Poster

Jumanji ()


Reference View | Change View


When two kids find and play a magical board game, they release a man trapped for decades in it and a host of dangers that can only be stopped by finishing the game.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Alan Parrish
...
Van Pelt / Sam Parrish
...
Judy Shepherd
...
Peter Shepherd
...
Sarah Whittle
...
Nora Shepherd
...
Bentley
...
Carol Parrish
...
Young Alan
...
Young Sarah
...
Exterminator
...
Mrs. Thomas
Brandon Obray ...
Benjamin
Cyrus Thiedeke ...
Caleb
...
Billy Jessup
Leonard Zola ...
Cop
...
Bum
...
Jim Shepherd
Annabel Kershaw ...
Martha Shepherd
...
Gun Salesman
Robyn Driscoll ...
Paramedic
...
Paramedic
Sarah Gilson ...
Girl
Florica Vlad ...
Girl
June Lion ...
Baker
Brenda Lockmuller ...
Pianist
Frederick Richardson ...
Barber
...
Special Vocal Effects (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Jaysen Clough ...
Looter (uncredited)
...
Ice Cream Man (uncredited)
...
Townie (uncredited)
...
Lion / Crocodile (uncredited)

Directed by

Edit
Joe Johnston

Written by

Edit
Jonathan Hensleigh ... (screenplay by) and
Greg Taylor ... (screenplay by) &
Jim Strain ... (screenplay by)
 
Greg Taylor ... (screen story by) &
Jim Strain ... (screen story by) and
Chris Van Allsburg ... (screen story by)
 
Chris Van Allsburg ... (based on the book by)

Produced by

Edit
Robert W. Cort ... executive producer
Ted Field ... executive producer
Larry Franco ... executive producer (as Larry J. Franco)
Scott Kroopf ... producer
William Teitler ... producer

Music by

Edit
James Horner

Cinematography by

Edit
Thomas E. Ackerman ... director of photography (as Thomas Ackerman)

Film Editing by

Edit
Robert Dalva

Editorial Department

Edit
Cheryl Buckman ... second assistant editor
Melinda Friedman ... second assistant editor (as Melinda Seabrook)
Bruce Giesbrecht ... first assistant editor (as Bruce Allan Giesbrecht)
Mo Henry ... negative cutter
Robert Marty ... first assistant editor
Dana Mulligan ... first assistant editor
David Orr ... color timer
Ryan Hogan ... colorist: dailies (uncredited)
Dale Jones ... avid technical advisor/editor (uncredited)
Eric Rigney ... avid technician (uncredited)

Casting By

Edit
Nancy Foy

Production Design by

Edit
Jim Bissell ... (as James Bissell)

Art Direction by

Edit
Glen W. Pearson ... (as Glen Pearson)
David Willson
James Hegedus ... (uncredited)

Set Decoration by

Edit
Tedd Kuchera
Beth Kushnick ... (New England Unit)
Cynthia T. Lewis

Costume Design by

Edit
Martha Wynne Snetsinger
Jane E. Still ... (uncredited)

Makeup Department

Edit
Dorothy Bulac ... special makeup effects artist: Amalgamated Dynamics Inc.
Sandy Cooper ... key makeup artist
Alec Gillis ... special makeup designer and creator
Sherry Linder-Gygli ... key hair stylist (as Sherry Linder Gygli)
Beth Mackie ... assistant makeup artist
Charles Porlier ... special makeup effects artist
Pauline L. Tremblay ... assistant hair stylist (as Pauline Tremblay)
Tom Woodruff Jr. ... special makeup designer and creator
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Rob Fitz ... additional makeup artist (uncredited)
Paula Kelly ... key makeup artist: New Hampshire (uncredited)
Katalin Lippay ... assistant hair stylist (uncredited)
Doug Morrow ... makeup effects assistant (uncredited)
Brad Proctor ... special makeup effects artist (uncredited)
Trish Seeney ... additional makeup artist: New Hampshire (uncredited)

Production Management

Edit
Marty P. Ewing ... unit production manager (as Marty Ewing)
Brent O'Connor ... production manager
Ron Lynch ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Christine Derek ... third assistant director
Betsy Magruder ... first assistant director
Sandra Mayo ... second assistant director
Wendy Newton ... trainee assistant director
Jonathan Schneider ... second second assistant director
David W. Rose ... assistant director: second unit (uncredited)

Art Department

Edit
David Stanley Brand ... tool room coordinator (as David Brand)
Timothy Burgard ... production illustrator
Dave Conway ... construction foreman
Gerhard Gehrmann ... carpenter
Marc Green ... leadman
Kent Jones ... sculptor
Pamela Klamer ... set designer
Mike Kruger ... assistant property master (as Michael Kruger)
Beth Kushnick ... set decorator: New Hampshire
Elizabeth Lapp ... set designer
Charles Leitrants ... construction coordinator
Hank Mayo ... storyboard artist
Dan Sissons ... property master
Michael J. Siver ... head greensperson (as Mike Siver)
William James Teegarden ... art director: New Hampshire (as James Teegarden)
Paolo G. Venturi ... graphic artist (as Paolo Venturi)
Ken Wells ... head painter (as Kenneth Wells)
John G. Anderson ... construction buyer (uncredited)
Janice Lynn Coats ... scenic carpenter (uncredited)
Christine Kaseta Cornelius ... scenic artist (uncredited)
Grant Cotterall ... scenic carpenter (uncredited)
Bruno Coupe ... set dresser (uncredited)
Tom Cranham ... storyboard artist (uncredited)
Laurie Edmundson ... set dresser (uncredited)
Donald Engel ... carpenter (uncredited)
Sean Haworth ... set designer (uncredited)
Steven E. Lawler ... construction foreman: New Hampshire (uncredited)
Butch McCarthy ... key greens (uncredited)
Lorne Poole ... carpenter (uncredited)
Jacques Rey ... illustrator (uncredited)
Robert Schleinig ... leadman: New Hampshire (uncredited)
Mark Stainthorpe ... lead carpenter (uncredited)
Terry Weaver ... props (uncredited)
Terryl Whitlatch ... artist (uncredited)

Sound Department

Edit
Sandina Bailo-Lape ... foley editor
Tom Barwick ... foley artist
Sara Bolder ... dialogue editor
Christopher Boyes ... assistant sound designer
Donald D. Brown ... boom operator (as Donald Darcy Brown)
Lisa Chino ... assistant sound editor
Dean Drabin ... adr mixer
Tony Eckert ... foley mixer
Teresa Eckton ... sound effects editor
Frank E. Eulner ... sound effects editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley ... assistant sound editor
Richard Hymns ... supervising sound editor
Shawn Murphy ... re-recording mixer
Cheryl Nardi ... assistant sound editor
Jonathan Null ... assistant sound editor
Gary Rydstrom ... sound designer
Michael Silvers ... dialogue editor
Gary Summers ... re-recording mixer
Randy Thom ... re-recording mixer / sound designer
Dennie Thorpe ... foley artist
Ethan Van der Ryn ... sound effects editor (as Ethan Van Der Ryn)
Hugh Waddell ... adr supervisor
Rob Young ... sound mixer
Sean England ... machine room operator (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Jeff Kliment ... sound (uncredited)
Magic A. Moreno ... Mag and Optical Transfer Engineer (uncredited)
Ronald G. Roumas ... re-recordist (uncredited)
Tom Williams ... utility cable (uncredited)

Special Effects by

Edit
George Bernota ... key mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tom Blacklock ... special effects best boy
Joanne Bloomfield ... key fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Yancy Calzada ... key mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc.
Robert Clark ... key painter: Amalgamated Dynamics, Inc.
Rory Cutler ... special effects coordinator
Steve Davis ... special effects technician
Kim Derry ... special effects technician
André Dominguez ... special effects technician
Brian Dott ... special effects technician (as Bryan Dott)
Yuri Everson ... chief coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Corbin Fox ... special effects technician
Steve Frakes ... lab foreman: Amalgamated Dynamics, Inc.
Alec Gillis ... animatronic effects designer and creator
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi ... key mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Hiroshi Ikeuchi)
James Kagel ... key sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
Karen Keener ... key fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tom Killeen ... key painter: Amalgamated Dynamics, Inc.
Karen Lafler ... key fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc.
John Lundberg ... key mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc.
Josselin Mahot ... lab technician: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tony Matijevich ... lab technician: Amalgamated Dynamics, Inc.
Stan Parks ... special effects coordinator
David Penikas ... key mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Dave Penikas)
Ryan Peterson ... key sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Ryan K. Peterson)
Andy Schoneberg ... chief coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Russell Shinkle ... key mechanical designer: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Russ Shinkle)
Daniel Sudick ... special effects best boy (as Dan Sudick)
Marc Tyler ... key fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc. (as Mark Tyler)
Mark Viniello ... lab technician: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tom Woodruff Jr. ... animatronic effects designer and creator
Evan Brainard ... animatronic effects: Stan Parks Effects (uncredited) / special effects (uncredited)
Alex Burdett ... special effects assistant (uncredited)
Robbie Clot ... special effects technician (uncredited)
Mike Curry ... creature effects (uncredited)
John Deall ... special effects crew (uncredited)
Mike Elizalde ... mechanical designer (uncredited)
Jake Garber ... creature effects (uncredited)
Lance Gilmer ... special effects technician (uncredited)
Robert Hall ... creature effects crew (uncredited)
Jeff Himmel ... fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc (uncredited)
Steve Koch ... sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc. (uncredited)
Scott Kodrik ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Philip Edward Alexy ... computer graphics animator: ILM
David Andrews ... computer graphics animator: ILM (as David Kelly-Andrews)
Eric Armstrong ... computer graphics animator: ILM
Joel Aron ... computer graphics artist: ILM
Okan Ataman ... technical assistant: electronic editorial, ILM
Kyle Balda ... animation supervisor: ILM
Greg Beaumonte ... camera engineering: ILM
David Benson ... software engineer: ILM
Joe Biggins ... location measuring technician: ILM
Patricia Blau ... senior staff: ILM (as Patricia Blau Price)
Jean Bolte ... digital texture artist: ILM
Scott Bonnenfant ... digital plate restoration: ILM
Barbara Brennan ... digital compositor: ILM
Jill Brooks ... visual effects coordinator: ILM
Elizabeth A. Brown ... visual effects coordinator: ILM
Robert Bruce ... computer graphics technical assistant: ILM
Geoff Campbell ... digital model supervisor: ILM
Sean M. Casey ... chief model maker: ILM (as Sean Casey)
Eric Chauvin ... matte artist: ILM
Doug Chiang ... visual effects art director: ILM
Caitlin Content ... sabre compositing artist: ILM
Theresa Corrao ... computer graphics technical assistant: ILM (as Theresa R. Corrao)
Betsy Cox ... digital roto artist: ILM
Chuck Cross ... computer engineering: ILM
Gail Currey ... computer graphics production crew: ILM
Peter Daulton ... computer graphics animator: ILM
James Doherty ... digital modeler: ILM (as Jim Doherty)
Lisa Drostova ... digital roto artist: ILM
Mike Ellis ... scanning operator: ILM
Jenn Emberly ... computer graphics animator: ILM
Carl N. Frederick ... computer graphics supervisor: ILM (as Carl Frederick)
George Gambetta ... senior scanning operator: ILM
Brian Gernand ... chief model maker: ILM
Susan Goldsmith ... digital roto artist: ILM
Grant Guenin ... technical assistant: electronic editorial, ILM
Jack Haye ... chief 3d camera matchmover: ILM (as Jack Edsel Haye)
Christophe Hery ... computer graphics artist: ILM
Rebecca Heskes ... digital texture artist: ILM
Mark Holmes ... sabre compositing artist: ILM
John Horn ... software engineer: ILM
David Horsley ... computer graphics artist: ILM
Guy Hudson ... 3d camera matchmover: ILM
George Hull ... visual effects art director: ILM
Paul Hunt ... digital modeler: ILM
Peg Hunter ... digital compositor: ILM
Polly Ing ... computer graphics resource assistant: ILM
Daniel Jeannette ... computer graphics animator: ILM
Doug Jones ... negative cutter: ILM
Florian Kainz ... software engineer: ILM
Paula Karsh ... production services: ILM
Bill Kimberlin ... visual effects editor: ILM
Ed Kramer ... computer graphics artist: ILM
Dan Large ... digital video engineering: ILM
Julija Learie ... computer graphics animator: ILM
James Lim ... optical line-up: ILM (as James C. Lim)
Nancy Luckoff ... computer graphics production crew: ILM (as Nancy Jill Luckoff)
Michael Lynch ... chief model maker: ILM
Harish Mandyam ... computer engineering: ILM
Jeff Mann ... senior staff: ILM
Bill Mather ... matte artist: ILM
Dale McBeath ... computer graphics animator: ILM
Tim McLaughlin ... computer graphics artist: ILM
Dan McNamara ... sabre group supervisor: ILM
Fred Meyers ... digital video engineering: ILM
Dan Michalske ... stage technician: ILM
Mark S. Miller ... visual effects producer
Richard Miller ... maquette sculptor: ILM
Jim Mitchell ... computer graphics supervisor: ILM
Steve Molin ... computer graphics artist: ILM
Jack Mongovan ... chief digital roto artist: ILM
Tim Morgan ... stage technician: ILM (as Tim J. Morgan)
Jim Morris ... senior staff: ILM
Claudia Mullaly ... visual effects art director: ILM
Melissa Mullin ... 3d camera matchmover: ILM
Michael Olague ... stage technician: ILM
Lorne Peterson ... chief model maker: ILM
Joshua Pines ... scanning supervisor: ILM
Vance Piper ... vistavision camera assistant
Ellen Poon ... computer graphics supervisor: ILM
Stephen L. Price ... visual effects supervisor
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Carolyn Ensle Rendu ... digital texture artist: ILM (as Carolyn Rendu)
Christian Rouet ... software engineer: ILM
Penny Runge ... location production coordinator: ILM
Douglas Smythe ... computer graphics supervisor: ILM (as Doug Smythe)
Damian Steel ... computer graphics artist: ILM
John Stillman ... computer graphics technical assistant: ILM
James Straus ... supervising animator: pre-production, ILM (as James Satoru Straus)
Larry Tan ... chief model maker: ILM
David Tanaka ... visual effects editor: ILM
Catherine Tate ... digital roto artist: ILM
Danny Gordon Taylor ... digital modeler: ILM (as Dan Taylor)
Suzie Vissitzky Tooley ... computer graphics production crew: ILM (as Suzie Vissotzky Tooley)
Barbara Townsend ... computer graphics artist: ILM (as Barbara L. Nellis)
Marjolaine Tremblay ... computer graphics animator: ILM
Lisa Van Cott ... production coordinator: filmgroup, ILM
Bruce Vecchitto ... digital timing supervisor: ILM
David Washburn ... 3d camera matchmover: ILM
Robert Weaver ... computer graphics artist: ILM
Steve 'Spaz' Williams ... computer graphics animator: ILM (as Steve Williams)
Tom Williams ... senior staff: ILM (as Thomas A. Williams)
Jeffery Yost ... software engineer: ILM (as Jeff Yost)
Habib Zargarpour ... computer graphics sequence supervisor: ILM
David Dozoretz ... concept artist: ILM (uncredited)
Sheena Duggal ... flame artist: ILM (uncredited)
Marshall Richard Krasser ... digital rotoscoper: ILM (uncredited)
Rosa Novello ... visual effects intern (uncredited)
Jason Ortenberg ... sabre digital compositor (uncredited)
Kim Smith ... model maker; miniature unit (uncredited)
Chad Taylor ... Sabre artist: ILM (uncredited)
Amy Young ... stage technician: ILM (uncredited)

Stunts

Edit
Roy T. Anderson ... stunts (as Roy Anderson)
Charles Andre ... stunts
Stan Barrett ... stunts
Stanton Barrett ... stunts
Becky Bates ... stunts
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunts (as Lauro Chartrand)
Jim Dunn ... stunts
Delaina-Lu Gamblin ... stunts
David Jacox ... stunts
William Lawrence ... stunts
Paul Marini ... stunts
Cotton Mather ... stunts
David McKeown ... stunts (as Dave McKeown)
Mike Mitchell ... stunt double: Mr. Williams
Scott Nicholson ... stunts
Brent C.S. O'Connor ... stunts (as Brent O'Connor Jr.)
Bobby Porter ... stunts
Dawn Stofer-Rupp ... stunts (as Dawn Stofer)
Betty Thomas Quee ... stunt coordinator (as Betty Thomas)
Joren Titus ... stunts
Morgan Titus ... stunts
John Walsh ... stunts
Kevin J. Andruschak ... stunts (uncredited)
Claude Bouchard ... key stunt rigger (uncredited)
Chad Cosgrave ... stunts (uncredited)
Marny Eng ... stunts (uncredited)
Michael Langlois ... stunts (uncredited)
Melissa R. Stubbs ... stunt double: Bebe Neuwirth (uncredited)
Claire Webb ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
John Adams ... best boy electrical
Norman Buck ... key grip: New Hampshire
Robert Ennis ... additional camera operator (as Bob Ennis)
Les Erskine ... chief lighting technician
Michael Ginsburg ... still photographer: New Hampshire
Nick Kuchera ... key grip (as B. Nick Kuchera)
John McCallum ... camera operator (as Sandy McCallum)
Rob McEwan ... still photographer
Terry McEwen ... second assistant camera
Klaus Melchior ... video playback
Rick Stadder ... dolly grip
Attila Szalay ... additional camera operator (as Atilla Szalay)
Joe Vitagliano ... camera operator: New Hampshire (as Joseph Vitagliano)
Dave Walker ... grip
William Ward ... chief lighting technician: New Hampshire
Gary J. Williams ... best boy grip (as Gary Williams)
Andrew D. Wilson ... first assistant camera (as Andy Wilson)
David Barritt ... lighting technician (uncredited)
Lecily Corbett ... camera trainee (uncredited)
Michael DiIeso ... rigger (uncredited)
Tim Driscoll ... grip (uncredited)
Pauline Heaton ... underwater cinematographer (uncredited)
Tim Heller ... best boy lighting: second unit (uncredited)
Guy Holt ... electrician (uncredited)
David Knox ... camera operator: USA (uncredited)
David Larue ... grip (uncredited)
Vince Laxton ... electrician (uncredited)
Kevin McKenna ... video assist operator (uncredited)
Christian John Murray ... grip (uncredited)
Rob Parisien ... video assist operator: second unit (uncredited)
Brian A. Pitts ... set electrician (uncredited)
William M. Weberg ... grip (uncredited)

Casting Department

Edit
Lynne Carrow ... casting: Canadian
James Forsyth ... extras casting
Wendy O'Brien ... casting assistant: Canada (as Wendy O'Brien Livingstone)
Marshall Peck ... casting: New England
Suzy Sharp-Kane ... casting associate
Jennifer Madeloff ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Derek J. Baskerville ... dresser: Mr. Williams
Tracey Boulton ... costume supervisor
Caroline Cranstoun ... assistant costume designer
Debbie Holbrook ... costumer (uncredited)
Lori Kenny ... cutter (uncredited)

Location Management

Edit
Rick Fearon ... assistant location manager
Dow Griffith ... location manager: New Hampshire
Nancy Larman ... location manager
Jeff N. Maclean ... assistant location manager: New Hampshire (uncredited)

Music Department

Edit
Bob Bornstein ... music preparation
Steven Bramson ... orchestrator (as Steve Bramson)
Jim Henrikson ... music editor
Nathan Kaproff ... orchestra contractor
Shawn Murphy ... music mixer
Don Williams ... musician: percussion
Tom Boyd ... musician: oboe and solo English horn (uncredited)
Christine Cholvin ... assistant music editor (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
James Horner ... conductor (uncredited) / music producer (uncredited)
Ernst Meinrath ... trailer music (uncredited)
Bryan Pezzone ... musician: piano (uncredited)
Joe E. Rand ... assistant music editor (uncredited)
Tom Raney ... musician (uncredited)
Steve Schaeffer ... musician: percussion (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)
Joe Zimmerman ... music copyist (uncredited)

Transportation Department

Edit
Blue Angus ... transportation coordinator (as Mark Angus)
Don Dykens ... transportation captain
Jimmy Flynn ... transportation coordinator: New Hampshire (as James P. Flynn)
Lawrence Albright ... driver (uncredited)
Michael Avallon ... driver (uncredited)
Rick Harasyn ... driver (uncredited)
Paul Irvine ... driver (uncredited)
William O'Brien ... transportation captain (uncredited)
Ian Thompson ... production driver (uncredited)

Other crew

Edit
Mary Arnold ... assistant: Mr. Johnston
Carra Braveman ... assistant: Mr. Franco
Adam Bryant ... stand-in: Mr. Williams
Ken Cosci ... assistant: Mr. Kroopf
William d'Anthony ... Ad and Publicity: TriStar Pictures
Tink Ten Eyck ... production accountant
Elaine Fleming ... additional office coordinator
Kyla Foley ... production assistant
Lara Fox ... script supervisor
Liam Gadsby ... production assistant (as Liam Gadsby Hailstone)
Gretchen Goode ... additional office coordinator
Derek Guiley ... production assistant
David Linck ... unit publicist
Paul Lougheed ... production assistant
Fausto Mazzuto ... production assistant
Patti McReynolds ... craft service (as Patty McReynolds) / first aid (as Patty McReynolds)
Yvonne Melville ... production office coordinator
Doug Moreno ... assistant accountant (as Douglas Moreno)
Rebecca Erwin Spencer ... assistant: Mr. Williams
Andrew Ward ... production assistant
Michael Besman ... production executive (uncredited)
Mandy Butler ... payroll accountant (uncredited)
Yancy Calzada ... puppeteer (uncredited)
Fred Folger ... mechanic (uncredited)
Jennifer Harland ... background coordinator (uncredited)
Brad Jacques ... production assistant (uncredited)
Lori Merchant-O'Dwyer ... first-aid/craft service (uncredited)
Leonard Mitalas ... production assistant (uncredited)
Jamie Payton ... wrangler (uncredited)
Kim Quam ... set medic (uncredited)
Bill Terezakis ... puppeteer (uncredited)
Will Weiske ... office production assistant: New Hampshire (uncredited)
Roger Yergeau ... production assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Stephen L. Price ... in memoriam: (1960 - 1995)
Crew believed to be complete

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

After being trapped in a jungle board game for 26 years, a Man-Child wins his release from the game. But, no sooner has he arrived that he is forced to play again, and this time sets the creatures of the jungle loose on the city. Now it is up to him to stop them. Written by Joshua Davis

Plot Keywords
Taglines Roll the dice and unleash the excitement! See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Джуманджi (Ukraine)
  • Τζουμάντζι (Greece)
  • Джуманджи (Russia)
  • Džumandži (Serbia)
  • Джуманджи (Bulgaria, Bulgarian title)
  • See more »
Runtime
  • 104 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $50,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $262,797,249

Did You Know?

Edit
Trivia According to author Chris Van Allsburg, the word "jumanji" is Zulu for "many effects," which alludes to "the exciting consequences of the game" as mentioned in the film. See more »
Goofs The stampede makes two rather large holes in the outside walls of the house when entering and exiting but the monsoon still manages to flood the house. Aside form the more obvious fact that the game can distort time and space, create things and beings out of nothing and generally ignore the laws of nature, a jungle grew up in the house before the flood and could have sealed the holes. See more »
Movie Connections Featured in Nixon/Jumanji/Heat/Mr. Holland's Opus/Sense and Sensibility/Othello (1995). See more »
Soundtracks Una voce poco fa See more »
Crazy Credits SPOILERS: Green flames swirl around to form the opening title, which spirals into a vortex. This is in fact the sequence that occurs when Alan finishes the game near the end. See more »
Quotes Alan Parrish: What, are you crying? You don't cry, all right? You keep your chin up. Come on, keep your chin up. Crying never helped anybody do anything, okay? You have a problem, you face it like a man.
[Peter continues to cry and Alan realizes what he just said]
Alan Parrish: Hey, hey, I'm sorry, okay?... Twenty-six years buried in the deepest darkest jungle, and I still became my father.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed