Edit
Caught (1996) Poster

(1996)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert M. Young

Writing Credits (WGA)  

Edward Pomerantz ... (novel)
 
Edward Pomerantz ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Edward James Olmos ... Joe
Maria Conchita Alonso ... Betty
Arie Verveen ... Nick
Bitty Schram ... Amy
Steven Schub ... Danny
Shawn Elliott ... Santiago
Bernie Abbot Bernie Abbot ... Peter #1
Tommy Abbot Tommy Abbot ... Peter #2
Sandra Kazan Sandra Kazan ... Bag Lady
Edward Pomerantz Edward Pomerantz ... Man in Window
Joseph D'Onofrio ... Crack Dealing Kid
Angela Ali Angela Ali ... Cop #1
Gregory Lichtenson Gregory Lichtenson ... Cop #2
Dominick Oliveri Dominick Oliveri ... Fish Dealer
Antonio Oliveri ... Big John
Roy Farfel ... Fish Market Thief #1
Keith Siglinger Keith Siglinger ... Fish Market Thief #2
Irma St. Paule Irma St. Paule ... Fish Store Customer
Dick Curry Dick Curry ... Yacht Salesman
Willo Hausman Willo Hausman ... Yacht Sales Associate (as Willo Varsi Hausman)
Rest of cast listed alphabetically:
Vernon Campbell ... Wedding Guest (uncredited)
Jeff Eigen ... Man carrying a red carpet (uncredited)
Jason-Shane Scott ... (uncredited)

Produced by 

Richard Brick ... producer
Bill Durkin ... executive producer
Jim Pedas ... executive producer
Ted Pedas ... executive producer
George Pelecanos ... executive producer (as George P. Pelecanos)
Irwin Young ... producer

Music by 

Chris Botti

Cinematography by 

Michael F. Barrow ... (as Michael Barrow)

Film Editing by 

Norman Buckley

Production Design by 

Hilary Rosenfeld

Art Direction by 

Lisa Albin

Set Decoration by 

Esther Sobin

Costume Design by 

Hilary Rosenfeld

Makeup Department 

Leigh Ann Carracio ... hair stylist / makeup artist
Nicki Ledermann ... key hair stylist (as Nicki Lederman) / key makeup artist (as Nicki Lederman)

Production Management 

Mary-Jane April ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Laura Cercone Fiorino ... second assistant director
Bettiann Fishman ... first assistant director

Art Department 

Cristina Buckley ... set dresser
Kimberly Butts ... painter
Quentin Conybeare ... set dresser
Kevin Asher Green ... lead person
Micha Hamilton ... assistant property master
Matt Johnson ... carpenter
Karen Sager ... property master
Chris Schiavo ... painter
Dena Silberstein ... art department coordinator

Sound Department 

Suzanne Angel ... adr assistant
David Bach ... sound effects editor
Oliver Barth ... adr editor: Los Angeles
Sarah Brady ... adr supervisor
John Brasher ... re-recording mixer
Michael Ferdie ... assistant dialogue editor
Eric Hoeschen ... foley mixer
Marty Hutcherson ... re-recording mixer
Carlos Isais ... machine room assistant: Los Angeles
Michael Jacobi ... adr editor: New York
Adriane Marfiak ... sound effects editor
Alexander Markowski ... audio consultant (as Alex Markowski)
Jan McLaughlin ... sound mixer
David Novack ... adr mixer
Alex Raspa ... adr machine room assistant: New York
Doug Reed ... foley artist / foley editor
Neil Riha ... boom operator
Ulysses Rivers ... sound recordist: New York
Brian Smith ... sound recordist: Los Angeles
Walter Spencer ... dialogue editor
Reilly Steele ... adr mixer
Elmo Weber ... sound designer (as L. Mo Weber)
James Wright ... stereo sound consultant: Dolby
Jerry Yuen ... utility sound
Bruce Murphy ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Drew Jiritano ... special effects
John Stifanich ... rain effects technician / special effects foreman

Stunts 

Peter Bucossi ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Peter S. Abraham ... Steadicam operator (as Peter Abraham)
Matt Chubet ... company grip (as Matthew Chubet)
Keith Devlin ... third electrician
Ray Flynn ... gaffer (as Raymond Flynn)
Chris Frumkes ... company grip
Robert Gilberg ... still photographer
Dominique Levy ... first assistant camera
Doug Meils ... additional electrician
Malcolm Murray ... electric swing (as Malcolm 'MC' Murray)
Michael D. Olmos ... video playback intern (as Michael Darnell)
Neil Orlowski ... camera intern
Kathryn Ramey ... electric swing
Michael 'Rodi' Rodia ... best boy grip
Hector Rolon ... company grip
Nat Russell ... key grip
Bill Scammon ... jimmy jib operator
Linda Sheehan ... second assistant camera
Elizabeth Wick ... best boy electric

Casting Department 

Mark Byrne ... casting assistant
Chadbyrne R. Dickens ... casting intern
Sheila Robinson ... casting intern

Costume and Wardrobe Department 

John Denison ... costumer
Kathleen Mobley ... associate costume designer / wardrobe supervisor

Editorial Department 

Lori Leigh Adkins ... apprentice film editor
Ed Beyer ... color timer
Elliott Gamson ... negative cutter
Brian A. Kates ... first assistant film editor
Ellen Korbonski ... apprentice film editor
Kent McGrew ... color timer
Frida Yara ... second assistant film editor
Michael Yetter ... negative cutter (uncredited)

Location Management 

Evan Perazzo ... location coordinator
Andrea Ruggieri ... location coordinator
Matthew Salvato ... location manager
Nick Sidorovich ... location assistant (as Nicholas Sidorovich)

Music Department 

Jeff Allen ... musician: bass
Evan Barker ... orchestral copyist
Joe Bonadio ... musician: drums/percussion
Chris Botti ... musician: trumpet / original score producer
Robert Chausow ... musician: violin
Stephen Drimmer ... executive music supervisor
Mark Feldman ... musician: violin
Gil Goldstein ... conductor / orchestrator
Kevin Killen ... music engineer / music mixer
Lisa E. Kim ... musician: violin
Bakithi Kumalo ... musician: bass
Steven Machat ... executive music supervisor
Jerry Marotta ... musician: drums/percussion
Maureen McDermott ... musician: cello
Paul Joseph Moore ... musician: keyboards / original score producer
Eugene J. Moye ... musician: cello
David Nadien ... musician: violin
Grace Paradise ... musician: harp
Sandra Park ... concert master / musician: violin
Shawn Pelton ... musician: drums/percussion
Eufrosina Raileanu ... musician: viola
Daniel F. Reed ... musician: violin
Dorian Rence ... musician: viola
Larry Saltzman ... additional musician: guitar
Laura J. Seaton ... musician: violin
Marc Shulman ... musician: guitars/ambience
Andrew Snitzer ... musician: piano
Alan J. Stepansky ... musician: cello
Donna Tecco ... musician: violin
Sharon Yamada ... musician: violin
Rebecca Young ... musician: viola

Transportation Department 

Robert Buckman ... driver (as Robert J. Buckman)

Other crew 

Darlyne R. Baugh ... assistant to producer / clearance coordinator / rights coordinator
Noah Brick ... production intern
Beverly Butler ... adr loop group
Eileen Butler ... production intern
Joel Thomas 'JT' Camp ... production assistant
Laura Comerford ... insurance services
Seth Copans ... script supervisor
Jim Corona ... project coordinator
John M. Craig ... production assistant (as John Craig)
Kimberly N. Fajen ... production coordinator
Ian Fischer ... production intern
Eileen Galindo ... adr loop group
Seth Hanson ... production intern
Ray Iannicelli ... adr loop group
Brian Jude ... craft service (as Brian Piatkowski)
Kris Lindsay ... craft service
Henning Molfenter ... producing trainee
Joel Nagle ... stand-in: Mr. Verveen
Peter Nashel ... additional programmer
Alexis 'Speedy' Neaman ... production assistant
Chris O'Sullivan ... rain effects technician
Eric Oden ... production accountant
Justine Pippitt ... conformation assistant
Ulysses Rivers ... projectionist: New York
David Rosenberg ... drum programmer
Denise Rosner ... assistant production coordinator (as 'Production' Denise Rosner)
Roman Rossell ... avid technical support
Jason Rubenstein ... production assistant
Dean Rubin ... stand-in: Mr. Olmos
Margie Rynn ... stand-in: Ms. Alonzo
John Schwartz ... production assistant
Craig Sechler ... adr loop group
Amy Seplin ... conformation assistant
Jennifer Silverman ... production secretary
Yaphet Smith ... assistant production accountant
Cass Vanini ... key production assistant
Daniel Vatsky ... conformation assistant
George Walden ... insurance services (as George R. Walden)
Jerome Camera Williams ... production assistant (as Jerome Williams)
Fernando Cubillas ... assistant: Edward James Olmos (uncredited)
Aaron Jay Kenny ... assistant to executive producer (uncredited)

Thanks 

Therese Casaletta ... special thanks
Louis D'Agostino ... special thanks
Jess Fuchs ... special thanks
Bob Gabriellson ... special thanks (as Capt. Bob Gabriellson)
Barbara Kastner ... special thanks
Christopher Lett ... special thanks
Tom O'Donnell ... special thanks (as Thomas J. O'Donnell)
James P. Rod ... special thanks
Joe Shastay ... special thanks (as Capt. Joe Shastay)
Jeffery Soloman ... special thanks
John Sucke ... special thanks
Andrew Young ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed