Edit
The Rainmaker (1997) Poster

(1997)

Full Cast & Crew

Directed by 

Francis Ford Coppola

Writing Credits (WGA)  

John Grisham ... (novel)
 
Francis Ford Coppola ... (screenplay)
 
Michael Herr ... (narration)

Cast (in credits order) verified as complete  

Matt Damon ... Rudy Baylor
Danny DeVito ... Deck Shifflet
Claire Danes ... Kelly Riker
Jon Voight ... Leo F. Drummond
Mary Kay Place ... Dot Black
Dean Stockwell ... Judge Harvey Hale
Teresa Wright ... Miss Birdie
Virginia Madsen ... Jackie Lemancyzk
Mickey Rourke ... Bruiser Stone
Andrew Shue ... Cliff Riker
Red West ... Buddy Black
Johnny Whitworth ... Donny Ray Black
Wayne Emmons Wayne Emmons ... Prince Thomas
Adrian Roberts ... Butch
Roy Scheider ... Wilfred Keeley
Randy Travis ... Billy Porter
Michael Girardin Michael Girardin ... Everett Lufkin
Randall King Randall King ... Jack Underhall
Justin Ashforth ... F. Franklin Donaldson
Michael Keys Hall Michael Keys Hall ... B. Bobby Shaw
James Cunningham James Cunningham ... J. Michael Floquet
Frank Clem ... Mr. Van Landel
Alan Woolf ... Kermit Aldy
Sonny Shroyer ... Delbert Birdsong
Pamela Tice Chapman Pamela Tice Chapman ... Vera Birdsong
Trula M. Marcus Trula M. Marcus ... Jewelry Saleswoman (as Trula Marcus)
Tony Dingman Tony Dingman ... Bruiser's Driver
Daniel O'Callaghan ... Carl
Tom Kagy Tom Kagy ... Homicide Detective
John Yancey John Yancey ... Homicide Detective
Verda Davenport ... Jailer
Christopher Gray ... Jury Foreman (as Chris Gray)
Johnetta Shearer Johnetta Shearer ... Courtroom Clerk
Tammy Wendel Tammy Wendel ... Court Reporter
Nate Bynum ... Mr. McKenzie
John Gray John Gray ... Hospital Volunteer
Sherry Sanford Sherry Sanford ... Nurse
Billy Ray Reynolds Billy Ray Reynolds ... Murder Scene Bystander
Mary Lester Mary Lester ... Murder Scene Bystander
Deborah Frazier Deborah Frazier ... St. Peter's Receptionist
Vernon Newman Vernon Newman ... Great Benefit Salesman
Lynn Carthane Lynn Carthane ... Newscaster
Rodney Peck Rodney Peck ... Rehab Center Desk Clerk
Bill Lunn Bill Lunn ... Bill Lunn
Terrance Stewart Terrance Stewart ... Boy with Broken Arm
Bridget Brunner Bridget Brunner ... Bruiser's Receptionist
Mike Cody Mike Cody ... Tinley Britt Lawyer
Donald Polden Donald Polden ... Legal Commentator
Eloise Dukes Eloise Dukes ... Court Clerk
Katherine Morrow Katherine Morrow ... Deposition Court Reporter
Alex Harvey Alex Harvey ... Bar Exam Proctor
Melissa Hurst ... Waitress at Bar
Anasa Briggs-Graves Anasa Briggs-Graves ... Bailiff
Ronnie Dee Blaire Ronnie Dee Blaire ... Bailiff
Rest of cast listed alphabetically:
Alexis Brigham ... Mrs. Wilfred Keeley (uncredited)
Robyn Day ... Courtroom Attendant (uncredited)
Kevin Farris Kevin Farris ... Law Student (uncredited)
Danny Glover ... Judge Tyrone Kipler (uncredited)
CeCe Moore CeCe Moore ... Girl on Beach (uncredited)
Claire Robinson Claire Robinson ... Girl in Bar (uncredited)
Marshall Taylor Marshall Taylor ... Mr. Riker (uncredited)

Produced by 

Michael Douglas ... producer
Fred Fuchs ... producer
Georgia Kacandes ... co-producer
Gary Marcus ... associate producer (as Gary Scott Marcus)
Steven Reuther ... producer

Music by 

Elmer Bernstein

Cinematography by 

John Toll ... director of photography

Film Editing by 

Melissa Kent ... co-editor
Barry Malkin

Casting By 

Linda Phillips-Palo

Production Design by 

Howard Cummings

Art Direction by 

Bob Shaw ... (as Robert Shaw)

Set Decoration by 

Barbara Munch

Costume Design by 

Aggie Guerard Rodgers

Makeup Department 

Lois Burwell ... supervising makeup artist
Catherine Childers ... assistant hair stylist: San Francisco
Debra Coleman ... additional makeup artist: San Francisco
Peggy Forcellini ... assistant hair stylist: San Francisco
Dino Ganziano ... hair stylist: Mr. Voight
Patricia Grande ... hair stylist
Whitney James ... makeup artist
Arturo Rojas ... supervising hair stylist
Jenny-King Turko ... additional makeup artist: San Francisco (as Jenny King)
Gary Archer ... dental prosthetics (uncredited)
Gloria Belz ... makeup artist (uncredited)
Shawn Finch ... key hair stylist: second unit (uncredited)
Sandy Jo Johnston ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Kim Aubry ... post-production supervisor
Katherine E. Beyda ... production supervisor
Georgia Kacandes ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Amundson ... first assistant director: second unit
Roman Coppola ... second unit director
Michael Floquet ... second second assistant director
David Kelley ... second assistant director
Gary Marcus ... first assistant director (as Gary Scott Marcus)
Polly Ann Mattson ... second assistant director: second unit (as Polly Mattson)

Art Department 

Barry Barclay ... construction auditor
David Becton ... greensperson
Joe Biggins ... art department coordinator: San Francisco
Pete Bowman ... carpenter: San Francisco (as Peter Bowman)
Jennifer Clinard ... painter: San Francisco
Richard W. Clot ... construction coordinator: San Francisco (as Rich Clot)
Robbie Clot ... foreperson: San Francisco (as Robert Clot)
Keith Darwin ... charge scenic artist
J. Michael Davis ... set dresser: San Francisco (as Jonathan Michael Davis)
Todd Hatfield ... painter
Jeffrey Paul Johnson ... assistant property master / property master: second unit
Jeffrey Kushon ... lead person (as Jeff Kushon)
Geoffrey Lake ... greensperson: San Francisco
Sydney Ann Lunn ... assistant greensperson
Brick Mason ... storyboard artist
Eugene McCarthy ... property master
Jeffrey D. McDonald ... art director: San Francisco (as Jeffrey McDonald) / assistant art director (as Jeffrey McDonald)
Ray Mondoux ... assistant construction coordinator: San Francisco
Scott P. Murphy ... set designer (as Scott Murphy)
Jim Poynter ... set dresser: San Francisco
Miles Puccinelli ... carpenter: San Francisco
Spencer H. Register ... set dresser (as Spencer Register)
Tom Richardson ... lead painter: San Francisco (as Edward Tom Richardson)
Thomas Michael Ryan ... construction foreperson
Jeffrey Schlatter ... construction coordinator (as Jeff Schlatter)
Phillipa Sledge ... art department coordinator
Kelsey Smith ... set dresser: San Francisco
A.E. Stapleton ... shop foreman (as Arthur 'Jeep' Stapleton)
Robert Testerman ... scenic foreperson
Larry J. White II ... set dresser (as Larry White)
Lauren Abrams ... painter (uncredited)
Steven T. Duke ... art department (uncredited)
Loren Hillman-Morgan ... scenic artist: San Francisco (uncredited)
Lauren Lustig ... props (uncredited)
James F. Oberlander ... construction foreman: San Francisco sets (uncredited)
Josh Sheppard ... storyboard artist: second unit (uncredited)
Joshua Teicher ... carpenter: San Francisco (uncredited)

Sound Department 

Stephen Balliet ... cable/utility person: San Francisco / utility sound: San Francisco
Bob Baron ... adr mixer
Mark Berger ... re-recording mixer
David Betancourt ... foley mixer (as Dave Betancourt)
Nathan Black ... cable person
Kim B. Christensen ... sound effects editor (as Kim Christensen)
David A. Cohen ... dialogue editor (as David Cohen)
Ethan Derner ... sound transfer
Dawn Fintor ... foley artist
Clare C. Freeman ... adr editor (as Clare Freeman)
Larry Hoki ... sound recordist
Randy Honaker ... recording supervisor
Pete Horner ... sound transfer
Scott Kinzey ... boom operator
Michael Kirchberger ... supervising sound editor
Robert Knox ... recording supervisor
Bruce Lacey ... adr editor
Mark Levinson ... supervising adr editor (as Mark A. Levinson)
David McDonald ... adr recordist (as Dave McDonald)
Jeremy Molod ... apprentice sound editor
Douglas Murray ... adr recordist (as Doug Murray)
Tim O'Shea ... foley editor
Larry Oatfield ... dialogue editor (as E. Larry Oatfield)
Joseph Piantadosi ... foley recordist
Brian Sarvis ... recording supervisor
Larry Schalit ... assistant adr editor
Michael Semanick ... re-recording mixer
Alicia Stevenson ... foley artist
Dianna Stirpe ... dialogue editor
Nelson Stoll ... sound mixer
Erich Stratmann ... apprentice sound editor
Roy Waldspurger ... first assistant sound editor
Jennifer L. Ware ... sound effects editor (as Jennifer Ware)
Paul J. Zydel ... adr mixer (as Paul Zydel)
Richard Calistan ... adr mixer: Toronto (uncredited)
Pete Horner ... machine room operator (uncredited)
Peter Steinbach ... additional sound effects (uncredited)

Special Effects by 

Michael Ahasay ... special effects foreman (as Mike Ahasay)
Guy Clayton ... special effects coordinator
Reuben Goldberg ... special effects: San Francisco
Pierre Maurer ... special effects (uncredited)

Stunts 

Richard Drown ... stunts
Andy Gill ... stunts
Jack Gill ... stunt coordinator
Steve Picerni ... stunts
Scott Wilder ... stunts
Charlie Brewer ... stunts (uncredited)
Lisa Dempsey ... stunts (uncredited)
Barbara Anne Klein ... stunts (uncredited)
Anthony G. Schmidt ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Paul C. Babin ... camera operator (as Paul Babin)
Ben Beaird ... first company grip
Hugh Byrne ... first company grip: second unit (as Hugh Byrnes)
Phillip V. Caruso ... still photographer (as Phil Caruso)
Tom Clark ... lighting technician
Doug Cook ... second company grip (as Douglas Cook)
Joe Crowley ... chief lighting technician: San Francisco
Jennifer Desplinter ... second assistant photographer: San Francisco
Rolf Eberlein ... lighting technician
Sean Flood ... grip: San Francisco
Tom Fox ... video assist operator
Jeff Gilliam ... chief lighting technician: San Francisco
Joachim Hanwright ... second company grip: San Francisco
Rory Herbster ... assistant chief lighting technician: Memphis
Philip Ho ... first company grip: San Francisco (as Phil Ho)
Beth Horton ... second assistant photographer: Memphis
Frantz Jantzen ... montage photographer
Dave June ... first assistant camera: second unit (as David June)
Jeff Kunkel ... dolly grip
David Leonard ... grip
Henry Massey ... grip
Dee Nichols ... grip
Dick Oakes ... chief lighting technician: Memphis
Russ Phillips ... camera loader
Jim Plannette ... chief lighting technician
Enrico Respini ... assistant chief lighting technician: San Francisco
Patrick Ryan ... assistant chief lighting technician: San Francisco
Anthony R. Taubert ... grip: San Francisco (as Anthony Taubert)
Mike Thomas ... first assistant camera
Nick Thomas ... assistant chief lighting technician
Richard Tibbetts ... lighting technician
Chris Toll ... second assistant camera: "a" camera
Tommy D. Walker ... first company grip: Memphis (as Tommy 'Mook' Walker) / grip (as Tommy 'Mook' Walker)
Don W. Wegner ... grip (as Don Wegner) / second company grip: Memphis (as Don Wegner)
Darryl Wilson ... grip
Eric Wilson ... lighting technician
Frank Yario Jr. ... 24 frame video operator (as Frank Yario) / video playback operator (as Frank Yario)
Robert D. Yeoman ... director of photography: second unit (as Bob Yeoman)
Dave Donnelly ... camera operator (uncredited)
Kevin B. May ... electrician (uncredited) / rigging electrician (uncredited)
Michael Meier ... lighting technician (uncredited)
Jesse Wayne Parker ... key rigging grip (uncredited)
John 'Bones' Rogers ... electrician (uncredited)
Kevin Thompson ... assistant chief lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Reez Colon ... casting assistant: San Francisco
Lori Cooper ... casting assistant: Los Angeles
Laura Folger ... location casting: San Francisco
Ingrid Franz ... casting assistant: San Francisco
Christopher Gray ... extras casting
Barbara Harris ... adr voice casting
Adam Wade McLaughlin ... casting assistant: Memphis (as Adam McLaughlin)
Davia Nelson ... location casting
Fred Roos ... casting executive
Jason White ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Michael Becker ... set costumer: San Francisco (as Mick Becker)
Jody Berke ... set costumer: San Francisco
Winnie D. Brown ... costume supervisor (as Winnie Brown-Willis)
Barbara Hartman-Jenichen ... set costumer: San Francisco
Jennifer Jobst ... key set costumer
Ruth Lipaine ... set costumer: second unit
Eileen McCahill ... set costumer
Daniela Moore ... set costumer (as Daniella Moore)
Alfonso Renteria ... costume constructor (as Alphonso Renteria)
Susan Thomas ... costume assistant

Editorial Department 

Megan B. Agosto ... assistant film editor (as Megan Agosto)
Rob Bonz ... apprentice editor
Gus Carpenter ... assistant editor: lightworks
Phil Hetos ... color timer (as Philip Hetos)
Glenn Kasprzycki ... telecine supervisor
Harris Leibowitz ... video colorist
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Marc Sadeghi ... post-production facility coordinator
Tim Sternberg ... assistant editor: lightworks

Location Management 

Anna M. Elias ... assistant location manager (as Anna Mewbourne)
Scott Elias ... location manager
Ken Haber ... location manager: San Francisco

Music Department 

Emilie A. Bernstein ... orchestrator
Kathy Durning ... music editor
Barney Jones ... assistant music editor
Nathan Kaproff ... orchestra contractor
Michael Lang ... musician: hammond organ (as Mike Lang)
Warren Luening ... musician: trumpeter
Dan Wallin ... music recordist
Don Was ... music consultant
Elmer Bernstein ... conductor (uncredited)
Tom Boyd ... oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Jo Ann Kane ... music copyist (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Script and Continuity Department 

Anahid Nazarian ... script supervisor
Leslie Park ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Jerry Drake ... transportation captain: second unit (as Jerry 'JD' Drake)
Joshua Hancock ... picture vehicle researcher (as Josh Hancock)
John R. Lopez ... transportation captain: San Francisco (as John Lopez)
Dennis Milliken ... transportation coordinator
Lee Stepp ... transportation captain
Marshall Taylor ... transportation captain
Greg Bronner ... unit transportation captain (uncredited)
Tony Dingman ... driver: San Francisco (uncredited)
Russell Hicks ... driver (uncredited)
Frank Rocha ... driver (uncredited)

Other crew 

Pamela Abdy ... assistant: Mr. De Vito
Sheila Allen ... production auditor
Amy Alson ... studio teacher
Sydney Babbitt ... auditing clerk
Nathan Black ... utility person
Laura Brownson ... assistant production coordinator: San Francisco
John Brudenell ... production assistant
Peter Budd ... production assistant
Sarah Bullion ... production assistant
Margaret Drew Clark ... assistant: Mr. Damon
Jon Copley ... second assistant auditor
Darian Corley ... production assistant
Michael Cruickshank ... production assistant
Christopher Desmond ... medic coordinator: San Francisco (as Chris Desmond)
Tony Dingman ... poet in residence
Peter J. Dowd Jr. ... production assistant (as Peter Dowd)
Wayne Emmons ... technical legal consultant
Jorge Esqueda ... caterer
Kevin Farris ... stand-in for matt damon
Renee Featherstone ... assistant: Mr. Douglas
Page Feldman ... assistant production coordinator
Wayne Fitzgerald ... title designer
Jennifer Garces ... production assistant
Finley Glaize ... assistant: Mr. Coppola
Jose Gonzales ... caterer
Lauren Hallinan ... technical legal consultant
Patrick Hallinan ... technical legal consultant
Kirsten Hampton ... production assistant
Mads Hansen ... assistant production coordinator
Karis Jagger ... production assistant
Shannon Kane ... post-production auditor
Brian Keyser ... production assistant
Patricia S. Kingery ... payroll auditor
Elizabeth Kirkscey ... assistant: Ms. Kacandes
Shannon Lail ... assistant: Mr. Fuchs
Lisa Maniscalco ... production secretary
Wende Martin ... craft service
Jamie Midgley ... assistant: Mr. Douglas
Christopher Neil ... dialogue coach
Kathy Orloff ... unit publicist (as Katherine Orloff)
David Overend ... production assistant
Shelby Payne ... craft service
Juan Reyes ... caterer
Deborah Ricketts ... video researcher
Matt Robertson ... production assistant
Steven Samanen ... production assistant (as Steve Samanen)
Mark Sanders ... production assistant
Greta Seacat ... acting coach
Meg Seigenthaler ... production assistant
David Sousa ... animal wrangler
Howard Stein ... post facility supervisor
Laura Tateishi ... production coordinator (as Laura 'LT' Tateishi)
Ash Taylor ... production assistant (as Ashley Taylor)
Judy Thomason ... assistant: Mr. Reuther
Bill Tlusty ... production assistant
Lisa Ullmann ... assistant: Mr. Reuther (as Lisa Ullman)
Keri Whitehead ... soup lady
Mary Anna 'M.A.' Woodbury ... first assistant auditor (as Mary Anna 'MA' Woodbury)
Richard Young ... craft service: second unit
Chuck Zito ... bodyguard/trainer Mickey Rourke
Saundra Marie Ardito ... second assistant accountant (uncredited)
Lamonte Bell ... payroll accountant (uncredited)
Kim Crockett ... stand-in: Claire Danes (uncredited)
Robyn Day ... stand-in (uncredited)
Dana Gabrion ... production assistant (uncredited)
Jan Haley ... stand-in (uncredited)
Adam Hatley ... stand-in: Edward Norton and Matt Damon (uncredited)
David Kallaway ... production assistant (uncredited)
Bill McAdams Jr. ... photo double: Matt Damon (uncredited)
Rich Pence ... production assistant (uncredited)
Senia Phillips ... animal trainer: dog (uncredited)

Thanks 

Ken Bowman ... thanks
Walter Crews ... thanks
Willie Herenton ... thanks
Carey Hoffman ... thanks
Nathan Hoffman ... thanks
Ed Levine ... thanks
Jim Rout ... thanks
Linn Sitler ... thanks
Pam Walker-Wilcox ... thanks
Kevin E Young ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed