Edit
Ernest Goes to School (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Coke Sams

Writing Credits (WGA)  

Coke Sams ... (written by) &
Bruce Arntson ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jim Varney ... Ernest
Linda Kash ... Gerta
Bill Byrge Bill Byrge ... Bobby
Jason Michas ... Donald
Sarah Chalke ... Maisy (as Sarah Chalk)
Gabe Khouth ... Rodney (as Gaber Khouth)
Corrine Koslo Corrine Koslo ... Miss Flugal
Russell Porter ... Brad
Will Sasso ... Russell (as William Sasso)
Duncan Fraser ... Coach Decker
French Tickner French Tickner ... Principal Procter
Kevin McNulty ... Axwell (as Kevin Mcnulty)
Ron Robinson ... Coach Carson
Judith Maxie Judith Maxie ... Ms. Nichols
Fran Gebhard Fran Gebhard ... Miss Cosgrove
Clint Bailie Clint Bailie ... Frog Kid
William Samples William Samples ... Mr. Peyton
Betty Linde ... Miss Boyd
David Keith ... Squint Westwood
Lorena Gale ... History Teacher
Michael Roberds ... Server
Bruce Arntson ... Chick Hansen
Rest of cast listed alphabetically:
John Bolton ... Boy With Sign (uncredited)

Produced by 

John R. Cherry III ... executive producer (as John Cherry)
Tom Rowe ... co-producer
Stacy Williams ... producer

Music by 

Bruce Arntson
Kirby Shelstad

Cinematography by 

David Geddes ... director of photography

Film Editing by 

Christopher Ellis ... (as Chris Ellis)

Casting By 

Sid Kozak

Production Design by 

Chris August

Art Direction by 

Helen Jarvis ... (as Helen Veronica Jarvis)

Set Decoration by 

Mary-Lou Storey ... (as Mary Lou Storey)

Costume Design by 

Martha Wynne Snetsinger ... (as Martha Snetsinger)

Makeup Department 

Brian Dott ... special effects prosthetics
Michael Pachal ... hair stylist
Dianne Pelletier ... key makeup artist
Natalie Cosco ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

J. Clarke Gallivan ... post-production supervisor (as Clarke Gallivan)
George Horie ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Patrice Leung ... first assistant director
Ron McLeod ... third assistant director (as Ron Mcleod)
Shirley-Anne Parsons ... second assistant director (as Shirley Parsons)
David Klohn ... dgc trainee (uncredited)

Art Department 

Rob Boulet ... lead hand
Scott Calderwood ... set dresser
Brian Dott ... props
Mike Kruger ... assistant property master
David Lewis ... greensman (as Dave Lewis)
Terry Lewis ... lead set dresser
Ignacio McBurney ... prop buyer (as Ignacio Mcburney)
Dan Sissons ... property master
Ricardo Spinacé ... head painter (as Ricardo Spinace)
Vaughan V. Baker ... signwriter (uncredited)
Stephen Wright ... construction coordinator (uncredited)

Sound Department 

Mark Berger ... supervising re-recording mixer
Patrick Dodd ... dialogue editor
Malcolm Fife ... foley editor
John Harling ... boom operator
Michael Hawley ... cable / playback
Mark Levinson ... adr editor
Michael Mennies ... apprentice sound editor (as Michael Meunies)
Douglas Murray ... supervising sound editor
Jennifer Myers ... foley artist
Margie O'Malley ... foley artist
Jim Pasque ... foley recordist
Joel Ransom ... cable (as Joel Ranson) / playback (as Joel Ranson)
Rich Schirmer ... re-recording mixer / sound mixer
Michael Semanick ... foley mixer / re-recording mixer
Mark Jan Wlodarkiewicz ... sound effects editor
Marilyn S. Zalkan ... assistant sound editor

Special Effects by 

Jeffrey Butterworth ... special effects assistant (as Jeff Butterworth)
David Paller ... special effects props builder (as Dave Paller)
Gary Paller ... special effects coordinator
Tom Price ... special effects assistant

Visual Effects by 

George H. Bonnaz ... titles and opticals: CFI Imaging Group
Hal Cohen ... titles and opticals: CFI Imaging Group

Stunts 

Richard Brooks ... stunt actor: Kid
Jacob Rupp ... stunt coordinator
Ernie Jackson ... assistant stunt coordinator (uncredited) / stunts (uncredited)
Jacob Rupp ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Terry Arthur ... rigging master
Fred Boyd ... gaffer
Stephen S. Campanelli ... steadicam operator (as Stephen Campanelli)
Dave Gordon ... key grip
Ross Green ... lamp operator
Dennis Jones ... generator operator
Peter McLennan ... camera operator
Craig Munroe ... dolly grip (as Craig Monroe)
Jeff Pentecost ... best boy electric
Al Uglanica ... best boy grip
Greg Fox ... clapper loader (uncredited)

Casting Department 

Sandra Couldwell ... extras casting
Dax Belanger ... casting associate: Canada (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Susan Canning ... costumer
Carla Hetland ... costume supervisor

Editorial Department 

Dene Berry ... post-production assistant (as Raye Dene Berry)
Daria Ellerman ... assistant editor: Vancouver
Scott Mele ... assistant editor: Nashville
Dan Muscarella ... color timer
Michael Smith ... second assistant editor: Vancouver (as Mike Smith)

Location Management 

Janice Frome ... location manager
Ed Nesling ... assistant location manager

Music Department 

Joanie Diener ... music editor
Conni Ellisor ... conductor: band
Chris McDonald ... arranger: band
Marshall Morgan ... recordist: band
Rich Schirmer ... scoring mixer

Transportation Department 

Ted Bradford ... captain
Bob Dennett ... transportation coordinator
Lawrence Albright ... driver (uncredited)

Other crew 

Terry Arrowsmith ... stand-in: Gerta/utility
Erma Clement ... post-production accountant
Mark Dumas ... animal coordinator (as Mark Wiener)
Gretchen Goode ... production office coordinator
Lesley Hurrien ... animal trainer (as Lesley Hurren)
Georgina Kay ... craft service
Barbara Laszewski ... main title design
Rick Lewis ... double: acrobatic Ernest
Althea McAdam ... stand-in: Gerta/utility (as Althea Mcadam)
Candace S. McPherson ... extras wrangler (as Candace Macpherson)
Mark Palmer ... assistant: Mr. Varney
Tina Pehme ... assistant production office coordinator
Stephanie Rossel ... script supervisor
Helga Ungurait ... script: "b" camera
Patricia Warren ... assistant to producer / producers asssistant
Julie Waterhouse ... assistant accountant (as Julie Rieder)
Mary Anne Waterhouse ... production accountant (as Mary Anne McCarthy)
Bob Wilde ... stand-in: Ernest
Amie Wong ... post production secretary
Timothy Burd ... body double (uncredited)
Barbara Chomos ... unit publicist (uncredited)
Timothy Marlowe ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed