Poster

Far from Home: The Adventures of Yellow Dog ()


Reference View | Change View


Teenage Angus adopts a stray dog and names him Yellow. Several days later, while traveling along the coast of British Columbia with Angus' father, John, the boy and dog become stranded when... See more »

Director:
Writer:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Katherine McCormick
...
John McCormick
...
Angus McCormick
...
John Gale
...
Silas McCormick
Dakotah ...
Yellow Dog
Josh Wannamaker ...
David Finlay
...
Sara
...
Ron Willick (as Matt Bennett)
St. Clair McColl ...
St. Clair McColl
Jennifer Weissenborn ...
Labrador Helicopter Pilot (as Capt. Jennifer Weissenborn)
Gordon Neave ...
Flight Engineer (as MCpl. Gordon Neave)
...
Nurse
Dean Lockwood ...
Sartech
...
Sartech (as Cpl. John LeClair)
...
Sartech

Directed by

Edit
Phillip Borsos

Written by

Edit
Phillip Borsos ... (written by)

Produced by

Edit
Peter O'Brian ... producer

Music by

Edit
John Scott

Cinematography by

Edit
James Gardner ... director of photography

Film Editing by

Edit
Sidney Wolinsky

Editorial Department

Edit
Judy Andreson ... second assistant editor
Gay Black ... negative cutter
James A. Brewer ... first assistant editor (as James Brewer)
Bruce Giesbrecht ... first assistant editor
Catherine Hamm ... negative cutter (as Katherine Hamm)
Mark L. Levine ... second assistant editor (as Mark Levine)
Richard Long ... conforming assistant
Shannon Mitchell ... second assistant editor
Eva Morgan ... post-production assistant
Ingrid Rosen ... conforming assistant
Debbie Van Dusen ... post-production coordinator
Bruce Whidden ... color timer

Casting By

Edit
Linda Phillips-Palo ... (as Linda Phillips Palo)

Production Design by

Edit
Mark S. Freeborn

Art Direction by

Edit
Yvonne J. Hurst

Set Decoration by

Edit
Marianne Kaplan
Peter Lando ... (as Peter Louis Lando)

Costume Design by

Edit
Antonia Bardon

Makeup Department

Edit
Stan Edmonds ... key makeup artist
Sherry Linder-Gygli ... hair stylist
Pauline L. Tremblay ... key hair stylist (as Pauline Tremblay)

Production Management

Edit
David Dewar ... post-production supervisor
Lisa Towers ... unit production manager
Wendy Williams ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Lee Knippelberg ... first assistant director
Rachel Leiterman ... first assistant director: second unit
Colleen Mitchell ... second assistant director
Kevin Parks ... third assistant director
Jerald Schoenroth ... third assistant director: second unit
Cindy Smith ... assistant director trainee

Art Department

Edit
Jeremy Borsos ... assistant set dresser
Scott Calderwood ... set dresser
Jym Campbell ... set dresser (as Jim Campbell)
Vance Conway ... scenic carpenter
Adrian Dowell ... scenic carpenter
Debbie Erhardt ... property buyer
Terry Ewasiuk ... set decorator buyer
R.D. 'Luther' Fairbairn ... property master
Glenn Foerster ... scenic carpenter
Chris Gamel ... scenic carpenter
Reg Gay ... greens (as Reg A. Gay)
Shannon Grover ... scenic carpenter
Frank Haddad ... head greens
Mark Haddad ... greens
Daphne Klebe ... art department trainee
David Lewis ... greens best boy (as David A. Lewis)
Jerry McLaughlin ... scenic painter
Darcy Merrick ... greens
Martin Mobbs ... lead hand
Andy Polos ... assistant property master
Mike Rennison ... construction coordinator
Paul Rinaldi ... construction foreman
Jenny Seinen ... head painter
James Steuart ... assistant art director (as Jim Steuart)
Oliver Thomas ... storyboard artist
Janice Lynn Coats ... scenic carpenter (uncredited)

Sound Department

Edit
Anke Bakker ... sound effects editor
Mark Benoit ... foley editor
Marc Chiasson ... sound effects editor
Qiu Chun ... technical assistance (as Qui Chun)
Kelly Cole ... adr recordist (as Kelly 'Crash' Cole)
Jacqueline Cristianini ... sound services coordinator
Frank Faugno ... dialogue editor
Shari Fieldhouse ... assistant sound editor
Denis Garon ... technical assistance
Dean Giammarco ... re-recording mixer
Ellen Gram ... assistant sound editor
Eric Hill ... dialogue editor
Chris James ... foley recordist
Sheena Macrae ... sound effects editor
Michael McGee ... sound mixer
Bill Mellow ... foley recordist
Bruce Nyznik ... sound designer / sound supervisor
Charles O'Shea ... boom operator
Lorie Olson ... assistant sound editor
Debra Rurak ... adr editor
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist
Bill Sheppard ... re-recording mixer (as Bill 'Otis' Sheppard)
Cal Shumiatcher ... sound effects editor (as Irving Mulch)
Cam Wagner ... foley artist
Frank Welker ... adr: animals

Special Effects by

Edit
Dave Alexander ... rigger
Perry Beckham ... supervisory rigger
Paul Berstein ... rigger (as Paul Berntsen)
Claude Bouchard ... supervisory rigger
Ian Carmichael ... rigger
Vladimir Chpiganovitch ... truss engineer
Gord Davis ... fabricator
André Dominguez ... fabricator (as Andre Dominguez)
Dave Dunaway ... rigger
Michael Englmann ... fabricator
Corbin Fox ... head fabricator
Woody Lawhon ... animatronic designer
Eric Lemay ... machinist
Dean Lockwood ... effects supervisor: main unit
Joe Mikolic ... rigger
Reg Milne ... rigger
Dan Redford ... rigger
Terry Sonderhoff ... fabricator
John Thomas ... special effects coordinator
Terry Wadd ... machinist
Al Waldron ... fabricator (as Al Wadron)
Kevin J. Andruschak ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Virginia Chan ... digital effects animator: Dan Krech Productions, Inc.
Terry Dale ... digital effects editor: Dan Krech Productions, Inc.
Harvey Fong ... digital effects animator: Dan Krech Productions, Inc.
Brian Howald ... digital effects editor: Dan Krech Productions, Inc.
Dan Krech ... visual effects supervisor: Dan Krech Productions, Inc.
Ron Marinic ... rotoscope artist: Dan Krech Productions, Inc.
Michael Morey ... digital effects editor: Dan Krech Productions, Inc.
Livio Passera ... digital effects animator: Dan Krech Productions, Inc.
Ted Rogers ... production supervisor: Dan Krech Productions, Inc.
Brian Howald ... digital compositor (uncredited)
Shelly Morrow ... digital artist (uncredited)

Stunts

Edit
Augie ... stunt double: Yellow
Guy Bews ... stunts
Dustin Brooks ... stunts
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunts (as Lauro Chartrand)
Marny Eng ... stunt double: Scott Wood
Foster ... stunt double: Yellow
Linus ... stunt double: Yellow
David Mylrea ... stunts
Fiona Roeske ... stunts
Schroeder ... stunt double: Yellow
Betty Thomas Quee ... stunt coordinator (as Betty Thomas)
Joren Titus ... stunts
Morgan Titus ... stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Gregg Campbell ... grip (as Greggor campbell)
William R. Dalgleish ... first assistant camera: "b" camera
Herb DeWaal ... grip: second unit (as Herb Dewaal)
Robert Ennis ... camera operator: second unit (as Bob Ennis)
Bob Findlay ... second assist camera
Greg Fox ... second assistant camera: second unit
Derek Grieves ... grip: second unit (as Derek Grieve)
Einar Hansen ... gaffer
Reed Jensen ... lamp operator: second unit (as Tim Reed Jensen)
Robin Jobin ... key grip: second unit
Timo Juonolainen ... best boy: second unit (as Tim Juonolainen)
Gary Kennedy ... first assistant camera: second unit
Mal Kibblewhite ... best boy
Steve Koster ... camera operator: Wescam
Mike Legree ... grip (as Michael Legree)
Richard Leiterman ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Alan Markfield ... still photographer
Richard G. Mason ... camera operator: "b" camera (as Richard Mason)
Terry McEwen ... second assistant camera
Saubrie Mohamed ... electrician
Andrew Mulkani ... key grip
Doug Nelson ... second assistant camera: second unit
Cam North ... first assistant camera: "b" camera
Guy Paterson ... lamp operator
Kevin Pietrzak ... grip
Joel Ransom ... camera operator: second unit
Chuck Reid ... lamp operator
Tobias A. Schliessler ... additional photographer (as Tobias Schliessler)
John W. Scott ... gaffer: second unit (as John Scott)
Tim Spencer ... dolly grip (as Tim 'Bits' Spencer)
Timothy Robin Spencer ... first assistant camera: second unit (as Timothy R. Spencer)
John Spencer-Phillips ... best boy
Randy Stamhuis ... key grip: second unit
Robert Stecko ... first assistant camera: second unit
William Waring ... camera operator
Thomas E. Watson ... generator operator (as Tom Watson)
Andrew D. Wilson ... first assistant camera (as Andy Wilson)
Carrie Wilson ... second assistant camera: "b" camera
Peter F. Woeste ... additional photographer (as Peter Woeste)
Kosto Zeviar ... generator operator: second unit
Winfried Heun ... camera technician: SpaceCam (uncredited)

Casting Department

Edit
Lynne Carrow ... casting: Vancouver
Ross Clydesdale ... additional casting
Kris Connery ... casting assistant: Los Angeles
Sandra Couldwell ... extras casting
May McKenzie ... extras casting assistant
Wendy O'Brien ... casting assistant: Vancouver (as Wendy O'Brien Livingstone)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Susanne Falk Borsos ... costumes: superhero
Terry Haws ... costume supervisor
Linda Leduc ... costume breakdown artist / set costumer
Joan Lovett ... costume breakdown artist
Julie O'Rourke ... costume breakdown artist
Ann Russell ... costume breakdown artist
Hisami Yamamoto ... costumer: prep / seamstress

Location Management

Edit
Will Fearn ... assistant location manager
Kendrie Upton ... assistant location manager
Wendy Williams ... location manager

Music Department

Edit
Dick Bernstein ... music editor (as Richard Bernstein)
Dick Lewzey ... music recording engineer
Ian McClay ... music recording coordinator
John Scott ... conductor / orchestrator
Toby Wood ... assistant music engineer

Transportation Department

Edit
Peter Clarke ... coordinator: civilian plane
James Lewko ... transportation captain (as Jim Lewko)
Rory Moffatt ... transportation co-captain
Norm Neave ... crew: Cormorant
Ian 'Moss' Urquhart ... transportation coordinator
Don Wardill ... crew: Cormorant
Larry Wardill ... crew: Cormorant
Bruce Scott ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Chris Atkinson ... safety coordinator
Barbara Barnes ... production assistant
Marc Bernard ... press attache: France
Andrew Beyer ... production assistant
April Bosshard ... assistant: Mr. O'Brian
Bill Burns ... production assistant
Barbara Chomos ... publicist
Randy Colvin ... security coordinator
Dan Crosby ... boat coordinator
Jason Crosby ... marine coordinator
Françoise Dessaigne ... press attache: France
Frank Di Sesso ... animal trainer (as Frank Disesso) / owner: "Dakotah" (as Frank Disesso) / trainer: "Dakotah" (as Frank Disesso)
Dawn Dumas ... animal trainer / head animal trainer (as Dawn Martin)
Mark Dumas ... animal trainer (as Mark Wiener)
Glynda Fitzgerald ... script supervisor: second unit
Trevor French ... craft service: second unit / first aid: second unit
Philip Fuldauer ... assistant production coordinator
Kathy Grant ... animal trainer
Leesa Green ... craft service / first aid
Russ Hamilton ... production assistant (as Russell D. Hamilton)
Tish Heaven ... utility assistant
Michael Hendrickson ... production executive: Fox
S. Lily Hui ... assistant production coordinator
Lesley Hurrien ... animal trainer (as Lesley Hurren)
Linda Irvine ... post-production accountant
Catherine Jennings ... tutor
Darcy John ... craft service: second unit / first aid: second unit
George Johnson ... production assistant
Denis Lajeunesse ... technical advisor (as Major Denis Lajeunesse)
Christine Lalande ... script supervisor
Lavine Lambkins ... chef: Reel Appetites [1992] Ltd. (as Lavine L. Lambkins)
Margo Levy ... assistant chef: Reel Appetites [1992] Ltd. (as Margot E. Levy)
Shirley Mantyla ... accounts clerk
Sid Morozoff ... office production assistant (as Sidney Morozoff)
Elizabeth Mueller ... post-production accountant
Wendy Newton ... production assistant
Rose Ordile ... animal trainer
Geoff Palmer ... helicopter pilot
Judi Patson ... office production assistant
Guy Poirier ... helicopter pilot
Siobhan Rowand ... second assistant accountant
Dorothy Sabey ... officer: SPCA
Carol Schafer ... production coordinator
Joey Steele ... production accountant
Lynn Tufeld ... dialogue coach
Debbie Van Dusen ... assistant: Mr. Borsos
John Vanderhoven ... officer: SPCA
Beverly Wiens ... first assistant accountant
Larry Woodhouse ... security
Steve Wright ... helicopter pilot
Tim Andrews ... staff veterinarian (uncredited)
Dana Dubé ... animal trainer (uncredited)
Riley Kathryn Ellis ... studio executive (uncredited)

Thanks

Edit
Daniel Petrie ... the producers wish to thank
John Thomas ... to the memory of

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Teenage Angus adopts a stray dog and names him Yellow. Several days later, while traveling along the coast of British Columbia with Angus' father, John, the boy and dog become stranded when turbulent waters capsize their boat. Angus's parents relentlessly badger rescue teams. Angus, schooled by his father in wilderness survival skills, and assisted by the intelligent Yellow Dog, tries to attract rescuers. Written by Ray Hamel

Plot Keywords
Taglines Partners in survival. Friends for life. See more »
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Yellow Dog (United States)
  • Loin de la maison (France)
  • Gefährliche Wildnis (Germany)
  • Lejos de casa (Spain)
  • Vänner för livet - ett äventyr i vildmarken (Sweden)
  • See more »
Runtime
  • 81 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia The last film directed by Phillip Borsos. See more »
Goofs While the rescue from the log is in progress the pilot keeps referring to 50 to 70 knot winds making it unsafe to stay and save the dog. It is obvious that the trees and bushes are not moving, indicating there is virtually no wind at all, even high up above the hilltops. See more »
Movie Connections Featured in Bad Company/Far from Home: The Adventures of Yellow Dog/Murder in the First/Higher Learning/S.F.W./Strawberry and Chocolate (1995). See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed