Edit
Bushwhacked (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Greg Beeman

Writing Credits (WGA)  

John Jordan ... (story) &
Danny Byers ... (story)
 
John Jordan ... (screenplay) &
Danny Byers ... (screenplay) and
Tommy Swerdlow ... (screenplay) &
Michael Goldberg ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Daniel Stern ... Max Grabelski
Jon Polito ... Agent Palmer
Brad Sullivan ... Jack Erickson
Ann Dowd ... Mrs. Patterson
Anthony Heald ... Reinhart Bragdon
Tom Wood ... Agent McMurrey
Blake Bashoff ... Gordy
Corey Carrier ... Ralph
Michael Galeota ... Dana
Max Goldblatt ... Barnhill
Ari Greenberg Ari Greenberg ... Milton Fishman
Janna Michaels Janna Michaels ... Kelsey Jordan
Natalie West ... Mrs. Fishman
Michael P. Byrne ... Mr. Fishman
Michael O'Neill ... Jon Jordan
Jane Morris ... Beth Jordan
Christopher Curry ... Trooper
Kenny Johnson ... State Patrolman
Robert Donley Robert Donley ... Proprietor
Sue Kwon Sue Kwon ... TV newscaster
Reed Clark Means Reed Clark Means ... Kid
Harley Kelsey Harley Kelsey ... Forest ranger
Cesarina Vaughn Cesarina Vaughn ... Businesswoman
Cory Buck Cory Buck ... Tricycle kid
Theodor Scott Owens Theodor Scott Owens ... Businessman
Rest of cast listed alphabetically:
Mike Anderson Mike Anderson ... FBI Agent #2 (uncredited)
Paul Ben-Victor ... Dana's father (uncredited)
Art Evans ... Marty (uncredited)
Christy Oldenkamp Christy Oldenkamp ... Parent (uncredited)
Carolyn Renee Smith Carolyn Renee Smith ... Reporter (uncredited)

Produced by 

Paul Schiff ... producer
Daniel Stern ... executive producer
Charles B. Wessler ... producer
David Wisnievitz ... co-producer

Music by 

Bill Conti

Cinematography by 

Theo van de Sande ... director of photography (as Theo Van de Sande)

Film Editing by 

Ross Albert

Casting By 

John Brace
Linda Lowy

Production Design by 

Mark W. Mansbridge
Sandy Veneziano

Art Direction by 

Bruce Crone

Set Decoration by 

Joe D. Mitchell

Costume Design by 

Mary Zophres

Makeup Department 

Sheryl Blum ... assistant makeup artist
Lisa Crawford ... assistant hair stylist
Pauletta O. Lewis ... key hair stylist
Angela Moos ... key makeup artist
Julie Socash ... assistant makeup artist
Gail Gulino ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Susan Dukow ... production supervisor
David Wisnievitz ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

George Bamber ... second assistant director
Patrick Burns ... first assistant director: second unit
Tom Davies ... first assistant director
Freddie Hice ... second unit director
Barbara M. Ravis ... second assistant director: second unit
Mark Tobey ... second second assistant director

Art Department 

Brian Bull ... props
Bruce Di Valerio ... construction coordinator: Los Angeles
David Scott ... property master
Michael William Shaules ... assistant property master
Randall D. Wilkins ... set designer
Michael R. Barnard ... shop manager (uncredited)
Robert Misetich ... set painter (uncredited)
Joseph Perugini ... plasterer foreman (uncredited)
Ken Scaife ... construction coordinator (uncredited)
Mark Wieringa ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Alfred Ainsworth ... cable person
Todd Bassman ... boom operator
Anna Behlmer ... re-recording mixer
Jim Brookshire ... dialogue editor
Scott Burrow ... adr supervisor
Ted Caplan ... assistant sound editor
Virginia Cook-McGowan ... adr editor
Tim Cooney ... sound mixer
Scott Curtis ... foley editor
Linda Di Franco ... assistant sound editor
Don Givens ... foley recordist
Don Hall ... supervising sound editor
Ellen Heuer ... foley artist
Scott A. Jennings ... sound effects editor
David Jobe ... foley mixer
Adam Kopald ... sound effects editor
Vanessa Lapato ... sound effects editor
Christopher Moriana ... foley artist
Andy Nelson ... re-recording mixer
Jeffrey J. Osmer ... assistant sound editor
Michele Perrone ... adr editor
David Spence ... dialogue editor
Donald Sylvester ... foley editor / foley supervisor
Paul Urmson ... sound effects editor
Gayle Wesley ... technical sound supervisor
Roy Seeger ... assistant adr editor (uncredited)

Special Effects by 

John Richardson ... special effects supervisor
Chris Evans ... special effects (uncredited)
Steve Fink ... special effects makeup (uncredited)
Rick Thompson ... special effects foreman (uncredited)

Visual Effects by 

Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World
Mat Beck ... visual effects supervisor
Scott Shields ... visual effects coordinator
Krystyna Demkowicz ... executive in charge of production: Matte World (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Stuart Mintz ... digital effects artist (uncredited)
Paul Rivera ... digital compositor (uncredited)
Edson Williams ... visual effects supervisor (uncredited)

Stunts 

Brian Brown ... stunts (as Brian Lee Brown)
Danny Costa ... stunts
Kerrie Cullen ... stunts
Freddie Hice ... stunt coordinator
Clint Lilley ... stunts (as Clint 'Burkey' Lilley)
Bob MacDougall ... stunts
Steve Martin ... stunts (as Steve E. Martin)
Bobby McLaughlin ... stunts (as Bobby [Mac] McLaughlin)
Douglas Neithercut ... stunts
Erin Ricotti ... stunts
James Rider ... stunts
Lori Lynn Ross ... stunts
Birgit K. Schier ... stunts
Robin Tracey Sherwood ... stunts
Dianne L. Wilson ... stunts
Jason Ybarra ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Bob Amerian ... electrician
John Archibald ... best boy grip
Bret Bagley ... dolly grip
Gregory Beard ... grip
Perry Beckham ... rigger
Edgar Boyles ... camera operator: second unit
Don Cerrone ... key grip
Stephen C. Confer ... camera operator: second unit
Bob Cooke ... second second assistant camera
Slater Crosby ... second assistant camera
Eugene C. DePasquale ... grip
Stephen Drinon ... dolly grip (as Scott Drinon)
David Emmerichs ... a camera operator/steadicam
Sol Feldhouse ... electrician
Ben Felthouse ... electrician
Steve Gilbert ... grip
Tony Guerin ... first assistant camera
Frederick Irving ... electrician
J.J. Johnson ... camera loader
John M. Kelly ... electrician
Greg Kittelson ... rigging gaffer
Jono Kouzouyan ... gaffer
Jeffrey Laszlo ... camera operator: second unit
Kurt A. Lehr ... electrician
Pat Liampetchakul ... grip
Scott Mauricio ... electrician
Onofrio Nino Pansini ... first assistant camera: "b" camera
Jim Pisano ... electrician
R. Bruce Prochal ... best boy electric
Scott Ransom ... director of photography: second unit
Wendy Schmidt ... grip
Jeff Scott ... grip: second unit
John Spezzano ... grip
Stephen Vaughan ... still photographer
Mark Volpe ... grip
Kevin Wadowski ... grip (uncredited)
Mike Booth ... grip (uncredited)
Glenn Fishel ... grip (uncredited)
Robert Ruiz ... first assistant camera (uncredited)
David Schmalz ... video assist operator (uncredited)

Casting Department 

Lisa S. Beasley ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jacqueline Aronson ... costumer
Eden Clark Coblenz ... costume supervisor
Nancy Collini ... costumer
Cookie Lopez ... costumer

Editorial Department 

Laura Behary ... assistant editor
Peter Fandetti ... assistant editor
Katie Hedrich ... assistant editor
Michael Matzdorff ... lightworks consultant
Jim Passon ... color timer (uncredited)
Ann Trulove ... lightworks assistant (uncredited)

Location Management 

Kokayi Ampah ... location manager
Michael Haro ... assistant location manager

Music Department 

Jeff Carson ... supervising music editor
Tom Villano ... music editor

Transportation Department 

Mike Anderson ... transportation (uncredited)
Shawn Coulter ... transportation (uncredited)

Other crew 

Perry Beckham ... safety supervisor
Helen Caldwell ... script supervisor
Ann Christman ... production assistant
Scott Cosgrave ... safety climber
Robert Dawson ... title designer
Ellen Dumouchel ... assistant: Mr. Wessler
Sandy East ... safety climber
Dave Fulton ... safety climber
Henry J. Golas ... production associate
Linda D. Johns ... production office assistant (as Linda 'LJ' Johns)
Larry K. Johnson ... script supervisor: second unit
Shawn Kautz ... safety climber
Jim Leabeater ... river safety coordinator
Ted Leonard ... office production assistant
Stuart Lippman ... script supervisor: second unit
Steve Martin ... animal trainer
Jon Mayer ... helicopter pilot
Karen L. McFadden ... production coordinator
Nate Rangel ... river safety coordinator
John D. Sarviss ... helicopter pilot
Drew Smith ... craft service
Nicolas Stern ... assistant: Mr. Schiff
Mike Weis ... safety climber
John P. Crowley ... craft service (uncredited)
Linda DaSilva ... production secretary (uncredited)
Sharon Evans ... animal trainer (uncredited)
Derrick Goulet ... assistant: Mr. Beeman (uncredited)
Edward Hodges ... production assistant (uncredited)
Kenneth Pratt ... production assistant (uncredited)
Jay Roberts ... first assistant accountant (uncredited)
Dan Shimer ... production assistant (uncredited)
Johanna Stein ... assistant: Mr. Stern (uncredited)
Sharon Vise ... assistant accountant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed