Edit
Robin Hood: Prince of Thieves (1991) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Kevin Reynolds

Writing Credits (WGA)  

Pen Densham ... (story)
 
Pen Densham ... (screenplay) &
John Watson ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Kevin Costner ... Robin of Locksley
Morgan Freeman ... Azeem
Mary Elizabeth Mastrantonio ... Marian
Christian Slater ... Will Scarlett
Alan Rickman ... Sheriff of Nottingham
Geraldine McEwan ... Mortianna
Michael McShane ... Friar Tuck (as Micheal McShane)
Brian Blessed ... Lord Locksley
Michael Wincott ... Guy of Gisborne
Nick Brimble ... Little John
Soo Drouet Soo Drouet ... Fanny
Daniel Newman Daniel Newman ... Wulf
Daniel Peacock Daniel Peacock ... Bull
Walter Sparrow ... Duncan
Harold Innocent ... Bishop
Jack Wild ... Much
Michael Goldie Michael Goldie ... Kenneth
Liam Halligan ... Peter Dubois
Marc Zuber ... Interrogator
Merelina Kendall ... Old Woman
Imogen Bain Imogen Bain ... Sarah
Jimmy Gardner Jimmy Gardner ... Farmer
Bobby Parr Bobby Parr ... Villager
John H. Francis ... Courier (as John Francis)
John Hallam ... Red Headed Baron
Douglas Blackwell Douglas Blackwell ... Gray Bearded Baron
Pat Roach ... Celtic Chieftain
Andy Hockley Andy Hockley ... Ox
John Dallimore John Dallimore ... Broth
Derek Deadman Derek Deadman ... Kneelock
Howard Lew Lewis Howard Lew Lewis ... Hal
John Tordoff John Tordoff ... Scribe
Andrew Lawden ... Sergeant
Susannah Corbett Susannah Corbett ... Lady in Coach
Sarah Alexandra Sarah Alexandra ... Small Girl
Christopher Adamson ... Soldier
Richard Strange ... Executioner
Rest of cast listed alphabetically:
Bryan Adams ... The Balladeer (uncredited)
Behrooz Afrakhan ... Moezin (uncredited)
David Bowles ... Morgar (uncredited)
Kenneth W Caravan ... Norman Knight - Merry Man (uncredited)
Jon Church-Fraser ... Villager (uncredited)
Sean Connery ... King Richard (uncredited)
Mickey Curry ... The Balladeer's Drummer & Percussionist (uncredited)
Alexander Hall ... Soldier (uncredited)
Larry Klein Larry Klein ... The Balladeer's Bassist (uncredited)
Lucien Morgan ... Captain of the Sherrif's Men (uncredited)
Bill Payne Bill Payne ... The Balladeer's Keyboardist (uncredited)
Derek Pykett Derek Pykett ... Peasant in Crowd (uncredited)
Neil Riddaway Neil Riddaway ... Villager (uncredited)
Graham Riddell Graham Riddell ... Celtic Warrior (uncredited)
Keith Scott ... The Balladeer's Lead Guitarist (uncredited)
Mark Thomason Mark Thomason ... Oarsman (uncredited)
Fred Wood ... Running Villager (uncredited)

Produced by 

Gary Barber ... executive producer
Pen Densham ... producer
Michael J. Kagan ... co-producer
Richard Barton Lewis ... producer
David Nicksay ... executive producer
James G. Robinson ... executive producer
Mark Stern ... associate producer
John Watson ... producer
Kevin Costner ... producer (uncredited)

Music by 

Michael Kamen

Cinematography by 

Douglas Milsome

Film Editing by 

Peter Boyle

Casting By 

Noel Davis
Ilene Starger
Jeremy Zimmermann ... (as Jeremy Zimmerman)

Production Design by 

John Graysmark

Art Direction by 

Fred Carter

Set Decoration by 

Peter Young

Costume Design by 

John Bloomfield

Makeup Department 

Christine Allsopp ... makeup artist
Lynda Armstrong ... makeup artist
Paul Engelen ... key makeup artist
Richard Glass ... standby contact lens optician
Daniel Parker ... makeup artist
Lisa Tomblin ... hair stylist

Production Management 

Malcolm J. Christopher ... production supervisor (as Malcolm Christopher)
Michael Hartman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Lee Cleary ... key second assistant director
Jamie Fowlds ... trainee assistant director
Marios Hamboulides ... trainee assistant director
Nick Heckstall-Smith ... second assistant director: second unit
Peter Heslop ... second second assistant director
Mark Illsley ... second unit director
Max Kleven ... second unit director: action sequence
Adam Somner ... third assistant director
David Tringham ... first assistant director

Art Department 

John Alvin ... poster artist
Gill Andrae-Reid ... portrait artist
Alan Cheevers ... plasterer
John Chisholm ... property master
Dominique Coste ... art department
Gavin Gordon ... carpenter
Patricia Johnson ... draughtsman
Laurie Kerr ... chargehand carpenter
Tim Lanning ... greensman
Gwendolyn Margetson ... draftsperson
Giles Masters ... assistant art director
Cleo Nethersole ... drapesmaster
Mark Reynolds ... stand-by props: second unit
Bill Stallion ... storyboard artist
Dean Coldham ... chargehand plasterer (uncredited)
Ciara McAvoy ... poster artist (uncredited)
Michael W. Moore ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

David A. Arnold ... dialogue editor (as Dave Arnold)
John H. Arrufat ... effects editor
Anna Behlmer ... Re-Recording Mixer
Beth Bergeron ... adr supervisor
Stu Bernstein ... effects editor
Desmond Cannon ... assistant sound editor
Margaret Carlton ... key assistant sound editor
Jane E. Carpenter ... adr editor (as Jane Carpenter-Wilson)
Simon Coke ... effects editor
Jeff Courtie ... adr recordist
Carmen Flores De Tanis ... assistant sound editor (as Carmen Flores)
Lily Diamond ... adr editor
Michael Dressel ... foley editor
Sukey Fontelieu ... foley editor
Jessica Gallavan ... adr editor
Teresa Garcia ... assistant sound editor
Robert Grieve ... supervising sound editor
Wayne Griffin ... dialogue editor
John Haeny ... effects editor
Kimberly Harris ... adr editor (as Kimberly Harris-Rivolier)
Allen Hartz ... dialogue editor
Robert Heffernan ... adr editor
Doug Hemphill ... Re-Recording Mixer (as D.M. Hemphill)
Ellen Heuer ... foley artist
Larry Hopkins ... layback sound mixer
J. Paul Huntsman ... adr editor (as Paul Huntsman)
Chris Jenkins ... Re-Recording Mixer
Jonathan Klein ... foley editor
Steve Mann ... effects editor
Paul Massey ... Re-Recording Mixer
James Matheny ... dialogue editor
Matthew C. May ... assistant sound editor (as Matt May)
Joseph A. Mayer ... adr editor (as Joe Mayer M.P.S.E.)
Lisa Miller ... assistant sound editor
Chris Munro ... sound mixer
John Murray ... foley editor
Dan O'Connell ... foley artist
Judy Oseransky ... assistant sound editor
John Roesch ... foley artist
Monique Salvato ... assistant sound editor
Carolann Sanchez-Shapiro ... key assistant sound editor
Jeanine Schaack ... assistant sound editor
Roy Seeger ... assistant sound editor
Frank Smathers ... dialogue editor
Mark Smith ... Re-Recording Mixer
Alicia Stevenson ... foley artist
Linda Symcox ... assistant sound editor
David Williams ... dialogue editor
James Allen ... Re-Recordist (uncredited)
David W. Alstadter ... foley mixer (uncredited)
Joe Dorn ... adr editor (uncredited)
David R. Finkelstein ... assistant foley editor (uncredited)
Dennis Leonard ... Additional Re-Recording Mixer (uncredited)
Courtenay Marvin ... assistant sound editor (uncredited)
Magic A. Moreno ... digital transfer engineer: stem conform (uncredited)
Greg Orloff ... foley mixer (uncredited)
Roy Seeger ... assistant adr editor (uncredited)
Otto Snel ... Re-Recording Mixer (uncredited)
Lionel Strutt ... adr mixer (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Paul Dimmer ... trainee
Steve Hamilton ... senior special effects technician
Simon Hewitt ... special effects technician
Barry Whitrod ... special effects

Visual Effects by 

Craig Barron ... visual effects supervisor: Matte World
Rob Burton ... visual effects
Krystyna Demkowicz ... executive in charge of production: Matte World
Joel Hladecek ... motion control camera
Rich McKay ... camera assistant
Michael Pangrazio ... matte artist supervisor
Doug Ferris ... matte artist (uncredited)

Stunts 

Del Baker ... stunts
Ken Barker ... stunts
Brian Bowes ... stunts
Peter Brace ... stunts
Helen Caldwell ... stunts
Stuart Clark ... stunts
Abbi Collins ... stunts
Tim Condren ... stunts
Simon Crane ... stunt double: Mr. Costner / stunts
David Cronnelly ... stunts
Graeme Crowther ... stunts
Clive Curtis ... stunts
Perry Davey ... stunts
Tom Delmar ... stunts
Wayne Docksey ... stunts
Sadie Eden ... stunts (as Sadie Eddon)
Dorothy Ford ... stunts
Elaine Ford ... stunts
Terry Forrestal ... stunts
Nick Gillard ... stunts
Reg Harding ... stunts
Paul Heasman ... stunts
Frank Henson ... stunts
Mark Henson ... stunts (as Franklin Henson)
Nick Hobbs ... stunts
Dave Holland ... stunts
Sy Hollands ... stunts
Billy Horrigan ... stunts
Arthur Howell ... stunts
Paul Jennings ... stunts
Vincent Keane ... stunts (as Ginger Keane)
Phil Lonergan ... stunts
Tom Lucy ... stunts
Glenn Marks ... stunts
Tina Maskell ... stunts
Sean McCabe ... stunts
Bronco McLoughlin ... stunts
Lex Milloy ... stunts
Chrissy Monk ... stunts
Valentino Musetti ... stunts
Gerard Naprous ... stunts
Mark Anthony Newman ... stunts
Robert Patton ... stunt performer
Mike Potter ... stunts
Dinny Powell ... stunts
Eddie Powell ... stunts
Nick Powell ... stunts
Terry Richards ... stunts
Billy Riley Jr. ... stunts
Doug Robinson ... stunts
Denise Ryan ... stunts
Stuart St. Paul ... stunts
Roy Street ... stunts
Rocky Taylor ... stunts
Tip Tipping ... stunts
Terry Walsh ... sword master
Derek Ware ... stunts
Bill Weston ... stunts
Paul Weston ... stunt coordinator
Jason White ... stunt performer
Steve Whyment ... stunts
Nick Wilkinson ... stunts
Rod Woodruff ... stunts
Craig Appel ... equestrian (uncredited)
Rick Lester ... stunts (uncredited)
Gary Robert ... stunts (uncredited)
Lee Sheward ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mike Brewster ... camera operator: second unit
Bob Bridges ... assistant camera
Giles Christopher ... second assistant camera
Gary Cross ... gaffer: second unit
Mike Frift ... camera operator
W.C. 'Chunky' Huse ... key grip
Wayne Leach ... electrician
Alan Martin ... gaffer
Jason Martin ... best boy
Franz Pagot ... steadicam utility
Caroline Sax ... first unit script supervisor
David Tondeur ... assistant camera
John Ward ... Steadicam operator
Carlos Melville ... electrician (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sean Barrett ... milliner
Anthony Brookman ... costume assistant
Elvis Davis ... set costumer
Robyn Elliott ... set costumer (as Robyn Elliot)
Michael McGarrigle ... wardrobe assistant
Dominic Young ... costume workroom assistant

Editorial Department 

Joss Agnew ... second assistant editor
Brent Eldridge ... digital color correction
Peter Hollywood ... editor: special sequences
Michael Kelly ... editor: additional sequences
Carole A. Kenneally ... assistant editor
Alexandra Leviloff ... second assistant editor
Jonathan Lucas ... first assistant editor
Robert C. Lusted ... assistant editor (as Bob Lusted)
Marcus Manton ... additional editor
Bob Putynkowski ... color timer
Gladys Vega ... assistant editor
Glenn Richard Côté ... assistant to editor (uncredited)

Location Management 

Neil Ravan ... location manager

Music Department 

Chris Boardman ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Christopher Brooks ... music editor
Harvey Cohen ... orchestrator
Don Davis ... orchestrator
Richard Davis ... orchestrator
Bruce Dukov ... concertmaster
Robert Fernandez ... music engineer / scoring mixer
J.J. George ... assistant music editor
Jack Hayes ... orchestrator
Elliot Kaplan ... orchestrator
Norman Ludwin ... musician (bass)
Stephen McLaughlin ... Music Mixed In Q Sound by
Albert Lloyd Olson ... orchestrator
Jeffrey Pollack ... music consultant
Eric Reasoner ... music editor
Lolita Ritmanis ... orchestrator
William Ross ... orchestrator
Patrick Russ ... orchestrator
Jonathan Sacks ... orchestrator
Brad Warnaar ... orchestrator
Mark Watters ... orchestrator
Bryan Adams ... musician: rhythm guitar (uncredited)
Jeff Atmajian ... orchestrator (uncredited)
Bruce Babcock ... orchestrator (uncredited)
Mickey Curry ... musician: drums & percussions (uncredited)
Robert Elhai ... orchestrator (uncredited)
Michael Kamen ... conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Randy Kerber ... orchestrator (uncredited)
Larry Klein ... musician: bass guitar (uncredited)
Stephen McLaughlin ... music producer (uncredited)
Phil Nicholas ... musician: piano, keyboards, & programming (uncredited)
Bill Payne ... musician: keyboards (uncredited)
Conrad Pope ... orchestrator (uncredited)
Keith Scott ... musician: lead guitar (uncredited)

Transportation Department 

Brian Hathaway ... transportation coordinator
David Kipling ... facilities
Mark White ... transportation

Other crew 

Stuart Baird ... project consultant
Mark Bunce ... chef
David Chorley ... chef
Caroline Cornish-Trestrail ... production staff
Kevin Costner ... production consultant
Gabe Cronnelly ... archery coach
Susan d'Arcy ... unit publicist
Dennis Davidson ... publicity campaign
Reg Dent ... horse supplier
Steve Dent ... assistant horse master / horse supplier
Sara Desmond ... production runner
Wayne Docksey ... animal master: Animal Acting
Michelle Fox ... production associate
Ira Friedlander ... production accountant
Kate Hazell ... Floor Runner
Rowley Irlam ... rider
Sheldon Katz ... production controller
David Kerney ... production accountant
Samantha C. Kirkeby ... 2nd unit script supervisor
John Lees ... fitness coach
Jill McCullough ... dialect coach william hurt
Tony Smart ... horse master
Alan Sutton ... fire officer
Kathleen Switzer ... assistant: Kevin Reynolds (as Kathleen A. Switzer)
Mark Thomason ... photo double / stand-in
Andrew A Wilkinson ... sword master
Andrew Jack ... dialect coach: Michael McShane (uncredited)
Craig Stevenson ... assistant sword master (uncredited)
Pam Weaver ... animal handler (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed