Poster

Anaconda ()


Reference View | Change View


A "National Geographic" film crew is taken hostage by an insane hunter, who forces them along on his quest to capture the world's largest - and deadliest - snake.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Terri Flores
...
Danny Rich
...
Paul Serone
...
Dr. Steven Cale
...
Warren Westridge
...
Gary Dixon
...
Denise Kalberg
...
Mateo
...
Poacher
...
Anaconda (voice)

Directed by

Edit
Luis Llosa

Written by

Edit
Hans Bauer ... (written by) and
Jim Cash ... (written by) &
Jack Epps Jr. ... (written by)

Produced by

Edit
Jack Epps Jr. ... producer
Andy Fickman ... associate producer
Verna Harrah ... producer
Carole Little ... producer
Beau Marks ... co-producer
Leonard Rabinowitz ... producer
Stelvio Rosi ... line producer
Susan Ruskin ... executive producer

Music by

Edit
Randy Edelman

Cinematography by

Edit
Bill Butler

Film Editing by

Edit
Michael R. Miller

Editorial Department

Edit
Dale E. Grahn ... color timer
Mo Henry ... negative cutter
Lisa Kramer ... apprentice editor
Margaret Liu ... assistant film editor
Gregg London ... additional film editor
Benjamin Rapoport ... assistant film editor

Casting By

Edit
Mindy Marin

Production Design by

Edit
Kirk M. Petruccelli

Art Direction by

Edit
Barry Chusid

Set Decoration by

Edit
Daniel Loren May ... (as Daniel L. May)

Costume Design by

Edit
Kathy Monderine

Makeup Department

Edit
Ken Diaz ... makeup artist: Mr. Voight
Dino Ganziano ... hair stylist: Mr. Voight
Donna Barrett Gilbert ... key hair stylist
Joel Harlow ... special makeup effects artist
Rob Hinderstein ... makeup artist
Dayne Johnson ... makeup artist
Jim Kail ... key makeup artist (as James Kail)
Sônia Silva ... make up: Brazil (as Sonia Regina Silva)
Julia Steinberg ... assistant hair stylist

Production Management

Edit
Valeria Costa Amorim ... assistant production manager
James Dyer ... unit production manager (as James R. Dyer)
Caíque Martins Ferreira ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Xochi Blymyer ... second assistant director
Bruce Carter ... second assistant director
K.C. Colwell ... first assistant director
Kátia Lund ... first assistant director: Brazil
Beau Marks ... second unit director
Lisanne Sartor ... second second assistant director
Rosemarie Unite ... second second assistant director: Los Angeles

Art Department

Edit
Jon Aguilar ... set dresser
Randy Bostic ... lead man
Cristina Cirne ... set dresser: Brazil
Elixandro Diaz Jr. ... plaster supervisor
Joseph C. Fama ... general foreman (as Joe Fama)
Tracy Farrington ... property master
John French ... gang boss
Joey Genitempo ... on-set scenic: re-shoots
Serge Genitempo ... stand-by painter
Peter Gornstein ... concept artist
Justin J. LaPresle ... propmaker
Thomas W. Lay Jr. ... production illustrator
Adam Martyn ... sculptor-mouldmaker
Louis Medrano ... painter
Barbara Mesney ... set designer
Michael Muscarella ... construction coordinator (as Michael A. Muscarella)
David Napoli ... set dresser
David J. Negron Jr. ... storyboard artist
Andrew Neskoromny ... set designer
Tom Reta ... assistant art director
Michael Sarley ... storyboard artist
John Sweeney ... assistant propmaster
Ron Ashmore ... paint supervisor (uncredited)
Glen Harmon ... greens supervisor (uncredited)
Monica Rochlin ... assistant props: Brazil (uncredited)
Robert Silcock ... prop maker (uncredited)

Sound Department

Edit
Douglas B. Arnold ... sound mixer
John H. Arrufat ... dialogue editor
Steve Birkett ... boom operator
Destiny Borden ... first assistant sound editor
Steve Cain ... cable person
Simon Coke ... sound effects editor
Henry Dobson ... dubbing supervisor: international versions
Ronald Eng ... dialogue editor
Ed Fassl ... sound effects editor
Richard C. Franklin ... supervising sound editor
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Avram D. Gold ... adr editor
Kimberly Harris ... adr supervisor (as Kimberly Harris-Rivolier)
Gary A. Hecker ... foley artist
Drake Jenevein ... assistant sound editor
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer
Larry Mann ... foley editor
Tony Negrete ... assistant sound editor
Mark Pappas ... foley editor
Nico Salvato ... adr assistant (as Monique Salvato)
Gregory H. Watkins ... re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Gary Wright ... dialogue editor
David Yaffe ... sound mixer: replacement mixer

Special Effects by

Edit
Tony Allard ... special effects technician
Steve Blumenkrantz ... animatronic effects
Ty Boyce ... animatronic snakes / electrical/hydraulic designer
Darrell Burgess ... special effects technician
Dave Caldwell ... animatronic effects
Terry Chapman ... special effects foreman
Walt Conti ... animatronics effects
Manuel Contreras ... animatronic effects
Alan Cooney ... animatronic effects
Charles E. Dolan ... special effects foreman
Stephanie Englert ... animatronic effects
Chuck Gaspar ... special effects supervisor
Joss Geiduschek ... animatronic effects
David Hoehn ... creature effects prosthetics artist: Edge Innovations
Nori Honda ... sculptural designer: Steve Johnson's XFX Inc
Jonathan Horton ... animatronic effects
Tom Hsiu ... animatronic effects
Nancy Huffman ... special effects assistant: animatronic effects
Dana Klaren ... special effects technician
David Knight ... animatronic effects
Krissy Luster ... animatronic effects
John Raff ... animatronic effects
Gary Reyes ... animatronic effects
Edward Roberts ... animatronic effects
Alan Schier ... animatronic effects
John Titus ... animatronic effects
Tim Walkey ... special effects foreman
John Williams ... animatronic effects
Mitchell Barham ... animatronic snakes (uncredited)
Rich E. Cordobes ... special effects technician (uncredited)
Dirk Rogers ... special effects technician: Altered Anatomy EFX (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Scott Anderson ... visual effects editor: SPI
Elisabeth Arko ... technical assistant
Bill Houston Ball ... visual effects
Jacquie Barnbrook ... visual effects coordinator
Travis Baumann ... digital artist: CFC
Jim Berney ... technical director: SPI
John Berri ... assistant visual effects editor
Allen Blaisdell ... visual effects photography
Colin Campbell ... compositing lead
Rusty Case ... senior systems architect
Anthony Ceccomancini ... pre-visualization coordinator
John Decker ... digital artist
Thomas R. Dickens ... lead prop modeler: SPI
Rob Engle ... software developer
Darcy Fray ... visual effects coordinator
Robin Griffin ... visual effects producer
Michael S. Harbour ... digital artist
Ralph Horan ... executive producer: visual effects
Martin A. Kline ... visual effects art director
Kelvin Lee ... lead animator
Ann Monn ... visual effects artist
John Nelson ... visual effects supervisor
Felix Ojeda ... digital artist
Janek Sirrs ... visual effects
Serge Sretschinsky ... supervising technical director
David Tanner ... software engineer
Aileen Timmers ... visual effects producer
Audrea Topps Harjo ... software production coordinator
Michael J. Travers ... digital artist: SPI
Barry Weiss ... senior staff: SPI
Manny Wong ... creature animator
Terrence Masson ... animation consultant (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Hal Miles ... digital artist (uncredited)
Lance Powell ... technical coordinator (uncredited)
Attila Veress ... film scanner operator (uncredited)

Stunts

Edit
Jennifer Badger ... stunts
Sandy Berumen ... stunts
Nick Brett ... stunts
Phil Culotta ... stunts
Carol Daniels ... stunts
J. Mark Donaldson ... stunts
Richard Epper ... stunts
Patricia Eskenazi ... stunt double: Kari Wehrer
Stephanie Finochio ... stunt double
Mickey Giacomazzi ... stunts
Terry Jackson ... stunt double: Jonathan Hyde
Terry James ... stunts
Jim McConnell ... stunts
Hugh Aodh O'Brien ... stunts (as Hugh O'Brien)
Chuck Picerni Jr. ... stunts
Denney Pierce ... stunts
Jeff Podgurski ... stunts
Dennis Scott ... stunts
Mike Smith ... stunts
Patrick J. Statham ... stunts
Dain Turner ... stunts
Tierre Turner ... stunts
Eddie L. Watkins ... stunts (as Eddie Watkins)
April Weeden ... stunts
Webster Whinery ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department

Edit
Wayne Baker ... underwater assistant camera
Gary A. Beaird ... grip (as Gary 'Bullet' Beaird Jr.)
Roy Bean ... video assist operator
Marcela Bourseau ... second assistant camera
Robert C. Carlson ... steadicam assistant
Laurence Cropley ... lighting technician
Thomas M. Dangcil ... lighting technician
Tammy Fouts ... second assistant camera
Walt Fraser ... camera operator
Casey Jones ... grip
Ron Kunecke ... night light operator
Amy La Licata ... second assistant camera
David Maddux ... gaffer
Jim Marquette ... assistant camera
Joe Martens ... lighting technician
John Martens ... lighting technician
Marcos Menescal ... second assistant camera: Brazil
Michael Douglas Middleton ... still photographer: Sony Imageworks Publicity
Pedro Moraes ... camera trainee
Edward C. Peters ... dolly grip (as Edward Peters)
Gu Ramalho ... camera loader / second assistant camera
Van Redin ... still photographer
Pete Romano ... underwater photographer
Walter Royle ... best boy grip (as Walter Royle Jr.)
Toca Seabra ... aerial camera operator: Brazil
Eduardo Segovia ... gaffer: Brazil
Rick Senteno ... assistant chief lighting technician
Philip Sloan ... key grip
Cliff Sperry ... best boy grip
Alex Touyarot ... first assistant camera
Robert Ulland ... steadicam operator
Nilo Vital ... key grip: Brazil
Tim Collins ... grip (uncredited)

Animation Department

Edit
David Simmons ... animator
David B. Vallone ... animator

Casting Department

Edit
Debora Da Silva Medeiros ... extras casting: Brazil
John Papsidera ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Gala Autumn ... set costumer
Roberto Carneiro ... costumer
Bridgitte Ferry ... costumer
Inéz Salgado Miranda ... wardrobe assistant: Brazil
Maria Beatriz B. Salgado ... wardrobe assistant: Brazil

Location Management

Edit
Flavio Chaves ... location manager: Brazil
Jane E. Graves ... assistant location manager
Ricardo Karam ... location liaison: Brazil
Deborah Laub ... location manager

Music Department

Edit
Elton Ahi ... scoring engineer
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Joanie Diener ... music editor
Gary A. Hecker ... anaconda vocal effects
Stephen Lotwis ... music editor
James Thatcher ... musician: french horn
John Beal ... composer: trailer (uncredited)

Transportation Department

Edit
Lizette Martins de Lima ... transportation office manager: Brazil
Robert Hunter Jr. ... transportation captain (as Robert Hunter)
Greg Nutt ... transportation captain
Gregory Nutt ... transportation co-captain
John F. Teeple ... driver
Leo Wery ... transportation captain: Brazil

Other crew

Edit
Fred Aghajanian ... production assistant
Elizabeth S. Barton ... script supervisor (as Elizabeth Barton)
Wade Beckett ... production assistant
Hélio Bodini ... production assistant: Brazil (as Helio Bodini)
Kevin A. Canamar ... construction medic
Craig Comstock ... production assistant
Pat Curtin ... marine coordinator: Brazil
Alison Ferber ... assistant: Mr. Llossa
Tiffany Fraser ... first assistant accountant (as Tiffany Reinhard)
Helen Gabrielle Gliniak ... production assistant (as Gabrielle Gliniak)
Vanessa Grayson ... stand-in
Richard Harrah ... production executive
Justine Hebron ... assistant production coordinator
Rebecca Hilliard ... assistant: Mr. Marks
Girish Johar ... marketing & distribution
Todd Johnson ... craft service
Karen Juncosa ... assistant: Ms. Harrah
Gene Kelly ... production accountant
Tracy L. Kettler ... assistant production coordinator
Kristen Kurczak ... production assistant
Marcus Le Bov ... production assistant
Rock LeRoy ... caterer
Jim Marquette ... technical supporter
Kris Fullan Martinez ... production coordinator
Bertram McCann ... marine coordinator
Phil Minsky ... caterer
Michael Neal ... payroll accountant
Pete Nichols ... marine water coordinator: Brazil
William O'Dwyer Fogtman ... production advisor: Brazil
Adeniyi Paris ... production assistant
Ronn Riser ... assistant: Ice Cube (as Ronald Riser)
Arlene Rodriguez ... assistant: Ms. Lopez
Nancy Rosing ... production coordinator: re-shoots
Betsy Sullenger ... assistant: Ms. Ruskin
Gloria Tacchino ... assistant: Mr. Stoltz
Sharon B. Taksel ... post-production accountant
Mira Tweti ... unit publicist
Leone Marucci ... production assistant (uncredited)
Ernest Rister ... production assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Napoleon A. Chagnon ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When a documentary crew traveling through the Amazon jungle, picks up a stranded man, they are unaware of the trouble that will occur. This stranger's hobby is to capture the giant Anaconda snake, and plans to continue targeting it on their boat, by any means necessary. Written by FilmFanUk

Plot Keywords
Taglines You can't scream if you can't breathe. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Anaconda, le prédateur (France)
  • Anakonda (Finland)
  • Anakonda (Estonia)
  • Anakonda (Serbia)
  • Anakonda (Hungary)
  • See more »
Runtime
  • 89 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $45,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $16,620,887, 13 Apr 1997
Cumulative Worldwide Gross $71,000,000

Did You Know?

Edit
Trivia During the filming of one scene, the controls for the animatronic anaconda shorted out, causing it to completely lose control. Some of the footage is included in the movie. See more »
Goofs When the boat backs away from the tree, a shot of the waterfall shows it flowing upwards. See more »
Movie Connections Edited into Gale Force (2002). See more »
Soundtracks Tipsy Dazy See more »
Quotes Paul Serone: Never look in the eyes, of those you kill. They will haunt you forever. I know.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed