Edit
Cast a Deadly Spell (TV Movie 1991) Poster

(1991 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Martin Campbell

Writing Credits (WGA)  

Joseph Dougherty ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Fred Ward ... Det. Harry Philip Lovecraft
David Warner ... Amos Hackshaw
Julianne Moore ... Connie Stone
Clancy Brown ... Harry Bordon
Alexandra Powers ... Olivia Hackshaw
Charles Hallahan ... Det. Morris Bradbury
Arnetia Walker ... Hypolite Kropotkin
Raymond O'Connor ... Tugwell
Peter Allas ... Det. Otto Grimaldi
Lee Tergesen ... Larry Willis / Lilly Sirwar
Ritch Brinkley ... Owl Wagon Manager
Jaime Cardriche ... Zombie
John De Bello ... Crooner
David Downing ... Thadius Pilgrim
Colin Drake Colin Drake ... Butler Meadows
James Eustermann James Eustermann ... Werewolf
Bradley James ... Boy #2
Scott Lincoln ... Bartender
Michael Reid MacKay ... Gargoyle
Robert Mickelson Robert Mickelson ... Boy #1
Becky Mullen Becky Mullen ... Amber Peru
Curt Sobel ... Band Leader
Ken Thorley Ken Thorley ... Mickey Locksteader
Lana Underwood ... Little Girl
Kevin Weaver Kevin Weaver ... Owl Wagon Dishwasher
George P. Wilbur ... Owl Wagon Cook
Rest of cast listed alphabetically:
Barron Christian Barron Christian ... Snoring Mobster (uncredited)
Jenny O'Hara ... Amber Peru (uncredited)
Brian Penikas Brian Penikas ... Oatmeal Monster (uncredited)

Produced by 

Gale Anne Hurd ... producer
Ginny Nugent ... line producer

Music by 

Curt Sobel

Cinematography by 

Alexander Gruszynski

Film Editing by 

Dan Rae

Casting By 

Pam Dixon

Production Design by 

Jon Bunker

Art Direction by 

Nelson Coates

Set Decoration by 

Joyce Anne Gilstrap

Costume Design by 

Mary Rose

Makeup Department 

Michelle Bühler ... makeup artist
Denise Dellavalle ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Vance Hartwell ... special makeup effects artist
Barbara Olvera ... hair stylist
Mike Smithson ... effects sculptor, cosmetics
Scott Oshita ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

John Engel ... unit production manager
Tim Myers ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert Lorenz ... first assistant director: second unit (as Rob Lorenz) / second second assistant director (as Rob Lorenz)
Rip Murray ... first assistant director
Lisa Shore ... second assistant director
John R. Woodward ... first assistant director: re-shoots (uncredited)

Art Department 

Joneva Barry ... scenic artist
David A. Carpender ... property master
Wayne Daddio ... lead scenic artist
Patrick Docherty ... scenic artist
Catharine Fletcher Incaprera ... art department assistant (as Catharine Fletcher)
Lauren Gabor ... assistant set decorator
Jim T. Graham ... swing gang
Jina Graham ... scenic artist
Aaron Groszmann ... swing gang
Hillary Heffron ... prop assistant
B. Kevin Inness ... swing gang
Lynn A. Johanson ... scenic artist
Sam P. La Fata ... lead propmaker
Jon P. Mooers ... stand-by scenic artist
Ruth Oglesby ... art department coordinator
David Ronan ... on-set dresser
David Russell ... production illustrator and storyboard artist
Rick Samuels ... assistant property master
Tony Sgueglia ... swing gang
Tim Sherrier ... lead carpenter
Marty Spence ... sign painter
John Stone ... construction foreman (as John Earl Stone)
Philip Stone ... construction coordinator (as Philip Fiske Stone III)
Phil Tubach ... lead man
Douglas W. Randall ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Wallace R. Bearden ... adr mixer (as Wally Beardon) / foley mixer (as Wally Beardon)
Peter Bergren ... sound effects editor
Richard F.W. Davis ... sound effects editor (as Richard Freeman Davis)
Charlene Hamer ... utility sound technician
David Hankins ... supervising sound editor
Kenneth C. Mantlo ... boom operator
Bruce P. Michaels ... adr editor / foley editor
Scott Millan ... re-recording mixer
Alyson Dee Moore ... foley artist
Patricia Nedd ... foley artist
Ralph Osborn ... dialogue editor
Richard Portman ... re-recording mixer
Adam Sawelson ... dialogue editor
Larry Stensvold ... re-recording mixer
Ed White ... sound mixer

Special Effects by 

Max Alvarez ... hair puncher: gremlins
Roger Borelli ... technician: zombie
Eugene Cornelius ... special effects technician
Steve Debs ... special effects foreman
Jim Eustermann ... special effects technician
Eric Fiedler ... designer/puppeteer: gargoyle
Bruce Spaulding Fuller ... designer: werewolf/gremlin
Cynthia Gardner ... project coordinator
Tony Gardner ... special effects supervisor
Morton Greenspoon ... contact lens efx
Vance Hartwell ... technician: vampire teeth
Mark Henderscheid ... special effects technician
Kevin Hudson ... technician: unicorn
Christopher M. Hunt ... technician: Old One
Garrett Immel ... assembly technician: gremlins
Kev Koenig ... special effects technician
Jim McPherson ... sculptor: gargoyle
Robert Meyer Burnett ... production assistant
Douglas Noe ... production assistant
Carolyn Oros ... foam cosmetics
Joey Orosco ... sculptor: Old One
Gary Pawlowski ... assembly technician: gremlins
Brian Penikas ... technician: demon
David Penikas ... mechanical designer: gargoyle
Zandra Platzek ... hair puncher: werewolf
Greg Polutonovich ... sculptor: Old One
Sally Ray ... foam technician
Tanya Ridenour ... foam technician
James Rohland ... assembly technician: gremlins (as Jim Rohland)
Richard L. Silver ... contact lens efx
Aaron Sims ... sculptor: Old One
Dianna Smith ... assistant seamstress
Rob Smith ... contact lens technician
Mike Smithson ... sculptor: Old One
Greg Solomon ... special effects technician
Ken Speed ... special effects coordinator
Bill Sturgeon ... designer/puppeteer: Old One
Tim Turner ... production assistant
Tommy Williamson ... principal mechanic: gremlins (as Tomcat Williamson)

Visual Effects by 

James Belkin ... visual effects director of photography
Jennifer C. Bell ... production coordinator: visual effects
Laura Buff ... visual effects production supervisor
Tim Conrad ... model maker
Dennis Dale ... model maker
George D. Dodge ... plate photographer
Elaine Edford ... visual effects supervisor
Emmet Kane ... visual effects
Gene Kozicki ... model maker
David Zen Mansley ... model maker
Rudy Pahoyo ... camera operator: visual effects
Rick Rische ... matte artist
Mark A. Shelton ... visual effects gaffer
Dennis Skotak ... visual effects consultant
Robert Skotak ... visual effects supervisor: 4-ward productions
Dan Smith ... assistant camera: visual effects photography
Anthony Stabley ... model builder
Jim Towler ... supervisor: model unit
Joe Viskocil ... visual effects

Stunts 

Eugene Collier ... stunts
Ousaun Elam ... stunts
Annie Ellis ... stunts
Diane Kay Grant ... stunts
Orwin C. Harvey ... stunts
Hubie Kerns Jr. ... stunts
Wayne King ... stunts
Steven Lambert ... stunts
Paula-Marie McCoy ... stunts
John Robotham ... stunt coordinator / stunts
Lynn Salvatori ... stunts
Rick Sawaya ... stunts
George P. Wilbur ... stunts

Camera and Electrical Department 

James D. Ault ... rigging key grip (as J.D. Ault)
Richard Ball ... company grip (as Richard J. Ball Jr.)
Alan Brownstein ... camera operator: second unit
John Carney ... gaffer: second unit
Ted Chu ... first assistant camera: "a" camera
Daniel Coscia ... key grip: second unit
Laurence Cropley ... electrician
Al DeMayo ... best boy electric
David Dubois ... gaffer
Mark Gambino ... best boy grip
Michael Grady ... company grip
George Hess ... clapper loader
Walter Royle ... best boy grip: second unit (as Walter Royle Jr.) / company grip (as Walter Royle Jr.)
Martin Schaer ... camera operator: second unit
Mark Scott ... video assist operator (as Mark I. Scott)
Timothy Sheffer ... second assistant camera (as Tim Sheffer) / second assistant camera: second unit (as Tim Sheffer)
Bubba Sheffield ... key grip (as George 'Bubba' Sheffield)
Dylan Shephard ... dolly grip
Robert Smathers ... electrician: second unit
Jeffrey P. Soderberg ... electrician
Victor Svimonoff ... rigging gaffer
Richard Turner ... camera operator
Donna Vega ... best boy electric: second unit / electrician
Amy Vincent ... first assistant camera: second unit
Kevin Brown ... lighting technician (uncredited)
Wes Houle ... rigging gaffer (uncredited)
Dale Robinette ... special still photographer (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting
Caryn Richmond ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Johnny Foam ... costume supervisor
Vicki Guzowski ... costumer (as Victoria Guzowski)
Casey Rose ... costumer

Editorial Department 

Mike Mertens ... color timer
Michelle Pazer ... first assistant editor
Barbara Riley ... negative cutter
Frank Soronow ... second assistant editor
Lee Toft ... post-production assistant

Location Management 

Jay Gowey ... location representative: Harbor Star Stage
Marshall D. Moore ... location manager
Anthony Russell ... location assistant
Judy Torres ... assistant location manager

Music Department 

Frank Bennett ... orchestrator: songs
John E. Oliver ... music coordinator
Lise Richardson ... music editor
Robert Schaper ... music mixer: songs / music recordist: songs
Armin Steiner ... music mixer / music recordist
Mark Watters ... conductor

Transportation Department 

Art Bauer ... transportation captain
John Bush ... driver
Chuck Clarke ... transportation coordinator
Patrick Cleveland ... driver
Phil Hedley ... driver
Edward Monty Laird ... driver
Timothy Moran ... transportation co-captain

Other crew 

Ed Allen ... set production assistant
Adrienne Armor ... assistant production coordinator
David Avadon ... magic consultant
Bob Bellamak ... stand-in: Mr. Ward
Mark Buckles ... set production assistant
Danielle Cohen ... production office assistant
Jonathan Cornick ... production office assistant
Joseph B. Earley ... assistant to producer
Melissa Fahn ... assistant choreographer
Ernest Farino ... title designer (as Ernest D. Farino)
Cynthia Gates Fujikawa ... first assistant accountant (as Cynthia A. Fujikawa)
Steve Gates ... craft service
Lisa Howard ... production accountant
Michael J. Lindsay ... set production assistant
Carole Lyon ... assistant to director
Leslie Lytel ... production associate
Kris Fullan Martinez ... production coordinator (as Kris Fullan)
Teresa Merloni ... stand-in: Ms. Moore
Leslie Park ... script supervisor
Bruce Smith ... set production assistant
Michael Vasquez ... second assistant accountant
Allen Walls ... choreographer (as Allan Walls)
Tommy Williamson ... puppeteer (as Tom Williamson)
Brad Wise ... set production assistant
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed