Edit
Tall Tale (1995) Poster

(1995)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeremiah S. Chechik ... (as Jeremiah Chechik)

Writing Credits (WGA)  

Steve Bloom ... (written by) (as Steven L. Bloom) &
Robert Rodat ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

... Pecos Bill
... Paul Bunyan
... John Henry
... Daniel Hackett
... J.P. Stiles
... Jonas Hackett
... Head Thug Pug
... Calamity Jane
... Sarah Hackett (as Moira Harris)
... Man in Top Hat (as Joseph Grifasi)
... Grub
... Zeb
Bert Kramer ... Bronson
Eric Lawson ... Sheriff
... Captain of Industry
Susan Barnes ... Hag in Alley
... Doctor
... Bar Room Bully
Richard Zobel ... Barkeep
Michael J. Kosta ... Farmer #1
Timothy G. Riley ... Farmer #2 (as Timothy Glenn Riley)
Darwyn Swalve ... Lumberjack #1
Jay S. York ... Lumberjack #2
... Bettor #1
E.B. Myers ... Bettor #2
James Oscar Lee ... Spectator
... Big Jim
Michael ... Widowmaker
Ronnie ... Widowmaker
Niko ... Widowmaker
Luke ... Babe
Bell ... Babe
Kit ... Cold Molasses
Kaye ... Cold Molasses
Violet ... Hairless Cat
Dudley ... Dancing Dog
Sampson ... Himself
Manny ... Vulture
Moe ... Vulture
Nick ... Vulture
Rest of cast listed alphabetically:
... Railroad Magnate (uncredited)
... Old Man (uncredited)
... Town Drunk (uncredited)
... Additional Voice (uncredited)
... Store Worker (uncredited)
Tony Teebo ... Banker (uncredited)

Produced by 

Bill Badalato ... executive producer
Roger Birnbaum ... producer
Joe Roth ... producer
Kirsten W. Welles ... associate producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Janusz Kaminski

Film Editing by 

Richard Chew

Casting By 

Jackie Burch

Production Design by 

Eugenio Zanetti

Art Direction by 

Jim Dultz
Rick Heinrichs

Set Decoration by 

Jerie Kelter

Costume Design by 

Wayne A. Finkelman ... (as Wayne Finkelman)

Makeup Department 

Ken Chase ... makeup artist
Susan Germaine ... hair stylist

Production Management 

Bill Badalato ... unit production manager
Barbara A. Hall ... production supervisor
Miguel Ángel Poveda ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Lee Cleary ... first assistant director
Andrew M. Flinn ... second assistant director: second unit
Ernie F. Orsatti ... second unit director

Art Department 

G. Roger Abell ... location leadman
John Alvin ... poster artist
Kai Blomberg ... set dresser
Randy L. Childs ... propmaker gang boss
John Dexter ... set designer
Rainer G. Gruetzmacher ... construction foreman
Karen Higgins ... construction coordinator
Gary Isbell ... set dresser
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Steven Kissick ... propmaker foreman
Sherman Labby ... production illustrator
Robert Lucas ... lead man
Alicia Maccarone ... assistant art director
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator
Jim Meyer ... propmaker
Don Miloyevich ... property master
Greg Papalia ... set designer
Jacques Rey ... illustrator
Glenn H. Roberts ... on-set dresser
Doug Sieck ... set dresser
Dale Snyder ... carpenter
Mentor Huebner ... production illustrator (uncredited)
Craig T. Shordon ... set painter (uncredited)
Michael Vojvoda ... set dresser (uncredited)
Christian Wintter ... assistant art director (uncredited)

Sound Department 

Ulrika Akander ... adr editor
James Ashwill ... foley mixer
Bill W. Benton ... rerecording mixer: Skywalker Sound
Tim Chau ... sound designer: Skywalker Sound / supervising sound editor: Skywalker Sound
Ann Ducommun ... assistant sound editor
Tom Fox ... utility sound
Richard C. Franklin ... Sound Design and Supervising Sound Editor: Skywalker Sound (as Rich Franklin)
Albert Gasser ... sound editor
Nerses Gezalyan ... foley recordist
Robert Janiger ... sound mixer
Nils C. Jensen ... sound editor
Tricia Linklater ... assistant sound editor
Steve Mann ... sound effects editor
Bob Newlan ... dialogue editor: Skywalker Sound
Fred Peck III ... foley recordist
George W. Scott ... boom operator
Hugo Weng ... dialogue editor
Carmen Flores De Tanis ... assistant sound editor (uncredited)
David Grimaldi ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Jan Aaris ... special effects technician
Everett Burrell ... special effects crew
Eugene Crum ... special effects assistant
Donald Frazee ... special effects co-coordinator
Terry D. Frazee ... special effects coordinator
Ian Hubbard ... creature crew
Scott Lingard ... special effects technician
Hal Miles ... animatronic supervisor
Brian Tipton ... special effects rigger: second unit

Visual Effects by 

Victor Abbene ... visual effects: chief lighting technician
Scott E. Anderson ... visual effects supervisor
Reid Baker ... visual effects
Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World
Ron Brinkmann ... digital artist
Steve Dellerson ... visual effects coordinator
Krystyna Demkowicz ... executive in charge of production: Matte World
David Drzewiecki ... director of photography: green screen
Erik Henry ... visual effects supervisor
Bryan Hirota ... cg artist: VIFX
Joel Hladecek ... motion control camera
Ivo Horvat ... matte painter: SPI
Adrian Iler ... senior technical director
Scott Kilburn ... technical director: SPI
Kelvin Lee ... animator
Andrea Losch ... digital effects artist (as Andrea Lösch)
Jeff Matakovich ... visual effects supervisor
Mickey McGovern ... visual effects producer
Rich McKay ... camera assistant
Stuart Mintz ... digital effects artist
Luc G. Nicknair ... visual effects: Vistavision first assistant camera
Thom Randmaa ... visual effects
Paul Rivera ... digital compositor: Matte World
Dennis Rogers ... first assistant camera
Karl Roth ... blue screen rig engineer
Chris Russell ... visual effects
Ira Shain ... computer graphics supervisor
James Stubenrauch ... visual effects artist
Michael Talarico ... visual effects camera assistant
Edson Williams ... visual effects supervisor
Deborah Wiltman ... technical assistant
Susan Zwerman ... visual effects producer
David Cornelius ... motion control programmer (uncredited)

Stunts 

T.C. Badalato ... stunts
Tony Lee Boggs ... utility stunts
Jeff Danoff ... stunts
Tom Elliott ... stunts
Richard Epper ... stunts
Andy Gill ... stunts
Buck McDancer ... stunts
Bobby McLaughlin ... stunts
Cliff McLaughlin ... stunts
Gene McLaughlin ... stunts
Lee McLaughlin ... stunts
Doug Metzger ... stunts
Ernie F. Orsatti ... stunt coordinator (as Ernie Orsatti)
Noon Orsatti ... stunts
Jimmy Ortega ... stunts
Rex Pierson ... stunts
Pat Romano ... stunts
Kurtis Sanders ... stunts (as Kurtis Epper)
Rick Sawaya ... stunts
Anthony G. Schmidt ... utility stunts
Ben Scott ... stunts
John-Clay Scott ... stunts
Monty L. Simons ... stunts
Eddie Yansick ... stunts
Tim Werner ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Marek Bojsza ... electrician
Michael Condro ... first assistant camera
Mitch Dubin ... camera operator
Michael S. Endler ... first assistant camera: 65 mm camera
Mauro Fiore ... chief lighting technician
Jim Gordon ... grip
Melinda Sue Gordon ... still photographer
Trev Holmes ... lighting technician
Alex Jachno ... electrician
Mansur Johnson ... grip
Tom Jordan ... camera loader
Jeffrey Kincheloe ... grip
Jim Kwiatkowski ... key grip (as James R. Kwiatkowski)
Brett Mabry ... best boy: second unit
Kyle T. MacDowell ... electrician
Mollie S. Mallinger ... second assistant camera
Michael A. Mendez ... rigging grip
Michael Douglas Middleton ... still photographer: Sony Imageworks Publicity
Ivan H. Migel ... key rigging grip
Ralph Scherer ... grip
Mark Skupen ... grip
Raymond Stella ... camera operator
Jon Tucker ... gaffer: miniature unit
Rick Fee ... assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Kelvin Lee ... animator

Casting Department 

Shirley Fulton Crumley ... location casting
Matthew Messinger ... casting: New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Hans Georg Struhar ... costumer
Debbie Travis ... costumer

Editorial Department 

Dale E. Grahn ... color timer
Axel Hubert ... additional film editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Joan Sobel ... assistant editor
Theo Waddell ... assistant editor
Lisa Rodgers ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Billy Badalato ... assistant location manager
Steve Knisely ... location manager
Bruce Lawhead ... location manager
Daniel Veluzat ... location liaison (uncredited)

Music Department 

Elton Ahi ... music consultant
Tom Boyd ... oboe soloist
Julian Bratolyubov ... music preparation
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
John La Salandra ... music editor
Mark McKenzie ... orchestrator
Greig McRitchie ... orchestrator
Michael T. Ryan ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
James Thatcher ... musician: french horn
Joseph R. Thygesen ... assistant music editor

Transportation Department 

Robert E. Dingle ... driver
Gregory Dultz ... driver
Gary Shephard ... transportation coordinator
Larry Shephard ... transportation coordinator
Paul Veluzat ... driver

Other crew 

Paula Barrett-Barbier ... script supervisor (as Paula Barrett)
Ned Dowd ... head of production: Caravan Pictures
Jay K. Fishburn ... wrangler boss
Wayne Fitzgerald ... title designer
Beverly Jusi ... assistant accountant (as Beverly Meade)
Andrew Lipschultz ... unit publicist
Doug Moreno ... assistant accountant
Bruce Nahin ... film commissioner
Billy Pittard ... title designer (as Pittard Sullivan Fitzgerald)
Kim Plant ... Assistant to Joe Roth
James A. Prine ... wrangler
Fess 'Reg' Reynolds ... animal trainer
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer (as Slad Reynolds)
DeAnne Zarkowski ... animal trainer (as De Ann Zarkowski)
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Jason Logan ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page