Boudry ... adr recordist
Jim Brookshire ... sound editor
Jeanette Browning ... dubbing recordist (as Jeannette Browning)
Betty Burkhart ... assistant sound editor
Tim Chau ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Christopher Flick ... supervising dialogue editor
Joan Giammarco ... supervising adr editor
Rich Green ... foley coordinator
Doug Jackson ... sound editor
Nils C. Jensen ... sound editor
Doc Kane ... adr mixer
Adam Kopald ... sound editor
Donald J. Malouf ... sound editor
Ken McCahan ... sound utility
Kenny McCann ... cable assistant
Mel Metcalfe ... re-recording mixer
Judy Nord ... pdl
Michele Perrone ... adr editor
Terry Porter ... re-recording mixer
Richmond Riedel ... assistant adr editor
Joan Rowe ... foley artist
Sean Rowe ... foley artist
Joel Trent ... boom operator
Scott Weber ... foley mixer
Dan Yale ... sound editor
Dean A. Zupancic ... re-recording mixer (as Dean Zupancic)
Jeannette Cremarosa ... pdl (uncredited)
Jeffrey Gates ... sound recordist (uncredited)
V.B. Paravati ... sound transfer technician (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steve Cates ... second assistant camera
Tom Kiousis III ... electrician
Dennis Knight ... electrician
George Kohut ... camera operator
Scott W. Leftridge ... dolly grip (as Scott Leftridge)
Andrew McDowall ... first assistant camera
Frank McKeon ... company grip
Pat Meehan ... video playback operator
Russ Milner ... company grip
Lester Park ... electrician
Deborah Samuel ... still photographer
John 'Fest' Sandau ... gaffer (as John Sandau)
Jim 'J.T.' Tucker ... best boy grip
Roy Van Keuren ... electrician
Don Verba ... company grip
Joe 'Jody' Williams ... camera production assistant (as Jody Williams)
Russ Wulf ... best boy electric (as Russell Wulff)
Dennis Zoppe ... key grip

Casting Department 

Marc Andreyko ... extras casting
D. Lynn Meyers ... local casting (as Lynn Meyers)
Debra Secher ... casting associate
H. Spencer Young ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Karen Driscoll ... set costumer
Heather Priest ... assistant costume designer
Michelle A. Sampson ... set costumer
Nancy Shaw ... set costumer
Barbara Shiff ... costume supervisor (as Barbara Schiff)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Andrew Loschin ... apprentice editor
Alain J. Romi ... assistant editor
Jim Schulte ... assistant editor
Jim Passon ... color timer (uncredited)

Location Management 

Frank Fletcher ... location manager
Michael Rochford ... location assistant
Rondell Sarrett ... location assistant

Music Department 

Peter Afterman ... music supervisor
Julie East ... music engineer
Mark Green ... music editor
Giovanna Imbesi ... musician: piano (as Joyce Imbesi)
Michael Jay ... music editor
Andy Paley ... composer: additional score
Nicholas Pike ... musician: sync programmer
Michael Thompson ... musician: guitar
Elizabeth Wendel ... assistant music supervisor
Margaret Yen ... assistant music supervisor

Transportation Department 

Jeff Blake ... driver
Dale Checovich ... transportation coordinator
Glenn Gibson ... driver
Tim Lewis ... driver
Greg Lipari ... picture car coordinator
Tom Litto ... driver
Nick Lytwynenko ... driver
Julio Machado ... driver
Mike Majewski ... driver
Nick Mandic ... driver
Pat McCartney ... driver
Terry Moore ... driver
Nick W. Pastrano ... driver (as Nick Pastrano)
Marc Scott ... driver
Ray Skender ... driver
Jim Steinbicker ... driver
Richie Summers ... transportation captain
Ray Truhlar ... driver

Other crew 

Catherine Albers ... dialogue coach
Erik Baker ... stand-in (as Erick Baker)
Cheech Bradford ... insurance
Brian Brown ... assistant chef
Jeanne Byrd ... script supervisor
Thomas Clark ... choreographer
Len Critcher ... assistant: Judy Sharinger
Joe Eszterhas ... presenter
Laurie Fisher ... executive: Kuzui Enterprises
Brian Fox ... stand-in
Gina Frosini ... office production assistant
Bernadette Gillota ... production coordinator
Karl Greenow ... stand-in
Matt Gregor ... office production assistant
Dennis Griesmer ... assistant production coordinator (as Denis M. Griesmer)
Fred Grossman ... production accountant
Mariann Grossman ... assistant accountant
Laura Grover ... production assistant: Andy Paley
John Haight ... studio teacher
Joe Hanna ... chef
Ebbins Harris ... clearance
Christine 'Crystal Hoeller ... assistant: Maximillian Schell
Mihaly Horvath Sr. ... dialogue consultant
Tony Hoty ... studio teacher
Richard Ingram ... assistant: Guy Ferland (as Richard 'Bruno' Ingram)
Elizabeth Knowle ... choreographer
Chip Kocel ... craft service production assistant
Jacqueline Lundquist ... local publicity liaison
Sean McDermott ... assistant: Ben Myron
Greg McDougall ... stand-in
Susan Mieras ... assistant: Kevin Bacon
Mike Miller ... craft service
Marilyn Munro ... assistant: Ben Myron
Tom Nagel ... stand-in
Michael Nicholson ... office production assistant
Jeff Preston ... stand-in
Everett Ray ... studio teacher
Albert G. Ruben ... insurance
Rebecca Russell ... alteration supervisor
Judy Sharinger ... completion supervisor
David Thal ... stand-in
Pan Theophylactos ... stand-in
D.J. Vaulton ... assistant: Brad Renfro
Michael Barnes ... financial legal services (uncredited)
Larry Garrison ... unit publicist (uncredited)

Thanks 

Roger A. Budnick ... special thanks
Bob Clayton ... special thanks
Steve Cover ... special thanks: Ohio Film Commission
Leigh Davis ... special thanks: Cleveland Film Commission (as Lee Davis)
Jim Davison ... special thanks
S. Michael Franz ... special thanks (as Rev. S. Michael Franz)
George Gates ... special thanks
Carla Gold ... special thanks
Joan Kalbourn ... special thanks
Jeff Kinzbach ... special thanks
Tim Moore ... special thanks: Rock and Roll Hall of Fame
Norm N. Nite ... special thanks
Patricia O'Brien ... special thanks
Jim Pogras ... special thanks
Charles Scaravelli ... special thanks
Samuel Scaravelli ... special thanks
Peter Taylor ... special thanks: Cleveland Film Commission (as Peter Clark)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed