Edit
V.I. Warshawski (1991) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeff Kanew

Writing Credits (WGA)  

Sara Paretsky ... ('V.I. Warshawski' novels)
 
Edward Taylor ... (screen story)
 
Edward Taylor ... (screenplay) and
David Aaron Cohen ... (screenplay) and
Nick Thiel ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Vic
...
...
...
Kat
Nancy Paul ...
Paige
...
Horton
Charles McCaughan ...
...
Boom-Boom
...
Smeissen
Lynnie Godfrey ...
Sal
Anne Pitoniak ...
Lotty
...
Mickey
...
Philip Pugh
Tom Allard ...
...
Babe (as Michael G. Hagerty)
...
Flesh
...
Cabbie
...
Everett Smith ...
McGraw
Herb Muller ...
Contreras
...
Stacy
Geof Prysirr ...
Ron Whortley
Sandra Foster ...
Bank Teller
Gregg Almquist ...
Bank Manager
...
Thug #1
...
Thug #2
John P. Marsh ...
Striker
Shirley Johnson ...
Singer
Victor Herold ...
Bassist
Casey Jones ...
Drummer
Eddie Lusk ...
Keyboardist (as Professor Eddie Lusk)
Maurice Vaughn ...
Guitarist
Aaron Seville ...
Paramedic
Doris Le Gras ...
Maid
...
Sumitora
Roger Ito ...
Bodyguard #1
Robert Wong ...
Bodyguard #2
Rest of cast listed alphabetically:
David Bontumasi ...
Man on Street (uncredited)
Robert Minkoff ...
Bit (uncredited)
Larry Nazimek ...
Police Officer (uncredited)

Produced by 

Doug Claybourne ... co-producer
Penney Finkelman Cox ... executive producer
Jeffrey Lurie ... producer
John Bard Manulis ... co-executive producer
John P. Marsh ... executive producer
Lauren Weissman ... co-executive producer (as Lauren C. Weissman) / executive producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Jan Kiesser

Film Editing by 

Debra Neil-Fisher ... (as Debra Neil)
Carroll Timothy O'Meara

Casting By 

Glenn Daniels

Production Design by 

Barbara Ling

Art Direction by 

Larry Fulton

Set Decoration by 

Anne H. Ahrens

Costume Design by 

Gloria Gresham

Makeup Department 

E. Thomas Case ... makeup artist: Kathleen Turner
Susan Germaine ... hairstylist: Kathleen Turner
Jerome H. Turnage ... hair stylist: scond unit
Donna Turner Culver ... key hair stylist
Pamela S. Westmore ... key makeup artist

Production Management 

Joseph P. Kane ... unit production manager
Sharon Mann ... unit production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Seth Cirker ... second second assistant director
Brian Fong ... second assistant director (as Brian T. Fong)
Sharon Mann ... first assistant director: second unit
Normann Pokorny ... second assistant director: second unit
Glenn Randall Jr. ... second unit director (as Glenn H. Randall Jr.)
John L. Roman ... second assistant director: second unit
Jack Frost Sanders ... first assistant director

Art Department 

William Arnold ... art director: second unit
Timothy Braniff ... illustrator
Gus Feederle ... assistant property master
Michael D. Gianneschi ... lead man: second unit
Petko D. Kadiev ... illustrator
Roger L. King ... construction gang boss
Kathe Klopp ... set decorator: second unit
Bill MacSems ... property master
Douglas E. Maxwell ... lead man
Dora Medrano ... art department coordinator
Michael P. Morris ... construction coordinator: second unit
Lauren E. Polizzi ... set designer
Chris Snyder ... construction coordinator
Joseph Torres ... construction foreman
Robert R. Volpe ... property master: second unit
John Bullard ... propmaker (uncredited)
Phillip Ellman ... boat wrangler (uncredited)
Steven Kerlagon ... paint supervisor (uncredited)
Michael Ogle ... carpenter (uncredited)
Chad Simpson ... paint gang boss (uncredited)

Sound Department 

Roberta Doheny ... re-recording mixer
William Hartman ... sound editor
Roxanne Jones ... supervising sound editor
David Kelson ... sound mixer
R.J. Kizer ... adr editor
Karla Knorr ... assistant sound editor
Gary Krivacek ... sound editor
Victor B. Lackey ... sound editor
Tom C. McCarthy ... supervising sound editor
Peter Reale ... re-recording mixer
Scott Sherline ... cable person
Thomas W. Small ... assistant sound editor
Mychal Smith ... boom operator
Bill Varney ... sound re-recording consultant
Don S. Walden ... sound editor
John O. Wilde ... sound editor
Howard Wilmarth ... re-recording mixer
Joe Yario ... cable person
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
William Jacobs ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Danny Cangemi ... special effects assistant
John Frazier ... special effects coordinator
Francis Pennington ... special effects assistant
Steve Riley ... special effects assistant
Kim Derry ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Richard Lund ... translite photographer (uncredited)

Stunts 

Gregory J. Barnett ... stunts
Ken Blazer ... stunts
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Kerrie Cullen ... stunts
Doc Duhame ... stunts
Cheryl Wheeler Duncan ... stunts (as Cheryl Wheeler-Dixon)
Eddie J. Fernandez ... stunts
James Fierro ... stunts
Mark Harper ... stunts
Jeff Imada ... stunts
Rick Le Fevour ... stunts
Lane Leavitt ... stunts
Stacy Logan ... stunts
Manny Perry ... stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunts
Randy Popplewell ... stunts
Danny Rogers ... stunts
Lori Lynn Ross ... stunts
Michael Runyard ... stunt coordinator
Tim Trella ... stunts (as Timothy P. Trella)
Scott Wilder ... stunts
Gene Hartline ... stunts (uncredited)
Charlie Picerni ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jeffrey P. Ackil ... second assistant camera: second unit (as Jeff Ackil)
Rick Borchardt ... key grip
Donald Carlson ... first assistant camera: second unit
Joe Carroll ... first assistant camera: second unit
Peter Davidian ... best boy electric
Dennis De La Mata ... key grip: second unit
Robert W. Faison ... first assistant camera: second unit
Conrad W. Hall ... first assistant camera
John A. Hawn ... rigging gaffer
Morgan Michael Lewis ... key grip: second unit
Bradley T. Matthys ... best boy grip: second unit
Michael McGreevy ... best boy grip
John Robert Miller ... dolly grip: second unit
Jane O'Neal ... still photographer
Aaron Pazanti ... camera operator
Robert P. Sanchez ... first assistant camera: second unit
Dean M. Simmon ... second assistant camera: second unit
Clyde Smith ... dolly grip
Richard Sobin ... second assistant camera: second unit
John M. Stephens ... cinematographer: boat chase sequence / director of photography: second unit
Chris Strong ... gaffer
Robert Swander ... gaffer: second unit
John Swanders ... best boy electric: second unit
Jeffrey Thorin ... second assistant camera
Dean Williams ... still photographer: second unit
Larry Cottrill ... electrician (uncredited)
Oscar Gomez ... grip (uncredited)
Gordon Hayes ... electrician (uncredited)
Richard Kelley ... assistant camera (uncredited)
Ronald Vidor ... additional director of photography (uncredited) / additional operator (uncredited) / aerial photography: alligator sequence (uncredited) / steadicam operator (uncredited)
Monty Woodard ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Sandy Holt ... voice casting
Catherine Jane Holzer ... extras casting: second unit (as Catherine Holzer-Ballowe)
Mimi Maynard ... voice casting
Mark A. Ridge ... extras casting
Barbara L. Roche ... extras casting: second unit
Liz Siegel ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Nino Cerruti ... selected wardrobe: Kathleen Turner
Oda Groeschel ... costumer
Susan Kaufmann ... costumer: second unit (as Susan Kaufman)
Nancy McArdle ... costume supervisor
Eileen McCahill ... costumer
Chuck Velasco ... costume supervisor

Editorial Department 

Mark Eggenweiler ... assistant editor
Bob Kaiser ... color timer
Neil Kirk ... assistant editor
Lisa Rodgers ... post coordinator
Susan L. Vovsi ... apprentice editor

Location Management 

Elisa Ann Conant ... assistant location manager
T.J. Healy II ... location scout
Bob Hudgins ... location manager: second unit
Ray Kaufman ... assistant location manager
Veronique Vowell ... location manager
Martine White ... second assistant location manager (uncredited)

Music Department 

François Blaignan ... scoring crew
Tom Carlin ... music editor
Andrew Silver ... preview music editor

Transportation Department 

Richard Deangelo ... transportation coordinator: second unit
Steve Hellerstein ... transportation captain
Ronald E. Maxwell ... transportation captain: second unit
Arthur F. 'Mickey' McAteer ... transportation coordinator
Robert Wallace ... driver (uncredited)

Other crew 

Elton Ahi ... assistant: Mr. Edelman
Bobby Bass ... technical advisor
Luke Benoit ... production assistant
Noel Bermudez ... production accountant
Jodi Bracken ... production assistant
Terri Clemens ... production coordinator
Christopher Connors ... production assistant
Tracy Cutts ... script supervisor: second unit
Nanci Gumbiner ... assistant: Mr. Lurie
Carolyn Hagan ... assistant production coordinator
Aghi D. Koh ... production assistant
Ron Marryott ... production associate
Jo Therese McElroy ... production assistant
Patti McGuire ... assistant: Mr. Lurie
Carol Miyaoka ... assistant: Mr. Claybourne
Cynthia Neipris ... production assistant
Ross Reynolds ... helicopter pilot
Judith Rheiner ... publicist
Susan Spencer Robbins ... production coordinator
Andrew Robinson ... production assistant
Rayna Saslove ... assistant: Ms. Finkelman Cox
Judith Saunders ... script supervisor
Alicia Smolen ... assistant: Mr. Kanew
Donald H. Walker ... assistant production accountant
Bill Walsh ... marine coordinator
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... helicopter pilot
Steve Kraus ... dailies projectionist (uncredited)
Heather Pollock ... assistant production coordinator (uncredited)
Donald Rasmussen ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page