Edit
Jennifer 8 (1992) Poster

(1992)

Full Cast & Crew

Directed by 

Bruce Robinson

Writing Credits (WGA)  

Bruce Robinson ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Andy Garcia ... John Berlin
Lance Henriksen ... Freddy Ross
Uma Thurman ... Helena
Graham Beckel ... John Taylor
Kathy Baker ... Margie Ross
Kevin Conway ... Citrine
John Malkovich ... St. Anne
Perry Lang ... Travis
Nicholas Love ... Bisley
Michael O'Neill ... Serato
Paul Bates ... Venables
Bob Gunton ... Goodridge
Lenny von Dohlen ... Blattis (as Lenny Von Dohlen)
Bryan Larkin ... Bobby Rose
Debbon Ayer ... Amanda
Eddie Korbich Eddie Korbich ... Myopic Janitor
Stephen Piemonte II ... Trimble
Ken Camroux-Taylor ... Pathologist (as Ken Camroux)
Carol Schneider ... Ann (as Carol Jeanne Schneider)
Deborah Spector Deborah Spector ... Emerson
Frank Birney ... Expert
Mike Winlaw ... Male Reporter
Jeffrey Josephson Jeffrey Josephson ... Popeye
Thomas J. Hageboeck Thomas J. Hageboeck ... Max (as T.J. Hageboeck)
Jaylene Hamilton Jaylene Hamilton ... Woman Reporter (as Jaylene Hamilton-LaRose)
Joe Drago ... St. Anne's Assistant
Jonas Quastel Jonas Quastel ... Lab Technician
Charles 'Mark' Eaton Charles 'Mark' Eaton ... Airplane Pilot

Produced by 

Grace Gilroy ... associate producer
Stephen Lim ... associate producer (as Steve Lim)
Gary Lucchesi ... producer
Scott Rudin ... executive producer
David Wimbury ... producer

Music by 

Christopher Young

Cinematography by 

Conrad L. Hall ... director of photography

Film Editing by 

Conrad Buff IV ... (as Conrad Buff)

Casting By 

Suzanne Crowley
Billy Hopkins

Production Design by 

Richard Macdonald

Art Direction by 

William J. Durrell Jr. ... (as William Durrell Jr.)
John Willett

Set Decoration by 

Casey Hallenbeck ... (as Casey C. Hallenbeck)
Elizabeth Wilcox

Costume Design by 

Judy L. Ruskin ... (as Judy Ruskin)

Makeup Department 

Marlene Lipman ... body makeup artist
Jan Newman ... makeup artist
Patrick O'Brien ... hair stylist
K.G. Ramsey ... hair stylist
Rick Sharp ... makeup artist

Production Management 

Grace Gilroy ... unit production manager
Stephen Lim ... unit production manager (as Steve Lim)

Second Unit Director or Assistant Director 

Newt Arnold ... first assistant director (as Newton D. Arnold)
Micheal Bafaro ... dgc trainee (as Michael Bafaro)
Linda Brachman ... second assistant director (as Linda J. Brachman)
Michael DeMeritt ... dga trainee
Conrad L. Hall ... second unit director
David B. Householter ... first assistant director
John M. Morse ... dga trainee (as John Morse)
Mark D. Currie ... third assistant director (uncredited)
John G. Scotti ... second second assistant director (uncredited)

Art Department 

Thomas J. Arp ... construction coordinator (as Tom Arp)
James R. Bayliss ... set designer (as Jim Bayliss)
David Stanley Brand ... carpenter assistant: scenic (as David Brand)
David B. Brenner ... construction foreperson (as David Brenner)
Doug Carnegie ... assistant set decorator (as Douglas Carnegie)
Duff Chambers ... construction foreperson
Cosmas A. Demetriou ... set designer (as Cosmos A. Demetriou)
Dale Gordon ... propmaker foreperson
Jane Groves ... set decorating buyer
Tony Guastella ... lead person
Susan High ... lead hand painter
Byron King ... assistant art director (as Lance King)
Barry Kootchin ... head scenic artist
Kacy Magedman ... art department coordinator
Louis M. Mann ... set designer
Neil McLeod ... assistant property master
Pat O'Brien ... property person (as Patrick O'Brien)
Dennis J. Parrish ... property master (as Dennis Parrish)
Hope M. Parrish ... assistant property master (as Hope Parrish)
Richard Dean Rankin ... construction coordinator (as Richard Rankin)
Manny Silvia ... labor foreperson (as Manny Silva)
James Steuart ... assistant art director
Grant Swain ... property master
Thom Wells ... construction coordinator
Mort Zwicker ... propmaker foreperson
Perry Battista ... assistant set dresser (uncredited)
Lloyd A. Buswell ... construction gang boss (uncredited)
Erich Hepnar ... head greens (uncredited)
Steven Curtis Husch ... set dresser (uncredited)
Jeffery J. Jenkins ... painter (uncredited)
Janis Lee ... scenic painter (uncredited)
Scott W. Leslie ... assistant property master (uncredited)
Peter Lieshout ... painter (uncredited)
Ignacio McBurney ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Bob Baron ... adr mixer
Richard Burton ... sound editor
Graham Crowell ... boom operator
Greg Curda ... foley mixer
Gloria D'Alessandro ... dialogue editor
Ken Dufva ... foley artist
Juno J. Ellis ... supervising adr editor
David Lee Fein ... foley artist
Cecelia Hall ... supervising sound editor
Matthew Harrison ... foley editor
Denise Horta ... adr editor
Chris Ingram ... sound assistant
Stephen Janisz ... adr editor
Suhail Kafity ... sound editor
Constance A. Kazmer ... dialogue editor
Nicholas Korda ... adr editor (as Nick Korda)
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Robert J. Litt ... re-recording mixer
Michael Magill ... dialogue editor
Victoria Martin ... supervising foley editor
Chuck Michael ... sound editor
Jonathan Phillips ... sound assistant
Art Rochester ... sound mixer (as Arthur Rochester)
Douglas J. Schulman ... boom operator
Kim Secrist ... sound editor
Steve Siracusa ... sound assistant
Beth Sterner ... supervising sound editor
Gary Summers ... re-recording mixer
Elliot Tyson ... re-recording mixer
James Allen ... re-recordist (uncredited)
David Behle ... sound recordist (uncredited)
Thierry J. Couturier ... sound editor (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Scott D. Jackson ... foley editor (uncredited)
Steve Mann ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Dale L. Martin ... special effects coordinator (as Dale Martin)
Mike Vézina ... special effects coordinator (as Mike Vezina)
Michael Walls ... special effects
David Allinson ... special effects technician (uncredited)
Nick Lawson ... special effects technician (uncredited)
Vincent Niebla ... sculptor: Mike Westmore, Ltd. (uncredited)
Jak Osmond ... special effects assistant (uncredited)
Joseph C. Sasgen ... special effects assistant (uncredited)

Stunts 

Denisa Allan ... stunts
Andrea Brown ... stunts
Mikka Dargel ... stunts (as Marikka Dargel)
Tom Eirikson ... stunt driver (as Tom Eirickson)
Dalton Fisher ... stunts
Tom Glass ... stunt driver
Melonie Good ... stunts
Alex Green ... stunts
Buddy Joe Hooker ... stunt coordinator
Gayle Hooker ... stunts (as Gayle Sherman)
John Meier ... stunts
Kim Moga ... stunts
Derek Peakman ... stunts
Fiona Roeske ... stunts
Jacob Rupp ... stunts
John Scott ... stunt driver
David Sereda ... stunts
Dawn Stofer-Rupp ... stunts
Brent Woolsey ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Tom Bookout ... second company grip
Fraser Boyle ... grip
Douglas Craik ... first assistant photographer
David Crone ... camera operator / steadicam operator
R. Michael De Chellis ... rigging gaffer (as R. Michael DeChellis)
John Dekker ... second company grip
Dave Gordon ... first company grip
Conrad L. Hall ... director of photography: second unit
Conrad W. Hall ... camera operator (as Conrad 'Win' Hall)
Douglas S. Holgate ... second assistant photographer (as Doug Holgate)
Steve Jackman ... film loader
Michael Kenner ... first company grip
Burton Lindemoen ... rigging grip
Elliott Marks ... still photographer
Terry McEwen ... second assistant photographer
Craig Munroe ... dolly grip
Chris Napolitano ... assistant lighting technician
Liz Radley ... video supervisor
Jack Rowand ... still photographer
Jim Shelton ... dolly grip (as James R. Shelton)
Dennis Smith ... Steadicam operator
Frederick Talmage ... video playback operator (as Rick Talmage)
Mike Thomas ... first assistant photographer
Donald E. Thorin Jr. ... first assistant photographer (as Don Thorin Jr.)
Al Uglanica ... second company grip (as Allan Uglanica)
Francis X. Valdez III ... assistant lighting technician (as Frank Valdez)
Christopher Whitman ... assistant lighting technician (as Chris Whitman)
Ron Williams ... chief lighting technician
Andrew D. Wilson ... first assistant photographer (as Andy Wilson)
Randy Woodside ... chief lighting technician
Mike Bonnaud ... electrician (uncredited)
Tim Heller ... lighting technician (uncredited)
Burton Kuchera ... lighting technician (uncredited)
Vince Laxton ... rigging gaffer (uncredited)
Stan McClain ... aerial camera operator (uncredited)
David Roth ... second assistant camera (uncredited)
Jay Stroburg ... rigging electric (uncredited)
Carey Toner ... grip (uncredited)
Al Uglanica ... key grip: second unit (uncredited)

Casting Department 

Kerry Barden ... casting associate: Los Angeles
Bette Chadwick ... casting: Canada
Ann Goulder ... casting associate: New York
Barbara Harris ... voice casting
Annette McCaffrey ... extras casting: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Lucinda Campbell ... costume supervisor
Patricia Galbraith ... costumer
Gregory Mah ... costumer
Sarah Shawe ... costumer (as Sarah Shaw)
Diane Widas ... costume supervisor
Mary Zophres ... assistant costume designer (as Areti Mary Zophres)
Barbara Marko Friedman ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Carolle Alain ... assistant editor: Canada
Phil Hetos ... color timer (as Philip Hetos)
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Clarinda Wong ... first assistant editor

Location Management 

Rory Enke ... location manager
Christine Haebler ... location manager
David Lamb ... location manager
Danny McWilliams ... location manager (as Daniel McWilliams)
Louis H. Goldstein ... location manager (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... orchestrator (as Peter B. Anthony)
Bob Bornstein ... music preparation
Tim Boyle ... music scoring mixer
Dan Carlin Sr. ... supervising music editor
Dan Garde ... music editor (as Danny Garde)
Mary Lane ... teacher: cello
William Ross ... music conductor
Skywalker Symphony Orchestra ... score recordist (as The Skywalker Symphony Orchestra)
Greg Sudmeier ... orchestra contractor
Mary Thomson ... teacher: cello
Christopher Young ... orchestrator
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)
The Hollywood Studio Symphony ... music performed by (uncredited)
Maurice Jarre ... composer: unused music (uncredited)
Norman Ludwin ... musician: bass (uncredited)
Patrick Russ ... orchestrator (uncredited)
Rick Winquest ... music scoring mixer (uncredited)

Script and Continuity Department 

Thomas Johnston ... script supervisor (as Thomas R. Johnston)

Transportation Department 

Peter Borkent ... special effects driver
Jake Callihoo ... transportation coordinator
Randy Cantor ... transportation captain
Fred Davies ... Picture Car Mechanic
Bob Ellis ... transportation coordinator (as Robert Ellis)
Dale Johnson ... transportation captain
Joel Marrow ... transportation coordinator
Derek Rama ... transportation captain
Lawrence Albright ... driver (uncredited)

Additional Crew 

Rashied Aljuwani ... craft service
Lisa Appelbaum ... assistant: Mr. Lucchesi
Tammy Coe ... production assistant
Shelley Collins ... production assistant
Dan Curry ... title designer
Melanie Donabedian ... production accountant
Dawn Dumas ... animal trainer (as Dawn Martin-Wiener)
Mark Dumas ... animal trainer (as Mark Wiener)
Rick Fearon ... production assistant
Rose Ferraro ... assistant: Mr. Garcia
Joan Flannery ... production accountant
Gisele Fredette ... craft service (as Gizelle Fredette) / first aid (as Gizelle Fredette)
Julia Ganis ... production assistant
Thomas J. Hageboeck ... police advisor: Mr. Robinson (as T.J. Hageboeck)
James A. Howard ... production assistant (as James Howard)
Joe Lotito ... production assistant
Anna-Marie Plosz ... production assistant
Brigitte Prochaska ... unit publicist
Liz Radley ... computer supervisor
Heidi Ridgway ... production assistant
Karen R. Sachs ... assistant production coordinator (as Karen Sachs)
Roberta Sheehy ... production coordinator
Mindy Sheldon ... production accountant
Cindy Spiess ... assistant production coordinator
Laura Tateishi ... production coordinator
Mike Thompson ... assistant: Mr. Rudin
Rick Whitfield ... computer operator (as Richard Whitfield) / computer programmer (as Richard Whitfield)
Mark Young ... production assistant
Edward Allen ... accounting clerk (uncredited)
Lorraine Baird ... location accountant (uncredited)
Terrence Beasor ... adr voice (uncredited)
Michael M. Conti ... assistant to director/writer (uncredited)
Jamie Payton ... wrangler (uncredited)
Jim Rhine ... Stand-in (uncredited)
Michael R. Williams ... production assistant (uncredited)
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... aerial coordinator (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed