Edit
Showgirls (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Verhoeven ... (edited television version) (as Jan Jansen) (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Joe Eszterhas ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Elizabeth Berkley ... Nomi Malone
Kyle MacLachlan ... Zack Carey
Gina Gershon ... Cristal Connors
Glenn Plummer ... James Smith
Robert Davi ... Al Torres
Alan Rachins ... Tony Moss
Gina Ravera ... Molly Abrams
Lin Tucci ... Henrietta 'Mama' Bazoom
Greg Travis ... Phil Newkirk
Al Ruscio ... Mr. Karlman
Patrick Bristow ... Marty Jacobsen
William Shockley ... Andrew Carver
Bobbie Phillips ... Dee
Dewey Weber ... Jeff
Rena Riffel ... Penny / Hope
Melissa Williams Melissa Williams ... Julie
Ungela Brockman ... Annie
Melinda Songer Melinda Songer ... Nicky
Lance Davis Lance Davis ... Bell Captain
Jack McGee ... Jack, Stagehand
Jim Ishida ... Mr. Okida
Michelle Johnston Michelle Johnston ... Gay Carpenter
Danté McCarthy Danté McCarthy ... Carmi (as Dante McCarthy)
Caroline Key Johnson Caroline Key Johnson ... Nadia
Joan Foley Joan Foley ... Jail Matron
Terry Beeman Terry Beeman ... Felix
Kevin Alexander Stea ... Daryl (as Kevin Stea)
Lisa Boyle ... Sonny
Alexander Folk ... Booking Sergeant
Matt Battaglia ... Andrew Carver's Bodyguard
Teo ... Andrew Carver's Bodyguard
Melanie Jeffcoat ... Versace Saleswoman (as Melanie Van Betten)
Alexander Zale ... Doctor
Irene Olga López Irene Olga López ... Personnel Woman (as Irene Olga Lopez)
Julie Pop ... Nurse
Pamela Anderson Pamela Anderson ... Party Singer
Jacob Witkin Jacob Witkin ... Caesar
Jana Walker Jana Walker ... Secretary
Christina Robinette Christina Robinette ... Receptionist
Jim Wise ... Loudmouth at Cheetah
Michael Shure Michael Shure ... Drunk at Cheetah
Geoff Callan ... Drunk at Cheetah
Rick Marotta Rick Marotta ... Long-Haired Drunk
Paul Bates ... Bouncer at Cheetah
Michael Cooke ... Casino Lecher
Jean Barrett Jean Barrett ... Change Girl
Gary Devaney ... Texan at Spago
Gene Ellison-Jones Gene Ellison-Jones ... Texan at Spago
Fernando Celis Fernando Celis ... Hector
Bob Dunn Bob Dunn ... Chimp Trainer (as Robert Dunn)
Ashley Nation Ashley Nation ... Julie's Daughter
Cory Melander Cory Melander ... Julie's Son
Sean Breen Sean Breen ... Reporter
Elizabeth Kennedy Elizabeth Kennedy ... Photographer
Katherine Manning Katherine Manning ... Reporter
Warren Reno Warren Reno ... Crave Club Bouncer
Ken Enomoto Ken Enomoto ... Cheetah Customer
Y. Hero Abe Y. Hero Abe ... Cheetah Customer
Rodney Ueno Rodney Ueno ... Cheetah Customer
Kathleen McTeague Kathleen McTeague ... Al Torres' Girl
Kristen Knittle ... Al Torres' Girl
Sage Peart Sage Peart ... Paramedic
Michael Washington Michael Washington ... Crave Club Heckler
Sebastian La Cause ... Sal
Debbie Ables Debbie Ables ... Goddess Dancer (as Debra Ables)
Lindsley Allen ... Dancer
Bryan Anthony ... Goddess Dancer
Christopher D. Childers ... Goddess Dancer (as Christopher Childers)
Tyce Diorio ... Goddess Dancer (as Keith Diorio)
Eric L. Ellis Eric L. Ellis ... Goddess Dancer (as Eric Ellis)
Carrie Ann Inaba ... Goddess Dancer
Deena Grassia Deena Grassia ... Goddess Dancer
John Jacquet Jr. John Jacquet Jr. ... Goddess Dancer (as John Jacquet)
Laurie Kanyok Laurie Kanyok ... Goddess Dancer
Caitlin McLean Caitlin McLean ... Goddess Dancer
Suzi McDonald Suzi McDonald ... Goddess Dancer
Lisa Ratzin Lisa Ratzin ... Goddess Dancer
Salvatore Vassallo Salvatore Vassallo ... Goddess Dancer (as Sal Vassallo)
Kim Wolfe Kim Wolfe ... Goddess Dancer
Jamy Woodbury Jamy Woodbury ... Goddess Dancer
Jason Yribar Jason Yribar ... Goddess Dancer
Judette Warren Judette Warren ... Goddess Dancer
Lonetta Pugh Lonetta Pugh ... Baby Fat Dancer
María Díaz María Díaz ... Yoga Dancer
Madison Clark Madison Clark ... Classes Dancer
Bethany Chesser Bethany Chesser ... Finalist Dancer
Kelly St. Romaine Kelly St. Romaine ... Melon Dancer
Danielle Burgio ... Ear and Nose Dancer
Micki Duran ... Dancer
Michelle Elkin Michelle Elkin ... Other Audition Dancer
Neisha Folkes-LeMelle ... Other Audition Dancer
Andrea Moen Andrea Moen ... Other Audition Dancer
Nancy O'Meara ... Other Audition Dancer
Sandra Plazinic Sandra Plazinic ... Other Audition Dancer
Laurie Sposit Laurie Sposit ... Other Audition Dancer
Tonya Tovias Tonya Tovias ... Other Audition Dancer
Michelle Zeitlin ... Other Audition Dancer
Chris Tedesco Chris Tedesco ... Jazz Combo
Larry Washington Larry Washington ... Jazz Combo
Patrick Seymour Patrick Seymour ... Jazz Combo
Robb Vallier Robb Vallier ... Jazz Combo
Rest of cast listed alphabetically:
Buggsy Pearce Buggsy Pearce ... Andrew Carver (singing voice)
Mike Anderson Mike Anderson ... Pool Partygoer (uncredited)
Justin Armao ... Club Goer (uncredited)
Richard Atchley Richard Atchley ... Club Patron (uncredited)
Anthony Backman ... Cheetah Customer / Club Dancer (uncredited)
Trevor Coppola ... Dancer (uncredited)
David Garry ... Crave Club Heckler #2 (uncredited)
Anne Gaybis ... Cheetah Dancer (uncredited)
Amber Herrel Amber Herrel ... Cheetah Dancer (uncredited)
Joe Everett Michaels ... Goddess Dancer (uncredited)
Christy Oldenkamp Christy Oldenkamp ... Clubgoer (uncredited)
Bruce Pobanz Bruce Pobanz ... Tourist (uncredited)
Timothy Scott Ralston ... Penny's Friend (uncredited)
Eric Ritter ... Car Driver / Fighter (uncredited)
Lisa Robinson Lisa Robinson ... Club Patron (uncredited)
Richard Roraback Richard Roraback ... Clubgoer (uncredited)
Andreanna Veith Andreanna Veith ... Goddess Dancer (uncredited)
Lenny Wilson ... Lenny the Meatcarver (uncredited)

Produced by 

Lynn Ehrensperger ... associate producer
Charles Evans ... producer (produced by)
Mario Kassar ... executive producer
Alan Marshall ... producer (produced by)
Ben Myron ... co-producer

Music by 

David A. Stewart ... (music by)

Cinematography by 

Jost Vacano ... director of photography

Film Editing by 

Mark Goldblatt ... (edited by)
Mark Helfrich ... (edited by)

Casting By 

Elaine J. Huzzar ... (as Elaine Huzzar) (casting by)
Johanna Ray ... (casting by)

Production Design by 

Allan Cameron

Art Direction by 

William F. O'Brien

Set Decoration by 

Richard C. Goddard

Costume Design by 

Ellen Mirojnick ... (costumes designed by)

Makeup Department 

Jane Aull ... additional makeup artist
John Blake ... additional makeup artist
Diane Cummings ... body makeup artist
Laura De'Atley ... body makeup artist
David Forrest ... makeup artist (as David Craig Forrest)
Marie-Ange Ripka ... hair stylist
Lyssa Wittlin Baumert ... additional makeup artist (as Lyssa Wittlin)
Julie M. Woods ... additional hair stylist (as Julie Woods) / manicurist (as Julie Woods)
Timothy A. Miguel ... makeup artist (uncredited)
Thomas E. Surprenant ... makeup artist (uncredited)
Alicia M. Tripi ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Robert Latham Brown ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Amy Lauritsen ... additional second second assistant director
Jamie Marshall ... second second assistant director
Maggie Murphy ... second assistant director
Ellen H. Schwartz ... first assistant director (as Ellen Schwartz)

Art Department 

Jennifer Dawson ... first assistant props
Lou Economides ... labor foreman
Dick Girod ... paint foreman (as Richard L. Girod)
Robert C. Goldstein ... set designer (as Robert Goldstein)
Dwayne Grady ... assistant props
Sean Haworth ... model maker
Karen Higgins ... general foreman (as Karen D. Higgins)
Scott Kennedy ... set dresser
Anthony Klaiman ... leadman
Gary A. Lee ... assistant art director
John Leimanis ... assistant art director
Gregory Lynch Jr. ... carpenter
Sean R. MacCaul ... labor foreman / toolman
Jack M. Marino ... property master (as Jack Marino)
Randy Martens ... key greensman
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator (as Stacey McIntosh)
Laura M. O'Brien ... art department coordinator (as Laura O'Brien)
James F. Orendorff ... construction foreman (as James S. Orendorff)
Sandra Renfroe ... set dresser (as Sandra J. Renfroe)
Mike Rutgard ... set dresser (as Michael S. Rutgard)
Jerry Sargent ... construction foreman (as Jerry L. Sargent)
Mike Sasgen ... carpenter
John Schacht ... leadman (as John A. Schacht)
Rob Stevens ... construction accountant
James E. Tocci ... assistant art director (as James Tocci)
David Touster ... assistant props
Stan Tropp ... set designer
Randy L. Childs ... propmaker gangboss (uncredited)
Steven Kissick ... propmaker foreman (uncredited)
Dale Snyder ... prop maker (uncredited)
Jason Vanover ... on-set greensman (uncredited)
Lyndell Wolff ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Ulrika Akander ... adr editor
Bob Beemer ... re-recording mixer
Michael J. Benavente ... supervising dialogue editor
Dean Beville ... sound effects editor
Joseph A. Brennan ... sound engineer (as Joe Brennan)
Raul A. Bruce ... boom operator
Mike Chock ... foley editor
James Christopher ... sound effects editor
Susan Dudeck ... supervising adr editor
Ezra Dweck ... sound effects recordist
Judee Flick ... supervising foley editor
Stephen Hunter Flick ... sound effects supervisor
Bryan Fowler ... sound re-recordist
Joseph Geisinger ... production sound mixer
Don Givens ... foley recordist (as Donald Givens)
Aaron Glascock ... assistant dialogue editor
Douglas Greenfield ... stereo sound consultant: Dolby
Dana Gustafson ... sound effects assistant
Warren Hamilton Jr. ... sound effects editor
Ellen Heuer ... foley artist
David Jobe ... foley mixer
R.J. Kizer ... sound effects editor
Elliott Koretz ... sound editor
Eric Lindemann ... foley editor
Michael Minkler ... re-recording mixer
Christopher Moriana ... foley artist (as Chris Morianna)
Rudy Pi ... sound re-recordist
Randy Piotroski ... adr recordist
Charleen Richards ... adr mixer
Nico Salvato ... assistant adr editor (as Monique Salvato)
Curt Schulkey ... adr editor (as Curtis A. Schulkey)
Solange S. Schwalbe ... foley editor (as Solange Schwalbe)
Charles Ewing Smith ... foley editor
Mark Steinbeck ... second boom operator (as Mark D. Steinbeck)
Robert Ulrich ... adr editor
Marvin Walowitz ... sound editor
Hugo Weng ... dialogue editor
Linda Yeaney ... sound effects assistant

Special Effects by 

William Aldridge ... special effects technician
Rodney M. Byrd ... special effects foreman (as Rodney Byrd)
Gary D'Amico ... special effects technician
Burt Dalton ... special effects coordinator
Albert Delgado ... special effects technician (as Alberto Delgado)
Jim Doyle ... special effects technician (as James Doyle)
Chuck Hessey ... special effects technician (as Charles Hessey)
Corey Pritchett ... special effects
Michael Wilmot ... special effects technician

Visual Effects by 

Thad Beier ... digital visual effects: Hammerhead (as Thad Bejer)
Daniel Chuba ... digital visual effects: Hammerhead
Jamie Dixon ... digital visual effects: Hammerhead
Larry Weiss ... digital visual effects: Hammerhead (as Larry Wiess)

Stunts 

LaFaye Baker ... stunts
Steve Blalock ... stunts
Simone Boisseree ... stunts
Shelley S. Boyle ... stunts (as Shelley Boyle)
Greg Brickman ... stunts
Heather Burton ... stunts
Steven Chambers ... stunts (as Steve Chambers)
Gary Combs ... stunt coordinator / stunts
Gilbert B. Combs ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts (as Mark DeAlessandro)
Joe Dunne ... stunts
Lanier Edwards ... stunts
Danny Epper ... stunts
Debbie Evans ... stunts
Donna Evans ... stunts
Glory Fioramonti ... stunts
Johnny Hock ... stunts (as John Hock)
Marcia Holley ... stunts
Chris Howell ... stunts
Jamie Sue Johnson ... stunts
Brett A. Jones ... stunts (as Brett Jones)
Maria R. Kelly ... stunts
Jean Malahni ... stunts
Vinita McClennon ... stunts
Gary McLarty ... stunts
Alan Oliney ... stunts
Chris Palermo ... stunts
J. Suzanne Rampe ... stunts (as Suzanne Rampe)
Ruth A. Redfern ... stunts (as Ruth Redfern)
Kurtis Sanders ... stunts (as Kurtis Epper)
Sharon Schaffer ... stunts
Jennifer Watson-Johnston ... stunts
Gene Williams ... stunts
Jean Malahni ... stunt double: Gina Gershon (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jack Anderson ... additional camera operator
John Armstrong ... generator operator
Michael Baum ... camera production assistant
Huston Beaumont ... grip
David R. Christensen ... best boy electric
Jim Clark ... set lighting rigging
Murray Close ... still photographer
Jacqui Compton ... second assistant camera: "b" camera (as Jacquiline Compton)
Pam Connor ... grip
Frank Dorowsky ... rigging gaffer
Sean Finnegan ... grip
Gavin Gharrity ... camera production assistant (as D. Gavin Gharrity)
Jim Grce ... gaffer
Jeff Gregos ... second electrician: The Obie Company
Anette Haellmigk ... additional camera operator / director of photography: second unit
Daniel R. Haizlip ... best boy grip (as Daniel 'D.J.' Haizlip)
Paul Hazard ... set lighting
W.C. 'Chunky' Huse ... key grip (as Chunky Huse)
Larry Huston ... first assistant camera: "a" camera, steadicam
Gregory Irwin ... additional first assistant camera
Michael Keller ... assistant lighting technician: The Obie Company
Anton Leach ... grip
Bob Leitelt ... rigging best boy (as Robert Leitelt)
Jeffrey S. Lorenz ... additional second assistant camera
Rusty Lowrey ... lighting programmer: Vari*Lite, The Obie Company
Brian Lukas ... set lighting
Charles May II ... video playback operator
Larry McConkey ... camera operator / steadicam operator
Jack E. McLean Jr. ... set lighting (as Jack McLean)
Peter Morse ... performance lighting designer
Ron Newburn ... set lighting rigging best boy
Bill O'Drobinak ... additional camera operator (as William O'Drobinak)
Tom O'Halloran ... second assistant camera: "a" camera
Steve Owen ... rigging grip
John Owens ... set lighting (as John L. Owens)
Louis Ramos ... set lighting
Frank Ryan ... grip
Darrell B. Sheldon ... dolly grip (as Darrell Sheldon)
Christian Silver ... grip
Charles Smith ... rigging grip
Nick Storr ... generator operator: The Obie Company
Andrew Taylor ... key rigging grip
Joseph T. Terranova ... set lighting technician (as Joseph Terranova)
Rick Uva ... grip
Jeff White ... set lighting rigging (as Jeffrey White)
Susan Zwilling ... first assistant camera: "b" camera
Jacqueline Brennan Berardi ... additional second assistant camera (uncredited)
Brian Dzyak ... camera loader (uncredited)
Douglas Kirkland ... still photographer (uncredited)
Peter McAdams ... rigging grip (uncredited)
Henry Minski ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Ajay Dass ... extras casting: Los Angeles
Mary Jane Fendler ... casting assistant (as Mary Jane Lavacca)
Barbara Harris ... voice casting
Talia Jones ... casting assistant
Marilee Lear ... extras casting: Las Vegas
Sally Lear ... extras casting: Lake Tahoe
Randy Sabusawa ... casting associate: New York
Marjorie Noble ... location casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Robin Borman-Wizan ... costumer (as Robin Borman)
Ann Culotta ... costumer
Lois DeArmond ... costume illustrator
Cynthia L. Hamilton ... assistant costume designer (as Cynthia Hamilton)
Deborah Hopper ... costume supervisor
Cheryl Scarano ... costumer (as Cheryl Perkins Scarano)
Peggy A. Schnitzer ... costumer (as Peggy Anita Schnitzer)
Gianni Versace ... costume designer: Ms. Berkley's black dress
Timothy A. Wonsik ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Sheri Altman ... apprentice editor
Donah Bassett ... negative cutter
John Bickford ... dailies advisor
Nicolas De Toth ... assistant editor
Teressa Longo ... assistant editor
Bob Putynkowski ... color timer
Caroline Ross ... additional editor
Ian Slater ... first assistant editor

Location Management 

Michael Anthony ... key assistant location manager
William Bowling ... location manager
Petra Frazer ... location production assistant
Patrick Mignano ... assistant location manager
Paul Kruhm ... location services: EastWest Locations (uncredited)

Music Department 

Peter Afterman ... music consultant
Chris Ballin ... gospel singer
Liam Bates ... additional orchestrator
Andy Brown ... music contractor
Chris 'Snake' Davis ... musician: saxophone
Terry Disley ... musician: keyboards
Steve Durkee ... music mixer
Kat Evans ... musician: violins
Claudia Fontaine ... gospel singer
Robin Glenn ... music supervisor
Matthias Gohl ... conductor / music arranger / orchestrator
Eileen Gregory ... music coordinator: Eligible Music Ltd.
Barbara Grossett ... gospel singer
Roy Hamilton ... gospel singer
Steve Mair ... musician: double bass
Brian L. McCarty ... digital music playback operator
Stephen McLaughlin ... score producer
Chucho Merchán ... musician: bass (as Chucho Merchant)
Olle Romo ... music programmer: 7hz and Phil Shenale
Chris Sharrock ... musician: drums
Alex Silva ... music programmer
David A. Stewart ... musician: guitar
Pete Thomas ... musician: saxophone
Phil Todd ... musician: saxophone
Cleveland Watkiss ... gospel singer
Elizabeth Wendel ... music consultant
Richard Whitfield ... music editor
Nick Wollage ... music engineer
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Brian L. McCarty ... music coordinator (uncredited)

Transportation Department 

John Armstrong ... driver
Clay Bartholomew ... driver
Ken Bellanca ... driver
Kenneth G. Bilbee ... driver
Jim Chesney ... transportation coordinator
Frank D. DeFries ... driver
Kirk A. Holland ... driver
John Hood ... driver
John 'J.P.' Pratt ... driver (as John Pratt)
Charles Renfroe ... transportation captain
Mike Anderson ... driver (uncredited)

Other crew 

Pamela Alch ... script supervisor
Mike Anderson ... production assistant: Lake Tahoe
Mike Anzalone ... production assistant
Alex Batseri ... production insurance: Near North Insurance Brokerage, Inc.
Claire J. Boxer ... production insurance: Near North Insurance Brokerage, Inc.
Eamon Buehning ... assistant payroll accountant
Janet Campolito ... assistant production coordinator
Vic Casados ... set production assistant
Jean E. Chapman ... first aid
Nour Dardari ... production accountant
Dennis Davidson ... publicity campaign
Kathy Edwards ... assistant accountant
Kimberly Edwards ... post-production accountant (as Kimberly Edwards Shapiro)
Hannah Eichler ... assistant: Mr. Stewart
Michelle Elkin ... assistant choreographer
Marc J. Federman ... production insurance: Near North Insurance Brokerage, Inc.
James Ferrera ... production secretary
George Foldi ... projectionist
Robin Glenn ... assistant: Mr. Marshall
Jennifer S. Gottlieb ... set production assistant (as Jennifer Gottlieb)
Tommy Harper ... set production assistant (as Thomas Harper)
Sean Hauck ... set production assistant
Kris Hemenway ... production assistant: Lake Tahoe
Daren Hicks ... production coordinator
Robert M. Hirsh ... support: director, State of Nevada, Director of Motion Pictures
Robin Holabird ... supporter: deputy director, State of Nevada
Matt Jones ... telescan operator: The Obie Company
Michael Keeling ... representative: The Obie Company
Benny Kirkham ... vari-lite technician: The Obie Company
Phyllis Levin ... first aid (as Phyllis A. Levin)
Peter Lewis ... production runner
Eric Livengood ... technical advisor: avid
Stacy Lumbrezer ... assistant: Mr. Verhoeven
Sott Lund ... assistant publicist
Andrea Moen ... assistant choreographer
Audrey Nash ... production assistant: Lake Tahoe
Steve Newman ... publicist
Christine Nonnenmacher ... accounting assistant
Stephanie P. O'Brien ... set production assistant (as Stephanie O'Brien)
Nancy O'Meara ... assistant choreographer
Tim Olsen ... vari-lite technician: The Obie Company
Marguerite Pomerhn Derricks ... choreographer (as Marguerite Pomerhn-Derricks)
Peter Popp ... craft service
Wolfgang Puck ... support
Michelle Reihel ... assistant: Mr. Kassar
Kevin Rovan ... automated lighting technician: The Obie Company
Lisa M. Rowe ... key floor production assistant (as Lisa Rowe)
Chip Sanders ... assistant: Mr. Kassar
Anrold Serane ... intellabeam programmer: The Obie Company
Stuart Shook ... support manager: Avid
Todd Skaggs ... set production assistant (as R. Todd Skaggs)
Kelly A. Snyder ... key assistant production accountant
Kevin Tyler ... crew chief: The Obie Company
Lynn Waddell ... consultant: Las Vegas / researcher
Marichu Walker ... production liaison
Howard Warren ... projectionist
Greg Wilson ... production assistant
Christine Zavala ... production secretary
Kevin Beard ... production assistant (uncredited)
Alyson Evans ... production coordinator (uncredited)
Jeff Hartford ... automated lighting technician (uncredited)
Kristi Lake ... post-production accountant (uncredited)
Robert Lamkin ... caterer (uncredited)
Michael Luciano ... production assistant (uncredited)
Bill McCamey ... unit nurse (uncredited)
Daniel Nyiri ... behind the scenes video: writer/director/producer (uncredited)
Stella Starlight ... utility stand-in (uncredited)

Thanks 

Richard Danskin ... grateful acknowledgment
Andrew Eccles ... grateful acknowledgment
Wayne Jackson ... thanks: Great Faith Ministries of Detoit (as Pastor Wayne Jackson)
Dorothy Jenkins ... thanks: Great Faith Ministries of Detoit
Wayne Newton ... grateful acknowledgment
Barry Richman ... grateful acknowledgment
Richard Schimmel ... grateful acknowledgment
Joel Swan ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed