Edit
Jonathan Creek (TV Series 1997–2016) Poster

(1997–2016)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Sandy Johnson ... (11 episodes, 1997-2016)
Keith Washington ... (6 episodes, 1998-1999)
Marcus Mortimer ... (3 episodes, 1997)
Richard Holthouse ... (3 episodes, 1999-2000)
Christine Gernon ... (3 episodes, 2003)
David Renwick ... (3 episodes, 2009-2013)
David Sant ... (3 episodes, 2014)

Series Writing Credits  

David Renwick ... (32 episodes, 1997-2016)

Series Cast complete, awaiting verification  

...  Jonathan Creek 32 episodes, 1997-2016
...  Maddy Magellan 18 episodes, 1997-2000
...  Adam Klaus 15 episodes, 1998-2010
...  Carla Borrego 7 episodes, 2001-2004
...  Brendan Baxter 5 episodes, 2003-2004
...  Polly Creek 5 episodes, 2013-2016
Geoffrey McGivern ...  Barry Opper 4 episodes, 1997-1998
John Bird ...  Horace Greeley / ... 3 episodes, 2000-2014
...  Joey Ross 3 episodes, 2009-2013
Jessica Lloyd ...  Clare Sallinger 2 episodes, 1998
...  Neville Bruce 2 episodes, 1998
...  Felicity Vale 2 episodes, 1998
...  Duncan Proctor 2 episodes, 1998
Calum MacPherson ...  Buster 2 episodes, 1998
...  Geraldine Vaccara / ... 2 episodes, 1998-2004
...  Det. Inspector Barrison 2 episodes, 1998
Sonya Saul ...  Sonya / ... 2 episodes, 1999-2001
Andrew Barrow ...  Ben 2 episodes, 1998
Jennifer Piercey ...  Kitty / ... 2 episodes, 1998
...  Franklin Tartikoff / ... 2 episodes, 1997-2013
...  Kenny Starkiss 2 episodes, 2001-2003
Akemi Otani ...  Kiko 2 episodes, 1998
...  Petra 2 episodes, 1998
...  Tex / ... 2 episodes, 1997-1998
...  Hewie Harper 2 episodes, 1998
...  D.I. Gideon Pryke / ... 2 episodes, 1998-2013
...  Rev Hugh Chater 2 episodes, 2014
Vito Mingolla ...  Kidnapper / ... 2 episodes, 2003-2004
...  Hedley Shale 1 episode, 1997
...  Jack Holiday 1 episode, 1997
...  Roy Pilgrim 1 episode, 1997
...  Elliot Strange 1 episode, 1997
Hilary Lyon ...  Cleo Paterson 1 episode, 1997
Sam Bradley ...  Benjamin 1 episode, 1998
...  Norman Stangerson 1 episode, 1998
...  Marella Carney 1 episode, 1998
...  Ken Speed 1 episode, 1998
...  Kathleen Gilmore 1 episode, 1999
Harry Peacock ...  Floyd Goodman 1 episode, 2000
Marcus Knibbs ...  Bishop 1 episode, 2001
...  Nurse 1 episode, 2003
...  Dudley Houseman 1 episode, 2003
...  Louise Bergman 1 episode, 2003
Gary Cady ...  Justin Mallory 1 episode, 2004
Bamber Gascoigne ...  Presenter 1 episode, 2004
...  Narrator 1 episode, 2009
Florence Hall ...  Young Emily 1 episode, 2010
...  Rosalind Tartikoff 1 episode, 2013
...  Lindsey Isherwood 1 episode, 2014
Simon Thomas ...  Christophe Holtz 1 episode, 2014
...  Nathan Clore 1 episode, 2016
Paul Allen ...  Radio Interviewer 1 episode, 1997
...  Ingrid Strange 1 episode, 1997
Heather-Jay Jones ...  Tracy Cook 1 episode, 1997
...  Zola Zbzewski 1 episode, 1997
...  Scott Reisner 1 episode, 1997
Valerie Colgan ...  Martha 1 episode, 1998
...  Stephen Claithorne 1 episode, 1998
Suzanna Hamilton ...  Hannah 1 episode, 1998
Leonard Kavanagh ...  Judge Forrest Sweetland 1 episode, 1998
Nicholas Ball ...  Vincent Rees 1 episode, 1999
Kezi Silverstone ...  Cindy 1 episode, 1999
...  Joe Wheeler 1 episode, 2000
Lorraine Hilton ...  Bishop's Wife 1 episode, 2001
...  Claude Bergman 1 episode, 2003
...  Dorothy Moon 1 episode, 2003
...  Owen Glendower 1 episode, 2004
Jonathan Kydd ...  Mickey Daniels 1 episode, 2004
...  Jacques Futrelle 1 episode, 2009
Suzanne Ahmet ...  Young & Old Kim 1 episode, 2010
...  Young Rosalind 1 episode, 2013
...  Juno Pirelli 1 episode, 2014
Teddy Nicholas ...  Karl 1 episode, 2014
Georgie Lord ...  Alison Belkin 1 episode, 2016
...  Francine Faraday 1 episode, 1997
Ralf Beck ...  Rudi 1 episode, 1997
...  Oliver 1 episode, 1997
Sara Markland ...  Cathy Strange 1 episode, 1997
...  Francesca Boutron 1 episode, 1997
...  Gwynneth Sweetland 1 episode, 1998
...  Antonia Stangerson 1 episode, 1998
Pippa Haywood ...  Lorna Claithorne 1 episode, 1998
...  Jerry Bellinitus 1 episode, 1998
...  Sylvester Le Fley 1 episode, 1998
Debbie Arnold ...  Sadie Bechtenstein 1 episode, 1999
...  Samantha 1 episode, 1999
...  Gino 1 episode, 1999
...  Christine 1 episode, 1999
...  Prof. Lance Graumann 1 episode, 1999
...  Karen Blaine 1 episode, 2000
...  Vivian Brodie 1 episode, 2001
...  Sally Ellen Oakley 1 episode, 2003
Victoria Shalet ...  Carrie Bergman 1 episode, 2003
Frank Boyce ...  Waterboard Worker 1 episode, 2004
Catherine Cusack ...  Ashley Farr 1 episode, 2004
Patrick Poletti ...  Eli Mencken 1 episode, 2009
Sean Buckley ...  Old Man 1 episode, 2010
...  Burglar 1 1 episode, 2014
...  Ethan 1 episode, 2014
...  Stephen Belkin 1 episode, 2016
Simon Day ...  Jordan Strange 1 episode, 1997
...  Serena Shale 1 episode, 1997
Vince Leigh ...  Sergeant 1 episode, 1997
Philip McGough ...  Sam Brickman 1 episode, 1997
...  Kirsten Holiday 1 episode, 1997
Meg Davies ...  Emma Lazarus 1 episode, 1998
Christine Kavanagh ...  Lady Theresa Cutler 1 episode, 1998
...  Lionel Prekopp 1 episode, 1998
...  WPC Fay Radnor 1 episode, 1998
Hetty Baynes ...  Jacqui 1 episode, 1999
...  Heidi 1 episode, 1999
...  Lenny Spearfish 1 episode, 1999
...  Frank Geiger 1 episode, 2000
Nina Bhirangi ...  Continuity Girl 1 episode, 2001
Edward Hayes-Neary ...  Angus 1 episode, 2003
Terence Hillyer ...  Inspector Ted Parnevik 1 episode, 2003
Jeffrey Segal ...  Marco Bergman 1 episode, 2003
Eloise Rakic-Platt ...  Child Constance 1 episode, 2009
...  Emily 1 episode, 2010
Lucie Wolfman ...  Grace 1 episode, 2013
...  Crispin Gilpin 1 episode, 2014
...  Heidi & Laurel Greeley 1 episode, 2014
John Ritchie ...  Taxi Driver 1 episode, 2016
...  David Churchin 1 episode, 1997
Rebecca Charles ...  Joy 1 episode, 1997
...  Sheena 1 episode, 1997
...  Alan Rokesmith 1 episode, 1997
...  Tom Terici 1 episode, 1998
...  Eric 1 episode, 1998
Barbara Horne ...  Dr. Laura Climpson 1 episode, 1998
...  Charlotte 1 episode, 1998
Peter Blake ...  Otto Danzigger 1 episode, 1999
Jane Booker ...  Phillipa Farell 1 episode, 1999
Rachel Power ...  Alice Spearfish 1 episode, 1999
...  Rupert Clifford-Wright 1 episode, 1999
...  Herman Grole 1 episode, 2001
...  Henry Houseman 1 episode, 2003
...  Marty 1 episode, 2004
Alex Lowe ...  Alan Tunstall 1 episode, 2004
Sarah Champion ...  Marcia 1 episode, 2009
...  Hugo Dore 1 episode, 2010
Lydia Gerrard ...  Young Beth 1 episode, 2013
Marianne Borgo ...  Zelda Niedlespascher 1 episode, 2014
Rosalind March ...  Phillipa Teller 1 episode, 2016
...  Katrina Toplis 1 episode, 1997
...  Victoria 1 episode, 1997
...  Rachel Rokesmith 1 episode, 1997
Zoë Hart ...  Rebecca Knape 1 episode, 1998
...  Hal Drucker 1 episode, 1998
Vincent Wong ...  Pan Duc Lao 1 episode, 1998
...  Mimi Tranter 1 episode, 1999
...  Captain Frank Candy 1 episode, 1999
Alan Corser ...  Old Man 1 episode, 1999
Margery Mason ...  Audrey Panguitch 1 episode, 1999
Lisa Stokke ...  Jodee Tressky 1 episode, 2001
Marie Boyle ...  Maria 1 episode, 2003
...  Little Boy 1 episode, 2003
Brenda Cowling ...  Mrs. Thrimpson 1 episode, 2004
Kelly Hart ...  Woman in street 1 episode, 2004
Sasha Behar ...  Harriet Dore 1 episode, 2010
...  Kate 1 episode, 2013
Ross Armstrong ...  Angus 1 episode, 2014
Jason Barnett ...  Ryman 1 episode, 2016
...  D.I. Masterson 1 episode, 1997
Alan Thompson ...  Mr Winstanley 1 episode, 1997
...  The Stalker 1 episode, 1998
Graham Bryan ...  Lewis French 1 episode, 1998
...  Robin Priest 1 episode, 1999
...  Andre Masson 1 episode, 1999
Peter Hughes ...  Coroner 1 episode, 1999
Calvin Williams ...  Sergeant Kribotnik 1 episode, 1999
Raymond Griffiths ...  Raymond 1 episode, 2001
...  Donna Henry 1 episode, 2003
...  Velda 1 episode, 2003
...  Inspector Fell 1 episode, 2004
...  Dawn / ... 1 episode, 2004
...  Mrs. Gantry 1 episode, 2010
Mairéad Conneely ...  Sister Cunegonde 1 episode, 2013
Jarred Christmas ...  Warwick 1 episode, 2014
Alice O'Connell ...  Rachel 1 episode, 2014
Caoimhe Clough ...  Young Alison 1 episode, 2016
...  D.C. Spelling 1 episode, 1997
Nick Maloney ...  Stage Doorman 1 episode, 1997
Helena McCarthy ...  Mrs Rokesmith 1 episode, 1997
...  D.S. Owen Davey 1 episode, 1997
Radvic Nekich ...  Greg 1 episode, 1997
Evie Garratt ...  Scooter Lady 1 episode, 1998
...  Jason Tippet 1 episode, 1998
...  Bernice 1 episode, 1998
Charlie Brooks ...  Trudi 1 episode, 1999
...  Jeff 1 episode, 1999
Alexandra Hogg ...  Maid 1 episode, 1999
Sara Stephens ...  Shirley Priest 1 episode, 1999
...  Lizzie Gillespie 1 episode, 2000
...  Bronson Peterman 1 episode, 2001
...  Sergeant Heather Davey 1 episode, 2003
Fergus Craig ...  Paramedic 1 episode, 2004
...  Phylicia 1 episode, 2004
...  Thelma Bailey 1 episode, 2004
...  Selima El Sharad 1 episode, 2010
...  Sharon 1 episode, 2014
...  Eric Ipswich 1 episode, 2014
...  Denise 1 episode, 2014
Susan Coyle ...  Priscilla 1 episode, 2016
...  Drunk 1 episode, 1997
Del Henney ...  Inspector Gibbins 1 episode, 1997
...  Mr Schmitz 1 episode, 1997
Andrew Powell ...  Police Officer at Shelter 1 episode, 1997
Simone Huber ...  Elsa 1 episode, 1998
Jan Linnik ...  Burly Man 1 episode, 1998
Jim Bowen ...  Duggie Dawson 1 episode, 1999
...  Daphne 1 episode, 1999
...  Jeremy Sangster 1 episode, 1999
Diana Weston ...  Delia Masson 1 episode, 1999
...  Sidney Australia 1 episode, 2000
...  Reporter 1 episode, 2003
...  Herbie Bryant 1 episode, 2004
Sally Plumb ...  Housewife 1 episode, 2009
Kevin McGowan ...  Dr. Thadeus Northcote 1 episode, 2010
...  Peter Churchill 1 episode, 2013
...  Daisy Shand 1 episode, 2014
Selina Griffiths ...  Alison Chater 1 episode, 2014
Liberty Nichols-O'Connell ...  Ripley 1 episode, 2014
James Degazio ...  Toby Flowers 1 episode, 1997
Christine Ellerbeck ...  Supermarket Cashier 1 episode, 1997
David Thorpe ...  Police Officer in Cottage 1 episode, 1997
...  Mrs Kilby 1 episode, 1998
Caroline Harris ...  Dr Irene Wolverton 1 episode, 1998
Suzannah Heath ...  Maxine 1 episode, 1998
Martina Laird ...  Bridget 1 episode, 1998
David McKail ...  Clifford Jennings 1 episode, 1998
...  Bill 1 episode, 1999
Ben Craze ...  Colin 1 episode, 1999
...  Craig Downey 1 episode, 1999
...  Marion Cretiss 1 episode, 1999
Andrew Clover ...  Gary Basco 1 episode, 2003
...  Pam 1 episode, 2003
Haruka Kuroda ...  Presenter 1 episode, 2003
Joanna Brookes ...  Autograph Woman 1 episode, 2004
...  Hattie Baron 1 episode, 2004
Jason Tompkins ...  Josef 1 episode, 2004
...  Alec 1 episode, 2009
Amanda Hadingue ...  Dr. Northcote's Wife 1 episode, 2010
Abigail McKern ...  Beth 1 episode, 2013
...  Kevin 1 episode, 2014
...  Darryl 1 episode, 2014
John Walters ...  The Sandman 1 episode, 2014
Mel Cobb ...  Jacob Flowers 1 episode, 1997
John Hudson ...  Roy Gregson 1 episode, 1998
...  Brenda 1 episode, 1998
Tomas Lukes ...  Vagrant 1 episode, 1998
Scarlett O'Neal ...  Young Bag Lady 1 episode, 1998
Frankie Park ...  Tessa 1 episode, 1998
...  Anthea Spacey 1 episode, 1999
Stephen Frankham ...  Camera Operator 1 episode, 1999
William Vanderpuye ...  DCI Jack Horner 1 episode, 1999
Deni Francis ...  Researcher 1 episode, 2000
...  Vernon Spools 1 episode, 2001
Angela Curran ...  Mavis 1 episode, 2003
Gareth Farr ...  Cleaner 1 episode, 2003
...  Husband 1 episode, 2003
Colin Hill ...  MacDonald / ... 1 episode, 2004
David Morris ...  Leo Laughton-Jones 1 episode, 2004
Eve Polycarpou ...  Andonea 1 episode, 2004
...  Mina 1 episode, 2009
...  Fariba Tartikoff 1 episode, 2013
Chloe Buswell ...  Polly's Mother 1 episode, 2014
...  Dean 1 episode, 2014
Kieran Hodgson ...  Ridley 1 episode, 2014
...  Nina 1 episode, 2016
Geoffrey Beevers ...  Neville Spivey 1 episode, 1997
Clare McCarron ...  Woman in Supermarket 1 episode, 1997
Christine Moore ...  Polly Flowers 1 episode, 1997
...  Second Therapist 1 episode, 1998
...  Gary Lobo 1 episode, 1998
...  Paramedic 1 episode, 1998
Hilary Sesta ...  Bag Lady 1 episode, 1998
Louise Barrett ...  Callgirl 1 episode, 1999
Paul Fuller ...  Feldman 1 episode, 1999
Damien Goodwin ...  Josh 1 episode, 1999
...  Jonathan Ross 1 episode, 2000
Penny Smith ...  Penny 1 episode, 2001
Takako Akashi ...  Wife 1 episode, 2003
...  Mr. Jellcoe 1 episode, 2003
Yasmin Wilde ...  WPC 1 episode, 2003
Tudor Hassett ...  Young Owen 1 episode, 2004
...  Officer 1 episode, 2004
...  Glen 1 episode, 2009
...  Brad 1 episode, 2013
...  DI Karen Addams 1 episode, 2014
Ella Purton ...  Young Polly 1 episode, 2014
Roy Sampson ...  Mr. Partridge 1 episode, 2014
...  Rev. Wendell Wilkie 1 episode, 2016
Leo Dolan ...  Delivery Man 1 episode, 1997
...  Supermarket Manager 1 episode, 1997
Lou Sexty ...  Jerry 1 episode, 1997
Keith Morris ...  Waiter 1 episode, 1998
...  Rupert 1 episode, 1998
Mark C. Wong ...  Chinese Hitman 1 episode, 1998
...  Troy 1 episode, 1999
Claire Malcomson ...  Becky Phillips 1 episode, 1999
...  Derek Spratley 1 episode, 2000
Anna Francolini ...  Coral 1 episode, 2003
Andrew McCrae ...  TV Executive 1 episode, 2003
...  Sharif 1 episode, 2003
...  Roy 1 episode, 2004
Katy Walker ...  Young Thelma 1 episode, 2004
...  Lance Gessler 1 episode, 2009
Adam Grayson ...  Young Eric Ipswich 1 episode, 2014
...  Rowan Isherwood 1 episode, 2014
...  Hazel Prosser 1 episode, 2014
...  Patrick Tyree 1 episode, 2016
...  Adam Klaus 1 episode, 1997
Shona Morris ...  Shelford's Wife 1 episode, 1997
Hank Wangford ...  Glenn McArthur 1 episode, 1997
Justin Alexis ...  Nathan 1 episode, 1998
Edward Halsted ...  Mel Porthropp 1 episode, 1998
Dave Haskell ...  Sgt. Richie 1 episode, 1998
Jocelyn Hughes ...  Judy 1 episode, 1998
Nick Hamilton ...  Detective Inspector 1 episode, 1999
Stuart Muirs ...  Drunken Man 1 episode, 2000
Robert Atiko ...  Anwar 1 episode, 2003
Veronica Leer ...  Moira Jane Rowe 1 episode, 2003
Petra Letang ...  Jessica 1 episode, 2004
...  Elodie 1 episode, 2009
...  Father Roderick Alberic 1 episode, 2010
Robert Styles ...  Jack 1 episode, 2013
John Voce ...  Captain Ian Amery-Cooper 1 episode, 2014
Nicole Cooper ...  Imelda Belkin 1 episode, 2016
Scott Chisholm ...  Rhino 1 episode, 1997
John Hales ...  Burger Man 1 episode, 1998
...  Melissa 1 episode, 1998
...  Security Officer 1 episode, 1999
Joan Oliver ...  Janet Blaydon 1 episode, 2003
Bob Mercer ...  Callum 1 episode, 2004
...  Constance Gessler 1 episode, 2009
Felix Dexter ...  Sebastian Tench 1 episode, 2010
Louise Yates ...  Davina 1 episode, 2013
...  Leonard Corbyn 1 episode, 2014
...  Detective Sergeant Alben Barkley 1 episode, 2016
Rae Baker ...  Yasmin 1 episode, 1997
Colin McPhillamy ...  Vet 1 episode, 1997
Corinne Laidlaw ...  Young Charlotte 1 episode, 1998
...  Alan Kalanak 1 episode, 2001
Claire Jerath ...  Kaitlin 1 episode, 2003
...  Nicola 1 episode, 2009
Marva Alexander ...  Forewoman 1 episode, 2010
Doug Fisher ...  Stephen Grismal 1 episode, 1997
Michael Sarne ...  Martin Crow 1 episode, 1997
...  Doctor 1 episode, 1998
...  Tom 1 episode, 2001
John Rogers ...  Photographer 1 episode, 2003
Jemma Walker ...  Candy Mountains 1 episode, 2009
Nigel Carrington ...  Clerk 1 episode, 2010
David Riley ...  Newsreader 1 episode, 1997
Nikki Jhutti ...  Nurse 1 episode, 1998
James Saxon ...  Inspector Bullstrode 1 episode, 2001
James Barron ...  Mr. Cutler 1 episode, 2003
Kate Mullins ...  Puppini Sister 1 episode, 2009
Gregor Henderson-Begg ...  Danny Dore 1 episode, 2010
...  Receptionist 1 episode, 2013
...  Trevor 1 episode, 1997
Florencia Cordeu ...  Maid 1 episode, 2003
Marcella Puppini ...  Puppini Sister 1 episode, 2009
Marc Small ...  Frank Osante 1 episode, 2010
...  WDC Atkins 1 episode, 2013
Stephanie O'Brien ...  Puppini Sister 1 episode, 2009
Shaun Chawdhary ...  News Reporter 1 episode, 1997
...  Delia Gunning 1 episode, 2009
James Buller ...  DS Cudlipp 1 episode, 2013
Tim Chipping ...  Martin 1 episode, 1997
Deborah MacLaren ...  Ellen Ashley Adams 1 episode, 2009
Hugh Parker ...  Waiter 1 episode, 1997
...  Lenny 1 episode, 2009
...  Young Constance 1 episode, 2009
Graham Vanas ...  Maitre D' 1 episode, 2009
...  Party Guest 1 episode, 1999
Esme Allen-Quarmby ...  Schoolgirl 1 episode, 2013
Lasco Atkins ...  Homeless Man 1 episode, 2013
...  Office Worker 1 episode, 2013
...  Casualty Doctor / ... (uncredited) 3 episodes, 1997-2004
...  Birdwatcher / ... (uncredited) 3 episodes, 2013-2014
Paul Blackwell ...  Police Enforcer / ... (uncredited) 2 episodes, 2013-2014
...  Hippy protestor (uncredited) 1 episode, 1997
William Franklyn ...  Narrator of Banana Commercial (uncredited) 1 episode, 1997
Emma Noble ...  Girl in Banana Commercial (uncredited) 1 episode, 1997
Lucy Allen ...  Masseuse (uncredited) 1 episode, 1998
...  Triad Gangster (uncredited) 1 episode, 1998
...  Stage Assistant to Adam Klaus (uncredited) 1 episode, 1998
Damien Patten ...  Gillian's son (uncredited) 1 episode, 1998
Rachael Remington ...  Gillian (uncredited) 1 episode, 1998
...  Fan (uncredited) 1 episode, 1999
Michael Grade ...  Himself (uncredited) 1 episode, 2003
Paul Kulik ...  Kidnapper (uncredited) 1 episode, 2003
...  Witchdoctor (uncredited) 1 episode, 2004
...  Taxi Driver (uncredited) 1 episode, 2004
John MacDonnell ...  Cutting Room Editor (uncredited) 1 episode, 2004
Chris Mansfield ...  Police Sergeant (uncredited) 1 episode, 2004
Allistair Wyndham ...  Man in street (uncredited) 1 episode, 2004
Garry Marriott ...  Paramedic (uncredited) 1 episode, 2009
John Warman ...  Police Officer (uncredited) 1 episode, 2009
Chris Wilson ...  Police Officer (uncredited) 1 episode, 2009
...  Police Officer (uncredited) 1 episode, 2013
David Renwick ...  TV Interviewer (uncredited) 1 episode, 2013
Richard Banks ...  Man at 1960s fair (uncredited) 1 episode, 2014
Mike Fordham ...  Polly's Father (uncredited) 1 episode, 2014
Peter Jonathan Moore ...  Office Worker (uncredited) 1 episode, 2014
...  Maitre D' (uncredited) 1 episode, 2016
Gerard Wilkie ...  Tavern Man (uncredited) 1 episode, 2016

Series Art Department 

Darren Wisker ... stand-by props (21 episodes, 1997-2003)
Rob Sellers ... stand-by props (19 episodes, 1997-2003)
Dickson Peschek ... property master / assistant property master (17 episodes, 1998-2003)
Kevin Hegarty ... setting crew (14 episodes, 1998-2001)
Nick Barnett ... production buyer / properties buyer (13 episodes, 1998-2013)
Jean Mitchell ... properties buyer (11 episodes, 1997-1999)
Simon Fairclough ... property master (10 episodes, 1997-1998)
David Gray ... construction manager (8 episodes, 2001-2010)
Malcolm Elliott ... stand-by carpenter (7 episodes, 2001-2004)
Paul Pitts ... dressing props / setting crew (7 episodes, 2004-2014)
Laurence Archer ... prop master (6 episodes, 2009-2014)
Ellena Bleathman ... graphic designer (6 episodes, 2009-2014)
Paul Clifton ... stand-by props (4 episodes, 1997)
Dave Brock ... setting crew (4 episodes, 2001-2003)
John Clarke ... stand-by painter (4 episodes, 2001-2003)
Nick Atkinson ... stand-by props (4 episodes, 2013-2014)
Jack Berk ... stand-by props / standby props (4 episodes, 2013-2014)
Mark Bevan ... dressing props (4 episodes, 2013-2014)
Gabrielle Johnson ... stand-by art director (4 episodes, 2013-2014)
Polly Stevens ... assistant art director / art department assistant (4 episodes, 2013-2014)
Katie Driscoll ... stand-by art director (3 episodes, 2003)
Mark Goldeman ... stand-by rigger (3 episodes, 2003)
Colin McKenzie ... setting crew (3 episodes, 2003)
Mark Burgess ... stand-by props (3 episodes, 2004)
Max De Nett ... stand-by props (3 episodes, 2004)
Gregory Fangeaux ... art department trainee (3 episodes, 2004)
Laurie Miller ... property master (3 episodes, 2004)
Mel Thompson ... stand-by art director (3 episodes, 2004)
Trevor Tilney ... setting crew (3 episodes, 2004)
Janet Willmott ... production buyer (3 episodes, 2004)
Dean Brandon ... dressing props (3 episodes, 2014)
Amanda George ... production buyer (3 episodes, 2014)
Mark Earles ... stand-by props (2 episodes, 1997)
Vince Ball ... stand-by carpenter (2 episodes, 2009-2010)
Toby Marrow ... dressing props (2 episodes, 2009-2010)
Lucy Spink ... stand-by art director (2 episodes, 2009-2010)
Dave Williams ... dressing props (2 episodes, 2009-2010)
Anthony Howe ... stand-by props (1 episode, 1997)
Tony Minney ... stand-by props (1 episode, 1997)
Jim McCarthy ... matte artist (1 episode, 2001)
Eddie Pearce ... stand-by rigger (1 episode, 2001)
Steve Wright ... construction art director (1 episode, 2001)
Roger Bacon ... carpenter (1 episode, 2009)
Colin Bradbury ... stand-by props (1 episode, 2009)
Bill Freer ... construction manager (1 episode, 2009)
Max Grant ... stand-by props (1 episode, 2009)
Gemma Kingsley ... assistant art director (1 episode, 2009)
Joanna Marshall ... assistant art director (1 episode, 2009)
Jeff McNamara ... carpenter (1 episode, 2009)
Kenny Palmer ... stand-by props (1 episode, 2009)
Bob Weight ... painter (1 episode, 2009)
Roy Carter ... rigger (1 episode, 2010)
Noel Deegan ... standby props (1 episode, 2010)
Barry Howard-Clark ... stand-by props (1 episode, 2010)
Amy Maguire ... art department assistant (1 episode, 2010)
Peter Simons ... dressing props (1 episode, 2013)
Timothy Wilkinson ... dressing props (1 episode, 2013)
Philip Barratt ... standby art director (1 episode, 2016)
Wendy Cairns ... production buyer (1 episode, 2016)
Kenny Daniel ... prop hand (1 episode, 2016)
Jim Davers ... stand-by props (1 episode, 2016)
Mark Dunsmore ... prop hand (1 episode, 2016)
Paloma Hernandez Santos ... scenic artist (1 episode, 2016)
Dennis Knotts ... prop master (1 episode, 2016)
Jim McColl ... dressing props (1 episode, 2016)
Allan McQuade ... dressing props (1 episode, 2016)
Jimmy Miller ... stand-by props (1 episode, 2016)
Brian Thomson ... prop hand (1 episode, 2016)
Verity Woolf ... assistant art director (unknown episodes)
Wesley Harland ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2009)
Gary J. Losh ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2009)
Christopher Michael Walker ... sculptor (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Art Direction by 

Antony Cartlidge ... (19 episodes, 1998-2014)
Clara Zita ... (10 episodes, 1997-1998)
Teresa Lawler ... (5 episodes, 1998-2001)
Sara Hawden ... (3 episodes, 1998)
Lucy Nias ... (3 episodes, 1999-2000)
Steve Wright ... (3 episodes, 2004)
Linda Conoboy ... (2 episodes, 1997)
Emma McGraffin ... (2 episodes, 1997)
Jo White ... (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jo Cole ... second assistant director (10 episodes, 1997-1998)
Guy de Glanville ... third assistant director / first assistant director (8 episodes, 2003-2010)
Ian Hutchinson ... third assistant director / second assistant director (7 episodes, 1998)
Nikki Molloy ... second assistant director / third assistant director (6 episodes, 2009-2014)
Anna Brabbins ... first assistant director / second assistant director (5 episodes, 2010-2014)
Jamie Annett ... second assistant director (4 episodes, 1997)
Julian Hearne ... first assistant director (4 episodes, 1998)
Bart Bailey ... second assistant director (4 episodes, 2001-2004)
Lee Trevor ... first assistant director (4 episodes, 2001-2004)
Brett Fallis ... first assistant director (3 episodes, 1997)
Janice Langley ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Carrie Rodd ... first assistant director (3 episodes, 1998)
Manuel Santa Cruz ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Catrin Strong ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Simon Downes ... second assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Ian Ferguson ... first assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Ryan Green ... third assistant director (3 episodes, 1999-2000)
Fiona Black ... first assistant director (3 episodes, 1999)
Fiona Gosden ... third assistant director (3 episodes, 1999)
Radford Neville ... second assistant director (3 episodes, 1999)
Mel Nortcliffe ... first assistant director (3 episodes, 2003)
Aden Turner ... second assistant director (3 episodes, 2003)
Sian Price ... third assistant director (3 episodes, 2014)
Julian Holmes ... first assistant director (2 episodes, 1997)
Paula Turnbull ... third assistant director (1 episode, 1998)
Lydia Currie ... third assistant director (1 episode, 2001)
Sandy Johnson ... second unit director (1 episode, 2009)
Alex Streeter ... second assistant director (1 episode, 2009)
Peter Griffiths ... third assistant director (1 episode, 2013)
Jodie Cowman ... third assistant director (1 episode, 2014)
Joanna Matthews ... second assistant director (1 episode, 2016)
David Renwick ... second unit director (1 episode, 2016)
Fay Selby ... first assistant director (1 episode, 2016)
Raluca Staruiala ... third assistant director (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Peter Robinson ... gaffer (21 episodes, 1997-2003)
Ian Jackson ... camera operator (15 episodes, 1997-2003)
Simon Anderson ... best boy / electrician / generator operator (15 episodes, 1998-2003)
Billy Byrne ... best boy (11 episodes, 1997-1998)
Mark Funnell ... electrician (8 episodes, 1997-1998)
Robert Shacklady ... clapper/loader / clapper loader (7 episodes, 1997-1998)
Stuart Barell ... clapper loader (7 episodes, 1998-2000)
Giles Christopher ... focus puller (7 episodes, 1998-2000)
Andy Kendall ... grip (6 episodes, 1997-1998)
Neil Blackman ... electrician (6 episodes, 1999-2000)
William Nolan ... rigger (6 episodes, 1999-2000)
John Powell ... electrician (6 episodes, 1999-2000)
Malcolm Sheehan ... grip (6 episodes, 1999-2000)
Trevelyan Oliver ... camera operator (6 episodes, 2009-2014)
Jono Tomes ... focus puller (6 episodes, 2009-2014)
James Moss ... focus puller (5 episodes, 1997-1998)
Dennis Holliday ... electrician (5 episodes, 2004-2010)
Joe Spence ... gaffer (5 episodes, 2004-2010)
Roger Tooley ... steadicam operator / steadicam (5 episodes, 2009-2014)
John Fell ... rigger (4 episodes, 1998-1999)
Barry McCullagh ... electrician (4 episodes, 2003-2010)
Tim Gee ... camera trainee / additional focus puller (4 episodes, 2004-2013)
John Heald ... grip (4 episodes, 2013-2014)
Birk Kromann ... camera trainee (4 episodes, 2013-2014)
John Simmons ... director of photography: second unit / additional camera operator (4 episodes, 2013-2014)
Edd Smith ... electrician (4 episodes, 2014-2016)
Noel Probyn ... camera operator (3 episodes, 1997)
John Cridlin ... focus puller (3 episodes, 1998)
Darren Harvey ... electrician (3 episodes, 1998)
Adrian McCarthy ... grip (3 episodes, 1998)
Clive Pittman ... clapper loader (3 episodes, 1998)
Richard Terry ... camera operator (3 episodes, 1998)
John Adefarasin ... clapper loader (3 episodes, 2003)
Russell Diamond ... grip (3 episodes, 2003)
Duncan Fowlie ... camera trainee (3 episodes, 2003)
Paul Holley ... electrician (3 episodes, 2003)
Jason Wrenn ... focus puller (3 episodes, 2003)
Rob Andrews ... electrician (3 episodes, 2004)
Richard Brierley ... focus puller (3 episodes, 2004)
Jeremy Gee ... camera operator (3 episodes, 2004)
Paul Hatchman ... grip (3 episodes, 2004)
Penny Shipton ... clapper loader (3 episodes, 2004)
Gordon Waters ... best boy (3 episodes, 2004)
Eddie Done ... best boy / gaffer (3 episodes, 2009-2013)
Ravi Kang ... camera assistant / clapper loader / clapper loader / DIT (3 episodes, 2009-2013)
Jack Carrivick ... digital imaging technician (3 episodes, 2014)
Luke Chidgey ... second assistant camera (3 episodes, 2014)
Larry Deacon ... electrician (3 episodes, 2014)
Doug Goddard ... gaffer (3 episodes, 2014)
Andrew McKelvie ... camera trainee (3 episodes, 2014)
Richard Potter ... best boy (3 episodes, 2014)
Ed Smith ... electrician (3 episodes, 2014)
James Stormer ... camera assistant / focus puller: second unit (3 episodes, 2014)
Bob Brock ... electrician (2 episodes, 1997)
Ian Franklin ... electrician (2 episodes, 1997)
David Meadows ... focus puller (2 episodes, 1997)
John Rake ... grip (2 episodes, 1997)
Brian Sullivan ... electrician (2 episodes, 1997)
David Wall ... electrician (2 episodes, 1997)
Rob Gilman ... grip: second unit (2 episodes, 2004)
Toby Moore ... director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Ian Moss ... video cameraman: second unit (2 episodes, 2004)
Jon Stephen ... focus puller: second unit (2 episodes, 2004)
Peter Thornton ... director of photography: second unit (2 episodes, 2004)
Tony Ephgrave ... best boy / electrician (2 episodes, 2010-2013)
Joe Bullen ... steadicam operator (2 episodes, 2014)
Antony Robert Ephgrave ... lighting technician (2 episodes, 2014)
Jim Harrison ... electrician (1 episode, 1998)
Chris Thomas ... best boy (1 episode, 1998)
Julian Barber ... camera operator (1 episode, 2001)
Alan Harrison ... camera trainee (1 episode, 2001)
David Holliday ... grip (1 episode, 2001)
Simon Kossoff ... director of photography: second unit (1 episode, 2001)
Mark Laidlaw ... electrician (1 episode, 2001)
Alan Maxwell ... focus puller (1 episode, 2001)
Jamie Mills ... electrician (1 episode, 2001)
Dave Moss ... best boy (1 episode, 2001)
Mike Rees ... clapper loader (1 episode, 2001)
Martin Shepherd ... focus puller: second unit (1 episode, 2001)
Tony Day ... steadicam operator (1 episode, 2004)
Paul Edwards ... steadicam operator (1 episode, 2004)
Gareth Hughes ... video cameraman: second unit (1 episode, 2004)
Malcolm Smith ... grip: second unit (1 episode, 2004)
Paul Brown ... electrician (1 episode, 2009)
James Davis ... camera trainee (1 episode, 2009)
Hopi Demattio ... focus puller: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Robert Johnson ... camera assistant: underwater camera crew (1 episode, 2009)
James Lewis ... camera loader: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Terry Lewis ... electrician: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Angus Macrae ... electrician (1 episode, 2009)
Ken Morse ... rostrum camera (1 episode, 2009)
Vince Shaw ... rigger (1 episode, 2009)
Del Strachan ... grip (1 episode, 2009)
Françoise Valentine ... coordinator: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Mike Valentine ... camera operator: underwater camera crew / director of photography: underwater camera crew (1 episode, 2009)
Alex Coverley ... grip (1 episode, 2010)
Lewis Craggs ... camera trainee (1 episode, 2010)
Sergio Bernuzzi ... additional grip (1 episode, 2013)
Neil Gray ... digital imaging technician (1 episode, 2013)
Simon Tanner ... electrician (1 episode, 2013)
Tony Tyler ... electrician (1 episode, 2013)
Ingrid Weel ... additional focus puller (1 episode, 2013)
Jason Wells ... electrician (1 episode, 2013)
Donny Campbell ... best boy (1 episode, 2016)
Fraser Campbell ... gaffer (1 episode, 2016)
Tim Critchell ... grip (1 episode, 2016)
Claire Louise Fraser ... focus puller: dallies (1 episode, 2016)
John Harper ... focus puller (1 episode, 2016)
Scott Hunter ... camera trainee (1 episode, 2016)
David Hutchison ... focus puller: second unit (1 episode, 2016)
Clyde Jones ... camera assistant / second assistant camera (1 episode, 2016)
Paul Joyce ... electrician (1 episode, 2016)
Jonny Kerr ... first assistant camera: "b" camera (1 episode, 2016)
Jon McCormick ... assistant grip (1 episode, 2016)
William McKeand ... electrician (1 episode, 2016)
Craig McLellan ... electrician (1 episode, 2016)
Niall Smith ... electrician (1 episode, 2016)
Sefa Ucbas ... second unit: dailies (1 episode, 2016)
Mihail Ursu ... camera trainee: dailies (1 episode, 2016)
David van der Zanden ... camera assistant: second unit (1 episode, 2016)
Simon Vickery ... director of photography: second unit (1 episode, 2016)
Doug Walshe ... Steadicam operator (1 episode, 2016)
Calum Weir ... digital imaging technician (1 episode, 2016)
Simon Wood ... Steadicam operator (1 episode, 2016)
Camilla Drennan ... camera trainee / clapper loader: pick-up shots (unknown episodes)
James Abbott ... clapper loader: dailies (uncredited) (3 episodes, 2014)
Marc Ehrenbold ... focus puller (uncredited) (2 episodes, 2000-2001)
Wayne Rowe ... additional grip (uncredited) (1 episode, 1997)
Ilaria Fulvio ... camera trainee: dailies (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Casting Department 

Tracey Gillham ... casting advisor / casting (26 episodes, 1997-2010)
Sarah Hughes ... casting advisor (5 episodes, 2003-2004)
Judy Loe ... casting (4 episodes, 1997)
Siobhan Bachman ... assistant casting advisor / casting assistant (4 episodes, 2003-2004)
Chuck Douglas ... extras casting (uncredited) (7 episodes, 1999-2001)

Series Casting By 

Tracey Gillham ... (5 episodes, 2013-2016)

Series Cinematography by 

Geoff Harrison ... (23 episodes, 1998-2014)
Simon Maggs ... (5 episodes, 1997)
Peter Jackson ... (3 episodes, 1998)
Paul Herley ... (1 episode, 2016)
Toby Moore ... (unknown episodes)

Series Music by 

Julian Stewart Lindsay ... (18 episodes, 1997-2001)
Rick Wentworth ... (11 episodes, 2003-2014)
Theo Vidgen ... (1 episode, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Stuart Nuttall ... dresser (7 episodes, 1998)
James Baylan ... assistant costume designer (6 episodes, 1998)
Julie Nash ... dresser (6 episodes, 1998)
Karen Bevins ... costume assistant (6 episodes, 1999-2000)
Evan Scott-Batey ... dresser (6 episodes, 1999-2000)
Kate Towns ... dresser (6 episodes, 1999-2000)
Karen Beale ... dresser / wardrobe assistant (5 episodes, 1997)
Tessa Phillips ... assistant costume designer (5 episodes, 1997)
Sheena Gunn ... assistant costume designer (4 episodes, 1997)
Clarissa Bromelle ... costume supervisor (4 episodes, 2001-2003)
Pamela Stewart ... costume assistant (4 episodes, 2001-2003)
Pat Williamson ... costume supervisor (3 episodes, 2004)
Joanna Wright ... assistant costume designer (3 episodes, 2004)
Donna-Marie Mason ... costume supervisor (3 episodes, 2014)
Alice Speak ... costume stand-by (3 episodes, 2014)
Riley Clark ... dresser (2 episodes, 1997)
Ray Greenhill ... dresser (2 episodes, 1997)
Alison Stevens ... costume supervisor (2 episodes, 2009-2010)
Sue Clewett ... assistant costume designer (1 episode, 1998)
Sally Davis ... costume assistant (1 episode, 2009)
Kathryn Avery ... costume trainee (1 episode, 2010)
Bill Haynes ... costume assistant (1 episode, 2010)
Cat Hutchins ... costume supervisor (1 episode, 2013)
Catherine Pearson ... costume assistant (1 episode, 2013)
Robert Macfarlane ... costume stand-by (1 episode, 2016)
Hayley McCready ... costume stand-by (1 episode, 2016)
Elaine Robertson ... costume supervisor (1 episode, 2016)

Series Costume Design by 

James Baylan ... (11 episodes, 1998-2003)
Richard Winter ... (6 episodes, 1998)
Annie Hardinge ... (4 episodes, 1997)
Lucia Santa Maria ... (4 episodes, 2013-2014)
Mary-Jane Reyner ... (3 episodes, 2004)
Eleanor Baker ... (2 episodes, 2009-2010)
Rhona Russell ... (1 episode, 2016)

Series Film Editing by 

John MacDonnell ... (11 episodes, 1998-2004)
Paul Garrick ... (6 episodes, 1997-2014)
Joe Walker ... (6 episodes, 1998-1999)
Mark Lawrence ... (3 episodes, 1998)
Chris Hainstock ... (2 episodes, 1997)
Jake Bernard ... (2 episodes, 2009-2010)
William Webb ... (1 episode, 2013)
Mark Davies ... (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Vanessa Lees ... post-production coordinator (12 episodes, 1998-2000)
Chris Packman ... telecine / colorist / telecine colorist (11 episodes, 1998-2003)
Josef d'Bache-Kane ... assistant on-line editor (10 episodes, 1997-1998)
Des Murray ... on-line editor (7 episodes, 2009-2016)
Gareth Spensley ... colourist / colorist (6 episodes, 2010-2016)
Heather Thompson ... post-production coordinator (4 episodes, 1997)
Trevor Brown ... telecine / colorist (3 episodes, 1997)
Vincent Narduzzo ... colorist (3 episodes, 2004)
Neville Donoghue ... vt editor (2 episodes, 1997)
Dave Hawley ... telecine post production (2 episodes, 1997)
Tim Waller ... colorist (2 episodes, 2009-2010)
Simon Brook ... on-line editor (1 episode, 2004)
Justin Eely ... on-line editor (1 episode, 2009)
Theresa Crooks ... digital intermediate technician (1 episode, 2013)
Katelin Westwood ... assistant conform editor (1 episode, 2013)
Dave Kent ... data io manager (1 episode, 2016)
Jonny Monks ... data transfer (1 episode, 2016)
Mykola Pawluk ... editor: video tape (unknown episodes)
Andy Richards ... supervising DI conform editor (uncredited) (1 episode, 2009)
Drew Armstrong ... i/o co-ordinator (uncredited) (1 episode, 2016)
Alice Jowitt ... data i/o: operator (uncredited) (1 episode, 2016)
Andrew Scattergood ... data transfer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Location Management 

Mark Gladwin ... assistant location manager / location scout (9 episodes, 1998-2004)
Lisa McArthur ... location manager (8 episodes, 1997-1998)
Malcolm Treen ... location manager (6 episodes, 1999-2000)
David Boardman ... location manager (5 episodes, 2003-2004)
Hans Van Der Werf ... location manager (5 episodes, 2004-2010)
Angus Smith ... location manager (4 episodes, 1997)
Jo Randall ... location manager (4 episodes, 1998-2013)
Johnny Ludlow ... location manager (3 episodes, 1998)
Mike Paterson ... location manager (3 episodes, 1998)
David Kellick ... location manager (3 episodes, 1999)
Jo Beckett ... location scout (3 episodes, 2003)
Amy McCombe ... assistant location manager (3 episodes, 2003)
Susannah Booker ... location manager (3 episodes, 2014)
Jenny Penrose ... location manager (2 episodes, 1997)
Edward Skillbeck ... location manager (2 episodes, 1997)
Stefan Lissner ... assistant location manager (2 episodes, 2009-2010)
Jeremy Oldfield ... location manager (1 episode, 1998)
Gemma Fairlie ... assistant location manager (1 episode, 2001)
Harriet Lawrence ... location manager (1 episode, 2001)
Colin Giles ... location security (1 episode, 2013)
Karl King ... location runner (1 episode, 2013)
Kate Seymour ... location runner (1 episode, 2013)
Jojo Warne ... unit manager (1 episode, 2014)
Richard Brough ... locations assistant (1 episode, 2016)
Karen McConnell ... location manager (1 episode, 2016)
Barry Laird ... location scout (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Makeup Department 

Vanessa White ... makeup designer (13 episodes, 1998-2001)
Martine Randall ... makeup artist (9 episodes, 1998-2000)
Vivien Riley ... makeup designer (4 episodes, 1997)
Elaine Nicholas ... makeup artist (4 episodes, 1998)
Joe Hopker ... hair artist / makeup artist (3 episodes, 2003)
Kerry Hormbrey ... trainee hair / trainee make-up / trainee makeup (3 episodes, 2003)
Fran Needham ... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2003)
Diane Ensor ... hair artist / makeup artist (3 episodes, 2004)
Nicola Frost ... trainee make-up & hair (3 episodes, 2004)
Tory Wright ... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2004)
Caroline Martini ... makeup artist (3 episodes, 2009-2013)
Kerin Parfitt ... makeup designer (3 episodes, 2009-2013)
Lisa Kennedy ... makeup artist (3 episodes, 2014)
Linda A. Morton ... makeup artist (3 episodes, 2014)
Julie Nightingale ... makeup designer (3 episodes, 2014)
Ashley Johnson ... makeup artist (2 episodes, 1997)
Catherine Wilkins ... makeup artist (2 episodes, 1997)
Catherine Legg ... makeup assistant (2 episodes, 2009-2010)
Jean Steward ... makeup designer (1 episode, 1998)
Rebecca Walker ... makeup artist (1 episode, 2001)
Philippa Selina Blake ... makeup trainee (1 episode, 2010)
Dan Frye ... makeup effects moldmaker (1 episode, 2013)
Jane Maier ... makeup artist (1 episode, 2013)
Keighley Beaton ... makeup assistant (1 episode, 2016)
Maxine Dallas ... makeup designer (1 episode, 2016)
Vivienne Simpson ... makeup supervisor (1 episode, 2016)
Paula Eden ... prosthetic body effects (uncredited) (1 episode, 2009)
Adrian Rigby ... prosthetic body effects (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Other crew 

Sarah Hitchcock ... production executive (16 episodes, 1997-2016)
Janice Brackenridge ... script supervisor (13 episodes, 1998-2013)
Kim Ahrens ... production accountant (13 episodes, 1998-2000)
Abigail Cockroft ... production coordinator (7 episodes, 1998-2000)
Caroline Thomas ... script supervisor (7 episodes, 1999-2001)
Heather Siverns ... production secretary (6 episodes, 1998)
Paula Turnbull ... runner (6 episodes, 1998)
Iain Atkinson ... runner (6 episodes, 1999-2000)
Bernadette Lovett ... production secretary (6 episodes, 1999-2000)
Claire Stanley ... production coordinator (5 episodes, 1997-1998)
Sanchita Saha ... assistant finance associate (5 episodes, 1999-2000)
Caroline Sanders ... production accountant (5 episodes, 2003-2004)
Richard Hill ... production coordinator / production secretary (5 episodes, 2010-2014)
Andy Lumsden ... runner (4 episodes, 1997)
Emily Smith ... production secretary (4 episodes, 1997)
Charlotte Blair ... script supervisor (3 episodes, 1998)
Michael Day ... production coordinator (3 episodes, 1998)
Nadia Dunn ... floor runner (3 episodes, 2003)
Kate Fletcher ... production secretary (3 episodes, 2003)
Pamela Joyce ... production coordinator (3 episodes, 2003)
Jackie O'Sullivan ... accounting assistant / accounts assistant (3 episodes, 2003)
James Twyford ... production runner (3 episodes, 2003)
Joseba Arruabarrena ... production accountant (3 episodes, 2004)
Katie Harris ... production runner (3 episodes, 2004)
Rachel Heard ... production secretary (3 episodes, 2004)
Vikki Hogarth ... production coordinator (3 episodes, 2004)
Jen Jarvis ... floor runner (3 episodes, 2004)
Sam Jaswal ... assistant production accountant (3 episodes, 2004)
Augustin Dukes ... floor runner (3 episodes, 2014)
Rosie Paynton ... floor runner (3 episodes, 2014)
Arno Seagrim ... production accountant (3 episodes, 2014)
Laura Shaw ... production management assistant (3 episodes, 2014)
Katie Wilkinson ... script supervisor (3 episodes, 2014)
Lorraine Anderson ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Lesley Hardstaff ... production coordinator (2 episodes, 1997)
Maggie Kelleher ... programme budget assistant (2 episodes, 1997)
David Leach ... programme budget assistant (2 episodes, 1997)
June McDonald ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Jon Baker ... armourer (2 episodes, 1999)
Carol Fletcher ... choreographer (2 episodes, 2003-2014)
Richard Green ... production accountant (2 episodes, 2009-2013)
Rona Brown ... primate consultant (1 episode, 1997)
Anna Callaghan ... production secretary (1 episode, 1998)
Jane White ... runner (1 episode, 1998)
John Lenahan ... trick card advisor (1 episode, 2000)
Charles Bodycomb ... armourer (1 episode, 2001)
Steven Edwicker ... production accountant (1 episode, 2001)
Sarah Harrison ... floor runner (1 episode, 2001)
Ben Holt ... production runner (1 episode, 2001)
Bettina Lyster ... production coordinator (1 episode, 2001)
Barney Poole ... stand-in (1 episode, 2001)
Mike Shelton ... accounts assistant (1 episode, 2001)
Katherine Tibbetts ... production secretary (1 episode, 2001)
Lorraine Bagshaw ... floor runner (1 episode, 2009)
Elliot Jenkins ... production secretary (1 episode, 2009)
Dave Morley ... unit nurse (1 episode, 2009)
Emily Russell ... production coordinator (1 episode, 2009)
Thea Ward ... runner (1 episode, 2009)
Magdalena Wielgus-Bialy ... assistant production accountant (1 episode, 2009)
Andrea Adegbite ... floor runner (1 episode, 2010)
Magdalena Czarnecka ... assistant production accountant (1 episode, 2010)
Simon Gerra ... production accountant (1 episode, 2010)
Tom Hirst ... floor runner (1 episode, 2010)
Mark Kinsella ... production coordinator (1 episode, 2010)
Charlie Chapman ... floor runner (1 episode, 2013)
Judy Gayton ... script supervisor (1 episode, 2013)
Charlotte Michel ... production staff (1 episode, 2013)
Sian Price ... floor runner (1 episode, 2013)
Jo Winter ... production runner (1 episode, 2013)
Jamie Ker ... production assistant (1 episode, 2014)
Kennet Tanner ... daily floor runner (1 episode, 2014)
Rhona Armstrong ... assistant accountant (1 episode, 2016)
Jenifer Booth ... production accountant (1 episode, 2016)
Sarah Booth ... assistant accountant (1 episode, 2016)
Amy Hogarth ... floor runner: dailies (1 episode, 2016)
Laura Jamieson ... production secretary (1 episode, 2016)
Will Lancashire ... production runner (1 episode, 2016)
Dolina Macfarlane ... script supervisor (1 episode, 2016)
David McMahon ... crowd ad daily (1 episode, 2016)
Sarah Pickles ... production coordinator (1 episode, 2016)
Andrew Rooke ... floor runner: dailies (1 episode, 2016)
Kyle Williams ... floor runner (1 episode, 2016)
Ali Bongo ... magic consultant (unknown episodes)
Scott Penrose ... magic consultant (uncredited) (1 episode, 2004)
Neeta Dhokia ... assistant production accountant (uncredited) (1 episode, 2010)
Neil Hodge ... head chef (uncredited) (1 episode, 2010)
Ben Hope ... security leadman (uncredited) (1 episode, 2013)
Cristin Mackenzie ... script supervisor: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Julian Stewart Lindsay ... music arranger / title music arranger / arranger: title music / arranger: title music variations on a theme from 'Danse Macabre' / arranger: title music Variations on a theme from 'Danse Macabre' (31 episodes, 1997-2016)
Camille Saint-Saëns ... title music: variations on a theme from "Danse Macabre" / title music: variations on a theme from 'Danse Macabre' / composer: title music variations on a theme from 'Danse Macabre' / title music: Variations on a theme from 'Danse Macabre' by (31 episodes, 1997-2016)
Rick Wentworth ... music arranger / arranger (7 episodes, 2003-2009)
Warren Bennett ... composer: band music (1 episode, 1997)
Simon Brint ... featured song writer (1 episode, 2003)
Philip Pope ... arranger: "The Yellow Room" & "Drifting" / composer: "The Yellow Room" & "Drifting" (1 episode, 2014)
Clarissa Farrán ... conductor / orchestrator (1 episode, 2016)
Laurence Ungless ... musician: double bass (1 episode, 2016)
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited) (1 episode, 2016)
Laura Nakhla ... music supervisor (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Produced by 

David Renwick ... executive producer (29 episodes, 1997-2016)
Verity Lambert ... producer (20 episodes, 1998-2004)
Jonathan Paul Llewellyn ... associate producer (16 episodes, 1997-2000)
Peter Thornton ... executive producer (6 episodes, 2009-2014)
Rosemary McGowan ... producer (6 episodes, 2010-2016)
Susan Belbin ... producer (5 episodes, 1997)
Maria Cooper ... line producer (5 episodes, 2009-2014)
Peter Richardson ... line producer (3 episodes, 2003)
Christopher Moss ... line producer (3 episodes, 2004)
Janet Wray ... associate producer (2 episodes, 1997)
Lorraine Goodman ... line producer (1 episode, 2001)
Nerys Evans ... producer (1 episode, 2009)
Mark Kinsella ... line producer (1 episode, 2013)
Steven Canny ... executive producer (1 episode, 2016)
Wendy Griffin ... line producer (1 episode, 2016)
Matthew Hamilton ... associate producer (unknown episodes)

Series Production Design by 

John Asbridge ... (27 episodes, 1997-2014)
Paul Munting ... (3 episodes, 2004)
Jonathan Taylor ... (2 episodes, 1997)
Brian Sykes ... (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Vanessa Lees ... post-production supervisor / post supervisor (14 episodes, 2001-2016)
Gabrielle Lindemann ... unit manager (3 episodes, 1999)
Vicky Misson ... unit manager (3 episodes, 2003)
Jason Waller ... unit manager (3 episodes, 2004)
Adam Betterton ... unit manager (3 episodes, 2014)
Alex Lau ... unit manager (1 episode, 2009)
Paul Kybert ... unit manager (1 episode, 2010)
Paula Lamont ... unit manager (1 episode, 2013)
John Prendergast ... unit manager (1 episode, 2013)
Ashley McKee ... unit manager (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Terry Elms ... sound recordist / sound: second unit (21 episodes, 1997-2004)
Richard Jupp ... boom / boom operator (18 episodes, 1998-2009)
Luiz Provin ... dubbing mixer (13 episodes, 1998-2000)
Billy Mahoney ... dubbing mixer (12 episodes, 2003-2014)
Ben Norrington ... dubbing editor / sound effects editor (11 episodes, 1997-2001)
Marc Lawes ... effects editor / sound effects editor (10 episodes, 2003-2016)
Scott Jones ... adr mixer / dubbing mixer (7 episodes, 2003-2016)
Jamie Caple ... sound editor / dialogue editor (7 episodes, 2003-2013)
Laurie Taylor ... dubbing mixer (6 episodes, 1997-1998)
Roger Dobson ... dialogue editor (6 episodes, 2009-2014)
Alex Marsden ... sound recordist (6 episodes, 2009-2014)
Julian Dodwell ... dubbing editor (5 episodes, 1997-2000)
Craig Irving ... dubbing mixer (5 episodes, 1997)
Lee Crichlow ... dubbing editor (4 episodes, 1997-1998)
Adam Powell ... foley editor / assistant dubbing mixer (4 episodes, 2004-2010)
Stefano Marchetti ... adr mixer (4 episodes, 2013-2014)
Howard Peryer ... boom operator / sound trainee (4 episodes, 2013-2014)
Nick Roast ... dubbing mixer (3 episodes, 1998)
Adrian Jacques ... boom operator (3 episodes, 1999-2000)
Richard Dunford ... dialogue editor (3 episodes, 2003)
Steve Fish ... boom operator / sound maintenance engineer (3 episodes, 2004)
Richard Manton ... production sound mixer (3 episodes, 2004)
Steve Phillips ... sound recordist (3 episodes, 2004)
Simon Epstein ... foley editor / foley mixer / foley mixer & editor (3 episodes, 2009-2016)
Mark Lawes ... effects editor (3 episodes, 2014)
Michael Sinden ... sound trainee (3 episodes, 2014)
Mik Gough ... boom (2 episodes, 1997)
Maurice Hillier ... sound recordist (2 episodes, 1997)
Liam Ryan ... boom (2 episodes, 1997)
Pauline Gardener ... dubbing editor (2 episodes, 1999)
Nigel Squibbs ... assistant dubbing mixer (2 episodes, 2003-2004)
Alun Banks ... boom operator (2 episodes, 2010-2013)
Pete Collins ... dubbing editor (1 episode, 1997)
Chris Burdon ... dubbing mixer / re-recording mixer (1 episode, 2001)
Fiona Curran ... sound effects editor (1 episode, 2001)
Zane Hayward ... dialogue editor (1 episode, 2001)
Stefan Henrix ... dialogue editor (1 episode, 2001)
Darren McQuade ... assistant dubbing mixer (1 episode, 2004)
Martin Trevis ... sound: second unit (1 episode, 2004)
Arran Mahoney ... foley editor / foley recordist (1 episode, 2013)
Phil Croal ... sound recordist (1 episode, 2016)
Craig Jackson ... sound trainee (1 episode, 2016)
Micheal MacKinnon ... adr mixer (1 episode, 2016)
Conor McAleese ... sound assistant (1 episode, 2016)
Simon Tomlinson ... boom operator / sound maintenance engineer (1 episode, 2016)
Tom Williams ... dialogue editor (1 episode, 2016)
Stuart Bagshaw ... foley supervisor (uncredited) (1 episode, 2016)
Paula Boram ... foley artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Kian McClure ... sound mixer: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Ciaran Smith ... foley engineer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Chris Lawson ... special effects / special effects designer (9 episodes, 2001-2010)
Peter Kersey ... special effects supervisor (7 episodes, 2001-2004)
Tony Harding ... special effects (6 episodes, 2003-2004)
Paul Mann ... special effects designer / special effects supervisor (5 episodes, 2013-2016)
Daniel Lawson ... special effects (3 episodes, 2003)
Max Schofield ... wireman (3 episodes, 2014-2016)
Keith Edwards ... special effects designer (2 episodes, 2009-2010)
Sean Harland ... special effects designer / special effects technician (2 episodes, 2013-2016)
Shirley Cooper ... animatronic operator (1 episode, 1997)
Rick Marr ... animatronic operator (1 episode, 1997)
Robert Schofield ... wireman (1 episode, 2010)
Andrew Thompson ... wireman (1 episode, 2010)
Dominic Blake ... special effects technician (1 episode, 2013)
Glen Moore ... special effects technician (1 episode, 2013)
Mats Rivenes ... special effects senior technician (1 episode, 2016)
Brian Wells ... special effects technician (1 episode, 2016)
Alexander Gunn ... special effects senior technician (unknown episodes)
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects technician (uncredited) (1 episode, 1998)

Series Stunts 

Steve Whyment ... stunt coordinator (17 episodes, 1997-2000)
Crispin Layfield ... stunt coordinator (6 episodes, 2009-2016)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (3 episodes, 1999-2001)
Rod Woodruff ... stunt coordinator (3 episodes, 2003)
Tom Lucy ... stunt coordinator (3 episodes, 2004)
Belinda McGinley ... stunt double (2 episodes, 2010-2014)
Peter Diamond ... stunt coordinator (1 episode, 1997)
Jeff Hewitt-Davis ... stunt performer (1 episode, 1997)
Tony Lucken ... stunt performer (1 episode, 1997)
Tina Maskell ... stunt performer (1 episode, 1997)
William Willoughby ... stunt performer (1 episode, 2004)
Zoe Cartwright ... stunt double (1 episode, 2009)
Kim McGarrity ... stunt double (1 episode, 2009)
Bean Peel ... stunt double (1 episode, 2009)
Sian Milne ... stunt double (1 episode, 2010)
Adam Basil ... stunt double: Ryan Oliva (1 episode, 2016)
Rob Pavey ... stunt double: Alan Davies (1 episode, 2016)
Rowley Irlam ... stunt double: Alan Davies (uncredited) (1 episode, 1997)
Paul Kulik ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2003)
Joss Gower ... stunt double (uncredited) (1 episode, 2004)

Series Transportation Department 

Richard Watkins ... facilities captain (24 episodes, 1997-2004)
Ian Yea ... costume driver (24 episodes, 1997-2004)
Tim Jefferis ... facilities hod (7 episodes, 1999-2001)
John Cleary ... camera truck driver / driver: camera truck (2 episodes, 2010-2013)
Ed McLean ... unit driver (1 episode, 2009)
Hefin Jones ... facilities driver (uncredited) (1 episode, 2013)
Jo Winter ... driver (uncredited) (1 episode, 2013)
Stuart W. Fraser ... unit driver (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Chris Lawson ... visual effects designer / visual effects (17 episodes, 1997-2000)
Dave Chapman ... video effects designer / digital effects designer (11 episodes, 1998-2003)
Peter Kersey ... visual effects designer / visual effects (9 episodes, 1997-2000)
Ian Simpson ... digital effects (3 episodes, 2004)
Alison Rickman ... digital artist (1 episode, 1997)
Matt Holland ... compositor (1 episode, 2000)
Jane Ellis ... visual effects coordinator (1 episode, 2009)
Dennis Michelson ... visual effects supervisor (1 episode, 2009)
Lewis Saunders ... compositor (1 episode, 2009)
Becci Blood ... visual effects producer / visual effects team (1 episode, 2016)
Anthony Brownmoore ... visual effects / visual effects team (1 episode, 2016)
Tanvir Hanif ... visual effects supervisor / visual effects team (1 episode, 2016)
Antony Bluff ... visual effects producer (uncredited) (1 episode, 2009)
David Fox ... visual effects production manager: The Bluff Hampton Company Ltd. (uncredited) (1 episode, 2009)
Metin Gungor ... senior matte painter (uncredited) (1 episode, 2009)
Donal Nolan ... visual effects: Orange Tree VFX (uncredited) (1 episode, 2009)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page