Edit
My Cousin Vinny (1992) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Lynn

Writing Credits (WGA)  

Dale Launer ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

... Vinny Gambini
... Bill Gambini
... Mona Lisa Vito
... Stan Rothenstein
... Judge Chamberlain Haller
... Jim Trotter III
... John Gibbons
... Sheriff Farley
... Sam Tipton
... Constance Riley (as Pauline Meyers)
... Ernie Crane
... George Wilbur
... J.T.
Michael Simpson ... Neckbrace
... Grits Cook
Kenny Jones ... Jimmy Willis
Thomas Merdis ... Man in Town Square
J. Don Ferguson ... Guard #1
... Guard #2
Jeff Lewis ... Deputy #1
Ron Leggett ... Deputy #2
Aubrey J. Osteen ... Deputy #3
Larry Shuler ... Hotel Clerk
Suzi Bass ... Woman
Michael Burgess ... Prison Van Driver
Bill Coates ... Bailiff
... Courtroom Clerk
Muriel Moore ... Juror #1
... Juror #2
Rest of cast listed alphabetically:
... Young Punk (uncredited)
Timothy Aaron Styles ... Featured Juror (uncredited)

Produced by 

Dale Launer ... producer
Paul Schiff ... producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Peter Deming

Film Editing by 

Tony Lombardo
Stephen E. Rivkin

Casting By 

David Rubin

Production Design by 

Victoria Paul

Art Direction by 

Michael Rizzo
Rando Schmook

Set Decoration by 

Michael Seirton

Costume Design by 

Carol Wood

Makeup Department 

Roseanne Griffith ... assistant makeup
James Sarzotti ... makeup: Mr. Pesci's makeup by
Anthony Sorrentino ... hair: Mr. Pesci's hair by
Carmen Willis ... key makeup

Production Management 

Leslie A. Leitner ... post-production supervisor (as Leslie Leitner)
Mary McLaglen ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Frank Capra III ... first assistant director
Jeffrey Wetzel ... second assistant director

Art Department 

Bob Baker ... draper
Emilio Biasucci ... painter
Cheri Candido ... assistant props
Howard J. Clark ... swing gang
Jeff Cleary ... laborer
Michael S. Day ... property master (as Michael Day)
Ron Edwards ... sign painter
Carl Kyle F. ... carpenter (as Carl Kyle Foster)
Andrés Gutiérrez ... assistant carpenter (as Andres Gutierrez)
Betsy Holland ... buyer
Jackie Johnson ... carpenter
Tony Kupersmith ... construction coordinator
Lisa Lawes ... construction assistant
George A. Lee ... carpenter (as George Lee)
Alba Leone ... leadperson
Scott E. Lowes ... swing gang
Alisa Lumbreras ... painter
Patrick McCartin ... construction first aid
Joseph Ott ... carpenter
James F. Oñate ... lead scenic (as James Onate)
Fernando Paulete ... assistant painter
Bob Renna ... swing gang
Burges Richardson ... carpenter
Angela Riserbato ... construction foreman (as Angie Riserbato)
Julia Starr Sanford ... draftsman (as Julie Sanford)
Larry C. Shepard ... on set scenic
James T. Short ... painter
Michael P. Short ... painter
Stuart Skrien ... assistant carpenter
Lee Smith ... laborer
Terry J. Smith ... carpenter (as Terry Smith)
Wendy Smith ... art department coordinator
Brian Stultz ... scenic chargeman
Carlton W. Thompson Jr. ... swing gang
David Tupper ... laborer
James Whiting ... carpenter
Jeff Wuesthoff ... carpenter
Karen Young ... on set dresser
Tony Zupa ... carpenter
Woody Thompson ... swing gang (uncredited)

Sound Department 

Robert J. Anderson Jr. ... sound mixer (as Robert Anderson Jr.)
Gregg Barbanell ... foley walker
David Behle ... recordist
Odin Benitez ... sound effects coordinator
Gaston Biraben ... sound editor
C.T.W. ... sound editor
Pud Cusack ... boom operator
Robert Fitzgerald ... sound editor
Jeremy J. Gordon ... sound editor
Douglas Greenfield ... dolby consultant
Kevin Hearst ... sound editor (as Raoul)
Alfred G. Heath ... apprentice sound editor
Michael Hilkene ... supervising sound editor
Ken J. Johnson ... additional sound effects recording
Jack Keller ... recordist
Eric Lindemann ... sound editor (as Eric W. Lindemann)
Robert J. Litt ... re-recording mixer
Sarah Monat ... foley walker
Frank A. Montaño ... re-recording mixer (as Frank Mantano)
Whit Norris ... cable operator
Mark Rathaus ... sound editor
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Wolf Schmidt ... second assistant sound editor
Thomas W. Small ... first assistant sound editor
Mark A. Tracy ... apprentice sound editor
Elliot Tyson ... re-recording mixer
Jim Bryan ... sound editor (uncredited)
Richard Dwan Jr. ... dialogue editor (uncredited) / foley editor (uncredited) / sound effects editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Dick Cross ... special effects

Stunts 

Roy Farfel ... stunt coordinator
Gene Hartline ... truck stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Adams ... best boy grip (as Bob Adams)
Allen Barnwell ... electrician
Peter Bennett Beal ... rigging gaffer
Leonard Bishop ... rigging grip
Lucius Bonneson ... company grip
Scott Browner ... first assistant camera
Steve Cohagan ... best boy electric
R.L. Critters ... electrician
Ben Glass ... still photographer
Kevin Hamm ... electrician
Kimman Harmon ... second assistant camera
Amy Hobby ... additional camera assistant
Darryl Humber ... company grip
Jerry Lee ... company grip
Scott Porterfield ... additional camera assistant
Michael E. Satrazemis ... rigging grip (as Michael Satrazemis)
William J. Taylor ... dolly grip
Chip Turner ... gang boss
Dudley J. Voll ... additional camera assistant (as Dudley Voll)
Rick A. West ... gaffer
Daniel Aguar ... grip (uncredited)
Scott Browner ... additional camera operator (uncredited)
Robert K. Feldmann ... key grip (uncredited)
Jeff Funderburk ... electrician (uncredited) / generator operator (uncredited)
Larry McConkey ... steadicam operator (uncredited)
Greg Morse ... 24 frame video operator (uncredited)

Casting Department 

Shay Griffin ... local casting
Barbara Harris ... voice casting
Len Hunt ... extras casting
Rachel Minster ... casting assistant
Debra Zane ... casting associate
Kenneth Chamitoff ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Robin Keller ... wardrobe assistant
Daryl Kerrigan ... key costumer (as Daryl A. Kerrigan)
Ann Miller ... assistant costumer

Editorial Department 

Sharma Bennett ... post-production assistant
Gary Burritt ... negative cutting
Tina Elfstrand ... apprentice editor
Adam C. Frank ... second assistant editor (as Adam Cameron Frank)
Christopher Kroll ... first assistant editor
Mike Milliken ... color timer
Steve Schoenberg ... additional first assistant editor

Location Management 

Scott Elias ... location manager
J. Bradley Smith ... assistant location manager

Music Department 

Elton Ahi ... scoring mixer
François Blaignan ... scoring crew (as Francois Blaignan)
Gustavo Borner ... scoring crew
Kathy Durning ... supervising music editor
Dino Herrmann ... scoring crew (as Dino Herman)
Jill Meyers ... music clearances (as Jill Myers)
Cybele O'Brien ... assistant music editor
Joel Sill ... music consultant
Scott Stambler ... music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Irl Sanders ... scoring crew (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

C.P. 'Pop' Cook ... driver (as C.P. 'Pop' Cook)
Fredna Cook ... driver
Ray Cook ... transportation coordinator
Sandra Cook ... driver
Neil Edwards ... construction driver
Scott Edwards ... driver
Bob Foster ... driver
William Gillespie ... transportation captain (as Billy Gillespie)
Billy Harris ... driver
Michael Horton ... driver
Chris Johnson ... construction driver
Joel Key ... driver
Cecil Little ... driver
Fred Pope Jr. ... driver (as Fred Pope)
Martha Pruette ... driver
Ron Pruette ... driver
Ted Robinson ... construction driver
Oranz Walker ... driver

Other crew 

Susan Bierbaum ... script supervisor
James Brandon ... magic consultant
Randi Chernov ... assistant: to Mr. Schiff
Michael Day ... third effects man
Tina Elfstrand ... set production assistant
Jon Fitzgerald ... production assistant
Chris Furia ... second assistant accountant
Nicole Furia ... production accountant
Susan Genard ... assistant: to Mr. Lynn
Julie Hartley ... production coordinator
Bryan Hudson ... animal wrangler
Doug Knoll ... legal technical advisor
Adena Lazan ... first assistant accountant
Patrick McDill ... production assistant
Elizabeth Morin ... assistant: to Mr. Pesci
Liz Schlick ... assistant coordinator
Sarah Shields ... set production assistant
L. David Silva ... set production assistant (as David Silva)
Susan Steinlauf-Pascal ... unit publicist (as Susan Steinlauf)
Linda Ann Upton ... first aid nurse
Albert B. Cooper IV ... representative: Georgia Film Commission (uncredited)
Riley Kathryn Ellis ... studio executive (uncredited)

Thanks 

Len Levine ... special thanks (as Leonard Levine)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page