Poster

Star Trek VI: The Undiscovered Country ()


Reference View | Change View


On the eve of retirement, Kirk and McCoy are charged with assassinating the Klingon High Chancellor and imprisoned. The Enterprise crew must help them escape to thwart a conspiracy aimed at... See more »

Director:
Awards:
  • Nominated for 2 Oscars. Another 2 wins & 7 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Kirk
...
Spock
...
McCoy
...
Scotty
...
Chekov
...
Uhura
...
Sulu
...
Lt. Valeris
...
Sarek
...
Excelsior Communications Officer
...
Admiral Cartwright
...
Chief in Command
...
Federation President
...
Chang
...
Azetbur (as Rosana DeSoto)
...
Chancellor Gorkon
...
Klingon Ambassador
...
Klingon Defense Attorney
Paul Rossilli ...
Kerla
...
Klingon Judge
Clifford Shegog ...
Klingon Officer
...
Klingon Commander (as W. Morgan Sheppard)
...
General Stex
...
Excelsior Officer
...
Excelsior Engineer
...
Excelsior Navigator
...
Helmsman Lojur
...
Excelsior Communications Officer
...
Martia
...
The Brute
...
Klingon Translator
...
Behemoth Alien
Jim Boeke ...
First Klingon General
Carlos Cestero ...
Munitions Man
Edward Clements ...
Young Crewman
Katie Johnston ...
Martia as a Child (as Katie Jane Johnston)
...
Prisoner at Rura Penthe (as Douglas Engalla)
...
Second Klingon General
...
Nanclus
David Orange ...
Sleepy Klingon
Judy Levitt ...
Military Aide
Shakti Chen ...
ADC (as Shakti)
Michael Snyder ...
Crewman Dax
Rest of cast listed alphabetically:
...
Colonel West (uncredited)
...
President's Assistant (uncredited)
...
Waiter (uncredited)
Barron Christian ...
Klingon Assistant to Commandant (uncredited)
...
Klingon guard (uncredited)
...
Yeoman Burke (uncredited)
Douglas Dunning ...
Klingon (uncredited)
Trent Christopher Ganino ...
Klingon Judge #2 (uncredited)
...
Klingon (uncredited)
Daryl F. Mallett ...
Prisoner (uncredited)
...
Zelonite (uncredited)
Alan Marcus ...
Yeoman Samno (uncredited)
...
Klingon (uncredited)
Dennis Ott ...
Ivan Ooze (uncredited)
Douglas Price ...
Khitomer Flag Bearer (uncredited)
Denise Lynne Roberts ...
Unnamed Crew Member (uncredited)
...
Green Headed Alien (uncredited)
...
Romulan Delegate (uncredited)
Eric A. Stillwell ...
Courtroom Klingon (uncredited)
...
Klingon (uncredited)

Directed by

Edit
Nicholas Meyer

Written by

Edit
Gene Roddenberry ... (television series "Star Trek")
 
Leonard Nimoy ... (story) and
Lawrence Konner ... (story) &
Mark Rosenthal ... (story)
 
Nicholas Meyer ... (screenplay) &
Denny Martin Flinn ... (screenplay)

Produced by

Edit
Brooke Breton ... associate producer
Marty Hornstein ... co-producer
Steven-Charles Jaffe ... producer
Leonard Nimoy ... executive producer
Ralph Winter ... producer

Music by

Edit
Cliff Eidelman

Cinematography by

Edit
Hiro Narita ... director of photography

Film Editing by

Edit
William Hoy
Ronald Roose

Editorial Department

Edit
Scott Caldwell ... assistant film editor
Daniel Candib ... assistant film editor
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Michael Hofacre ... apprentice editor
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Preston Richard ... negative cutter
Richard Sellmer ... apprentice editor

Casting By

Edit
Mary Jo Slater

Production Design by

Edit
Herman F. Zimmerman ... (as Herman Zimmerman)

Art Direction by

Edit
Nilo Rodis-Jamero

Set Decoration by

Edit
Mickey S. Michaels

Costume Design by

Edit
Dodie Shepard

Makeup Department

Edit
Janice Alexander ... hair stylist (as Janice R. Alexander)
R. Christopher Biggs ... special makeup effects artist
Mary Burton ... makeup artist
Greg Cannom ... special alien dog makeup
Joe Colwell ... foam technician
Ed French ... special makeup effects artist (as Edward French)
Art Harding ... makeup artist
Tina Hoffman ... makeup artist
Nancy J. Hvasta Leonardi ... assistant makeup artist
Dayne Johnson ... prosthetic makeup artist
Dean Jones ... makeup artist
Michael Key ... makeup artist
Karen Kubeck ... assistant makeup artist
Cat'Ania McCoy-Howze ... special makeup effects artist
Michael Shawn McCracken ... prosthetic mold department
Brian McManus ... makeup artist: Mr. Shatner
Michael Mills ... makeup supervisor (as Michael M. Mills)
Gilbert A. Mosko ... makeup artist
Kenny Myers ... makeup department head (as Ken Myers)
Steve Neill ... special makeup effects artist
Carol A. O'Connell ... hair stylist
Ron Pipes ... shop coordinator
Gerald Quist ... makeup artist
Rick Stratton ... makeup artist
Wayne Toth ... special makeup effects artist
Todd Tucker ... special makeup effects artist
Anne P. Turk ... special makeup effects assistant
Keith VanderLaan ... makeup effects technician: Cannom Creations
Ron Walters ... makeup artist
Michael F. Blake ... makeup artist (uncredited)
Donna Cicatelli-Lewis ... special makeup effects artist (uncredited)
Andrew Kenworthy ... Shop foreman/Richard Snell Designs. Inc. (uncredited)

Production Management

Edit
Marty Hornstein ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Katy Garretson ... second assistant director (as Katy E. Garretson)
Christopher T. Gerrity ... assistant director
Steven-Charles Jaffe ... second unit director
Randy Suhr ... second second assistant director
David Trotti ... dga trainee
Douglas E. Wise ... first assistant director

Art Department

Edit
Aaron M. Albucher ... art department assistant
John Alvin ... poster artist
Mike Apperson ... labor foreperson
Stan Atkins ... metal fabricator foreman
Richard J. Bayard ... construction coordinator
Richard Beck ... assistant property master
Cliff Bergman ... construction foreperson
Cliff Boulé ... graphics designer
James Buckley ... assistant property master (as Jamie Buckley)
Gary Clark ... painter (as Gary A. Clark)
Henry S. Coia ... painter
Joseph Conti ... graphic designer
Dragon Dronet ... props, weapons
Edward G. Fitzgerald ... leadperson
Buffee Friedlich ... art department assistant
Don Hulett ... property master (as Don L. Hulett)
Gregory Jein ... special props (as Greg Jein)
Jeffery J. Jenkins ... painter
Alan S. Kaye ... set designer
Crit Killen ... prop design
Iain McCaig ... storyboard artist
Louise Nielsen ... set designer
Gene Nollman ... set designer (as Eugene C. Nollman)
Phillip Norwood ... storyboard artist
Michael Okuda ... graphic designer
Robert Van Dyke ... propmaker foreman
Ron Wilkinson ... set designer
Ed Miarecki ... propmaker (uncredited)
Michael W. Moore ... prop maker (uncredited)

Sound Department

Edit
Bobbi Banks ... adr editor
Bob Baron ... adr mixer
Bruce Bell ... sound editor (as Bruce E. Bell)
Gene S. Cantamessa ... production sound
Steve Cantamessa ... boom operator (as Steve G. Cantamessa)
James Cavarretta ... recordist
Greg Curda ... foley mixer
Ken Dufva ... foley artist
Thom 'Coach' Ehle ... stereo consultant: Dolby (as Thom Ehle)
John P. Fasal ... special sound effects (as John Paul Fasal)
David Lee Fein ... foley artist
Marva Fucci ... assistant sound editor
Thomas A. Fucci ... sound editor (as Thomas Fucci)
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Mike Haney ... recordist
Matthew Harrison ... foley editor
Michael Herbick ... re-recording mixer
Frank Howard ... sound editor
Alan Howarth ... special sound effects
Mark Jennings ... cable person (as Mark R. Jennings)
Suhail Kafity ... sound editor (as Suhail F. Kafity)
Victoria Martin ... foley editor
F. Hudson Miller ... supervising sound editor
Maggie Ostroff ... assistant sound editor
R.J. Palmer ... sound editor
Jonathan Phillips ... apprentice sound editor
Gary Ritchie ... recordist
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Fred Stafford ... adr editor
Marcy Stoeven ... assistant sound editor (as Marcy Stoeven Gibbens)
Greg Thompson ... assistant sound editor
George Watters II ... supervising sound editor
Butch Wolf ... foley editor
Jack Woods ... sound editor

Special Effects by

Edit
Paul Barnes ... special props assistant
Eugene Crum ... special effects assistant
Donald Frazee ... special effects assistant
Logan Frazee ... special effects assistant
Terry D. Frazee ... special effects supervisor
Ed French ... special alien makeup creator (as Edward French)
Karin Hanson ... special effects hair
Kevin Hudson ... special effects makeup
Scott Lingard ... special effects assistant
Donald Myers ... special effects assistant (as Donald E. Myers)
Joseph C. Sasgen ... special effects assistant
Jordu Schell ... sculptor
Peter Takeuchi ... special effects
Brannon Wright ... special effects makeup crew
Jaremy Aiello ... sculptor: Richard Snell Designs (uncredited)
Bryan Blair ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Nick Carey ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Federico Cervantes ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Beth Hathaway ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Jeff Himmel ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Grady Holder ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Mark Killingsworth ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Nick Marra ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
David W. Mosher ... sculptor: Richard Snell Designs/R. Christopher Biggs (uncredited)
Larry Odien ... special effects technician (uncredited)
Ron Pipes ... studio coordinator: Richard Snell Designs (uncredited)
Chris Robbins ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)
Jonathan Spence ... lab technician: Richard Snell Designs (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Alia Agha ... production assistant: ILM (as Alia Almeida Agha)
Jon Alexander ... optical camera operator
Scott E. Anderson ... computer graphics animator
Gordon Baker ... animation effects artist
Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World
Randall K. Bean ... scanning
Kathleen Beeler ... rotoscope artist
Jil-Sheree Bergin ... visual effects coordinator
Tom Bertino ... rotoscope supervisor
John Andrew Berton Jr. ... CG animator
Thomas R. Bryant ... visual effects editor
Wade Childress ... camera operator: Matte World
Barbara Cimity ... tactical display: Cimityart
Donald Clark ... optical camera operator
Charlie Clavadetscher ... effects camera operator
Peter Crosman ... animation effects artist
Gail Currey ... CG production supervisor
Andrea D'Amico ... digital visual effects producer: CIS Hollywood
Peter Daulton ... motion control camera operator
Krystyna Demkowicz ... visual effects project manager: Matte World
Bernie Demolski ... stage technician: ILM (as Richard Demolski)
Les Dittert ... optical supervisor: PDI
Jeff Doran ... optical camera operator (as Jeffrey Doran)
Janet L. Earl ... video image display: Video Image
Selwyn Eddy ... optical camera operator (as Selwyn Eddy III)
Mike Ellis ... optical processing (as Michael Ellis)
Scott Farrar ... visual effects supervisor
Robert Finley Jr. ... stage technician: ILM
Jon Foreman ... model maker: ILM
George Gambetta ... scanning
Bill George ... visual effects art director
Brian Gernand ... model maker: ILM
John Goodson ... model maker
John Graves ... visual effects
Carol Lee Griswold ... production assistant: ILM
Nelson Hall ... optical processing
David Hanks ... motion control camera assistant
Rick Hannigan ... optical camera
Jack Haye ... model maker: ILM
Linda Henry ... optical effects line-up: VCE
Rebecca Heskes ... rotoscope artist (as Rebecca Petrulli-Heskes)
Joel Hladecek ... motion control camera
Sandy Houston ... rotoscoper
Wade Howie ... digital effects artist
Peg Hunter ... optical lineup
Keith Johnson ... optical camera operator
David Karpman ... optical lineup
Pam Kaye ... production accountant: ILM
Brad Kuehn ... optical photography supervisor
Peter Kuran ... photographic effects: VCE
Kevin Kutchaver ... animation effects: VCE
Jennifer Hall Lee ... optical lineup (as Jennifer Lee)
Robin Lee ... assistant visual effects editor
Joe Letteri ... CG animator
Karen Logan ... production support: PDI
Ross Lorente ... stage technician: ILM
Nancy Luckoff ... production assistant: ILM
Al Magliochetti ... animation effects: VCE / animation supervisor
Shari Malyn ... animation effects coordinator
Tina Matthies ... production assistant: ILM
Michael McGovern ... visual effects editor
Rich McKay ... camera assistant
Barb Meier ... animator: PDI
Richard Miller ... model maker: ILM
Craig Mohagen ... stage technician: ILM
Terry Molatore ... rotoscope artist
Jack Mongovan ... rotoscope artist
Dan Moore ... video operator: visual effects unit (as Daniel P. Moore)
Mark Moore ... visual effects art director
David Morton ... motion control gaffer / stage technician: ILM
Ellen Mueller ... rotoscope artist
Craig Newman ... tactical display: Cimityart
Kate O'Neill ... motion control camera assistant
Paul Oehlke ... camera assistant: Matte World
Michael Pangrazio ... matte artist supervisor: Matte World
Joe Pasquale ... digital artist
Alan Peterson ... model maker: ILM
Joshua Pines ... scanning
William Powloski ... motion control camera
Chuck Ray ... stage technician: ILM (as Charles Ray)
Steve Reding ... effects camera operator (as Steven Reding)
Carolyn Ensle Rendu ... rotoscope artist (as Carolyn Rendu)
Pat Repola ... optical camera operator (as Patrick Repola)
Jay Riddle ... computer graphics supervisor
Susan Ross ... model maker: ILM
Thomas Rosseter ... optical lineup
Nina Salerno ... tactical display: Cimityart
Tim Segulin ... optical effects line-up: VCE
Alex Seiden ... CG animator
Kenneth Smith ... optical camera operator
Kim Smith ... model maker: ILM
Eben Stromquist ... model maker: ILM
Eric Swenson ... effects camera
Wes Takahashi ... animation supervisor (as Wes Ford Takahashi)
Lawrence Tan ... model shop supervisor
Paul Theren ... model maker: ILM
David Tucker ... optical printing: VCE
Pat Turner ... plate camera operator
Wim Van Thillo ... model maker: ILM (as Wim van Thillo)
Lisa Vaughn ... optical scanning coordinator
Pam Vick ... rotoscope animation: VCE
Bruce Walters ... special effects camera supervisor
Harold Weed ... model maker: Matte World (as Howie Weed)
Randy Weeks ... tactical display: Cimityart
John Whisnant ... optical lineup
Chuck Wiley ... model maker: ILM (as Charles Wiley)
Debra Wolff ... optical lineup
Amy Young ... pyrotechnician: ILM
Jacqueline Zietlow ... administrator: VCE
Susan Adele Colletta ... post production coordinator (uncredited)
Gregory Jein ... model constructor (uncredited)
Warren E. Riggs ... model maker (uncredited)
Daniel Alan Ross ... CGI technical assistant: ILM (uncredited)
Scott Ross ... general manager: ILM (uncredited)
Scott Schneider ... model maker (uncredited)
Harry Walton ... optical effects (uncredited)

Stunts

Edit
Joyce Agu ... stunt double: Iman (as Joycelyn Robinson)
Ed Anders ... stunts
Gary Baxley ... stunts
Jeff Bornstein ... stunts
Eddie Braun ... stunts
Charlie Brewer ... stunts
Hal Burton ... stunts
Dorothy Ching-Davis ... stunts
Bret Davidson ... stunts (as Brett Davidson)
BJ Davis ... assistant stunt coordinator (as B.J. Davis)
Maria Doest ... stunts
Joe Farago ... stunts
Sandy Free ... stunts
Joy Hooper ... stunts
Tommy J. Huff ... stunts (as Tom Huff)
Jeff Imada ... stunts
Jeffrey Scott Jensen ... stunts (as Jeffrey S. Jensen)
Rob King ... stunts (as Robert King)
Scott Leva ... stunts
Alan Marcus ... stunts
Cole S. McKay ... stunts (as Cole McKay)
Eric Norris ... stunts
Noon Orsatti ... stunts
Deeana Pampena ... stunts
Don Pike ... stunt coordinator (as Donald R. Pike)
Gary Pike ... stunts (as Gary T. Pike)
Don Pulford ... stunts (as Donald B. Pulford)
Danny Rogers ... stunts
Don Ruffin ... stunts
Spike Silver ... stunts
Erik Stabenau ... stunts
Don Pulford ... stunt double: William Shatner (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Patric J. Abaravich ... lighting technician
Jenna Abrahamson-Minardi ... lighting technician
Eric Anderson ... camera operator
Keith Baber ... chief rigging electrician
Ben Beaird ... first company grip
John S. Beyers ... assistant chief lighting technician (as John Beyers)
Jeff Case ... dolly grip
Ian Christenberry ... lighting technician
Daniel Cook ... grip
John Cybulski ... chief rigging electrician
Frank Del Boccio ... assistant photographer: second unit
Jeff Durling ... electrician / lighting technician
Tom Embree ... lighting technician (as Thom Embree)
John V. Fante ... director of photography: second unit
Dennis Flanderka ... grip
Kristin R. Glover ... camera operator
Mark Gutterud ... vistavision camera operator
Clyde Hart ... second company grip
Michael Katz ... lighting technician
Rob Morey ... first assistant camera (as Robert Morey)
Joe Morris ... rigger
Frank Parrish ... assistant photographer: second unit
Arnaud Peiny ... grip
Raman Rao ... chief lighting technician
Gregory Schwartz ... still photographer
Stephen Sfetku ... film loader
Richard Stevens ... second assistant camera (as Richard M. Stevens)
Monte Swann ... supervising engineer
Dan Kneece ... steadicam operator (uncredited)
Randy Nolen ... steadicam operator (uncredited)

Animation Department

Edit
Kevin Kutchaver ... animator

Casting Department

Edit
Jan Glaser ... casting associate
Barbara Harris ... voice casting
David Sherry ... casting assistant
Wendy Wassall-Engalla ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Adrienne Childers ... costumer
Danna Edwards ... costumer
Greg Hall ... costumer
Christine Heinz ... key costumer
Joseph Markham ... key costumer (as Joseph R. Markham)
Elaine Maser ... costume supervisor
Bob Moore Jr. ... set costumer
Karen Bellamy ... costumer (uncredited)
Robert Iannaccone ... costumer (uncredited)

Location Management

Edit
Rhonda Baer ... location manager

Music Department

Edit
Bunny Andrews ... music editor
Bob Bornstein ... music preparation
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Alexander Courage ... composer: additional music (from "Star Trek")
Cliff Eidelman ... conductor
Robin Eidelman ... assistant music editor (as Robin K. Eidelman)
Carl Fortina ... orchestra contractor
William Kidd ... additional orchestrator
Norman Ludwin ... musician (bass)
Mark McKenzie ... orchestrator
Paul Salamunovich ... choir conductor
Armin Steiner ... music scoring mixer / score recordist

Transportation Department

Edit
Gina August ... driver
Anthony James Fox ... transportation captain (as Tony Fox)
Dennis Junt ... driver: honeywagon
Gerald L. Sater ... transportation coordinator
Mike Phillips ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Roland Armstorff ... production assistant
Sheila Barnes ... production office coordinator
Scott Benton ... production intern
Faye Brenner ... script supervisor
Rebeca Brookshire ... assistant: Mr. Winter
Joseph Conti ... computer/video playback
Mary Jo Fernandez ... assistant: Mr. Shatner
Laurie Gauger ... assistant production office coordinator
Mary Beth Gentle ... assistant: Mr. Winter
Harrison Gibbs ... production assistant (as R. Harrison Gibbs)
Timothy Greenwood ... projectionist
Jeffrey Harstedt ... video coordinator
Brent Lon Hershman ... assistant: Ms. Breton
Bob Hoffman ... unit publicist
Deborah Krainin ... assistant: Mr. Jaffe
Joe Lotito ... production assistant
Michael McCusker ... assistant: Mr. Meyer
William Nuzzo ... craft service (as Bill Nuzzo)
Marc Okrand ... specialist: Klingon language
Frederic Perrin ... caterer
David Oliver Pfeil ... title designer
Mindy Sheldon ... assistant production accountant
Russell Steele ... production assistant
Debbie Tieman ... second assistant accountant
Tony Venezia ... tactical display technical director
Brian Wallace ... set security
Brian W. Wallace ... set security (as Brian Wallace)
Andrea Walzer ... script supervisor
Brian Wensel ... production accountant
Joyce Agu ... stand-in: Iman (uncredited)
Michael Aprea ... production assistant (uncredited)
Merritt Butrick ... photographic model (uncredited)
Gavin I. Glynn ... production staff (uncredited)
Luca Intoppa ... voice dubbing: Rene Auberjonois (uncredited)
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Patrick Michael ... stand-in (uncredited)
Philip Weyland ... stand-in (uncredited)

Thanks

Edit
Gene Roddenberry ... in memory of

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

After an explosion on their moon, the Klingons have an estimated 50 years before their ozone layer is completely depleted, and they all die. They have only one choice - to make peace with the Federation, which will mean an end to 70 years of conflict. Captain James T. Kirk and crew are called upon to help in the negotiations because of their experience with the Klingons. Peace talks don't quite proceed, and Kirk and McCoy are convicted of assassinating the Klingon High Chancellor, and imprisoned on Rura Penthe, a snowy hard-labor prison camp. Will they manage to escape? And will there ever be peace with the Klingons? Written by Colin Tinto

Plot Keywords
Taglines The battle for peace has begun See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Star Trek 6: The Undiscovered Country (United States)
  • Star Trek: The Undiscovered Country (World-wide, English title)
  • Star trek VI - Terre inconnue (France)
  • Star Trek VI: Das unentdeckte Land (Germany)
  • Star Trek VI: Aquel país desconocido (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 110 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $30,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $96,888,996

Did You Know?

Edit
Trivia Michael Dorn plays Colonel Worf, the grandfather of his regular character Lieutenant Worf in Star Trek: The Next Generation (1987). See more »
Goofs Uhura's lack of knowledge of the Klingon language is at odds with her being Communications officer, since she should at least have some working knowledge of the language of the Federation's greatest rival. She once spent three months effortlessly handling the communications station on board the captured Klingon Bird of Prey in Star Trek IV: The Voyage Home (1986), where all the controls were written in Klingon. (The filmmakers argued about this: see trivia.) See more »
Movie Connections Edited into Star Trek: Generations (1994). See more »
Soundtracks Theme From Star Trek TV Series See more »
Crazy Credits In the end credits, the character of Uhura is misspelled as "Uhuru." See more »
Quotes Chancellor Gorkon: You don't trust me, do you? I don't blame you. If there is to be a brave new world, our generation is going to have the hardest time living in it.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed