Edit
Mortal Kombat (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul W.S. Anderson ... (as Paul Anderson)

Writing Credits (WGA)  

Ed Boon ... (video games) &
John Tobias ... (video games)
 
Kevin Droney ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

... Lord Raiden
... Liu Kang
... Johnny Cage
... Shang Tsung
... Sonya Blade (as Bridgette Wilson)
... Kitana
... Kano
... Scorpion
... Sub-Zero
... Reptile (as Keith H. Cooke)
Hakim Alston ... Fighting Monk
Kenneth Edwards ... Art Lean
... Chief Priest
Daniel Haggard ... Assistant Director
... Director
... Chan
... Master Boyd
Lloyd Kino ... Grandfather
... Jax
Mikal Moore ... Singer at Techno Club
Brice Stephens ... Singer at Techno Club
... Shao Kahn / Reptile (voice)
Ed Boon ... Scorpion (voice)
... Goro (voice) (as Kevin Richardson)
Rest of cast listed alphabetically:
Leo Anastasio ... (uncredited)
Richard Branden ... Outworld Warrior (uncredited)
Jaime H. Campos ... Temple Monk (uncredited)
Deanna Hodges ... Street Walker (uncredited)
... Kano Gunman (uncredited)
Alex Morissen ... Techno Club Teenage Rebel (uncredited)
... Outworld Warrior (uncredited)
... Guest Fighter (uncredited)
... Goro (uncredited)

Produced by 

Lauri Apelian ... associate producer
Robert Engelman ... executive producer (as Bob Engelman)
Lawrence Kasanoff ... producer
Alison Savitch ... associate producer
Danny Simon ... executive producer

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

John R. Leonetti

Film Editing by 

Martin Hunter

Casting By 

Fern Champion
Kate Kennedy
Mark Paladini

Production Design by 

Jonathan A. Carlson

Art Direction by 

Jeremy Cassells ... (as Jeremy A. Cassells)

Set Decoration by 

Susan Degas

Costume Design by 

Ha Nguyen

Makeup Department 

Raqueli Dahan ... makeup artist
Thomas Floutz ... sculptor
Eileen Kastner-Delago ... makeup artist
Moni Mansano ... makeup artist
Michael Pachal ... hair stylist (as Michael Ross)
Katherine Rees ... hair stylist: Thailand
Alicia M. Tripi ... hair stylist

Production Management 

Robert Engelman ... unit production manager
Joe Fineman ... executive in charge of post-production
Steven Kaminsky ... post-production supervisor
Kevin Reidy ... production manager: Thailand
Ted Zachary ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Apichart Chusakul ... first assistant director (as Abhijati 'Meuk' Jusakul)
Michael Greenwood ... second second assistant director
Jarounari Memak ... assistant director
Robin R. Oliver ... assistant director
Thomas Schellenberg ... assistant director
Jesse V. Johnson ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

George Capetanos ... set dresser
Bryn Court ... sculptor
Tammy DeRuiter ... painter
Rome Duval ... propmaker
Dan Engle ... lead sculptor
John Ferrari ... modelmaker
Doug Hart ... sculptor
Darryl Henley ... storyboard artist
W.D. Hogan ... storyboard artist (as David Hogan)
Brian Jewell ... set designer
Jonathan Josell ... construction accountant
D.W. Kann ... second property master (as David Kann)
Christian Klump ... scenic artist
Fireball Tim Lawrence ... storyboard artist (as Tim Lawrence)
Spanky Lofland ... carpenter
Dave T. MacDonald ... welding foreman
Eugene McCarthy ... property master
Larry McCauley ... sculptor
Tony R. Medina ... prop maker
Galia Nitzan ... set designer
Merry-Beth Noble ... set dresser
Michael Parent ... on set painter
Rodney Petreikis ... set dresser
David W. Roden ... lead prop builder
Chris Santini ... construction foreman
Keith Short ... head sculptor
Gregory T. Smith ... art department coordinator
Eric Upshur ... props
Michael D. Welch ... construction coordinator: additional action sequences
Andrew Wert ... assistant property master
Brannon Wright ... storyboard artist
Frederick Agnew ... scenic artist (uncredited)
Renato Raposo ... carpenter (uncredited)
Wil Rees ... conceptual designer (uncredited)

Sound Department 

Bobbi Banks ... adr editor
Gregg Barbanell ... foley artist
Ricardo Broadus ... sound effects editor
Harry Cohen ... sound effects editor
Zachary DiPego ... sound cable wrangler
William Dotson ... supervising sound editor
David Farmer ... sound designer
Marc Fishman ... supervising sound editor
William Freesh ... re-recording mixer
Eric J. Goldstein ... boom operator / boom operator: second unit
Tom Hartig ... boom operator
Pamela Kahn ... foley artist
Jason King ... adr editor
Gerry Lentz ... re-recording mixer
Michael Lyle ... foley editor
Paul Menichini ... sound editor / sound effects editor
Steve Nelson ... sound mixer
Vince Nicastro ... foley artist
Ann Scibelli ... sound editor
Michael Simpson ... sound re-recording assistant
Cathie Speakman ... supervising adr editor
Liz Sroka ... adr recordist
Ken Teaney ... re-recording mixer
Eric Thompson ... adr mixer
Brandon Walker ... adr recordist
Harry Woolway ... sound effects editor

Special Effects by 

Jaremy Aiello ... special effects supervisor
Joanne Bloomfield ... fabricator
Evan Brainard ... puppeteer: ADI / special effects makeup
Duncan Capp ... special effects
Tom Ceglia ... special effects assistant
Joe Colwell ... foam supervisor
Michael Dawson ... special effects administrator
Michel Gagné ... special effects animator
Patrick M. Gerrety ... creature effects crew
Alec Gillis ... special effects: Goro
David Hoehn ... creature effects artist: Amalgamated Dynamics, Inc.
Ian Hubbard ... creature effects crew
Scott Kodrik ... special effects technician
Karl Larsen ... technical assistant: RGA/LA
Chris Nelson ... special effects technician
Carolyn Oros ... special effects technician
Alison Savitch ... special effects supervisor
Andy Schoneberg ... art department supervisor: Amalgamated Dynamics
Frank Schröter ... special effects
Kirk Skodis ... special effects
Brandon Trost ... special effects assistant
Ron Trost ... special effects coordinator
Patricia Villalobos ... special effects crew
Tom Woodruff Jr. ... special effects: Goro
Josselin Mahot ... creature effects crew (uncredited)
Robert Miller ... fabricator (uncredited)
John Shea ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Isa Alsup ... computer graphics supervisor
William L. Arance ... digital effects artist
Tricia Henry Ashford ... visual effects producer
Elissa Bello ... visual effects artist
Jim Berney ... technical director: Metrolight
Craig Clark ... digital animator
Bill Coffin ... digital compositor
Charles Colladay ... visual effects artist
Carole Cowley ... digital painter
Denise Davis ... visual effects production supervisor: BVVE
Vince De Quattro ... technical director
Stevan Del George ... CGI animator: Kleiser-Walczak
Valerie Delahaye ... digital artist
Patrick Denver ... model maker
David Emerson ... optical lineup
Rosa Farre ... visual effects artist
John Follmer ... special effects supervising producer: main title sequence
Mark Franco ... visual effects executive producer: The Post Group
Allen Gonzales ... digital artist
Sam Greenmun ... effects props designer
Scott Harper ... digital artist
Jongwoo Heo ... visual effects
Martin Hilke ... digital compositor: visual effects
Ralph Horan ... executive producer: visual effects
Cynthia Hyland ... effects compositor
Brian Jennings ... visual effects supervisor: Todd-AO
Arthur Jeppe ... digital artist: RGA/LA
David Jones ... CG supervisor: Buena Vista
Bill Kent ... visual effects supervisor: main titles, MetroLight Studios
Laurel Klick ... digital supervisor
Malina Koani ... production assistant
J.W. Kompare ... visual effects editor
James W. Kristoff ... executive in charge of production: MetroLight Studios
Lee Lanier ... digital artist
Paul Lasaine ... matte painting supervisor
Kim Lavery ... visual effects coordinator
Annie Mahlik ... editorial assistant
Seth Maury ... digital compositor
Daniel Miller ... digital compositor
Bret Mixon ... rotoscoping
Peter Montgomery ... visual effects supervisor
Steve R. Moore ... visual effects editor
Craig A. Mumma ... digital effects producer: Robert Greenberg & Associates
Winston Quitasol ... digital compositor
Rebecca Ramsey ... visual effects producer: RGA/LA
Linda Renaud ... I/O manager
Stuart Robertson ... visual effects supervisor: RGA/LA
Greg Rostami ... digital artist
Wally Schaab ... special projects supervisor
Jennifer Lee Scheer ... digital effects coordinator (as Jennifer Lee Scheer)
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: MetroLight Studios
Craig Seitz ... digital effects compositor: Todd-AO
Samrod Shenassa ... digital camera
Lewis Siegel ... technical director (as Lewis N. Siegel)
Suzanne Smith ... visual effects
Craig Sost ... visual effects coordinator: RGA/LA
Smokey Stover ... model maker forman: Grant McCune Design
Joseph Thomas ... matchmove photography
Vincent E. Toto ... visual effects director of photography
Tara Handy Turner ... executive in charge of production
John T. Van Vliet ... visual effects supervisor (as John Van Vliet)
Kendrick Wallace ... visual effects producer: RGA/LA
Christopher Walsh ... character animator
Kelly Walsh ... visual effects intern
Tamara Watts Kent ... digital effects producer
Eric Withee ... digital film technician: RGA/LA

Stunts 

Paul Beahm ... stunt player
Barbara Bernhardt ... assistant stunt coordinator (as Barbara Goldstone) / stunt player
Steve Boyles ... stunt player
Kurt Bryant ... stunt player
Mark Caso ... stunt player
Gary Clayton ... stunt player
Fumio Demura ... stunt player
Thomas Dewier ... stunt player (as Thomas DeWier)
Mark Gannon ... stunt player
Donnie Hair ... stunt player
Brad Halstead ... stunt player
Earnest Hart Jr. ... stunt player
Dana Hee ... stunt player
James Louis Hopkins ... stunt player
Jeff Imada ... stunt coordinator: Thailand
Steven Ito ... Cary Tagawa: stunt double
Pat E. Johnson ... fight coordinator / stunt coordinator
Dennis Keiffer ... stunt player
John Koyama ... stunt player
Leo Lee ... stunt player
Sidney S. Liufau ... stunt player (as Sidney Liufau)
Danny Lopez ... stunt player
Brad Martin ... stunt player
Carl Milinac ... stunt player
Rodney Mitchell ... stunt player
William Morts ... stunt player
Gerald Okamura ... stunt player
Saong Park ... stunt player
David Rowden ... stunt player (as David Rowden)
Robin Shou ... fight choreographer: additional fight sequences
Michael Sims ... stunt player (as Mike Sims)
Christian Torchia ... stunt player
Dominiquie Vandenberg ... stunt player
Mark Caso ... stunt double: Sub-Zero (uncredited)
Mitchell Gaylord ... acrobatics stunt double: Scorpion (uncredited)
Al Goto ... stunts (uncredited)
Donnie Hair ... stunt ninja (uncredited)
Robert Hammond ... stunts (uncredited)
Earnest Hart Jr. ... stunt ninja (uncredited)
Dana Hee ... stunt double: Kitana (uncredited)
James Louis Hopkins ... stunt warrior (uncredited)
Jeff Imada ... fire stunt double: Scorpion (uncredited)
Leo Lee ... stunt gunman (uncredited)
Sidney S. Liufau ... stunt warrior (uncredited)
Danny Lopez ... stunt ninja (uncredited)
Brad Martin ... stunt double: Linden Ashby (uncredited)
Andre McCoy ... stunts (uncredited)
William Morts ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Gerald Okamura ... stunt warrior (uncredited)
Master Ho Sik Pak ... stunt ninja (uncredited)
J.J. Perry ... stunt double: Linden Ashby (uncredited)
Pat Romano ... stunt rigger (uncredited)
Chris Torres ... martial arts demonstration (uncredited)
Takis Triggelis ... stunts (uncredited)
Dominiquie Vandenberg ... stunt ninja (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Richard Aaron ... still photographer
Hugo Cortina ... camera operator: "b" camera / gaffer
Allen D. Easton ... camera operator / director of photography: second unit
Christopher Faloona ... director of photography: second unit
Renée George ... electrician (as Renee Kayon)
Bill Greenberg ... rigging electrician
Bruce Alan Greene ... Steadicam operator
Rick Grover ... grip
Michael Guthrie ... grip
Jimmy Harritos ... rigging electrician
Larry Kaster ... gaffer: motion control unit
Anthony Mollicone ... best boy grip
Evan A. Nesbitt ... first assistant camera: VistaVision camera
Greg Patterson ... set lighting
Mark Santoni ... second assistant camera
Peter Schmitt ... first assistant b camera
Stephen J. Ullman ... assistant camera
Mark R. Leins ... additional assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Chow Emrich ... animator

Costume and Wardrobe Department 

Cheryl Cravedi ... set costumer
Lisa A. Doyle ... set costumer
Christopher J. Kristoff ... assistant costume designer
David Le Vey ... costume illustrator
Whitaker Malem ... special costumes
Christina Carter ... seamstress (uncredited)

Editorial Department 

Peter Amundson ... additional editor
Logan Breit ... assistant editor
Scott Conrad ... additional editor: action sequences
Harrison Gibbs ... assistant editor
Heather Hughes ... assistant editor
Mato ... color timer
Steve R. Moore ... editor: visual effects
J.R. Benson ... colorist (uncredited) / digital color correction (uncredited)

Location Management 

Gerrit V. Folsom ... location manager
Kevin Halloran ... location scout
J. Marc Strachan ... location manager

Music Department 

Sharon Boyle ... music supervisor
Buckethead ... composer: guitar score
Joanie Diener ... music editor
Patricia Joseph ... Soundtrack Producer
Brain Mantia ... musician
David Stagnari ... composer: additional music
Joseph R. Thygesen ... assistant music editor
Walter Werzowa ... composer: additional music, end fight scene
John Whynot ... score mixer
John Beal ... composer: trailer (uncredited)

Transportation Department 

Billy Kane ... driver
Carlos Williams ... driver
George Andrews ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Natalie Allisandro ... stand-in
Fahey Benton ... medic
Kevin Blank ... production assistant
Brandon Boyce ... stand-in (as Brandon Boryce)
Jim Brockett ... insect wrangler
Milton Canady ... stand-in
Dea Cantu ... script supervisor
Ken Cappozzi ... stand-in
George Cheung ... adr artist
Glen Chin ... adr artist
Bob Corff ... voice teacher
Alex Daniels ... adr artist
Muyhuot Ear ... stand-in
Patrick Ellis ... production assistant
Richard Epcar ... adr artist
Steve Graham ... stand-in
Nicholas Guest ... adr artist
Kim Hillman ... shipping coordinator
Eric Hsu ... martial arts production assistant: additional action sequences
Pat E. Johnson ... fight choreographer
Fireball Tim Lawrence ... fight choreographer (as Tim Lawrence)
Dana Lee ... adr artist
Marylou Lim ... production assistant
Danny Lopez ... assistant fight choreographer
Lance Mancuso ... key medic
Randall Montgomery ... adr artist
Paul Pape ... adr artist
Sarah Pierse ... stand-in (as Sarah Pierce)
Branscombe Richmond ... adr artist
Mercy Santos ... stand-in
Burton Sharp ... adr group coordinator
Robin Shou ... fight choreographer: additional action sequences, additional crew
Jules Stewart ... script supervisor: flight sequences (as Jules Mann-Stewart)
Anthony Tian ... stand-in
E.J. Wessel ... stand-in
Marsha Zvonkin ... production accountant
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Eric Chen ... martial arts consultant (uncredited)
Jeffrey J. Kiehlbauch ... production assistant (uncredited)
Mike McIntosh ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed