Poster

Paradise Road ()


Reference View | Change View


A group of women who are imprisoned on the island of Sumatra by the Japanese during World War II use music as relieve their misery.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Adrienne Pargiter
...
Dr. Verstak
...
Margaret Drummond
...
Susan Macarthy
...
Rosemary Leighton-Jones
...
Topsy Merritt
...
Mrs. Dickson
...
Sister Wilhelminia (as Johanna Ter Steege)
...
Mrs. Roberts
...
Mrs. Tippler
...
The Snake
...
Captain Tanaka
...
The Interpreter
...
Colonel Hirota
Penne Hackforth-Jones ...
Mrs. Pike
...
Wing
Lisa Hensley ...
Edna
...
Oggi
...
Bett
Tessa Humphries ...
Celia Roberts
Lia Scallon ...
Mrs. O'Riordan
...
Helen van Praagh
Marijke Mann ...
Mrs. Cronje
...
Bill Seary
Paul Bishop ...
Dennis Leighton-Jones
Stephen O'Rourke ...
William Pargiter
Vincent Ball ...
Mr. Dickson
...
Marty Merritt
Noel Ferrier ...
Robbie Roberts
...
Westmacott
...
Colonel Downes
Arthur Dignam ...
Mr. Pike
Tanya Bird ...
Siobhan O'Riordan
Alwine Seinen ...
Millie
Kitty Clignett ...
Sister Anna
Shira Van Essen ...
Antoinette van Praagh
Yoshi Adachi ...
Mr. Moto
Mitsu Sato ...
Rags
Taka Nagano ...
Boris
Koji Sasaki ...
Lefty
Julie Anthony ...
Female Vocalist
Geoffrey Ogden-Brown ...
Band Leader
Jason Arden ...
Edgar
Kristine McAlister ...
Matron Heffernan
Jesse Rosenfeld ...
Danny Tippler
Phillip Stork ...
Michael Tippler
John Elcock ...
Seaman Francis
Hamish Urquhart ...
Aran O'Riordan
Jemal Blattner ...
Older Aran O'Riordan
John Proper ...
Captain Murchison
Shigenori Ito ...
Dr. Mizushima
Geoff O'Halloran ...
Sailor
Chi Yuen Lee ...
Chinese Man
Ping Pan ...
Chinese Man

Directed by

Edit
Bruce Beresford

Written by

Edit
David Giles ... (story) and
Martin Meader ... (story)
 
Bruce Beresford ... (written by)
 
Betty Jeffrey ... (diaries)

Produced by

Edit
Graham Burke ... executive producer
Greg Coote ... producer
David Giles ... co-executive producer
Martin Meader ... co-executive producer
Sue Milliken ... producer
Graeme Rattigan ... co-executive producer
Andrew Yap ... executive producer

Music by

Edit
Ross Edwards

Cinematography by

Edit
Peter James ... director of photography

Film Editing by

Edit
Tim Wellburn

Editorial Department

Edit
Arthur Cambridge ... grader
Kerry Ferguson ... negative matcher
Bin Li ... first assistant editor: lightworks
Paula Lourie ... assistant conforming editor
Cleo Myles ... assistant conforming editor
Karen Psaltis ... negative matcher
Noelleen Westcombe ... first assistant editor
Claudio Sepulveda ... colorist: Digital Pictures (uncredited)

Production Design by

Edit
Herbert Pinter

Art Direction by

Edit
Ian Gracie

Set Decoration by

Edit
Brian Edmonds

Costume Design by

Edit
Terry Ryan

Makeup Department

Edit
Vicki Clay ... additional hair stylist / additional makeup artist
Martial Corneville ... hair stylist: Ms. Close
Kathy Courtney ... assistant makeup artist
Vicki Friedman ... additional hair stylist (as Vicky Friedman) / additional makeup artist (as Vicky Friedman)
Trish Glover ... additional hair stylist / additional makeup artist
Nikki Gooley ... hair styles supervisor / makeup supervisor
Cassie Hanlon ... additional hair stylist / additional makeup artist
Sherry Hubbard ... makeup artist
Deborah Lanser ... makeup artist: Ms. Close
Rachel Martin ... extras assistant hair stylist / extras assistant makeup artist
Judith McGoldrick ... additional hair stylist / additional makeup artist
Patricia Newton ... extras hair stylist / extras makeup artist
Jean-Luc Russier ... makeup artist: Ms. Close
Bec Taylor ... assistant hair stylist
Chiara Tripodi ... additional hair stylist / additional makeup artist
Sarah Urquhart ... additional hair stylist / additional makeup artist
Lynne Walsh ... extras assistant hair stylist (as Lynne-Michelle Walsh) / extras assistant makeup artist (as Lynne-Michelle Walsh)
Cheryl Williams ... hair stylist
Simon Zanker ... assistant hair stylist / assistant makeup artist

Production Management

Edit
Anne Bruning ... production supervisor
Ainsley De Silva ... production manager: Malay
Anthony Lordon ... unit manager: Penang
Wil Milne ... unit manager
Greg Ricketson ... production manager: Penang
Sylvia Walker-Wilson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Guy Campbell ... additional second assistant director
Carolynne Cunningham ... first assistant director: second unit
Colin Fletcher ... first assistant director
Jane Griffin ... second second assistant director
Karen Mahood ... second assistant director: second unit
James McTeigue ... second assistant director
Ping Pan ... assistant director: Penang
Noni Roy ... third assistant director
Julian Ryan ... fourth assistant director
Sylvester Thomas ... assistant director: Penang

Art Department

Edit
David Avent ... painter
Jo-Ann Beikoff ... assistant property master
Roxy Kheng Beng ... props buyer: Penang / set dresser assistant: Penang
Josh Black ... painter
Pat Carr ... carpenter
Aloysius Chan ... props buyer: Penang / set dresser assistant: Penang
Beverley Dunn ... property buyer (as Bev Dunn) / set dresser (as Bev Dunn)
Justine Dunn ... props maker
Brian Dusting ... set dresser
Bruce Fletcher ... carpenter
Tony Giltrap ... assistant stand-by props
Col Heidke ... art department runner
Carmen Hordern ... assistant greens
Peter Hordern ... greensman
Bill Howe ... construction manager
Jamie Howe ... construction department runner
Sandra Jackson ... art department assistant
Mark Jones ... carpenter
Arabella Lockhart ... stand-by props: second unit
Suza Maybury ... property master
Noel McCartney ... carpenter
Justin McMahon ... painter
Robert Moxham ... stand-by props (as Robert 'Moxy' Moxham)
Rob Nevis ... stand-by props assistant: Penang
Jenny O'Connell ... art department coordinator
Brian Osmond ... welder
Verity Roberts ... property buyer: Raffles - Sydney / set dresser: Raffles - Sydney
Larry Sandy ... lead man
Katie Sharrock ... assistant stand-by props
Marcus Smith ... lead man
Jon Stiles ... construction foreman
Jeffrey Thorp ... draughtsman (as Jeff Thorp)
Eric Todd ... scenic artist
Chris Tomkins ... property buyer: Raffles - Sydney (as Chris Tompkins) / set dresser: Raffles - Sydney (as Chris Tompkins)
Nick Walker ... set finisher
Sunil Wijeratne ... assistant art director: Penang
Sandy Wingrove ... set dresser: Raffles - Sydney
Rose Wise ... assistant art director
Joshua Black ... painter (uncredited)

Sound Department

Edit
Peter Fenton ... re-recording mixer
Katherine Gamble ... sound assistant
Michael Gissing ... sound engineer
Bronwen Gower ... loop editor
Antony Gray ... dialogue editor
Phil Heywood ... re-recording mixer
Sonal Joshi ... assistant dialogue editor
Rick Lisle ... adr recordist / foley recordist
Steve Murphy ... stereo sound consultant: Dolby
Gary O'Grady ... supervising sound editor
Wayne Pashley ... supervising adr editor
Neil Sandbach ... assistant sound engineer
John Simpson ... foley artist
Peter Townend ... sound effects editor
Len Van Diepen ... recording engineer: choir
Libby Villa ... dialogue editor
Jenny T. Ward ... sound editor: atmosphere (as Jenny Ward)
Mark J. Wasiutak ... boom operator (as Mark Wasiutak)
Gary Wilkins ... sound recordist
Phil Winters ... assistant dialogue editor

Special Effects by

Edit
Peter Armstrong ... special effects assistant
Patrick Carmiggelt ... special effects assistant
Brian Cox ... special effects coordinator
David Hardie ... special effects assistant
Albert Payne ... special effects assistant
Brian Pearce ... special effects assistant
Walter Van Veenendaal ... special effects assistant
David Tremont ... modelmaking supervisor (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Roger Cowland ... optical effects manager: Dfilm
Dale Duguid ... visual effects supervisor: Photon Stockman
Simon Dye ... digital compositor: Photon Stockman
Brenden Ede ... visual effects data manager: Photon Stockman
Daniel Harvey ... visual effects producer: Photon Stockman
Trevor Hawkins ... visual effects director: Photon Stockman
Ken Phelan ... digital scanning: Dfilm
John Pope ... film recording: Dfilm
James Rogers ... digital effects supervisor: Photon Stockman
Robert Sandeman ... digital effects manager: Dfilm
Craig Wentworth ... senior 3D animator: Photon Stockman
Tim Crosbie ... digital compositor (uncredited)
Adam Grace ... model maker (uncredited)
Sean Heuston ... digital artist (uncredited)
Niamh Lines ... digital artist (uncredited)
Alison Ross ... model maker (uncredited)
Randy Vellacott ... digital compositor (uncredited)

Stunts

Edit
Sue Maree Anderson ... stunts
Glenn Boswell ... stunt coordinator / stunts
Zelie Bullen ... stunts (as Zelie Thompson)
Marney Commens ... stunts
Lana Darby ... stunts
Joanne Fraser ... stunts
Johnny Hallyday ... stunts
Lou Horvath ... stunts
Frederick MacClure ... stunts
Robin Menzies ... stunts
Angela Moore ... stunts
Annette Ruger ... stunts
Debbie Santic ... stunts
Brit Sooby ... stunts
Karen Trent ... stunts
Bernadette Van Gyen ... stunts
Marijke Rikki van Gyen ... stunt double (as Rikki Van Gyen) / stunts (as Ricky Van Gyen)
Mick Van Moorsel ... stunts
Lawrence Woodward ... stunts
Avril Wynne ... stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Jasin Boland ... still photographer
Robbie Boyd ... lighting technician
Dean Bryan ... electrician
Craig Bryant ... electrician
Matthew Copping ... grip (as Matt Copping)
Toby Copping ... grip: second unit
Katrina Crook ... additional assistant camera: second unit
Hendrosisword Endramaiuja ... best boy grip: Penang
Jorge Escanuela ... grip
Jack Fisher ... lighting technician
Andre Fleuren ... camera operator / director of photography: second unit
Stephen Gray ... lighting technician (as Steve Gray)
Julian Guest ... lighting technician
Gary Hill ... best boy electric
Frank Hruby ... focus puller
Darrin Keough ... first assistant camera
Michi Marosszeky ... additional assistant camera: second unit
Brett Matthews ... camera loader
Mick Morris ... gaffer
Miguel V. Nerva ... best boy electric: Penang (as Miguel Nerva)
David Nichols ... key grip
Mick O'Brien ... best boy electric: second unit
Viv Scanu ... camera loader
Brad Shield ... camera operator / steadicam operator
Matt Slattery ... gaffer: second unit
Greg Tidman ... grip / remote camera technician
Anna Townsend ... additional assistant camera: second unit
Brett Tracey ... video split operator
Michael Vivian ... dolly grip (as Mick Vivian)
Mal Booth ... assistant grip (uncredited) / grip assistant (uncredited)
Alan Willis ... electrician (uncredited)

Casting Department

Edit
Alison Barrett ... casting: Australia
Martin Belson ... extras casting assistant: Japan
Judith Cruden ... extras casting
Louis Elman ... adr voice casting: London
Gabrielle Healy ... extras casting: Sydney
Trish McAskill ... casting assistant: Australia
Joseph Middleton ... casting: USA
Patsy Pollock ... casting: UK
Shari Rhodes ... casting: USA
Ranjini Rusch ... extras casting assistant (as Ranjini Busch)
Pru Smith ... extras casting: Sydney (as Prudence Smith)
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)
Michelle Morris ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Julie Barton ... costume stand-by supervisor
Julie Bryant ... costume cutter
Wendy Cork ... costume assistant
Suzanne Head ... costume cutter (as Susanne 'Mouse' Head)
Andrew Infanti ... costume buyer
Loris Perryman ... costumer
Paula Ryan ... costume supervisor
Athula Sulthanagoda ... set costumer
Diana Freeman ... set costume assistant (uncredited)

Location Management

Edit
Raymond Dass ... location assistant: Penang
Karen Jones ... location assistant
Phillip Roope ... location manager

Music Department

Edit
David Bollard ... musician: piano solo
Nora Chambers ... music arranger: vocal orchestra
Ian Cleworth ... musician: percussion soloist
Christo Curtis ... music editor / music engineer
Margaret Dryburgh ... music arranger: vocal orchestra
John Harding ... concert master / musician: violin
Peter Jenkin ... musician: clarinet soloist
Satsuili Odamura ... musician: koto soloist
Kelly Riley ... musician: shakuhachi soloist (as Riley Lee)
David Stanhope ... conductor
Leny van Schaik ... musical director (as Leny Van Schaik)
Christine Woodruff ... music supervisor

Transportation Department

Edit
Tic Carroll ... unit transportation coordinator
Lachlan Kerr ... driver: Ms. Close (as Lachlan Ker)
Chanthara Mohan ... action vehicle coordinator: Penang
Tim Parry ... vehicle coordinator

Other crew

Edit
Lylie Almeida ... assistant production accountant: Penang
Nathan Anderson ... rushes assistant
Lou Austin ... production runner
Dick Beckett ... unit assistant
Belinda Bennetts ... title designer
Henry Blankfort ... archive source (as Jan Jeffrey)
Glenn Boswell ... safety officer
James Bramley ... production accountant
Ben Breen ... accounting assistant
Glenda Briggs ... animal wrangler
Rebecca Burgett ... machinist
Brian Burns ... armorer
Brian Carpenter ... unit assistant
Tigger Carroll ... unit assistant
Isobel Carter ... stand-by cast
Brett Chenoweth ... legal advisor
Evanne Chesson ... animal trainer
Nick Cole ... rushes assistant
Helen Colijn ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Dennis Davidson ... unit publicity
Paula De Vocht ... assistant: Mr. Coote
Herman De Vos ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Truls De Vos ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Chris Dhamodharan ... production assistant: Penang
Oliver Dickson ... production runner
Margaret Dryburgh ... poem: "The Burial"
Kate Dunn ... choreographer
Pearl Dunumilla ... production coordinator: Penang
Denise Farrell ... post-production accountant
Kerry Fetzer ... unit caterer
Sonia Forato ... accounting assistant
Diane Freeman ... extras stand-by
Tony Gibbs ... insurance broker
Annie Gilhooly ... travel coordinator
Rodney Glasscock ... unit assistant (as Rod Glasscock)
Christine Gordon ... assistant: Ms. Milliken
Meg Gordon ... stand-by cast
Joy Hagenaar ... archive source
Vera Harms ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Jamella Hassan ... extras stand-by
Greg Helmers ... travel agent
Jody Hewitson ... unit assistant
Karl Hewitson ... unit assistant
Peter Hicks ... tutor
Elizabeth Simons Hookway ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Tan Kokkheng ... archive source
Claude Lambert ... additional safety officer
Mark Lazarus ... base office liaison
Shelagh Brown Lea ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Simon Lucas ... unit assistant
George Mannix ... safety report
George Mansford ... military advisor (as Brigadier George Mansford)
Paul Messer ... unit assistant
Tomo Miyaguchi ... advisor: Japan
Reza Mokhtar ... unit caterer
Nicola Moors ... continuity: second unit
Christine Moran ... payroll accountant
Pat Nash ... marine coordinator
Russell Page ... choreographer
Dexter Porter ... archive source
John Power ... extras stand-by
Ramona Rahman ... representative: Rainbow
Adrienne Read ... completion guarantor
Dan Read ... assistant: Ms. Milliken (as Daniel Read)
Jacquie Robertson ... unit nurse
Claudia Rowe ... production runner
Michelle Russell ... freight coordinator
Liz Ryan ... dietician
John Sandilands ... generous assistance
Patricia Schweers ... assistant: Mr. Beresford, research
Fiona Searson ... unit publicist
Libby Sharpe ... production coordinator: second unit
Cassandra Simpson ... production secretary
Julie Sims ... production coordinator
Morag Smart ... continuity: second unit
Vivian Bullwinkel Statham ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Jill Steele ... production accountant: Penang
Sandy Stevens ... travel coordinator
Paul Sullivan ... key runner
Ednee Tasman-Wery ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Alfred Uhry ... script advisor
Nell Van De Graaff ... generous assistance: survivor of Japanese pow camp
Lavinia Warner ... generous assistance / research consultant
Pamela Willis ... script supervisor
Denise Wolfson ... laboratory liaison
Martin Belson ... on-set interpreter: Japanese (uncredited)
Victoria Mielewska ... dialect coach (uncredited)
Marijke Rikki van Gyen ... safety assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Antonia Barnard ... thanks
Jan Bassett ... acknowledged assistance
Maria Benerink ... thanks
Kate Boesen ... acknowledged assistance
Sally Conway ... acknowledged assistance
Radhi Devi ... thanks
Richard Garzilli ... thanks
David Glass ... thanks
Yoshi Hosaka ... acknowledged assistance
Marianne Hulsbosch ... acknowledged assistance
Madame Kee ... thanks
Edward Kelly ... acknowledged assistance
Michael Lake ... thanks
Andrew Lloyd ... acknowledged assistance (as Dr. Andrew Lloyd)
Cara Hill Nelson ... acknowledged assistance
Hank Nelson ... acknowledged assistance (as Prof. Hank Nelson)
Ian Pertman ... acknowledged assistance
Cyril Rayner ... acknowledged assistance
Norman Stephens ... thanks
Greg Swanborough ... acknowledged assistance
Kenneth Tan ... thanks
Charles Taylor ... acknowledged assistance
Corina Teo ... thanks
Len Van Den Dungen ... thanks
Marijke Van Der Laan-Rempt ... thanks
Barrie Wall ... thanks
Kazuko Yoshino ... acknowledged assistance
Crew verified as complete

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

The group of women from different countries and social levels are prisoners in a Japanese POW camp, where one of them, Adrienne, who is a graduate of the Royal Academy of Music, organizes a vocal band in spite of their guards resistance. Written by Anonymous

Plot Keywords
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Weg aus der Hölle (Germany)
  • Camino al paraíso (Spain)
  • La route du paradis (Canada, French title)
  • A Estrada do Paraíso (Portugal)
  • O dromos tou Paradeisou (Greece)
  • See more »
Runtime
  • 122 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $16,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $960,000, 09 Nov 1997

Did You Know?

Edit
Trivia The music in the film was derived from the actual score transcripts used in the P.O.W camps which survived World War II. See more »
Goofs Given that each of the women wore a single dress, day in and day out, in a tropical climate for three years straight, the fabric of their clothing would have disintegrated long before that was finally depicted in the film. Also, there's no way that the nuns would have been able to keep the white elements of their habits white, especially given the scarcity of soap. See more »
Movie Connections Featured in Anaconda/Grosse Point Blank/Paradise Road/Keys to Tulsa/Kissed/Mabarosi (1997). See more »
Soundtracks Largo See more »
Quotes Adrienne Pargiter: You don't hate them do you?
Margaret Drummond: No.
Adrienne Pargiter: Why not?
Margaret Drummond: I've tried, but I can't bring myself to hate people. The worse they behave, the sorrier I feel for them.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed