Edit
Problem Child (1990) Poster

(1990)

Full Cast & Crew

Directed by 

Dennis Dugan

Writing Credits (WGA)  

Scott Alexander ... (written by) &
Larry Karaszewski ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

John Ritter ... Benjamin 'Ben' Healy, Jr.
Jack Warden ... Benjamin 'Big Ben' Healy, Sr.
Michael Oliver ... Junior
Gilbert Gottfried ... Mr. Peabody
Amy Yasbeck ... Flo Healy
Michael Richards ... Martin Beck
Peter Jurasik ... Roy
Charlotte Akin Charlotte Akin ... Lorraine
Anna Marie Allred Anna Marie Allred ... Kid #3
Adam Anderly Adam Anderly ... Catcher
Robert A. Anderson Robert A. Anderson ... Boy in Chair
Cody Beard Cody Beard ... 2nd Baseman
Jordan Burton Jordan Burton ... Kid #1
Eli Cummins Eli Cummins ... Umpire
John S. Davies ... Paramedic
Vince Davis Vince Davis ... Clown
Dennis Dugan ... All American Dad
Justin Elledge Justin Elledge ... Freddy
Eric Elterman Eric Elterman ... All American Boy
Ward Emling Ward Emling ... Mr. Henderson
John William Galt John William Galt ... Warden
Corki Grazer Corki Grazer ... Sister Mary
Vernon Grote Vernon Grote ... Guard #2
Garland Hampton Garland Hampton ... Serious Boy
Helena Humann Helena Humann ... Mother Superior
Philip Jhin Philip Jhin ... Mr. Yangita
Judy Jones Judy Jones ... Anchorperson
Melody Jones ... Sister Abigail
Danny Kamekona ... Mr. Hirohito
Ehchi Edward Kawanabe Ehchi Edward Kawanabe ... Mr. Mitsui (as Eiichi Edward Kawanabe)
Colby Kline Colby Kline ... Lucy
Joseph Kolb Joseph Kolb ... Kid #5
Hugh Lampman Hugh Lampman ... Master of Ceremonies
Ellen Locy ... Nun #2
Kristen Lowman Kristen Lowman ... Mrs. Henderson
Joshua Martin Joshua Martin ... Shortstop
Melissa Reneé Martin Melissa Reneé Martin ... Friend #2 (as Melissa Martin)
Julie Mayfield Julie Mayfield ... Harriet
Andrea McCall Andrea McCall ... Rich Lady
Willie Minor Willie Minor ... Guard #1
Ron Miranda Ron Miranda ... Juan
Shepler Mobley Shepler Mobley ... Friendly Woman
S. 'Monty' Moncibais S. 'Monty' Moncibais ... Prisoner
Norma Moore ... Sister Samantha
Abby Newman Abby Newman ... Friend #1
John O'Connell John O'Connell ... Psychiatrist
Kristy Lynne Patrick Kristy Lynne Patrick ... Kid #2
Eric Poppick Eric Poppick ... Dr. Strauss
John Rainone John Rainone ... Circus Clown
Martin Rayner ... Ringmaster
Dennis Redfield ... Cameraman
Symone Redwine Symone Redwine ... Friend #3
Lico Reyes ... Pedro
Florence Schauffler ... Mrs. Perkins (as Florence Shauffler)
Shaun Shimoda Shaun Shimoda ... Kinjo Hirohito
Garry Smith Garry Smith ... Angry Little Person
Josh Stoppelwerth Josh Stoppelwerth ... Kid #4
Al Trejo Al Trejo ... Policeman
Alex Utroska Alex Utroska ... Kid in Dugout
Kerry Von Erich ... Neo Nazi
Jack Willis Jack Willis ... Regular Joe
Ed Yeager Ed Yeager ... Jim O'Conner
Jessica Zucha Jessica Zucha ... Serious Girl
John Achorn ... Additional Voice (voice)
Lee Arnone Lee Arnone ... Additional Voice (voice)
Catherine Battistone Catherine Battistone ... Additional Voice (voice)
Rina Lee Bennett Rina Lee Bennett ... Additional Voice (voice)
Bob Bergen ... Additional Voice (voice) (as Robert Bergen)
Deem Bristow ... Additional Voice (voice)
Agim Coma Agim Coma ... Additional Voice (voice)
Maggie Dawson Maggie Dawson ... Additional Voice (voice)
Claudette Duffy Claudette Duffy ... Additional Voice (voice)
Phillip Glasser ... Additional Voice (voice)
Kenneth Hartman Kenneth Hartman ... Additional Voice (voice)
Endre Hules ... Additional Voice (voice)
Richard Kline ... Additional Voice (voice)
Amy Levy Amy Levy ... Additional Voice (voice)
Marilyn Madderom Marilyn Madderom ... Additional Voice (voice)
Humberto Ortiz Humberto Ortiz ... Additional Voice (voice)
Anthony Tyler Quinn ... Additional Voice (voice)
LaGloria Scott LaGloria Scott ... Additional Voice (voice)
Burton Sharp Burton Sharp ... Additional Voice (voice)
Laura Summer ... Additional Voices (voice)
Dan Woren ... Additional Voice (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Debbie Adkins Debbie Adkins ... Store Shopper (uncredited)
Joan Arenstein Joan Arenstein ... Cafeteria Nun (uncredited)
Bruce Calvert Bruce Calvert ... Crowd extra (uncredited)
James Field James Field ... Policeman (uncredited)
Derek A. Jones Derek A. Jones ... Man in Store (uncredited)
Don Kruizinga ... Policeman (uncredited)
Renay Morgan ... Nun (uncredited)
Kyle Pittman Kyle Pittman ... Kid (uncredited)
Jamie Day Price-Young ... Extra Kid at Carnival (uncredited)
Summer Selby ... Parent at Party (uncredited)
Tom Terwilliger Tom Terwilliger ... Bodybuilder in picture (uncredited)

Produced by 

James D. Brubaker ... executive producer
Robert Simonds ... producer
Michael Torres ... associate producer

Music by 

Miles Goodman

Cinematography by 

Peter Lyons Collister ... director of photography

Film Editing by 

Tom Finan
Daniel P. Hanley ... (as Daniel Hanley)
Mike Hill ... (as Michael Hill)

Casting By 

Valerie McCaffrey
Nancy Nayor

Production Design by 

George Costello

Art Direction by 

Mike Bingham ... (as Michael Bingham)
Nelson Coates

Set Decoration by 

Denise Pizzini

Costume Design by 

Eileen Kennedy

Makeup Department 

Nena Smarz ... key makeup artist

Production Management 

James D. Brubaker ... unit production manager
Kimberley Cooper ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

George Fortmuller ... second assistant director
Mickey Gilbert ... second unit director
Steven Hirsch ... first assistant director: second unit
Thompson O'Sullivan ... second assistant director: second unit
James Simons ... first assistant director
Don Wilkerson ... first assistant director: second unit

Art Department 

Richard L. Barlow ... carpenter
Bard Breitearth ... set dresser
Nick Burns ... key painter
Robert David Burns ... set painter
Nelson Coates ... assistant art director
Jerry Crabb ... carpenter
David Durand ... storyboard artist
Rob Edleson ... property master: scond unit
Michael Fisher ... carpenter (as Michael S. Fisher)
Bob Flach ... set dresser (as Robert Flach)
Floyd Gentry ... stand-by painter
Debbie Hayn-Cass ... art department coordinator (as Debbie Hayn)
Doug Henderson ... carpenter
Colin Jefferson ... carpenter
Larry Langley ... construction coordinator
Steven D. Langley ... carpenter
Harold P. Livingston ... carpenter (as Harold F. Livingston)
Bennie R. Miles Jr. ... foreman (as Bennie F. Miles Jr.)
Meredith Motley ... on-set dresser
Mike Parsons ... property master (as C. Michael Parsons)
Robert E. Parsons ... set dresser
Tony Poston ... carpenter
Joe Sharber ... assistant property master
Edward M. Shewmake ... prop production assistant
Mark Shields ... set painter
Phil Shirey ... set dresser: second unit (as John Philip Shirey)
Tim Short ... carpenter (as Timmy Short)
Christopher Smith ... carpenter (as Chris Smith)
J. Grey Smith ... lead man
Jackey R. Taylor ... carpenter

Sound Department 

Charlie Ajar Jr. ... recordist (as Charles Ajar Jr.)
Allan Bromberg ... sound editor
Don Broughton ... boom operator
Scott Burrow ... adr editor
Michael C. Casper ... supervising re-recording mixer
Blake R. Cornett ... assistant sound editor (as Blake Cornett)
Edison E. Craig ... foley editor
Gordon Davidson ... sound editor
Mike Dobie ... sound editor
Tom Gerard ... re-recording mixer (as Thomas Gerard)
Mark Gordon ... sound editor
David W. Gray ... sound stereo consultant: Dolby
Jay Kamen ... supervising adr editor
Steve Kohler ... foley recordist
Dave Kulczycki ... sound editor (as David Kulczycki)
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer (as Daniel Leahy)
Phillip Linson ... adr editor
Greg W. Lowe ... adr recordist
Larry Mann ... supervising sound editor
Lori Martino ... assistant sound editor
Karen Minahan ... assistant sound editor
Christopher Moriana ... foley artist (as Chris M. Moriana)
James Moriana ... foley artist (as Jim M. Moriana)
Steve Olson ... sound editor
Karin Roulo ... foley mixer
Tanya Sharp David ... adr mixer
José Antonio Torres ... foley editor (as Jose A. Torres)
Robert Wald ... sound mixer
Jennifer Winslow ... cable person

Special Effects by 

Lawrence A. Aeschlimann ... special effects (as Lawrence Albert Aeschlimann)
Jack 'Deuce' Bennett II ... special effects
Jack Bennett ... special effects coordinator
Lyn Caudle ... special effects
Steve Krieger ... special effects (as Stephen Jerome Krieger)

Stunts 

Michael Adams ... stunts
Christine Anne Baur ... stunts (as Chistine Baur)
Buff Brady ... stunts
Jamie Bunch Elliott ... stunts (as Jamie Bunch-Elliott)
Tim Butler ... stunts
Gary Davis ... stunts (as Gary D. David)
Ronnie Duke ... utility stunts
Randy Fife ... stunts (as Fife)
Sam Fife ... stunts
Joe Finnegan ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Mickey Gilbert ... stunt coordinator / stunts
Tim Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts (as Troy Michael Gilbert)
Carol Halvorson ... stunts
Hollis Hill ... stunts
Peter Horak ... stunts
Thomas Jackson ... stunts (as Tammy Jackson)
Gary Jensen ... stunts
Gainer Johnson ... utility stunts
Margaret Johnson ... utility stunts
Mike Johnson ... stunts
Gene LeBell ... stunts (as Gene Le Bell)
James C. Lewis ... stunts (as Jim Lewis)
Ben Loggins ... stunts (as Ben E. Loggins)
Matt McColm ... stunts
Charles Milan ... stunts
Robert Miller ... stunts
Tom Morga ... stunts
Bruce W. Morgan ... stunts (as Bruce Morgan)
Bobby Porter ... stunts
M. Sue Raagas ... utility stunts
Mike Shanks ... stunts
Dena Shepherd ... stunts (as Dena Sheperd)
Tim Short ... stunts
John Shults ... stunts (as Jon A. Shults)
Rhonda R. Smith ... utility stunts
Cherie Tash ... stunts
Doug Terranova ... stunts
Bob Yerkes ... circus stunt coordinator / stunts
Hank Slaughter ... stunt player (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Daniel Anaya ... second assistant camera: second unit
David Brink ... camera loader
Brown Cooper ... first assistant camera: "b" camera
Tom Davidson ... key grip: second unit
Ron Ferguson ... first assistant camera: second unit (as Ronnie Ferguson)
Gerrit Garretsen ... dolly grip
Stephen A. George ... second assistant camera: "a" camera (as George Stephen)
Bill Greenberg ... best boy electric
Gary Jay ... first assistant camera: "a" camera
John Johns ... video playback operator
David McGill ... second assistant camera: "b" camera
Paul McIlvaine ... gaffer (as Paul W. McIlvaine)
Robert W. Moreno ... chief lighting technician: second unit / electrician
Ryan Nellis ... still photographer
Michael Pagan ... electrician (as Michael M. Pagan)
David Perez ... grip
Don Reddy ... camera operator / director of photography: second unit
Kerry Rike ... key grip
William Commodore Shelden ... second assistant camera: second unit
John Patrick Smith ... first assistant camera: second unit (as Patrick Smith)
Carl D. Stitt ... best boy grip
George Stitt ... grip
Ralph Watson ... Steadicam operator / camera operator: second unit
Lito White ... camera operator: second unit
Michael R. Wohlfield ... camera loader: second unit
David A. Wright ... grip
R. Michael Yope ... electrician
Mark A. Hatley ... grip (uncredited)

Casting Department 

Gina Hope ... extras casting assistant
Rody Kent ... casting consultant: Texas
Donna Larson ... casting associate
Keith Mitchell ... extras casting assistant
Sherry Sims ... extras casting coordinator
Garrison True ... additional casting
Eric Northcutt ... extras casting assistant (uncredited)
Sherry Sims ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Dayna Cussler ... wardrobe supervisor
Suzanne Walker Dunkelberg ... seamstress
Annette Hoffman ... wardrobe supervisor
Jolie Von Suhr ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Dennis McCurdy ... editorial production assistant
Mike Milliken ... color timer
Hali Rosen ... post-production assistant
Ray Sabo ... negative cutting
Donald B. Schaeffer ... assistant editor
Tim Silano ... assistant editor
Roger Tweten ... assistant editor

Location Management 

Ward Emling ... location manager
Sandra Palacios-Plugge ... assistant location manager
Kim Davis ... location manager: re-shoots (uncredited)

Music Department 

Oscar Castro-Neves ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor
Joel Moss ... scoring mixer
Katherine Quittner ... music editor
Tom Boyd ... oboe soloist (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Tina M. Arter-Duquette ... transportation captain: second unit
Tim Buchanan ... production driver
Kenneth L. Castro ... driver
Daniel T. Dickerson ... transportation captain (as Dan Dickerson)
Frank Dixon ... driver
George E. Favors ... driver
Debre L. Fugna ... driver
Jimmy Grandstaff ... driver
David R. Green ... driver
Tommy A. Hair ... driver
Marvin Maxwell ... driver
Ferris McCollum ... driver
Virgil R. McDawel ... driver
Alvin Milliken ... driver
James W. Mixson ... driver
Joel Morton ... driver / transportation coordinator: second unit
Dempsey R. Poor ... driver
Fred Pope Jr. ... driver
David Scharnberg ... driver
Tom Bill Stilwell ... driver
Bob White ... transportation coordinator (as Robert T. White)

Other crew 

Linda M. Beale ... production secretary
Steev Beeson ... production accountant (as Steve Beeson)
Susan Bierbaum ... script supervisor
David Cass Jr. ... production assistant (as David Cass)
Karen Clemons ... receptionist
Amanda Curry ... production assistant
Terry Dunn ... assistant accountant
Tina L. Fortenberry ... assistant: Mr. Dugan (as Tina Fortenberry)
Maureen Fox ... first aid
Jay Alan Gewertz ... production assistant
Loyce Oliver Green ... sitter
Laurie Allison Harmon ... script supervisor: second unit
Pat Jackson ... studio teacher (as Patrick Jackson)
Don E. Johnson ... circus consultant
Wanda L. Lewis ... utility: second unit
Marcus Lopez ... craft service
Brian Mack ... production assistant
Christi Manders ... assistant: Mr. Simonds
Conte Mark Matal ... production assistant (as Conte Matal)
S. 'Monty' Moncibais ... police liaison
Chris Morehouse ... animal handler
Jewel Myrow ... production assistant
Chad O'Connor ... assistant: Mr. Ritter (as Chad O'Conner)
Michael Oliver ... sitter
Jennifer Pell ... utility: second unit
Dennis Redfield ... dialogue coach
Steven Reich ... promotion coordinator
Joseph A. Resk ... production assistant
Robert Rhine ... unit publicist
Melissa Roth ... production assistant
Phillip Schenkler ... second assistant accountant
Burton Sharp ... adr group coordinator
Jack Smith ... production accountant
Steve Sorkin ... production assistant (as Steve W. Sorkin)
Katherine Swanson ... assistant accountant
Doug Terranova ... tiger trainer
Bill Vergis ... animal coordinator
Cynthia Von Suhr ... production coordinator
Janet L. Wattles ... production accountant (as Janet Wattles)
Ron Whisenant ... production assistant (as Ronald Whisenant)
John Achorn ... adr voice (uncredited)
Ellen Marie Blum ... production assistant (uncredited)
Mike Childress ... stage manager (uncredited)
Daniel Goldin ... contributing writer (uncredited)
Joshua Goldin ... contributing writer (uncredited)
Vail Romeyn ... production coordinator (uncredited)
Derek J. Young ... additional voice (uncredited)

Thanks 

David Sameth ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed