Edit
Schindler's List (1993) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits (WGA)  

Thomas Keneally ... (book)
 
Steven Zaillian ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Liam Neeson ... Oskar Schindler
Ben Kingsley ... Itzhak Stern
Ralph Fiennes ... Amon Goeth
Caroline Goodall ... Emilie Schindler
Jonathan Sagall ... Poldek Pfefferberg (as Jonathan Sagalle)
Embeth Davidtz ... Helen Hirsch
Malgorzata Gebel ... Wiktoria Klonowska (as Malgoscha Gebel)
Shmuel Levy ... Wilek Chilowicz (as Shmulik Levy)
Mark Ivanir ... Marcel Goldberg
Béatrice Macola ... Ingrid (as Beatrice Macola)
Andrzej Seweryn ... Julian Scherner
Friedrich von Thun ... Rolf Czurda (as Friedrich Von Thun)
Krzysztof Luft ... Herman Toffel
Harry Nehring Harry Nehring ... Leo John
Norbert Weisser ... Albert Hujar
Adi Nitzan ... Mila Pfefferberg
Michael Schneider Michael Schneider ... Juda Dresner
Miri Fabian ... Chaja Dresner
Anna Mucha ... Danka Dresner
Albert Misak ... Mordecai Wulkan
Michael Gordon Michael Gordon ... Mr. Nussbaum
Aldona Grochal Aldona Grochal ... Mrs. Nussbaum
Jacek Wójcicki ... Henry Rosner
Beata Paluch ... Manci Rosner
Piotr Polk ... Leo Rosner
Ezra Dagan ... Rabbi Menasha Levartov
Beata Deskur Beata Deskur ... Rebecca Tannenbaum (as Beata Nowak)
Rami Heuberger ... Josef Bau (as Rami Hauberger)
Leopold Kozlowski Leopold Kozlowski ... Investor
Jerzy Nowak ... Investor
Uri Avrahami ... Chaim Nowak
Adam Siemion Adam Siemion ... O.D. / Chicken Boy
Magdalena Dandourian ... Nuisa Horowitz
Pawel Delag ... Dolek Horowitz
Shabtai Konorti Shabtai Konorti ... Garage Mechanic
Oliwia Dabrowska ... Red Genia
Henryk Bista ... Mr. Löwenstein
Tadeusz Bradecki ... DEF Foreman
Wojciech Klata ... Lisiek
Elina Löwensohn ... Diana Reiter
Ewa Kolasinska Ewa Kolasinska ... Irrational Woman
Bettina Kupfer ... Regina Perlman
Grzegorz Kwas Grzegorz Kwas ... Mietek Pemper
Vili Matula Vili Matula ... Investigator
Stanislaw Koczanowicz Stanislaw Koczanowicz ... Doorman
Hans-Jörg Assmann ... Julius Madritsch (as Hans Jorg Assmann)
Geno Lechner ... Majola
August Schmölzer August Schmölzer ... Dieter Reeder (as August Schmolzer)
Ludger Pistor ... Josef Liepold
Beata Rybotycka Beata Rybotycka ... Club Singer
Branko Lustig ... Nightclub Maitre d'
Artus Maria Matthiessen Artus Maria Matthiessen ... Treblinka Commandant
Hans-Michael Rehberg ... Rudolph Hoss (as Hans Michael Rehberg)
Eugeniusz Priwieziencew ... Waiter (as Eugeniusz Priwiezencew)
Michael Z. Hoffmann ... Montelupich Colonel
Erwin Leder ... SS Waffen Officer
Jochen Nickel ... Wilhelm Kunde
Andrzej Welminski Andrzej Welminski ... Dr. Blancke
Daniel Del-Ponte ... Dr. Josef Mengele (as Daniel Del Ponte)
Marian Glinka ... DEF SS Officer
Grzegorz Damiecki ... SS Sgt. Kunder
Stanislaw Brejdygant ... DEF Guard
Olaf Lubaszenko ... Auschwitz Guard (as Olaf Linde Lubaszenko)
Haymon Maria Buttinger ... Auschwitz Guard
Peter Appiano Peter Appiano ... Auschwitz Guard
Jacek Pulanecki Jacek Pulanecki ... Brinnlitz Guard
Tomasz Dedek ... Gestapo
Slawomir Holland ... Gestapo
Martin Semmelrogge ... SS Waffen Man
Tadeusz Huk ... Gestapo Brinnlitz
Alexander Held Alexander Held ... SS Bureaucrat (as Gerald Alexander Held)
Piotr Cyrwus ... Ukrainian Guard
Joachim Paul Assböck ... Gestapo Clerk Klaus Tauber
Osman Ragheb Osman Ragheb ... Border Guard
Maciej Orlos ... German Clerk
Marek Wrona Marek Wrona ... Toffel's Secretary
Zbigniew Kozlowski Zbigniew Kozlowski ... Scherner's Secretary
Marcin Grzymowicz Marcin Grzymowicz ... Czurda's Secretary
Dieter Witting ... Bosch
Magdalena Komornicka Magdalena Komornicka ... Goeth's Girl
Agnieszka Krukówna ... Czurda's Girl (as Agnieszka Kruk)
Anemona Knut ... Polish Girl
Jeremy Flynn Jeremy Flynn ... Brinnlitz Man
Agnieszka Wagner ... Brinnlitz Girl
Jan Jurewicz ... Russian Officer
Wieslaw Komasa ... Plaszow Depot SS Guard
Maciej Kozlowski ... SS Guard Zablocie
Martin Bergmann Martin Bergmann ... SS NCO Zablocie
Wilhelm Manske Wilhelm Manske ... SS NCO - Ghetto
Peter Flechtner Peter Flechtner ... SS NCO - Ghetto
Sigurd Bemme Sigurd Bemme ... SS NCO - Ghetto
Etl Szyc Etl Szyc ... Ghetto Woman (as Ethel Szyc)
Lucyna Zabawa Lucyna Zabawa ... Ghetto Woman
Ruth Farhi ... Old Jewish Woman
Jerzy Sagan Jerzy Sagan ... Ghetto Old Man
Dariusz Szymaniak Dariusz Szymaniak ... Prisoner at Depot
Dirk Bender Dirk Bender ... Clerk at Depot
Maciej Winkler Maciej Winkler ... Black Marketeer
Radoslaw Krzyzowski Radoslaw Krzyzowski ... Black Marketeer
Jacek Lenczowski Jacek Lenczowski ... Black Marketeer
Hanna Kossowska Hanna Kossowska ... Ghetto Doctor
Maja Ostaszewska ... Frantic Woman
Sebastian Skalski Sebastian Skalski ... Stable Boy
Ryszard Radwanski Ryszard Radwanski ... Pankiewicz
Piotr Kadlcik Piotr Kadlcik ... Man in Pharmacy
Lech Niebielski Lech Niebielski ... NCO Plaszow (as Bartek Niebielski)
Thomas Morris ... Grun
Sebastian Konrad Sebastian Konrad ... Engineer Man
Lidia Wyrobiec-Bank Lidia Wyrobiec-Bank ... Clara Sternberg
Ravit Ferera Ravit Ferera ... Maria Mischel
Agnieszka Korzeniowska Agnieszka Korzeniowska ... Ghetto Girl
Dominika Bednarczyk Dominika Bednarczyk ... Ghetto Girl
Alicja Kubaszewska Alicja Kubaszewska ... Ghetto Girl
Danny Marcu Danny Marcu ... Ghetto Man
Hans Rosner Hans Rosner ... Ghetto Man
Edward Linde-Lubaszenko ... Brinnlitz Priest (as Edward Linde Lubaszenko)
Alexander Strobele Alexander Strobele ... Montelupich Prisoner
Georges Kern Georges Kern ... Depot Master (as Goerges Kern)
Alexander Buczolich Alexander Buczolich ... Plaszow SS Guard
Michael Schiller ... Plaszow SS Guard
Götz Otto ... Plaszow SS Guard (as Goetz Otto)
Wolfgang Seidenberg Wolfgang Seidenberg ... Plaszow SS Guard
Hubert Kramar Hubert Kramar ... Plaszow SS Guard (as Hubert Kramer)
Razia Israeli Razia Israeli ... Plaszow Jewish Girl
Dorit Seadia Dorit Seadia ... Plaszow Jewish Girl (as Dorit Ady Seadia)
Esti Yerushalmi ... Plaszow Jewish Girl
Rest of cast listed alphabetically:
Marta Bizon ... Dancer (uncredited)
Michelle Csitos ... (uncredited)
Blythe Daniel ... Young Woman (uncredited)
Janek Dresner Janek Dresner ... Himself - Schindler Mourner (uncredited)
Ryszard Horowitz Ryszard Horowitz ... Himself - Schindler Mourner (uncredited)
Maciej Kowalewski Maciej Kowalewski ... Boy (uncredited)
Kamil Krawiec ... Little Jewish Boy (uncredited)
Zuzanna Lipiec Zuzanna Lipiec ... Woman (uncredited)
Maria Peszek ... Young Worker (uncredited)
Leopold Pfefferberg Leopold Pfefferberg ... Himself - Schindler Mourner (uncredited)
Leopold Rosner Leopold Rosner ... Himself - Schindler Mourner (uncredited)
Emilie Schindler Emilie Schindler ... Herself - Schindler Mourner (uncredited)
Katarzyna Smiechowicz ... German Girl (uncredited)
Ben Talar Ben Talar ... Jewish Boy (uncredited)
Katarzyna Tlalka Katarzyna Tlalka ... Worker in Factory (uncredited)

Produced by 

Irving Glovin ... associate producer
Kathleen Kennedy ... executive producer
Branko Lustig ... producer
Gerald R. Molen ... producer
Robert Raymond ... associate producer
Lew Rywin ... co-producer
Steven Spielberg ... producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Janusz Kaminski ... director of photography

Film Editing by 

Michael Kahn ... (film edited by)

Casting By 

Tova Cypin
Lucky Englander
Fritz Fleischhacker
Liat Meiron
Magdalena Szwarcbart
Juliet Taylor

Production Design by 

Allan Starski

Costume Design by 

Anna B. Sheppard ... (as Anna Biedrzycka-Sheppard)

Makeup Department 

Czeslawa Baldo ... hair stylist: Poland, Heritage Films
Judith A. Cory ... hair supervisor: United States (as Judy Alexander Cory)
Pauline Heys ... makeup: England (as Pauline Hayes)
Alicja Kozlowska ... hair stylist: Poland, Heritage Films
Mariusz Kusia ... barber: Poland, Heritage Films
Matthew W. Mungle ... additional makeup: United States (as Matthew Mungle)
Waldemar Pokromski ... makeup artist: Poland, Heritage Films
Jane Royle ... makeup: England
Christina Smith ... makeup supervisor: United States
Iwona Swierzawska ... hair stylist: Poland, Heritage Films
Lisa Tomblin ... hair: England (as Lisa Thomlin)
Malgorzata Zawadzka-Lewik ... hair stylist: Poland, Heritage Films
John E. Jackson ... prosthetic technician (uncredited)

Production Management 

Martin Cohen ... post-production supervisor
Józef Jarosz ... unit production manager: Poland, Heritage Films (as Jozef Jarosz)
Branko Lustig ... unit production manager
Zdravko Madzarevic ... production supervisor: Croatia
Avner Peled ... production manager: Israel
Zvi Spielmann ... production supervisor: Israel
Milan Stanisic ... production manager: Croatia
Michal Szczerbic ... production manager: Poland, Heritage Films

Second Unit Director or Assistant Director 

Marek Brodzki ... first assistant director: Poland, Heritage Films
Michael Helfand ... second assistant director
Sergio Mimica-Gezzan ... first assistant director
Krzysztof Zbieranek ... second assistant director: Poland, Heritage Films

Art Department 

Ewa Braun ... set decorator: Poland, Heritage Films
César Díez Álava ... prop master: United States
Batia Grafka ... prop master: United States
Bogdan Kurzyk ... construction coordinator: Poland, Heritage Films
Ryszard Melliwa ... set dresser: Poland, Heritage Films
Grzegorz Piatkowski ... set dresser: Poland, Heritage Films
Grzegorz Rzepecki ... prop master: Poland, Heritage Films
Ewa Skoczkowska ... art director: Poland, Heritage Films
Ewa Tarnowska ... set dresser: Poland, Heritage Films
Maciej Walczak ... art director: Poland, Heritage Films
Waldemar Weiss ... construction coordinator: Poland, Heritage Films

Sound Department 

Kevin Bartnof ... foley artist
Phil Brewster ... theatrical feature trailer mix tech
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Paul Timothy Carden ... sound editor
Jeff Clark ... sound editor
Mike Dowson ... adr mixer: England
Jerry Edemann ... assistant sound editor
Louis L. Edemann ... supervising sound editor
Tomislav Fogec ... sound boom operator: Croatia
Leonard T. Geschke ... sound editor (as Lenny Geschke)
Eric Gotthelf ... foley mixer
Ron Grafton ... foley recordist
Allen Hartz ... adr editor
Ellen Heuer ... foley artist
Andrea Horta ... adr editor
Doug Jackson ... sound editor
Robert Jackson ... production sound mixer: United States
Nils C. Jensen ... sound editor
Ron Judkins ... production sound mixer: United States (as Ronald Judkins)
Samuel F. Kaufman ... re-recordist
Gary Krivacek ... sound editor
Stephanie D. Krivacek ... adr assistant
Andrea Lakin ... re-recordist
Mary Jo Lang ... foley mixer
Angie Luckey ... assistant sound editor
Donald J. Malouf ... sound editor
Scott Millan ... re-recording mixer
Geoff Mist ... adr recordist: England
Magic A. Moreno ... Mag and Opticle Transfer Engineer: Todd Hollywood
Robert Morrisey ... assistant sound editor (as Rob Morrisey)
Gary Mundheim ... sound editor
Chuck Neely ... sound editor
Mel Neiman ... processed sound effects
Andy Nelson ... re-recording mixer
Steve Pederson ... re-recording mixer
John Roesch ... foley artist
Rod Rogers ... adr assistant
Larry Singer ... adr supervisor
Alicia Stevenson ... foley artist
Carolyn Tapp ... foley recordist
Bernard Weiser ... sound editor
Kerry Dean Williams ... sound editor
William Jacobs ... foley editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Marijan Karoglan ... special effects: Croatia
Bruce Minkus ... special effects coordinator: United States
Drago Poldrugac ... special effects: Croatia
Eric Rylander ... pyrotechnics fx supervisor
Ivo Sambol ... special effects: Croatia
Craig Tex Barnett ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Joel Aron ... digital artist: ILM
Randall K. Bean ... scanning operator: ILM
Kathleen Beeler ... digital artist: ILM
Patricia Blau ... senior staff: ILM
Barbara Brennan ... digital artist: ILM
Jill Brooks ... coordinator: ILM
Gail Currey ... producer: ILM
Mike Ellis ... scanning operator: ILM
George Gambetta ... scanning operator: ILM
Tim Geideman ... optical processing: ILM
Matthew Hendershot ... digital artist: ILM
Sandy Houston ... digital artist: ILM
Bill Kimberlin ... editor: ILM
Greg Maloney ... digital compositor (ILM)
Jeff Mann ... senior staff: ILM
Roberto McGrath ... assistant editor: ILM
Jack Mongovan ... digital artist: ILM
Jim Morris ... senior staff: ILM
Joshua Pines ... scanning supervisor: ILM
Steve Price ... visual effects supervisor: ILM
Louis Rivera ... negative cutter: ILM
Bruce Vecchitto ... optical supervisor: ILM
Robert Weaver ... digital artist: ILM
Tom Williams ... senior staff: ILM
Susan Adele Colletta ... digital matte supervisor (uncredited)

Stunts 

Rok Cvetkov ... stunt player
Krzysztof Kotowski ... stunt coordinator: Poland, Heritage Films

Camera and Electrical Department 

Marek Bojsza ... rigging best boy: United States
Scott Buckler ... rigging grip: United States
Mauro Fiore ... gaffer: United States
Jarek Gorczycki ... electrical best boy: United States
David James ... still photographer: United States
Jim Kwiatkowski ... dolly grip: United States
Mollie S. Mallinger ... second assistant camera: United States
Steven Meizler ... first assistant camera: United States (as Steve Meizler)
Zoran Mikincic ... camera assistant: Croatia
Andre Sobczak ... key grip: United States
Raymond Stella ... camera operator: United States
Steve Tate ... first assistant camera: United States
Mark Doering-Powell ... first assistant camera (uncredited)
Alex Jachno ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Brendan Donnison ... voice casting: U.K.
Krzysztof Maj ... extras casting coordinator: Poland, Heritage Films
Urszula Wolska ... extras casting coordinator: Poland, Heritage Films

Costume and Wardrobe Department 

Ewa Helman-Szczerbic ... assistant costume designer: Poland, Heritage Films (as Ewa Skorza)
Mollie Jones ... assistant costume designer: Poland, Heritage Films (as Molly Jones)
Monika Sajko ... assistant costume designer: Poland, Heritage Films
Malgorzata Stefaniak ... assistant costume designer: Poland, Heritage Films
Dana Wright ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Dale Caldwell ... lab timer
Alan Cody ... assistant editor: United States
Martin Cohen ... HDR color consultant: home video
Patrick Crane ... assistant editor: United States
Michael Fallavollita ... assistant editor: United States
Michelle Fandetti ... post production coordinator
Peter Fandetti ... assistant editor: United States
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist
Ralph Tarr ... color timer (uncredited)

Location Management 

Ewa Brodzka ... assistant location manager: Poland, Heritage Films
Jan Janik ... location manager: Poland, Heritage Films

Music Department 

Andy Bass ... scoring recordist
Sandy DeCrescent ... music contractor
Greg Dennen ... scoring recordist
Giora Feidman ... musician: clarinet solo
Shawn Murphy ... music scoring mixer
John Neufeld ... orchestrations
Itzhak Perlman ... musician: violin solos by
Boston Symphony Orchestra ... musician: Mr. Perlman accompanied by members of
Kenneth Wannberg ... music editor (as Ken Wannberg)
John Bilezikjian ... musician: oud (uncredited)
Bob Bornstein ... music copyist (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe solos (uncredited)
Lars Clutterham ... copyist (uncredited)
Bruce Dukov ... violin (uncredited)
Jo Ann Kane ... music preparation (uncredited)
Kelly Mahan-Jaramillo ... assistant music editor (uncredited)
Angela Morley ... orchestrator (uncredited)
Conrad Pope ... orchestrator (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn solos (uncredited)
John Williams ... conductor (uncredited) / music producer (uncredited)

Transportation Department 

Jerzy Mizak ... transportation manager: Poland, Heritage Films
Janusz Petelski ... picture vehicle coordinator: Poland, Heritage Films
Gaby Weismann ... driver: Steven Spielberg, Israel (uncredited)

Other crew 

Steven W. Bauerfeind ... production assistant: United States
Andrzej Besztak ... production coordinator: Poland, Heritage Films
Jessica Capshaw ... intern: United States
Ronit Chayun ... production coordinator: Israel
Barbara Cieslak ... production secretary: Poland, Heritage Films
Sheila Clark ... assistant accountant: United States
Amanda Codding ... intern: United States
Bonnie Curtis ... production associate
Jane Goe ... production controller: United States
René González ... projectionist: United States (as Rene Gonzalez)
Karen Gordon ... production accountant: United States
Lori Helfand ... assistant: to Mr. Molen, United States
Zeljko Hren ... caterer: Croatia
J.M. Kenny ... production assistant: United States (as Joseph J.M. Kenny)
Karen Bittenson Kushell ... production associate
Alison Mace ... intern: United States
Jenifer Mallory ... intern: United States
Stipe Mamic ... caterer: Croatia
Liat Meiron ... production coordinator: Israel
Kathleen Miranda ... assistant: to Mr. Spielberg, United States
Paul Moody ... production assistant: Poland, Heritage Films
Kristen O'Neill ... production assistant: United States
Hilde Odelga ... production office coordinator: Austria
Sandra Odelga ... assistant production office coordinator: Austria
Franek Palowski ... production consultant: Poland, Heritage Films
Leopold Pfefferberg ... consultant (as Leopold Page)
Nada Pinter ... script supervisor: Croatia
Barbara Poznanski ... production assistant: Poland, Heritage Films
Osman Ragheb ... dialect supervisor: Germany
Marcin Rywin ... production assistant: Poland, Heritage Films
Zdenko Sertic ... facility: Croatia
Agnieszka Skwara ... assistant: to Mr. Lustig, Poland, Heritage Films
Anne Marie Stein ... unit publicist: United States
Maciej Swierzawski ... production assistant: Poland, Heritage Films
Armen Tatoian ... assistant accountant: United States
Michael Theurer ... production coordinator: United States
Diana Tinkley ... assistant: to Mr. Molen, United States
Katarzyna Trocka ... secretary: to Mr. Rywin, Poland, Heritage Films
Robert Vidacek ... facility: Croatia
Milan Vucen ... facility: Croatia
Dagmara Walkowicz ... interpreter: Poland, Heritage Films
Daniel Wheatcroft ... studio executive (uncredited)
James L. Wiggins ... production coordinator: United States (as Jim Wiggins)
Martin Beek ... researcher: archival film and photographs (uncredited)
Debra Grieco ... production accountant (uncredited)
Aro Korol ... production assistant (uncredited)
Arthur J. Miller Jr. ... railroad consultant (uncredited)
Tim Monich ... dialect coach (uncredited)
Feliks Pastusiak ... production assistant (uncredited)
Jeff Scheftel ... visual control supervisor (uncredited)
Joan Washington ... dialect coach (uncredited)
Eric C. Wood ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Yves Albiez ... the producers wish to thank
Waldemar Dabrowski ... the producers wish to thank (as Waldemar Dombrowski)
Steve Ross ... for
Maciej Skalski ... the producers wish to thank
Wlodzimierz Sztejn ... the producers wish to thank
Andrzej Wajda ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed